loeren stappen groene stroom Horeca Zeeuwse kust zit te springen om vakantiewerkers PZC BA neemt busvervoer in ieeuws-Vlaanderen over Leven van zeeheld in zand Nog veel klachten over zorgverzekering tg) ogasinstallaties vormen goudmijntje WK voor vissen in Japan I Unieke verkoping van Historische I bouwmaterialen (morgen overmorgen) Zie pagina 22 m Filiaalchefs Lidl klagen hun nood De laatste ansj o vissers Basso onderstreept zijn hegemonie Prinsen en echtgenotes parkeren als hulpverlener middag midd W 6 ■bewolking en vooral vanmiddag Let een onweerskans. ■0 rond 13 graden. je jaargang no. 122 msdag 24 mei 2006 iummer 1,25 internet: www.pzc.nl liïïBca rPeet Vogels HAAG - Veehouders pen massaal over op het Juceren van groene AM, De aanvragen voor gasinstallaties, waarin litie pakt sat Antwerpse butter op IRIJK - Een speciale een- van de Belgische politie ïgisteravond een jongeman pakt die zich met een jacht- *r en lange zwarte jas had thanst bij een school in Kor- üeekeen 18-jarige schoolge- van de skinhead die eerder maand in Antwerpen een nese au-pair en haar tweeja- oppaskindje doodschoot en Turkse vrouw zwaar ver- dde omdat het allochtonen Sms-berichtjes van de arige duidden op zelfmoord en, net als bij de Antwerp- Zijn relatie met een Ie van dezelfde school was feaan. De jongen kon uitein- s zonder problemen wor- ivermeesterd, vlakbij de wo- vanzijn ex-vriendin. ANP (Hêlène Schenk mest wordt gebruikt als brandstof voor elektriciteits productie, nemen stormen derhand toe. Naar verwach ting leveren de boeren vol gend jaar al genoeg groene stroom voor honderdduizen den huishoudens. „Het is een rage aan het wor den", aldus Theo Brink van LTO-Noord. In Nederland staan nu ongeveer veertig installaties die stroom produceren. „Eind volgend jaar zijn er dat meer dan honderd, misschien wel tweehonderd", aldus Brink. Daarmee is het einde nog niet in zicht. Uit studies blijkt dat er plaats is voor 2500 tot 3000 installaties. Daarmee zou vier miljard kilowattuur groene stroom kunnen worden opge wekt, genoeg om 1,2 miljoen huishoudens van elektriciteit te voorzien. Zelfs voorzichtige schattingen van het Natuur- en- Milieu Planbureau gaan uit van voldoende groene stroom om in 2010 een half miljoen huishou dens te voorzien. Voor veehouders biedt een bio- gasinstallatie gouden kansen. Een installatie kost twee tot drie miljoen euro. Dankzij subsi dies van de overheid krijgen de boeren 14 tot 15 eurocent per ki lowattuur energie. Met een ge middelde installatie zijn de kos ten van aanschaf en onderhoud dan in een jaar of vijf terugver diend. „Biogasinstallaties zijn subsidie machientjes", wordt onder boe ren gezegd. Wel wordt er re kening mee gehouden dat de subsidie op den duur zal ver dwijnen. Als de elektriciteits prijzen in het huidige tempo blij ven stijgen is de productie van groene stroom over een aantal jaren ook zonder subsidie renda bel. Afval Grootste schaduwkant van de productie van groene stroom is het afvalprobleem. Voor de pro ductie is varkens- of koeiemnest en een ander product, vaak maïs, nodig. Op grond van de huidige wetgeving wordt ook het bijproduct als mest aange merkt. De mestberg groeit dus door de biogasinstallaties. Ne- derland,kampt nu al met een mestoverschot dat nauwelijks is af te zetten. Betrokkenen in de sector hebben goede hoop dat dat probleem op afzienbare ter mijn kan worden opgelost. Dat kan door de restprodücten als kunstmest aan te merken. Daar door zou het afzetprobleem vrij wel zijn opgelost. Het ministerie van Landbouw bekijkt daartoe de mogelijkheden. GPD pagina 4 boeren gaan in elektriciteit NEUZEN - Veolia Trans- N'cderland, moeder van de q Breda, neemt de komen- i tot acht jaar het open- busvervoer in Zeeuws- aderen voor haar rekening. heeft directeur Ton Kien- van Veolia gisteren be- gd. Gelijktijdig werd be- Igemaakt dat Connexxion, i nog in Zeeuws-Vlaande- fijdt, het openbaar bus- voer op Tholen en Schou- -Duiveland gaat verzorgen. is nu nog in handen van tia. Als gevolg van deze sing gaat er ongeveer tfg man personeel over van ba naar Connexxion, terwijl :veer zeventig personeels- d van Connexxion Veolia als nieuwe werkgever krijgen. „We hebben er een gemengd ge voel over", is dan ook de reactie van Ton Kienhorst op het nieuws dat hem gisteren bereik te. „We zijn enerzijds gelukkig omdat we nog geen vervoer had den op Zeeuws-Vlaanderen. Dat wordt tot op heden verzorgd door Connexxion. Maar Tholen raken we op onze beurt kwijt aan Connexxion en het is nou eenmaal wettelijk zo vastgelegd dat dan ook het personeel mee overgaat." Gemengde gevoelens Het aantal personeelsleden dat Veolia kwijtraakt aan Con nexxion is kleiner dan omge keerd. En het is vanwege het ver lies van personeel op Tholen dat Kienhorst spreekt van 'gemeng de gevoelens'. „In principe komen de betrok ken personeelsleden onder de zelfde voorwaarden bij de nieu we werkgever in dienst, maar het kan zijn dat sommigen een andere standplaats krijgen om de dienst te beginnen", zegt de directeur van Veolia Transport Nederland. „Bovendien heeft een andere werkgever misschien andere ideeën en een andere werkwijze." Veolia timmert behoorlijk aan de weg. Deze maand nog haalde het bedrijf in een week tijd twee belangrijke concessies binnen. Het bedrijf mag het openbaar vervoer in Limburg (met uitzon dering van het hoofdnet van de NS) en de veerdienst Amster- dam-Velsen voor zijn rekening Een van de beeldengroepen krijgt vorm. door Wendy de Jong NEELTJE JANS - Bergen rivierzand die veran deren in prachtige zandsculpturen en dat bin nen elf dagen. In Waterland Neeltje Jans zijn veertien mensen druk bezig om dat voor elkaar te krijgen. De zogenoemde carvers zijn sinds maandag be zig, maar de eerste gezichten waren gisteren al te zien. „Het gaat best rap", beaamt Anique Kuizenga. Voordat het beeldhouwen kon beginnen moest er eerst rivierzand worden aangevoerd uit de de Maas. Bulldozers hebben vervolgens bergen gemaakt en het zand is met machines aange stampt. „Dit zand is jong. De korrels zijn scherp en blijven goed aan elkaar hangen. Zee zand is oud en valt snel uit elkaar", zegt Kui zenga. Thema van de zandsculpturen is zeeheld Michiel de Ruijter. In 2007 is het precies vier- honder jaar geleden dat de uit Vlissingen af komstige zeeheld werd geboren. Zijn leven wordt in vier verschillende scènes uitgebeeld. „We maken een scène over zijn jonge jaren om- foto Dirk-Jan Gjeltema dat hij als elfjarige jongen al op zee te vinden was. Maar we maken ook een scène over de wal visvaart, zijn eerste eigen schip en de Engelse oorlog", zegt Kuizenga. De scènes zijn van tevoren'ontworpen. „Het the ma is serieus, maar bepaalde scènes bevatten ook humor. De Ruijter wilde de oversteek tus sen Nederland en Engeland maken, maar er la gen piraten op de loer. Hij had geen zin meer om te wachten en smeerde het dek van zijn schip in met bedorven boter. Door het stinken de goedje bleven de kapers op afstand." De carvers worden freelance ingehuurd voor projecten. „Sommigen zijn er ingerold, anderen zijn beeldhouwer van beroep. Ik heb zelf wel op de kunstacademie gezeten, maar daar heb ik tekenen gestudeerd. Het is wel belangrijk om gevoel voor vorm te hebben", vindt Kuizenga. Slecht weer heeft geen invloed op de sculptu ren. Regenwater wordt wel opgenomen, maar verdampt snel weer. Harde wind is lastig voor de carvers, maar de sculpturen moeten wind kracht zeven kunnen verdragen. Op 1 juni zijn de beelden klaar. De zandsculptu ren zijn daarna tot en met eind oktober te zien bij Waterland Neeltje Jans. Het verborgen naakt van Walcheren van onze redactie binnenland CADZAND - De helft van de scholieren is op zoek naar een vakantiebaan, meldt uitzendbu reau Randstad in een eigen on derzoek. En dat terwijl de onder nemers aan de Zeeuwse kust zit ten te springen om vakantiewer kers. Collega-uitzendbureau Vedior laat weten dat er nog steeds veel vakantiebanen ingevuld moeten worden. Vedior looft zelfs een scooter uit aan de jongere die na afloop van het seizoen de leuk ste of spannendste 'vakantie- baanbelevenis' weet op te dis sen. Volgens Marlies Oggel, dis trictsmanager van Vedior, is er bij bedrijven aan de Zeeuwse kust vooral behoefte aan hore- ca-personeel, productiewerkers en personeel voor de groenvoor ziening. „We zijn een eind rond, maar kunnen best nog wèl mensen ge bruiken", zegt Ingrid Bonne- veld, eigenaresse van Restau rant Strandpaviljoen De Carico- le in Cadzand en voorzitter van de vereniging van strandexploi- tanten. Wat er werkt in haar re gio komt ook 'niet uit de streek'. „We hebben vakantiewerkers uit Friesland, Holland en Bra bant, jongeren die werk en va kantie willen combineren." Bon- neveld heeft voor half juli nog vier krachten nodig voor de fri tuur en de bediening. Vorig jaar kwamen de vakantiewerkers haar aanwaaien, maar dit jaar lijkt het lastiger de 'hiaten op te vullen'. „Ik hoor ook van de uit zendbureaus dat het dun ge zaaid is met vakantieperso- neel", aldus Bonneveld. Advertentie k°HAMA - In de Japanse havenstad Yokohama is het WK voet- al begonnen. In het maritieme attractiepark Hakkeijima Sea Pa- staat een aquarium, dat is ingericht als voetbalstadion. De se" jagen op een kunststof balletje met voer. Op de foto een spel- 'Hent uit de wedstrijd Brazilië (geel) tegen Japan (blauw) in lePf' foto Robert Gilhooly/EPA van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De prinsen Maurits, Bernhard jr, Pieter- Christiaan en Floris hebben een hulpverlenersvergunning om in hun woonplaats Amsterdam overal te kunnen parkeren. Dat geldt ook voor hun partners Ma- rilène, Annette, Anita en Aimée. De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) bevestigde gisteren de in houd van een artikel dat deze week verschijnt in HP/De Tijd en Weekend. De betrokkenen zijn weliswaar geen hulpverle ner, maar volgens een woord voerster van de RVD heeft de ge meente Amsterdam de ontheffin gen om veiligheidsredenen ver strekt. „Met de vergunning kun nen alle Amsterdamse leden van Vier chefs van Lidl-vestigingen klagen hun nood over de cultuur van treiteren en intimideren die zou heersen bij het supermarktconcern. Bovendien zou de werkdruk bij zonder hoog liggen. Vooral oudere filiaal chefs zouden onder vuur liggen omdat zij duurder zijn dan jongere collega's. Duurzamer kan het niet, zeggen Corné van Dort en Henk van Schilt over de weervisserij op ansjovis in de Oosterschelde. Met tak ken en netten drijven ze de visjes in hun fuiken. Op top dagen halen ze zo 1500 kilo vis uit het water. Hun voor naamste con current: de aal- ÖJ scholver. Ivan Basso bevestigde gisteren zijn heerschappij in de Gi ro. De Italiaan reed in de zestiende etappe alle rivalen uit het wiel. In de slotklim naar Monte Bondone soleerde de drager van de roze trui naar de ritzege. De Span jaard José Enrique Gutierrez staat nog tweede, maar wel ruim vijf minuten achter Basso. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5 en 7; Economie: 9; Radio 8e Televisie: 10 en 11 Zeeland: 13, 15, 17, 18 en 19; Sport: 20 en 21; Kunst 23, 24, 25 en 27; Uit: 29, 30 en 31 door Claudia Sondervan GOES - Geen zorgpassen, dub bele premies, foute rekeningen, niet uitgevoerde opzeggingen en verkeerde polissen. De chaos in de cliëntenbestanden van de zorgverzekeraars domineerde de meldweek over de nieuwe zorgverzekeringswet die Het Klaverblad vorige week hield. Meer dan honderd meldingen kwamen er binnen via telefoon en e-mail bij het patiënten- en consumentenplatform in Goes. Veel van de melders hebben een chronische ziekte of lijden aan meerdere aandoeningen. Klaverbladconsulent M. van Ma- rissing neemt de uitgewerkte re sultaten mee naar overleg met de zorgverzekeraars. Bij de eer ste inventarisatie blijken alle melders grote problemen te heb ben om hun zorgverzekeraar te lefonisch te bereiken. Alle melders waren tussen de veertig en zestig jaar. De helft is dit jaar overgestapt naar een an dere verzekeraar. Drie mensen meldden te zijn geweigerd voor een aanvullende verzekering, terwijl dat niet mag in het intro ductiejaar van het zorgstelsel. Dubbele premies Zorgverzekeraars houden zich niet aan hun belofte om de op zegging bij de oude verzekeraar op te zeggen. Ook zijn er veel problemen met intrekking en af gifte van machtigingen. Dat draagt bij aan het probleem van de dubbele premies, stelt Van Marissing. Heel wat mensen zeg gen door de nieuwe premiehef fing minstens honderdvijftig eu ro per jaar meer kwijt te zijn. Een groep mensen kan dat niet opbrengen. De informatievoorziening van de verzekeraars werd door de helft van de klagers als 'slecht' beoordeeld, 38 mensen noemden die 'redelijk'. De klachtenrege ling van cle verzekeraars is bij vrijwel iedereen onbekend. (Advertentie) Scholieren werken volgens Randstad bij voorkeur in de ho reca (52 procent), gevolgd door detailhandel (26 procent) en su permarkt (21 procent). GPD het Koninklijk Huis snel overal in Amsterdam parkeren. Daar mee blijft het aantal handelin gen dat zij op straat verrichten beperkt en het veiligheidsrisico zo laag mogelijk", aldus de woordvoerster van de RVD. De prinsen en prinsessen parke ren hun auto's 'overigens net als ieder ander in een parkeervak', voegt de woordvoerster eraan toe. Eric van der Burg, WD-fractie- voorzitter in de gemeenteraad, zei gisteren dat hij over de zaak vragen zal stellen aan B en W. Hij vindt het te ver gaan dat de betrokkenen zo maar overal mo gen parkeren. De vergunningver lening steekt hem des te meer omdat artsen en verloskundigen volgens hem moeilijk aan zo'n ontheffing kunnen komen. ANP i plaats: telefoon: i Ipostlbanktekennqnummer- O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik deel daaibii éénmalig toestemming voor automatischo incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CD pet tnaand met automatische incasso (€20,55)'- Ll per kwartaal met automatische incasso 59.751" LI per jaar met automatische incasso 229.20)*. met grens PZC-paraplu i Kijk op mvwpzc nl/abonnewn, bel gielis i 0000 - 0231231 ol stuur deze bon naar i P2C, altluling lezersservice i Antwoordnummer 713. WO WB Goes 8U711688"555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1