Verwarring over diagram Vlontmartre in Domburg Klompop één groot familiefeest .mtüMiiij W esterscheldetunnel dringt ziekteverzuim tolgaarders terug 17 /W IBL-Toerisme studeren? Noordbaan A58 weer afgesloten Benefietconcert levert 1100 euro op Yeel bekeuringen na controle Vliedberg helpt kinderen in India H^ZrT Boete NMa voor Bleijko Betonindustrie vrijdag 26 mei 2006 y4Uda Biologie ging wel, aldus Alida Verhelst. „Niet moeilijk." Wel jammer, aldus de vmbo-leerlinge van het Calvijncollege, dat er woensdag niets gevraagd werd over de spieren in het menselijke lichaam. Ze had de afgelopen dagen juist zo haar best ge daan om alle namen van alle spieren uit haar hoofd te leren. Ze verwacht dat ze zeker een vol doende heeft gescoord. In combinatie met de 6,5 die zal al'had, moet dat een behoorlijk cijfer ople veren. De Kruimngse vertrok woensdagavond naar tante voor een korte logeerpartij en keerde gisteravond weer naar huis. De komende dagen is het weer leren want maan- is haar grote dag. Dan komen aardrijkskun de en Nederlands aan bod. Dat zal wel gaan, zo verwacht ze. Zenuwachtig is ze in ieder geval niet. De vele regenbuien en de harde wind bezorgden Berbel Lippe woensdag een rustige dag. De Mid delburgse havo-leerlingen van de CSW was die dag te vinden in een strandpaviljoen bij Zoute- lande om te helpen bij de bediening van de paar klanten. Echt veel helpen moest ze dan ook niet want maar weinigen kwamen het paviljoen bin nen. Gisteren was ze weer aan het studeren. De komende dagen zal ze die boeken ook regelmatig opslaan. Morgen staat echter ook nog een uit stapje naar Spijkenisse op haar agenda. Drie jongens van haar sportschool doen daar mee aan een toernooi Thai-boksen. Ze gaat hen aanmoedigen en kijken hoe ze presteren. Zondag is het weer rustig aandoen en leren. Maandag en dinsdag idem dito. Pas woensdag moet ze laten zien dat al dat studeren effect heeft gehad. Dan wordt ze geconfronteerd met de economievi'agen die bedacht zijn door de eindexamencommissie. Paul Mertens deed het woensdag rustig aan. Zo wel 's morgens als 's avonds bestudeerde hij een beetje zijn natuurkundeboeken. Niet echt veel want pas volgende week woensdag moet hij la ten zien dat hij die stof beheerst. Verder deed de vwo-leerling van het Reynaertcol- in Hulst wat klusjes in huis. Gisteren was hetwijkentoernooi in zijn woonplaats Vogel waarde. De verschillende buurten kwamen te gen elkaar uit tijdens een aantal spelen. Daar liet hij zich ook zien. Vanavond is het tijd om eens echt te ontspannen en gaat hij uit in Hulst. De komende dagen staan vervolgens weer in het teken van het bestuderen van wiskunde en natuurkunde. Maandag moet hij ook op voor Engels. Daarvoor studeren doet hij niet. Dat heeft nu niet zoveel zin meer. Wel is hij nog van plan om wat te lezen in een Engelse roman om op die manier wat voeling te houden met die taal door Emile Calon Michael Willems en Kevin Hos ten hebben geen idee welk cij fer er straks prijkt op hun eindlijst voor natuurkunde-scheikunde 1. De beide vmbo-leerlingen (basisbe roepsgericht) van het Zwin College in Oostburg moesten woensdag op voor dat onderdeel, beter bekend als nask 1. Bij de start van het examen kregen de beide scholieren uit. Aardenburg en Cadzand te horen dat ze de teke ningen en diagrammen op een apart vel moesten maken. Halver wege het examen ontdekten de sur veillerende docenten dat die teke ningen en diagrammen toch ge woon ingevuld moesten worden in het officiële opgavenboekje. Als een haas begonnen daarop de exa menkandidaten nieuwe tekeningen te maken. Daarbij kan volgens de beide scholieren wel eens wat mis zijn gegaan. Er ging woensdag nog meer mis in het Oostburgse examenlokaal. De vmbo-leerlingen kregen pas halver wege hun examen het informatie boekje met daarin de formules die ze nodig hadden om een aantal op gaven uit te werken. Toen waren volgens de beide scholieren al enke le examenkandidaten vertrokken. „Zonder dat ze gebruik hadden ge maakt van dat boekje", aldus Mi chael (17). Docent Jozef Joghi snapte niets van die beide missers. Hij had dins dag nog de informatieboekjes klaar gelegd en er ook voor gezorgd dat er drie reserve-exemplaren lagen. Ook merkte hij op dat dat tekenen op een apart vel en daarna het over- tekenen wel eens erg nadelig kan uitpakken voor de eindexamenkan didaten. Daarnaast stelde hij dat het examen wel erg veel teksten be vatte. In ieder geval meer dan ge bruikelijk, aldus de docent. Ook was hij niet zo blij met enkele staaf diagrammen..Die-zijn volgens hem toch wel erg pittig voor basisbe roepsgerichte leerlingen. Volgens de beide scholieren was het examen niet al te moeilijk. Alle onderwerpen die aan bod kwamen, zoals lenzen, reactietijd en snel heid, hadden ze tijdens de lessen wel gehad. Zo moesten ze onder meer uitrekenen wat de gemiddel- Michael Willems (links) en Kevin Hosten, leerlingen van het Zwin College, vonden het vmbo-examen natuurkun de-scheikunde 1 wel te doen. foto Camile Schelstraete de snelheid (46,397 km/u) was van wielrenster Leontien Zijlaard - Van Moorsel toen ze op 1 oktober 2003 het oude werelduurrecord van haar aartsrivale Jeannie Longo met bijna één kilometer verbeterde. En aangeven welke tegenwerkende krachten (luchtweerstand) kleiner worden door het gebruik van een gestroomlijnde helm. Vertrouwen Terwijl andere scholieren al sinds vorige week te maken hebben met het centraal schriftelijk eindexa men moesten de beide vmbo-bb-leerlingen pas woensdag voor het eerst aan de bak. De beide West-Zeeuws-Vlamingen zien de rest van het examen met vertrou wen tegemoet. Ze staan er wel rede lijk voor. Beiden verwachten dan ook dat ze over een aantal weken in het bezit zijn van het vmbo-di- ploma. Michael gaat daarna zijn vader ach terna. Hij wil de bouw in en net als zijn pa timmerman worden. Nieuw bouw en restauratie, een voorkeur heeft hij niet. Beide kanten van het ambacht vindt hij boeiend. Vanaf komend schooljaar gaat hij een dag in de week de klas in, bij het ROC in Temeuzen, om met name de theo retische kanten van het vak te le ren. De andere vier dagen gaat hij werken bij Bouw Opleiding Zee land en zo in de praktijk het vak le ren. Kevin is, als hij slaagt, vanaf augus tus ook één dag in de week op het ROC in Terneuzen te vinden. Hij gaat een opleiding voertuigtech niek volgen. Hij hoopt binnen een paar jaar volleerd automonteur te worden, het liefst van dure wagens. „Hoe duurder, hoe beter." Maar zijn echte toekomst ligt op het race- circuit. De achttienjarige inwoner van Cadzand wil namelijk kartcou- reur worden. Daar ligt zijn toe komst, zo vertrouwt hij ons toe. Hij kan volgens eigen zeggen redelijk overweg met die kleine maar o zo snelle wagentjes. Deze zomer gaan ze eerst allebei werken. Kevin gaat ook nog met zijn ouders op vakantie naar Luxemburg. Michael gaat zijn va der helpen op de bouw. Daar kan hij mooi praktijkervaring opdoen. Echt op vakantie gaat hij niet. Wel een weekje met vrienden naar een camping bij Groede. En daarna be gint voor hen beiden de periode van leren en werken. kunst door M au rits Sep DOMBURG - Chansons, kunste- laars die portretten tekenen of schilderen - Montmartre in Domburg, dus zonder de Parijse bectiek eromheen. Maar met kunstenaars die ruim de tijd ne- nen om hun modellen tot in de kleinste details correct in beeld te vangen. De Domburgse Schildersweek i'ond gisteren in het teken van Montmartre. In de tuin van het Badhotel zaten kunstenaars uit diverse landen klaar om bezoe kers te portretteren. Vooral kin aeren, maar ook volwassenen deze kans aan om een of tekening van zich zelf te laten maken. massaproductie zoals vaak het geval is op het Place pü-Tertre, het Parijse plein bo venop de heuvel van Montmar tre. Daar werken de kunste naars in hoog tempo, om het vol- ende duurbetaalde portret te kunnen maken. In Domburg "acht de kunstenaar rustig tot jonge model - pakweg vier ;aar, blonde kuif - is uitgehuild. Even verderop beschilderen kun stenaars zes strandhuisjes. Die '■orden later op het strand naast de zeven beschilderde strandhuisjes gezet die vorig jaar in de Schildersweek zijn ge maakt. „We willen kunst toegan kelijk maken voor iedereen en mensen op de meest verrassende plekken met kunst in aanraking laten komen", verklaart Leo van der Hoest van de stichting Art Performance, die de Schil dersweek organiseert. Bij strandhuisje 33c is de Russi sche kunstenaar Yuri Pervuskin bezig. Hij heeft op de deuren een grote staande kwast geschil derd in bruine en zachtgele tin ten. „Eenvoudig maar mooi. En de kwast staat symbool voor de Schildersweek", verduidelijkt hij. Op de hokjes 33e, 33f en 33g krij gen taferelen vorm die meer te maken hebben met de plaats waar de hokjes komen, het strand. Een beeld van de duinen met een strandpaviljoen (e), zee vogels en schelpen (f) en twee zoenende vissen (g). Verliefd „Ze raken verliefd, die vissen. Waarmee ik wil suggereren dat er onder water dezelfde dingen plaatsvinden als op het land", zegt kimstenaar Ad van Luijk uit Haarlem. „En ik gebruik vro lijke, frisse kleuren die kinderen zullen aanspreken. Ik hoop dat kinderen die met hun ouders naar het strand gaan, zich er door aangesproken voelen. En zich betrokken zullen voelen bij de zee, en bij het instandhouden, van de natuur. Ik hoop dat mijn werk daarbij kan helpen." Van Luijk heeft voordat hij dit idee bedacht en met schilderen begon, niet gesproken met de kunstenaars die naast hem be zig zijn. „Vrije ideeën, we zien wel, dat is juist leuk. Hoewel ik me wel kan vinden in hun werk. Ik zie geen uitspattingen. Hier zijn geen Karei Appels bezig." De Domburgse Schildersweek duurt tot en met zondag 28 mei. Vandaag vindt een schïlderses- sie plaats in De Parel, waaraan leden van Het Walchers Kos tuum meewerken. Zondag wordt om 16.00 uur in de Duin- galerie aan de Badhuisweg 2 de expositie geopend waarop alle kunstioerken te zien zullen zijn die tijdens de week zijn ge maakt. Deze expositie - In het licht van Walcheren - is van 28 mei tot en met eind juni te zien in de Duingalerie en van 7 juli tot en met eind augustus in gale rie Goda in Amsterdam. De Nieuw-Zeelandse skapunkband 4ManBob. foto Willem Mieras Kunstenaars beschilderen strandhuisjes. foto Ruben Oreel door Cornelleke Blok. OVEZANDE - Klomppop is dit jaar weer zoals het hoort te zijn. Tijdens de 26e editie van het Ovezandse festival, op hemel vaartsdag, spelen vijftien bands afwisselend in twee grote ten ten. Het is één groot familie feest: groepen jongeren sprin gen naast veertigplussers en kin deren rennen in het rond. Tevreden loopt organisator Ad Boonman over het festivalter rein. „Vorig jaar moesten we noodgedwongen uitwijken naar de dag na Hemelvaartsdag, om dat het toen gelijk viel met be vrijdingsdag. Dat was een slech te zet. Er waren veel minder be zoekers." Dat wordt dit jaar ruimschoots goed gemaakt. „Het is nog geen drie uur en we zitten al bijna aan zevenhon derd mensen. En het is lekker weer. Het kan eigenlijk niet be ter", lacht Boonman. In één van de twee festivalten ten vermaakt de Nieuw-Zee- landse skapunkband 4ManBob het publiek ondertussen prima. Een grote groep jongeren springt voor het podium mee op de vrolijke muziek, die opvalt door de vrouwelijke bandleden met trompet en saxofoon. Er staan dit jaar veel Zeeuwse bandjes op het podium van Klomppop. Iets té veel, vindt Björn Planken (19), die het festi val al voor het vierde jaar ach tereen bezoekt. Hij is dan wel gekomen voor de Goese bandjes Sense Forward en According to You, maar het liefst had hij wat meer bekende namen op het festival gezien. „Maar ik kom vooral voor de ge zelligheid. Dit is het leukste fes tival van Zeeland", vindt hij. „Het is niet zo groot en er zijn veel bekenden", zegt zijn vriend Rick Hutjens (21). Benieuwd naar Ellen ten Damme zijn ze ze ker. Planken: „Ik ken haar niet zo goed. Het schijnt een rock- chick te zijn." Die naam maakt Ten Damme tij dens haar optreden in een over volle tent die avond meer dan waar. „Dit wordt een Ovezands experiment. Ik ga nummers van mijn nieuwe album spelen", be reidt Ten Damme haar publiek aan het begin van het optreden voor. Een verrassend repertoire volgt: harde gitaren worden afgewis seld met ballads achter de pia no. Er komt zelfs een viool aan te pas. Enkele bekende nummers als toetje vallen goed in de smaak bij het publiek. Aan het gejuich na afloop te horen is dit Ove zandse experiment meer dan ge slaagd. (Advertentie) Wij helpen je met de juiste bestemming! INFO-AVOND 1 JUNI GOES - De noordbaan van de A58 (richting Vlissingen) is volgende week tussen Heinkenszand en Arnemuiden op nieuw twee nachten afgesloten. Zowel van maandag op dinsdag als van dinsdag op woensdag is de weg tussen 20.00 en 6.00 uur dicht. Het verkeer wordt omgeleid door het Sloegebied. Spoorwegbeheerder Prorail laat ter hoogte van het Sloe- monument naar explosieven zoeken. Afgelopen maandep kwamen er tijdens de aanleg van cle Sloelijn, die de haven van Vlissingen met het Zeeuwse hoofdspoor gaat verbin den, enkele boven de grond. Vorige week was de snelweg daarom al vier nachten dicht. Dat blijkt niet genoeg. „De zandlagen waarin zich eventuele bommen bevinden, lig-4 gen dieper dan we dachten. Daardoor duurt het zoeken langer dan gepland", verklaart projectmanager A. Kor-; laar van Prorail. TERNEUZEN - Het benefietconcert van shantykoor Dé Dekzwabbers ten bate van de kinderboerderij in Terneu4 zen heeft 1100 euro opgebracht. De inzamelactie werd ge houden na een noodkreet van de Stichting Kinderboerde-; rij Tragel. Die club komt jaarlijks zo'n dertigduizend eu ro tekort voor het reilen en zeilen van de kinderboerderij. De vrees bestaat dat de voorziening daardoor in zijn hui dige vorm niet overeind kan blijven en de huidige ope ningstijden worden teruggeschroefd. De boerderij wordt door de Stichting Tragel gebruikt als dagbesteding vooij gehandicapte mensen. Het gat op de begroting is vooral ontstaan door gedaalde sponsorinkomsten en een verlaging van de jaarlijkse sub sidie van de gemeente Terneuzen. Wethouder C. Liefting gaat er niet bij voorbaat vanuit dat de gemeente met extra geld over de brug komt. Hij verwacht binnenkort een voorstel te doen, waarin de dagbesteding van Tragej wordt veiliggesteld en ook de inwoners van Terneuzen met name in het weekend de kinderboerderij kunnen blij ven bezoeken. MIDDELBURG - Op de Nieuwe Vlissingseweg in MiddeH burg werd woensdagochtend van 07.00 tot 09.15 uur een verkeerscontrole gehouden. In totaal werden 40 bekeurin gen uitgeschreven voor het rijden door het rode licht door fietsers en bromfietsers. Ook volgden bekeuringen voor het produceren van te veel geluid. Van twee bromfietser} werd het kenteken ingevorderd voor het zeer hoge vermo gen. Een aantal bromfietsers beschikte niet over de nood-; zakelijke papieren. GOES - Leerlingen van de orthopedagogisch en didacr tisch centrum de Vliedberg uit Goes zamelen deze dagefl voor het vijfde jaar achtereen geld in voor People's Trust Nederland. People's Trust Nederland helpt kinderen in India, die ge dwongen werken in bordelen. „De leerlingen van de Vlied berg halen elk jaar zo'n 3500 euro op. Dit jaar hopen zë de 17.500 euro te bereiken", zegt T. Verdegem uit Kloetin- ge, medewerkster van People's Trust. De kinderen hou den een sponsorzwemactie. Ze trekken baantjes om geld bij elkaar te krijgen. Hogeschool door Ben Jansen BORSSELE - De NV Wester- scheldetunnel heeft vorig jaar maatregelen getroffen om het ziekteverzuim onder tolgaar ders terug te dringen. Dat be droeg over 2005 bijna 15 pro cent; drie keer zoveel als het ziekteverzuim binnen het totale personeelsbestand van het tun- nelbedrijf. Een aanpassing van de werkplekken in de tolhuisjes en veranderingen in de organisa tie van het werk hebben uit komst geboden. De ziekmeldingen onder de to- gaarders (achttien medewerkers in vijftien fulltime banen) wa ren in 2004 en aanvankelijk ook vorig jaar van dien aard dat de directie van de NV Westerschel- detunnel een onderzoek heeft in gesteld. Daarbij is gebleken dat een derde van deze personeelsle den hetzelfde lage ziektever zuim kende als collega's in ande re onderdelen van de tunnelon- dememing. Bij een derde was sprake van langdurig ziektever zuim door uiteenlopende medi sche oorzaken. En tenslotte werd geconstateerd dat een der de van de tolgaarders langer dan gemiddeld ziek om redenen die zijn terug te voeren op ar beidsomstandigheden. De tolgaarders werken - in ploe gendienst - in de tolhuisjes en als toezichthouders op het tol plein. Volgens een woordvoerder van het tunnelbedrijf is gebleken dat de werkzaamheden op het tolplein niet van invloed waren op het hoge ziekteverzuim on der een deel van de tolgaarders. „Het zat 'm in belangrijke mate in de tolhuisjes zelf: de klimaat beheersing, het openen en slui ten van het raampje en de ma nier waarop de apparatuur moet worden bediend. Vóór de bouw van het tolplein is welis waar uitgebreid aandacht be steed aan de inrichting van de tolhuisjes en de ergonomie, maar het is en blijft een werk plek waar met de ruimte moet worden gewoekerd. Uiteindelijk zijn aanpassingen uitgevoerd om de inrichting beter af te stemmen op het werk in de prak tijk." Bovendien is het werk van de tolgaarders nu zodanig georgani seerd dat er meer afwisseling in ontstaan tussen de ontvangst van betalingen in het tolhuisje en het toezicht op het tolplein. Dat heeft resultaat gehad. In het vierde kwartaal van 2005 was het ziekteverzuim onder tol gaarders teruggebracht tot het gemiddelde voor de hele organi satie. Inmiddels ligt het op 4,6 procent. door Jeffrey Kutterink WALSOORDEN - Bleijko Beton industrie uit Walsoorden heeft een boete gekregen van kartel- waakhond NMa. Het betonbm drijf heeft volgens de NMa sa men met 20 andere fabrikanten van betonnen straatstenen karte lafspraken gemaakt tussen 1998 en halverwege 2001. De fabrikanten kwamen vol gens de NMa doorgaans twee keer per maand bijeen op wisse-i lende lokaties in Nederland. Tij7 dens deze bijeenkomsten wer den de leveranties van betonnen straatstenen onderling verdeeld'. De organisatie en het voorzitter schap van deze bijeenkomsten vond bij toerbeurt plaats. Marktverdeling is een 'zeer zwa-r re overtreding van de Mededin gingswet'. De betrokken onderJ nemingen hebben door feitelijk samen te werken de onderlinge concurrentie uitgeschakeld, com cludeert de NMa. Concurrentie^ beperkende afspraken zijn nade lig voor afnemers en in strijd met het kartelverbod. In totaal werd in deze zaak voor twee miljoen euro aan boetes uit gedeeld. De NMa maakt de boer tes per bedrijf niet bekend. De hoogste geldstraf bedraagt ruim 474.000 euro. De boetes vallen 15 procent lager uit, omdat allé betrokken bedrijven voor de ver snelde sanctieprocedure hebben gekozen. De bedrijven moeten de boetes binnen dertien weken betalen, Sinds 1985 is Bleijko een doch ter van De Hoop "Terneuzen. Er werken bij Bleijko 120 medewer kers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17