apelse wethouders leveren niet in Kroon op de troon zc Een Elfstedentocht voor zonneboten 7/10 Vijf maal drie is 14,9 ,15 Oppositiepartijen bepleiten vergeefs salarisvermindering amboeweekend agenda Soos 's-Gravenpolder later open Drankrijders niets te klagen Boete voor recalcitrant gedrag Hemelpop op markt in Goes Dag in teken van zwartebessen in Heinkenszand KG PER MAAND I^pdy! mi nee woensdag 24 mei 2006 (Willem van Dam [iPELLE - De oppositiepar- Jjin de gemeenteraad van Ka le hebben gisteravond ver- Is geprobeerd een verlaging L de wethouderssalarissen af (dwingen. De poging van de positie maakte geen schijn (kans. jdrie wethouders in Kapelle jA'er G. Burger, WD'er jelman en SGP'er L. Kos- werken op deeltijdbasis: 75 lent. Ze ontvangen daarvoor 'bezoldiging die aan dat per- laffe gekoppeld is. De frac- Gemeentebelang en Par- van de Arbeid menen dat in betrekkelijk kleine gemeen ds Kapelle kan worden vol- t:n met een percentage van 60 rent. aeentebelang en PvdA huldi- het standpunt dat Kapelle drie wethouders die elk ir75 procent werken 'bestuur de ruim in de jas zit'. Boven aldus fractievoorzitter Schmid van Gemeen tebe- krijgen de drie ook nog 'een riante onkostenvergoe- et chic reactie van de coalitiepar- a was voorspelbaar; de sug ars ibevan PvdA en Gemeentebe- ontmoette geen enkele in van WD, CDA en SGP. IA-fractievoorzitter E. Da- tn herinnerde er gisteravond i, dat de positie van de wet- iiders tijdens de onderhande len over de samenstelling teen nieuw college van burge- htino ezorgklachten: 0-0231231 llopmaandag t/m vrijdag «durende de openingstij- rifen;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelandeim/tholen Stationspark 28 Postbus31 «60 AA goes Tel: 0113-315670 fax:0113-315669 Email: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt RobPaardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 «60 AA goes Tel: (0113)315500 bx: (0113)315669 Email: redactie@pzc.nl 'NTERNET Kww.pzc.nl Email; web@pzc.nl meester en wethouders uitge breid aan de orde is geweest. Er is toen bewust gekozen voor de huidige constructie, al was het alleen maar om te voorkomen dat er geen of nauwelijks wet houderskandidaten gevonden zouden kunnen worden. Damen vond het 'niet chic' van met name de fractie van Ge meentebelang om de salariëring van de wethouders nu aan te kaarten. „Toen Gemeentebelang zelf nog een wethouder (P. Ganseman) in het college had, heb ik u hier over niet gehoord." Burgemees ter S. Kramer zette gisteravond uiteen dat een vermindering van de wethouderssalarissen de ge meente per saldo geen cent extra zal opleveren. De wethou ders zouden hun inkomensver lies via de wachtgeldregeling kunnen compenseren. Plannen voor de invulling van de voormalige vuilnisbelt ('De Bult') bij het villapark De Oes terbaai in Wemeldinge kunnen verder worden uitgewerkt. De gemeenteraad was het met het college van B en W eens, dat het braakliggend terrein zich in principe leent voor de bouw van een hotel en een aantal (recrea tie) woningen. De grond is eigen dom van de Vereniging van Eige naren in Villapark Oesterbaai. De vereniging wil de grond ver kopen aan een projectontwikke laar. Die moet de plannen ver volgens uitwerken en uitvoeren. Volgens voorzitter Eerbeek van de Vereniging van Eigenaren zijn er diverse geïnteresseerden. Probleem is wel dat de grond is vervuild en de aard en omvang van die verontreiniging niet be kend is. Na de bouwvakvakantie zal wor den begonnen met de sloop van de bestaande bebouwing op het Amaliaplein in Wemeldinge. Wethouder G. Burger (CDA) zei dat gisteravond in antwoord op vragen van Gemeentebe lang-raadslid Schmid. Op het Amaliaplein worden 38 wonin gen gebouwd. Het project heeft een vertraging van acht tot tien maanden opgelopen. Ook hier spelen verontreinigingsproble men. De grond is vervuild met onder meer koper, zware meta len en olie. IADENDAMME - Kwekerij IGroene Weegje bij Kwaden- mime houdt zaterdag en zon reen bamboeweekeinde. soorten bamboes, van heel in tot meters hoog, zijn in Groene Weegje aan de Aal- 1 te vinden. De openingstij- zijn beide dagen van 10.00 17.30 uur. Advertentie Den Dekker Muziek V. Erik Vroegrijk (1) en Martijn Hoornaert zijn verwikkeld in een race tegen de klok om de zonneboot nog op tijd klaar te krijgen, door Cornelleke Blok THOLEN - Als je de planken met zeilen erover ziet liggen in de werkplaats zou je niet zeggen dat het hier om een boot gaat. Er wordt hard aan gewerkt, want dit moet 'm worden: het vaartuig van het Solar Boat Team van de Technische Universiteit Delft. Het team doet mee aan de Frisian Nuon Solar Challenge: een internationale wedstrijd voor boten op zonne-energie. Met een innovatieve techniek helpt jachtbouwer Adrie Pij nen uit Tholen-stad de studenten hun boot zo snel mogelijk te maken. Het is een elfstedentocht, maar dan voor boten. Vierentwintig teams, waar van acht uit het buitenland, racen eind juni in zes etappes over de Friese wate ren. „Vorig jaar hebben we ook meege daan, maar toen voldeed de boot niet aan de wedstrijdvoorschriften", zegt teamlid Martijn Hoornaert (25). Dit jaar gaat het team, dat uit negen studen ten Maritieme Techniek van de TU Delft bestaat, er helemaal voor. Hoor naert: „We gebruiken de zonnepanelen van de Nano 2 en 3, die mee hebben ge daan aan de World Solar Challenge in Australië." Dat belooft veel goeds, want dat team van de TU Delft wist die wedstrijd meerdere keren te winnen. Voor de beste boot zijn de beste kennis en technieken nodig. En die heeft Adrie Pijnen in huis. „Mijn zoon studeert ook Maritieme Techniek, dus zo kwamen die jongens bij mij terecht." Snelle zeiljachten Voor de studenten is het een welkome afwisseling om nu ook eens in de prak tijk bezig te zijn. Hoornaert: „Theorie is leuk, maar in de praktijk werkt het vaak toch heel anders. Zijn studiege noot Erik Vroegrijk (21) is al even en thousiast. „Het is een hele uitdaging. Je bent er vanaf het begin bij betrokken. Het ontwerp van de boot, het bouwen en straks de race." Pijnen kan de jongens veel over de prak tijk leren: hij bouwt al vijftien jaar bo ten. „Ik maak voornamelijk snelle zeil jachten." Een jaar of vijf geleden begon hij, als één van de weinigen in Neder land, met een nieuwe techniek voor het vervaardigen van de mal van de boten, om ze nog sneller te maken: vacuümin- jectie. „In Frankrijk en Australië ge bruiken ze het al veel langer. Ik heb het afgekeken", lacht Pijnen. „Hoe het precies werkt? Oh, eigenlijk is het heel simpel", vindt de jachtbouwer. Nou ja, voor mensen die geen verstand van boten hebben, is het toch een inge wikkeld en technisch verhaal In gewo ne mensentaal komt het erop neer dat in een vacuümzak, die om het geraamte van de boot zit, hars 'geïnjecteerd' wordt via buisjes. De hars verbindt de vederlichte materia len van de boot met elkaar en wordt met vacuüminjectie heel gelijkmatig over de mal van de boot verdeeld. Pij foto Willem Mieras nen: „Je gebruikt nooit meer hars dan nodig is." De combinatie van de lichte materialen en de innovatieve techniek, levert een zes meter lange boot op, die slechts 25 kilo weegt. „Hoe lichter de boot, hoe harder hij natuurlijk gaat." Klunen Vroegrijk: „Als de zonnepanelen erop staan, weegt de boot zo'n zeventig ki lo." Het is niet zo verwonderlijk dat de lichtste persoon van het teamde boot gaat besturen tijdens de race. Vroeg rijk: „Tja, als je zo'n lichte boot maakt, ga je er natuurlijk niet iemand van 85 kilo op zetten." De rest van het team zit ook niet stil op de wedstrijddagen. „Er zitten twee stukken in, waar je moet klunen, net als bij de Elfstedentocht. Er zitten twee dammen in het parcours, dus dan moeten we dus met z'n allen snel de boot uit het water tillen." Tot die tijd wordt het nog flink aanpo ten. Hoornaert: „We willen ook mee doen aan de Zeeuwse zonnebootrace in Middelburg, op 17 juni. We weten niet of de boot op tijd af is. Dat wordt de eer ste race, maar dan tegen de klok." Basisscholieren van 't Stoofje schilderen het best door Frank Balkenende GOES - Een kroon op de zelfbe- schilderde troon. Voor groep 6/7 van basisschool 't Stoofje in Ou- werkerk gaat dat dinsdag in Goes helemaal op. 't Stoofje komt als beste uit de bus in de regionale Savantis Tronenwed- strijd en gaat door naar de lan delijke finale, die 7 september plaatsvindt in het Land van Ooit. De wedstrijd is een initiatief van Savantis, een kenniscen trum voor beroepsonderwijs en bedrijfsleven. Doel is kinderen op een leuke en creatieve ma nier kennis te laten maken met techniek en het schildersvak in het bijzonder. Deelnemende scholen hebben een bouwpak ket ontvangen, waarmee ze een heuse troon in elkaar kunnen knutselen. Daarna begint het ar tistieke werk met kwasten en verf. Om te voorkomen dat het een kliederboel wordt, krijgen de kinderen hulp van een lokale vakschilder, die hen de kneepjes van zijn métier bijbrengt. In de regio Zuid-West hebben acht scholen een bouwpakket in huis gehaald en daar een kunst werkje van gefabriceerd. Het zijn vier scholen uit West-Bra bant en vier uit Zeeland. Naast 't Stoofje uit Ouwerkerk zijn dat de Holtkamp- en de Prinses Beatrixschool uit Goes en 't Kof schip uit Zierikzee. Dinsdagmorgen is het uur van de waarheid in het Vakcentrum Schilderen Zuid-West in Goes. Een jury van deskundigen be kijkt de inzendingen en conclu deert dat 't Stoofje net wat be ter heeft gepresteerd dan de an dere mededingers. Juichend staan de leerlingen bij hun kleurrijke troon, waarop bloe men, een boom en een hond zijn geschilderd. „Nee, nee-, het is een beer", ver duidelijkt Juliëtte (10) uit groep 7, die het ontwerp heeft be dacht. Kunst kent geen grenzen, want de beer is zwart-wit ge vlekt als een Friese koe. Vakkrachten Voorzitter R. Veraart van de Re gionale Commissie Onderwijs en Bedrijfsleven vindt 't Stoofje een terechte winnaar. „We heb ben gelet op expressie, het ont werp en de techniek. Je kunt zien dat 't Stoofje echt geschil derd heeft en nauwelijks met plakband heeft gewerkt." Ook J. Meulclijk van Schults Schil ders in Zierikzee, de vakmentor van 't Stoofje, is lovend. „Het meeste is uit de hand geschil derd en ze hebben ook gebruik gemaakt van een bijzondere wik keltechniek. Dit zijn onze toe komstige vakkrachten." De Ouwerkerkse troon strijdt 7 september in het pretpark Land van Ooit om de landelijke hoofd prijs: een ontdekkasteel ter waarde van zevenduizend euro. 't Stoofje moet daar afrekenen met zeventien andere finalisten. Hoe het ook uitpakt, de leerlin gen houden er in elk geval een spannend dagje uit aan over. De branche hoopt op de lange termijn te oogsten van de basis onderwijsprojecten. Er is nu een chronisch tekort aan vakschil ders, zegt A. Vijfhuijze van het Vakcentrum Schilderen Zuid- West. „Steeds minder jongeren kiezen voor techniek. Niet al leen onze branche kampt daar mee, de bouw en de metaal ook. Het komt mede doordat in het vmbo later aandacht wordt be steed aan techniek. Vroeger op de lagere technische school moesten de leerlingen veel eer der de handen laten wapperen. Helaas is dat door de reorganisa tie van het onderwijs veranderd en dat wreekt zich nu." STREEKACTIVITEITEN WOENSDAG GOES - Ambachtscentrum van de Hol- landsche Hoeve, 13.00-16.30 uur: De monstratie diverse ambachten; Nieuwe wijkgebouw De Spinne 13.30-16.30 uur: Koersbal senioren; Snooker Centrum,13.30-16.30 uur:Biljar- ten ouderen, buurtwerk Goese Polder; De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De Pit competitie; 14.00 uur: Uiteenlopen de activiteiten voor alle wao'ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur; Koersbal; De Vroone, 09.30 uur Houtsnijclub; 13.00 uur: Soos, biljar ten; 13.30 uur: Ouderenkoor; 14.00 uur: Sjoelen. 14.00: Koersbal (gymzaal); KRABBENDIJKE - Gymnastiekzaal Nieulandestraat, 15.30-16.30 uur: Bewe gen voor senioren; KRUININGEN - Ons Dorpshuis. 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor wao' ers en vijftigplussers; 14.00 uur: Koers bal voor vijftigplussers; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur; Inter nationaal dansen; THOLEIM Wijkgebouw Zoekweg, 14.00-16.00 uur; Jeugdsoos; MFC Scaldis Naturalis, 14.00 uur: Strui nen door Pluimpot en langs Ooster- schelde op Tholen; aanmelden VW; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 9.30 uur: Digitaal lokaal. Computer ochtend; 13.00 uur: 13.00 uur; Soos; bil jarten en kaarten 15.00 uur: Internatio naal dansen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten; Zorgcentrum Vredelust, 14.00 uur: Zin gen met ouderenkoor Vredelust. DONDERDAG GOES - Groen College, Zeeuwse Wan- deldagen vertrek 7.00-8.30 uur; 's-HEER ARENDSKERKE - Petruskerk, 8.15 uur: Wandeling/fietstocht; SINT-ANNALAND - Kerk Weststraat, 14.00-15.00 uur: Autopuzzelrit Gerefor meerde Gemeente; THOLEN - De Wingerd 13.30-14.00 uur: Fietstocht zangvereniging Immanuel. (Advertentie) MAATSCHAP WEA ZEELAND Onze vestigingen: Goes, Middelburg, Oostburg, Renesse, Sas van Gent, Zierikzee zijn op vrijdag 26 mei a.s. gesloten 's-GRAVENPOLDER - Vrijwilligers zijn volop bezig om de gloednieuwe kleurrijke jeugdsoos in 's-Gravenpolder, naast de even nieuwe brede school, in te richten, maar ze kunnen geen ijzer met handen breken. Het lukt hen niet de jeugdsoos, zoals eerder gezegd, nog deze maand klaar te maken voor gebruik. Tegenvallers, zoals verkeerd ge trokken kabels, spelen de vrijwilligers parten. Voorzitter C. Innemee van de jeugdsoos heeft geleerd van deze ervaring. Hij waagt zich niet meer aan het noemen van een tijdstip voor de opening. „Wij werken er in elk ge val keihard aan om er een mooie soos van te maken." MIDDELBURG - Het betoog van een 33-jarige drankrij der uit Kamperland dat hij zijn rijbewijs onmogelijk kon missen voor zijn werk heeft gisteren voor officier van jus titie L. Boogert in Middelburg zwaar gewogen. De officier eiste een voorwaardelijke rijontzegging van ze ven maanden en duizend euro boete. Politierechter N. van Spronssen vonniste conform de eis in de wetenschap dat verdachte met de straf goed weg kwam. De man had via zijn raadsman J. van der Wijst aangevoerd dat het rijbewijs niet gemist kon worden. Een rijverbod zou hem onherroepelijk zijn baan kosten. Het al coholgehalte van 705 microgram met als strafverzwarend aspect een aanrijding, zou immers volgens de richtlijnen een forse rijontzegging opleveren. De man werd 10 maart in Kats na een botsing met een voor hem rijdende auto aangehouden. De Bevelander vertelde dat een collega van het werk hem eigenlijk naar huis zou brengen. Toen dit niet gebeurde nam hij het risico om zelf te rijden. Voor de politierechter gold dat niet als excuus. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter N. van Spronssen heeft gisteren een 33-jarige inwoner van 's-Heer Arendskerke voor het plegen van verzet tegen de politie conform de eis achthonderd euro boete, waarvan de helft voorwaardelijk, opgelegd. De man zou zich 23 fe bruari in Heinkenszand als een opgewonden standje heb ben gedragen toen hij als bestuurder van een trailer met paard voor een vermeende overtreding (het niet dragen van een gordel) door een motoragent aan de kant werd ge zet. Dat ging mis toen om zijn rijbewijs werd gevraagd. De man wilde ervandoor gaan. De motoragent had opzij moe ten stappen om een aanrijding te voorkomen. Toen hij nog niet voor rede vatbaar was spoot de agent met pepper- spray in zijn gezicht. Nadat er politieversterking was ge komen bleef verdachte zich verzetten bij de aanhouding. Gisteren zat de Arendskerker het incident nog hoog. „Ik moest voor de motor remmen, waardoor het paard naar voren schoot." Hij hekelde het optreden van de politie. „Het paard heeft de hele middag op de parkeerplaats van het politiebureau gestaan. De politie zou het paard verzor gen, maar dat hebben ze niet gedaan", reageerde hij ver bitterd. Officier van Justitie L. Boogert meende dat verdachte moeite met het gezag heeft. „Er valt niet met u te commu niceren. U voelt zichzelf slachtoffer." Voor de politierech ter was het duidelijk dat de man de situatie had laten es caleren. „Als u uw rijbewijs had laten zien dan was er niks gebeurd. Het paard had dan ook niet de hele middag in de trailer moeten staan." door Adri Klinkenberg DEN HAAG - Vijf windturbines van elk 3 megawatt die gezamen lijk een vermogen van 14,9 me gawatt hebben terwijl de grens waarboven allerlei vervelend on derzoek gedaan moet worden op 15 megawatt ligt? Het lijkt wel een truc uit de supermarktoor log, vindt bestuursrechter J. Bar tel van de Raad van State. Bartel moet als voorlopige voor- zieningenrechter beoordelen of initiatiefnemer Kamperwind al vast mag beginnen aan de bouw van vijf windturbines in Kam perland. Van het provinciebe stuur en de gemeente Noord-Be veland hoeven de veertien in Kamperwind verenigde boeren niet te onderzoeken of voor het project een milieueffectrappor tage (mer) moet worden opge steld. Het totale vermogen van de vijf windturbines blijft vol gens de twee overheden name lijk onder de kritische grens van 15 megawatt. Dat vereiste enige uitleg, zo viel op het gezicht van de rechter te lezen, want de tafel van vijf laat bij 5x3 immers een heel ander getal zien dan 14,9. Kamper wind en de gemeente garandeer den dat de windturbines iets kunnen worden afgeremd waar door het vermogen per windmo len iets onder de 3 megawatt blijft. Volgens fabrikant Vestas is het zelfs een peulenschil, al dus Kamperwind. GOES - Vier coverbands en een dj treden morgen op, tijdens de eerste editie van Hemelpop. Stichting 'The Clash of the Cover Bands' en Stichting Goes Promotie namen het initiatief voor het muziekfestival, dat plaatsvindt op de Grote Markt in Goes. Dj Reza en dj Sun bijten om 15.00 uur het spits af, gevolgd door twee bands: The Road Dawgz en The Brenda. Om 20.00 uur treedt rock 'n' roll-band Band over Baby op en om 22.00 uur staat Hot Leggs op het podium, die muziek van Ti- na Turner ten gehore brengen. Het festival wordt om 23.30 uur weer afgesloten door dj Reza en dj Sun, die ook in de pauzes spe len. Het festival is gratis toegan kelijk. De bouw van de turbines is opge nomen in een wijziging van het bestemmingsplan Landelijk Ge bied. Dit plan werd gisteren bij de Raad van State aangevoch ten door twee inwoners van Kamperland en de camping An na Friso die er straks 300 meter vandaan zit. Zij vroegen schor sing omdat Kamperwind wil gaan beginnen. Er wordt 17 mil joen euro in het project geïnves teerd. De provincie Zeeland wil op termijn 250 megawatt ener gie uit windturbines halen. Uitspraak van de Raad van Sta te volgt. HEINKENSZAND - Allerlei ac tiviteiten in de Dorpsstraat in Heinkenszand en een fietstocht zijn de ingrediënten van de zwartebessendag zaterdag. De fietstocht over 35 kilometer leidt langs de vele zwartebessen- velden in de Zak van Zuid-Beve land. Onderweg zijn er verschil lende stoppunten, bij De Schaapskooi en bessenteeltbe- drijven. De start is tussen 9.30 en 13.00 uur in de Dorpstraat. Advertentie AFSLANKEN! Afslanken e' Afslanken en in vorm blijven Korte St Janstraat 6 4301 AE Zierikzee T 0111 -41 29 45 zierikzee@bodymince.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35