Kalou kiest voor Ivoorkust Basso heeft Armstrong-trekken Middenvelders moeten dienstbaar zijn Echte werk begint nu pas voor Jong Oranje m Oranje heeft in elke linie een sterkhouder orrevoets niet jngelijnd bij odelijk ongeluk ogelijk uitstel ;Sn zeiletappe aar Rotterdam an Basten cht tip van e sluier op Voetballer geeft hoop om versneld Nederlander te worden op Saiz verhoord in dopingonderzoek Boskamp trainer Standard Luik Kronemeyer twee jaar geschorst Zege Van Lottum, Van Gemerden Terpstra herkozen als voorzitter Danny Blind analyseert voor NOS liest." En wat zei Van Basten in het verzoeningsgesprek met Mark van Bommel? „Middenvel ders moeten dienstbaar zijn." Die woorden legde hij nader uit in het vakblad De Voetbaltrai ner. „Middenvelders moeten in hun taak spelen. De spelers voor in moeten het verschil maken en de verdedigers moeten de boel tegenhouden. De middenvelders zijn bij beide taken betrokken en daarom zo belangrijk." Hoor Van Basten praten en hij klinkt als Cruijff. En andersom. Dat Seedorf geen moment bij Van Basten serieus in beeld was voor het WK mag duidelijk zijn. Cruijff vindt Seedorf niks en Van Basten dus ook niet. Van Basten zei ooit dat hij vond dat Dennis Bergkamp, Ruud Gullit en hijzelf niet top in Oran je presteerden omdat ze te wei nig steun kregen van het mid denveld. „Daardoor kwamen de aanvallers te zwemmen." Bij zijn club AC Milan ervaarde hij het tegenovergestelde. Hij werd daar in de rug gedekt door Carlo Ancelotti, Frank Rijkaard en Roberto Donadoni, spelers die zich wel wegcijferden voor de ploeg. In dat licht bezien, is het ook een stuk beter te begrij pen dat Van Basten in de EK- kwalificatiereeks bijna altijd koos voor Denny Landzaat, Hedwiges Maduro en Phillip Co- cu. Spelers op wie hij kan reke nen, die zelden gekke dingen doen en oog hebben voor het evenwicht in de ploeg. Dat daar door het middenveld vaak vlak speelde en in balbezit amper ini tiatief nam, nam Van Basten voor lief. Hij wil controle en ze kerheid. Dat is ook de reden dat hij in de as met de punt naar achteren speelt in plaats van met een schaduwspits. „Een nummer tien brengt in het he dendaagse voetbal te veel risico door Leon ten Voorde LAUSANNE - In elke linie heeft bondscoach Marco van Basten een speler op wie hij blind vertrouwt, de zogenoemde sterkhouder. Op het middenveld van Oranje is dat Phillip Cocu. Marco van Basten heeft drie spelers die hij al tijd opstelt. Doelman Edwin van der Sar, spits Ruud van Nistelrooij en middenvelder Phillip Cocu. Cocu, de routinier van PSV, is een zeker- heidje. Niet alleen bij Oranje, maar overal waar hij heeft gespeeld. Hij is slim, sterk en de laat ste twee jaar beter dan ooit. Wie had dat ge dacht na zijn zwakke optreden op het EK in Portugal. Het WK wordt zijn laatste klus voor Oranje, waarschijnlijk plakt hij er daarna nog wel een jaartje als voetballer aan vast. Dat zal hij normaal gesproken gaan doen bij PSV, maar het contract is nog niet getekend. Als ze in Eindhoven verstandig zijn, maken ze een beetje haast. Voordat andere gedachten vat op hem krijgen. GPD RTSMOUTH - Zeiler Hans rrevoets was niet aangelijnd nhij bij de Volvo Ocean Race rboord sloeg. Ook droeg de iler geen reddingsvest. Zijn ABN Anno II meldde dit. een zware storm opdoem- begon de ploeg zich aan te lij- I Horrevoets sloeg overboord jrdat hij dit kon voltooien en am om het leven. Het wel of (aangelijnd zijn, is volgens bemanning vooral een zaak i eigen verantwoordelijkheid. zijn we als team altijd delijk in geweest en dat is altijd goed gegaan. Helaas anderde het weer heel snel. as kon daar net niet snel ge- sgop inspelen." [team heeft nog niet besloten het de Ocean Race vervolgt, jloeg voltooide de zevende pe maandag als eerbetoon u hun overleden teammaat. 'iei je gaan er de komende weken ten- er nadenken", zei de Franse ripper Sebastien Josse. De lei- iglaat de zeilers volledig vrij hun keuze. „Ze moeten dit beslissen en moeten het als m blijven doen. We willen nsplitsing." Nieuwe deelna- aan de Ocean Race sluiten zeilers niet uit. „We weten de zee gevaarlijk kan zijn, iar het ongeluk met Hans lakt het niet onveiliger. Zo- skan altijd gebeuren", zei na- [ator Simon Fisher. ANP tea e)tlRTSMOUTH - De kans be- iat dat de achtste etappe van jVolvo Ocean Race - naar Rot- met de start op 2 juni in rlsmouth - wordt uitgesteld. 'o" li cedirecteur Glenn Bourke erweegt dat omdat hij geen ri- meer wenst te nemen na de igische gebeurtenis in de ze- nde etappe. „Als we de weers- iorspellingen niet vertrouwen, lien we de start uit." Hij over legt niet het parcours te veran- 'i: iren of de race af te gelasten de dood van de Nederlander as Horrevoets. GPD m, 1USANNE - De oefening was >:e it speciaal, het opvallende zat i-il de spelers die het uitvoerden. mdscoach Marco van Basten ai;: efende gisteren op de training wi vrije-trapvariant en dat Eed hij met negen spelers die al ert imaal wel eens in de basis zou- len kunnen komen bij Oranje. an der Vaart en Van Bommel ■S onden bij de bal. De overige «Iers die bij de aanvallende v artij hoorden, waren Ooijer, >n fathijsen. De Cler, Cocu, Kuijt, 4a,r® ian Nistelrooij en Robben. Zet - fan Bronckhorst (hij arriveert anavond in Lausanne) op de jft. lek van De Cler, denk er een eki echtsback bij en het elftal van fenje ziet er als volgt uit: Van jj| Sar; Kromkamp of Jaliens, IB loijer, Mathijsen. Van Bronck- orst, Van Bommel, Cocu, Van Ut ierVaart; Kuijt, Van Nistelrooij fl» Robben. lij de avondtraining werden de ontouren van het elftal op- aieuw zichtbaar. De enige veran- - ®nng was de absentie van Van Vaart, die volgens afspraak Ie tweede training liet schieten, lijn plek op het middenveld frd ingenomen door Maduro. Ie geblesseerde Jaliens meldde dch voor de eerste keer in het -i tadion van Lausanne. De verde- die herstellende is van sn vleeswond, hervatte gister- Sr ivond de looptraining. De ver achting is dat hij volgende *eek in Hoenderloo bij de groep ^n aansluiten. GPD door Hans Leber ROTTERDAM - Salomon Kalou wil niet langer versneld Neder lander worden. De Ivoriaanse voetballer wil na het WK in Duitsland voor zijn geboorte land Ivoorkust spelen. Eerder trachtte hij als Nederlander met Oranje naar Duitsland te gaan. Ook geeft Kalou aan een over gang van Feyenoord naar een Engelse of Spaanse club te am biëren. Chelsea en Valencia heb ben interesse getoond. In het weekblad Sportweek maakte Kalou bekend wat zijn omge ving al langer wist: de 20-jarige voetballer is de naturalisatiepro cedure beu. Zijn zaakwaarne mer Jan de Visser zegt: „Hij ver wacht niet dat die procedure succes oplevert. Nu het WK met Oranje niet haalbaar is, vervalt ook de noodzaak tot de versnel de procedure. Bovendien heeft hij niet de indruk dat minister Verdonk (vreemdelingenzaken) hem het Nederlanderschap so wieso zal geven." Volgens De Visser wil Kalou zich aan het internationale front melden. „Hij wil niet nog drie jaar op een Nederlands pas poort wachten. Dat is niet in het belang van zijn carrière. Maar dat Salomon voor een buiten landse club wil spelen, zegt niet dat hij ook direct vertrekt bij Feyenoord. Hij heeft nog een contract voor een jaar en zal niet transfervrij mogen vertrek ken. Dus clubs moeten zich bij Feyenoord melden en dat is bij mijn weten niet gebeurd. Ook al hebben Valencia en Chelsea in derdaad interesse getoond." Andere club Volgens directeur Chris Woerts van Feyenoord is er niets nieuws onder de zon wat de club betreft. „Dat Salomon voor Ivoorkust wil spelen moet hij zelf weten. Voor wat betreft een andere club geldt dat zich er nog niet één heeft gemeld. Ge beurt dat, dan zien we verder." Kalou zal zich voor een plaats in het Ivoriaanse elftal, dat mee doet aan het WK in Duitsland en in dezelfde poule uitkomt als Nederland, eerst bij de Ivoriaan se voetbalbond melden. Volgens de advocaat van de speler is het allerminst zeker dat de voetbal ler in eigen land weer in genade bij de nationale ploeg wordt aan genomen na al zijn pogingen om Nederlander te worden. Of Kalou voor altijd van het Ne derlanderschap afziet, weet De Visser niet. „Zijn broer Bonaven- ture werd ook Nederlander in zijn Feyenoord-tijd, maar speelt wel voor Ivoorkust. Ik weet niet wat Salomon doet, maar hij wil eerder dan over drie jaar in het buitenland spelen." Marco van Basten spande zich flink in voor Kalou. Diverse ma len stond hij de speler terzijde, zelfs voor de rechter. De bonds coach liet gisteren blijken het nog altijd in Kalou te zien zit ten. „Ik zou hem er richting het EK nog steeds heel graag bij wil len hebben." Zolang hij Kalou zelf niet gesproken heeft, wil Van Basten niet oordelen over diens besluit af te zien van de versnelde naturalisatiepoging. „Ik wil van Kalou zelf weten wat er aan de hand is." GPD door Harm Vonk TRENTO - De etappe naar Mon te Bondone was aangemerkt als tussenetappe, maar Ivan Basso gebruikte de Girorit van giste ren om het laatste beetje hoop van zijn concurrenten aan bar rels te slaan. Met even groot machtsvertoon als Lance Arm strong in de Tour maalde hij op zijn koffiemolentje naar de top. Zoals Armstrong dat deed in de Ronde van Frankrijk, beroofde Basso de Ronde van Italië voor tijdig van alle spanning. En net als Armstrong houdt ook Basso er op zulke momenten niet van cadeautjes weg te geven. Hoe po pulair Basso in korte tijd in ei gen land ook is geworden, heel Italië hoopte in de zestiende rit op een zege van Gilberto Simo- ni. De man van de streek bleef als laatste bij Basso, maar de 'ca po' gunde zijn landgenoot niets. „Er is niets mooier dan een rit winnen in de roze trui, zoiets overkomt je niet elke dag. Bo vendien heb ik nog niet veel ge wonnen in mijn carrière. Als de kans er dan is, moet je hem ne men", zei Basso. „Ik had graag gewonnen", pruil de Simoni, die op bijna ander halve minuut achterstand finish te. „Maar doel twee is geslaagd: tijd winnen om in Milaan op het podium te kunnen staan." Simoni deelde in de strijd om de derde plek een tik uit aan Paolo Savoldelli en is nog zeventien tellen verwijderd van zijn doel. Maar de mokerslag kwam uit de hoek van Basso. Door de rechtse directe van de CSC-renner vol gen Savoldelli en Simoni op bijna tien minuten en geeft Da- nilo di Luca al meer dan een kwartier prijs. Alleen de Span jaard José Guttierrez houdt Bas so enigszins in het vizier, al is zijn achterstand al ruim vijf mi nuten. In de zeventien kilometer lange klim naar 1621 meter leek Basso de dagzege aan Simoni te laten. De roze-truidrager loste met een versnelling Guttierez en hield alleen Simoni over. Die kon het moordende tempo ech ter niet lang volgen. „Ik heb ge probeerd te volgen, maar blies mezelf op", zuchtte de eindwin naarvan 2001 en 2003. Basso's machtsvertoon verlamt de concurrentie. Savoldelli, vo rig jaar winnaar, zei het nog het treffendst: „Ik begin gedemoti veerd te raken." Maar Basso juicht niet voortij dig. „De Giro is nog niet afgelo pen. Zelfs op de Voorlaatste dag kan nog van alles gebeuren. Wat dat betreft vrees ik elke berg", zei de poulain van Bjarne Riis, die in juli in de Tour voor de 'dubbel' gaat. „Maar mei is niet te vergelijken met juni. Ik ben nu gewoon goed in vorm." GPD Phillip Cocu, hier tijdens de training van Oranje in Lausanne duikend naar de bal, is het type middenvelder dat bondscoach Marco van Basten graag ziet: iemand die constant de voorhoede en de achterhoede ondersteunt. foto Marcel Antonisse/ANP ton Basso laat zich de kussen van de rondemissen welgevallen na imponerende ritzege in de Giro. foto Maurizio Brambatti/EPA met zich mee", vindt hij. „Daar bij komt dat wij geen middenvel der als Platini hebben die in zijn eentje met een actie een duel kan beslissen. Als je zulke spe lers niet hebt, moet je naar ande re oplossingen kijken om het elf tal het best te laten renderen." Van Basten erkent dat hij van al le spelers de middenvelders het meest kritisch bekijkt. „Omdat zij het hart van de ploeg zijn. Als het middenveld gaten laat vallen, kun je een goed resultaat vaak vergeten." In die opmer king schuilt het probleem dat hij had met Van Bommel, omdat die volgens Van Basten te vaak in de aanval te vinden was en te weinig omschakelde. Van Bom mel heeft de boodschap begre pen. De diepgaande middenvel der uit het verleden is een die naar van het resultaat geworden die ingetogen zijn taken vervult. „Ik heb er geen problemen mee, bij Barcelona is het niet an ders", stelt hij. „Met Ronaldin- ho in de ploeg, zit niemand te wachten op een kunstje van Van Bommel." Het hoeft verder geen betoog dat Cruijff vindt dat Van Bommel de laatste maanden een stuk beter speelt dan in zijn eer ste periode bij Barcelona. De 'nieuwe Van Bommel' wordt bij Van Basten dan ook basisspeler, dat kan bijna niet anders. GPD De komende weken zal bonds coach Marco van Basten het bes te elftal proberen te filteren uit zijn 23-koppige WK-selectie. Tij dens het trainingskamp van Oranje in Lausanne zet hij zijn zoektocht voort naar de beste keeper, de beste verdedigers, de beste middenvelders en de beste aanvallers voor het WK in Duits land. Vandaag: het middenveld. door Leon ten Voorde LAUSANNE - Marco van Bas ten wordt sterk beïnvloed door Johan Cruijff. Dat wordt nog eens duidelijk als de twee hun vi sie geven over het middenveld. Het volgende zei Cruijff ooit over Clarence Seedorf toen die nog bij Real Madrid speelde en Guus Hiddink bondscoach van Oranje was. „Driekwart van de ballen raakt hij kwijt. En als hij een keer doorkomt, geeft hij een slechte voorzet. Als hem dat in Oranje gebeurt, hoort hij er niet bij te zijn. Hij heeft een leuke ac tie, maar je bent middenvelder. Dan leef je niet van acties. Wat is een middenvelder? Dat is ie mand die constant de voorhoede en de achterhoede ondersteunt. Die zal twee, drie acties per wed strijd hebben. En niet twintig, waarbij hij tien keer de bal ver- woensdag 24 mei 2006 MADRID - De Spaanse ploegleider Manoio Saiz is giste ren verhoord in verband met een onderzoek naar doping- gebruik. De manager van de Spaanse formatie Liberty Se^- guros en teamdokter Eufemiano Fuentes werden door de politie opgepakt. Volgens onbevestigde bronnen is het duo aan de tand gevoeld in het kader van een omvangrijk dopingonderzoek. In februari kwam de ploeg van Saiz in opspraak toen bekend werd dat Roberto Heras tijdens de Ronde van Spanje 2005 epo had gebruikt. De Spaanse coureur raakte daarom de eindoverwinning kwijt aan de Russische Rabo-wielrenner Denis Mentsjov. ANP/AFP LUIK - Johan Boskamp wordt trainer bij het Belgische Standard Luik. De Nederlander was de beoogd opvolger van Edward Sturing bij Vitesse, maar had niet de vereiste diploma's om in de Nederlandse eredivisie te werken. Bos kamp volgt Dominque d'Onofrio op. ANP/BELGA BUNNIK - De tuchtcommissie van de Squash Bond Ne derland (SBN) heeft Karen Kronemeyer voor twee jaar ge schorst wegens dopinggebruik. Bij een controle tijdens het NK in februari werden in haar urine sporen van de verboden stof benzylpiperazine gevonden. De straf voor de 25-jarige Haagse is per 12 februari ingegaan. ANP PARIJS - De tennissers John van Lottum en Melle van Ge merden zijn goed begonnen aan het kwalificatietoernooi van Roland Garros. Van Lottum won met 3-6, 6-3, 10-8 van de Braziliaan Ricardo Mello en speelt nu tegen de Au straliër Wayne Arthurs. Van Gemerden klopte met 6-3, 6-2 de Griek Konstatinos Economidis en treft de Zwitser Michael Lammer. Peter Wessels strandde, hij verloor met 6-7, 3-6 van de Ar gentijn Sergio Roitman. Raemon Sluiter is rechtstreeks toegelaten tot het hoofdtoernooi, Martin Verkerk heeft zijn inschrijving ingetrokken. ANP ARNHEM - Erica Terpstra is gisteren op de algemene ver gadering van NOCNSF herkozen als voorzitter. De oud-staatssecretaris, die in 2003 Hans Blankert opvolgde, blijft daardoor in functie tot en met 2010. Mavis Carrilho werd benoemd tot nieuw bestuurslid van NOCNSF. Zij volgt de aftredende Ellen de Lange op. ANP HILVERSUM - Danny Blind, ex-trainer van Ajax, is tij dens het WK voetbal bij de NOS te zien als analyticus. Rondom de wedstrijden en in het late-avondprogramma NOS Studio Sportzomer zal de Souburger regelmatig zijn voetbalkennis etaleren. De NOS begroet tijdens het wereldkampioenschap niet al leen de voormalige Ajax-coach. Ook bijvoorbeeld Johan Cruijff, Willem van Hanegem en Bert van Marwijk laten hun licht schijnen over de WK-verwikkelingen. ANP door Barry van der Hooft AGUEDA - De weinige twijfels die Foppe de Haan nog had over zijn opstelling, waren gisteren na de laatste training voor het duel met Oekraïne verdwenen. Kenneth Vermeer is tijdens het EK in Portugal aangewezen als eerste doelman van Jong Oranje en Ron Vlaar krijgt vandaag cen traal in de verdediging de voor keur boven Ramon Zomer. „Vermeer is een talentvolle keeper, die ook nog eens goed kan voetballen", legde de bonds coach uit. „En Vlaar past beter bij Gijs Luirink." Van de elf spelers die vandaag starten, heeft Vermeer als enige geen ervaring op het hoogste ni veau. De Ajax-doelman vestig de zijn naam vorige zomer op het WK onder 20 in eigen land, maar belandde dit seizoen mede door blessures op het tweede plan. In de aanloop naar het EK in Portugal kampte de keeper opnieuw met een lichte blessu re, maar nu hij fit is verdringt hij Remko Pasveer naar de bank. De doelman van FC Twen te ging vorige week in het oefen duel met Jong Duitsland opzich tig in de fout en die blunder heeft hem zijn plek gekost. Meedogenlozer De keuze voor Vlaar als partner van Luirink heeft vooral met de verdedigende kwaliteiten van de Feyenoorder te maken. De Haan: „Luirink heeft meer de neiging het middenveld in te gaan. Zomer doet het goed, maar Vlaar is meedogenlozer in de duels. Daarom past hij beter naast Luirink dan Zomer." Dwight Tiendalli is vandaag de enige speler die ontbreekt. De rechtsback van FC Utrecht, die zijn plaats aan Paul Verhaegh van Vitesse heeft verloren, moet door een lichte knieblessure van af de tribune toekijken. Tegenstander Oekraïne heeft drie spelers die na het EK afrei zen naar het WK. Van het trio Pyatov, Chygrynski, Milevski ontpopte de laatste zich afgelo pen zomer op het jeugd-WK in Nederland tot één van de smaak makers bij Oekraïne. De Haan: „We hebben Oekraïne laten be kijken tijdens de Lobanovski Memorial. En acht spelers van de huidige selectie speelden vo rig jaar ook op het WK, dus daar weten we nog wel het één en ander van. Het is een fysiek sterke ploeg, die vaak met twee mandekkers en een echte libero speelt. Er zitten veel grote ke rels tussen, maar zijn kwetsbaar over de flanken. Daar moeten we gebruik van maken." Nu het echte werk begint, staat zijn ploeg er fysiek goed op. En mentaal zit het volgens De Haan ook goed. „Het gaat pri ma. Ook met de twee jongens die bij het Nederlands elftal een geweldige teleurstelling moes ten slikken. Vooral sinds we in Portugal zijn gaat het een stuk beter met ze. Huntelaar haalt zijn oude niveau, Castelen blijft een man van momenten. Het ene moment baal je van hem, het an dere moment is hij beslissend. Zo zal hij altijd wel blijven." Aan het veld in Agueda kan het niet liggen. De grasmat ligt er fantastisch bij. Enige probleem zou het vinden van het doel kun nen worden. „Achter de goals staan kleurrijke tribunes", had De Haan gezien. „Daardoor is het, moeilijk het doel te zien." De aangeschoven Stijn Schaars maakte zich er niet zo druk om. „Wij gaan het doel hier heus wel vinden", lachte de aanvoerder. (Advertentie) AQUATISCHE ECDTECHIXIOLOniE VSTUDEREN? Wij helpen je om later geld te verdienen als/met water! info-avond 1 juni HogeschoolZeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21