«IllCil J)elta laakt inspraakprocedure PZC firtstsm"nder Veere is decor kabouter-Plopfilm A «©*„1? oor ZMF veroorzaakte vertraging bouw Sloecentrale kost zeker vijf miljoen 3? Beleggers: straf Ahold-top te mild Gedwongen ontpolderen taboe Ten Cate klaar voor Ajax Politie zoekt naar lijken in garage Amsterdam-Zuid Oudste kerk Gdansk brandt f ochtend int wat regen, vammiddag enkele -klaringen. Matige tot vrij krachtige gienwind. Maxima rond 14 graden. isejaargang no 121 n ij, nsdag 23 mei 2006 7-jatj is nummer 1,25 internet: www.pzc.nl rkoej JL erkoa: !ten\5 ÜJe^rev Kutterink illDDELBURG - Het Rijk ankriji oet bedrijven beschermen war«en 'zinloze vertragingsac- rendr-, vindt directeur D. Lu- ijnvan energiebedrijf Del- 3sr-Door een 'feitelijk kans- 5 ÖS bezwaarschrift' van de Zeem ®wse Mi^eu Federatie MF) is de bouw van een ■lrenue jeuwe elektriciteitscentra- een jaar vertraagd. Dat tekent een schade van ten- Jfij Linste vijf miljoen euro ior Delta. De ZMF wijst kritiek van de hand. uteijn uitte gistermiddag zijn invaren tijdens een aandeel van het eeuwse energiebedrijf. wil een centrale bouwen iet Sloegebied. Ruim een jaar ieden stapte de ZMF naar de lid van State. De milieufede- cevond dat onvoldoende ze- ïis of andere bedrijven de van de centrale kunnen kruiken. Bovendien wilde de hogere eisen worden steld aan de installatie om istofdioxiden uit de rookgas- 3 te halen. kerg. rdeD-. («rijpelijk maken van de inspraakmogelijk heden. Hij richt zijn kritiek dan ook op de wetgever, al vindt hij dat de ZMF niet vrijuit gaat. „Als je zelf weet dat een proce dure geen zin heeft, zou ik me twee keer afvragen of ik hem zou aanspannen. Het is goed dat er inspraakprocedures bestaan. Maar het evenwicht is zoek. Del ta heeft nog geluk. Voor hetzelf de geld zijn andere bedrijven ons voor. Dat is niet in het be lang van Delta en ook niet van Zeeland. Ik vind dat onze wetge ving bedrijven beter moet be schermen tegen dit soort zinloze vertragingsacties." Volgens Luteijn bedraagt de schade voor Delta tenminste vijf miljoen euro. „Hoever dat op loopt weten we niet. Er is nu een grotere vraag naar centrales dan anderhalf jaar geleden. Er zijn niet zo veel bedrijven die centrales kunnen bouwen en dus stijgen de prijzen. De scha de komt indirect voor rekening van de Zeeuwse inwoners." De Zeeuwse Milieu Federatie snapt de kritiek, maar vindt dat het 'zo gaat in een rechtsstaat'. „We hebben niet voor niets de trias-politica", zegt directeur T. van Mierlo. „De scheiding tussen de wetgevende, uitvoeren de en rechterlijke macht. Er wordt nu geïnsinueerd dat we te pas en te onpas naar de rechter stappen. Dat is niet waar. We doen dat alleen als we niet an ders kunnen. We zijn niet geluk kig dat we dit soort stappen moeten zetten. Maar ik ben wel blij dat het democratisch bestel de ruimte biedt om naar de rech ter te stappen. Die toetst de be langen, in dit geval de economi sche versus de ecologische en maatschappelijke. Dat is een fundamentele peiler onder onze rechtsstaat en die moet je niet weghalen." pagina 13 opnieuw andere partner van State verklaarde ibezwaren eind april deels on- ïd en deels ontvankelijk, heeft de centrale inmid- isaanbesteed; ruim een jaar terdan de bedoeling was. Lu- eja vindt het begrijpelijk dat 'Bisaties maximaal gebruik Zeeland getekend voor de reiziger Beleggers die gedupeerd zijn door het boekhoudschan daal bij Ahold vinden dat de straffen die de rechtbank in Amsterdam gisteren drie oud-bestuurders van Ahold op legde veel te mild. De bestuurders, Cees van der Hoeven, Michiel Meurs en Jan Andreae, werden veroor deeld tot hoge boetes en voorwaardelijke gevan genisstraffen. Het verzet van Zeeuwse boeren die hun grond weigeren af te staan voor ontpoldering, heeft minister Veerman niet op andere gedachten gebracht. Hij houdt onverkort vast aan de ontpolderingsplannen. Een meerderheid in de Tweede Kamer (SGP, CU, CDA en WD) blijft er echter bij dat grondverwerving alleen op vrij- willige basis kan gebeuren. Henk ten Cate werd giste ren door Ajax gepresen teerd als de nieuwe techni sche man. De huidige assis tent van Frank Rijkaard, die met Barcelona de Cham pions League won, toonde zich ambitieus, maar realis tisch. ,,Je moet stap voor stap denken en niet gelijk te grote schoenen aantrek ken. Eerst moeten we er aan werken om de "positie in de Neder landse top te heroveren." Is er iemand nog ouder dan Middelburgse? H doorMartijn de Koning 3 GOES - Het is niet he lemaal zeker dat Grietje J Janscn-Anker uit Middel- 1 burg de oudste mens van ij Nederland is. In Zoeter- meer woont een vrouw die misschien nóg meer op leef tijd is. Waarschijnlijk is dat echter allerminst. Na het overlijden van de 111-jarige Alexandrine ran Donkelaar-Vink uit Bunnik liet de Sociale Ver- i zekeringsbank vrijdag we ten dat Grietje Jansen (108) de nieuwe senior van H het land was. Daar komt S de instantie nu op terug. I De bank kwam een inschrij - I zing van een 109-jarige I 'Touw uit Zoetermeer te- u gen. Die moet de oudste "1 i zijn, dachten medewerkers. I Tot de gemeente Zoeter- •I meer aangaf dat de offi- J cièle geboortedatum van 1 de vrouw, 1 juli 1896, waar- J schijnlijk niet klopt. De vrouw, die anoniem wil n blijven, kwam in de jaren vijftig vanuit Indonesië naar Nederland. Ze had geen papieren, waarna baar op basis van een schat- ling een geboortedatum is gegeven. Dat gebeurde j teen wel vaker. Meestal werd een makkelijke da- 1 'urn gekozen: 1 januari of 1 l«li- Volgens de gemeente Zoetermeer schat de vrouw I de geboortedatum zelf 'aan- j merkelijk later' dan 1896. Publiciteit i drietje Jansen zal er niet warm of koud van worden. Dp haar 108e verjaardag, I vorig jaar op 12 september, gaf ze in een gesprek met deze krant aan haar leef tijd niet bijzonder te vin- den. „Ik hou d'r niet van", zoi ze over de publiciteit r°nd haar persoon. Al met al lijkt ze toch de oudste mens van Neder land. Zeker is dat ze de langstlevende Zeeuw(se) ooit is. Die titel nam ze vo rige maand over van de Vlissingse Catharina Su- zanna de Groot-Boon. Die zfierf in 1991 op de leeftijd van 108 jaar en 215 dagen. GAZA - Palestijnen zoeken dekking tijdens een vuurge vecht in Gaza. Een bewapende beveiligingsmilitie van de regerende Palestijnse partij Hamas is daar gisteren in een vuurgevecht verwikkeld geraakt met leden van een andere Palestijnse militie. Bij de schietpartij vlak bij het parlementsgebouw in Gaza-Stad is een Jordaan se burger gedood. Drie mensen raakten gewond. De aan het ministerie van Binnenlandse Zaken verbonden mili tie opende volgens ooggetuigen het vuur op leden van de Preventieve Veiligheidsmilitie, die verbonden is aan president Abbas. Hij is leider van de partij Fatah, die eerder dit jaar de verkiezingen verloor. De gewonden zouden tot deze militie behoren, foto Suhaib Salem/RTR pagina 4 commentaar .Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17 en 19; Buitengebied: 21, 22, 23 en 25 Advertentie Kijk op www.pic.nl/abonneien. bel gr. 0800-0231231 ol stuur deie bon na, O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toesremming voor auromalische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad. CJ Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 20.55)*. per kwartaal met automatische incasso 59,751'. per jaar met automatische incasso 229,201*. met gratis PZC-paiaptu het alfabet van Zeeland (Advertentie) DEN HAAG - Kinderen fietsen steeds minder. Het totaal aantal fietskilometers dat kinderen tus sen de zes en veertien jaar jaar lijks afleggen, is de laatste jaren gedaald met tien procent. Met name in steden laat de jeugd de tweewieler vaker staan. Als de trend zich doorzet, dreigt de fiets uit het straatbeeld te ver dwijnen. Dat stelt verkeersveiligheidsor ganisatie 3VO. De organisatie baseert zich op cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek en het Mobiliteitsonder zoek van de Adviesdienst Ver keer en Vervoer. De organisatie is geschrokken. „Veel kinderen groeien zonder fiets op, maar willen wel op hun zestiende op een brommer of scooter rijden. Dan maken ze met hoge snel heid brokken omdat ze verkeers situaties niet herkennen", aldus voorzitter B. Bruins. Tussen 1994 en 2004 is het aan tal fietskilometers van kinderen gedaald tot iets meer dan twee miljard. In de steden daalde dat relatief nog harder. Met name de jeugd van allochtone komaf fietst niet meer. Een ander pro bleem is dat kinderen in oude stadswijken hun fiets amper kunnen stallen. GPD door Selma Osman VEERE - De monumentale ge vels en de ouderwets gebleven lantaarnpalen bezorgen Veere over een paar maanden interna tionale faam. Het pittoreske stadje is uitverkoren als decor voor de nieuwe Kabouter Plop- film, Plop in de Stad. De Markt, de Kaai, de Kerkstraat en het op haalbruggetje zijn vanaf half de cember te zien op het witte doek. De opnamen voor de zesde bios coopfilm beginnen volgende week dinsdag met een groots onthaal voor Kabouter Lui die in de stad terechtkomt en gered moet worden door zijn mede-ka bouters Plop, Klus en Kwebbel. Veere wordt in de film niet bij naam genoemd. De Belgische te levisieproducent Studio 100 zocht een stad die aansloot bij de feeërieke wereld waarin de kabouters in de studio leven. „Veere heeft dat mooie en gezel lige", vindt producent Anja van Mensel. Ze is gecharmeerd van de Veerse trapgevels en kanteel- tjes. En van het groen op cle Markt. Van Mensel: „Het heeft alle ingrediënten waar we naar op zoek waren." Dat de acteur die Kabouter (Advertentie) Voor Plop in de Stad worden het dubbele aantal buitenopna men gemaakt dan gebruikelijk. Kabouter Lui raakt verzeild in een voor hem totaal vreemde we reld buiten het kabouterbos en het melkherbergje. Praalwagens Heel Veere is - al dan niet ver kleed - uitgenodigd voor de eer ste draaidag op 30 mei. Kabou ter Lui belandt dan in een groot carnavalsfeest op de Markt. Om dat Veere geen eigen carnavals traditie heeft, neemt de film ploeg zelf praalwagens en een fanfare mee. Een dag later wordt bij nacht gefilmd hoe de bus met kabouters weer ver trekt. Op 5, 6 en 7 juni worden de tussenliggende avonturen ge filmd. AMSTERDAM - De Nationale Recherche heeft gisteravond een inval gedaan in een parkeergara ge in een pand aan de Minerva- laan in Amsterdam-Zuid. De re chercheurs zochten naar twee lij ken, die zouden zijn ingemet seld in een dubbele wand. De politie kreeg informatie van het tv-programma Bureau Mis daad van John van den Heuvel, meldde het Openbaar Ministerie gisteren. Willem Holleeder zou een deel van de garage hebben gehuurd. Van den Heuvel bracht het verhaal overt de lij ken in een aflevering van zijn programma die gewijd was aan Holleeder. De laatste zit vast op verdenking van afpersing en het leiden van een misdaadbende die ook liquidaties zou hebben uitgevoerd. Het pand aan de Mi- nervalaan zou eigendom zijn ge weest van vastgoedhandelaar Willem Endstra, die in mei 2004 werd doodgeschoten. ANP Uw postcode: Klus speelt in Middelburg woont, is toeval. Een locatie scout bracht de filmers op het spoor van Veere. De historische stad Brugge was voor de Belgen geen optie. „Dat was te veel stad. Bovendien is al les in Nederland veel kleurrij ker, met gezellige bloemetjes en leuke dingen voor de ramen." Een pluspunt is dat het stadje er ook laag bij de grond fraai uit ziet. „Omdat de kabouters maar veertig .centimeter hoog zijn, komt de camera dicht tegen ge vels, stoepen, lantaarnpalen en vensterbanken", legt de produ cent uit. Uw huisnummer: Deze bon ingevuld inleveren bij onder staande verkooppunten U ontvangt 3,00 korting op een boek uit de 7-delige Top Thrillers Collectie. Norm. prijs 8,95 en alle deelnemende boekhandels Voor abonnees- wmv. fopfhrillmcoHectie. n! 9 020600 0010861 het alfabet van Zeeland GDANSK - Een brandweerman bestrijdt het vuur in de Sint Catha- rinakerk. Het dak van het oudste bedehuis van de Poolse havenstad ging gisteren in vlammen op. foto Lukasz Glowala/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1