Straf Ahold-top wekt ongeloof Zeearend broedt in Nederland PZC Kou leidt tot latere start haringseizoen Politievrouwen klagen over doorkijkblouse NS zijn bereid tot soepeler boetebeleid Sedupeerde beleggers spreken van klassenjustitie Beroep Dekker Jegen bouwen in buitenland ■- Zandwijk artistiek leider ro theater Bach-medaille voor Ton Koopman Homo-agenten lopen mee in parade Berkelland heeft de meeste varkens Bloederige beelden raken kind niet Onderzoek naar mogelijke fraude garnalenvissers Beauty the Beast en Turks Fruit winnen award dinsdag 23 mei 2006 Mpflrdi Schrooten :y HAAG - Bij de Nederland- folitie Bond (NPB) zijn tien en klachten binnengekomen Dvrouwelijke agenten die kla ger de nieuwe politieblou- die zouden doorschijnen, lardoor zijn volgens de klaag- rshun bh's en hun huid zicht- blouses, die horen bij het nieuwe uniform, komen vrouwe lijke politiemedewerkers op straat op pesterige en hinderlij ke opmerkingen te staan, zegt NPB-voorzitter Hans van Duijn. „Ze voelen zich er onge makkelijk in, bekeken." Bij de NPB kwam twee maan den de eerste klacht binnen, uit Drenthe. Daarna volgden klach ten van agentes uit andere delen van het land. Er hebben geen mannelijke agenten geklaagd. De inkoopafdeling van het Korps Landelijke Politie Dien sten begon in februari met het verstrekken van 600.000 nieuwe blouses met mouwembleem. De hemden zijn gemaakt in Viet nam. „Er is voor kilometers aan stof gebruikt. Toch gek dat niet goed is nagedacht over de soort", zegt Van Duijn. De bond eist dat de politie gratis onder- hem pjes verstrekt, Het Nederlands Politie Instituut (NPI) en de Raad van Hoofdcom missarissen reageren verbaasd op de klachten. Er wordt hele maal geen nieuwe stof gebruikt, zegt woordvoerder Cees den Bakker. „Het is dezelfde stof waar de oude blouses van wer den gemaakt." Eerder is wel een andere - strijk vrije - stof afgeserveerd voor de politiehemden. Die scheen wél door, zo bleek bij een proef. „Maar die stof is niet in produc tie genomen", zegt Den Bakker. Volgens hem komen de klachten mogelijk van korpsen waar tot voor kort nog blauwe in plaats van witte hemden werden gedra gen. De meeste korpsen zijn de afgelopen jaren al op witte hem den overgeschakeld. Het NPI on derzoekt nu of er bij de korpsen klachten zijn ingediend. GPD :tde «irMaurice Wilbrink ndis totvrj ySTERDAM - De geldboetes voorwaardelijke celstraffen de ex-Aholdbestuurders Dorge- jbben buiten de rechtszaal on- chtop doof eu verontwaardiging ge- itend«kt. Beleggers die geld verlo- dat hi door de schandalen bij bold, zijn teleurgesteld over de t zijn frafmaat. ooktk b internetfora luchtten in de de rechterlijke uit- lak duizenden mensen het over wat velen 'klassenjusti- noemden. De Amsterdamse Iter veroordeelde de oud- 13gij,I|ioldtopman Cees van der Hoe- gisteren tot negen maanden irwaardelijke gevangenis- en een geldboete van temp. C5.000 euro. Zijn toenmalige fi- uriële rechterhand Michiel [ars kreeg dezelfde straf opge- sd. Oud-bestuurder Jan :dreae hoorde vier maanden sorwaardelijk en 120.000 euro >te eisen. De vierde verdach- de ex-commissaris Roland fahlin, werd vrijgesproken. ■os iiioger beroep voormalige Ahold-kopstuk- stonden terecht wegens op ting van de accountant en üheid in geschrifte. Van der teven kondigde gisteren na af- Mpvan de rechtszitting onmid- kliijk hoger beroep aan. De tivee andere veroordeelden be- tuderen het vonnis nog en dat ddt ook voor het Openbaar Mi- sterie. Het OM had twintig sanden celstraf geëist, waar- azes voorwaardelijk. Ié Vereniging van Effectenbe- jura 1.15 '3 )EN HAAG - Minister Dekker i'41 pat in beroep tegen de uit- praak van de rechtbank in laastricht dat woningbouwcor- 22 ii naties huizen mogen bouwen .26 iï ®liet buitenland. ,5511 •25 '1 hnleiding voor de zaak was de tóe tussen het ministerie van .111 olkshuisvesting en woning- •3° j ichting Servatius. Dekker ver- j Md het Maastrichtse woning- 04«stichting door te gaan met 20ii -■ woningbouwproject in ,2011 «ik. De rechtbank acht het ver- .55 '5 y;i in trijd met het Europees •15 'ferdrag. De minister vindt dat orporaties alleen een publieke in Nederland hebben, •'t ministerie verbood het «'project in Luik omdat wo- agbouwverenigingen volgens lekker alleen bij hoge uitzonde- eg in het buitenland mogen -■uwen. Os rechtbank stelde gisteren ®tdat de minister niet in staat sas aan te geven waarom het aan Servatius om over s te bouwen 'noodzake- pwas. ANP zitters sprak bij monde van di recteur Peter Paul de Vries van een 'ongelooflijk lage straf. „Ze ker als je die vergelijkt met het aantal punten dat cle rechtbank als bewezen acht." De Vries sprak van ordinaire boekhoud fraude en was het oneens met de rechter dat de Ahold-zaak niet kon worden vergeleken met de schandalen bij Enron (VS) en Parmalat (Italië). De Ahold-zaak kwam in februa ri 2003 aan het rollen toen bleek dat er grootschalig was gefrau deerd bij Ahold-dochter US Foodservice. Voor die onregel matigheden zijn Van der Hoe ven en zijn toenmalige collega's in ons land en in de VS niet ver volgd. Van der Hoeven en Meurs hebben volgens de rechter ech ter wel valsheid in geschrifte ge pleegd. Dat deden ze door het ondertekenen van 'side letters', geheime documenten waarin af spraken werden gemaakt over de zeggenschap over dochterbe drijven. Ook zijn ze schuldig bevonden aan het oplichten van het ac countantskantoor dat de 'side letters' niet te zien kreeg en dus de Ahold-boeken niet goed kon controleren. De rechter zei dat hij bij het be palen van de straf er rekening mee heeft gehouden dat de verdachten niet eerder waren veroordeeld, geen persoonlijk gewin hadden nagestreefd bij het overtreden van de wet, en al publiekelijk waren gestraft. In talloze publieke reacties op de veroordeling werd echter gesteld dat de verdachten het aan hun hoge positie bij Ahold juist te danken hebben dat ze een relatief lage straf kregen. GPD Ex-Aholdpresident Cees van der Hoeven (midden), na het aanhoren van de uitspraak. lét door Fleur Halkema RIJSWIJK - De opening van het haringseizoen is tot nader order uitgesteld. De groothandelaren hebben daartoe besloten omdat de haringen door het koude voorjaar nog niet vet genoeg zijn, liet het Nederlands Visbu- reau gisteren weten. Dat betekent dat de traditionele veiling van het eerste vaatje Hol landse Nieuwe, waarvan de op brengst naar een goed doel gaat, niet op 30 mei wordt gehouden, maar op een later te bepalen tijd stip. Het Nederlands Visbureau meldde dat het voor het eerst in de geschiedenis is dat de veiling niet op de geplande datum kan aldus de promotieorganisatie voor de vissector. „De kwaliteit van de haringen die tot nu toe zijn gevangen, is nog niet geschikt om verwerkt te worden tot een Hollandse Nieuwe." Door de kou in de Vroege lente loopt het voedselaanbod in zee achter, waardoor de felbegeerde vissen nog niet het juiste vetper centage hebben. Diverse haringparty's zijn in middels uitgesteld. Zo ver schuift de Stichting Haringpar ty Schouwen-Duiveland de ge plande haringparty naar 6 of 13 juni. De'Goese Haringparty is uitgesteld tot 7 of 14 juni. Vlaggetjesdag in Scheveningen gaat volgens het visbureau wel op 3 juni door, omdat het een te groot evenement is om te kun nen opschuiven. De visverkopers vonden het geen optie om het seizoen te be ginnen met haring van onder maatse kwaliteit. „De consu ment die de eerste haring vindt tegenvallen, verlies je mogelijk voor het hele seizoen", verklaart Nico de Jong, voorzitter van de haringgrootha ndels verenigi ng Het visbureau verwacht dat be gin volgende week meer duide lijk bestaat over het begin van het haringseizoen. ANP „De natuur loopt fors achter", ÊE/V -STUMAAÊ r- IET«5CIRS Als de zeearend opstijgt, raken alle dieren in paniek. De 'gier van het noorden', door zijn plankstijve vleugels ook be kend als 'vliegende deur', broedt voor het eerst sinds de middeleeuiven, weer in Neder land. door Dick Hofland DEN HAAG - In zijn jeugd ver slond hij het boek De laatste arend. „Prachtige verhalen en foto's van kolossale beesten", herinnert Frans Vera zich. „Maar voor mij waren ze ver weg, onbereikbaar." Gisteren zag ecoloog Vera voor het eerst in zijn leven zeearen den broeden. Vanaf een kilome ter afstand keek hij met een te lescoop naar de arenden, die drie eieren uitbroeden in een nest zó groot, dat een volwas sen man er gemakkelijk in kan zitten. Het. zou heel wat zijn als daar één jong uit komt. Want het.vrouwtje heeft voor het eerst eieren gelegd en de er varing leert dat het uitbroeden de eerste keer vaak mislukt. Vera: „De dieren moeten erva ring opdoen. Ze moeten leren dat ze niet te vaak uit kunnen vliegen, maar bij de eieren moe ten blijven." Anders dan zijn naam doet vermoeden, leeft de zeearend voornamelijk in de buurt van zoetwatergebieden, zoals meren en rietmoerassen. Tenminste, in Nederland. In Noorwegen leeft hij langs de De zeearend (Haliaeetus albicilla) broedt weer in Nederland. kust en daar groeide het aantal broedende paren de afgelopen tien jaar fors tot zo'n 1750. Rond de Oostzee broeden er 1450 paren en in Duitsland 360. Daarnaast leven in Oost-Europa, Zweden en Rus land ten westen van de Oeral behoorlijke aantallen. Vermoedelijk verdween de zee arend rond de middeleeuwen als broedvogel uit Nederland. Dat kwam onder meer door de jacht. In de rest van Europa kwam de zeearend nog wel voor, al liep de stand in de eer ste helft van de twintigste eeuw sterk terug, onder meer door bestrijdingsmiddelen als DDT. Na het verbieden van de vergiften nam het aantal broed- paren toe. Alleen in Nederland wilde het niet vlotten. Daarom stelde het Wereld Natuur Fonds (WNF) ruim tien jaar ge leden voor om gefokte zeearen den uit te zetten. Veel natuuror ganisaties waren daar tegen. Zij vonden dat de dieren zelf moesten bepalen of ze willen komen of niet. De rechter kwam er zelfs aan te pas en die gaf het WNF toestemming zeea renden uit te zetten in het na tuurgebied De Gelderse Poort bij Arnhem, het Lauwersmeer- gebied en de Oostvaardersplas- sen. Het WNF deed dat echter foto Ruben Smit/GPD niet, omdat de populatie in Duitsland zich leek uit te brei den richting Nederland. Die taxatie bleek juist. Het geduld is beloond. De zeearend jaagt op grote vissen, watervogels en zoogdieren zoals hazen, konij nen, mollen en reekalfjes. Kringloop Frans Vera is er van overtuigd dat de arenden in de Oostvaar- dersplassen broeden omdat ze zich konden voeden met kada vers. „Dode dieren ruimen we niet op. Je kunt dat niet leuk vinden, maar de kringloop hoort nu eenmaal bij de na tuur." GPD ROTTERDAM - Regisseur Alize Zandwijk neemt per 1 au gustus de artistieke leiding van het ro theater in Rotter dam op zich. Zandwijk is sinds 1998 al aan het theater verbonden als regisseur'. Bram de Ronde, hoofd productie bij het gezelschap, wordt zakelijk leider. Dat maakte de Stichting Theaterproduktie Rotterdam gisteren bekend. Zandwijk (1961) volgt Guy Cassiers op met wie zij de afge lopen acht jaar samenwerkte. Het artistieke beleid richt zich de komende jaren onder meer op internationale sa menwerking, werken met jonge regisseurs en uitbreiding van het ensemble. ANP AMSTERDAM - Dirigent Ton Koopman krijgt de Bach-medaille van de Duitse stad Leipzig. Dat heeft zijn zakelijk leider gisteren laten weten. Barokspecialist Koopman krijgt de prijs op 5 juni aan het eind van het jaarlijkse Bachfest in Leipzig. Koopman heeft veel werk van Johann Sebastian Bach opgenomen. Dit najaar verschijnt het 22e en laatste deel van alle can tates van Bach in Koopmans uitvoering. Daarna stort Koopman zich op de Latijnse kerkmuziek van Bach. Voor de cantates kreeg hij in 1997 de Duitse grammofoonpla- tenprijs, in het Bachherdenkingsjaar 2000 ontving hij een eredoctoraat van de Universiteit Utrecht. ANP ZWOLLE - Op Roze Zaterdag, 24 juni, in Zwolle zullen ook homoseksuele politieagenten van de partij zijn. Ze zullen in uniform meelopen met de gebruikelijke para de. Dat heeft het Landelijk Homonetwerk Politie gisteren bekendgemaakt. De dienders willen daarmee laten zien dat iedereen, onge acht seksuele geaardheid, welkom is bij de sterke arm. Het is de eerste keer dat de politie zo actief meedoet. ANP VOORBLTRG - In de Gelderse gemeente Berkelland, met als hoofdplaats Borculo, verblijven de meeste varkens. Varkenshouders in deze gemeente in de Achterhoek heb ben samen 277.000 varkens. De dieren zijn daarmee sterk in de meerderheid. Berkel land telt 45.291 inwoners. De oververtegenwoordiging van de varkens rond Borculo bleek gisteren uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Na Berkel land is de Gelderse gemeente Bronkhorst (met Hengelo) het meest varkensrijk: 137.000 stuks. ANP AMSTERDAM - Gruwelijke televisiebeelden maken maar weinig kinderen bang. Slechts 6 procent wordt ang stig van bloederige vertoningen of doden op de beeldbuis, blijkt uit gistei'en gepresenteerd onderzoek van bureau Ju- niorSenior. Het zijn vooral zaken die gevaarlijk zijn voor het kind zelf die angst inboezemen. Hoe dichter bij huis, hoe groter het effect. Een ontvoering, kindermoord, terrorisme en natuurram pen staan bovenaan het lijstje van angstige dingen. Voor al voorbeelden van leeftijdgenoten met wie iets verschrik kelijks is gebeurd scoren hoog. ANP foto Koen Suyk/ANP door Dyland de Gruijl DEN HAAG - De Nederlandse Spoorwegen zijn bereid om reizi gers die buiten hun schuld zwar trijden, soepeler te behandelen. Onderzocht wordt in welke ge vallen een conducteur weer zelf mag beslissen of een reiziger zonder treinkaartje een boete moet krijgen. Dat hebben de NS gisteren met de vakbonden FNV Bondgeno ten en WMC afgesproken. De partijen willen nog vóór de zo mer duidelijkheid geven over het versoepelen van de regels. De NS liggen al maanden onder vuur vanwege hun strenge boete beleid. Sinds oktober geldt de re gel dat iedere reiziger zonder kaartje direct een boete van 35 euro krijgt. Daar bovenop moet de ritprijs worden betaald. Het kopen van een - duurder - trein kaartje bij de conducteur is niet meer mogelijk. Felle protesten leidden vorig jaar al tot een concessie van de NS: reizigers kunnen hun boete eens per jaar achteraf laten kwijtschelden. Maar voor reizi gersorganisaties, rijdend perso neel en vakbonden gaat dat lang niet ver genoeg. Volgens hen du peren de NS goedwillende reizi gers en kan het boetebeleid juist leiden tot agressie. Ook zouden conducteurs in 'gewetensnood' komen. Zij worden volgens bon den soms gedwongen ten onrech- DEN HAAG - Justitie is begon nen met een onderzoek naar fraude door garnalenvissers. Het parket in Den Haag wilde gisteren geen verdere mededelin gen doen. Volgens voorzitter Nooitgedagt van de Nederland se Vissersbond zijn garnalen ille gaal aan wal gebracht, waar door belasting zou zijn ontdo ken. „De onderste steen moet in ieder geval bovenkomen", zei hij. Het onderzoek zou zich vol gens hem concentreren rond gar nalenvissers in Wieringen. De Algemene Inspectiedienst zou onder meer boekhoudingen in beslag hebben genomen en vis sers hebben verhoord. ANP te boetes uit te schrijven. Zo zijn de NS onlangs bedolven on der kritiek omdat een conduc teur een hoogbejaarde, Canade se oorlogsveteraan op de bon slingerde. De NS willen de boe te kwijtschelden, maar de man is vooralsnog spoorloos. Na het gesprek met de bonden tonen de NS zich nu bereid om te onder zoeken of en hoe de conducteur meer 'regelruimte' kan krijgen om te bepalen of een reiziger op zettelijk geen kaartje heeft. Maar volgens het spoorbedrijf blijft het boetebeleid recht over eind: wie met opzet geen kaartje koopt, krijgt een boete. Vak bond WMC vindt dat de NS de conducteurs weer serieus moe ten nemen. Ook wil de bond weer betere ondersteuning van de spoorwegpolitie. GPD ROTTERDAM - De musicals Beauty the Beast en Turks Fruit hebben gisteravond tij dens het zevende John Kraaij- kamp Musical Awards Gala in Ahoy' de ANWB Publieksprijs gewonnen. De awards voor bes te vrouwelijke en mannelijke hoofdrol in een grote musical gingen naar Lone van Roosen daal Sweet Charity) en Ara Ha- lici (Cabaret). De prijzen voor beste vrouwelij ke en mannelijke hoofdrol in kleine musicals gingen naar Jel- ka van Houten Turks Fruit) en Jos Brink Als op het Leidse- plein...). De award voor beste ontwerp viel Jos Groenier ten deel voor het decor van Jesus Christ Su perstar. De prijs voor beste reali satie werd toegekend aan Paul Eenens voor de regie van dezelf de musical. De liedteksten van Turks Fruit van Sjoërd Kuyper vielen in de prijzen in de categorie beste tekst, muziek of bewerking. Esther van Boxtel Sweet Chari ty) kreeg de award voor aan stormend talent. De Cubus Oeuvre Award ging naar Benny Andersson en Björn Ulvaeus. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3