itrengere controle regels horeca miA Op gymschoenen rende ik naar haar toe Een Elfstedentocht voor zonneboten Ül PZC m Opgewonden standje moet boete betalen Solar Challenge Studentenkamers in Rotterdam voor 75 Zeeuwen \ndernemers moeten geluidsoverlast voorkomen ,15 Cel in voor winkeldiefstallen Gemeentenaam weggevaagd Straatspeeldag in Middelburg Drankrijder wederom gestraft Tankstation doelwit van inbrekers KG PER MAAND (kdyi mi nee agenda Van den Dongen PARKETVLOEREN geluidsisolerend in appartementen Amundsenweg 15, GOES Tel. 0113-233365 wv.vandendongenparket.nl Erik Vroegrijk (1) en Martijn Hoornaert zijn verwikkeld in een race tegen de klok om de zonneboot nog op tijd klaar te krijgen. door Cornelleke Blok THOLEN - Als je de planken met zeilen erover ziet liggen in de werkplaats zou je niet zeggen dat het hier om een boot gaat. Er wordt hard aan gewerkt, want dit moet 'm worden: het vaartuig van het Solar Boat Team van de Technische Universiteit Delft. Het team doet mee aan de Frisian Nuon Solar Challenge: een internationale wedstrijd voor boten op zonne-energie. Met een innovatieve techniek helpt jachtbouwer Adrie Pij nen uit Tholen-stad de studenten hun boot zo snel mogelijk te maken. Het is een elfstedentocht, maar dan voor boten. Vierentwintig teams, waar van acht uit het buitenland, racen eind juni in zes etappes over de Friese wate ren. „Vorig jaar hebben we ook meege daan, maar toen voldeed de boot niet aan de wedstrijdvoorschriften", zegt teamlid Martijn Hoornaert (25). Dit jaar gaat het team, dat uit negen studen ten Maritieme Techniek van de TU Delft bestaat, er helemaal voor. Hoor naert: „We gebruiken de zonnepanelen van de Nano 2 en 3, die mee hebben ge daan aan de World Solar Challenge in Australië." Dat belooft veel goeds, want dat team van de TU Delft wist die wedstrijd meerdere keren te winnen. Voor de studenten is het een welkome afwisseling om nu ook eens in de prak tijk bezig te zijn. Hoornaert: „Theorie is leuk, maar in de praktijk werkt het vaak toch heel anders. Zijn studiege- - noot Erik Vroegrijk (21) is al even en thousiast. „Het is een hele uitdaging. Je bent er vanaf het begin bij betrokken. Het ontwerp van de boot, het bouwen en straks de race." Snelle zeiljachten Voor de beste boot zijn de beste kennis en technieken nodig. En die heeft Adrie Pijnen in huis. „Mijn zoon studeert ook Maritieme Techniek, dus zo kwamen die jongens bij mij terecht." Pijnen kan de jongens veel over de praktijk leren: hij bouwt al vijftien jaar boten. „Ik maak voornamelijk snelle zeiljachten." Een jaar of vijf geleden begon hij, als één van de weinigen in Nederland, met een nieuwe techniek voor het vervaardi gen van de mal van de boten, om ze nog sneller te maken: vacuüminjectie. „In Frankrijk en Australië gebruiken ze het al veel langer. Ik heb het afgekeken", lacht Pijnen. „Hoe het precies werkt? Oh, eigenlijk is het heel simpel", vindt de jachtbouwer. Nou ja, voor mensen die geen verstand van boten hebben, is het toch een inge wikkeld en technisch verhaal. In gewo ne mensentaal komt het erop neer dat in een vacuümzak, die om het geraamte van de boot zit, hars 'geïnjecteerd' wordt via buisjes. De hars verbindt de vederlichte materia len van de boot met elkaar en wordt met vacuüminjectie heel gelijkmatig over de mal van de boot verdeeld. Pij foto Willem Mieras nen: „Je gebruikt nooit meer hars dan nodig is." De combinatie van de lichte materialen en de innovatieve techniek, levert een zes meter lange boot op, die slechts 25 kilo weegt. „Hoe lichter de boot, hoe harder hij natuurlijk gaat." Als de zonnepanelen erop staan, weegt de boot zo'n zeventig kilo. Klunen Het is niet zo verwonderlijk dat de licht ste persoon van het team de boot gaat besturen tijdens de race. Vroegrijk: „Tja, als je zo'n lichte boot maakt, ga je er natuurlijk niet iemand van 85 kilo op zetten." De rest van het team zit ook niet stil op de wedstrijddagen. „Er zit ten twee stukken in, waar je moet klu nen, net als bij de Elfstedentocht. Er zit ten twee dammen in het parcours, dus dan moeten we dus met z'n allen snel de boot uit het water tillen." Tot die tijd wordt het nog flink aanpo ten. Hoornaert: „We willen ook mee doen aan de Zeeuwse zonnebootrace in Middelburg, op 17 juni. We weten niet of de boot op tijd af is. Dat wordt de eer ste race, maar dan tegen de klok." Frank Balkenende IfeES - Vier Zeeuwse woniixg- Tporaties kunnen dit jaar 75 LVSc studenten huisvesten yjjotterdam. Ook kinderen van T.huurders kunnen voortaan foppen bij de woningbouw- L is het gevolg van een samen- ingsovereenkomst die de vier corporaties vorig jaar slo ten met studentenhuisvester Stadswonen in Rotterdam. De Regionale Woningbouwvereni ging Samenwerking (Goes), Zeeuwland (Zierikzee), Castria Wonen (Tholen/Halsteren) en Woongoed Zeeuws-Vlaanderen investeren gezamenlijk in het grote nieuwbouwproject Cité, op de Kop van Zuid. In ruil daar voor krijgen 75 studenten uit Zeeland voorrang als ze bij de Rotterdamse studentenhuisves ter aankloppen voor woonruim te. Vorig jaar is daar summier ge bruik van gemaakt. Volgens teammanager klantenservice A. Metz van de RWS hebben maar 'tien tot twintig Zeeuwse jonge ren' gebruikgemaakt van deze mogelijkheid. Om die reden wordt de voorrangsregeling uit gebloeid. Vorig jaar konden al leen kinderen van huurders op deze manier aan een kamer of studio in Rotterdam komen. Nu gaat de deur ook open voor kin deren van niet-huurders. Wel is het zo dat kinderen van huur ders voorrang genieten. De studenten komen terecht op verschillende plaatsen in Rotter dam, maar nog niet in het nieuw bouwproject Cité. Dat is nog in aanbouw. Het project behelst de bouw van 485 woningen, tweeduizend vier kante meter bedrijfsruimten en 140 parkeerplaatsen. Het gaat om wat duurdere studentenwo ningen. Nadia Berkelder DDELBURG - In Middel- wordt dit jaar strenger op- i ireden tegen horecabedrijven "T~j f de regels overtreden. Er irdt vooral gelet op brandvei- jitid en op bedrijven die te (I lawaai produceren. „a, lis niet voor het eerst dat er ïdt gecontroleerd. Vlak na de jbrand in Volendam op 1 ja nk an 2001 zijn alle horecagele- e'fe -beden nagelopen op brand- m iligheid. Veel bedrijven heb- 5 toen ook al aanpassingen ge- sn. Vluchtroutes zijn verbe- 9 [d en er wordt beter gelet op 9 laantal mensen dat in een ik aanwezig is. controles onder de noemer ecaproject zijn vorig jaar al jonnen, vertelt A. Schroevers u de gemeente. „Maar toen öben we meer geïnventari- erd. We hebben gekeken of er üblemen waren met name op d van geluid en brand- ■iligheid. Bij duidelijke over- sdingen hebben we opgetre- Bij het benaderen van bedrijven wordt rekening gehouden met het feit dat de uitwerking van verschillende regels en wetten tegenstrijdig kan zijn. De brand weer wil bijvooi'beeld dat deu ren naar buiten draaien, terwijl dat voor de beperking van de ge luidsoverlast niet altijd beter is. Door gezamelijk te controleren, kunnen de regels beter op el kaar worden afgestemd. Aan evenementen zoals het we reldkampioenschap voetbal wordt extra aandacht besteed, laat de gemeente weten. „Ge luidsoverlast vinden we dan minder belangrijk. Het gaat vooral om de brandveiligheid. Stel dat Nederland in de win- ningmood is, de halve finales be reikt en café's plaatsen binnen schermen. Op het moment dat die situatie extreem zou zijn, kunnen we ingrijpen." Bestuurslid C. de Lange van de Middelburgse afdeling van Ko ninklijk Horeca Nederland is niet van de extra controles op de hoogte. „Er is bij het vaststel len van het horecabeleidsplan wel een actieprogramma vastge steld, maar van extra controles op het gebied van geluid heb ik nog nooit gehoord." (peen rijtje middels heeft de gemeente, de controles samen met de mdweer uitvoert, op een rij- ivelke bedrijven wel en niet i de regels voldoen. „Het is 'bedoeling om de komende pe lde bij een aantal bedrijven £dere eisen te stellen. Die be- ijven krijgen dan de tijd om inpassingen te doen. Het gaat jvoorbeeld om het installeren in begrenzers op geluidsinstal- lies, het aanbrengen van een lis bij de ingang of het vex-bete- nvan isolatie." (Advertentie) Den Dekker PELLE 0113-330330 ivw.dendekkermuziek.com Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'INTERNET Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Advertentie door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Wat dacht je. Ik wilde mijix meisje zien. Daar om liep ik stiekem in het donker van het ene portiekje naar het andere. Ik rende zo van de Bad huisstraat naar de Stenen Beer in Vlissingen. Op gymschoenen, om snel eix stil te kunnen zijn." Het echtpaar Johan en Clementi na Geijsels-Mercy vierde giste ren zijn zestigjarige huwelijk. „We waren smoorverliefd", zeg gen ze. En liefde maakt blind, la chen ze. Ze namen risico's om el kaar te zien. „Want Johan mocht in de oorlog echt niet ge zien worden. Hij zat in het ver zet. Maar toch kwam hij naar me toe", zegt Clementina. Radio Oranje Johan bi-acht in de oox-log het weekoverzicht van Radio Ox-an- je rond. De nieuwsberichten werden verkocht en met de op brengst werden de onderduikers gesteund. Johan had een joods' uiterlijk. „Hij had een prachtige bos donkere hax'en. En dan met die blauwe ogen. Hij moest heel voorzichtig zijn." Alles ging goed. „We zijn wel be- vooxrecht. Niet ziek en we leven nog altijd zelfstandig. We heb ben geen ernstige operaties ge had en onze kinderen kuixnen al lemaal goed met elkaar over weg." Maar net na de oorlog spraken ze toch anders. Toen wax'en ze arm. „Zo was het. We waren een maand getrouwd toen ik mijn baan bij de marine kwijtx-aakte. De marine ging weg uit Vlissin gen. Ik had de keuze om mee te gaan naar de Randstad, maar dat wilden we niet. Toen werd ik ontslagen." Daarna werkte hij mee aan de wederopbouw. „Ik had nxijn hbs-diploma en wilde verder le ren. Uiteindelijk kreeg ik een mooie baan bij de Rijksgebou wendienst in Middelburg." Cle mentina werkte in het souvenir huis De Maan in Middelburg. Ze hebben twee kinderen, zes kleinkinderen en twee achter kleinkinderen. Het echtpaar Johan en Clementina Geijsels-Mercy vierde gisteren zijn zestigjarige huwelijk. foto Lex de Meester woensdag 24 mei 2006 MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter N. van Spronssen heeft gisteren een 39-jarige vrouw uit Middel burg voor winkeldiefstallen veroordeeld tot vijf weken cel. De verdachte stal op 28 februari in een supermarkt in Middelbux-g vijftien blikjes bier, dx*ie strings en limona desiroop. De vrouw ging twee maanden later, op 25 apx'il, opnieuw in de fout door bij een andere supermarkt in Mid delburg vijftien blikjes bier weg te nemen. De Middel- bux-gse gerxiet een x-eputatie op het gebied van winkeldief stallen. BRUINISSE - De gemeente Schouwen-Duiveland bestaat even niet meer in Bruinisse. De afgelopen dagen werden op diverse locaties komborden beklad. Het bijschrift 'Schouwen-Duiveland' onder de plaatsnaam is wegge- schilderd. De gemeente schat dat het herstel x'uim driedui zend euro kost. Uit welke koker het protest komt, was gis teren nog onbekend. Eerder klonk er onvx-ede over het nieuwe evenementenbeleid van de gemeente, wat tot ui ting kwam met de slogan 'Gemeente Schouwen-Duive land maakt meer kapot dan ons lief is' op posters en T-shirts. MIDDELBURG - In de gemeente Middelburg zijn volgen de week woensdag vijf stx-aten afgesloten ter gelegenheid van de Nationale Straatspeeldag. Het gaat om de Willem Arondeusstx-aat, de Prins Hendrikstraat, de Noordweg en de Piet Heinstraat in Middelburg en de Van Cittersstraat in Sint-Laurens. Vanaf 14.00 uur zijn de straten het do mein van de kinderen. De straten zijn vex-sierd en er wox-- den allerlei spelletjes gedaan. MIDDELBLTRG - Een 36-jarige inwoner van Tenxeuzen is gistex-en in Middelburg voor herhaaldelijk dx'onken rij den veroordeeld tot vijftien maanden rijontzegging en honderd uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. Politierechter N. van Spx-onssen nam de recidive van de drankrijder mee in de strafmaat. „U bent al zes keer ge pakt voor dronken x'ijden", motiveex-de ze haar beslissing. De verdachte werd vorig jaar in Terneuzen twee keer be- tx*apt met teveel alcohol op achter het stuur. De blaas- tests, afgenomen op 25 februari en 19 november, resulteer den in alcoholgehaltes van respectievelijk 605 en 510 mi crogram, terwijl de grens op 220 mici'ogram ligt. De Ter- neuzenaar vexdelde voor zijn alcoholprobleem onder be handeling te zijn bij de verslavingskliniek Emex-gis. BURGH-HAAMSTEDE - In de nacht van maandag op dinsdag is ingebroken in het tankstation aan de Burghse- weg in Burgh-Haamstede. De daders hebben kabels van telefoon en alarm dooi'geknipt, en de de videoband uit de bewakingscamera verwijderd. Het was de daders kenne lijk specifiek te doen om de tabaksvoorraad, telefoonkaar ten en de inhoud van de geldkluis. De geschatte waarde van de buit bedraagt tussen de 20.000 en 25.000 euro. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter N. van Spronssen heeft gisteren een 33-jarige inwoner van 's-Heer Arendskerke voor het plegen van verzet tegen de politie con form de eis achthonderd euro boete, waarvan de helft voor waardelijk, opgelegd. De man zou zich op 23 februax*i in Heinkenszand als een opge wonden standje hebben gedra gen toen hij met zijn auto voor een vermeende overtreding (het niet dragen van een gordel) door Advertentie een motoragent aan de kant werd gezet. Dat ging mis toen om zijn rijbewijs wei'd ge vraagd. De man, die met een paardentrailer reed, wilde er vandoor gaan. De motoragent had opzij moeten stappen om een aanrijding te voorkomen. Toen hij nog niet voor rede vat baar was, spoot de agent met pepperspray in zijn gezicht. Na dat er politieversterking was ge komen bleef de verdachte zich verzetten bij de aanhouding. Gisteren zat de Bevelander het incident nog hoog. Hij hekelde het optreden van de politie. Voor de politierechter was het duidelijk dat de man de situatie had laten escaleren. AFSLANKEN! Afslanken ei Afslanken en in vorm blijven Korte St. Janstraat 6 4301 AE Zierikzee T 0111 -41 29 45 zierikzee@bodymince. nl STREEKACTIVITEITEN WOENSDAG DOMBURG - Schuttershof, 19.00 - 20.00 uur: Gym vanaf vijftig jaar; MIDDELBURG - De Klepperhoeve. 14.00-15.30 uur: Knuffelmiddag voor kinderen tot 8 jaar; VEERE - Gymzaal Zanddijk, 9.15 -10.15 uur: Gym vanaf vijftig jaar; Het Akkoord, Oudestraat, 13.30 - 16.00: Bejaardensoos; VLISSINGEN - Sporthal Baskensburg, 9.00 uur: Power yoga; Ter Reede, 13.30 uur: Oprichtingsverga dering Katholieke Bond voor Ouderen; ZOUTELANDE -13.00-17.00 uur: Open stelling bunker; VROUWENPOLDER - 16.00 uur: Vrou- wenpolderse Dagen, vanaf 16.00 uur. DONDERDAG MIDDELBURG - Koudekerkseweg 139, 10.30 - 17.00 uur: Hij/zij toernooi jeu de boules; Markt: Weekmarkt; VLISSINGEN - Café De Concurrent, 12.00 uur: Motortoertocht; 16.00 uur: Optreden Bluesbox, Mamilla en de Dockers; VROUWENPOLDER - Vrouwenpolder- se Dagen, braderie; optreden Copy Cat, 21.00 uur. Advertentie ACCOUNTANTS ADVISEURS MAATSCHAP WEA ZEELAND Onze vestigingen: Goes, Middelburg, Oostburg, Renesse, Sas van Gent, Zierikzee zijn op vrijdag 26 mei a.s. gesloten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15