?zc Bos Braakman tegen de vlakte Kintratuin Niet-roken levert brugklas dagje Walibi op Kokkelvissers jagen op vergoeding Symposium over aanpak van drugstoerisme izn )IG: rigoureuze bomenkap goed voor ontwikkeling 9Zeeuwse natuur9 nu 2e gratis VERGOUWEN Blijft van u houden, al 120 jaar! www.hetoranjeplein.nl tefano's Maand menu 23,50 Makers mooiste kijkdozen beloond Weer vrijspraak verdachte overval Strandje Baarland iets later klaar zeeuwse almanak Boter bij de vis ^ctie: 0113-315649 iwv.pzc.nl jstbus 314460 AA Goes wrtentie-exploitatie: rd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; iyyvs-Vlaanderen: 0114-372770; tonaal: 020-4562500. jdsdag 23 mei 2006 linsdag zj editie Zeeuws-Vlaanderen rRené Hoonhorst OEK- Ondanks protesten van indelaars, omwonenden irpsraden gaat een groot ge uite van het huidige bos in de ordelijke Braakman nog dit Driegen de vlakte. De Dienst ndelijk Gebied (DLG) wil tus- m augustus en eind van het ar twaalf hectare bestaand is kappen om 'bijzondere flo- cn fauna meer ruimte te ge- omver te halen bomen zijn ioral dennen en populieren; ei- i en essen op hogere delen ihetBraakmanbos blijven ge sard. IGzet de eerder gepresenteer- plannen voor een heel nieuw iuurgebied door. De dienst lomwonenden en belangstel den echter graag uitleggen arom voor de creatie van een juw nat en zilt, inheems euws, natuurgebied bestaan- bomen moeten wijken. De ast houdt daarom samen met stsbosbeheer en de provincie eland twee informatie-avon- q De eerste van die avonden bedoeld voor omwonenden en ■eet betrokkenen en wordt «dag 30 mei gehouden. :d juni, de precieze datum et nog worden vastgesteld, is itweede bijeenkomst voor al- cdangstellenden gedacht, bijeenkomsten zijn niet be id als charme-offensief om meer begrip te kweken. DLG, Staatsbosbeheer en provincie willen wel duidelijk maken dat het kappen van een groot stuk bos in één keer niet gebeurt om wandelaars en natuurliefheb bers te pesten, maar juist om de natuur tegemoet te komen. Door de bomen te kappen, terwijl er nog volop wordt gewerkt aan het graven van nieuwe kreekgeu len en de aanplant van nieuw bos, hoeft de natuur maar één keer te worden verstoord. Een eenmalige rigoureuze in greep geeft Braakman-Noord ook de gelegenheid zich te ont wikkelen tot één aaneengeslo ten natuurgebied met bos, open ruimte en natte natuur. De aanwezige, bijzondere na tuurwaarden in het huidige bos gebied worden zoveel mogelijk ontzien. Zo blijft een stukje bos met boswilgen gespaard om de biotoop van de zwart-rosse zandbij in stand te houden. De verschillende vleermuizen die rond de Westgeul domicilie hou den, krijgen nieuwe schuilplaat sen en er blijft een 'forse opper vlakte bos' over, waar onder meer volgroeide essen en eiken blijven staan. De dennen en populieren dicht bij de Westgeul moeten de twee de helft van dit jaar wijken. Door na de bomenkap de humus- rijke bosgrond af te graven, komt het oorspronkelijke pro- (Advertentie) I /ED I Accountants- en |.Tl\ I Adviesgroep Rijkse I I partner In zakelijke dienstverlening Donderdag 25 mei (hemelvaartsdag) en vrijdag 26 mei zijn onze i vier kantoren gesloten. Middelburg, Goes, ierooskerke (W) en Vlisslngen www.aar.nl,info@aar.nl Manon de Cooman, die de winnende slagzin van klas lb van De Rede heeft verzonnen, krijgt de prijs overhandigd van Lucy Herbers van Emergis. foto Wim Kooyman door René van Stee TERNEUZEN - Roken deden zij toch al niet. En dit goede gedrag leverde de leerlingen van klas lb van De Rede in Terneuzen en klas bblc van het Buys Ballot college in Goes gisteren een mooie prijs op. Zij mogen een dagje naar Walibi World. En er lonkt meer. Want de Euro pese hoofdprijs van een slogan- wedstrijd in het kader van een anti-rookcampagne onder leer lingen van eerste en twee klas sen in het middelbaar onder wijs, is een reis naar Portugal. Klas lb van De Rede dankt haar prijs in de categorie havo-vwo aan de slagzin van leerling Ma- non de Cooman: 'Talk to the hand, ik wil een frisse vent.' De scholieren van het Buys Ballot college wonnen met de slogan: 'Bah, ga jij bij een ander meisje stinken. This is my bink'. Over de reis naar Portugal dag dromen de kinderen nog niet, want eerst is er nog de landelij ke finale met de overige provin ciewinnaars. De winnende klas krijgt dan een 'meet en greet' met een bekende Nederlander. Enkele prominenten staan hoog op het verlanglijstje. „Johan Cruijff", zegt fanatiek voetbal ler Niels Korevaar. Mitchell Kappetein is als wedstrijd zwemmer meer gecharmeerd van een ontmoeting met Inge de Bruijn. Contract Aan de door de Stichting Volks gezondheid en Roken (Stivoro). opgezette Actie Tegengif deden landelijk 2401 klassen mee. De kinderen moesten niet alleen een slogan verzinnen. Ook werd een contract ondertekend, met hierin de afspraak dat zes maan den niet werd gerookt. Mini maal negentig procent van de leerlingen moest in die periode rookvrij blijven. Het naleven van het contract was volgens Joey de Loor een peulenschilletje. Dat hij in een zogenaamde sportklas zit, waar in de leerlingen meer gymlessen volgen dan andere klassen en zij van sport hun beroep willen ma ken, draagt hier volgens hem in belangrijke mate aan bij. „Nie mand in onze klas rookte en ik ken eigenlijk geen brugklassers die dat ook al doen", aldus Joey. Hij voegt eraan toe dat hij geen zicht had op wat zijn medeleer lingen in hun vrije tijd deden. Maar hij gaat uit van hun eer- (Advertentie) Campanula carpatica (klokjesbloem) Blauw of wit bloeiend, winterhard, potmaat 12 cm. Per stuk 2,79 Bel voor de dichtstbijzijnde Intratuin-vestiging: 0900-7707700 of kijk op www.intratuin.nl door Jan van Ommen DEN HAAG - De Zeeuwse kok kelvissers eisen dat het ministe rie Landbouw, Natuur en Voed selkwaliteit (LNV) cle in 2004 verleende,maar door de Raad van State geblokkeerde visver gunning alsnog intrekt. Als dat gebeurt, hopen de kokkelvissers sterker te staan in een juridi sche slag om een fikse schade vergoeding. De kokkelvissers claimen tach tig miljoen euro schadegeld, om dat ze in de Waddenzee niet lan ger mechanisch op schelpdieren mogen vissen. De RvS behandel de gisteren de beroepszaak over de laatste door LNV verleende vergunning om in de Wadden zee op kokkels te mogen vissen. Vorig jaar nog verklaarde het hoogste bestuursrechtscollege de beroepen van het Koninklijk Nederlands Instituut voor On derzoek der Zee, de Vogelbe scherming Nederland, de Fauna bescherming en van de Stich ting Wilde Kokkels tegen de laatst verleende vergunning voor het seizoen 2004 gegrond. Met die vergunning wilden de kokkelvissers in 2004 maximaal acht miljoen kilo kokkel vlees uit de Waddenzee opvissen. De Raad van State verbood de vissersvloot uit te varen en stel de dat niet uitgesloten kon wor den dat de kokkelvisserij belang rijke nadelige gevolgen heeft voor het natuurgebied de Wad denzee. Sindsdien proberen de vissers de omzetschade op de Nederlandse overheid te ver halen. De vissers eisen dat LNV de uitspraak opvolgt en alsnog actief de vergunning intrekt, in de hoop sterker te staan in de schadeprocedure tegen het Rijk. Het ministerie wil er niet aan. LNV vindt dat de kokkelvissers wisten dat het elk moment afge lopen kon zijn met de schelpdie renvisserij op de Waddenzee. LNV vindt niet dat het Rijk moet opdraaien voor de omzet schade die ze hebben opgelopen. Het is de vraag of de RvS, die binnen enkele weken uitspraak doet, nog veel voor de vissers kan doen aangezien de vergun ning voor 2004 al twee jaar is uitgewerkt en de raad de vergun ning zelf heeft afgeschoten. (Advertentie) (Advertentie) Kom op 26 en 27 mei naar onze exclusive Lapponia show aan de Raadhuisstraat 27 Roosendaal O - L Voor de beste service in uw omgeving- Vergouwen Juweliers Roosendaal Raadhuisstraat 27-29 www.vergouwenjuweliers.nl 0165 - 533 447 RICE LACROIX TISSOT JUWELEN: LAPPONIA ACCESOIRES: MONT BLANC U begint met een lasagna van diverse soorten vis met garnaaltjes, courgette en aubergine. Dan volgt een gebakken scholfilet antiboise met tomaatjes, kappertjes en olijven. Als heerlijke afsluiting vier verschillende bereidingen van grapefruit. fiel van ruim een halve eeuw ge leden, toen de Braakman werd ingepolderd, weer terug. Met de uitbreiding van drassige oever landen heeft de Westgeul over een half jaar weer de vrije ruim te om als brakwaterkreek aller lei bijzondere planten en dieren aan te trekken, verwachten de deskundigen. lijkheid. De actie had ook effect in familiekringen. „Want mijn opa is gestopt met roken toen ik vertelde dat wij aan de Actie Te gengif meededen", zegt Niels Korevaar. De meeste rokers beginnen tus sen hun twaalfde en veertiende. Daarom richt de actie van Sti voro zich op deze leeftijdscatego rie. Volgens Lucy Herbers van de afdeling verslavingszorg van Emergis blijkt die aanpak te werken. „Want het percentage leerlingen dat begint met roken, ligt in klassen die meedoen met de actie drie keer lager dan in klassen die niet meedoen." tel. (01 18) 418 OI9www.stefanos.nl HULST - Zoë de Bruin heeft de Otje-kijkdozenwedstrijd in de Bibliotheek van Hulst gewonnen en Joeri Dobbelaar die in de Bibliotheek van Vogelwaarde. De wedstrijd was onderdeel van de Annie M.G. Schmidtweek. De kijkdozen- wedstrijd stond in het teken van Otje, een bekend figuur uit de boeken van Annie M.G. Schmidt. Zoë kreeg in de bibliotheek van Hulst de originele Otje-kookschort en Joe ri een Jip en Janneke fotoalbum. Meer dan 2000 basisscho len en ruim 750 boekhandels en bibliotheken in Neder land deden mee met de festiviteiten rond Otje. De biblio theken hadden speciale kijkdoosvellen beschikbaar ge steld, waarmee de kinderen hun kijkdoos konden aankle den. DEN HAAG - Een 29-jarige man uit Maasmechelen (B) is ook in hoger beroep vrijgesproken van de gewelddadige overval op een growshop aan de Landpoortstraat in IJzen- dijke. De officier van justitie uit Middelburg was van me ning dat de man in eerste instantie ten onrechte door de rechtbank was vrijgesproken en ging in hoger beroep. De verdachte kreeg twee weken geleden, tijdens de behande ling van de zaak, steun uit onverwachte hoek. Hofaan- klaagster E. van Die eiste nu vrijspraak, omdat ze de over tuiging miste dat deze man de overval had gepleegd. Ook al was ze van mening dat er wel voldoende wettig bewijs tegen hem was. Een man met een bivakmuts stond in de nacht van 31 augustus 2004 bij het bed van de eigenaar van de growshop. Hij liet het slachtoffer zijn vriendin met tape vastbinden aan een stoel en dwong de man om met hem mee te gaan naar de ondergelegen growshop. De overvaller wilde de kluis, maar het alarm ging af. Nadat een handgemeen tussen beide mannen ontstond en de in breker het slachtoffer in zijn arm stak met een mossel mes, vluchtte de indringer. Het kenteken dat het slachtof fer noteerde leek erg veel op dat van de auto van de vrien din van de verdachte én de rugzak van de verdachte werd op het dakterras van de woning gevonden, maar ook het hof was er niet van overtuigd dat de man uit Maasmeche len de dader was geweest. Het Openbaar Ministerie (OM) eiste in eerste instantie tweeënhalf jaar gevangenisstraf. BAARLAND - Het strandje dat aan de Westerschelde bij Baarland moet komen, kan niet eerder dan eind juni, be gin juli worden opgespoten. De aannemer die het karwei moet uitvoeren, kan deze klus door drukke werkzaamhe den elders niet eerder inplannen. De provincie moet overi gens ook nog een vergunning afgeven. Binnenkort wordt die verwacht. Het opspuiten van het strandje wordt be taald door de gemeente Borsele en het nabijgelegen re- creatiebedrijf Scheldeoord. ten. Ik ben wat dat betreft danig teleurgesteld in minister Don- ner van Justitie, van wie ik had verwacht dat hij dit zeker op zou pakken. Tot nu toe niet dus. En daar wil ik hem op aanspre ken." De aandacht voor het drugstoe risme en de mogelijkheden om het drugsbeleid beter op elkaar af te stemmen, waren afgelopen zaterdag al onderwerp van een conferentie in de Limburgse grensstreek, waar burgemeester G. Leers van Maastricht het Ne derlandse gedoogbeleid harts tochtelijk verdedigde, maar waar van Belgische zijde werd gehamerd op het belang van een nultolerantie-beleid. Hoorzitting Gisteren hield de Tweede Ka mercommissie van justitie een hoorzitting in het Belgische La- naken, gewijd aan de grensover schrijdende aspecten van het Ne derlandse drugsbeleid. Daar werd van Belgische zijde kritiek geuit op de wens van burgemees ter Leers om een zevental koffie shops te verhuizen in de rich ting van de grens. Eenzelfde idee leeft bij gemeentebestuur ders in Terneuzen, maar ook in de Kanaalzone stuit het op ver zet van 'buurman' Zelzate. Tijdens het symposium, morgen, in Gent worden onder meer de resultaten bekendgemaakt van een recent onderzoek naar drugstoerisme en illegale pan den waarin wordt gedeald. door Wout Bareman TERNEUZEN - Op initiatief van de Euregio Scheldemond vindt morgen in Gent een sym posium plaats over grensover schrijdend drugstoerisme en de overlast die dat veroorzaakt. Aan het symposium wordt deel genomen door een groot aantal bestuurders en vertegenwoordi gers van justitie en politie uit Zeeland, Vlaanderen, Wallonië en Noord-Frankrijk. Burgemeester J. Lonink van Ter neuzen drong al geruime tijd aan op overleg over het drugs toerisme, niet direct om het tot nu toe gevoerde beleid ter dis cussie te stellen, maar om te ko men tot een grensoverschrijden de beleidsafstemming en te zoe ken naar een structurele aanpak van de problematiek. Lonink verwacht veel van het overleg. Hij pleit onder meer voor een uitwisseling tussen de Nederlandse en Franse justitie van processen-verbaal tegen met name Noord- Franse drugs toeristen, die in Terneuzen op de bon worden geslingerd voor bijvoorbeeld parkeerovertredin- gen. Tussen justitie in België en Noord-Frankrijk bestaan daar over al afspraken, die in de prak tijk succesvol blijken. Lonink: „Tot. nu toe liep alles vast op het ontbreken van bila teraal overleg tussen Nederland en Frankrijk. De Franse autori teiten beschermen hun ingeze- Die Middelburger keek laatst vreemd op van de post van zijn zorgverzekeraar. De brief begon met de mededeling dat hij ingeschreven stond als houder van een zogeheten stu dentenpolis. Nu houdt onze man zeker van voordelige za ken. En hij voelt zich als va der van twee adolescente zo nen nog altijd zeer jeugdig. Maar gezien zijn leeftijd ivas de speciale ouderenpolis van dezelfde zorgverzekeraar meer voor de hand liggend. Voor de zekerheid belde hij maar even met het verzeke ringskantoor. Hij wilde er verder niet moei lijk over doen, had hij meege deeld. „Maar dan wil ik wel die doos gratis condooms die mijn jongens ook bij hun stu dentenpolis kregen!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39