>zc fen Cate gaat huisstijl herstellen l Verdediging vol met vraagtekens iettini met zege de bergen in Jong Oranje in voetsporen van veel topspelers Twijfels of Horrevoets reddingsvest droeg ileuwe Ajax-trainer kondigt dominant, aanvallend voetbal aan 17 j lympisch elftal i finale na zege g ;gen Portugal eG: Strakke blikken op Oranje reprijs voor ohan Cruijff Lippi blijft bondscoach Italië Boogerd verlengt contract Rabo Foppe de Haan heeft nog twijfels Marko Klok verlaat Nesselande Servië met Montenegro op WK Blatter bevestigt dopingakkoord pnye sportredactie IRTSMOUTH - Het officiële lerzoek moet nog gestart wor- n, maar er druppelen al de- Is naar buiten over het onge- ;van Hans Horrevoets, de Ne- flandse profzeiler in de Volvo taanrace die donderdag over- ttrd sloeg en verdronk. üianningsleden van de ABN yo-2 hebben Bouwe Bek- dinsdag 23 mei 2006 king, de schipper van de Movi- star die een dag aan boord van de Nederlandse boot was, ge zegd dat ze 'bijna zeker weten dat hij op dat moment niet was aangelijnd'. Ook droeg Horre voets geen reddingsvest. „De jongens stonden in de rij om be- nedendeks een vest aan te trek ken." Naast schipper Sebastien Josse waren op het fatale mo ment vier bemanningsleden aan dek. Of de 32-jarige Horrevoets bewusteloos was toen hij ver dronk, is nog niet duidelijk. Racedirecteur Glenn Bourke zei eerder al dat hij twijfelde aan het feit of Horrevoets de veilig heidsvoorwaarden in acht heeft genomen. Team ABN Amro wil nog geen commentaar geven. Men is ontstemd dat Bourke 'voor zijn beurt heeft gespro ken'. Het Nederlandse marinefregat Van Galen heeft het lichaam van Horrevoets gisterochtend overgenomen voor de Engelse kust bij Falmouth. Het schip, met 150 bemanningsleden, was in de buurt vanwege trai- ningsweken met de Britse ma rine. Horrevoets is in de loop van de dag, per helikopter, naar zijn woonplaats Terheijden ge bracht, waar hij zaterdag wordt begraven. Aan boord van de ABN Amro-2 werd een minuut stilte gehouden, waarna werd doorgevaren naar finishplaats Portsmouth, die gisteravond laat werd bereikt. „Het over dragen van Hans was een zeer moeilijk moment", aldus naviga tor Simon Fisher. „Maar het was ook een opluchting, omdat we wisten dat hij op weg ging naar huis, naar zijn familie." GPD irMike van Damme ISTERDAM - Zijn eerste i>je als trainer van Ajax zit er Heuk ten Cate werd gister- Idag via de pers aan het gro- publiek gepresenteerd. Hij be- n met een oproep. „Het enige lik aan u allen wil vragen is i ons te beoordelen op wat u >1. Geef daar een gefundeerd tdcel over." n vraag ging vooraf aan een Kbetoog over waar Ajax over K jaar moet staan. Ten Cate ambitieus, maar realistisch, i? moeten Ajax thuisbrengen het historisch gezien art aan de Nederlandse top. in elk geval dat we bin- 5 twee jaar Ajax weer op de mmer 1-positie krijgen. Ze- moeten we in de laatste slronden nog meedoen om de :it het met de Europese am ies? „Je moet stap voor stap •ken en niet gelijk te grote ioenen aantrekken. We moe- in Nederland beginnen, is afgelopen tien jaar drie ir kampioen geworden. Ge il de grootte en uitstraling ide club is dat een paar keer weinig. We moeten er eerst li werken om de positie in de ierlandse top te heroveren. SAjax-voetbal." a-voetbal? Dus met vleugel zere en een nummer tien? bt is de huisstijl van Ajax. ar moet je echter flexibel som kunnen gaan. We willen Einarit en aanvallend voetbal palen, met veel elan. Naar de jix-filosofie. Daar moet je wel 1UL0N - Het Nederlands jumi (inpisch voetbalelftal heeft de ïaofï alc bereikt van het aanspre- nde internationale toernooi ar spelers tot 19 jaar in Tou- aan vasthouden. Dat kan ook met één spits. Internationaal kun je geen potten meer breken met vleugelaanvallers en een nummer tien. Je moet ook niet zo arrogant zijn om te zeggen dat de tegenstander zich maar aan jou moet aanpassen." De selectie voor komend seizoen is nagenoeg rond. Wat vindt hij van het spelersmateriaal? „Het is een talentvolle groep. Er moet wel balans in worden gebracht. Daarom ben ik ook blij dat een speler als Jaap Stam komt. Hij is internationaal gelouterd en kan jonge spelers veel leren. Ze vertellen wat ze moeten doen om de top te halen en om daar te blijven." GPD an j versloeg in de halve idstrijd Portugal met 1-0. Het doelpunt kwam in de 73e iuut. op naam van Otman LAUSANNE - Het Nederlands elftal heeft zijn tenten opgeslagen in Lausanne voor de laatste voorbereiding op het WK voetbal in Duitsland. De selectie onderging gistermiddag een pittige training. Marco van Basten (links) en zijn assistenten John van 't Schip en Rob Witschge keken met strakke blikken naar de verrichtingen van de spelers. foto Ed Oudenaarden/ANP mje beëindigde het duel met Ji man nadat Dustley Mulder kwartier voor tijd met zijn ede gele kaart van het veld trd gestuurd. fderland treft in de finale de innaar van de wedstx'ijd tus- d gastland Frankrijk en Chi- L.4iVP Adri van Tiggelen: geen eenheid, omdat er onnodig te veel is gewisseld Barcelona - Johan Cruijff heeft bij de verkie- van de Laureus Award, ook wel de Oscar voor de sportwereld ge noemd, een prijs als eerbe toon voor zijn totale car rière gekregen. be legendarische voetbal ler ontving in Barcelona de Lifetime Achievement Award. ANP De komende weken zal bondscoach Marco van Basten het beste elf tal proberen te filteren uit zijn 23-koppige WK-selectie. Tijdens het trainingskamp van Oranje in Lausanne zal hij zijn zoektocht voort zetten naar de beste doelman, de beste verdedigers, de beste midden velders en de beste aanvallers voor het WK in Duitsland. Vandaag: de verdediging. door Leon ten Voorde LAUSANNE - De bondscoach zal het nooit toegeven, maar zijn flirt met Jaap Stam was natuurlijk gewoon een motie van wantrouwen aan het adres van zijn verdediging. Want als je tevreden bent over je defensie probeer je niet een speler, die twee jaar geleden afzwaaide bij Oranje, vlak voor het WK te verleiden tot een terugkeer. Van Basten deed het wel en het was veelzeggend dat geen mens hem dat kwalijk nam. Ondanks het feit dat het Nederlands elf tal in de twaalf kwalificatiewed strijden maar drie tegentreffers incasseerde en maar liefst negen keer de nul hield, is de defensie voor velen opgetrokken uit vraagtekens. Oud-international en voormalig mandekker Adri van Tiggelen durft zelfs een stap verder te gaan: hij vindt de achterhoede van Oranje drie keer niks. „Met verdedigers als Mathijsen, Bou- lahrouz, Kromkamp, Van Bron- ckhorst en Ooijer word je geen wereldkampioen. Om het maar eens voorzichtig te zeggen: ik ben niet onder de indruk van de verdediging van Oranje. Het is duidelijk de slechtste linie van de ploeg. Van Bronckhorst mist snelheid, Boulahrouz maakt te veel onnodige overtredingen, Ooijer is nog wel eens lichtzin nig en Mathijsen wil alles tac tisch oplossen." „Maar we hebben niets beters, 2006 Duitsland de spoeling is dun." Van Tigge len staat niet alleen in zijn kri tiek. Overal hoor je de scepsis, de twijfels. „Ik kan me die zorg ook wel voorstellen", zei Van Basten al eens. „Wij hebben niet die imponerende namen die de Italianen en de Argentijnen bij voorbeeld wel in de selectie heb ben. Dat zijn grote, sterke jon gens, die de meeste situaties zelf oplossen. Die gave hebben wij niet, maar onze verdedigers zijn heel goed in het gezamenlijk op lossen van een probleem." Adri van Tiggelen gelooft niet zo in die collectieve sterkte. „Ik vind onze defensie geen eenheid en dat komt vooral omdat er te veel onnodig is gewisseld. Dan speelde die weer in het centrum, dan die weer rechtsback. Ik kan er geen lijn in ontdekken." Dat Van Tiggelen geen onzin verkondigt, blijkt wel uit de sta tistieken, want in de twaalf kwa lificatieduels gebruikte de bondscoach maar liefst twintig verschillende varianten. En de komende weken zal het expe rimenteren volop doorgaan, want Van Basten is er nog frHarm Vonk tëSClA - Hij wachtte met jui- tot hij ver over de streep k Paolo Bettini heeft geleerd 111 een week eerder. Toen 13111 hij juichend over de fi- ri). maar moest hij in Termoli 'zcge laten aan Tomas Vait- In de vlakke aanloop naar het bergachtige einde van de Giro greep Bettini de voorlaatste kans voor sprinters. Een kwar tet vluchters (Edalaine, Mayoz, Larsson en Missaglia) pakte wel iswaar ruim vijf minuten, maar werd kort voor Brescia in de kraag gegrepen. Op de finish klopte Bettini de Duitsers Olaf Pollack en Robert Forster in de massasprint, waardoor Ivan Bas so onbedreigd roze-truidrager bleef. De Corso Venezia is op de slot dag in Milaan de laatste kans voor de sprinters, maar voordat het zover is wacht de renners nog vier dagen met aankomsten bergop. „Dus aan winnen in Mil aan denk ik nog niet", schamper de Bettini met het oog op de ko mende dagen. Vandaag klimt het peloton naar Monte Bondone, op een hoogte van 1650 meter. Het is slechts een voorproefje van wat gaat ko men. Het peloton siddert nu al voor de aankomst van morgen, als op Kronplatz een stijgings percentage van 24 moet worden bedwongen. „Maar vergis je niet", waar schuwde Bettini. „Kronplatz is steil en smal en de klim naar Passo di San Pellegrino op wij dag is lang en moeilijk. Maar de etappe van zaterdag naar Apri- ca is de lastigste van allemaal." GPD Paolo Bettini gooide in de laat ste etappe voor de bergen zijn ranke lijf in de eindsprint net iets eerder over de streep dan de Duitser Olaf Pollack. foto Stefano Rellandini/RTR ROME - Marcello Lippi blijft bondscoach van het Itali aanse voetbalelftal. Dat heeft de nieuwe bestuurder Gui- do Rossi van de Italiaanse voetbalbond gisteren beves tigd. De positie van Lippi stond onder druk vanwege mo gelijke betrokkenheid bij een grootscheepse fraudezaak in het voetbal, waarbij de algemeen directeur van Juven- tus, Luciano Moggi, is betrokken. Lippi werkte jaren sa men met Moggi en werd vorige week gehoord als getuige. ANP/AFP BRESCIA - Michael Boogerd fietst ook volgend jaar bij Rabobank. De"Hagenaar, die zondag 34 jaar wordt, ver lengde zijn contract met één jaar. Boogerd staat met Erik Dekker, Jan Boven en Richard Groenendaal vanaf het be gin van de wielerploeg in 1996 onder contract bij de bank. „Wat er na volgend jaar gebeurt, zie ik dan wel weer", zegt hij. GPD ESTARREJA - Bondscoach Foppe de Haan van Jong Oranje is er bijna uit met welke elf spelers hij morgen de eerste wedstrijd van het Europees kampioenschap voet bal tegen Oekraïne begint. Dat liet hij gisteren in het Por tugese Estarreja weten. De Haan twijfelt alleen nog over de positie centraal in de verdediging naast Gijs Luirink. Daarvoor komen Ron Vlaar en Ramon Zomer in aanmer king. ANP ROTTERDAM - Volleybal-international Marko Klok neemt afscheid van Ortec.Nesselande. Dat heeft de lands kampioen bekendgemaakt. De 38-jarige aanvoerder kon een contract tekenen voor een jaar, maar besloot daar niet op in te gaan. De speler had gehoopt op een meerjari ge aanbieding. „Ik denk zelf dat ik nog wel twee jaar door kan, maar in het verleden is ook wel eens gesproken over een andere functie binnen de club. Ik had gevoelsmatig verwacht dat we daar wel uit zouden komen." ANP BELGRADO - Hoewel Montenegro heeft gekozen voor on afhankelijkheid, zal het land toch samen met Servië mee doen aan het WK voetbal. De voorzitter van de voetbal bond van Servië en Montenegro, Tomislav Karadzic, heeft dat gemeld. Het land is één van de tegenstanders van Nederland in de groepswedstrijden bij de wereldtitel strijd in Duitsland. ANP/AFP BERLIJN - De internationale voetbalbond Fifa zal zich nog voor de opening van het WK neerleggen bij de doping- wetgeving van het wereldantidopingbureau Wada. Dat heeft FIFA-baas Joseph Blatter gezegd tegen de Duitse krant Frankfurter Allgemeine. „We zullen onze statuten ietwat moeten aanpassen en na ons congres in München op 8 juni zijn de Wada-regels niet langer in strijd met de onze", aldus Blatter. ANP/AFP steeds niet uit. Volgens Van Tig gelen maakt het allemaal niet zo veel uit wie er gaat spelen. Goed wordt het in zijn ogen toch niet. „We hebben te weinig echte ke rels die meedogenloos kunnen zijn, onze verdedigers zijn niet wendbaar en niet sterk genoeg. Als je soms ziet hoe makkelijk de doelpunten in de Nederland se competitie worden weggege ven, dan springen de tranen in je ogen." Het opvallende is dat Van Bas ten zich veel drukker maakt om een ander aspect van de verdedi ging: het voetballende vermo gen van achteruit. Of beter ge zegd: het gebrek daaraan. Vroeger had Nederland altijd een geweldige passer in de ploeg: Haan, Koeman, De Boer: dat waren spelers die het elftal voedden met vernuft en preci sie, spelers die van achteruit een wedstrijd konden dicteren. Zul ke vormgevers zijn op dit mo ment niet voorhanden in de se lectie. Het was al een veeg teken dat een gewone clubvoetballer als Barry Opdam maandenlang als de beste opbouwer van Oranje werd gezien. „Wij zijn voorstan ders van een verzorgde opbouw van achteruit", legde Van Bas ten onlangs zijn visie uit aan het vakblad de Voetbaltrainer. „Maar die opbouw is nog te on rustig. We zullen daar in de voorbereiding ook veel aan dacht aan besteden, maar je blijft op dit belangrijke onder deel ook voor een groot deel af hankelijk van de kwaliteit van de spelers." „Wat daarbij een rol speelt is dat de spelers van PSV, Ajax en AZ allemaal een andere invul ling aan de opbouw geven. Dat lijken kleine dingen, maar in de top zijn dat wezenlijke verschil len. Het zal dan ook de nodige arbeid kosten voordat we op een lijn zitten." GPD Jong Oranje staat morgen op het EK voor spelers tot 21 jaar voor de eerste krachtproef. In het Portugese Agueda heet de te genstander Oekraïne, op een toernooi waarbij Nederland nooit verder kwam dan de halve finale. Het evenement was ech ter wel het voorportaal van vele mooie carrières. door Barry van der Hooft ESTARREJA - Een geniale gek. Zo zou je Eric Cantona treffend kunnen omschrijven. In een car rière vol ups en downs wisselde de Fransman schitterende doel punten af met acties die niet op een voetbalveld thuishoren. Hij verloor meerdere keren zijn zelfbeheersing en verbaasde de voetbalwereld in 1995 met een karatetrap tegen een fan van Crystal Palace. De actie leverde hem een schorsing van tien maanden op. In 1988 was Cantona ook al geni aal, maar nog niet zo gek. Als speler van Auxerre had hij een jaar eerder in het nationale elf tal gedebuteerd tegen de Duit sers. Frankrijk verloor met 2-1, maar het enige doelpunt kwam wel op naam van Cantona. In die periode was de flamboyante aanvaller ook een belangrijke schakel binnen het team van Jong Frankrijk. In de strijd om de Europese titel werd afgere kend met de Sovjet-Unie, Oost-Duitsland, Italië en ook het Engeland van Paul Gascoig- ne kwam tekort. In de finale leidde Cantona zijn land langs Griekenland. Vedettes Het EK onder 21, vroeger onder 23, werd vroeger gespeeld in een thuis- en uitwedstrijd. Bulgarije was in 1967 de eerste winnaar van wat toen nog de Challenge Cup heette. Het toernooi heeft aantrekkelijke wedstrijden opge leverd, met finales die werden gedomineerd door spelers die la ter uitgroeiden tot internationa le vedettes. In 1982 stonden bij voorbeeld Engeland en Duits land tegenover elkaar. Na een 3-1-nederlaag in Sheffield (doel punt Rudi Voller) leken de Duit sers in de return dankzij een hat trick van Pierre Littbarski als nog op weg naar de Europese ti tel. De Britten scoorden echter nog twee keer en behielden de marge. Twee jaar later prolon geerden de Engelsen hun titel. De verliezend finalist, Spanje, trok in de volgende editie wel aan het langste eind. Tegenstan der in 1986 was Italië, dat met spelers als Mancini, Donadoni, doelman Zenga en topscorer Vialli als favoriet van start ging. Hij had op het WK in Mexico met de A-ploeg meegemaakt en voegde zich daax-na bij zijn leef tijdsgenoten. Het werd 3-3, waarna Spanje na strafschop pen de stex'kste was. Vier jaar la ter was Vicini bondscoach van Italië, dat in eigen land de halve finale van het WK haalde, mét Vialli, Donadoni en Zenga. Jong Italië Wat die generatie met Jong Ita lië niet lukte, werd in de jaren die volgden voldoende gecom penseerd. Sinds de eerste eindze ge in 1992 hebben de Italianen vijf van de laatste zeven edities van het jeugd-EK gewonnen. In 1992 met Albertini als baas van het elftal, in 1994 met keeper Toldo, de verdedigers Pa- nucci en Cannavaro en voorin de lepe 'Pipo' Inzaghi. Weer twee jaar later was het de beurt aan klinkende namen als Totti, Viexi, Del Piero, Nesta en Buf- fon. Ondanks de overvloed aan talent werd pas na strafschop pen van Spanje - met Raül in de gelederen - gewonnen. In 1998, het jaar waarin voor het eerst een toernooi met acht landen werd afgewerkt, ging de trofee door de handen van Spaanse talenten als Guti, Sal- gado en Valeron. Jong Oranje, met Makaay, Van Nistelrooij, Van Bommel en Bruggink, reik te tot de halve finale waarin het van Griekenland verloor. Die ploeg ging in de finale onderuit tegen Spanje, maar het bleek slechts een korte onderbreking van de Italiaanse hegemonie. Het jeugd-EK woi'dt nu voor het laatst in hetzelfde jaar als een EK of WK gespeeld. Volgen de zomer is Nederland het stxijd- toneel voor de stxijd om de Euro pese titel, zodat de toernooien van de nationale teams en de jeugdploegen elkaar niet meer bijten. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17