Koorstemmen schallen in monumentale kerken PZC Dosis energie uit Slagerij van Kampen 4 Sc/ 2 30: Folk en klassiek treffen elkaar woensdag 24 mei 2006 Het mooie van jazzclub Por- gy Bess in Terneuzen is dat er eigenlijk alles kan. Liet de Terneuzense gitarist Herman Broek jr afgelopen zaterdag nog op venijnige wijze blues en coun try uit zijn versterker galmen, komende zaterdag is het heel an dere koek. Of eigenlijk twee koekjes, want er staan zowel folksongs als klassieke muziek stukken op het programma. Het concert, dat wordt gepresen teerd door directeur Filip Pie- ters van het Festival van Zeeuws-Vlaanderen, heet dan ook toepasselijk Folk meets Classic. Het cimbaal orkest van het Militair Art Ensemble VUS ONDRAS probeert samen met de Belgische harpiste Janu bei de stijlen te mixen. Het uit Tsjechië afkomstige or kest bestaat uit negen muzikan ten en een zangeres. Daarin staan de cimbaal en primas, ofte wel eerste violist en orkestleider Karl Martis, centraal. Het gezel schap vertegenwoordigt met re gelmaat de luchtmacht van Tsje chië bij officiële gelegenheden. De Tsjechen maken gebruik van stijlen uit verschillende regio's van hun land, zoals Bohemen, Moravië en Silezië, maar ook uit Slowakije en Hongarije. Het or kest heeft een tiental cd's uitge bracht. Harpiste Janu komt uit Gent, waar ze haar opleiding aan het conservatorium volgde. Daar specialiseerde ze zich in Keltische müziek en het bespe len van de klassieke harp. Daar naast studeerde zij Paragua- yaanse harp. Als soliste gooide ze hoge ogen op tal van presti gieuze muziekwedstrijden. Prijzen Janu bespeelt vijf verschillende harpen, waarvan de elektrische variant de bijzonderste is. Ze is een veelgevraagde soliste en won tal van prijzen en eervolle vermeldingen op prestigieuze muziekwedstrijden en werd in 1989 en 1990 geselecteerd voor de eindronde van Jeunes Solis tes van de RTBF. In 1994 werd zij uitgeroepen tot Laureate van Jong Tenuto van de BRTN. In 1998 haalde zij op de '1e Natio nale Wedstrijd voor Harp' geor ganiseerd door de Nationale Harpstichting de derde prijs. Janu voelt zich ook prima in or kesten, al heeft ze een voorkeur voor soloconcerten. Verder is zij werkzaam als docente op de Kunstacademie voor muziek, woord en dans te Geraardber- gen. Kroon op haar carrière is een optreden tijdens het verlo vingsfeest van de Belgische prins Filip in 1999. Raymond de Frel Folk meets Classic, zaterdag 27 mei, vanaf 20,15 uur in Porgy Bess, Ter- neuzen. De Belgische harpiste Janu en jongenskoor komt het best tot zijn recht in monumenta le ruimten, zoals kerken. Can terbury Cathedral Choir, het voornaamste knapenkoor van Engeland concerteert ko mend weekeinde twee keer op het continent. Zaterdaga vond staat het in de histori sche Sint-Pauluskerk van Antwerpen en zondagmiddag schallen de stemmen in de Vlissingse Sint Jacobskerk. Canterbury Cathedral Choir is een van de bekendste ka thedrale koren in Groot-Britta- nië. Dat is ook enigszins voor de hand liggend, want het betreft hier het koor van de hoofdkerk van de Anglicaanse wereldge meenschap. Maar ook is het een van de oudste koren ter wereld, met een geschiedenis die bijna duizend jaar teruggaat in de tijd. Oorspronkelijk gesticht door monniken ontstond al spoe dig een echte koorschool: The King's School. Kinderen vanaf acht jaar worden er opgeleid in de zangkunst. De repetities zijn elke ochtend voor schooltijd. Elk koorlid leert bovendien twee instrumenten bespelen. De jongens concerteren samen met de zogenoemde lay-clerks (tenoren en bassen) met grote re gelmaat in binnen- en buiten land. Deze tenoren en bassen zijn professioneel geschoolde zangers, die ook buiten de kathe draal werkzaam zijn. De jon gens variëren in leeftijd van 9 tot 12 jaar. kathedraal van Lincoln. In 1988 keerde hij terug naar Canterbu ry in die functie. In Canterbury Cathedral is hij verantwoordelijk voor alle muzi kale gebeurtenissen. Onder zijn leiding concerteerde het koor in vele landen, zoals de USA en Ca nada, Frankrijk, België, Italië en Letland. Programma Canterbury Cathedral Choir verzorgt dit weekeinde uitvoeringen in Vlis- singen en Antwerpen. Flet gezelschap dat dit weekein de een uitvoering geeft bestaat uit achttien knapen en twaalf zangers die de tenoren en bas sen voor hun rekening nemen. Het koor staat onder leiding van dirigent David Flood, die in 1978 werd benoemd tot assis tent organist in de kathedraal van Canterbury. In 1986 volgde zijn aanstelling tot organist en master of the Choristers in de In de monumentale Sint Ja cobskerk staat een echt kathe draalrepertoire geprogram meerd, met internationale koor werken en typisch Anglicaanse liturgische muziek. Het programma in Wissingen be gint met Jubilate Deo van Gio vanni Gabrieli, gevolgd door het onvermijdelijke Ave Maria van Robert Parsons, de gospel O clap your hands (Orlando Gib bons), Miserere mei (Gregorio Allegri). Na een onderbreking met de orgelsolo Praeludium in C (BuxWV 137) van Dietrich Buxtehude door organist Robert Patterson, wordt voortgezet met Ecce vicit leo van Peter Phillips, Dum transisset Sabbatum (John Tavemer), Lauda Jerusalem (Claudio Monteverdi), Lux aurumque (Eric Whitacre), Psalm 84, Magnificat and Nunc dimittis in G, I was glad (Sir Hu- bert H Parry), de hymne O Prai se ye the Lord en de The Lord bless you and keep you (Rutter). Als toegift mag gerekend wor den op In manüs tuas (Tallis) en ten slotte Steal away. HansTabbers Canterbury Cathedral Choir o.l.v di rigent David Flood concerteert zater dag in de Sint-Pauluskerk van Ant werpen (20.00 uur) en zondag in de Sint Jacobskerk van Vlissingen (15.00 uur). Slagerij van Kampen heeft zich in de loop van de jaren ontwikkeld tot een theaterfeno meen dat oorverdovende ritmes combineert met een indrukwek kende visuele presentatie. In hun nieuwste programma, Ener- gigantica, zetten ze die lijn voort. Het programma is gegoten in de vorm van een zoektocht naar een plek waar energie en inspi ratie nog bestaan, het eiland Energigantica. Op weg daar heen doen ze uiteenlopende plekken aan, waaronder New York, en spelen ze stukken die taal als onderwerp hebben. Elk stuk wordt voorzien van passen de projecties op vier hoge ver schuifbare LED-schermen, die bewegende beelden in gloeien de kleuren doen oplichten. Zo kijk je bij een zeereis over de voorplecht van een schip naar een boeggolf en zie je wat later golven een strand oprollen. Er was een tijd dat je de Slage rij live nauwelijks kon beluiste- Slagerij van Khmpen combineert oorverdovende ritmes met indrukwek kende visuele presentatie. ren zonder het risico van een acute gehoorbeschadiging. Die tijd lijkt voorbij. Maar nog al tijd willen de vijf slagwerkers, inclusief toetsenist Robin van Vliet dat je hun muziek kunt voelen. Alles komt imposant over: het uitgebreide instrumen tarium, met een grote batterij akoestische en elektronische drums, de kolossale lichtwand die als levende achtergrondpro jectie fungeert, en niet te verge ten het snoeiharde uit de ge luidsboxen, of het felle tikken op de versterkte toms. Welkom bij de groove, dat hypnotiseren de, kenmerkende thema van bijna alle nummers die met don derend geraas over de bühne kletteren. Hoewel, Van Kampen is Van Kampen niet meer. Op richters Mies Wilbrink en Wil lem van Kruysdijk hebben de slijtageslag noodgedwongen op gegeven, en componeren alleen nog, terwijl ze hun opvolgers achter de schermen nauwlet tend begeleiden. Gijsbert Zwart, nota bene af komstig van het kleinschalige Circle Percussion, laat horen dat je eigenlijk maar één trom mel nodig hebt. Zo'n act waar bij het publiek zittend in de zaal mag meedrummen, ligt dan weer erg voor de hand. Net als het thema van deze voorstel ling, een reis naar het denkbeel dige eiland Energigantica, waar mee je gigantisch veel kanten op kunt. Rene van Peer én Erik Vink Slagerij van Kampen presenteert Energigantica, woensdag en donder dag in de Stadsschouwburg van Mid delburg. Het programma begint om 20.00 uwe. ANTWERPEN Les Miettes du Festin. Exegesethea ter en vervolg van project van de filo soof Daniël Franco en Monty, vr. en za. première Monty 20.30 uur. Morgen Misschien. Bewerking van de verhalenbundel Gesprekken met Leu- co van de Italiaanse schrijver Cesare Pavese door Tom Jansen, waarin hel den verhalen vertellen, die het leven dragelijker maken. wo. t/m za. Bour- la 20.00 uur. Proof (2001). Theaterstuk naar David Auburn over wetenschapslui wier we tenschap er minder toedoet dan hun menselijkheid wo. t/m za. Raamthea- ter op 't Zuid 20.00 uur, zo. 15.00 uur. Le Tour de Farce. Vlaamse klucht van auteur Johan Catteeuw, met grap pige kijk achter de schermen van de typisch Belgische dorpspolitiek, waar bij persoonlijke vetes, haat en liefde centraler staan dan een sluitende be groting. vr. en za. E.W.T. 20.30 uur, zo. 15 uur. Slisse en Cesar. Volkse komedie en blijspel van Jeroom Verten en Jos Ge vers. vr. en za. Noordtheater 20.15 uur, zo. 15.00 uur. Canterbury Cathedral Choir. Het jon genskoor o.l.v dirigent David Flood concerteert, za Sint-Pauluskerk, 20.00 uur. Voorstelling in de Roma: The Best of Shakespeare, muzie- ketheater met mix van tragedie en ko medie, trance-dans en poëzie, hiphop en etnische muziek, toneelhuisac- teurs en amateurs, gecoached door Reinhilde Decleir, Josse De Pauw en Dahlia Pessemiers met live muziek van Luc Mishalle en zijn muzikanten, za. 20.30 uur, zo. 15.00 uur Game festival en concerten in De Sin gel: Cluster Gamezone De Singel: jonge- renreeks, waarin kunst, informatie en entertainment centraal staan met als thema Gamen in deSingel gaming- hall met 300 spelconsoles, met artga- mes, music 4 games etc, wo. t/m za. 20 uur, zo. familiedag 14-19 uur; deFilharmonie/Brussels Jazz Or chestra o.l.v. Danile Callegari, jazz- en symfonisch concert met werk van jazz- componist en trompettist van Bert Joris, ma. 20 uur; Koor en Or kest Collegium Vocale Gent o.l.v. Phi lippe Herreweghe, concert met die Hohe Messe van Bach, di. 20 uur. Voorstelling en concerten in het Zui- derpershuis: Tijdgenoot te ontijde, literaire ont moeting met de Mexicaanse dichter en essayist Octavio Paz, winnaar No belprijs voor letterkunde, wo. 20.30 uur; Festival City Villages: Kiskeya en Iday, festival expo, wo. t/m do.; His Story, dans, gebaseerd op de Afri kaanse diaspora, van choreograaf Harold George, door jonge Tongolese dansers van de Dunia Dance Theatre, do. 20.30 uur; Silverio Pessoa, con cert met forro, snelle dansmuziek uit Pernambuco/ Brazilië, voortgedreven door de accordeon, vr. 20.30 uur; Af el Bocoum Alkibar, concert met Mali- nese gitaarmuziek, za. 20.30 uur; Mamma Mia. Musical met liefdesge schiedenis, aan de hand van hits van Abba, met in de hoofdrol Vera Mann, wo. do. en vr. Stadsschouwburg 20 uur, za. 14 en 20 uur, zo. 14 en 19 uur. GENT Robinson Crusoe, de vrouw en de ne ger. Toneelstuk, gebaseerd op de mo derne mythe van Coetzee naar Robin son Crusoe, vanuit het perspectief van een vrouw, die aanspoelt op het eiland en getuige wordt van het machtspel tussen de blanke Robinson en zijn zwarte Vrijdag, do. t/m vr. NT- Gent 20.30 uur. Voorstellingen in de Tinnenpot: Vincent van Gogh, concept van Jo Ge vers en Jo Decaluwé, gebaseerd op de brieven van Vincent aan zijn broer Theo, zijn moeder, Paul Gauguin, Pissarro e.a., za. 20 uur; Gili: Ge boeid! Combinatie van stand-up co medy en visuele illustraties rond het thema 'ontsnappen', di. 20 uur. Voorstellingen in De Kopergietery: Holoceen 2 - Igaluit, jongerentheater- stuk (15+), dat zich afspeelt in Eski- moland, waar de kinderfantasie nog voortleeft en daarmee gepaard de gro te stilte, door Berlin, wo. 20.00 uur; Luit en duidelijk, jeugdtheaterstuk naar een concept van Johan De Smet door Mich van de Berghe, za. 20.00 uur, zo. 15.00 en 18.00 uur Triple Espresso. Komedie oVer drie mannen, die terugblikken op een jeug dig verleden en over hun verlangen het te maken in cle showbiss. di. Capitole/Zolder 20.30 uur. Concerten in Vooruit: Vooruit pop: rock door The Smyths (UK) Morissey Tribute Night, do. 21 uur; Concert Blof, di. 20 uur. Concerten in de Rode Pomp: Strijkkwartetten: concert met werk van Dvorak en Janacek door The Mos cow Chamber Academy, wo. 20.30 uur; Special! L'Histoire du velo door Yves Bondue, muziek en zang in een mix van klassiek, folk, kleinkunst, klozmer en musette, do. 20.30 uur. Concertavond in de Bijloke: La Sonora Cubana met de Cubaanse zangers Pipo Hernandez en Carmen Flores, wo. 19.00 uur; daarna concert van Johrt Watts (Fischer Z) en tot slot Steve Hariey (Cockney Rebel). Harddance Event Bassleader. Concer ten met Jump French Tek hardt- rance hardstyle hardcore en nieu we en diverse Techstyles. wo. Flan ders Expo 20.00 uur. Die Dreigroschenoper. Muziekthea tervoorstelling naar Bertolt Brecht Kurt Weill, wo. Opera Studio Vlaan deren 20.00 uur. Festival Suspecte met Union Suspec te in Nieuwpoorttheater: Voorstellingen met een mix van dans, muziek, theater, humor en bittere ernst: Utopeace, premièrereeks van eerste eigen dansproductie van Hai der Al Timimi, do. en vr. 20.30 uur; Hertenkamp, theaterstuk met 4 vrou wen en een regisseur Chokri Ben Chikha, vr. 18 uur; Street Suspecte, za. 15-19 uur. Levenslied Op terrassen klinkt het levenslied. Zanger Alwin Rennen verzorgt het eerste optreden. Muziekpodium Nieuwendijk, Vlissingen, 20.00 uur. Theatershow De Ashton Brothers keren terug met Ballyhoo!. Pepijn Gunneweg, Pim Muda, Joost Spijkers en Friso van Vemde laten een show zien vol spektakel, muziek, variétéen cabaret, zonder woorden, maar met humor, drama en span- ning. Muziek wordt gespeeld, terwijl de vier halsbrekende toeren uithalen. Theater de Mythe Goes, 20.00 uur Rock Clayborn staat op het podium De formatie uit Rotterdam speelt funkrock. Kafe Domburg, Domburg, 22.00 uur Americana Carrie Rodriguez treedt op met David Rodriguez en echtge- noot Javier Vercher. Carrie is de dochter van singersongwriter David. Alleen isz? veel beroemder dan haar vader, als helft van het duo Chip Taylor/Carrie Rodriguez. Chip Taylor heeft enige jaren mei deze violiste/zangeres een duo gevormd. Nü schrijft ze zelf en brengt albums uit. Javier Vercher is saxofonist en percus sionist op deze tour. Theater De Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland, 20.30uur ZATERDAG Kunstroute Muziekvereniging O.K.K. neemt deel aan de Kunst en Na- tuurroute. De fanfare o.l.v. Anton Kempe verzorgt het eerste concert. Een uur later volgen een elementair ensemble en pen schoolorkest van de Zeeuwse muziekschool, bestaande uit blazers, strijkers en accordeon, o.l.v. Anton Kempe. Om 15.30 uur staat de slagwerkgroep o.l.v. Arno Muller op het podium. •Muziektent, Wemeldinge, 13.30 uur Musical 't Jeugdtheaterhuis presenteert de musical 'Het Spookslot'. Spoken hebben het px-ima naar hun zin in het oude slot, tot de graaf en gravin hun intrek nemen. Dan is het gedaan me; hun rustige spookbestaan. .Tijd om te kijken hoe ze de indrin gers kunnen verjagen. De tweedejaai-s o.l.v. Marieke van Dijk en dansdocente Janine de Wilde sluiten met deze voor stelling hun toneeljaar af. Theater 't Beest, Goes, 15.00 uur Muziekworkshop De Doorbraak presenteert Drup Drup Drup Et Cetera. De week van de Zee heeft dit jaar het thema 'op reis'. Op bi- sis van dit thema heeft Dies le Due de compositie Drup Dm Drup Et Cetera ontwikkeld. Deze compositie duurt een uur en beschrijft de i*eis vaneen druppel water. De delen worden op verschillende locatiesop het Fort Rammekens uitgevoerd, door wisselende bezettin gen. Fort Rammekens, Ritthem, 15.00 uur Bluesrock Straight (on the rocks) treedt op. De groep speelt covers bluesrock van Bonnie Raitt, Fleet wood Mac, Crowded House, Eric Clapton en Ilse DeLange. De bezetting: Suzan Steketee (zang), Mai'tin Hof (zangengi taar), James Deton (zapg en gitaai1), Kees Swart (basgitaar) en Lidus Willeboordse (mondharmonica). De Drukkery, Middelburg, 15.00 uur Levenslied Op terrassen klinkt het levenslied. Zangeres Sabrina treedt 's middags op en Dannie Damaro' avonds. Muziekpodium Nieuwendijk, Vlissingen, 16.30 en 20.00 BRUGGE Voorstelling en concert van en in De Werf: Facades 01-Bnxgge is dood, eerste deel van een vierluik docu-voorstel- lingen, gespeeld in vier seizoenen, met een ode aan de levende ziel van een stad: het passionele liefdesdrama uit 1892, Bruges La Morte van Ge orges Rodenbach, wo. t/m za. Salons De Buck 20.30 uur; Delicatessen, of hoe smaken hedendaagse theaterma- kei's: veiTassend en hedendaags thea ter met als centrale gast Sara Verton- gen, ma. 20.30 uui\ Concerten en film in het Concertge bouw in het kader van het Mozart- jaar: Composing with Wolfgang, kameimu- ziekconcerten met eigen bewerking van onafgewerkte Mozart- partitui'en van zeven Vlaamse componisten: Specti'a Ensemble, za. 20.00 uur; Champ D'Action, zo. 11.00 uur; En semble Schönbnmn (Nld), kamermu ziekconcert met werk van Mozart, za. en zo. 16.00 uur. Concerten in kerken: Lenteconcert met panfluit en orgel door Mathias Schlubeck en Ignace Michiels, vr. Sint-Salvatorskathe- draal 20.30 uur; Orgelbespeling door Ignace Michiels, za. Sint-Salvatorska- thedraal 14.30 uur; Lourdesmis met kooroptreden, za. Abdij- en Parochie kerk Steenbrugge 18.00 uur Heilig Bloedprocessie: do. 15.00 uur Carlton Male Voice Choir. Openlucht concert. ma. Burg 14.30 en 15.30 uur. Mannenkoor Het Urker Mannenkoor Hallelujah zingt. Het koor treedt op in klederdracht en staat onder leiding van Bex't MolL Aan het orgel zit Harry Hamer. Nieuwe Kerk, Middelburg, 19.00 uur Concert Violiste Katja Vinogradaskatja concerteert. Zij wordt aan het oi'gel ondei-steund door Cor Ploeg. Mede- werking vexieent ook het jeugdkoor Jedid-Jah uit 's Graven polder, onder leiding van Sandra Potappel, met aan het or gel Jacobus de Voogd. Petrakerk, Kapelle, 19.30 uur La Primavera La Primavera verzorgt een concert Het duo bestaat uit Maaike Boekholt (viola da gamba) en Norbert Bartelsman (klavecimbel). Het Programma; Sonate Ottava van Johan Snep (1659-1719), Suite in e BWV 996, Sonate in d BWV 1028, Fantasie und Fuga in a BWV 904, en Sonate in g BWV1029 van Johan Sebastian Bach (1685-1750). Driekoningenkerk, Noordgouwe, 20.00 uur Orgelconcert Henk G. van Putten geeft een orgelconcert. Sinds eind 1989 is hij de vaste bespeler van het Batz-Witte orgel. Op dit programma staan werken van Buxtehude, Bach, Reger, Widor en Langlais. •Nederlands Hervormde Kerk, Kapelle, 20.00 uur Herenhuisconcert Saskia Gerritsen (sopraan), Joost van der Wulp (tenor), Biet Balkenende (piano) verzorgen een recital. Het programma vermeldt liederen van R. Schumann, W.A. Mozai't en Felix Mendelssohn Bartholdy. •Koepoortstraat 6, Middelburg, 20.00 uur Theaterconcert Wende geeft een theaterconcert. Vorig jaar ontving ze een Edison voor haar cd 'Quand tu Dors' in de categorie luistei'lied/kleinkunst. Ze bi'engt haar •Fi-anstalig zang- en theaterprogramma en wordt begeleid door een 5-koppig orkest. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Gospel Gospelkoor Revelation uit Axel presenteert Experiencing God. In de concertmusical wordt op zoek gegaan hoe mensen God leren kennen, hoe zij Hem ervaren en hoe Hij Zich aan men sen laat zien. Gospelkoor en combo staan onder leiding van Peter Rouw. Speciale gast is Adrian Snell (UK), zanger, com ponist, tekstschrijver en muziektherapeut. •Scheldetlieater, Terneuzen, 20.00 uur Folk Het Cimbaal orkest van het Militair Art Ensemble VUS ON DRAS en de Belgische harpiste Janu verzorgen een concert Het Cimbaal oi'kest zal bestaan uit negen muziekanten en een zangeres. Centraal bij het oi-kest staat de cimbaal en de primas (le violist en oi-kestleider). Het ensemble maaktge- bx-uik van matei'iaal uit de verschillende etnische regio's van Tsjechië zoals Bohemen, Moravië, Silezië en uit Slowakije en Hongai'ije. Harpiste Janu uit Gent specialiseerde zichw de Keltische en klassiek harp. •Porgy en Bess, Terneuzen, 20.15 uur Overw regen, vanavc (rijd' joorP den rie v£ lange len d dodei rectei Diei'g ichei' krant op af: besmi vacci .De r iter •cod lierer hek Ver: Tijdei pest i 31) mi wel c bliek, poner dei-scl Vanaf tetm jiy o] Comn p v result lijkhe mime Do br< drid de ar nolo ex-w

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 50