Vakantie op een breuklijn PZC Modern wandtapijt zet bezoeker op verkeerde been i Zeeuwse sterrenfabriek trekt het land in 16 19 Verwachtingen voor Hemelvaart Geen claim bij gestremde tunnel Ziekenhuis maakt hartfilm digitaal Verdachten brandstichting gepakt Geld provincie voor zichtbaar maken kunst itburg,- woensdag 24 mei 2006 Studeren, werken, studeren en vroeg naar bed. Zo zag de dag eruit van Alida Verhelst. De vmbo-leerlinge van het Calvijncollege in Krab- bendijke moet vanmiddag op voor biologie. De Kruiningse heeft er vertrouwen in, zo liet ze gis teren weten. Maar voor de zekerheid bestudeer de ze toch nog maar eens flink alle examenstof. Tussen het studeren door vulde ze bij de plaatse lijke Cl000 ook nog de vakken. Dat is volgens haar leuk werk. Ze doet dat met een klein clubje. Ieder heeft dan zijn eigen gang." Gisteravond zat ze echter weer over de boeken gebogen. Niet te lang want vandaag moet ze fris zijn. Berbel Lippe sliep gisteren lekker uit. Voor haar voorlopig geen examens meer. Pas volgende week woensdag mag de havo-leerlinge van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren la ten zien hoe goed haar kennis van de economie is. Na dat heerlijke uitslapen keek ze even haar studieboeken in, met de nadruk op even. Ook ging ze nog even de stad in. Niet voor een terrasje, daar was het te fris voor. Maar gewoon even wat toiletartikelen kopen en een beetje kijken.'Daarna terug naar huis om 's middags op haar kamer naar de tv te kijken. Veel was er niet te zien zodat ze maar een dvd uitzocht. 's Avonds was er volop inspanning. De Middelburgse doet namelijk aan Thai-boksen en moest trainen. Dat is volgens haar het echte werk. „Je wordt zelfs van een training echt moe." Paul Mertens baalde gisteren. Zijn examen Ne derlands liep niet zoals hij gehoopt had. Dat is volgens hem toch vooral te wijten aan de vragen stellers. Door één vraag werd de vwo-leerling van het Reynaertcollege op het verkeerde been gezet en veranderde daarom een goed antwoord in een fout. Dat zat hem 's avonds bij thuiskomst nog danig dwars. Hij moest eerst een tekst via vragen analyseren en vervolgens een tweede samenvatten. Ze wa ren allebei nogal saai, aldus de inwoner van Vo gelwaarde. De eerste tekst ging over de kennis economie, de tweede over corruptie in de Neder landse politiek. Paul werd vervolgens geconfronteerd met veel vragen. Onder andere over de opbouw. Die vra gen vond hij nogal onduidelijk. En de samenvat ting liep ook niet zoals hij vooraf gehoopt had. Een bepaald deel van die tekst moest in z'n ge heel worden overgenomen, zo bleek achteraf. „Dat is absoluut ongebruikelijk. De opdracht is immers om een tekst samen te vatten, niet over te nemen." Hij liet clan ook weten dat hij moge lijk een klacht zal indienen. Ondanks zijn bezwa ren en opmerkingen denkt hij dat hij toch wel een voldoende heeft gehaald. „Waarschijnlijk door Emile Calon Aardrijkskunde vormde voor de vwo'ers een pittig examen. Te kenend was dat alle examenkandi daten van het Zeldenrust-Steelant- college in Terneuzen gisteren de vol le drie uur nodig hadden om alle 38 vragen te beantwoorden. Kevin van Gassen vond het aantal vragen dan ook 'best veel'. In ieder geval meer dan voorgaande jaren, aldus de achttienjarige Axelaar. Maxieen Meima (18) had ook de vol le drie uur nodig om alle antwoor den te overdenken en uit te schrij ven. Desondanks vond de Terneu- zense het examen goed te doen. Ze had zelfs moeilijkere vragen ver wacht. De oefenexamens waren over het algemeen moeilijker, merk te ze gistermiddag op, kort na af loop van het examen. De beide vwo'ers klaagden wel over de moeilijkheidsgraad van het on derdeel ruimtelijke ordening. Dat was ronduit pittig en sprak hen bo vendien niet aan. Vragen over files in de Randstad, dat heeft niets te maken met hun belevingswereld, vulde docent Fred Cramers aan. Wat hem betreft wordt ruimtelijke ordening dan ook geschrapt uit het aardrijkskundelesboek. Dat onder deel is volgens hem gewoon te saai, te stoffig, te ambtelijk, te bureau cratisch. De actieve aarde, dat is juist wel boeiend, aldus de beide Zeeuws- Vlaamse leerlingen. Aardbevingen, breuklijnen, vulka nen, uitbarstingen, lavastromen, erupties; dat trekt hen. Dat zien ze zowat dagelijks ook op Discovery Channel, aldus de leerkracht. Vragen over een dreigende aardbe ving bij San Francisco zullen over het algemeen dan ook wel goed be antwoord zijn. Verbaasd Zelf vond de 'docent het aardrijks- kunde-examen pittig. Niet meer en# niet minder. „En veel vragen." Hij was zeer verbaasd toen hij ontdekte dat leerlingen in drie gevallen om hunroigen mening werden gevraagd door cle samenstellers van het schrif telijk eindexamen. Dat is volgens hem 'gewoon kat in het bakkie' voor de scholieren. Want elke me ning is goed zolang er maar redelijk Kevin van Gassen en Marleen Meima hadden de volle drie uur nodig om het examen aardrijkskunde te maken. foto Wim Kooyman geargumenteerd wordt. En dat zal volgens hem wel lukken. Hij was ook te spreken over de vra gen die over migratie en mobiliteit gingen. Onder andere over de gevol gen van de toetreding van Turkije tot de Europese Unie. Dat is even eens een onderwerp dat vrijwel we kelijks langskomt in de journaals en de kranten. „Dat leeft dus ook bij jongeren." Dat geldt ook voor klimaat en kli maatveranderingen. Vragen over de uitstoot van broeikasgassen en het klimaatverdrag van Kyoto zijn 'ge woon lekker actueel'. Voldoende Kevin en Marleen durfden gisteren nog geen voorspellingen te doen over hun eindcijfer aardrijkskunde. Beiden hoopten en verwachtten een voldoende. Maar wat voor voldoen de, een dikke of een magere, daar konden ze nog niets van zeggen. Ze waren wel te spreken over de examens tot dan toe. Die gingen wel. Ze verwachten dan ook beiden dat ze over een aantal weken hun di ploma halen. Deze zomer hoopt Kevin te werken bij Elocoat in Terneuzen op de ad ministratie. Een uitzendbureau heeft hem voorgedragen. Hij moet echter nog wel op gesprek, dus ze- kerheid heeft hij nog niet. Zijn klas genote heeft die twijfels niet. Ze werkt al ruim een jaar in paviljoen Westkant in de bediening en gaat na haar examen ook weer werken. Na de zomer vertrekt ze naar Utrecht voor een studie psycholo gie. De gedachten van mensen boeien haar. Ze weet echter nog niet waar ze komt te wonen. Een ka mer heeft ze nog niet. Na haar exa mens gaat ze dan ook driftig zoe ken. En tussendoor ook nog een paar weken op vakantie met haar ouders naar Turkije. Oppassen Daar moet ze volgens haar klasge noot wel oppassen omdat daar enke le breuklijnen lopen zodat de kans op een aardbeving niet denkbeeldig is. Zelf gaat Kevin deze zomer voor al werken en daarna geschiedenis studeren in Gent. Hij vindt dat gewoon het leukste vak maar weet nog niet wat hij na zijn studie gaat doen. Dat ziet hij wel. Hij hoeft niet op zoek naar een kamer want hij gaat voorlopig op en neer pendelen. Gent is immers niet ver verwijderd van Axel. GOES - Onder-nemers in de toeristische sector zijn gema tigd positief over het hemelvaartsweekeinde. Ze verwach ten geen opzienbax-ende groei van het aantal gasten uit binnen- en buitenland vei-geleken met vorig jaar. Toen viel Hemelvaartsdag - drie weken eerder dan dit jaar - in de meivakantie. De bedrijfstak i-eislust verpozing ziet de bezoekersaantallen in het lange hemelvaartsweekein de i-edelijk opgewekt tegemoet ondanks de niet bijster rooskleurige weersverwachtingen. De licht aantrekkende economie, de uitbreiding van de overnachtingscapaciteit op reci-eatiebedrijven en de hogere tarieven maken waar schijnlijk veel goed. Veel exploitanten van kampeerterrei nen signaleren een toename van last-minuteboekingen. Menige gast die de komende dagen op een minicamping verblijft, had daarentegen tijdens het hemelvaartsweek einde van vorig jaar al geboekt. GOES - Automobilisten die door een stremming van de Westerscheldetunnel in een file belanden, kunnen geen schadeclaim indienen. De tunnel en de aansluitende rou tes zijn openbare wegen net als andere waar files ont staan. Het dagelijks provinciebestuur antwoordt dit op vragen van twee PvdA-Statenleden. Bovendien hebben bestuurders op het tunneltracé in principe de algemene voorwaarden van de NV Westerscheldetunnel aanvaard, waarin vrijwaringsclausules zijn opgenomen. De syste men om automobilisten bij stremmingen te informeren zijn onlangs aangepast. Daarom vindt het dagelijks be stuur nieuw onderzoek naar verbeteringsmogelijkheden, zoals de Statenleden hadden gesuggereerd, nu niet zinvol. VLISSINGEN - Ziekenhuis Walcheren maakt voortaan hartfilmpjes met nieuwe digitale apparatuur. De 22 oude electrocardiogram-apparaten, die de bekende grafiek strookjes maken waarop de hartactiviteit te zien is, zijn verkocht of opgeruimd. Met de tien. nieuwe apparaten kan de behandelaar de beelden elk gewenst moment op zijn computer oproepen, in het ziekenhuis of thuis bij weekeinde- of nachtdiensten. Voorheen moesten de stro ken dan de faxmachine door, vertelt hoofd van de behan- deleenheid cardiologie J. van der Schraaf. De nieuwe ap paraten zijn 24 uur per dag inzetbaar op elke plek in het ziekenhuis. Daardoor kan het ziekenhuis nu met minder apparaten toe clan met de 22 die voorheen her en der in het ziekenhuis vaak niks stonden te doen. Ook cle huisart senpost in Vlissingen heeft een nieuw ECG-apparaat, dat de beelden eveneens naar de cardiologen stuurt. DEN BOMMEL - Een 42-jarige man en zeven jongeren zijn aangehouden in verband met de ongeregeldheden in de nacht voor Koninginnedag in Den Bommel. Hen wordt brandstichting ten laste gelegd. Tijdens feestelijkheden in het Oost-Flakkeese dorp gooide de groep molotovcock tails en keerde zich tegen de politie, toen hen te verstaan werd gegeven weg te gaan. Naar aanleiding van de onrust begon de politie een onderzoek naar leden van die groep, wat gisteren leidde tot de aanhouding van zes jongens tus sen de 16 en 21 jaar, een meisje van 18 jaar en een 42-jari- ge man. Allen komen uit Den Bommel of omgeving. kunst JO Portretten uit de fototentoonstelling 'Beroemd in Zeeland' die zaterdag in Utrecht begint. 54 door Rolf Bosboom VLISSINGEN - 'Beroemd in Zeeland', het fotoproject van de Vlissingse kunstenaar Rem- co van den Bosch, trekt ook builen de provincie steeds Meer aandacht. Komende zater dag begint in de bekende Flat land Gallery in Utrecht een ex positie van zijn fotoportretten. I Van den Bosch begon enkele ja- I l'e| geleden met het fotografe- I ron van 'gewone' Zeeuwen op I een bijzondere manier. Zijnin- I spirator is Andy Warhol, die 1 vond dat iedereen recht heeft P vijftien minuten beroemd- Iheid. De Vlissinger wil mensen ver heffen tot een icoon van zich zelf, zoals hij het formuleert, en hun eigen idolen laten over stijgen. Met behulp van foto grafie zoekt hij de schoonheid en kracht die in iedereen schui len. Zijn project is daarmee te gelijk een kritische beschou wing van schoonheidsidealen en de cultus rond beroemd heid. Honderden Zeeuwen heeft Van den Bosch voor de camera ge had, van jong tot hoogbejaard. Hij fotografeerde hen aan de hand van thema's, zoals de Ro meinse tijd, Zeeuwse klei en zeedieren. Ook een groot aan tal bekende Zeeuwen werkte mee. Met een grote, drukbe zochte expositie in deWillem3 in Vlissingen is het project eind vorig jaar voorlopig afge sloten. Inmiddels werkt de kun stenaar aan een vervolg, inmid dels onder de naam De Sterren fabriek. „Samen met iemand van de Ho geschool van Amsterdam die momenteel stage bij me loopt, ben ik aan het kijken of het mo gelijk is een jaar lang met een mobiele studio door Nederland te trekken en elke maand in een andere provincie mensen te fotograferen." Het liefst zou hij er vandaag nog mee beginnen. „Ik sta te springen om weer te fotografe ren, maar het is nog vooral een financiële kwestie. Om mede werkers zoals visagisten en de corbouwers een vergoeding te kunnen bieden en een vracht wagentje te kunnen betalen dat als studio kan dienen, moet ik eerst een sponsor zien te vin den." De komende tentoonstelling in de Flatland Gallery, waaraan onder anderen fotograaf Erwin Olaf is verbonden, is een mooie gelegenheid voor Van den Bosch om de aandacht op zich te vestigen. In de galerie toont hij zo'n twintig werken uit de 'Beroemd in Zeeland'-serie op groot formaat. De expositie wordt geopend door Sanne de Regt en Miran da Slabber (allebei voormalig Miss Nederland en afkomstig uit Zeeland) en door Olga Uras- hova, die vorig jaar door lezers van Playboy werd uitgeroepen tot Playmate van het Jaar. De expositie duurt tot 1 juli. MIDDELBURG - Vier culturele organisaties krijgen de komen de jaren geld van de provincie om beeldende kunst, vormge ving en architectuur meer zicht baar te maken in Zeeland. De provincie wil de aandacht voor deze kunstvormen vergro ten. De wens is vooral dat deze op nieuwe en onverwachte plek ken in de provincie worden ge toond en dat het verhaal erach- ter wordt verteld, zodat belang stellenden zo goed mogelijk wor den geïnformeerd. Tot en met 2008 is hiervoor jaar lijks een bedrag van 40.000 euro beschikbaar. De belangstellende organisaties konden een subsidieaanvraag aandienen voor maximaal 10.000 euro per jaar. Dat leverde vijf aanvragen op. Vier daarvan zijn toegekend: aan de Stichting Westerschou- wen Cultureel, aan Stichting G2A in Goes, aan Revolution 1053Gallery in Middelburg en - alleen voor dit jaar - aan het kunstenaarscollectief Dijken van Wijven, dat vanaf volgende week een manifestatie op een bloem dijk in de Zak van Zuid-Beveland houdt. De vijfde aanvraag was afkom stig van de gemeente Sluis. Het verzoek is afgewezen, omdat het niet aansloot bij de doelstellin gen van de provincie. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Mooie foto's, denk je aanvankelijk, als je de expositie van Marcel Berlanger in het Vlissingse kunstcentrum deWillem3 binnenwandelt. Mid den in de ruimte hangt een enorm werk van meer dan acht vierkante meter, Uranophane (2003). Het oogt als een radicale uitvergroting van een soort kris tallenstructuur, gezien door een microscoop, zo luidt de eerste as sociatie. Dichterbij gekomen lost het beeld op. Het werk blijkt geen zwart-witfoto te zijn, maar een schilderij. Het doek waarop de Belgische kunstenaar werkt is uiterst dun, vervaardigd vol gens een door hemzelf ontwik keld procédé, met glasvezel en polyester als voornaamste be standdelen. Het resultaat is een eigentijds soort wandtapijt dat de vezelpa tronen nadrukkelijk zichtbaar laat. Tijdens het beschilderen met acrylverf ontstaat zo vanzelf een rasterstructuur dat zorgt voor het foto-effect. Berlanger wordt niet zozeer ge dreven door een hang naar esthe tiek. Dat lijkt hij te onderstre pen door zijn schilderijen soms te bedekken met spuitbusverf in felle kleuren, zoals op African flag. De kunstenaar wordt geboeid door het proces van waarne ming en dan vooral het moment waarop het abstracte overgaat in figuratie en daardoor beteke nis krijgt, veelal in de gedaante van plantachtige vormen. De be zoeker stimuleert hij tot hetzelf de onderzoek, door hem bijna te dwingen tot afwisselend af stand nemen en dichterbij ko- Het werk Uranophane van de Belgische kunstenaar Marcel Berlanger. men. Aan de achterwand han gen twee schilderijen. Op North is een soort conifeer te zien, met een rotsachtig landschap erach ter. Ernaast hangt Fantasia, dat vrijwel hetzelfde beeld ver toont, maar dat aan de bovenzij de niet is afgemaakt. Op die ma nier toont de kunstenaar zijn techniek, waarmee het een sleu telwerk wordt van de tentoon stelling. Wido Blokland In de andere zaal van deWil- lem3 zijn foto's te zien van Wido Blokland uit Dreischor, die even als Berlanger verbonden is aan Galerie Van den Berge in Goes. Hij fotografeert sinds enkele ja ren sterrenhemels op intrigeren de wijze. Op de foto's zijn, dankzij een ex treem lange belichtingstijd, niet zelden elementen te zien die met het blote oog niet waarneem baar zijn. In Vlissingen toont Blokland, on der de titel Voor Mnemosyne, en kele van zijn jongste series. De fotograaf legt voortdurend een relatie tussen de imponerende kosmos en de aarde, die altijd op subtiele wijze zichtbaar is, doorgaans in de vorm van een schuine horizon. Daarmee wordt duidelijk dat de sterrenhe mel niet alleen iets is wat op gro te afstand kan worden bewon derd, maar waarvan de kijker ook onmiskenbaar onderdeel is. Blokland stimuleert zo tot zelfre flectie, tot bezinning op eigen wezen en oorsprong, tot medita tie in de stilte van een heldere nacht. Expositie: Schilderijen van Marcel Berlanger en foto's van Wido Blok land, t/m 2 juli in deWillem3, Oranjestraat 4, Vlissingen. Ge opend: di.-zo., 12-17 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 47