eelden inspireren omponist Breeman Vietnam doet het goed Liefde tussen vormgevers en Zeeuws zwart 15 Aanpak kustvak Hoedekenskerke Met te veel alcohol op in verkeer Bomen bij Bruinisse omver Glijbaan gestolen uit tuin Gereedschap weg uit container Laptop gestolen in Vlissingen Man gewond bij val van dak dinsdag 23 mei 2006 door Rolf Bosboom HOEDEKENSKERKE - Een stuk kustvak bij Hoedekens kerke moet door middel van steenbestortingen worden versterkt. Uit metingen van waterschap Zeeuwse Eilanden is vorig jaar gebleken dat de vooroever er afneemt. Het water schap heeft dit bij Rijkswaterstaat gemeld, de instantie die voor de steenbestortingen moet zorgen. Het gaat om een stuk vooroever van tweehonderd meter langs de Wes- terscheldedijk ten noorden van Hoedekenskerke. Vorig jaar is nog bij fort Ellewoutsdijk een oeverbestor- ting uitgevoerd om het verder afkalven van de vooroever te voorkomen. ZONNEMAIRE - Op de Rietdijk in Zonnemaire is zondag avond rond half twaalf het rijbewijs ingevorderd van een bestuurder van een personenauto. De vijftigjarige man uit de gemeente Schouwen-Duive- land had ruim vier maal zoveel alcohol gedronken als toe gestaan. BRUINISSE - Veel jonge aanplant langs de N59 bij Brui nisse ligt omver. Bomen zijn geknakt of hangen schuin. Rijkswaterstaat onderzoekt hoe de schade is ontstaan. Mogelijkerwijs is er sprake van vandalisme, maar het kan ook windschade zijn. VLISSINGEN - Uit een afgesloten tuin in de Breitner- laan in Vlissingen is tussen zondagavond en gisteroch tend een glijbaan gestolen. De glijbaan is van kunststof, in de kleui'en rood en blauw en is ongeveer 1,80 meter hoog. De glijbaan is enkele tientallen euro's waard. WESTKAPELLE - Uit een container die in 't Hofje in Westkapelle stond, is tussen donderdagochtend en gister ochtend gereedschap gestolen. Er zijn drie boormachines en een slijptol meegenomen. VLISSINGEN - Een laptop is tussen vrijdagmiddag en gisterochtend gestolen uit een gebouw aan de Westveerha ven weg in Vlissingen. De dader is het gebouw binnen gekomen door een ruit te vernielen. VLISSINGEN - Een 21-jarige man uit Vlissingen is in de nacht van zondag op maandag gewond geraakt aan zijn hoofd. Hij was rond half vijf, met zijn hoofd naar beneden, van een plat dak in de Walstraat gevallen. Het is niet duide lijk of de man zelfs is gesprongen of dat het een ongeluk was. De politie vermoedt wel dat hij drugs heeft gebruikt. MIDDELBURG - De Zeeuwse streekdracht blijkt een ware in spiratiebron te zijn voor vormge vers, merkt het Zeeuws Museum in Middelburg. De contacten die vorig jaar zijn gelegd met de mo deacademie van de Hogeschool Gent hebben inmiddels geleid tot verdere samenwerking. En daar blijft het niet bij, verzekert Karina Leijnse van het museum. „We zullen steeds meer vormge vers uitnodigen om te reageren op onze collectie." Gentse modestudenten namen vorig jaar deel aan een wed strijd van het museum. De op dracht was een schort te ontwer pen, geïnspireerd door de Zeeuwse streekdrachten. De re sultaten werden getoond tijdens de manifestatie De Smaek van Zeeland en in het tijdschrift No- Magazine. De twee winnende schorten zijn toegevoegd aan de collectie van het museum. Het goede contact met Gent heeft een vervolg gekregen. „Een vast onderdeel in het ont werpprogramma op de hoge school is het etnisch kostuum", zegt Leijnse. „De studenten zochten het dan altijd in bijvoor beeld de Afrikaanse, eskimo- of indianencultuur, maar toen ze hier waren en de Zeeuwse dracht zagen, dachten ze: dit is óók een etnisch kostuum. Toen was de liefde geboren." Het nieuwe Zeeuws Museum, dat in het voorjaar van 2007 opent, telt twee zalen die zijn ge wijd aan streekdrachten. In een ervan staat de verhouding tus sen mode en streekdracht cen traal. De Gentse studenten ma ken een grote installatie die in die ruimte komt te staan, terwijl de zaal verder wordt ingericht met traditionele zwarte Zeeuw se kleding. „Ze vonden het leuk om als voor bereiding daarop te oefenen", al dus Leijnse. „Daarom heb ik in Gent een gastles je gegeven en wat zwarte kleding en mode uit onze collectie meegenomen. Daarna zijn de tweede-, derde en vierdejaars een week lang met 'Zeeuws zwart', zoals zij het noemen, aan de slag ge gaan." studenten een enorme ontroe ring hebben ten opzichte van de kledingstukken uit onze collec tie. Ze willen echt weten: waar komt het vandaan, wie heeft het gedragen? Waar ik vooral blij mee ben, is dat ze het aandur ven er ook echt iets mee te doen. Streekdrachten zitten toch vol tradities en wetten waar je vol gens sommigen eigenlijk niet aan mag komen. Het is heel goed dat de studenten dat wel doen en zelfs op een bijzondere manier. Ze pikken precies de dingen eruit die een enorme kracht hadden en nog steeds hebben. Ze gaan daar heel lief devol mee om." Het museum zal vaker mo de-ontwerpers uitnodigen, waar bij niet alleen naar Gent, maar ook naar bijvoorbeeld de Design Academy in Eindhoven of het Amsterdam Fashion Institute wordt gekeken. Er zijn verder ideeën om met een eigen mode collectie voor de museumwinkel te komen. De streekdrachten die vanaf vol gend jaar zijn te zien in het mu seum, zullen ook regelmatig wis selen en 'meegaan' met de seizoe nen. Leijnse: „We hebben zó'n grote collectie, zó'n rijkdom. Die is altijd maar weinig ge toond. Dat willen we veel meer doen. Zo'n collectie moet gaan leven, er moet dynamiek in ko men." Expositie: 'Zwarte mode', van woensdag 24 tot en met zondag 28 mei in De Wonderkamer, Bogard- straat 33, Middelburg. Geopend dagelijks, 13-17 uur. hi|fe,| je namen van de spieren in het menselijk ichaam, daar heeft Alida Verhelst het niet zo "«Q Óp Die zijn maar moeilijk te onthouden. Giste ren besteedde de vmbo-leerlinge dan ook flink sat tijd om al die namen toch maar te leren sant woensdagmiddag moet ze ze kennen. OeKruiningse leerlinge van het Calvijncollege ■jKrabbendijke was gisteren vrij. Pas morgen jioet ze weer het eindexamenlokaal betreden. Ze gebruikte haar vrije dag om nog eens alles van biologie te bestuderen. Niet alleen het menselijk üchaam maar ook van alles op het gebied van plantengroei, ecosystemen en al die andere on derwerpen die aan bod kunnen komen tijdens een eindexamen. Gisteravond was er echter ook tijd voor ontspan- een van haar zusjes vierde haar verjaar- .OO-ik ito "ers^ geschiedenis en 's middags ook nog eens ,meia Nederlands, het was een pittige dag voor Berbel. Shf"j Maar het ging wel goed. Zeker geschiedenis, al- van*dusde Middelburgse CSW-leeriinge. Nederlands trouwens ook. Bij dat onderdeel kerani kreeg ze twee teksten voor haar neus. Een grote over geluk en een iets kleinere over veiligheid. ,De eerste moesten we verklaren, de tweede sa- men vatten." Dat lukte volgens haar redelijk. Ze vond beide teksten ook boeiend. In de eerste werd betoogd dat immateriële zaken belangrij ker zijn om een staat van geluk te bereiken dan een dure auto en andere aardse goederen. De tweede ging over het verschuiven van het vei ligheidsgevoel; van onveiligheid op het werk een eeuw geleden tot de algemene onveiligheidsdrei- ior terreur. Berbel had voldoende tijd om ce opdrachten uit te voeren. Welk cijfer ze heeft gescoord, wist ze niet. „Wel een voldoende." De rest van de week is de haviste vrij. Dat wil zeg- geen examens, wel studeren. Want volgende week woensdag wacht economie. :;-.a luzsi ;en,sr} Mn jegen de verwachtingen in was scheikunde niet noeilijk, aldus een opgeluchte Paul Mertens. De wafer uit Vogelwaarde was bezorgd over het ni- Ten onrechte, zo zei hij 's avonds na thuis komst van het Reynaertcollege in Hulst. Hij was ook niet in tijdnood gekomen, zoals bij de proef- samens. Al met al viel het examen dan ook reu ze mee. Vandaag Nederlands. Gisteravond bekeek hij Eogeven hoe een samenvatting gemaakt moet sorden. Verder deed hij het op het gebied van «raderen rustig aan. Hij had aanvankelijk het plan om flink wat te werken in de tuin. Door de vele regen moet het gras echter wachten op een rodere dag. Wel hanteerde hij 's avonds nog even de snoeischaar om hier en daar de tuin wat bij te werken. Verder wat ontspannen lezen en muziek luisteren. ipvw trui ioHoexum en Trees Kool bekijken de beelden van Fé en Ton van Ingen Schenau. foto Marijke Folkertsma 'even werken van barmhartigheid in muziek vervat ïii oorAli Pankow ®RIKZEE - De versie in steen Prom' o keramiek van de Zeven Wer- t8ji fn van Barmhartigheid was er lad-i iTonen Fé van Ingen Schenau re 'ff [1 Zierikzee tekenen daarvoor, ntei» lun werk heeft componist Bou- lalusHtn Breeman uit Kruiningen erec-i raispireerd tot zowel een poëti- als muzikale versie van de- oD" freligieuze symboliek. Het re- biede oltaat is zondag te zien en te ho- ir®- lnds invulling van de Nationa- jalsd 'Verteldag in de Gasthuiskerk pr$ iZierikzee. -pi! f ?enr at gebeurt op initiatief van de enof «rkgroep Horizon van de Vrij den range Gemeente. Woordvoer- lijk. tfs Ben Hoexum en Trees Kool Ho jn blij met de diversiteit van Pre f'programma, waarin een veel- aan kunstvormen wordt nl? fnveven. De fraaie beelden laaS ra het echtpaar Van Ingen V 0- jhenau worden tentoongesteld 81'! idekerk en worden ook breed s'.:-! it op een beeldscherm in de Göê frk geprojecteerd, de gedich- ;fln? a van Bouwen Breeman wor- ïn v°orgedragen, de cantorij van Heinkenszand zingt en de componist, zijn echtgenote Ceci lia en zijn dochter Jojanneke zorgen voor de muzikale begelei ding op keyboard, hobo en cello. Verder zijn er de verbindende teksten van predikant Eeuwout van der Linden rond alle Zeven Werken van Barmhartigheid. Zes daarvan zijn te vinden in Mattheus 25: 35-40. De zevende komt uit het eerste hoofdstuk van het bijbelboek Tobit of Tobi as. Die eerste zes betreffen: de hongerigen voeden, de dorstigen laven, de vreemdelingen huisves ten, de naakten kleden, omzien naar de zieken en de gevange nen bezoeken. De doden begra ven, is er als zevende werk van barmhartigheid later aan toege voegd. Deze zeven liefdewerken waren vooral tussen de twaalfde en zestiende eeuw een gewild on derwerp in de kunst. Beroemd is onder meer het zevenluik van 'de Meester van Alkmaar' dat is opgenomen in.de collectie van het Rijksmuseum in Amterdam. Ton en Fé van Ingen Schenau raakte destijds in de ban van de Zeven Werken van Barmhartig heid door een programma van de Ikon-televisie. Zij zijn sinds 2005 met hun keramisch atelier De Komeet aan het Havenplein in Zierikzee gevestigd. Ton en Fé maakten ieder voor zich een eigen serie van de zeven liefde werken. Dat leverde op diverse onderdelen verrassend verschil lend werk op. Bouwen Breeman zag de veer tien beelden bij toeval in de eta lage van hun atelier en was di rect enthousiast er een poëti sche en muzikale versie aan toe te voegen. Eeuwout van der Linden gaat in zijn teksten in op zowel de letter lijke als de figuurlijke betekenis van de uitingen van barmhartig heid. Zo geeft hij bijvoorbeeld aan dat het voeden van de hon gerigen in de eerste plaats het geven van voedsel betreft, om dat honger onrecht is. „Maar het betekent ook: de honger en het verlangen naar elkaar stil len. Mensen hebben mensen no dig om te leven en te overleven." De presentatie in de Gasthuis- kerk in Zierikzee zondag 28 mei begint om 11.30 uur. foto's Ivo Wennekes T-shirt. Verder zijn onder meer te zien: een gekantkloste kraag, een hoedje waarvan het dessin blijkt te zijn gemaakt van rub ber, een ander hoofddeksel dat bestaat uit twee in elkaar gerol de shirts en een paraplu ge maakt van fotonegatieven waar op mensen in dracht staan afge beeld. „Het is leuk dat je zo'n schat aan inspiratie kunt bieden", al dus Leijnse. „Je merkt dat de De tweedejaars kregen een zwart T-shirt als uitgangspunt. De opdracht voor de derdejaars was wat vrijer. Zij zochten het vooral in allerlei kledingacces- soires. De vierdejaars dienden een ontwerp op papier te ma ken, wat vooral collage-achtige tekeningen heeft opgeleverd. De veelal bijzondere resultaten zijn onder de titel Zwarte mode van af morgen te zien in De Wonder kamer, de dependance van het Zeeuws Museum, waar tot de zo mer elke week een andere expo sitie is te zien. De ontwerpen zijn vaak eigen tijds, maar verraden wel hun klassieke inspiratiebron. Een voorbeeld is een halssieraad dat volledig bestaat uit knopen, maar waar het voorbeeld van een gitten ketting onmisken baar is. In een andere creatie is een vergelijkbaar sieraad een eenheid geworden met het door Emile Calon De Vietnamoorlog is voor de middelbare scholieren heel wat interessanter dan de volksop voeding in Nederland gedurende de afgelopen paar eeuwen. Die oor log komt immers nog zowat weke lijks langs in de vorm van films, oude popsongs, herinneringen van pa en ma en, niet te vergeten, tallo ze computerspelletjes. De volksopvoeding uit de periode 1780-1901, daar merk je, als je niet goed oplet, niets meer van. Het kies recht en het verbod op kinderar beid, om maar een paar verworven heden uit die tijd te noemen, zijn zo normaal dat daar nauwelijks nog ie mand bij stilstaat. Het besef dat daar ook strijd voor is geleverd, is geheel op de achtergrond geraakt. Vietnam is dan ook veel meer echte geschiedenis, merkte Alisha de Roover gisteren na afloop van haar geschiedenisexamen op. Veel boeiender dan de volksopvoeding, aldus de achttienjarige havo-leerlin ge van het Scheldemondcollege in Vlissingen. Vooral omdat bij de volksopvoeding allerlei jaartallen een rol spelen, veel meer dan bij Vietnam. Ook Merel van de Woestijne (18) vond de Vietnamoorlog en alles wat daarmee te maken heeft, zoals de dekolonisatie en de Koude Oorlog, vele malen interessanter dan het an dere examenonderwerp. „Dat twee de onderwerp, dat staat toch ver van je af", voerde Merel aan. De bei de Vlissingse scholieren waren des ondanks wel te spreken over de vra gen. En over het bronnenmateriaal. Ze hadden het examen in elk geval redelijk tot goed gemaakt. Hoe goed, dat wisten ze niet. „Is erg moeilijk in te schatten", zeiden ze bijna eenstemmig. Maar een vol doende, dat zeker wel. Verwaarloosd Merel had voorafgaand aan het ge schiedenisexamen vooral gestu deerd op het onderdeel volksopvoe ding, omdat ze dat toch het moeilij ke vond. Daardoor had ze Vietnam toch iets te veel verwaarloosd, ont dekte ze tijdens het examen. De beide havisten vonden dat er op merkelijke parallellen zijn te trek ken tussen de strijd van de Amerika- Model Pien van der Weel toont enkele Gentse ontwerpen. Merel van de Woestijen (1) en Alisha de Roover verwachten wel te slagen voor hun examens, foto Lex de Meester nen in Irak en hun strijd in Viet nam. Die vergelijkingen kwamen in de studieboeken echter niet aan de orde. Ook tijdens de lessen was er vol gens lerares Nicolette van Neste maar weinig aandacht aan gegeven. De tijd om uitgebreid in te gaan op de overeenkomsten tussen de beide oorlogen was er nauwelijks. Van Neste vond het geschiedenis examen goed te maken. Wel hadden veel leerlingen de volle drie uur no dig om alle vragen uit te werken. Ze toonde zich ook tevreden over de verhouding tussen inzicht en ken nis. „Het viel mee, was echt te doen." Zenuwen Het was gisteren Alisha's eerste exa mendag. Ze was behoorlijk zenuw achtig opgestaan. Toen ze echter op haar stoel zat in het eindexamenlo kaal van het Scheldemondcollege waren die zenuwen verdwenen. geschool Zeeland. Merel heeft geko zen voor social work, haar klasgeno te voor communicatie. Merel hoopt na haar studie maatschappelijk werkster te worden. Waar en bij welke organisatie, dat weet ze nog niet. De mogelijkheden zijn bijna einde loos, van Torentijd tot en met het straathoekwerk. Ze verwacht dat tijdens haar studie wel duidelijk zal worden welke kant ze uitgaat. De beide meiden blijven straks lekker thuis wonen. Dat vinden ze wel zo gemakkelijk en plezierig. Op ka mers in bijvoorbeeld Eindhoven of Utrecht, dat trekt hen niet. Ze vin den het gewoon leuk om thuis bij hun ouders te blijven. Alisha wist niet zo goed wat ze na haar havo moest kiezen. Met com municatie kan ze straks nog alle kanten op. Van redacteur tot en met voorlichting. Ze ziet wel wat het wordt. Eerst nog de andere exa mens. Ti Toen was het net alsof ze een ge woon schoolexamen deed. Haar vriendin moest gisteren voor de tweede maal op. Vorige week vrijdag had ze al Duits gehad. Dat ging wel. De beide meiden ver wachten dat ze zonder al te veel pro blemen slagen voor hun examens. Merel heeft tot nu toe alleen maar mooie voldoendes. Alisha alleen een onvoldoende voor wiskunde. Dat moet dus wel lukken. Ze willen na de zomer allebei een studie vol gen in hun woonplaats, aan de Ho-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15