Amnesty bezorgd over asielbeleid Nederland Bloemen voor Barbaro Hard Belgisch nee tegen wietproef Maastricht Strijd in Afghanistan eist zeker 76 levens Stil protest Beatrix in de bres voor zwakkeren in Letland bsrco Onenigheid over uitslag referendum Montenegro Beenloze beklimmer verliest vinger Stad van 2200 jaar oud ontdekt WHO-topman overleden Doden door Chinees nepmedicijn Onderzoek naar uitsterven dodo Jonge Duitsers bestraft voor aanval op kind Organisatie kritisch over Schipholbrand Keith Richards is weer thuis op"merk"elijke collectie door Egbert Stoel PODGORICA - In de Monte- negrijnse kiescommissie is on enigheid ontstaan over de uit slag van het zondag gehouden referendum over onafhanke lijkheid. Daarom volgt de voorlopige einduitslag, die gisteren in de loop van de dag al bekend had moeten zijn, pas van daag. Dat heeft de onafhankelijke voorzitter van de commissie, de Slowaak Frantisek Lipka, gisteravond op de Montene- grijnse staatstelevisie gezegd. „Er is geen consensus", aldus de diplomaat. De uitslagen in 37 stembureaus zouden voor enkele leden van de commis sie niet acceptabel zijn. Het gaat om 25.000 stemmen die discutabel zouden zijn. De te genstanders van een zelfstan dig Montenegro hadden eer der op de dag gevraagd om een hertelling van de stem men die zondag waren uitge bracht. Volgens voorlopige uitslagen koos een minieme meerderheid van 55,4 procent van de kiezers voor zelfstan digheid. Het pro-Servische blok eist ook dat bij een aan tal stembureaus, waar een enorme opkomst is geregis treerd, de lijsten van de kie zers opnieuw worden beke ken. Zij wil dat de handteke ningen in de kiesregisters wor den vergeleken met de handte keningen van de stemmers op hun identiteitsbewijzen. ANP dinsdag 23 mei 2006 5 WELLINGTON -De Nieuw-Zeelandse alpinist Mark Ing- lis, die vorige week als eerste mens met twee kunstbenen de Mount Everest bedwong, moet zijn klimkunst bekopen met het verlies van een vinger en bevriezingsverschijnse len aan zijn bovenbenen. Dat vertelde de 47-jarige Inglis gisteren. Inglis verloor in 1982 na een sneeuwstorm op de Mount Cook (Nieuw-Zeeland) beide onderbenen. De Nieuw-Zeelander, die op Paralympics bij het wielren nen een zilveren medaille won, deed er veertig dagen over om de Mount Everest te bedwingen. ANP/DPA PEKING - Chinese en Franse archeologen hebben in het noordwesten van China de restanten ontdekt van een ze ker 2200 jaar oude stad. De nederzetting, die volgens het staatspersbureau Nieuw China de vorm van een perzik had, ligt midden in de woes tijn in de autonome regio Xinjiang. De wetenschappers hebben stadswallen blootgelegd die tot elf meter hoog waren en een lengte hadden van bijna een kilometer.De plaats is 'Oude Stad in het Ronde Zand' gedoopt. ANP GENEVE - De directeur-generaal van de Wereldgezond heidsorganisatie WHO, de Zuid-Koreaan Lee Jong- Wook, is gisteren overleden na een spoedoperatie aan zijn hersenen. Dat heeft de Spaanse voorzitter van de WHO meegedeeld. De 61-jarige Lee was zaterdag met spoed in Genève opgenomen en werd geopereerd wegens een bloed- propje in de hersenen. Lee was sinds 2003 directeur-generaal van de WHO. Lee was specialist op het gebied van infectieziekten. Hij was afgestudeerd aan de nationale universiteit van Seoul en behaalde een master volksgezondheid aan de universiteit van Hawaï. ANP/AFP PEKING - Zeker negen Chinezen zijn overleden als ge volg van een nepmedicijn. Ze dachten een injectie te krij gen tegen problemen met hun gal of lever, maar het mid del bevatte een dodelijk giftige stof. Volgens de Britse omroep BBC heeft de Chinese politie verscheidene verdachten gearresteerd. De producent van het 'geneesmiddel', een bedrijf uit de provincie Hei- longjiang, heeft verklaard dat een van de toeleveranciers een verkeerd middel heeft afgeleverd. ANP LEIDEN - Een internationaal onderzoeksteam gaat tij dens een expeditie naar Mauritius proberen een recon structie te maken van de wereld waarin de dodo leefde. De uitkomsten moeten duidelijk maken wat de oorzaak is van het verdwijnen van de loopvogel en zijn ecosysteem. Dat maakte het museum Naturalis in Leiden gisteren be kend. Ook hoopt het team lagen met fossielen en dodo-res ten aan te treffen. In oktober 2005 troffen onderzoekers in een moeras ten zuidoosten van Mauritius een massagraf aan met resten van dodo's en andere uitgestorven inheemse dieren. ANP van onze redactie buitenland KANDAHAR - Bij luchtaanval len op vermeende strijders van de taliban in het zuiden van Af ghanistan zijn gisteren zeker 76 mensen gedood. Onder hen zijn volgens de Afghaanse autoritei ten in Kandahar ten minste zes tien burgers. De door de Verenigde Staten ge leide buitenlandse troepen macht in het land begon de aan val laat op zondagavond. Ge vechtsvliegtuigen vielen daarbij een dorp aan, Azizi, waar zich talibanstrijders zouden schuil houden. Een Amerikaanse militaire zegs man bevestigde dat de aan vallen gisterochtend zijn opge houden. Een woordvoerder voor de gouverneur van de provincie Kandahar zei dat meer dan zestig talibanstrijders zijn ge dood. Ontoegankelijk Het was de tweede aanval in een week tijd in dit gebied niet ver van de stad Kandahar. Het plaatselijke ziekenhuis meldde dat er vijftien gewonde burgers zijn opgenomen. Maar waarne mers vrezen dat er door het on toegankelijke terrein mogelijk meer gewonden zijn die de 35 ki lometer naar het ziekenhuis niet hebben kunnen afleggen. In de afgelopen vijf dagen zijn in zuidelijk Afghanistan vooraf gaand aan de luchtaanvallen van gisteren zeker 120 strijders, bijna dertig Afghaanse militai ren of politieagenten, een Ameri kaan, een Canadees en twee Fransen - allen militairen - ge dood. Veertig militante strijders zijn aangehouden volgens militaire zegslieden. De taliban kregen in de jaren negentig vrijwel heel Afgha nistan in hun macht. De over wegend Pathaanse strijders kregen steun van stamgenoten en autoriteiten in Pakistan. Nadat de VS in 2001 een einde maakten aan het bewind van de taliban, trokken veel strijders zich terug in de bergen. Ze be stoken nog steeds het nieuwe regime en de buitenlandse troepen die dat ondersteunen. ANP/AFP/RTR SCHÖNEBECK - Vier Duitse jongeren zijn gisteren ver oordeeld tot gevangenisstraffen tussen de zeventien en 42 maan den wegens een brute aanval op een 12-jarige van oorsprong Ethiopische jongen afgelopen ja nuari. De groep jongeren, tussen de 17 en 20 jaar oud, haalden het jon getje van de bus, waarna zij hem aftuigden, bewerkten met brandende sigaretten en dwon gen hun schoenen te likken. Het kind is volgens zijn advo caat zwaar getraumatiseerd en durft niet meer naar de stad te rug te keren waar de misdaad is gepleegd. Hij woonde daar in een kindertehuis. Tijdens het proces bleek dat de donkere huidskleur van het jongetje het enige motief was voor de aan val. ANP/DPA (Advertentie) door Ans Bouwmans WASHINGTON - Een zucht van verlichting ging gisteren door de VS. Het gaat beter met Barbaro. Dat is goed nieuws voor de mil- joenen Amerikaanse liefheb- bers van paardensport die het kaumatisehe verloop van de fameuze Preakness-races nog I j aiet van hun netvlies hebben kunnen krijgen. IAls een volbloed op volle snel- Ibeid over een racebaan den- II dert, kan één misstap al een j einde maken aan zijn carrière of zijn leven. Dat is wat er za- terdag gebeurde tijdens de 131e editie van de Preakness Stakes, de paardenrennen op i 1 renbaan Pimlico in Maryland die jaarlijks live op tv worden uitgezonden. Afgemaakt a favoriet Barbaro, een driejari- ge volbloed hengst, werd een 11 Paar honderd meter van de j I startlijn strompelend door zijn J0ckey afgeremd. De bij n 120.000 toeschouwers op de renbaan vielen stil toen Barba ro werd afgevoerd. Zijn kwet suren boven en onder de enkel waren zo erg dat hij in norma le omstandigheden meteen zou zijn afgemaakt. Maar Barbaro is geen gewoon paard. Hij is een groot kam pioen. Een winnaar van de Kentucky Derby die zes wed strijden voor de Preakness on geslagen wist te blijven. Voor zijn ongeval had iedereen hem al de 'Triple Crown' toebe dacht, een overwinning op de drie belangrijkste paardenra ces in de VS. Of het gelauwerde renpaard zijn blessure zal overleven, is nog steeds onzeker, maar Bar baro is in ieder geval een stuk helderder, aldus de dierenarts die hem zondag opereerde aan zijn drie gebroken botten. „Er zijn verschillende merries op de intensive care afdeling, en daarin is hij erg geïnteres seerd. Dat is een goed teken", aldus arts Dean Richardson die gisteren niet van de buis weg te slaan was. Er is geen twijfel over moge lijk: Amerika leeft mee met Barbaro. Het nieuws over de geslaagde operatie stond op de voorpagina's van de kranten. De röntgenfoto met de 23 schroeven in het rechter ach terbeen van Barbaro haalde het tv-nieuws. Wortels Bij het universitaire dierenzie- kenhuis in New Bolton, Penn sylvania, hebben fans bloe men, appels en wortels laten bezorgen. Er zijn handgeschre ven posters en kaartjes opge hangen met 'We houden van je, Barbaro' en 'Beterschap, Barbaro'. We leven heel erg mee, maar waarom eigenlijk, kopte een columnist van de New York Ti mes. Is het omdat een paard kan sterven om te winnen? Het staat vast dat Barbaro nooit meer zal kunnen racen, maar als hij weet te revalideren dan wacht hem nog een schone en lucratieve toekomst als dek hengst. „Het zal nog maanden duren voor we weten of hij het zal overleven", temperde die renarts Richardson het opti misme. GPD CHESTNUT HILL - Een studente van het Boston College in Chestnut Hill in de Amerikaanse staat Massachusetts laat een stil protest zien tegen het eredoctoraat voor minister van Buitenlandse Za ken Condoleezza Rice aan deze Jezuïeten-instel ling. Enkele tientallen studenten keerden Rice de rug toe toen haar gisteren het eredoctoraat werd verleend. Het protest was vooral gericht tegen de Amerikaanse interventie in Irak. foto Brian Snyder/RTR M ON'DEN - Amnesty Internatio- cdil maakt zich ernstig zorgen jaakt over de behandeling van ijielzoekers en migranten in Ne- nd. Daarom komt ons land het eerst sinds lange tijd ,eer voor in het jaarboek van ((mensenrechtenorganisatie. nnze redactie buitenland jok hekelt Amnesty de aange- iiherpte antiterrorismewetge- De kritiek richt zich voor- p het strafbaar stellen van !8§ü ifi verheerlijken, vergoelijken, Bgatelliseren en ontkennen an terrorisme. Op Denemarken n Luxemburg na staan alle 25 (U-landen in het Jaarboek 006 vanwege mensenrechten- ïhendingen. Jmnesty wijst er op dat de Ko ninklijke Marechaussee de Sy- rérAbd al Rahman al Musa zon- jer in te grijpen en hem de mo- fdijkheid te bieden asiel aan te ragen in Nederland, uitzette üorde Verenigde Staten. Van har uit werd hij linea recta te- bestuurd naar Syrië, waar lij volgens de mensenrechtenor- pnisatie bij aankomst direct üerd opgepakt en gevangen ge ut Anderhalf jaar later zit hij teeds vast. Amnesty signa- wel dat de marechaussee jaar aanleiding van deze zaak kloofde haar beleid te zullen telefoonkaarten s december werd echter op- kuw iemand uitgezet naar de SS, en wel Mohammed A. een Nederlander van Egyptische af- Hij werd verdacht van We met telefoonkaarten, die Bogelijk gebruikt zijn door Al Zijn advocaten waren te- puitlevering, omdat ze vrees de man in de VS als een vijandelijke strijder zou worden shandeld. Het Hof van Beroep giechter het groene licht, na- lalde VS garandeerden dat Mo- LOS ANGELES - Rolling Sto- Ks-gitarist Keith Richards is «er thuis op zijn landgoed in ktoosten van de VS. Dat heeft zijn woordvoerder gis ten bekendgemaakt. De 62-ja- nge rockster voelt zich 'gewel- Richards maakte vorige d een val uit een palm- bm in Fiji. Hij werd naar Nieuw-Zeeland gevlogen, waar kij een hersenoperatie onder lig. Een nieuwe serie optre dens zou zaterdag in Barcelona beginnen. Die tour is uitgesteld, aar nieuwe data worden snel bekendgemaaktANP/RTR de Belgische buren aankijken te gen de Maastrichtse plannen voor het terugdringen van de drugsoverlast. Het antwoord was glashelder: ze zijn er niet over te spreken. Wat overigens niet wil zeggen dat de commis sie nu ook tot een ander oordeel is gekomen. PvdA, D'66 en WD blijven vooralsnog voorstander van een proef met gereguleerde wietteelt, zo zeiden de commis sieleden na afloop. Maastricht wil het aantal koffieshops in de binnenstad halveren tot acht en de overige zeven a acht verplaat sen in de richting van de lands grenzen, omdat daar immers de drugstoeristen vandaan komen. Verder wil de stad een experi ment doen met het reguleren van de 'achterdeur' van koffie shops, die immers wel hasj mo gen verkopen, maar het feitelijk niet mogen inkopen. De Belgische buren geloven er echter absoluut niet in. De pro cureurs des konings (vergelijk baar met hoofdofficieren van justitie) van Hasselt en Tonge ren stelden beiden dat Bel gisch-Limburg een 'zero toleran- ce-beleid' voert, ook waar het softdrugs betreft. Ze schoven Nederland de schuld van hun problemen in de schoenen: het is het Nederlandse gedoogbeleid dat alle ellende veroorzaakt, stelden zij. GPD hammed A. als een willekeurige beklaagde door een federale rechtbank berecht zou worden. Verder wijst Amnesty op de brand in het cellencomplex op Schiphol op 27 oktober 2005, na eerdere branden in 2002 en 2004. Geconstateerd wordt dat 'volgens sommige berichten' eer dere aanbevelingen door brand preventiespecialisten niet wa ren opgevolgd. Overlevenden verklaarden dat personeel van het centrum te laat reageerde op hulpgeroep. Het jaarboek staat wederom vol met grove schendingen van de mensenrechten in de wereld. Hoopgevend Toch constateert de organisatie ook hoopgevend ontwikkelin gen. Daaronder schaart Amnes ty de onderzoeken van de Raad van Europa en het Europees Par lement naar illegale CIA-vluch- ten waarmee terreurverdachten over de wereld gevlogen zouden zijn. Ook het oordeel van het hoogste Britse rechtscollege dat bewijsmateriaal dat in het bui tenland onder foltering is ver kregen niet toelaatbaar is in rechtbanken, in tegenstelling tot wat de Britse regering wil, wordt door Amnesty geprezen. Teleurgesteld constateert de or ganisatie dat landen als Groot-Brittannië en de VS mar teling en mishandeling van ge vangenen nog steeds oogluikend toestaan. Daarbij doelt Amnes ty Internationale op de behande ling die gevangenen ten deel valt in Guantanamo Bay. GPD door Annelies Hendrikx LANAKEN - De Belgische buur gemeenten van Maastricht heb ben gisteren een massief 'nee' la ten horen tegen de Maastrichtse plannen voor de spreiding van koffieshops naar de stadsrand en het houden van een proef met door de overheid gecontroleerde wietteelt. De gemeente Lanaken is van plan camera's te installeren bij de grensovergangen waar straks koffieshops worden gevestigd. De Nederlandse Kamercommis sie voor justitie wilde weten hoe Koningin Beatrix en president Vaira Vike Freiberga inspecteren de erewacht op de luchthaven van Riga. foto Normunds Mezins/EPA door Barenda Grutterink RIGA - Koningin Beatrix heeft Letland gisteravond opgeroepen de zwakkeren in het land, dat nu zoveel belangrijke veran deringen doormaakt, vooral niet te verge ten. Dat deed ze in haar rede tijdens het staatsdiner in Riga, dat de afsluiting vormde van de eerste dag van haar staats bezoek aan Letland. „Het is bij al deze veranderingen een zware, maar belangrijke opgave ook de zwakkeren in de samenleving te be schermen en hen door deze soms moeilij ke tijd heen te helpen", zei de koningin. Beatrix ging ook in op de minderheden problematiek van het land. Nog geen 60 procent van de bevolking is een echte Let, bijna 30 procent is Rus, bijna 4 pro cent Wit-Rus en 2,5 procent Oekraïner. „Letland kent een grote minderheid met een eigen taal. Dat is een situatie die on vermijdelijk tot bepaalde spanningen leidt, zoals die ook in andere landen van Europa, waaronder Nederland, voorko men. De oorsprong van deze vraagstuk ken moge verschillend zijn, de effecten zijn dikwijls vergelijkbaar. Deze spannin gen dienen onder ogen te worden gezien en bespreekbaar te worden gemaakt", meent de vorstin. De Letse presidente Vaira Vïke-Freiber- ga zei veel overeenkomsten te zien tussen haar land en Nederland: „Als relatief kleine landen op strategisch belangrijke plekken, zijn we er allebei in geslaagd on ze taal en cultuur te handhaven ondanks bezettingen door aanzienlijk grotere en machtiger buren." Idealen Bovendien delen we waarden, idealen en toekomstvisie, zei ze. Alleen nauwe sa menwerking tussen gelijkgestemde lan den kan iets opleveren in de strijd tegen problemen als armoede, ziekten, terroris me en achteruitgang van het milieu, al dus Vïke. Ze zei verder dat het functioneren van de Europese Unie simpeler moet worden en beter te behappen voor de burgers. Ook moet de organisatie effectiever worden, zei het staatshoofd, alvorens zich met haar gasten aan de gerookte zalm en ge roosterde fazantenborst te zetten. Onder de genodigden voor het staatsdi ner was Mariss Jansons, de in Riga gebo ren chefdirigent van het Koninklijk Con certgebouworkest. ANP een uitgebreide combinatiemode op kleur en op merk gepresenteerd FRANKENWALDER, GERRY WEBER, VERSE, TAIFUN, OLSEN, MAC, ZERRE5 en nog vele andere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5