Flavour zoekt erkenning Veertien uur lang muziek in Ovezande 29 agottiste Palmós heeft ange adem woensdag 24 mei 2006 zijn thet ingd A demloos. Zo heet het pro- \.gramma dat het Ensemble >i!niós zondag brengt in de Gro- Kerk in Veere. Voor fagottiste jefanie Liedtke heeft deze titel ijzondere betekenis. fjlmós werd in 1997 opgericht Griekenland. De van oor- jrong Duitse Stefanie Liedtke reelde in die tijd fagot in het junerorkest La Camerata in lihene. Met de Griekse pianiste orenda Ramou begon ze het |.oPalmós. Later voegde cellist hn Addison zich bij de twee. :il concert brengt een homma- S>aan Italiaanse componist Lu- iano Berio. Opvallend genoeg Ijet het trio dat niet samen, aar in de vorm van een reeks :iostukken. Berio is beroemd ai zijn veertien uiterst virtuoze rerken voor solo-instrumenten lehij sequenza's noemde. Stefanie Liedtke ging ïiBerio niet om oppervlakkige luositeit. „Berio zocht voort and naar nieuwe klankmoge- ijkheden van de instrumenten. Éj vond het interessant om dat amen met musici uit te zoeken probeerde op die manier de asici ook verder te brengen op sn instrument." aar 'eigen' stuk, de Sequenza ill voor fagot, stelt bijna extre- 18 eisen aan de uitvoerder, iedtke: „Het stuk bestaat gro- ïdeels uit hele langzame glis- |£di over drieëneenhalf octaaf, cor een fagot is dat erg moei- jk.Er zitten meer dingen in die i»enlijk niet kunnen, maar is het Berio soms juist om idoen. Hele snelle passages bij- icrbeeld, heen en weer schie- ïd over drie octaven. Daar ont- it een ruis van kleine gelui- in, die een eigen leven gaat tiden." 'oor die lange en langzame lij- ai heeft Liedtke zich geoefend 'circular breathing', waarbij iiademen door de mond en ina- ken door de neus gelijk op aat.. Ze moet dit zondag bijna minuten onafgebroken slhouden. „In het begin is het demaal niet te doen, die leng- Vooral omdat de balans leeds goed moet zijn, je moet nog en laag, hard en zacht. Uit- indelijk gaat je lichaam eraan rennen. Ik ben nu anderhalf ar met dit stuk bezig en begin ipas lekker in de muziek te zit- 0» a. Voor mij gaat er nu zelfs a meditatief gevoel van het rerkuit." Kaast Sequenza XIV voor cello een serie pianowerken van krio staat als enige ensemble- erk het stuk Pne op het pro- ramma. Het is een compositie rende Griekse componist Yian- ïïKyriakides die vijf jaar gele ien de Kloveniersdoelen met ït verstilde stuk Affectio beto- srde. Het werk- Pne, omschre- ian als een hyperventilerende reumatische machine, zal onge- wat rauwer zijn. Douwe Eisenga Ensemble Palmós speelt Adem- Ms, zondag vanaf 15.30 uur in de ";'ote Ker/c in Veere. Is ze ooit oud en de dagen zat zijn, wil len de vier heren van de Goese band Flavour zichzelf geen verwijten kun nen maken. Ze moeten ervan overtuigd zijn dat ze er alles aan hebben gedaan om ook buiten de provincie een groep van naam te worden, lande lijk door te breken. Het jong ste wapen in de strijd is de on langs verschenen cd In so ma ny ways. Zes jaar bestaat Flavour in middels. Morgen staat de groep voor de tweede keer op Klomppop in Ovezande. De eer ste keer was in 2002, enkele maanden na het onverwachte overlijden van drummer Arne van Bussel. Ingmar Berman werd uiteindelijk zijn opvolger. De band bestaat verder uit zan ger Erik Voerman, gitarist Jacco Havenaar en bassist Onno Sin- ke. De ambitie is altijd groot ge weest. Twee eerdere demo-cd's, waaronder Fast forward (2003), fungeerden al als aardige breek ijzers in de landelijke popkana len. Onder meer 3FM en Kink FM draaiden de muziek regelma tig en Fast forward werd uitge roepen tot beste demo op het fes tival van het tijdschrift Fret. Toch lukte het vooralsnog niet om de naam Flavour echt te la ten beklijven bij vooral de zaal programmeurs in den lande, ter wijl veelvuldig optreden toch dé manier blijft om je in de kijker van een breder publiek te spe len. Zeker vanuit Zeeland is dat lastig, zegt Erik Voerman. „Je moet net uit die vijver worden gevist. En ons genre, poprock in haar puurste vorm, is nu een maal een grote vijver." De handdoek ligt echter nog al lerminst in de ring. „Het is moei lijk om aan de bak te komen, maar we willen er alles aan doen om buiten Zeeland te kun nen spelen", zegt Voerman. „Misschien moet je uiteindelijk wel concluderen dat je niet de optredens kunt krijgen die je wilt hebben en dat je gewoon een hobbybandje wordt en in ei gen beheer wat dingen gaat doen. Zo ver zijn we nog lang niet." Het nieuwe visitekaartje In so many ways, waarop vijf num mers staan, trekt momenteel aar dig wat aandacht. De reacties en eerste recensies zijn zeer wel willend, Flavour is geselecteerd voor de Serious Talent-competi tie van 3FM en er liggen al wat contacten met boekingskanto ren. „Het is nu afwachten hoe het balletje gaat rollen." Aan de muziek zal het ook niet liggen. De cd is opgenomen in een professionele studio, met Danny Gras achter de knoppen. In de voorbereiding werd samen gewerkt met bassist en stadsge noot Stefan de Kroon van Ra coon. Hij heeft er vooral voor ge zorgd dat de vier bandleden mu zikaal op één lijn kwamen. „Dan gaat het vooral om dingen eruit te halen die er niet toe doen", aldus Voerman. „Een goe,d nummer moet ook over eind blijven in zijn simpelste vorm, met alleen zang, gitaar en bas. Dat kunnen de jongens van Racoon wel." Dat ze gevraagd zijn voor Klomppop, ziet het Goese kwar tet als een eer. „In Zeeland kun nen we eigenlijk altijd wel spe len, maar Klomppop is toch hét festival van Zeeland. Het be staat al vele jaren en het heeft ook uitstraling naar de rest van Nederland." Het is het eerste op treden van Flavour sinds enkele maanden. Dat het mogelijk is om als Zeeuwse band landelijk door te breken, hebben groepen zoals Blof, Racoon, Gorefest en Nuff Said inmiddels afdoende bewe zen. Zij zijn dan ook een voor beeld voor Flavour. „Maar ook zij hebben allemaal ontzaglijk veel hier gespeeld en op een ge geven moment komt dan de er kenning. Dat is toch waar je als band naar op zoek bent." Rolf Bosboom Flavour treedt morgen om 13.30 uur op tijdens Klomppop in Ovezande. Zie ook www.flavour.nl. De Goese groep Flavour staat voor de tweede keer op het podium van Klomppop in Ovezande. foto Mette Sinke Met onder anderen Ellen ten Damme, Matt Scho- field en Mark Foggo's Skasters telt de line-up van Klomppop dit jaar opnieuw een flink aan tal aansprekende namen. Daar naast is er volop ruimte voor Zeeuws talent. Na het muziek festijn van morgen volgt zon dag het Straatfestival. Het programma van de 26e edi tie van Klomppop op het sport veld in Ovezande omvat vijftien bands, die afwisselend op een van de twee podia optreden. Dat betekent veertien uur vrij wel ononderbroken muziek. De Goese band Grouse, voortge komen uit Second Gear, luidt om 11.00 uur het festival in, om 11.30 uur gevolgd door de Wal- cherse metalbelofte Xtortion. Om 12.10 uur is het de beurt aan According To You uit Goes, voorheen The Sketnicks, waar na om 12.50 uur het Goese in die- en punkrocktrio Sense For ward (winnaar van de talenten jacht 2nd Influenz) aantreedt. Na Flavour (13.30 uur) staat om 14.20 uur de eerste buitenland se act geprogrammeerd: de ska- punkband 4ManBob uit Nieuw-Zeeland, die in eigen land en in Australië een grote hit scoorde met Roekstar. Een uur later volgt de Zeeuwse band Magie Circus, vorig jaar winnaar van de Zeeuwse Belof te. Om 16.10 uur wordt Behave ver wacht, de band van de vroegere Goesenaren Michiel Cremers en Gerjan Schreuder en vooral be kend als finalist van het Natio naal Songfestival. Ook het Beve- landse trio Outsmarted (17.20 uur) timmert volop aan de weg. Door het winnen van de Freedom Music Award mochten de drie optreden bij de uitrei king van de Four Freedoms Awards in Middelburg. McQueen, vanaf 18.15 uur te zien, is een Britse meidenband die rockmuziek speelt die doet denken aan Guano Apes. Een hoogtepunt van het festival wordt ongetwijfeld de jonge Britse gitarist Matt Schofield (19.20 uur), die tot de Europese top wordt gerekend. Ellen ten Damme (20.30 uur) speelt reper toire van haar nieuwe album dat komende zomer uitkomt. De rest van de avond gaat het muziekfeest onverminderd voort, met eerst om 21.45 uur de heftige Belgische rockact El Guapo Stuntteam (volgende maand ook op Rock Around The Bridge in Sas van Gent). Skaveteraan Mark Foggo, die begin dit jaar 't Beest in Goes nog op zijn kop zette, staat om 22.50 uur geprogrammeerd. Slotact (aanvang middernacht) is Powerservice, die metal en hardrock terugbrengt tot hun ruwe oorsprong. Het Straatfestival van zondag biedt optredens van Sam Shine, Ruut van Hooft, de clown Bas- era, de Australiër Daniel Olda- ker, Hamish Flamish uit Bel gië, de Brit Lance Spring, Arno Huibers, Frank Los, Jonas Friends, Dona Quichotte en Marcelle. Rolf Bosboom Klomppop, donderdag 25 mei op sportveld in Ovezande, vanaf 11 uur. Straatfestival Ovezande, zondag 28 mei, voorstellingen vanaf 13 uur. Zie ook www.klomppop.nl. WOENSDAG Hiphop Lokale en nationale artiesten werken mee aan het Hiphop Festival. Medewerking verlenen rapformatie 0118vier met band De Hobbyisten uit Vlissingen, dj-duo Gruesome Twosome en de rapgroep 111 Productionz uit Middelburg, Jig'g'y Djé (winnaar publieksprijs tijdens Grote Prijs van Nederland) en het trio 3x0 (drie keer niks) bestaande uit Tomster en het duo VSOP (Mike Tibbert en Tim Beumers) met band. Sporthal Baskensburg, Vlissingen, 20.00 uur Slagwerk Slagerij Van Kampen presenteert Energigantica. In hun nieuwe show wordt het publiek meegevoerd naar het denkbeeldige eiland 'Energigantica'. Op hun odyssee komen de slagwerkers in aanraking met andere culturen, eigenzin nige krachten en vreemde ritmes. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Jubileumshow Het Groot Niet Te Vermijden brengt de jubileumshow Dia monds Pearls. Alle hoogtepunten uit twintig jaar theatertours van dit gezel schap zijn verzameld in dit programma met komische scè nes, afwisselende muziek en verrassende theatereffecten. Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur DONDERDAG Salsa Conventie De eerste Zeeuwse Salsa Conventie wordt gehouden. De dansscholenSalsaPlacer uit Goes, Salsalegria uit Vlissin gen en Roosendaal en SalsaParaDos uit Middelburg en Ter- neuzen verzorgen vanaf 12.00 workshops en demonstraties. De salsawedstrijd begint om 21.00. De avond wordt afgeslo ten met een salsafeest met achter de dx-aaitafels dj Andy, dj Dino en dj Old skool Freddy. De opbrengst (minus de kos ten) gaat naar Stichting De Stads Ring, die in het leven is ge roepen om kansarme, hangjongeren van de straat te halen endoor middel van sport en antiagressietrainig een leukere invulling aan hun leven te geven. Sportcentrum DeStads Ring, Middelburg, 11.00 uur Klomppop Het oudste popfestival van Zeeland beleeft zijn 26e editie. Met optredens van Ellen ten Damme, Behave, Mark Foggo's Skasters, Matt Schofield (UK), El Guapo Stuntteam (B), Po- wervice, 4manbob (NZ), McQueen (UK), Flavour, Outsmar ted, Magic Circus, According To You, Grouse, XtortioN, Sen se Forward. Sportpark, Ovezande, 11.00 uur Hemelpop Vier bands en een dj werken mee aan het muziekfestival He melpop. The Road Dawgz verzorgt bluesrock-covers. Rond 18.00 uur volgt The Brenda met covers van soul tot stevige rock. Na twee uur staat Band Over Baby op het podium. Dit vijftal speelt rock klassiekers van Elvis en Chuck Berry tot de he dendaagse muziek van Gavin DeGraw en Kane. Om 22.00 uur brengt Plot Leggs een Tina Turner Tribute. Dj Reza draait zijn house-tunes. Grote Markt, Goes, 16.00 uur Blues De Hemelse Toer voor motoren wordt muzikaal afgesloten. Bluesbox, Mamilla en De Dockers treden op. Café De Concurrent, Vlissingen, 16.00 uur Slagwerk Slagerij Van Kampen presenteert Energigantica. Zie woensdag Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur VRIJDAG Concert Martin Mans, Liselotte Rokyta en Anke Andersom geven een concert. Martin Mans is organist en dirigent. Liselotte Rokyta stu deerde panfluit aan het Conservatorium te Hilversum en is regelmatig in Roemenië geweest om zich de authentieke speelmanier van deze fluit eigen te maken. Anke Anderson studeerde harp aan het Utrechts Conservatorium. Gereformeerde Kerk, Zaamslag, 20.00 uur Projectkoor Projectkoor Troyesangers verzorgt een concert. Thema is Meer dan Psalmen. Met medewerking van Leo Kos ten (declamatie), Andrea Aarnoudse (cello) en Tonnie Nijsse orgel en continuo). Het projectkoor o.l.v. Kees Nieuwen- huyzen bestaat uit veertig zangers uit Zeeland en Goeree Overflakkee. Nieuwe Kerk, Middelburg 20.00 uur Cabaret Onno Innemee presenteert Obstinaat. Er zal door hem gezongen worden, maar hopelijk voor u niet al te veel. Soms wordt Onno kwaad en soms weet hij niet eens waarom. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur De Kunst- en Natuurroute in Wemeldinge is vrijdag te volgen van 12-17 uur en zater dag van 10-17 uur. Deelnemende kunste naars zijn: Juul Kortekaas, Marius van Nieuwkerk, Lies van Strijdhoven, Janny Endstra-Docters van Leeuwen, Marlou Pluymaekers, Lidia Schinkel, beeldhou werscollectief Het Zeeuwse Beeld, Elisa beth de Graag, Toos Vos, Greet Lyklema, Leo Burgs, Jozien Weststrate, Cathrien de Leeuw van Weenen-Geuze, Magdalena van Bunder, Bob de Bruyeker, Henk Bis schop, Berny Veerman, Anneke Schenk, Nicoline van Boven, Petra Rouwendal, Fri da van Overbeke- Verschuur en Henk Harthoorn. Onder de titel Thuiskeer naar Zeeland ex poseert de Leidse schilder Janus Nuiten in 't Kerkje van Ellesdiek te Ellewoutsdijk. Hij maakte schetsen die hij uitwerkte tot overwegend abstracte, impressionistische landschappen, waarin het licht een sterke rol speelt. Te zien zaterdag 27 mei, zondag 11 juni en zaterdag 24 juni, van 13.30 - 16.00 uur. Hellen Tyssen uit 's-Gravenpolder expo seert tot en met 1 augustus in het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes. Zij schildert met acryl op canvas doek. Martijn van der Linden (boek-illustraties) en Iianna Bolier (keramiek) exposeren in galerie 't Kunstuus te Heinkenszand. Te zien vanaf vandaag t/m 17 jun,i wo en do 13-18 uur, vi*ij 13-18 en 19-21 uur en za 10-12 en 13-16 uur. Barbara Pijnappel exposeert in restaurant 't Veerhuis in Wolphaartsdijk. Ze toont 23 figuratieve bronzen beelden van naakten, dieren en fantasie-figuren. Te bezichtigen vanaf 29 mei t/m eind augustus. Het verborgen naakt van Walcheren is een expositie in het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg. Jan Pieter Glerum verricht zaterdag om 16 uur de opening. Te bezichtigen t/m 27 augustus, di t/m zo en op feestdagen 13-17 uur. De derde schildersweek Domburg wordt afgesloten met een expositie die zondag 28 mei om 16.00 uur wordt geopend in de Duingalerie in Domburg en verder de gehe le maand juni is te zien. In juli en agustus verhuist de expositie naar galerie Goda te Amsterdam. Jan Egas toont in het Zeeuws Maritiem Muzeeum in Vlissingen zijn tekeningen van Zeeuwse monumenten, gemaakt voor de nieuwe Capitool reisgids over Zeeland. Te zien tot en met 18 juni, ma t/m vrij 10-17 uur, za, zo en feestdagen 13-17 uur. ROTTERDAM Museum Het Schielandshuis: t/m 31 de cember: Stad van Rotterdammers! Muse aal theater met foto's, films en geluidsfrag menten; t/m 28 mei: Winkelen - 75 jaar de Bijenkorf. Kunsthal Rotterdam: t/m 5 juni Henri de Toulouse-Lautrec. Overzicht van de Fran se kunstschilder en graficus, t/m 18 juni Chinese sieraden - Collectie Van der Star. t/m 28 mei, Russische fotografie 1917-1945; t/m 11 juni Camille Bombois (1883-1970), Een primitief modem, t/m 2 juli Match! Vijftien fotografen gaan de ont moeting of confrontatie aan met meer dan honderdvijftig topsporters, oud en jong, van vroeger tot nu. t/m 10 september Eddy Posthuma de Boer, 75 jaar. t/m 2 juli Rod- chenko en tijdgenoten, Russische fotogra fie 1917-1945. Wereldmuseum Rotterdam t/m 28 december Beeldvorming. Westerse voorwerpen uit negentiende en twintigste eeuw; t/m 31 december: De Schatkamers. Stukken uit de eigen eeuwenoude collec tie. t/m 8 oktober; Wilde haren: kleding van veren, huid en bont. Museum Boijmans Van Beuningen t/m 31 december; De hoogtepunten uit de verzameling oude kunst, t/m 9 juli BLESS, een doorlopend samenwerkings project van Desiree Heiss en Ines Kaag. t/m 9 juli H&F mecenaat, Sylvie Zijlmans met grote foto's en sculpturen, die vreem de voorvallen en raadselachtige figuren to nen. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 31 de cember: WereldHaven - Ha ven wereld; t/m 31 december: Binnenvaart. Leven, werken en wonen van de binnenschipper ANTWERPEN Zilvermuseum Sterckshof: tot 31 mei De Tulp; tot 5 juni - Zilver voor 1001 Nacht. MUHKA: tot 28 mei - De-regulation, werk van Kutlug Ataman; tot 31 mei - Mediakunst/beeldcultuur: Ephemera; tot 15 augustus - Homo Faber Jan Fabre. Fotomuseum: nieuwe vleugel - tot 28 mei - Roger Ballen Shadow Chamber; 4de ver dieping - Ed van der Elsken Leve ik! AMVC Letterenhuis: tot 28 mei - Jeugd/Schrijvers in portret Hessenhuis: tot 31 mei - Antwer- pen-Frankfurt. Migratie en Innovatie rond 1600. MOMU: tot 13 augustus - Dream Shop: re trospectieve tentoonstelling over het oeuvre (80 silhouetten) van Yohji Yamamo- to; MOMU Gallerij: tot juni - Historisch Kostuum. K.M.S.K.: tot 13 augustus - Het allermooi ste uit het prentenkabinet IV, 'Que res- te-t-il d'un slow' en andere tekeningen van na 1945; tot 3 september - Jan Fabre en de verzameling van het koninklijk mu seum; nieuw maar permanent - Realisme van Brouwer tot De Braekeleer, een nieu we presentatie van de museumverzame ling. Etnografisch Museum: tot 1 oktober - Ma rokko - Symbiose van culturen Levend erfgoed. GENT Campo Santo Kapel: tot 28 mei - Causa Vi- tae Mark Swysen. Stadsarchief - De Zwarte Doos: tot 31 mei - Kleur in het interieur. S.M.A.K.: tot 2 juni Kunst Nu/Benoit Pla- teus; tot 4 juni - The Greenery Line/Ives Maes - tot 18 juni - Jennifer Allora Guil- lermo Calzadilla; tot 9 juli - Willem Oore beek; tot 24 september - Georg Herold; tot 1 oktober - Kunst Nu/Ensor tot Magritte, moderne meesterwerken uit de verzame ling. Kunstplatform Zebrastraat: tot 8 juni - Update - De oorsprong: collectie van 30 fascinerende en vaak spectaculaire instal laties uit alle hoeken van de wereld. Caermersklooster: tot 18 juni - Wouter De- ruytter: Billboards, New York. Design Museum Gent: tot 25 juni - Entho ven Associates: design en mobiliteit Mare- chal, Perinem Amphora, pioniers van de keramiek in Vlaanderen Toyo Ito, Made in Italy; tot oktober 2006 - De Collectie Al- onso: van Art Nouveau tot Studio Glass Mouvement. KMSK: tot 23 juli - L'Art Nouveau - Het Huis Bing. BRUGGE Hallen Belfort: tot 28 mei - Expo Airbag Bis; tot 31 mei - New Territories: een focus op kunst uit Israël en omgeving. Concertgebouw: tot 3 juni - Mozart Ro mantisch en De vrouwen van Mozart, beeld en literatuur. Gezellemuseum en Museumbibliotheek: tot 4 juni - project kunst- en museumbibli otheken West-Vlaanderen: kunstboeken en collectiestukken. Groeningemuseum/Concertgebouw: tot 11 juni i.s.m. de Van Acker Stichting- Rik Poot, drieluiktentoonstelling De Bond: tot 25 juni - Pieter Vermeersch: Installaties en Schilderkunst. Kunstetalage Arentshof: tot 30 juni - con frontatie van 2 generaties: vader Claude Verlinde en 11-jarige zoontje Emiel. Kunstetalage Blinde Ezelstraat: tot 30 juni - expo Romazigeuner en Poolse kun stenaar Adam Juszczyk. Museum voor Volkskunde: tot 24 septem ber - Niet getekend, wel geschetst, expo ge relateerd aan schetsboekjes van de Brugse kunstenaar Flori Van Acker uit de verza meling van het Steinmetzkabinet. KNOKKE Scharpoord: Scharpoordgalerij: tot eind mei - Wim Remy, portret en modelteke nen; SEAS: tot 29 juni - Saar De Buysere. Lagunahal Duinbergen en Scharpoord: tot 28 mei - Internationaal Fotofestival Knok- ke-Heist 'natuurlijk' en World Press Photo 2006. Zwart Huis: tot 5 juni - Carl De Keyzer - Extra Libros - fotografie. Langs de Vlaamse Kust: tot 1 oktober - Beaufort /Hedendaagse kunst aan zee- kunstparcours met Beaufort Outside; Beaufort Inside in. het PMMK Oostende, al le deelnemende kunstenaars in dialoog met René Magritte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 49