foerisme lijdt niet erg onder weer PZC Zeeuwse moppen worden zeldzaam Verzet Vlissingen tegen ZEP wordt feller van toon Zierikzeeënaar krijgt celstraf voor mishandeling van agenten Veiling oude bouwmaterialen Agressieve Vlissinger bestraft Columnist ondergedoken Post kinderburgemeester in trek Kettingbotsing op N59 ioutelande actief weekenddiensten Wandelen met de boswachter chterland profiteert van uitblijven strandweer Verpleegkunde studeren? vrijdag 26 mei 2006 door Maurits Sep VLISSINGEN - Vlissingen legt zich niet neer bij de komst van detailhandel in het Zeeuws Eve nementen Podium in Middel burg. Het gemeentebestuur heeft zowel een stevige protest brief gestuurd naar Provinciale Staten als een dwingende uitno diging tot overleg aan Gedepu teerde Staten (GS). Dat gesprek vindt komende dinsdag plaats. Vlissingen verzet zich al gerui me tijd tegen de plannen voor ZEP en detailhandel op de Mor- tiere. Dat heeft slechts gedeelte lijk succes gehad. Het provincie bestuur heeft Middelburg stren gere eisen opgelegd en daaraan is tegemoetgekomen, zegt gede puteerde H. van Waveren. „Daarna hebben wij de knoop in positieve zin doorgehakt voor Middelburg." Dat wordt hem door Vlissingen niet in dank afgenomen. Die ge meente vreest dat de detailhan del in Vlissingen - zowel in de. binnenstad als in Oost-Souburg - onder ZEP zal lijden. Omdat die waarschuwingen niet vol doende worden gehoord, wordt het verzet feller en de toon har der. „Onze laatste brieven zijn dwin gender van toon", bevestigt wet houder T. Verhage-van der Ent. „Wij voelen ons dan ook stevig tekortgedaan. Daarom willen we in een overleg alsnog probe ren GS te overtuigen." Daarvoor worden dezelfde argu menten gebruikt als voorheen, maar ondersteund door een nieuw onderzoek in opdracht van Vlissingen door het bureau DHV. Deze onafhankelijke con tra-expertise toont volgens Ver- hage-van der Ent aan dat Vlis singen met recht vreest voor de gevolgen van ZEP voor de eigen detailhandel. Gedeputeerde Van Waveren noemt de reactie zoals Vlissin gen die vanaf het begin heeft ge geven 'begrijpelijk'. „Iedereen weet dat de detailhandel in Vlis singen kwetsbaarder is dan in bijvoorbeeld Middelburg en Goes. Het is ook goed dat het ge meentebestuur opkomt voor de eigen belangen. Daarom hebben wij ook zeer uitvoerig met Mid delburg gesproken over het plan en is de gemeente aan onze eisen tegemoetgekomen. Voor Vlissin gen is dat echter niet voldoende. Het is dus inderdaad noodzake lijk en zinvol dat we nog een keer met elkaar praten." De kans dat Vlissingen alsnog haar zin krijgt, lijkt echter klein, zoniet afwezig. GS heb ben niet alleen ingestemd met de komst van ZEP, maar ook geld uitgetrokken voor het voet balmuseum dat aan ZEP wordt gekoppeld. „Als we op onverzettelijkheid bij GS stuiten, zullen wij onze toon en opstelling opnieuw aan passen", waarschuwt Verha ge-van der Ent. De gemeente sluit ook bezwaarprocedures te gen ZEP niet uit. De Vlissingse wethouder is niet bang dat deze verharding de re laties met zowel de provincie als de gemeente Middelburg zal ver slechteren. „Natuurlijk is Mid delburg hier niet blij mee, maar we hebben hierover altijd open met elkaar gecommuniceerd. On ze relatie is niet verstoord." (Advertentie) www.hz.nl door Maurits Sep VEERE - Harry Smit Roeters heeft zijn oog in en op een oude spiegel laten val len. Voor zijn dochter; zij combineert in haar huis een minimalistisch modern in terieur met oude elementen. En de spie gel is oud van jaren maar strak van vorm. Voor zichzelf heeft Smit Roeters wat an dere kavels voor de veiling genoteerd. Een doos hardstenen tegels, een paar hardstenen bollen („van die stenen ei kels voor in de tuin"). Spullen die hij goed kan gebruiken om zijn tuin dezelf de sfeer te geven als zijn 'Hans-en- Grietje-huis' dat hij eigenhandig heeft opgebouwd. Dat Jan Mosmans van zijn enorme voor raad oude bouwmaterialen af wil, komt Smit Roeters dus wel goed uit. „Zulke spullen zijn steeds moeilijker te krijgen. En ik rijd er echt niet voor naar Noord- Frankrijk. Als er in de buurt een rom melmarkt is, ga ik wel kijken. Maar de ze veiling is wel interessant." Ondernemer Mosmans heeft niet alleen een paar toeristische winkels in Veere, maar ook een handel in bouwmateria len in Middelburg. Althans, had, want hij heeft zijn zaak opgedoekt. Er ging te veel tijd en geld in zitten. Woensdag en donderdag hield hij kijkdagen in zijn loods in Middelburg, vandaag worden daar ruim driehonderd kavels geveild. Gisteren was er ook een kijkmiddag en aansluitend een veiling in de Grote Kerk in Veere. Eerste partij Het begon voor Mosmans veertien jaar geleden net zo als enkele van de kandi daat-kopers die in de Grote Kerk zijn spullen monsteren. „Ik zocht toen drie duizend plavuizen van zestien bij zes tien centimeter voor de keuken van- mijn huis. Die zouden me vijfduizend gulden kosten. 'Dat kan ik goedkoper vinden', zei mijn vrouw. Na een adver tentie in de PZC had ik in tien weken inderdaad drieduizend plavuizen. Maai er was één probleem: ze hadden zeven verschillende maten. Uiteindelijk heb ik toch maar die eerste partij gekocht voor vijfduizend gulden. Die andere heb ik in één van mijn winkels gelegd." Maar goed, ondertussen had hij als be zitter van een oud huis wel het gevoel gekregen dat het goed zou zijn als er op Walcheren een handel in oude bouwma terialen zou komen. En omdat die er niet was, begon hij die zelf maar. Eerst in twee garageboxen, later in een loods in Middelburg. „Zo ben ik gaan verza melen. Om van die hobby mijn werk te maken, dat is me niet gelukt. Het beken de verhaal hè: tijd en geld." Bovendien worden de klanten steeds kritischer en kieskeuriger. Ze willen niet de keuze uit één bad, maar uit tien tallen. En als dat bad ook nog bescha digd is, hoeven ze het helemaal niet. „Restaureren doen ze zelf niet. Het is sa nitair, dat kopen ze liever nieuw. Dat vinden ze toch frisser. Oude bouwmate rialen, da's toch echt voor de liefheb bers. Dat merk je vandaag duidelijk." Harry Smit Roeters is zo'n liefhebber. En een kenner. Op een papiertje noteert hij zorgvuldig de nummers van de ka vels, waaruit die bestaan en wat ze voor hem waard zijn. Die spiegel voor zijn dochter, daar geeft hij maximaal 35 eu ro voor. En die doos hardstenen tegels wil hij voor zestig, zeventig euro wel hebben. Da's dan nog steeds een koopje, weet hij. „Als je ze nieuw laat maken, van Belgisch hardsteen, kost dat al gauw zestig euro per tegel." Varkenstroggen Vandaag gaat hij ook naar de veiling in Middelburg. Daar heeft hij woensdag al een paar heel leuke varkenstroggen ge- MIDDELBURG - Een 32-jarige Vlissinger is door politie rechter G. van Unnik veroordeeld tot 22 dagen gevange nisstraf, waarvan veertien dagen voorwaardelijk en hon derd uur werkstraf, voor een mishandeling, een vernie ling en bedreigingen op 15 mei dit jaar in Vlissingen. De politierechter nam daarmee de eis van officier van jus titie M. Overmeer over. Hij vond het een passende straf, want de man kan daardoor zijn werk behouden. „Dat is het beste voor de maatschappij", verzekerde de politie rechter. MIDDELHARNIS - De columnist van RegioVenster is tij delijk ondergedoken. „De grond werd hem te heet onder de voeten", zegt redacteur M. Evers. „Hij verblijft momen teel niet op Flakkee." De schrijver werd bedreigd nadat hij enkele columns in het huis-aan-huisblad had geschreven. De inhoud is met name bij mensen uit de zwaardere christelijke hoek in het verkeerde keelgat geschoten. Ook redacteur Evers van Re gioVenster is bedreigd, maar zij ziet voorlopig nog geen aanleiding om onder te duiken. „Ik wacht wel af. Er zijn geen nieuwe brieven meer binnengekomen. We hebben wel bericht gehad van de officier van justitie. Die ziet geen aanleiding om nader onderzoek te doen omdat er geen regelrechte bedreiging van lijf of leden is." Evers heeft inmiddels wel wat tips binnengekregen over de her komst van de anonieme brieven. „Die hebben we doorge- speeld aan de rechei-che." GOES - De belangstelling voor de post van kinderburge meester in Goes is groot. Bijna dertig kinderen hebben zich aangemeld, van wie er zich uiteindelijk 24 hebben ge- presenteerd aan een jury. Die bestond uit burgemeester D. van der Zaag, wethouder S. van 't Westeinde (jeugdbe leid), voorzitter M. Vermaire van de Stichting Goes Pro motie en de huidige kindei-burgemeester Jazz de Koene. De jury heeft zes kandidaten geselecteerd: Chaline Leu- nis, Suzan van Dijk, Fabina Middelham, Joost Jeremias- se, Charlotte Besuyen en Caro Selen. In de week van 3 juni maken ze hun plannen bekend, zaterdag 10 juni kun nen Goesenai'en tussen 11 en 15 uur hun stem uitbrengen bij het stembureau voor het stadhuis op de Grote Markt. Ook via de internetpagina www.goedkinderstad.nl kun nen kandidaten worden gekozen. De uitslag wordt dins dag 20 juni bekendgemaakt. De nieuwe kinderburgemees- ter wordt zaterdag 19 augustus geïnstalleerd tijdens het evenement Goes Kinderstad. NIEUWERKERK - Op de N59 bij Nieuwerkerk zijn giste ren even voor elf uur 's ochtends drie personenauto's be trokken geraakt bij een kettingbotsing. Een 57-jarige Belg had te laat in de gaten dat het verkeer voor hem stil stond en botste achterop de auto van een 45-jarige man uit Noord-Beveland. De achter de Belg rijdende 27-jarige bestuurder uit Eindhoven was eveneens niet meer in staat tijdig te stoppen en botste tegen zijn voorligger. Omdat het zich aanvankelijk ernstiger liet aanzien, werd de am bulance gealarmeerd. De schade bleef evenwel beperkt tot het blik. Alle betrokkenen bleven ongedeerd. agenda STREEKACTIVITEITEN I0MBURG - Kafe Domburg, 22.00 uur; feyborn, funkrock; illSSINGEN - Arsenaaltheater, 20.00 .nPraise worship Tour; £05]e Buskenstraat/Scheldeplein, 8.00 15.00 uur: Weekmarkt; isuwendijk, muziekpodium, 20.00 uur: silevenslied met Alwin Rennen; Kn Hof, 9.00 uur: Hatha yoga en om '135 uur Power yoga; ISOUWENPOLDER - Vrouwenpolder- êdagen, 10.00-18.00 uur: Hobby/ am- ïtitenmarkt, ringrijden, kinderkermis, us muziek, roofvogelshow; 20.30 Sur- nder. ÏOUTELANDE - Zoutelande Ictief heeft een aantal activitei- a opgezet. Zaterdag is er van 100 tot 17.00 uur een spelen- eimis met het thema 'natuur'. Avonds treedt een looporkest ahet dorp op. Tot 5 november p elke woensdag en zondag an 13.00 tot 17.00 uur de bun- ffsvan Zoutelande geopend. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes lel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl zaterdag 27 en zondag 28 mei 2006 centraal alarmnummer 112 Huisartsen Walcheren Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tij dens feestdagen) De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Bats, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst en Van der Male. vrij. 8.00-zon. 23.00 uur: F. v. Eede, de Casembrootstraat 24, Westkapelle, tel. (0118) 571234. zon. 23.00-ma. 8.00 uur: R. Ubels en M. J. J. Helmes, 't Plein 2, Serooskerke, tel. (0118) 591212. Tandartsen Walcheren D.G.M. Matthijs, Seisweg 1, Middel burg, tel. (0118)641376. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen Vlissingen, don. 20.00-vrij. 20.00 uur: tel. (0118) 471140. vrij. 20.00-zon. 22.00 uur: M. Snoep, tel. (0118) 471140. Middelburg, vrij. 21.30-zon. 21.30 uur: M.Sinke, tel. (0118) 62045 Dierenartsen Landbouwhuisdieren: tel.(0118)633803. Kleine huisdieren: A.J. Diender, Dr. Stavermanstraat 57, Vlissingen, tel. (0118) 410910. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Wal cheren (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33a te Oostkapelle tel. (0118) 633803, za. en zo. visites aanmelden van 08.00-09.00 Dierenartsenpraktijk Meliskerke R. Roskam, Kelderweg 1tel. (0118) 592838. Vogel- en Egelopvang De Mikke Het hele weekend bereikbaar onder tel. 0118 628288. Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: Zaterdag 10.00-17.00 uur: Apotheek Hummelen, Markt 69, Middel burg, tel. (0118) 612134. Apotheek Ringeling, Lange Delft 133, Middelburg, tel. (0118) 612538. 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek Paauwenburg, Dreesstraat 2a,Vlissingen, tel. (0118) 470717. Thuiszorg Stichting Werkt voor Ouderen (voor zorg thuis), tel. 06-51422232. Zorgstroom Voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen, tel. 0118-684000. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 29-jarige inwoner van Zierikzee is voor mishandeling van een man en twee agenten veroordeeld tot tot dertig dagen gevangenisstraf, waarvan twintig dagen voor waardelijk, 42 uur werkstraf en 28 uur leerstraf alcoholdelin- quentie. Aan de agenten moet de verdachte 350 euro smarten geld betalen. Daarnaast werd 243 euro schadevergoeding aan het derde slachtoffer toegekend. De Zierikzeeënaar bemoeide zich op Koninginnedag in een plaatselijk café met een discus sie tussen twee bezoekers. Dat liep volledig uit de hand toen hij een van hen vol in het gezicht sloeg. Bij het slachtoffer bleken er stukjes tand van zijn gebit te zijn afgebroken. „Ik wilde een ruzie sussen en heb daarbij die jongen geraakt", beweerde hij. Officier van justitie M. Over meer had een andere mening over het incident. „U heeft zich ontzettend vervelend en agres sief gedragen. U was opgefokt door de alcohol, terwijl er niets aan de hand was. U heeft die man zomaar een klap in het ge zicht gegeven. De politie kwam ter plaatse om de vechtersbaas aan te houden. Dat leek in eerste instantie ook te lukken, totdat ze bij de poli tieauto kwamen. Toen begon de verdachte tegen te stribbelen. Hij sloeg de agenten in hun ge zicht. Een politieman werd aan het oog geraakt. De agenten za gen zich gedwongen om pepper- spray te gebruiken, maar de Zie rikzeeënaar wist zich los te ruk ken en weg te lopen. Overtrokken Raadsman H. Goedegebure vond alles nogal overtrokken. „Het laatste delict van mijn cliënt dateert van tien jaar gele den. Het is vijfhonderd weekein den goed gegaan. Hij wilde de ruzie sussen." De strafpleiter vroeg de schadeclaims drastisch te beperken. „De agenten wordt geleerd om te gaan met geweld. Ze zijn getraind op een zekere hardheid." De politiemannen vroegen elk 500 euro smarten geld, maar de politierechter be perkte de immateriële schade tot 250 en 100 euro. De man heeft tien dagen in voorarrest ge zeten. OOSTKAPELLE - Terra Maris, verzorgt zondag 28 mei een wan deling met de boswachter van Staatsbosbeheer. Hij neemt deel nemers mee op een wandeling door natuurgebied de Mante- ling. De wandeling begint om 14.00 uur vanaf het museum aan de Duinvlietweg 6 in Oostkapelle. De kosten voor volwassen bedra gen twee euro per persoon en kinderen betalen één euro. Aan melden kan via 0118-582620. foto Ruben Oreel zien. „Van natuursteen. Die worden zeldzaam hoor." Als hij ze te pakken kan krijgen, belanden ze met de buit van gisteren in zijn tuin. Smit Roeters heeft tien jaar geleden een oud boerenhuisje gekocht in Koudeker- ke. En dat meteen met de grond gelijk gemaakt. Om er vervolgens een ander huis te bouwen. Ook in oude stijl. „Het lijkt zo vier- tot vijfhonderd jaar oud." De tijd om oude bouwmaterialen te vin den en te kopen was destijds duidelijk gunstiger dan nu, zegt hij. IJsselsteen- tjes kostten hem toen 35 gulden-centen per stuk, nu 40 euro-centen, terwijl ze ook nog eens moeilijker te krijgen zijn. Daarom vindt hij de stapel Zeeuwse moppen die Mosmans verkoopt ook inte ressant. „Niet voor mezelf, wel voor een kennis die ook een oud huis heeft. Een leek denkt: wat moet ik ermee, maar die stenen worden echt zeldzaam." Het is hard werken hoor, om oud materi aal op te knappen er daarna iets moois mee te doen. Maar de voldoening is enorm, glimlacht Smit Roeters. „Een huis moet zijn als een jas die goed past. En het is leuk als je die zelf kunt ma ken." De veiling van Mosmans vindt vandaag plaats in zijn loods aan de Voltaweg 7 op Amestein in Middelburg. Van 10.00 tot 12.30 uur kunnen de kavels worden bekeken, de veilig begint om 13.00 uur. MrMarcel Modde IQÜKZEE - Regen en wind iaden de toerist weg van het •and, maar des te meer belang- illing is er met wisselvallig srrond Hemelvaart voor het slin'se achterland. Al met al w reden om ontevreden te ju, vinden J. Klapwijk van de fV Schouwen-Duiveland en Smits van de Vereniging van jnipeerboeren (Vekabo) in Zee- p. aien maakten gisteren in de op van de ochtend af en toe aats voor een voorzichtig zon- tje. De doorzetters kregen armee het gelijk aan hun at en stroomden en masse op zoek naar activiteiten in omgeving van hun camping, $ion of hotel. st iedereen was met even veel 31rouwen afgereisd naar Zee- ii Met name de mini-cam- jgs hadden te maken met een sot aantal annuleringen. Dat !d vooral voor Schouwen-Dui- dand en Zeeuws-Vlaanderen, dus provinciaal Vekabo-secre- msSmits. „Op Walcheren viel itnog mee. Maar dat is eigen- laltijd zo." feast de annuleringen, zijn er jlgens Smits (eigenaresse van au-eamping Op 't Oef je in El- neet) over de volle breedte :k minder reserveringen ge- sst. „De mensen wachten ads vaker tot het laatste mo at om te zien wat het weer si." Bij een telefonische infor- afieronde langs collega's in de iwincie noteerde Smits giste- a gemiddeld twee annulerin- m per mini-camping. „Dat fit niks, maar op een totaal in vijftien plaatsen kleurt dat laatje toch al anders. Zeker Smeer je al niet helemaal vol it. Wanneer je uitgaat van vijf- en euro per overnachting voor ree personen, uitgesmeerd srvier dagen, loop je per plek chweer zestig euro mis." id mensen die hun verblijf an deren, weten half niet wat er ast zon, zee en sfrand nog m te doen is in het Zeeuwse xstgebied, denkt Smits. „Wan neer je met een baby komt of al leen een trekkerstentje hebt ter wijl ze hoofdzakelijk regen voor- spellen, snap ik dat wel. Maar negen van de tien gasten op mi ni-campings komen tegenwoor dig met luxe toercaravans. Als het weer dan wat minder is, pak je toch gewoon een goed boek, of trek je er op uit in de' omge ving! Het is ook maar net welke activiteiten ze zoeken. Ik kiïjg op mijn eigen camping bijvoor beeld ook surfers en duikers. Die vermaken zich wel." Wat dat befreft was er gisteren aan activiteitenzoekers geen ge brek, aldus VW-directeur Klap wijk. „Doordat het weer verbe- terde, kon je in elk geval lekker naai- buiten. Wij hebben bijvoor beeld veel fietsers aan de balie gekregen, maar ook voor brade rieën zoals in Haamstede was de belangstelling goed. Het was overal, zeg maar, gezellig druk." Wisselend In de hotels op Schouwen-Dui veland is sprake van 'een redelij ke bezetting', aldus Klapwijk. De campings geven een meer wisselend beeld te zien. „Som migen zitten praktisch vol, maar er zijn er tevens waar nog genoeg gaten te vullen zijn." Ook de reguliere campings heb ben te maken met een relatief fors aantal annuleringen, aldus de VW-directeur. En dat geldt volgens hem zeker niet alleen voor de kleinere parken. „Er zijn ook grote campings die zo maar twintig annuleringen bin nen hebben gekregen. Voeg dat bij het wegblijven van de ge bruikelijke spontane toesfroom én toch ook een aantal mensen dat na wateroverlast z'n spulle tjes heeft gepakt, dan ga je dat toch zien." Zowel de bij de Vekabo als de VW overheerst vooralsnog het optimistische over het eerstvol gende vakantieweekeinde: Pink steren. Het aantal boekingen is volgens Smits en Klapwijk nu al hoger dan voor de dagen rond Hemelvaart het geval was. Harry Smit Roeters gaat voor zijn dochter op deze spiegel bieden. f Wij helpen je beter te worden! info-avond 1 juni k HogeschooljJ^Zedand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15