Actiecomité voelt zich afgewezen Baron Polydor bouwt replica belfort Nilefos Chemie steekt 100 miljoen euro in fabriek Kanaalzone Werken waar je met je loei verdwijnt op raadselachtige wijze maar wilt laptop 400 jaar Jantje van Sluis Gevarieerde straatspeeldag Vrijspraak door dubieuze rol boer Automobilist loopt tegen de lamp Kust Haamstede wordt versterkt Boete chauffeur voor ongeluk Diefstal uit auto mobiel internet kaart kpn stuitje aan Omwonenden Aïda Sint-Jansteen: geen ruimte voor speeltuin in schets Business Center Barones Elisa en baron Polydor met jonkvrouwe Kimberley bij de replica van het Brussels stadhuis. door Frank Gijsel SLUIS - Het lijkt wel alsof je in de tele- tijdmachine van professor Barabas stapt, als je de woning betreedt van Irenée Van Loo in het Belgische Kool- kerke, bij Brugge. Het hele huis, de ga rage, de tuin en het schuurtje staan vol met replica's van historische bouwwer ken of schepen. De uit de hand gelopen hobby leidde er toe dat hij de titel van baron Polydor in de schoot kreeg geworpen door zijn be- wonderaars. Zijn echtgenote werd tot barones Elisa verheven. Regelmatig is het echtpaar in hun kostuums uit de ze ventiende eeuw te aanschouwen bij al lerlei feestelijkheden. Na zijn pensionering als brugwachter in Zeebrugge zocht Polydor een nuttige vrijetijdsbesteding. Hij vond die in het bouwen van eikenhouten schaalmodel len. In zijn schuurtje achterin de tuin wordt momenteel druk gewerkt aan een replica van het belfort van Sluis. „De stichting Stripfestival uit Sluis was op zoek naar een replica van Jantje van Sluis ter ere van het vierhonderd ja rig bestaan van het mannetje in de to ren. Ze kwamen bij mij terecht. Ik heb toen voorgesteld om het belfort na te bouwen. De uit Iran gevluchte kunste naar Solyman Yaran is bezig met het beeldje van Jantje", vertelt de baron. Polydor ging bij zijn werk uit van teke ningen uit 1944, van net voor het bom bardement op Sluis. „Alle details moe ten kloppen. Zelfs de wapens in de voor gevel zullen niet ontbreken. Ik hoop dat het werk eind van het jaar klaar is. Het zou mooi zijn als het een plekje krijgt in het belfort. Daar hoort het toch thuis. Ik heb de nodige contacten met de ge meente al gelegd en ik hoop de replica begin volgend jaar te mogen schenken aan het gemeentebestuur van Sluis", meldt de bouwer. Voor de rest blijft het mini-belfort nog even buiten beeld. Een foto mag derhal ve nog niet gemaakt worden. „Ik wil het pas laten zien als het klaar is", stelt Polydor. De laatste vijftien jaar slaagde de baron erin diverse historische monumenten en schepen te bouwen. Op zijn naam staan het marineschip Santissima Trinidad, de vergane trots van de Spaanse vloot, en het schip De 17 Provinciën waarmee de Hollandse koopvaardijvloot de we reldzeeën trotseerde. Het zijn echte pa reltjes. Alles werkt en zelfs het geluid van de kanonnen is te horen. Polydor bouwde onder meer ook het Brugse stadhuis en de Big Ben, een ko los van zeventig kilo en zowat drie me ter hoog. Koninklijke families Zijn werk leverde hem de nodige dank brieven op van de Nederlandse en En gelse koninklijke families. Televisiepro gramma's besteedden inmiddels de nodi ge aandacht aan het werk van de baron. Zo was Rik Felderhof ook al met zijn 'stoel' in Koolkerke. Het laatste pronkstuk is de maquette foto Wim Kooyman van het Brusselse Gotische stadhuis. Daarmee leverde Polydor een opmerke lijke bijdrage aan de viering van 175 jaar België in 2005. Het Belgische vor stenpaar feliciteerde hem uitvoerig met het kunstwerk. „Het was altijd mijn droom om het stad huis van Brussel na te maken. Alleen de bouw van de onderste toren heeft me al vijf maanden gekost. Dat was echt milli meterwerk. Het vergde een kubieke me ter eikenhout. Dit is zeker mijn meester werk", glundert Polydor. „Voor ik eraan begon ben ik drie keer naar Brussel geweest om het goed te be kijken. De eerste keer sloegen mijn her sens bijna op tilt. Het is na veel zweten en hard werken toch gelukt en ik ben er best trots op. Het krijgt een plaatsje in de ambtswoning van de Vlaamse minis ter-president Yves Leterme. Daar wor den alle officiële recepties gehouden. Mooi toch", meldt de kunstenaar niet zonder trots. Komend weekend zijn baron Polydor en barones Elisa de eregasten tijdens de opening van het stripfestival in Sluis. Op de replica van het belfort moet nog even worden gewacht. 8audeloo 16 ?ostbus 62 «60 AB HULST Iel: (0114)372776 fex: (0114)372771 Email: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 «60 AA goes Iel: (0113)315500 Fex: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET WWW.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl dinsdag 23 mei 2006 tor Sheila van Doorsselaer IXT-JANSTEEN - Het actieco- uité voor behoud van de speel- aan Aïda in Sint-Jansteen oelt zich door de gemeente luist met een kluitje in het riet Btuurd. De omwonenden vre- tn dat de speeltuin verdwijnt, iethouder P. Weemaes stelt dat m onrechte paniek wordt ge- taid. Ie gemeente heeft eerder be- tofd haar best te doen de speel- iaatste behouden in de toekom- jge nieuwbouwwijk tussen de 'emelstraat en Aïda, maar uit tietsplannen voor die wijk lijkt volgens het comité dat de ceeltuin verdwijnt. „Wethou- 'g Weemaes heeft ons steeds ge- sgd dat er nog wel eens veel jd overheen kan gaan, voordat ten daadwerkelijk gaat bouwen •dat er nog geen sprake is van ïfinitieve plannen. Hij vindt uk dat wij als omwonenden wel rj vroeg zijn met het kenbaar naken van onze bezorgdheid", legt M. Thuy, woordvoerster an het actiecomité. I: de nieuwbouwwijk er komt, wat daarmee de toekomst is in de speeltuin, is voor een goot deel afhankelijk van de «reenstemming die projectont- ikkelaar Panagro en garagebe- rijf Van Putten bereiken. Pana- jo heeft het perceel van Van jtten nodig voor de nieuw- agenda STREEKACTIVITEITEN - Gregoriuscentrum, 14.00 uur: ansen; De Halle, 13.30 uur; Aero- j$,Cursus 'veilig en fit'; IJfUNGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO «dansen, zingen en biljarten; jlEIKANT - 't Heike, 14.00 uur: Oude- «rangkoor; 19.00 uur: Zangkoor; WEK - Dorpshuis, 19.30 en 20.45 uur: Bdancè; ILST - De Lieve, 9.00 uur: Compu- 'en; 10.30 uur: Volksdansen; 13.00 n Biljarten, computeren; 19.30 uur: jldansen; De Biaauwe Hoeve, 00uur: Handwerkclub de Vlijtige sjes; WACHT - De Vlaschaard, 13.45 r Gymnastiek; 15.00 uur: Senioren i; Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve «nkomst; 'iSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: «bic; IS VAN GENT - St.Albert, 13.00 uur: «vaart naar Oostakker; ÜNT - JANSTEEN - De Warande, 30 uur. Ouderenkoor; KNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: vunastiek; 13.30 uur: Handwerken, bil- iien, 19.30 uur: Dansen; Buurthuis de i, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Biljar- KSTDORPE Zaal Concordia,13.30 KBO koersbal. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 «30 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Pax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) WoutBareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) door Wout Bareman ZELZATE - De groep Nilefos Chemie in Gent investeert de ko mende vijf jaar 100 miljoen euro in de fabriek van Rhodia Che mie aan de Kuhlmannkaai aan het Kanaal Gent-Terneuzen ten zuiden van Zelzate. Nilefos nam de 'gipsfabriek' vorig najaar over. Er wordt een nieuwe produc tie-eenheid gebouwd voor de productie van smaakstoffen en conserveringsmiddelen voor de voedingsindustrie. Andere afde lingen worden uitgebreid en ge- AXEL - De Stichting Noordpol der Axel neemt woensdag 31 mei voor de zesde keer deel aan de Nationale Straatspeeldag. Met deze activiteit wordt weder om aandacht gewaagd voor de maximum snelheid van 30 kilo meter. Om 13.00 uur opent wet houder C. van Schaik se straat speeldag door samen met kinde ren ballonnen op te laten. Te vens plaatsen ze in de wijk 'dat kan anders' prikkers. In de ver keersvrije Jan van Eyckstraat kan de jeugd zich daarna verma ken met diverse activiteiten. Er zijn demonstraties van de brand weer, de judoclub en een hon denvereniging. De politie is met een ME-wagen aanwezig. moderniseerd. De installaties, waar zwavelzuur wordt ge maakt en waar vervuild zwavel zuur van raffinaderijen en ande re industrieën wordt gezuiverd, wordt aangepast, net als de afde ling voor ammoniumfosfaat. Die afdeling is onder meer ge richt op de productie van oplos bare meststoffen. De investeringen gaan niet di rect gepaard met uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen. In een eerste fase wil Nilefos zelfs ongeveer twintig medewer kers laten afvloeien via natuur lijk verloop. Maar zodra de nieu we productie-eenheid voor de voedingsindustrie operationeel is, komen er waarschijnlijk vijf tien banen bij. Het fosfaaterts voor de fabriek bij Zelzate wordt momenteel nog met zeeschepen aangevoerd uit Rusland en Syrië. De lading wordt in De Put van Terneuzen overgeslagen in duwbakken, die het erts doorvervoeren naar Ni lefos. Gipsberg Het bedrijf gaat onderzoeken of zeeschepen voortaan recht streeks aan de kade kunnen wor den gelost. Het gaat om 300.000 ton fosfaatex-ts per jaar. Nilefos is ook in bespreking met de Openbare Vlaamse Afvalstoffen Maatschappij (OVAM) over het afdekken en beplanten van de immense gipsberg op de westelij ke kanaaloever, pal naast de ar beiderswijk Klein-Rusland van grensgemeente Zelzate. (Advertentie) MIDDELBURG - Een 57-jarige inwoner van Eede heeft al acht jaar een vete met een boer. De Eedenaar stond gis- teren in Middelburg voor het hekje van de politierechter, omdat de boer aangifte had gedaan van mishandeling. De verdachte wist politierechter M. Meeuwisse te overtuigen van de kwalijke rol van het slachtoffer en werd vrijgespro- ken. De boer reed op de dag van de mishandeling met zijn tractor op het erf van de verdachte, die zijn in vrije tijd op het land werkt. Dat leidde al snel tot strubbelingen, die uitmondden in een vechtpartij. Ook de zoon van de boer bemoeide zich epnee. De verdachte; vertelde dat hij zich had moeten vei'dedigen. „Ik werd geschopt en gesla gen. Ik heb hem aan zijn haren vastgepakt en naar bene den getrokken." Officier van justitie, J. Gx-oen, spi-ak van een klassiek geval tussen twee mensen die jarerdang een conflict hebben. „Er is over en weer gevochten." De offi cier vond de verdachte wel schuldig, maar meende dat hij geen straf verdiende. AXEL - Een 24-jarige automobilist uit Axel is in de nacht van zondag op maandag aangehouden met teveel drank op in de Wilhelminastraat in zijn woonplaats. Dë man had bijna driemaal de toegestane hoeveelheid alco hol gedronken. BURGH-HAAMSTEDE - De vooroevers bij de Meeuwen duinen bij Bui'gh-Haamstede voldoen niet helemaal meer aan de veiligheidseisen. Uit metingen is gebleken dat de zeereep zich landinwaarts heeft verplaatst. Daardoor wor den de stranden smaller en hebben de duinen meer te lij den van duinafslag bij slecht weer. Om de kuststrook weer helemaal optimaal te laten functioneren als primai- re zeewering, zal Rijkswatei'staat in 2007 zand opspuiten. MIDDELBURG - De Middelbux-gse politierechter M. Meeuwisse heeft gisteren een 44-jarige beroepschauf feur uit Beneden-Leeuwen voor het veroox-zaken van een ongeval veroordeeld tot vijfhonderd euro boete en vier maanden voox-waax-delijke rijontzegging. De man bestuux-de op 18 oktober 2004 in Goes een trekker met oplegger en gaf op de T-splitsing van de Anthony Fok kerstraat geen voorrang aan een fietser. De jongen kwam daardoor met zijn fiets onder het wiel van de vrachtwa gen terecht en liep een schedelbx-euk op. De verdachte zei de fietser niet te hebben gezien. Hij vertelde sindsdien re gelmatig contact te hebben gehad met het slachtoffer. Gistex'en was de chauffeur nog danig onder de inch'uk. „Ik kom niet meer naar Zeeland, want dan word ik er steeds mee geconfronteerd." TERNEUZEN - In een geparkeerde auto aan de Nicolaas Beetsstraat in Terneuzen is afgelopen zaterdagmiddag tussen een uur en half dxïe ingebroken. Er zijn twee came ra's met toebehoren en een bedrag aan contant geld weg genomen. De totale waarde van het gestolen goed loopt in de duizenden euro's. Mobiel Internet Kaart: nu gratis bij een abonnement vanaf €34,95 per maand' Altijd en overal online met je laptop Toegang tot e-mail, agenda en bedrijfsnetwerk De zekerheid van het KPN netwerk Deze actie geldt t/m 30 juni 2006 Vraag naar de voorwaarden van Stee IïrNEUZEN - De vrijwilligers nn de Stichting Portaal van W ilaanderen staan voor een raad- al. Want de manshoge en lood- pre boei, die als herkennings punt dient voor de toeristische jiiractie op het sluizencomplex ■ïerneuzen, is verdwenen. i[ ben nog steeds met stom- idgeslagen", aldus coördina- >Ab Bakker van het Portaal iermiddag. „Want zo'n ding neem je niet mee in je achter zak. Daarvoor heb je minstens een vrachtauto en een takel no dig." De boei is vermoedelijk in de nacht van vrijdag op zaterdag weggehaald. Vrijdagmiddag werden zo'n veertig bezoekers nog bij het baken verwelkomd. Zatei'dagmiddag bleek hij ver dwenen. Secretaris Jan Lievens van de stichting heeft aangifte gedaan. De boei was niet veran kerd. Ook zijn er geen sporen van braak of vernieling. Een intensieve belronde, lever de geen relevante informatie op. Een zoektocht op het sluizen complex had gisteren ook geen resultaat. Ab Bakker begx-ijpt er niets van. „De boei lag pal langs een dxukbereden weg over de sluizen. Ik kan me niet voorstel len dat niemand iets heeft ge zien", zegt hij. Lievens stelt dat de boei alleen als ornament waardevol is en dat degenen die hem hebben weggenomen er niets mee kun nen doen. Bakker hoopt dat de boei niet als schroot is verkocht. „Want dan moeten we echt op zoek naar een ander exem plaar." Hoewel hij danig met de vex*dwijning in zijn maag zit, kan Bakker er toch de humor van inzien. „Als het echt een grap is, is het niet zo heel erg. Dan komt hij wel tex'ug. Jammer is dat we ons hei'kenningspunt nu kwijt zijn. Maar gelukkig hebben de daders de uitkijkto ren op het sluizencomplex laten staan. Anders waren we verder van huis." De boei die dit weekeinde is verdwenen.foto Portaal van Vlaanderen bouwwijk. Volgens een woord voerder van Panagro is binnen enkele weken duidelijk of Panag ro de gronden kan verwerven. Thuy: „De wethouder heeft ons gezegd dat die overeenkomst best nog een tijd op zich kan la ten wachten. Nu blijkt dat beide pai'tijen binnen een paar weken tot een overeenkomst denken te komen. We kunnen niet anders dan concluderen dat de wethou der zich zeer slecht laat informe ren, wat we ons overigens haast niet voor kunnen stellen, of dat hij bewust px-obeert de omwonen den met een dooddoenertje aan de kant te schuiven. Nu de over eenkomst mogelijk binnen enke le weken rondkomt, wordt de kans dat de speeltuin in zijn hui dige vorm blijft bestaan, klei ner." Het actiecomité baseert zich op het voorlopige schets- plan van de wijk. De tekeningen dateren van juli vorig jaar. Thuy: „In het voorlopig schets- plan is de speeltuin volledig met woningen volgetekend. Terwijl wij door de wethouder op een zij spoor worden gezet met de bood schap dat we wel erg vroeg aan de bel trekken, is er kennelijk al bijna een jaar geleden gespx-oken over het opofferen van de speel tuin." Het actiecomité is er zeker van dat, als de overeenkomst tussen Panagro en Van Putten getekend is, de gemeente niet veel geld en tijd meer wil besteden aan ande- x~e ontwerpen. „Het huidige schetsplan zal vast een belangiïj- ke leidraad zijn voor het uitein delijke ontwerp." De omwonen den vragen zich af in hoeverre de gemeenteraad op de hoogte was van het schetsplan. Thuy: „Dat lag er immers al toen de raad zich positief uitsprak over de intentieverklaring tussen Pa- nagi'O en de gemeente." Weemaes zegt dat het schetsplan geen enkele status heeft. „Die voorlopige schetsen hebben geen waarde. We hebben de omwonen den toegezegd dat we ons best zullen doen een speelvoorzie- ning in de wijk te behouden, dat blijft overeind. Wij kunnen als gemeente nu niets anders dan het onderhandelingsresultaat tussen Panagro en Van Putten af wachten. Ik pas ex-voor nu pa niek te gaan zaaien." 3105 je telecomspecislist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41