Wielrenners staken in Giro 'ZC Kwalificatie het toverwoord in Monaco Rationale hattrick Tirza Pentury met Yellow Bike Van Lieren trekt zich terug op NK Krappen verovert eerste nationale titel 21 De Kort wil snel ontwaken uit nachtmerrie jiitwinst Boonen, jallingii leidt in onde van België 3jatje uitslagen Peloton vindt afdalingen met sneeuw en regen veel te gevaarlijk Zuiderbaan maakt een goede start Krajicek naar halve finale Istanbul Beerbaum wordt maand geschorst Movistar verdwijnt uit Ocean Race Van Lottum en Tamaëla verliezen Hondo krijgt toch weer schorsing Harm Vonk fjlONA DEL FRIULI - De jjlser Stefan Schumacher gisteren in Gemona del ju|i zijn tweede rit in de Ron- van Italië door een handvol le® idevluchters af te troeven. v°n ontging Koen de Kort. Nu ngmanager Manoio Saiz be- ■f'! ,||en is bij een levensgrote do rt ugzaak heeft hoofdsponsor Li- 'stai ,(y Seguros de samenwerking direct stopgezet. °p|hoop nog altijd dat ik snel vrijdag 26 mei 2006 wakker word uit deze nachtmer rie. Ik heb de meest bizarre 24 uur van mijn wielercarrière mee gemaakt", zei De Kort (23). Saiz werd eergisteren samen met vier anderen door de Spaan se politie gearresteerd op ver denking van betrokkenheid bij een immens dopingschandaal. Vooral de naam van voormalig Kelme-ploegdokter Eufemiano Fuentes, die ook werd opgepakt, gonst door het peloton, Hij zou renners verboden middelen toe dienen en bloedtransfusies mo gelijk maken. Er zou een lijst cir culeren met tweehonderd na men van renners met wie Fuen tes werkt. De Kort: „Als ik op die lijst sta, klopt die lijst niet. Ik ken Fuentes niet. Ik hoor die naam nu voor het eerst." Zelfs Jan Ullrich en Ivan Basso wor den in verband gebracht met Fuentes. „Ik werk niet met Fuen tes, ik heb niet gewerkt met Fuentes en ik zal nooit met Fuentes werken", reageerde Ull rich gisteren op de geruchten. Ook Basso zegt niets met Fuen tes te maken te hebben. De Kort kan de zaak-Saiz niet licht van zich afzetten. Gisteren beëindigde de Amerikaanse ver zekeraar Liberty Seguros de sa menwerking met Saiz. De Kort, wiens contract na dit seizoen af loopt: „Eén van de sponsors stopt en dat is hun goed recht. We gaan door onder een andere naam, maar voor mij verandert er weinig: ik heb een contract met het managementbureau van Saiz, niet met Liberty Seguros." Inhoudelijk weet hij er weinig van. De Kort haalt zijn schou ders op bij de vraag wat hij doet als het allemaal waar is. „Het is niet mijn probleem en wat ande- ren doen, moeten ze zelf weten. Ik ben tegen gebruik van stimu lerende middelen, dat is duide lijk. Of ik nog met Saiz wil wer ken als hij schuldig blijkt? Ik weet niet hoe ik daar op moet antwoorden. Ik heb hem de laat ste tijd niet gesproken. Maar ik ben er van overtuigd dat hij uit de problemen komt, Dit is niet de eerste keer dat hij in een las tig parket zit. Maar misschien is dit nodig om de wielersport schoon te krijgen." GPD ;j yOKKE - Tom Boonen won teren de tweede etappe van Ronde van België. De we- rt idkampioen bleek na een rit in Oostende naar Knokke de C[ fkste in de massasprint. ionen bleef Max van Heeswijk ilaS? de Belg Gert Steegmans VI "«li ^Nederlander Maarten Tjallin- behield de leiding in het gemeen klassement. De renner Skil-Shimano won woens- ig de eerste etappe met een saie solo. De Arnhemmer ont- apte op tien kilometer van de lish uit een kopgroep en haal- alleen de eindstreep in Oos- sde, waar hij de zwarte leider- üii m om de schouders kreeg ge- :aa ogen. Boonen werd tweede op seconden, Max van Heeswijk tde. iH' illingii plaatste zijn aanval tij- as een tussensprint. „Ik had )tseen gaatje", zei de Neder- 3iiS -der. „Ik dacht: Nou, ik pro- er het gewoon." Aanvankelijk lie de Skil-renner niet op vol- raeht. Hij hield er rekening ie dat hij zou worden ingelo- ÜJjjj ia en wilde energie sparen om iraan te pikken. „Toen ik de ind in de rug kreeg, ben ik vol an fietsen. Echt ongelofelijk fo lik hier win." indaag is de tijdrit. Voor iaden Tjallingii is het de eer- r dat hij de chronorit op 6li i speciale fiets afwerkt. „Ik I b wel eens een proloog ge- 71 ïit en deelgenomen aan het jj 5tijdrijden, maar dat deed ik sds op een gewone fiets." WIBELGA <1 «M—B— ;,':d X Dressuur, eerste dag. Grand 1. Schellekens-Bartels 73,083, 2. 1 *5 1172,292, 3. Van Grunsven 70,833. iMi irijn, Olympiade, vijfde ronde. innen: Oezbekistan-Nederland 2-2, f"4 and: 1. Rusland 15 1/2 (65 1/2), 2. Ar- niè 151/2 (60 1/2), 3. Nederland 15. Polten. Mannen. Kwartfinales: •-I (Roe)-Marach (Oos) 6-4 6-2, Hor- iPer/7)-Monaco (Arg) 6-3 6-4, Davi- io (Rus/1 )-Starace (lts) 6-2 6-1, No- tMelzer 6-7 (7) 6-4 6-4. Istanbul. wwen. Kwartfinale: Grönefeld I1» »2)-Sprem (Kro) 6-4 6-4, Miskina slI-Castano (Col) 6-4 7-6 (3), Kraji- ';M i-Jakimova (W-Rus) 6-1, 6-0. lenduels. Australië-Griekenland XI (1-0). 16. Skoko 1-0. Ecuador-Co- «ibia 1-1 (O-O). 51. Castillo 1-0, 54. Noorwegen-Paraguay 2-2 0). 22. Frode Johnsen 1-0, 48. Ga- 1-1, 54. Nelson Valdez 1-2, 50. i.'! >de Johnsen 2-2. Verenigde Sta- 5 nNlarokko 0-1 (O-O). 89. Madihi Argentinië-Jong Argentinië 4-0. te Palacio 3, Saviola. Catalaanse lectie-Costa Rica 2-0 (1-0). 8. Piti 64, Roger 2-0. Serrière-Tunesië 0-2 Hl.62. Haggi 0-1,78. Yahia 0-2. door Harm Vonk KRONPLATZ - De 'grote man nen' van de Giro d'Italia staken de koppen woensdag bij elkaar en dat was genoeg om de zeven tiende etappe van Termeno naar Kronplatz, die werd gewonnen door de Italiaan Leonardo Piepo- li, drastisch te wijzigen. De organisatie zwichtte voor de kritiek van de renners: het ging niet eens om de steile klim naar het skioord (met een stijgings percentage tot 24), maar vooral de afdalingen waren met sneeuw en regen veel te gevaar lijk. „Het moet wel verantwoord blijven. We willen geen doden", zei Theo Eltink. De Rabo-renner was niet bij het topoverleg betrokken. Dat was weggelegd voor Ivan Basso, Jan Ullrich, Jens Voigt en Wladimir Belli. De vier riepen in Termeno op tot een staking, waarna het peloton bij de start een kwartier lang haar werk stillegde. De or ganisatie luisterde en paste de rit aan. Het peloton reed óm de Passo delle Erbe heen en finish te niet op de top van Kronplatz op 2273 meter, maar vijf kilome ter daar onder. De top van Kron platz was door de hevige sneeuwval (zo'n tien centimeter) veranderd in eeh onherberg zaam gebied, waar fietsen nau welijks mogelijk was. Op de top van de Erbe was de tempera tuur gedaald tot rond het vries punt. Leonardo Piepoli was op de tóch zware slotklim (weer) de enige die de ontembare Basso kon volgen en boekte zijn twee de ritzege in de Giro. Niet ver genoeg „Ik vond dit de juiste beslissing en ik denk dat velen het met me eens waren", vond Eltink, die op ruim twee minuten van Pie poli op de 27ste plaats de beste Nederlander was. Addy Engels was het maar deels met het be sluit eens. Het ging de renner van Quickstep nog niet ver ge noeg. „Hebben we nu een punt gemaakt?", vroeg Engels zich af. „Als we dat hadden willen doen, hadden we moeten stop pen. Het was niet alleen dat de etappe te gevaarlijk was, het had ook te maken met het feit dat sommige ploegen de avond ervoor pas rond negen uur in het hotel waren. Dat kan natuur lijk niet. Maar we zijn toch ge woon doorgereden." GPD Leonardo Piepoli gaat voor Ivan Basso over de streep als winnaar van de zeventiende etappe in de Giro. foto Maurizio Brambatti/EPA onplatz. Ronde van Italië, 17e rit dl» "meno-Passo di Furcïa: 1. Piepoli il 120 km in 3.21.26, 2. Basso (Ita), 3. Enrique Gutierrez (Spa) 0.15, 27. 4 2.07, 94. De Kort 6.37, 136. Cle- 1,141. De Maar. 145. Engels. Acht- 't Mde rit, Sillian (Oos)-Gemona del S^li (Ita): 1. Schumacher (Dui) 207 n5.31.33, 2. Bruseghin (Ita), 3. José i Gutierrez (Spa), 17. Eltink, 18. En- k 31. Clement, 106. De Kort 7.07, De Maar 10.58. Klassement: 1. so 73.30.47, 2. José Enrique Gutier- 5.43, 3. Simoni 10.34, 42. Ullrich r4 31, 51. Eltink 55.39, 77. Clement i klO, 82. Engels 1.29.10, 125. De W iat2.14.48,133. De Kort 2.24.46. ]ide van België. Eerste etappe <j «ende-Oostende: 1. Tjallingii ui) 180,9 km in 4.07.57 (43,77 km/ 't2. Boonen (Bel) 0.19, 3. Van Hees- l(Ned), 6. Reus, 8. Van Bon. Twee- etappe Oostende-Knokke Heist: Boonen 180,5 km in 4.01.41 (44,81 km wf 2. Van Heeswijk, 3. Steegmans W fel), 6. De Jongh (Ned), 9. Tjallingii. «ssement: 1. Tjallingii 8.09.24, 2. «nen 0.17,3. Van Heeswijk 0.23. "ode van Beieren. Eerste etappe len feozenhausen-Starnberg: 1. Zabel Porti 205,3 km in 5.19.02, 2. Haselba- 5 (Oos), 3. Siedler (Dui), 97. Dekkers Fint Tweede etappe Starnberg- "ssau: 1. Trampusch (Oos) 201 km '(28.38, 2. Codol (Ita), 3. Bak (Den), vDekkers. Algemeen klassement: i'ampusch 9.47.27, 2. Codol 0.08, 3. *0.10,94. Dekkers 30.14. door Paul Zweverink MONACO - Hoe historisch het circuit ook is en hoe sprookjesachtig de setting, de rijders in de Formule 1 hebben het niet zo op Monaco. Ja, wie er wint, roept het voor dat jaar even uit tot 'mooiste cir cuit van de wereld'. Maar verder gaat de liefde voor het gekrioel door de smalle straten van net vorstendom niet. „Het is niet mijn favoriete circuit", zegt regerend wereldkampioen Fernando Al- onso dan ook. Mirabeau, Montee Beau Rivage, Tabac, La Rascasse, Virage du Portier, het is al lemaal historisch. Monaco als mekka van de Formule 1. De grandeur straalt er van af, de rijkdom is overal letterlijk aanwe zig en de prijzen houden daar nadrukke lijk rekening mee. Het station heeft mar meren perrons, in de haven zijn geen Doe rak-kruisers, een hotelkamer onder 300 euro per nacht is bijna niet te krijgen. De rijken der aarde verzamelen zich hier in het belastingparadijs. Gebrul Eens per jaar daveren de bolides van de Formule 1 door de straten van de bene denstad en langs de haven. Het hoge ge brul der motoren is dan overal in het vor stendom te horen. Eens per jaar zijn de helden er weer: Alonso, Schumacher, Raikkonen, Coulthard. Velen rijden dan in hun achtertuin, hebben er een huis, ap partement of protserig jacht in de haven, En op die dag is Monaco een bede vaartsoord. Van heinde en ver komen ze, tegenwoordig vooral in het Ferrari-rood en het Renault-blauw gekleed. Hopend op een glimp van de favoriet of zelfs een handtekening. Maar dat valt niet mee vandaag de dag, de meeste coureurs ver plaatsen zich razendsnel op hun kleine stepjes door de Paddock. Razendsnel rijden op het circuit is lasti ger en riskanter. De coureurs zijn de zou teloze, sfeerloze hightec-circuits van Bah rein, China en Japan gewend. Het stra- tencircuit is uit. Niet bij het volk, wél bij Het stratencircuit van Monaco is niet het favoriete parkoers van wereldkampioen Fer nando Alonso. „Je kunt bijna niet inhalen. Het is smal en het is hobbelig." foto Rainer Jensen/EPA is? Igor Rudy Booqert Noé HELDER - Voor het eerst ,crc' basketbalster Tirza Pentu- J Ffctt week voor eigen publiek ird idskampioen met haar team «ei u"°w uat Den Helder. Afll was een ervaring om nooit 'vergeten voor de Souburgse. barstte het feest los. Ik lag pas om drie op bed. En de volgende dag moest ik gewoon weer wer ken", zei de 24-jarige Pentury. Door de 101-63-zege op Binnen land nam Yellow Bike dinsdaga vond een onoverbrugbare 4-1-voorsprong in de best-of-se- ven-serie. Yellow Bike keek in het slotduel nog tegen een ach terstand van zeventien punten (26-43) aan, maar stelde met na me na de rust ruimschoots orde op zaken. Daardoor haalde het Helderse basketbalbolwerk de derde titel op rij binnen. Tirza Pentury maakte het sei zoen vanaf januari volledig mee. Na haar slepende knieblessure maakte ze tegen Wildcats haar eerste dertien competitieminu ten. „Ik had het gevoel dat ik in het diepe werd gegooid. Onze IJslandse guard (Alda Jonsdot- tir) haakte vanwege zwanger schap af en toen kwam ik in het team. Ik had toen weinig tijd om te wennen." Vertrouwen Pentury kwam echter in een team dat draaide als een tiere lier. In de 18 competitieduels werd slechts één keer verloren, in de 10 play-off duels werd eveneens slechts één keer verlo ren. „Maar we hebben geen team dat een wedstrijd wel even op vijftig procent wint. We moesten er echt elke wedstrijd honderd procent voor gaan." „Ik ben blij dat ik alle duels mocht starten. Dat gaf vertrou wen. Maar ik heb niet echt ge voel dat ik gebracht heb wat ik kon brengen. Als point guard moest ik er voor zorgen dat het systeem liep en dat de speelsters GOES - Klaartje Zuiderbaan is met haar team goed be gonnen aan het WK matchracen in Kopenhagen. De zeil ster uit Terneuzen won gisteren op de openingsdag met haar vijf teamgenotes drie van de vijf races. Zuiderbaan versloeg de huidige wereldkampioene Claire Leroy uit Frankrijk, die de overige races won, de Deense favoriete Nina Brasstrup en de Deense invalster Lotte Meldgaard. De Deense Dorte O Jensen en de Zweedse Linda Rahm waren eerder aan de finish dan Zuiderbaan. Ze heeft met zes races te gaan een goed uitzicht op de halve finales. ISTANBUL - Michaëlla Krajicek heeft de halve finale van het WTA-toemooi in Istanbul bereikt. De tennisster gunde haar Wit- Russische opponente Anastasia Jakimo- va slechts één game: 6-1, 6-0. ANP WARENDORF - Ludger Beerbaum heeft een schorsing ge kregen van een maand, maar mag zelf kiezen wanneer de ze ingaat. Het moet wel dit jaar gebeuren. De tuchtcom- missie van de Duitse paardensportfederatie strafte de 42-jarige springruiter wegens de positieve dopingcontro le tijdens de Spelen van Athene in 2004. Zijn paard Gold- fever bleek tegen eczeem behandeld met een zalf die al leen is toegestaan als dat wordt gemeld. Het vergrijp kost te hem al zijn gouden olympische plak. ANP/DP A PORTSMOUTH - Het Spaanse jacht Movistar verdwijnt uit de ranglijst van de Volvo Ocean Race. De Nederlandse schipper Bouwe Bekking verklaarde dat het jacht verlo ren is. De Movistar raakte tijdens de zevende etappe in grote problemen door een defecte kiel. Met zware storm op komst was de bemanning genoodzaakt het jacht te ver laten. „Einde van de race voor ons", zei Bekking woens dag. „Dit valt voor. ons niet te overwinnen." ANP PARIJS - John van Lottum is niet te bewonderen op Ro land Garros. De Nederlandse tennisser werd in de tweede kwalificatieronde uitgeschakeld door de Australiër Way ne Arthurs: 6-7 (2-7), 3-6. Ook Elise Tamaëla slaagde er niet in zich te plaatsen. Ze verloor van cle Roemeense Edi- na Gallovits: 6-1, 5-7, 4-6. Melle van Gemerden daarente gen is nog één zege verwijderd van het hoofdtoernooi. Hij versloeg de Zwitser Michael Lammer (6-7 (4), 6-2, 6-3) en speelt vandaag tegen de Italiaan Stefano Galvani. ANP STARNBERG - Danilo Hondo mag per direct niet meer fietsen. Het hooggerechtshof van het kanton Waadt heeft de schorsing van de 32-jarige wielrenner na een razend snelle procedure weer laten ingaan. Op 17 maart had een lagere rechter die juist opgeheven. Hondo's advocaat zegt dat hij de zaak nu voorlegt aan de nationale rechtbank. Hondo werd in maart 2005 betrapt op het gebruik van het verboden stimulerende middel carfedon. ANP/DPA de rijders. Alonso: „Het is heel moeilijk hier de balans in de auto te vinden en de banden op de juiste temperatuur te hou den. De snelheid ligt veel lager dan op an dere circuits, dat maakt het moeilijker." Bovendien, zo zegt Alonso: „Je kunt bijna niet inhalen in Monaco. Het is smal, het is hobbelig. Daarom is de kwali ficatie bijna belangrijker dan de race zelf. Als je bij de eerste drie, vier in de kwalificatie staat, heb je grote kans op het podium. Als je tenminste heel blijft en de race kan uitrijden. Kwalificeer je je niet bij de beste vier, dan is bij een nor male race het podium al bijna onbereik baar. Kortom, Monaco is moeilijk. Het is niet mijn favoriete circuit." Iedereen ziet uit naar de kwalificaties én ziet er tegenop. „Je kan het zo ver gooien", stelt Alonso. „Als je in de eerste sessie een gele vlag krijgt en je wordt op gehouden door een langzamere auto, kan je snel de klos zijn. Het nieuwe kwalifica tiesysteem kan in Monaco vervelende ge volgen hebben. Daarom moeten we extra alert zijn en een slimme strategie beden ken." Alonso, licht geschrokken van zijn negatieve houding ten opzichte van Monaco, gooit er dan wat positieve op merkingen uit. „We moeten niet zeuren. Monaco is vooral een circuit voor de fans. Die willen een mooie race zien met spektakel. Aan ons om dat te bieden." GPD door Koen de Vries EINDHOVEN - Laurens van Lieren uit Schore heeft zich te ruggetrokken voor het NK dres suur. Zijn paard Hexagons Oil- right bleek gisteren niet fit ge noeg om mee te doen aan het Grand Prix-toernooi, dat tot en met morgen in Eindhoven wordt gehouden. De tienjarige ruin heeft last van zijn linkerbeen. Wat hem pre cies mankeert kon trainer en me de-eigenaar Leunus van Lieren nog niet zeggen. Laurens van Lieren maakte een goede kans op de titel omdat Edward Gal en Anky van Grunsven hun bes te paarden (Lingh en Salinero) op stal hielden. In de lichte toer (Prix Saint Ge orge) kon Hans Peter Minder- houd uit Westkapelle niet tevre den zijn met de derde plaats die hij met Exquis Nadine haalde. Het paard schrok twee keer, eerst van de regen en daarna van een cameraman, waardoor de score gedrukt werd: 68,0 pro cent. Wilma Salm bracht de ju ry in de klasse ZZ licht in ver warring. De amazone uit Yerse- ke werd met de hengst Living Legend na haar openingsrit door het ene jurylid op de laat ste plaats (17e) gezet, terwijl een ander haar als derde klas seerde. De talentvolle amazone werd met een score van 62,114 uiteindelijk dertiende. Na de eerste proef van de junio ren staat Stephanie de Frel uit Koewacht op de negende plaats. Ze scoorde met Berkenhorst Ar- trax 63,95 procent. Ook bij haar liep de waardering van de jury sterk uiteen. Jessica Nijpjes be gon het toernooi van de Young Riders met een wat tegenvallen de veertiende plaats. Ze scoorde met Maquire 62.266 procent. Wiskerke Verrassend was het optreden van Chayenne Wiskerke op het springtoernooi. Hier valt geen nationale titel te verdienen, maar de bezetting is sterk. Wis kerke was gistermorgen in de in ternational amateurchallenge ta bel A, met hindernissen tot 1.25 meter, iedereen de baas. De Kruiningse bleef met de merrie Lorraine twee keer foutloos. Haar tijd (27.56) bleek in de bar rage winnend. De Braziliaans Katty King werd met Loverboy tweede, de Nederlandse Mirjan Horyon met Jensens Tango der de. Wiskerke eindigde met haar tweede paard VDL Rocksina als zestiende met acht straf punten. op hun plek stonden. Ik had zelf graag iets meer gescoord." De komende tijd wacht Pentury met Yellow Bike nog enkele hul digingen. Volgend seizoen hoopt en verwacht ze eigenlijk ook dat ze voor het zesde jaar in Den Helder zal spelen. „Er moet een aantal speelsters weg, maar ik heb aan de gesprekken met het bestuur een goed gevoel overge houden." door Bauke Boersma LOOSDRECHT - Voor het eerst in haar leven is Karin Krappen er in geslaagd Nederlands kam pioen te worden. De dartster uit Vlissingen deed dat gisteren in Loosdrecht door in de finale van de laatste Nederlandse ran king (tevens gesloten NK) af te rekenen met Rilana Erades. „Het is voor het eerst in vijftien jaar zeg, het werd dus ook wel eens tijd", reageerde Karin Krappen op het behalen van de nationale titel. „Ik geloof dat ik negen keer eerder in de finale heb gestaan. En evenzovele ke ren verloor ik. Dan ben je dus wel de Joop Zoetemelk van het vrouwendarten in Nederland. Maar goed, waar voor anderen drie keer scheepsrecht is, is dat dat bij kennelijk tien keer. En dat terwijl de Vlissingse in Loosdrecht naar eigen zeggen niet eens goed gooide. „Heel erg slecht zelfs", mopperde Karin Krappen. „Ik voel me nog steeds niet goed sinds ik enkele weken terug tijdens de Open Holland in Schiedam een aanval van ast matische bronchitis kreeg. En dat was hier te merken." Het verhinderde de Vlissingse niet om in de kwartfinale Mieke de Boer de weg naar de halve eindstrijd te versperren: 3-2. Met dezelfde cijfers won Krap pen de halve finale en in de eind strijd moest Rilana Erades er met 4-3 aan geloven. Behalve de Nederlandse titel, leverde dat Krappen ook de eindzege in de nationale-rankingcyclus op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21