amer wil onderzoek laar intrekken passen Vijftigplussers lopen niet warm voor seniorenstad OP HEMELVAARTSDAG ZIJN WIJ GEOPEND! Brugman 'ZC Van der Laan bindt strijd aan met Pechtold Inktzwarte wolken door brand in silo Roosendaal Celstraf en tbs voor kopstuk pornozaak loods Kraggenburg {Criteria Hirsi Ali gelden ook voor andere migranten Inspectie onderzoekt weigeren onverzekerden Allochtoon moet dienst politie oorwaardeliike 20.20 egen raadsheer Zuiderzeelijn weer in beeld Dode door woningbrand Arnhem Michelin Gids voor Nederland Tbc-besmettingen op school Almelo Damhert verlost van rood kleed Zoekactie in garage levert niets op Törnqvist wint Gouden Penseel woensdag 24 mei 2006 mnnze redactie binnenland |EN HAAG - Een meerderheid J de Tweede Kamer dringt aan |p onderzoek naar het intrek- 5 (D van paspoorten. CDA, VVD GroenLinks willen beter in- jcht over de vraag hoe met het [trekken van naturalisatie is ojegaan sinds in 1989 nieuwe daaq beving hierover van kracht „3. 'as'; 'en? inleiding is de kwestie Hirsi diöjj i, het ex-WD-Tweede Kamer- d dat volgens minister Ver- acto? jok (Vreemdelingenzaken) ten srntë nechte het Nederlanderschap an9- jrkreeg omdat ze loog over n9ent !am en geboortedatum. Ver- nzai* :nk kreeg van de Tweede Ka- arzoi de opdracht om de naturali- Jien- itie van Hirsi Ali opnieuw te Verzoeken. „Zij hoeft nietbe- n« rof slechter te worden behan- nBd dan anderen," zegt igea DA-Kamerlid Sterk. „Wij wil- chtm n weten welke criteria de afge- ïinefc oen jaren hebben gegolden en je daarmee is omgegaan." iar WD-collega Visser wil ^Jii 'beter inzicht' met het oog tere i een wetswijziging. Hij zegt il het niet bij voorbaat de be doeling is allerlei beslissingen terug te draaien. GroenLinks drong eerder aan op onderzoek en riep advocaten op oni, desnoods anoniem, gege vens te verstrekken. Fractielei der Halsema wil weten hoeveel vluchtelingen evenals Hirsi Ali valse persoonsgegevens gebruik ten. Verdonk heeft al toegezegd dat als Hirsi Ali het Nederlan derschap niet behoudt, zij dat snel opnieuw zou kunnen krij gen. GroenLinks wil dat dit ook geldt voor 'vergelijkbare geval len'. Minister Bot van Buiten landse Zaken zei zaterdag ook dat vergelijkbare gevallen op nieuw moeten worden bekeken. GroenLinks-leider Halsema vroeg gisteren een brief van het kabinet waarin het aangeeft of de belofte van Verdonk dat Hirsi Ali Nederlandse zal blij ven in de ministerraad bespro ken is. Ook vroeg Halsema zich af of Verdonk vorige week bij haar handelwijze rond de natu ralisatie van Hirsi Ali afspraken schond met Balkenende en de vi- cepremiers Zalm en Brinkhorst. Eerder drongen de Kamerleden Dijsselbloem (PvdA) en Lam- brechts (D66) al aan op een on derzoek naar vergelijkbare ge vallen, dat teruggaat naar het jaar 2003. Toen werd een artikel in de wet van kracht dat de mi nister de bevoegdheid geeft om een naturalisatie in te trekken, voordien was dat niet aan de mi nister, aldus Dijsselbloem. De* commissie Justitie van de Twee de Kamer spreekt hier vandaag over. Dijsselbloem heeft er 'op zichzelf geen bezwaar tegen' als het onderzoek verder in de tijd terug gaat dan 2003. ANP door Saskia Gaster DEN HAAG - De Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) zal een onderzoek in stellen naar het weigeren van onverzekerden door zieken huizen. Dat heeft minister Hoogervorst (Volksgezond heid) de Tweede Kamer giste ren beloofd. Aanleiding voor het onder zoek is een artikel in vakblad Medisch Contact van vorige week. Daarin schreven twee artsen dat ze van een Rotter dams ziekenhuis te horen kre gen dat ze geen onverzekei- den meer mochten doorverwij zen. De oppositiepartijen PvdA, GroenLinks en de SP trokken daarover aan de bel. Zij von den dat de minister moet in grijpen. Hoogervorst zei niet te snap pen waarom de betrokken 'straatartsen', de huisarts F. Sikken en de arts M. Kok die hulp biedt aan illegalen, niet zelf naar de inspectie zijn gestapt. Hij heeft de IGZ gevraagd om deze kwestie te onderzoeken. Verder zal Hoogervorst de in spectie vragen om een meer algemeen onderzoek naar de manier waarop artsen vast stellen of een onverzekerde medisch noodzakelijke zorg nodig heeft. Mocht daaruit blijken dat het nodig is, dan zal hij daar nieuwe richt lijnen voor laten opstellen. ANP radei HAAG - Minister Remkes de politiekorpsen verplich- '8Ji«ameer allochtone agenten aan (nemen. ij wil dit doen door streefcij- isop te laten nemen in de pres- iliecontracten die de korpsen itzijn ministerie aangaan, ankes reageert op cijfers van toliteitenrubriek Nova. Dat cam er na navraag bij de korp- s achter dat het aantal agen- nvan Marokkaanse en Turkse maf ver achterblijft bij het to il aan Marokkanen en Turken (Nederland. GPD 19.15 2on itraf geeist 2°.20 19.5) 20,5P'0LLE - Het Openbaar Minis- rie heeft voor de rechtbank in 19.55 wolle zes maanden voorwaar- 282: elijke celstraf en 240 uur werk- baf geëist tegen een (ex)-raads- 205i iff van het gerechtshof in 21.(6 eeuwarden, wegens poging tot 21.15 bodslag op zijn Oekraïense 204: [-vriendin. 21.fi 20,33 21.03 20.1! 20,33 21.43 21.4! 21.53 ROOSENDAAL - Door een felle, in Roosendaal is gisteren een silo veer een uur woedde, zorgde voor werf en de Al 7. uitslaande brand bij Sensus (voorheen Suikerunie) volledig in vlammen opgegaan. De brand, die onge- een inktzwarte lucht boven bedrijventerrein Borch- De silo was leeg, er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Bij de brand zijn geen gevaarlijke stoffen vrijgekomen. Maar de aanvankelijke paniek was er niet min der om. Volgens Sensus-directeur Joep van Wessem is er voor 'vele tonnen' schade aangericht. foto Thom van Amsterdam «48-jarige man zou in oktober 104 hebben geprobeerd de touw te wurgen. De verdachte, per 1 mei zijn werk bij het of heeft neergelegd, ontkent iet dat hij haar heeft geslagen, üar wel dat hij haar heeft h.33 ülen wurgen. Volgens hem mg het om een uit de hand ge in ruzie. De raadsheer leerde 31-jarige vrouw kennen via en datingsite.Bij de derde fepraak, na een etentje in Gro- ontstond in het huis van Ie verdachte een worsteling. Daarna ontstond een tweede ge- echt in de slaapkamer. De touw zei ook verkracht te zijn, daar het OM vond onvoldoende om dit ten laste te leg- De rechtbank doet 6 juni uit- c spraak .ANP DEN HAAG - De Tweede Ka mer daagt minister Peijs uit om werk te maken van snel spoor naar het noorden. Een meerderheid van CDA, VVD, PvdA, GroenLinks, SP en de ChristenUnie pleitte gisteren voor een goede verbinding tus sen het noorden en de Randstad. Dat zorgde voor blije gezichten onder de ruim duizend noorde lingen die gisteren in Den Haag demonstreerden voor de komst van een hogesnelheidstrein Vo rige maand immers, haalde het kabinet, op voorstel van Peijs, een streep door een Zuiderzee lijn die Groningen met Amster dam moet verbinden. Nut en noodzaak zouden onvoldoende zijn aangetoond. Over een week praat de Tweede Kamer over dit kabinetsvoornemen. ANP doorThea van Beek DEN HAAG - Steden speciaal voor senioren zijn maar matig populair onder 50-plussers. Slechts 28 procent ziet een der gelijke woonvorm wel zitten. Vooral de collectiviteit van een seniorenstad vinden zij onaan trekkelijk. Senioren wonen lie ver in een wijk met verschillen de typen mensen en huishou dens. Dat blijkt uit een onderzoek van TNS Nipo en het tijdschrift Zin. Eerder dit jaar presenteerde een groep stedenbouwkundigen, pro jectontwikkelaars en woningcor poraties plannen voor de bouw van seniorensteden. De eerste zou moeten komen op het voormalige vliegveld Valken burg bij Leiden. Uit een peiling bleek dat veertig procent van de senioren hiervoor belangstelling had. Ook in Zeeland bestaan plannen voor een seniorenstad van twee- tot vierduizend woningen. De bouw van steden voor ouderen is geïnspireerd op Amerikaanse voorbeelden. Meest bekend is Sun City in Arizona. Daar wonen tien duizenden ouderen bij elkaar. Uit het TNS Nipo-onderzoek blijkt dat senioren het liefst in hun eigen huis blijven wonen. Ook de woonboerderij, woon groep of zogenoemde kangoeroe woning winnen aan populair1 teit. In de eerste twee woon vormen leven meerdere mensen in eigen appartementen samen. De kangoeroewoning biedt mo gelijkheden met. twee gezinnen samen te wonen. Eén op de vijf vijftigplussers droomt van een huis in het buitenland. Minst po pulair is het verzorgingshuis of wonen bij de eigen kinderen. GPD door Erwin Buter AMSTERDAM - Lousewies van der Laan heeft zich kandidaat gesteld voor het lijsttrekker schap van D66. De fractievoor zitter in de Tweede Kamer is daarmee de belangrijkste con current van minister van Be stuurlijke Vernieuwing Alexan der Pechtold, die al twee weken campagne voert onder de so ciaal-liberalen. Van der Laan wachtte eerst het partijcongres af dat anderhalve week geleden werd gehouden. Daar werden harde noten gekraakt over de nederlaag bij de gemeenteraadsverkiezingen. Vervolgens wilde zij zich kandi daat stellen, maar dat plan stel de zij ruim een week uit vanwe ge de commotie in de Tweede Kamer rond Ayaan Hirsi Ali. „Van een partij die onconventio neel, onafhankelijk en eerlijk is wil ik graag de leider zijn", zei Van der Laan gisteren in het Amsterdamse café Wildschut. Ze wil af van het beeld dat D66 tussen PvdA en WD in staat. „D66 is niet een tweedekeus- clubje", vindt ze. Van der Laan zegt het partijpro gramma grotendeels te willen uitvoeren. De leden moeten dat later dit jaar nog vaststellen. ARNHEM - Bij een woningbrand aan het Immerlooplein in Arnhem-Zuid is gistermorgen een vrouw om het leven gekomen. Volgens de politie is er sprake van een misdrijf. Dat baseert een woordvoerder op verklaringen van getui gen, die voorafgaand aan de brand iets hebben gehoord. De brand brak rond kwart voor elf uit. De bewoonster wist haar flat nog te ontvluchten. Zij belandde gewond op straat. Daar overleed zij korte tijd later aan haar ver wondingen. In de woonkamér van de flat heeft cle brandweer een brandhaard gevonden, die vermoedelijk is ontstaan door brandstichting. ANP ZELLIK - Nederland krijgt een eigen Michelin Gids, zo deelde een woordvoerder van het bandenconcern gisteren mee. De Benelux Gids wordt opgesplitst in twee edities, één voor België en Luxemburg en één voor Nederland. De gidsencollectie bestaat vanaf 2007 uit vijftien edities. De nieuwe Nederlandse gids is vanaf 30 november ver krijgbaar. ANP ALMELO - De GGD heeft maandag op de scholengemeen schap Erasmus in Almelo elf nieuwe tbc-besmettingen on der leerlingen en leerkrachten geconstateerd. Dat heeft de GGD gisteren bekendgemaakt. Volgende week dinsdag ondergaan alle vijfhonderd leer lingen en medewerkers van de school een Mantoux-test om te zien of er nog meer mensen besmet zijn geraakt. In maart werd bij een leerling van de scholengemeen schap open tbc ontdekt. Daarna raakten nog eens vijf lera ren en leerlingen besmet. Besmette personen kunnen rönt genfoto's van hun longen laten maken in de GGD-bus, als ze vermoeden dat ze tbc hebben. Die bus staat volgende week bij de school. ANP MLTNNEKEZIJL - Het veelbesproken damhert in het Lau- wersmeergebied is het rode kleed, dat het aan zijn gewei meetorste, kwijtgeraakt. Het probleem is op natuurlijke wijze opgelost. De bok heeft zijn gewei afgestoten, zoals dat in deze tijd van het jaar altijd gebeurt bij damherten. Een natuurvorser zag het van zijn last bevrijde dier zondagmiddag lopen in het bos. Het afgeworpen gewei met het rode kleed er nog aan is in het bos gevonden. GPD AMSTERDAM - De inval maandagavond door de Natio nale Recherche in een parkeergarage in een pand aan de Minervalaan in Amsterdam-Zuid heeft niets opgeleverd. Dat heeft een woordvoerder van het landelijk parket van het OM gisteren gemeld. De recherche zocht naar twee lijken, die zouden zijn inge metseld in een dubbele wand in de garage. Het OM ont ving kreeg informatie over de zaak van het tv-programma Bureau Misdaad van John van den Heuvel. Crimineel Wil lem Holleeder zou een deel van de garage hebben ge huurd. ANP Advertentie Wel legt zij de nadruk op haar eigen onderwerpen, zoals inte gratie en onderwijs. Ook wil zij als lijsttrekker van een 'taboelo ze partij' onderwerpen rond sek sualiteit op de agenda zetten. Op 24 juni kiezen de ongeveer 11.000 leden de nieuwe lijsttrek ker voor de verkiezingen van mei 2007. Angst dat de verkiezingen de partij zullen splijten heeft Van der Laan niet. Wel stelde zij zich op als kandidaat van de le den. „Mijn campagne zal zich niet richten op het verwerven van steun van zo veel mogelijk partijprominenten. Daar zijn an deren veel beter in", sneerde zij richting Pechtold, die al enkele partijprominenten achter zich weet. GPD van onze redactie binnenland ARNHEM - De hoofdverdachte in de Kraggenburger porno zaak, een 38-jarige Belg is giste ren door het gerechtshof in Arn hem veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging. Het tweede kopstuk van de ben de, een 48-jarige verdachte uit Almere, kreeg ook zeven jaar. Drie anderen kregen straffen va riërend van drie tot vijf jaar. Het Arnhemse hof beschouwt beiden als leiders van de bende die drie Afrikaanse vrouwen in een loods in Kraggenburg in de Noordoostpolder gevangen hield, misbruikte, mishandelde en exploiteerde. Het duo had de vluchtelingen in Brussel ont voerd en in een gehuurde loods onderworpen aan perversitei ten, die werden gefilmd. De ver dachten konden worden aange houden nadat een van de vrou wen wist te ontsnappen. Tegen de Belg was acht jaar cel en tbs geëist, tegen de man uit Almere twaalf jaar. De Belg werd door de Zwolse rechtbank vorig jaar nog veroordeeld tot veertien jaar en tbs, de man uit Almere tot tien jaar cel. De Belg kreeg de tbs hoewel het Pieter Baan Centrum geen stoornis heeft vastgesteld. De man is tot ongewenst vreemdeling ver klaard en zou na het uitzitten van zijn celstraf het land uit moeten. Het hof baseerde zich echter mede op een oud Bel gisch rapport over de geestelijke gezondheid van de man, waar uit bleek dat hij wel degelijk een geestesziekte heeft. Samen (Advertentie) Moer IK Ali&MAAU NOfi L.ÊZ£/N KEUKENS BADKAMERS Goes, Marconistraat 34, Telefoon 0113-246080 Hulst*, Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 'uitsluitend keukenshowroom. VOOR DE OPENINGSTIJDEN BEL GRATIS 0800-0234560 OF KIJK OP WWW.BRUGMAN.NL www.hz.nl met de overweging dat hij ook na zijn straf een gevaar kan vor men voor de Nederlandse samen leving, was dat voldoende voor de tbs-maatregel, aldus het hof. De bendeleiders moeten twee van de drie slachtoffers 5000 eu ro schadevergoeding betalen. Onder druk De 32 jarige broer van de Belg, kreeg vijf jaar cel en de 26-jari- ge vriendin van de hoofdver dachte drie jaar. Dat laatste kreeg ook een 45-jarige man, destijds de partner van de Belg. Het hof heeft hen, ondanks nage noeg dezelfde bewezenverklarin gen als de Zwolse rechtbank, fors lagere straffen dan de recht bank opgelegd omdat zij onder grote druk van de twee hoofd verdachten tot hun daden zou den zijn gekomen. GPD DEN HAAG - Het Gouden Pen seel 2006, de jaarlijkse prijs voor het mooist geïllustreerde Nederlandstalige kinderboek, is toegekend aan Pikkuhenki van Marit Törnqvist. Zilveren Pense len gingen naar Grimm van Charlotte Dematons en Midden in de nacht van Mance Post. De penselen zijn gisteren uitgereikt in Utrecht. Het is voor het eerst dat een boek van Marit Törnqvist (1964) wordt bekroond met een Pen seel. Pikkuhenki vertelt het ver haal van de heks Pikkuhenki. Zij is zo klein, dat ze onder een zandkorrel woont. Törnqvist illustreerde vele kin derboeken, waaronder Jij bent de liefste van Hans en Monique Hagen en De rode vogel van As- trid Lindgren. In 1996 is haar boek Klein verhaal over de lief de bekroond met een Zilveren Griffel. De penselen worden jaarlijks uitgereikt door de Stichting Collectieve Propagan da voor het Nederlandse Boek. Drie boeken kregen de eervolle vermelding Vlag Wimpel: Waar ik van hou... van Natali Fortier Balotje en het paard van Yvonne Jagtenberg en Mijn scha duw en ik van Isabelle Vandena- beele. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3