PZC Grote kerken Zaamslag fuseren Hemelvaart geopend GRATIS Cadzand-Bad heeft weer een sluiswachter II /PHOTO Brug over zeesluis half juli opgelapt l AATSTEWEEK! i bobland hervormden en gereformeerden samen; godshuis afgestoten DA wil uitleg over tassen in (anaalzone MEI IS PASFOTO MAAND J&M 5?5 Lichaam schippersvrouw gevonden Schade bouwput opnieuw bekeken Tankstation doelwit van inbrekers deDRVKKERY Een jaarlang wonen morres zeeuwse almanak Vakantie factie: (Vtf.pzc.nl jjtbus 314460 AA Goes Xgrtentie-exploitatie: fd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; »uws-Vlaanderen: 0114-372770; „ionaal: 020-4562500. (oensdag 24 mei 2006 editie Zeeuws-Vlaanderen ,^René Hoonhorst ilAMSLAG - De Hervormde lemeente en de Gereformeerde jerk in Zaamslag fuseren pink sterdag tot Protestantse Ge- leente Zaamslag. De nieuwe ge- icente heeft de hervormde kerk üii het Plein tot haar domicilie rkozen. Het gereformeerde odshuis aan de Terneuzense- wordt na een afscheids- Eenst op zondag 28 mei aan de redienst onttrokken. De Protestantse Gemeente telt 1370 gemeenteleden; 940 ervormden en 430 gereformeer- Van hen gaan er wekelijks jo'n 350 ter kerke. De predikan- kerkenraden en gemeentele ien zijn geleidelijk naar de fu- jetoegegroeid, melden de domi- F. van Vliet (hervormd) en j. Hovinga (gereformeerd). Het ■egon in de jaren zestig van de orige eeuw met gezamenlijke lerstzangavonden. Die werden gauw uitgebreid met activitei- ai rondom Pasen en andere ker- elijke feestdagen. !e predikanten van beide ge- peenten konden goed met el- taar overweg en gingen regelma- Üg voor in eikaars kerk. In de Sieede helft van de jaren tach- •i versnelde het samenwer- roces door de fusie van basisscholen. Ouderlingen en Erkvoogden van beide kerken hamen elkaar in het schoolbe- i!uur tegen en groeiden op na- ïjurlijke wijze naar elkaar toe. ijdens een 'herderloos' tijd- erk bij de gereformeerden in ie jaren negentig ging de predi ct van de hervormden niet al ten vaak voor tijdens gerefor meerde diensten, maar stond de e gesprekskring open loorWout Bareman voor hei-vormden én gerefor meerden. Na die perioden zetten de domi nees van beide kerken de innige samenwerking voort door el kaar tijdens vakanties te vervan gen en zeer regelmatig te preken in eikaars kerk. De Sa- men-op-Wegbeweging en de lan delijke fusie van de Protestantse Kerk in Nederland waren ont wikkelingen, die ook in Zaam slag weerklank vonden. Stap voor stap werkten de gemeente leden naar de huidige fusie toe. Grote hobbels zijn de kerkbe stuurders en predikanten op de 'weg van de geleidelijkheid' niet tegengekomen en van een ouder wetse scheuring der geesten is al helemaal geen sprake ge weest. Secularisatie Van Vliet: „Natuurlijk zullen er gemeenteleden zijn voor wie de samensmelting niet hoeft. Maar tot grote onmin heeft dat niet ge leid." De twee predikanten bena drukken dat de fusie niet is inge geven door de secularisatie of economische noodzaak. „Het gaat er om dat zusters en broe ders elkaar herkennen in het ge loof", stelt Hovinga. Hij verwacht dat de weg van de geleidelijkheid de voormalige ge reformeerden goed heeft voorbe reid op het verlies van hun kerk gebouw. De laatste jaren bezuinigde de kerkgemeenschap al op grote uitgaven voor het gebouw, om dat al duidelijk was dat de nieu we fusiekerk in het hervormde godshuis zou kerken. De hei-vormde kerk ligt nog net iets centraler in het dorp en ver keert in een wat betere staat van onderhoud. De twee kerken samen domineren het zicht op het dorp Zaamslag. Het gebouw van de gereformeerde kerk moet dan ook zeker behouden blijven, terwijl de toekomstige bestem ming ook geen afbreuk mag ÏERNEUZEN - De CDA-frac- nein Provinciale Staten wil uit leg over de gerezen problemen mihI de vestiging van glastuin- louw in de Kanaalzone. Aanlei- iing zijn onder meer de recente berichten over stroef verlopen- Je onderhandelingen met kunst- aestfabriek Yara in Sluiskil ever de levering van restwarmte ra CO,. Haar CD A-Statenlid E. Wijffels iil van Gedeputeerde Staten tok meer weten over het feit dat projectontwikkelaar Meersma ut Pijnacker zich heeft terugge trokken als participant in het project, dat voorziet in de bouw zo'n 300 hectare kassen op naties in de Smidsschorrepol- ctr, Koegorspolder en Autriche- »lder. Naar verluidt stelt Ueersma na overname nu ande ra prioriteiten, die elders in het rad liggen. Wijffels informeert a schriftelijke vragen verder war problemen bij de grondver werving. heeft zijdelings vernomen Jat onduidelijkheid rond de be stemmingsplanprocedures daar aan ten grondslag ligt. |let Statenlid, verwijzend naar aet havenschap Zeeland Sports: „Hoewel de uitvoer t/initiatiefnemer deze proble matiek enigszins relativeert, wil- en wij toch vragen om toelich- 'rag op de hele gang van zaken, ra relatie tot het binnenkort rast. te stellen Omgevingsplan willen wij zo goed mogelijk geïn- Rini (links) en Jan de Lijser, de zoons van de laatste sluiswachter van Cadzand-Bad, Piet de Lijser, staan met het eerste glas Sluuswachterbier naast de foto van hun vader. foto Wim Kooyman door Frank Gijsel CADZAND - BAD - Een echte sluiswachter om de sluizen open en dicht te draaien is er al lang niet meer te vinden in Cad zand-Bad. Maar sinds gisteren is het wel mogelijk om er te ge nieten van een glaasje Sluus wachterbier. Vic en Willy Lohmap van drank shop De Honte waren al lang op zoek naar een eigen brouwsel. In De Panne, aan de Belgische kust, ontdekten ze tijdens een di ner de smaak die hen uitermate beviel: De Pannepot, een bruin bier verwijzend naar een boot in De Panne. Ze vonden de Vlaamse Struise Brouwers bereid hun bier de naam Sluuswachter mee te ge ven. Dat Lohman de naam Sluuswachter koos, lag voor de hand. De sluuze was een tech nisch hulpmiddel in Cad zand-Bad om het water uit de polders af te voeren. De bedie ning werd uitgevoerd door de sluiswachter. Het openen en slui ten gebeurde met de hand en (Advertentie) was loodzwaar werk. Piet de Lij ser was tot 1963 de laatste sluis wachter. Zonen De gemoedelijke sfeer en de gastvrijheid van toen heeft nu een extra dimensie gekregen in de vorm van het eigen biertje van Cadzand-Bad. De zonen van de laatste sluiswachter, Ri- ni en Jan, mochten bij de presen tatie van Sluuswachter als eer ste het biertje proeven tijdens de presentatie in restaurant Elan. Het dronk goed weg. (Advertentie) Uw dealers in Zeeland: MIDDELBURG SieMatic Middelburg (naast de Baderie) Industrieterrein Arnestein Grenadierweg 17a 0118-629522 ÏERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32 0115-680612 www.bouwcenterdehoop.nl --.zijn. Wijffels doelt met de 'relative- op recente opmerkingen havenschapsdirecteur frvan der Hart. Die ging er raim een week geleden niet van- rat dat het afhaken van Meers- sa tot vertraging zou leiden en rarwachtte dat het havenschap 'ral tot een akkoord zou komen set Yara. moeizame grondverwerving zou volgens Van der Hart wél M een vertraging van, naar schatting, een half jaar kunnen kiden. Het CDA wil voor 30 Mi concrete antwoorden van Dan staat de behandeling het Omgevingsplan Zeeland ®mers op de agenda van Pro vinciale Staten. www.woonboulevardbreda.nl De drie Struise Brouwers brou wen hun bier in het West-Vlaam se Vleteren, dé bierstreek bij uit stek. Woordvoerder Urbain Coutteau van de Struise Brou wers omschrijft zijn bier als 'ver frissend, droog, licht hoppig en met een moutig karakter. Het heeft een ronde afdronk en laat een schitterende waaier van zoe te, fruitige en gebrande smaakt - oetsen na'. Het heeft een alcohol percentage van tien procent. Pannepot prijkt inmiddels in de top vijftig van beste bieren in de wereld. In juni gaat de eerste le- (Advertentie) vering naar Amerika. Vorig jaar produceerden de Struise Brou wers 260 hectoliter. Voor dit jaar staat er een verdubbeling van dit aantal aan te komen. Volgens Coutteau kun je de Sluuswachter niet echt een eti ketbier noemen. „We lenen ons bier Pannepot niet aan de eerste de beste om er een eigen etiketje op te plakken. Die kant willen we niet opgaan. Slijterij De Hon te is de eerste en ook de laatste die ons bier onder een eigen naam mag gebruiken. Ik ben er rotsvast van overtuigd dat Vic en Willy straks met een eigen re cept komen", stelde Coutteau. 4 kleuren-pasfoto's GRATIS miniportret doen aan de status van een gods huis, onderstreept Hovinga. De Gereformeerde Kerk, en belang stellende hervormden, nemen zondag 28 mei in een speciale dienst (aanvang 15.00 uur) af scheid van hun kerkgebouw. De acte van eenwording wordt op zaterdag 3 juni ondertekend, waarna de nieuwe Protestantse Gemeente Zaamslag op eerste pinksterdag (feest van de een wording) vanaf 10.00 uur een eerste feestelijke dienst houdt. ANTWERPEN - Nadat maandag het stoffelijk overschot van haar 40-jarige broer in de Schelde bij Hemiksem werd aangetroffen, is gisteren op bijna dezelfde plaats ook het lichaam van de 46-jarige schippersvrouw van het Belgische binnenvaartschip Romi door de zeevaartpolitie geborgen. De lichamen zijn in de loop van de middag door de familie geïdentificeerd. Het schip kapseisde vori ge week dinsdag ter hoogte van het Sint Annastrand bij Antwerpen, toen het op weg was naar Baasrode. De 46-ja- rige schipper kon zichzelf redden door op de kiel van het schip te klimmen. Een urenlange zoektocht naar diens vrouw en haar broer leverde niets op. Al snel werd aange nomen dat ze waren verdronken. De Romi had in Genk 600 ton metaalslakken geladen, die in Baasrode moesten worden afgeleverd. Volgens de schipper maakte de Romi plotseling water door overslaande golfslag van een passe rende zandzuiger. MIDDELBURG - Nog niet de helft van de mensen die schade hebben gehad door de bouw van het theater aan de Zuidsingel doet mee aan de schaderegeling van de ge meente Middelburg. Bij de gemeente zijn bijna negentig gevallen van schade gemeld. Ruim dertig huiseigenaren hebben zich gemeld voor de regeling. Een groot aantal van hen wil een second opinion. De schaderegeling voor ziet erin dat de gemeente de kosten voor herstel van hui zen aan de bewoners betaalt en dat geld zelf probeert te rug te krijgen via de verzekering. De gemeente vindt dat de aannemer aansprakelijk is voor de schade die is ont staan bij de bouw van de put aan de Zuidsingel. Tot nu toe hebben 26 eigenaren aangekondigd een contra-exper tise te willen laten uitvoeren. Ze zijn het niet eens met het bedrag dat door een expert van de gemeente is vastge steld. Gedupeerden krijgen uiteindelijk het bedrag dat het hoogste is van de twee taxaties. Acht mensen hebben het aanbod van de gemeente voor vergoeding van de scha de geaccepteerd. Huiseigenaren konden zich tot deze week aanmelden voor de schaderegeling. Wie zich niet meldt, moet via procedures een schadevergoeding zien te krijgen. Mensen die wel meedoen aan de regeling, krijgen de kosten voor de contraexpertise vergoed. BURGH-HAAMSTEDE - In de nacht van maandag op dinsdag is ingebroken in het tankstation aan de Bui'ghse- weg in Burgh-Haamstede. De daders hebben kabels van te lefoon en alarm doorgeknipt en de videoband uit de bewa kingscamera verwijderd. Het was de daders kennelijk speci fiek te doen om de tabaksvoorraad, telefoonkaarten en de inhoud van de geldkluis. De geschatte waarde van de buit bedraagt tussen de 20.000 en 25.000 euro. door Wout Bareman TERNEUZEN - Het duurt nog tot uiterlijk half juli voor de ka potte noorderbrug over de zee sluis in Terneuzen is opgelapt. Pas maandag werden de gespe cialiseerde aannemer Hollandia uit Krimpen aan den IJssel en Rijkswaterstaat het na moei zaam onderhandelen eens over de kosten die gemoeid zijn met het provisorische herstel van de brug. Over die kosten was eerder een meningsverschil gerezen, dat leidde tot een vertraging van minstens vier weken. De kapot te brug had nu, als alles volgens plan was gegaan, eindelijk weer in gebruik moeten zijn. Maar daar komen nu bijna twee maan den extra bij. De brug, die eind februari werd aangevaren door het ro-ro-schip Tor Flandria en Alles voor in en om het huis 11.00 tot 17.00 uur 44 Woonwinkels bij elkaar voor elke smaak en ieder budget. Een overzicht van alle winkels, die gevestigd zijn op de Woonboulevard, vindt u in de grote advertentie elders in deze krant en op onze website. Afslag Breda West (naast IKEA) Gratis parkeren! Jensen is inmiddels al meer dan vijftig jaar gespecialiseerd in superieur slaap comfort. Dankzij onze permanente am bitie om steeds betere bedden te maken, staan reeds vele innovaties op onze naam waaronder de nieuwe Supreme Dy- namique, die het hoogste niveau biedt in comfort, design cn functie. En dus een maximum aan gebruiksplezier, ergon omie cn slaapcomfort. Nooit eerder was een bed even intelligent als comfortabel. leenhouts-bedden.nl Dorpsplein 31-33. Schoondijkc t 0117-40 15 82 Capitoolgids Zeeland de mooiste gids over Zeeland €22,90 zaterdag 27-05 15.00-16.30 uur Straight on the rocks rock - blues covers Markt 51 Middelburg T0118 886 886 www. de-drvkkery.nl (Advertentie) Betaal pas in mei 2007 HEMELVAART OPEN 10.00- 18.00 uur WON HULST Industrieweg 2 Tel: 0114-388 388 www.morres.com sindsdien gehavend rechtop staat, wordt over een klein jaar vervangen door een nieuw exem plaar. Of het daarbij opnieuw gaat om een klapbrug of om een minder kwetsbare rolbrug vormt nog onderwerp van over leg tussen twee Vlaamse ministe ries. Ook die onderhandelingen lopen al maanden. Ligt het aan Vlaanderen, dan krijgt Hollan dia zo snel mogelijk opdracht een nieuwe rolbrug te bouwen, zij het dat het Vlaams Gewest aanvankelijk als voorwaarde stelde dat Nederland flink zou meebetalen. Begin volgende week zal blijken of beide par tijen elkaar alsnog gevonden hebben. Een nieuwe rolbrug kost een veelvoud van een klap brug (zo'n twintig miljoen euro). Een woordvoerder van Rijkswa- terstaat in Middelburg verzeker de gisteravond dat Hollandia vandaag de eerste voorbereidin gen voor het oplappen van de huidige noorderbrug treft. „Er is nu in ieder geval duidelijk heid over het moment waarop de brug weer beschikbaar komt voor het landverkeer en dat lijkt me plezierig nieuws voor de Zeeuws-Vlamingen", aldus J. van Gorp. Wethouder van verkeer van Ter- neuzen, J. van Schaik, nam gela ten kennis van dat nieuws. „Het heeft natuurlijk allemaal veel te lang geduurd. Maar wij als ge meente hebben nauwelijks greep op zo'n proces. We weten nu gelukkig eindelijk waar we precies aan toe zijn. Dan heb ben we toch iets om naartoe te leven..." Van Schaik erkent dat de economische schade door de files enorm moet zijn. Maar aan schattingen waagt hij zich niet. „Dat is ondoenlijk." (Advertentie) (Advertentie) I —TT, 'ïMiW'RU'iiüHr 1 Topkwaliteit Tuurlijk bij: w GS «VERSCHflORE.NL Knikarmschermen Malta tegen stundprijzen!!!!!! 20% korting 300 cm breed NU 335,- open van 10.00-16.00 op hemelvaartsdag HEINKENSZAND Schouwersweg 10 Tel.: 0113-561255 Nadat het vliegtuig eenmaal veilig op Schiphol ivas ge land, werd de Bevelandse rei ziger overvallen door een ge voel van weemoed. De vakan tie was voorbij, het leven van alledag wachtte onverbidde lijk. Hij had de stellige indruk dat zijn gevoel in het chartertoe stel vol gebruinde Hollandse toeristen breed werd gedeeld. De bemanning voelde dat ken nelijk haarfijn aan en draai de, terwijl het vliegtuig rich ting de aankomsthal taxiede, opbeurende muziek. Madon na. Met 'Holiday.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43