herzet tegen ontpoldering strandt Groene lijn: hooguit 100 Bl0f laat zijn sporen na in Vlissings hotel Vermeende overvaller claimt onschuld Raad van State geeft ProRail de ruimte Provincie betaalt mee aan onderzoek invoeren mossels 17 Provincie steunt Scheldemondraad Vooral ouders melden onveiligheid Auto twee keer opengebroken Geen clementie voor Aardenburger 'rovincie legt moties naast zich neer; Waterschap tegen maar komt niet in verzet t liënten van Imergis blij iet sportdag gospeldienst kger des Heils woensdag 24 mei 2006 VLISSINGEN - Peter Slager schrijft zijn naam in het verse beton. Met het plaatsen van hnn voetafdrukken op het balkon hebben de vier leden van Blof gistermiddag 'hun' kamer in het Vlissingse hotel Arion officieel geopend. De kamer, 'D/room' genoemd, is helemaal gewijd aan de band en bevat onder meer gewonnen prijzen, favorie te boeken en drankjes, kledingstukken en andere parafernalia van het viertal. foto Lex de Meester MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur wil de Scheldemondraad meer mogelijkheden geven. Dit samen werkingsverband van Zeeland, Oost- en West-Vlaande ren beschikt nu nog niet over eigen geldmiddelen, maar is afhankelijk van steun uit Brussel. Binnen enkele jaren vervallen de Europese subsidies echter en moet de raad zelf de broek ophouden (of stoppen). Als de raad een ei gen budget heeft, kunnen zelfstandig activiteiten worden ondernomen. Eén ervan is in elk geval bekendheid verwer ven voor het hoe en waarom van de Scheldemondraad, die nu voor de burgers een vaag iets is. De Zeeuwse bijdra ge is 25.000 euro per jaar. 'Verdere verdieping geven aan de grensoverschrijdende samenwerking' heet de bestem ming van het geld deftig. MIDDELBURG - Vooral ouders en ouderen weten het Meldpunt Verkeersonveilige Situaties te vinden. Die heb ben het afgelopen kwartaal een aantal malen gebeld om hun zorg uit te spreken over kinderen die niet veilig in hun straten kimnen spelen. Dan gaat het vooral om stra ten waar het verkeer maximaal dertig kilometer per uur mag rijden. De afgelopen drie maanden kreeg het meld punt daarover dertien telefoontjes. Daarnaast werd het zevenmaal gebeld met klachten over te snel rijden in de vijftigkilometerzone en'ook zevenmaal over het herhaal delijk negeren van de borden door het gemotoriseerde ver keer, zo blijkt uit het tussenrapportage van het meldpunt. Het ontving het afgelopen kwartaal 75 meldingen. In 28 gevallen is vanuit het meldpunt aangedrongen bij de over heid op extra controle. In achttien gevallen is gevraagd om andere maatregelen te nemen, zoals het plaatsen van borden of het aanpassen van een weg. BRESKENS - Een 24-jarige Vlissinger is op het Veer- plein in Breskens voor de tweede keer binnen een week slachtoffer geworden van een inbraak in zijn auto. De eer ste keer namen dieven zijn autoradio mee, in de nacht van maandag op dinsdag gingen ze ervandoor met een zonne bril en vijftig cd's. Volgens het slachtoffer hebben de in brekers maandagnacht ook een ritje met zijn auto ge maakt en hebben ze er een deuk ingereden. De Vlissinger laat zijn auto 's nachts op het Veerplein staan en gaat met het fietsvoetveer naar huis. Overdag gebruikt hij de auto om ermee naar zijn werk in IJzendijke te rijden en spaart zo de omweg via de Westerscheldetunnel uit. De lol is daar nu echter wel af. „De politie zei ook dat het schering en inslag is met auto-inbraken op het Veerplein. Ik rijd voortaan wel naar huis via de timnel", zei de Vlissinger. MIDDELBURG - Het bezwaarschrift van een 42-jarige Aardenburger had gisteren geen kans van slagen bij de Middelburgse politierechter. De Aardenburger had be zwaar gemaakt tegen de omzetting van een werkstraf in een gevangenisstraf. De man had volgens politierechter N. van Spronssen verzuimd de dertig uur werkstraf te ver richten. Officier van Justitie L. Boogert wees het bezwaar schrift om alsnog de werkstraf te mogen doen van de hand. De politierechter besliste dat de Aardenburger cle vervangende hechtenis van vijftien dagen moet zitten. door Katja Loqtenberq DENHAAG-Een 19-jarige man uit Terneuzen beweerde giste ren tijdens de behandeling van zijn hoger beroep bij het Haag se gerechtshof dat hij door de rechtbank in Middelburg ten onrechte was veroordeeld voor een gewapende overval op res taurant Au Port in Philippine. Het Openbaar Ministerie (OM) eiste echter opnieuw een cel straf van vier jaar waarvan tien maanden voorwaardelijk tegen hem. Ook de twee andere over vallers gingen in beroep. Zij von den dat ze een te hoge straf had den gekregen voor hun aandeel in de gewelddadige roof. Het OM eiste gisteren een celstraf van yiêr jaar waarvan negen maanden voorwaardelijk tegen de 19-jarige man uit Terneuzen en de 22-jarige man uit Sas van Gent. De eigenaar van Au Port dacht op 7 maart vorig jaar eerst dat het om een grap ging toen hij drie mannen met bivakmutsen en een pistool zijn restaurant in zag stormen. Het lachen verging hem al spoedig. Iemand werd na melijk met de kolf van het (nep)pistool tegen zijn hoofd ge slagen en tegen de grond ge werkt. Ook de vrouw van de ei genaar werd tegen de vlakte ge duwd. Twee overvallers liepen naar de kassa en haalden daar volgens de eigenaar bijna dui zend euro uit. Gasten keken in de loop van het pistool. De man uit Sas van Gent was in beroep gegaan omdat hij 'slechts' de vluchtauto had be stuurd. Iiij nam achteraf wel een deel van de buit aan. Deze verdachte vertelde dat hij bij de politie bewust de verkeerde naam van een mededader had genoemd. Hij wilde de man er bij lappen omdat hij hem nog tienduizend euro moest betalen, zei hij nu. Ook de andere over valler zei dat de derde verdach te er die avond niet bij was ge weest. Aangezien er ook nog DNA van de derde overvaller in een bivakmuts zat die vlakbij de plaats delict werd gevonden, was hof aanklager M. vander Horst ervan overtuigd dat hij er wel degelijk bij was geweest. De aanklager vond het zeer ernstig dat de mannen de overval zo lichtzinnig opnamen. Het OM vond dat de rechtbank een te la ge straf had opgelegd. De recht bank veroordeelde de twee man nen uit Terneuzen tot een cel straf van drie jaar en de man uit Sas van Gent tot een gevangenis straf van drie jaar, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Uitspraak over twee weken. www.scheldejazz.nl jifjan van Ommen HAAG - De goederentrei- n kunnen voorlopig 's nachts ,t go kilometer per uur tussen Issiagen-Oost en Roosendaal fjvcn rijden, zo blijkt uit een lorlopige uitspraak van de pd van State. i! bestuursrechtscollege heeft /dwangsom opgeschort die •atssecretaris Van Geel van ilieubeheer (Vrom) aan railbe- erdei' ProRail heeft opgelegd, d van State vindt de dwangsom van maximaal 2,5 miljoen euro te ingrijpend en stelt dat er eerst meer onder zoek naar de geluidsoverlast moet komen. Bovendien neemt Vrom begin juni een beslissing over de bezwaren tegen de dwangsom. De kans is groot dat Vrom en ProRail dan tot een ver gelijk komen. Dan is het onrede lijk om tussen nu en begin juni een dwangsom op te leggen Met de dwangsom wilde de staatsse cretaris van Vrom ProRail dwin gen het aantal goederentreinen aan banden te leggen. Omwonenden langs het spoor klagen al jaren over de herrie, vooral 's avonds en 's nachts. Vrom eist dat er per week 's avonds niet meer dan 260 wa gons over het spoor gaan en 's nachts niet meer dan 344. Bo vendien mogen de treinen niet harder dan 60 kilometer per uur rijden. ProRail denkt dat de snelheids verlaging naar 60 kilo meter voldoende is. En dan kun nen er wekelijks 's nachts 590 wagons over het spoor zonder dat ProRail de geluidsvoor schriften van zijn vergunning overtreedt. Vrom ziet het anders en meent dat ProRail zo snel mo gelijk het aantal treinbewegin- gen moet beperken. De Raad van State geeft ProRail voorlopig de ruimte, temeer daar anders het nationale en in ternationale treinverkeer danig in de war wordt geschopt. T. Richel uit Kapelle, secretaris van de actiegroep Belangenver eniging Aanwonenden Spoorlijn (BAS), had de uitspraak van de Raad van State zien aankomen op basis van de behandeling van het bezwaar van ProRail. Plij is desondanks zwaar teleurge steld. „Alle overheden hebben vastgesteld dat ProRail de wet overtreedt door meer goederen treinen over de Zeeuwse lijn te laten rijden dan toegestaan, maar ze komen geen stap ver der." Richel gaat ervan uit dat Pro- Rail in elk geval de belofte aan het ministerie van Vrom nakomt dat de goederentreinen niet meer 80, maar 60 kilometer per uur door de bebouwde kom gaan rijden. „Dat is het minste wat ProRail kan doen." i«i srRinus Antonisse i(K, iMaurits Sep IDDELBURG - Het dagelijks lovinciebestuur legt moties sa de gemeenteraden van Bor- j, Kapelle, Reinierswaal en luis tegen ontpolderen, naast dineer. Het dagelijks bestuur in Waterschap Zeeuwse Eilan- is wél tegen ontpoldering, r zal geen moeite doen het Ui lorsteken van dijken tegen te M 1 aanleggen van 600 hectare |we getijdennatuur ligt vast de Nederlands-Vlaamse be- liten over de ontwikkelings -e's voor Scheldebekken. Ilinister Veerman heeft in een .30» sprek met gedeputeerde Kra- "2 ;r aangegeven niet terug naar Mi, tenderen te gaan", consta- fe het dagelijks provinciebe- *jjj ijtir. De Europese natuurricht- iiefi ien wijzen uit dat natuurher- ds; alléén kan worden bereikt or de rivier meer ruimte te ge a, i dagelijks provinciebestuur Ste eft aan dat de bewegingsruim- roorhet vinden van oplossin- ivoor het natuurpakket, klei ns geworden. Dit is vooral in gemeente Borsele aan de or- aangezien hier drie polders W ju geselecteerd als mogelijke bieden voor de ontwikkeling nieuwe estuariene natuur Everinge- en Van Hat- mpolder). stuurgroep Natuurpakket sterschelde bekijkt hoe de ge- OES - Honderdvijftig patiën- van de geestelijke gezond- iidszorg waagden zich giste- aan balsporten, waterjog- klimwand en badminton in tes. Ze kwamen uit Zeeland iver daarbuiten voor de eerste lealth4XJ Olympic Games'. ft dat gratis sportevenement pen GGZ-instellingen hun tenten verleiden tot een gezon- jlevensstijl. Emergis in Goes in als eerste de handschoen i Een deel van de mensen tam van GGZ-instellingen est-Noord-Brabant, Oost-Bra- rnt, Breda en het Deltazieken- n's uit Rotterdam, Het is de be- Öfng dat een van hen over dof twee jaar nog een olympi- leGGZdag organiseert, ympiseh is er weinig aan, zon- I competitie, maar het is een insprekend thema dat raakt het rcht om mee te doen, §t coördinator L. Menheere nEmergis uit. 5t mensen van het CIOS en ortpunt Zeeland werd een ig vol sportieve activiteiten jgjezet, die begonnen werd lf steen massale warming-up en korte fitheidstest. De cliën- van het dagactiviteitencen- n in Terneuzen verzorgden I~1 Mr de honderdvijftig sporters j: mgezonde lunch. Dat jullie dit doen! Bedankt!" üet een vrouw met natge- l/J huchte haren en hoogrode wan- M Menheere aan. De deelne- |S die in groepjes gistermid- ighet sportcentrum verlaten iken.allemaal opgetogen. organisatoren hopen dat Mlnerners hierdoor geïnteres- ®'d raken in een gezondere le- Mstijl, En dat ze wellicht aan een bij het speciale bewe- lesprogramma dat Emergis sa- met geneesmiddelenfabri ek Lilly op drie plaatsen in Jland aanbiedt aan ggz-cliën- 1 Health4U heeft in Zeeland l?5 deelnemers. I PNEUZEN - Hel Leger des Pus houdt zondag een gospel- Pist met medewerking van X International Gospel Choir It Middelburg. [gospeldienst begint om 10.00 tin"het gebouw van het Leger Heils aan de Dijkstraat 90 terneuzen. meenten langs de zeearm het beste betrokken kunnen worden bij het natuurproject. Het dage lijks provinciebestuur vindt een toelichting aan de gemeentera den vanuit de stuurgroep op dit moment niet nodig. De gemeen ten zijn trouwens alle in de stuurgroep vertegenwoordigd. Het dagelijks provinciebestuur reageert ook niet op een brief van landbouworganisatie ZLTO (afdeling Hulst) over de ontpol- deringsplannen. De ZLTO was boos over een informatiemarkt voor natuuraanleg in de Hedwi- gepolder bij Saeftinge en boycot te die markt. De provincie wil zo snel moge lijk met de vijf Nederlandse pachters en twee bewoners in de Hedwigepolder een gesprek. De Vlaamse eigenaar van het ge bied werkt niet mee. Het dagelijks bestuur van Water schap Zeeuwse Eilanden is te gen ontpoldering, maar komt niet in actie tenzij de veiligheid van het land en de mensen in ge vaar is. Maar het bestuur heeft er voldoende vertrouwen in dat het Rijk en de provincie Zee land het achterland niet in ge vaar zullen brengen. „Fox-meel zijn we tegen, maar we doen inks", bevestigt waarne mend dijkgraaf en dagelijks be stuurslid J. Hoekman. Volgens hem vindt het water schapsbestuur het niet juist om als overheid de besluiten van an dere overheden te frustreren. „Het is een besluit van het Rijk en de provincie. Wie zijn wij dan om daar tegen te proteste ren?" Achterban Dat kan veranderen, zegt Hoek man, indien vanuit de achter ban van het waterschap signa len komen dat hun belangen worden geschaad door ontpol- dei'ing, bijvoorbeeld doordat boeren gedwongen land moe ten afstaan of omdat de compen satieregeling onvoldoende is. „Maar ook dat is nu niet aan de orde." Het standpunt van het da gelijks bestuur over ontpolde ring moet op 8 juni door de alge mene vergadering worden be krachtigd. In dat algemeen be stuur nemen landbouwers een pi-ominente plaats in. Of zij het accepteren dat Zeeuwse Eilan den geen actie onderneemt om ontpoldering tegen te houden, moet dus over twee weken blij ken. Gedeputeerde Poppelaars (rechts) bij het bord dat de weggebruikers de betekenis van de groene streep duidelijk maakt. foto Camile Schelstraete door Jan van Zuilen TERNEUZEN - Wat betekent die groene streep tussen twee witte doorgetrokken strepen op de Tractaatweg nu precies? Sinds gistermiddag even voor vijf staat het antwoord op een bord langs de weg, net na de grensovergang bij Zelzate: niet harder dan 100 km per uur en verboden in te halen. Het bord wei'd. gisteren officieel onthuld door de Zeeuwse provin ciebestuurder Toine Poppelaars, die hiermee het startsein gaf van een landelijke campagne die de Nederlandse weggebrui ker moet doen wennen aan een andere belijning van de wegen. Doel van de nieuwe belijning is dat voortaan iedere weggebrui ker in een oogopslag en op ieder gewenst moment aan de strepen op de weg kan zien hoe hard hij er mag rijden en of hij er mag in halen of niet. In Zeeland zijn onder meer de Tractaatweg en de toegangswe gen naar de Westerscheldetun nel al van de nieuwe strepen voorzien. De bedoeling is dat over twee jaar alle wegen in Zee land buiten de bebouwde kom herkenbaar zijn aan hun belij ning. Behalve langs de Tractaat weg zijn gisteren nog op 35 ande re plekken in Zeeland borden ge plaatst die de weggebruikers duidelijk maken wat de strepen betekenen. Met de nieuwe belijning hopen de wegbeheerders tegemoet te komen aan kritiek van wegge bruikers dat ze, onder andere door de vele herinrichtingen van wegen, zo langzamerhand door de bomen het bos niet meer zien. Die kritiek komt ook terug in een zogenoemd verkeersbele- vingsonderzoek dat de ANWB in Zeeland heeft gehouden on der haar eigen leden en onder le den van haar Belgische zusteror ganisatie die veel in Zeeland op de wegzitten. Sticker De borden ter verklaring van de nieuwe belijning zijn niet de eni ge maatregelen. Poppelaars kon digde gisteren aan dat het de be doeling is dat op 80- en 100-kilo- meterwegen in Zeeland alle re flectorpaaltjes een sticker krij gen met de maximumsnelheid. „Dat ze daardoor een bon voor te hardrijden mislopen, is mooi meegenomen. Maar we doen dit vooral om de veiligheid te verho gen", aldus Poppelaars. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De provincie betaalt mee aan het onderzoek naar de gevolgen van het uit zaaien van vreemde mossels in de Oosterschelde. Het gaat om een bedrag van 37.000 euro. Een internationale groep van on derzoeksinstellingen - waaron der vier Nederlandse instituten, verenigd in Imares te Yerseke - is al aan de slag gegaan. Plun be vindingen moeten er begin juni zijn. Dat is eerder dan aanvanke lijk was gevraagd. Omdat de on derzoekers nu een tandje bij moeten zetten, lopen de kosten van het onderzoek, geraamd op 120.000 euro, flink op. Namelijk met 37.000 euro. Aan de provincie is gevraagd dat extra geld op tafel te leggen. Het ministerie van Landbouw en Natuur en de Vereniging van Importeurs van Schelpdieren be talen het oorspronkelijke be drag van 120.000 euro. Het onderzoek heeft alles te ma ken met een verbod van de Raad van State op het uitzetten van uitheemse (Ierse en Britse) mos sels in het nationaal park Oos terschelde. Dat verbod werd eind maart uitgevaardigd. De Raad stelde vast dat er door het ministerie van LNV geen zo geheten 'passende beoordeling' was uitgevoerd. Die moet uitwij zen of het uitzaaien van de bui tenlandse mossels geen bézwa- ren voor de natuurwaarden ople vert. De Europese natuurregels schrijven zo'n afweging voor. In september 2005 was al aan de internationale onderzoeksgroep gevraagd na te gaan wat de risi co's van import van mossels kun nen zijn. Ze kregen daar ruim één jaar de tijd voor (eind 2006 gereed). De uitspraak van de Raad van State heeft gezorgd voor een stroomversnelling. Om in sep tember een nieuwe uitzaaiver gunning te kunnen verlenen, is het nodig dat de 'passende be oordeling' ér zo snel mogelijk ligt. De onderzoekers moeten meer kosten maken (zoals over uren, extra vergaderingen). Het dagelijks provinciebestuur acht de Zeeuwse bijdrage ver antwoord, vanwege het belang dat import van uitheemse mos sels heeft voor handels,- verwer- kings- en distributiecentrum Yerseke. De helft van de verhan delde mossels is uit import af komstig, waarvan 25 procent uit Ierland en Engeland. Bonnen Het dagelijks provinciebestuur steunt de aquacultuur nog eens met 25.000 euro voor een 'bon nenproject' van Syntens. Dit moet de samenwerking tussen de bedrijven en kennisinstellin gen bevorderen. Syntens komt met zogenaamde 'aquacultuürvouchers'. Dat zijn bonnen waarmee ondernemin gen in het midden- en kleinbe drijf kennis kunnen inkopen bij instellingen als het visserij-insti tuut of Hogeschool Zeeland. Het bonnensysteem is niet nieuw en in andere sectoren al met succes beproefd. Het dagelijks provin ciebestuur betaalt eraan mee, om met name startende onderne mers een handje te helpen. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17