De sluiers achter Opus Dei PZC Wettenmentaliteit Verdonk geeft VVD'ers pijn in de buik PZC Montenegro wordt 193e land op aarde Erkenning Celibataire leden dragen geen gewaad Journalist beschrijft het dagelijks leven van de spirituele beweging Nederlandse tak pleit voor meer openheid - mjx, w miO'Top' y^RT mm TOT U p& Unm o&em mm k 23 mei 1956 Kei dinsdag 23 mei 2006 Opus Dei (letterlijk Werk van God) heeft trekken van een religieuze orde, met celibataire leden die in centra leven. Maar ze dragen geen reli gieus gewaad en er zijn zo wel mannen als vrouwen lid. Opus Dei opereert bui ten de structuur van bis dommen en parochies. De prelaat is de Spaanse bis schop Javier Echevarria (73). Opus Dei is actief in het onderwijs; het runt we reldwijd onder meer vijf tien universiteiten (vooral in Spanje, Italië en de VS). GPD In Nederland heeft Opus Dei honderdvijftig le den, zegt woordvoerder Eu- gen Graas. De beweging runt hier vijf studentenhui zen, twee in Amsterdam, twee in Utrecht en een in Maastricht. Graas juicht meer open heid toe: „Van de studen tenhuizen staat duidelijk op de website, dat ze met Opus Dei verbonden zijn. Dat moet je niet overdrij ven, het zijn huizen waar iedereen kan wonen; alleen de levensbeschouwelijke activiteiten gaan uit van Opus Dei." Dat zijn lezin gen, eucharistievieringen en een studentenpastoraat. Hoe opener hoe beter, vindt Graas. „Opus Dei heeft er geen belang bij lid maatschappen te verzwij gen. Je moet soms wel op boksen tegen dat negatieve imago, dus ik kan me wel voorstellen dat mensen er niet graag zelf over begin nen. Het gaat er uiteinde lijk om dat je vanuit het ge loof leeft." GPD door Wim Houtman Vorige week beleefde de ver filming van The Da Vinei Code zijn première in de bios coop. Net als in het gelijknami ge boek wordt Opus Dei afge schilderd als machtig, rijk, ge heimzinnig en ultraconserva tief. Wat zijn haar geheimen? Denk aan een moeder in een af getrapte stationcar die druk is om de kinderen naar voetbal training te brengen. Zolang je dat beeld niet in je hoofd hebt, begrijp je Opus Dei niet. Dat kreeg Vaticaan-journalist John Allen te horen van een lid van deze omstreden beweging. Dat is een ander beeld dan dat van de monnik Silas in het boek van Dan Brown: „Hij zwiepte het (touw) weer over zijn schou der en ranselde zijn vlees af... Om God te dienen had hij van daag de zonde van moord moe ten begaan... Hij sprong naar vo ren en haalde met de kandelaar uit alsof het een knuppel was..." Ook zonder de suggestie van bloed en geweld wordt Opus Dei vaak voorgesteld als een spirituele geheime dienst van de Rooms-Katholieke Kerk. Via sleutelposities zou ze haar invloed in kerk, Staat en maatschappij doen gelden. In werkelijkheid liggen de idea len van de beweging dichter bij huis, laat John Allen zien in zijn nieuwe boek: in de heili ging van het gewone, dagelijkse leven. Leden van Opus Dei beleven al le facetten van hun werk, ge zinsleven, sociale contacten, tijds- en geldbesteding bewust en ernstig vanuit hun geloof. In de woorden van oprichter Jose- maria Escriva gaat het om de vorming van christenen die 'zichzelf met vreugde voor ande ren opofferen, alles wat mensen doen op aarde op een hemels plan brengen, elk oprecht werk, elke eerlijke inspanning, elke aardse betrekking heiligen'. Allen sprak tientallen Opus Dei-leden en ook ontgoochelde ex-leden; hij dook in archieven en draaide vijf dagen mee in door Thomas Verfuss Montenegro maakt zich, na het referendum over onafhankelijkheid zondag, op om de 193e soevereine staat op aarde te worden, naast de 191 lidstaten van de Verenigde Naties en de Vati- caanstadstaat (landsdelen zo als Noord-Cyprus en Taiwan niet meegerekend). Montenegro was de enige deelrepubliek die in 1992 sa men met Servië achterbleef in de Joegoslavische federa tie, nadat Slovenië, Kroatië, Bosnië en Macedonië zich hadden losgemaakt. De Montenegrijnen hebben dan ook de taal en de ortho doxe godsdienst gemeen met de Serven, terwijl Slovenen en Macedoniërs hun eigen, eveneens Slavische taal spre ken en de Kroaten in meer derheid rooms-katholiek en de Bosniërs in meerderheid moslim zijn. Toch bleef Milo Djukanovic, de sterke man van Montene gro, jarenlang ijveren voor on afhankelijkheid. Kwade ton gen beweren dat het hem te doen was om diplomatieke onschendbaarheid als leider van een onafhankelijk land: de Italiaanse justitie doet im mers al jaren onderzoek naar Djukanovic wegens sigaret tensmokkel. De Europese Unie daarentegen was niet zo gediend van het idee van weer een nieuw ministaatje op de Balkan, nadat in de ja ren negentig al het uiteenval len van Joegoslavië, Tsjecho- slowakije en de Sovjetunie tal van nieuwe, deels kleine Oost-Europese landen had opgeleverd. Daarom bedong EU-buitenlandcoördinator Javier Solana in 2003 dat een referendum over onafhanke lijkheid van Montenegro nog even zou worden uitgesteld. In ruil daarvoor werd de Fe deratieve Republiek Joegosla vië opgedoekt en vervangen door de lossere unie Ser- vië-Montenegro. Die amper functionerende statenbond had behalve Buitenlandse Za ken en Defensie al weinig be voegdheden. De Montene- grijnse regering in Podgorica voerde op tal van terreinen haar eigen koers. Zo verving zij op eigen gezag de Joegosla vische dinar als betaalmiddel door de euro. In overleg met Solana spra ken Serviërs en Montenegrij nen in 2003 af dat zij drie jaar lang zouden proberen de nieuwe, lossere unie een kans te geven; daarna zouden de Montenegrijnen zich alsnog in een volksstemming kun nen uitspreken over onafhan kelijkheid. Als onafhankelijk land zal Montenegro met 13.812 vier kante kilometer qua opper vlakte ongeveer eenderde be slaan van het grondgebied van Nederland. Het nieuwe landje telt zo'n 678.000 inwo ners - ongeveer zoveel als Den Haag, Rijswijk en Zoeter- meer bij elkaar. Geschiedenis Djukanovic deed tijdens de campagne voor het referen dum een beroep op de patriot tische trots der Montenegrij nen en hun eeuwenoude ge schiedenis. Het Slavische volk kwam al in de 6e eeuw wonen in de 'zwarte bergen'. In 1356 werd Montenegro een onafhankelijk vorstendom. Terwijl de Serviërs sinds de verloren slag op het Merel veld in 1389 onder het Otto maanse juk moesten leven, wist het ruige bergvolk der Montenegrijnen altijd een ze kere autonomie te bewaren van de Turken, geregeerd door vorsten in de bergplaats Cetinje die als bisschoppen te vens aan het hoofd stonden van de Montenegrijnse kerk. De theocratie werd in 1852 af geschaft. Danilo I werd de eerste heerser die geen kerke lijke functie had. Lang zat de man niet op de troon. In 1860 werd hij vermoord. Zijn op volger en zoon, Nicola I, leid de het land naar volledige on afhankelijkheid. Daar kwam echter een eind aan toen het parlement in 1918 koning Ni- cola I afzette en het land op ging in het Koninkrijk der Serven, Kroaten en Slove nen, dat in de jaren twintig zou worden omgedoopt tot Joegoslavië, het land der Zuid-Slaven. ANP pagina 5 onenigheid over uitslag een centrum van Opus Dei in Spanje. Opus Dei bestaat sinds 1928 en telt ruim 85.000 leden; bijna de helft woont in Spanje, het land waar de oprichter priester was. Leden zijn er in drie soorten. Numerair-leden, zo'n twintig procent, leven vol gens het celibaat en wonen in een centrum van Opus Dei. Mon nik Silas in het boek zou een nu merair moeten zijn, maar Opus Dei kent geen monniken. Daar naast zijn er de 'geassocieer den', die ook celibatair leven, maar zij wonen bij familie of op zichzelf. Zeventig procent van de Opus Dei-leden zijn 'surnu merair': meest gehuwde mensen met een gezin. Geheimzinnigheid Leden lopen er doorgaans niet mee te koop dat ze 'van Opus Dei' zijn. Dat draagt bij aan de reputatie van geheimzinnig heid. De Britse minister van On derwijs, Ruth Kelly, is surnume rair van Opus Dei. Maar ze wil de er wekenlang niet over pra ten toen dat in de publiciteit kwam. Het lijkt soms of Opus Dei-leden zich op zo'n moment betrapt voelen. Oprichter Escri va wilde niet dat leden zich op hun lidmaatschap laten voor staan, Opus Dei is iets persoon lijks. Opus Dei neemt geen poli tieke standpunten in en heeft geen agenda. Voor het persoon lijk geloofsleven zijn er wel veel voorschriften: de mis bijwonen, stille tijd, rozenkransgebed, aanbidding van het sacrament, voorbeden en korte lezingen van de Schrift en meditatieve teksten. Allen wijdt een hoofd stuk aan 'zelfkastijding'. Zo bont als de monnik Silas in The Da Vinci Code maakt men het niet. De cilice die hij draagt, kent men wel: een ring die om het dijbeen gedragen wordt, met scherpe punten die in de huid prikken. Maar het zijn al leen de celibataire leden die dat doen, twee uur per dag. Allen probeerde het ding uit, vond het wel pijnlijk, maar dacht dat anderhalve kilometer hardlo pen hem zwaarder zou vallen. GPD Opus Dei. An objective look be hind the myths and reality of the most controversial force in the Ca tholic Church John L. Allen, Jr. Uitg. Doubleday, New York, 403 biz., 24,95 dollar door Ernst Jan Rozendaal De VVD is met Mark Rutte beter af dan met Rita Ver donk. Daarvan is Nel Gin jaar-Maas overtuigd. Het promi nente WD-lid uit Burgh-Haam- stede zit niet te wachten op de aanhang van Marco Pastors en Geert Wilders. „Die mensen gaan allemaal WD stemmen als Verdonk lijsttrekker wordt." Ze kon niet over het hoofd wor den gezien. Tijdens het debat tussen de kandidaat-lijsttrek kers, afgelopen weekeinde tij dens het partijcongres van de VVD in Noordwijkerhout, be tuigde Ginjaar enthousiast steun aan Rutte. Gehuld in een actie-T-shirt en met een Ameri kaans aandoend bord met de tekst 'Rutte 2007' boven het hoofd geheven. Tot en met morgen kunnen de WD-leden hun stem uitbren gen. Volgende week woensdag wordt de uitslag van de lijsttrek kersverkiezing bekendgemaakt. Kamerlid Jelleke Veenendaal is kansloos. De strijd gaat tussen staatssecretaris Rutte van On derwijs en minister Verdonk van Vreemdelingenzaken en In tegratie. Ginjaar was zelf staatssecreta ris van Onderwijs. Haar drie jaar geleden overleden echtge noot was jarenlang voorzitter van de WD. Als prominent lid volgt ze de lijsttrekkersverkie zing op de voet. Ze hoopt van harte dat Rutte aan het langste eind trekt. „Waarom? Volgens mij is dat vrij simpel. Hij is in de eerste plaats een echte liberaal. Dat is buitengewoon belangrijk. Daar naast heeft hij veel bestuurlijke ervaring in en om de WD. Hij was al heel jong bestuurslid van de JOVD. Hij kent het klappen van de zweep in onze partij. Rut te is breed georiënteerd. Er is geen onderwerp waarover hij niet kan meepraten en dat doet hij steeds vanuit de liberale in valshoek. Tenslotte is hij een prettig mens. Ik verwacht dat hij de partij goed kan leiden." Tegen Rutte steekt Verdonk maar schraal af, vindt Ginjaar. „Rita kent het denken in de WD nog niet zo goed. Zij is nog niet zo heel lang lid. Ze is ook smal georiënteerd. Ze heeft erva j A ring als minister van Vreemde lingenzaken en Integratie en dat is het." Logisch dat de voorkeur van het partijkader uitgaat naar Rutte, aldus Ginjaar. Maar het is ook haar niet ontgaan dat Verdonk goed ligt bij de gewone leden. Tot afgelopen weekeinde vrees de Ginjaar nog dat de verkie zingsstrijd zou kunnen uitlopen op een scheuring in de partij. In middels gelooft ze dat de rijen zijn gesloten, al is ze er nog niet helemaal gerust op. „Ik ging vrijdag met een bang gemoed naar Noordwijkerhout, maar Zalm heeft daar een goede toespraak gehouden. Alles goed en wel, maar we moeten als VVD wel bij elkaar blijven, be toogde hij. Rita en Mark hebben ook beloofd dat zij de ander op nummer twee zetten als ze tot. lijsttrekker worden verkozen. Zo kunnen ze elkaar in even wicht houden. Toch maak ik me zorgen als Rita wint. Dan gaan alle aanhangers van Pastors en Wilders op ons stemmen. Ik weet niet of we daarop zitten te wachten. Rita heeft een heel rechts imago. Dat adagium 're gels zijn regels' en 'wetten zijn wetten' spreekt mij niet aan. Ze moet daar toch echt nog eens goed over nadenken, want dat bezorgt veel mensen pijn in de buik. Als je dat zo zonder nuan cering verkondigt, heb je ook geen kabinet meer nodig. Dan geef je gewoon je ambtenaren opdracht zonder onderscheid al le regels uit te voeren. Mensen die de Tweede Wereldoorlog hebben meegemaakt, hebben daar grote moeite mee." Bijltjesdag Tijdens het Kamerdebat over Ayaan Hirsi Ali lag Verdonk vo rige week ook zwaar onder vuur van haar eigen partij. Toch acht Ginjaar de kans niet groot dat daarom bij winst van Verdonk bijltjesdag wordt gehouden on der de Tweede-Kamerleden van de VVD. „Dat hoort niet bij ons. Ik denk wel dat een aantal men sen zal moeten slikken als Rita wint." Dat Verdonk bij verlies afhaakt en voor zichzelf begint, lijkt Gin jaar ook sterk. „Dat kan ik me niet voorstellen. Dan staat ze in heel Nederland als onbetrouw- Tweederde van de Palestijnen leeft op ditmo- ment onder de armoedegrens. Een kwan meer dan een jaar geleden. Meer d helft van de Palestijnse beroepsbevolking is loos. Wie wel een baan heeft, zoals de 165.000 ami> fln0nzi tenaren in dienst van de Palestijnse Autoriteit, J al maanden te wachten op salaris. Op de Westelijke Jordaanoever en in de Gs-t1 zastrook dreigt een tekort aan levensmiddelen,^ dicamenten en benzine. De prille Palestijnse staal verkeert in een crisis, die nu niet eens direct ver. oorzaakt is door Israëlisch-Palestijnse twisten. De ™"er vc noodsituatie is direct het gevolg van een verkie, lemens zingsuitslag waarmee de internationale schap niet uit de voeten kan. De Hamasbeweging won in januari de parlements verkiezingen van de Fatah-beweging, die het tot dan toe op Palestijns territorium voor het "r had gehad. Hamas won de verkiezingen doordëbeE volking er nadrukkelijk op te wijzen dat zij einde wilde maken aan het corrupte bewind \a Fatah. Voor Israël, de Verenigde Staten en Europa isHs mas een extremistische beweging die gerangschil moet worden onder de noemer van terreurgroe ikUjl pen. Het Vrije Westen handelt niet met terreur- clubs en dientengevolge wordt de nieuwe van de Palestijnse Autoriteit geboycot. Dat maat denlange isolement heeft Palestina gebracht in i? staat waarin het nu verkeert. Hamas is, net als Hezbollah, de voorbije jaren ver antwoordelijk geweest voor tal van a Vrijheidsbewegingen zijn vaak gewelddadig, maai even zo vaak hebben dergelijke bewegingen een dere tak binnen hun geleding die maatschappelj- &kn ke problemen probeert aan te pakken. Zo draag Harnas zorg voor armen, oud-gevangenen, ren, onderwijsprojecten, buurtwerk en andere nul] tige zaken. Daarnaast is Harnas een politieke bewe ging net zoals Sinn Fein dat is voor het IRA, una voor de ETA en Kadek voor het Koerdische PKK. Wie daaraan voorbijgaat, speelt met vuur. Hamas is zich bewust van haar moeilijke Vorige maand werd met enige moeite en grote te rughoudendheid het bestaan van Israël Dat is een begin. Het Westen zal zeer binnenkort ook moeten erkennen dat Hamas van een meerder-; heid van de Palestij nen het mandaat heeft om de Palestijnse Autoriteit te leidenen daarnaast de opdracht heeft meegekregen om de basis te leggen voor een onafhankelijk en vatbaar Palestina. 10NDE el mai yakt eielzoe Ierland he Ook hei scherpt' Di ih S ver igatel aten sluxi ll-lan 16 v. iendi tér Abc ragen •ar de aar ui nggest ij volg anisat terdo agste eert w lelef dec bast. hade puit lada ïijandi NIEUW-GUINEA - De Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken Dulles heeft ge zegd dat de Verenigde Staten de territoriale aanspraken van Indonesië op westelijk Nieuw- Guinea niet steunen. President Soekarno had, op bezoek in de Verenigde Staten, gepoogd openlijke steun voor zijn claim te krijgen, maar dat is dus niet gelukt. HULP - Agrarisch Zeeland heeft na de watersnoodramp van 1953 in totaal voor 4 mil joen gulden aan hulpverlening gekregen. Die steun kwam uit binnen- en buitenland naar de boeren in de vorm van meer werktuigen, gereedschap pen en vee. Het grootste van de 'geschenkzendingen: ging naar boeren op Schou- wen-Duiveland, voor een be-1 drag van 2,8 miljoen gulden. OESTERS - In het seizoen zijn met geld uit he! oesterfonds ongeveer drie mil joen oesters aangekocht en ver malen tot kalkgrit. Dit was no-! dig omdat er sprake was var overproductie. De aanpak kost te ongeveer 300.000 gulden;de opbrengst van het wordt geschat op zo'n 1500 gal den. Kandidaat-lijsttrekkers Rita Verdonk (1) en Mark Rutte zaterdag tijdens de tweede dag van de Algeme ne Vergadering van de VVD in Noordwijkerhout. Volgens VVD-lid Nel Ginjaar-Maas uit Burgh-Haam- stede is Rutte de 'echte liberaal'. foto Evert-Jan Daniels/ANP baar te boek." Het gekrakeel legt de WD ondertussen geen windeieren. De partij blijft het goed doen in de opiniepeilingen. Toch relativeert Ginjaar de voor spelde winst. „Maurice de Hond heeft de uitslag van de WD nog nooit goed voorspeld. En ook an dere peilingen zitten er vaak naast. Honderdduizenden men sen hebben naar het Kamerde bat met Verdonk gekeken. Plet is moeilijk voor te stellen dat dat geen invloed heeft gehad op de opiniepeilingen." „We zijn nu dagelijks in het nieuws. We weten niet wat ons overkomt. Die Idols-achtige ver kiezingen voor een lijsttrekker horen kennelijk bij deze tijd. Daaraan valt, denk ik, niet te ontkomen. Wat ik totaal ver keerd vind, is dat we een partij leider kiezen voordat het verkie zingsprogramma geschreven is. Rutte, Verdonk en Veenendaal hebben tijdens de campagne al lerlei uitspraken en beloften ge daan, waarvan helemaal niet ze ker is of ze in het verkiezingspro gramma terechtkomen. Dat moet de volgende keer echt an ders." Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro perma8nd: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservlce@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vóórhel einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevort overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV envolgsr* de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16,00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goB" Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concem. Dedoon aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor civ (abonnementen)admlnistratle en om u te (laten) Informeren over voor u relevante diensten enp- ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: rzt. zersservice. Postbus 314460 AA Goes. Éde isw let oo leren I nge n :;am loom Nisuv lij ee Pg- Behoort tot WGG0NGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4