Ontpolderingsplan blijft overeind Twee ziekenhuizen willen donorbot van eigen botbank Acht jaar cel geëist tegen Terneuzenaar voor xtc-transport Lauwwarm smaakt-ie het best Storm snoept beetje vers zand af van strand s». Bouwkunde studeren? iloecentrale Nieuw-Namen viert vier dagen Hulsterloofeesten Man geborgen Delta geeft winstwaarschuwing Straf voor geweld in horecazaak Vechtende vader krijgt werkstraf Parkeerautomaten vernield )nteigenen grond voor Kamermeerderheid taboe, ondanks opstelling Veerman pita wisselt - ipnieuw van lartner voor Informatica studeren? Civiele techniek studeren? door Frank de Klerk DEN HAAG - Het openbaar ministerie heeft gisteren in ho ger beroep bij het Haagse ge rechtshof tegen een 65-jarige Terneuzenaar een celstraf van acht jaar geëist. Volgens de hof- aanklaagster was de man betrok ken bij twee grote transporten van xtc-pillen naar Australië. Het tweede transport, met een half miljoen pillen, is door de Australische douane onder schept. Dat transport voncl plaats in het najaar van 2001. De Terneuzenaar werd aanvan kelijk door de officier van justi tie bij de Middelburgse recht bank beschuldigd van betrok kenheid bij zeven transporten via de Antwerpse haven. De rechtbank vond slechts twee van deze transporten bewezen en veroordeelde de man tot ze ven jaar celstraf. Tegen hem was in Middelburg twaalf jaar gevangenisstraf geëist. Het openbaar ministerie teken de hoger beroep aan omdat de opgelegde celstraf te laag zou zijn. De hofaanklaagster zei dat voor een enkel megatransport van xtc-pillen doorgaans al min stens vijf jaar celstraf wordt op- gelegd. De Terneuzenaar heeft bekend dat hij slechts bij het transport in het najaar van 2001 betrok ken is geweest. Hij smeekte het gerechtshof om een lagere straf. „Ik heb straf verdiend, maar het is de vraag hoe hoog", zei de man. „Dit is echt de laatste keer dat ik voor de rechtbank sta." Vrije voeten Advocaat A. Sol pleitte voor een celstraf van vier jaar. Als het ge- i'echtshof het voorstel van de ad vocaat volgt, zou de Terneuze naar snel op vrije voeten komen. De man zit sinds begin novem ber 2003 in voorarrest en bij goed gedrag in de gevangenis wordt een derde van de straf kwijtgescholden. Uitspraak volgt op 1 juni. (Advertentie) www.hz.nl Wij helpen je het fundament te leggen voor later! www.hz.nl info-avond 1 juni Hogeschooljj^Zedand (Advertentie) IDDELBURG - Energiebe- njf Delta gaat de nieuwe Sloe- atrale bouwen samen met een Éenlands, op de beurs geno- H|std energiebedrijf. Welke dat tan Delta nog niet zeggen, ade ondernemingen participe- o ieder voor de helft in de «nv. Ook nemen beide de helft u de energie af. 5 is voor de tweede keer dat ita van partner wisselt voor douw van de nieuwe Sloecen- Rle Voor.de levering van gas de afname van stroom had tlta aanvankelijk een contract sloten met het Duitse energie- drijf RWE. Maai" die haakte 'juni 2005 af. PZC meldde in oktober vorig r dat Delta een nieuwe part- had gevonden voor de leve- gvan gas aan en de afname n stroom van de nieuwe Sloe- Mrale: het Ierse Electricity Koks van elf restaurants bereidden gisteren in Hostellerie Schuddebeurs in Schuddebeurs gerechten met Oosterscheldekreeft. door Inge Heuff SCHUDDEBEURS - Restau rant Fishes uit Utrecht heeft dit jaar de beste balans weten te vinden tussen een recept met Oosterscheldekreeft en de cham pagne Moët Chandon Millé- simé 1999. Chef Ayte Erdogan en souschef Raymond Katty mochten gisteren de zilveren bo kaal in ontvangst nemen. De Amsterdamse Supperclub werd voor de derde keer op rij tweede. Restaurant Latour uit Noord wijk aan Zee was een goe de derde in de wijn- en spijswed- strijd, die voor de vijfde keer ge houden werd. Gastlocatie was dit jaar Hostel lerie Schuddebeurs in Schudde beurs. Chefkok Bart de Bree stel de zijn keuken beschikbaar aan elf restaurants uit heel Neder land, terwijl de brigade van Mar jan en Luit Ezinga af en aan liep met de gerechtjes voor de veertig genodigden. Verjus Erdogan en Katty presenteer den een klein gerecht van Oos terscheldekreeft, gegaard in de eigen olie, in combinatie met tor- tellini van artisjok en een sa bayon (sausje) van verjus (sap van onrijpe druiven). De combi natie met de champagne was voortreffelijk, vond de jury. Vakjuryvoorzitter Peter Klosse prees het recept voor de durf om zoveel mogelijk weg te laten. Collegajurylid Robert Kranen borg stelde vast dat in diverse gerechten de kreeft niet altijd zichtbaar was door de veelheid aan ingrediënten. Beide waren het met jurylid foto Dirk-Jan Gjeltema Gert Crum eens dat de Millé- simé 1999 een prachtige en rela tief makkelijke wijn was om mee te werken. Voor Erdogan was dit de eerste wijn-spijswedstrijd. „Ik heb met mijn collega's een interne proeverij gehouden", vertelt hij. „Daarbij kwam een lauwwarme presentatie van de kreeft als bes te voren. Dat blijkt de juiste keu ze te zijn geweest." ipply Board (ESB). Dat is vol- in handen van de Ierse Krheid. Maar tijdens de aan- list tfioudersvergadering gister- bleek dat ook ESB niet zinbeeld is. irecteur D. Luteijn van Delta wacht in juni de naam van nieuwe partner bekend te 3inen maken. „Doordat de Bw ruim een jaar vertraging fit opgelopen, zijn de markt- Etandigheden fors gewij ld." iloecentrale gaat stroom op- 0 Jpkken uit het verbranden van De centrale bestaat uit eenheden die elk 400 mega bit elektriciteit maken, dat gelijk aan zes procent van 'totale productiecapaciteit in sderland. Delta verwacht in 'i 2007 te beginnen met de w. De Sloecentrale moet dan '2009 in bedrijf zijn. NIEUW-NAMEN - Voetbalver eniging Hulsterloo maakt zich op voor de jaarlijkse Hulsterloo feesten. Van donderdag tot en met zondag zijn er in en rondom de feesttent op het sportveld in Nieuw-Namen activiteiten voor jong en oud. Met dit dorpsfestijn sluit de voetbalclub tevens het voetbal seizoen af. 's Avonds wordt er gefeest (of ge barbecued), 's middags zijn er sportieve activiteiten. Op don derdag een schieting op de lig gende wip en een vijf-tegen-vijf voetbaltoernooi en op vrijdag een zeskamp. Zaterdag is er een recreatief volleybaltoernooi en op zondag komen de liefhebbers van voetvolley aan hun trekken. HEMIKSEM (B) - In de Schelde bij Hemiksem, ten zuiden van Antwerpen, is het lichaam ge vonden van één van de mensen die vorige week zijn verdron ken, toen het binnenvaartschip Romi kapseisde in Antwerpen. Het gaat om de zwager van de schipper, meldde de VRT. De schipper kon worden gered. Zijn vrouw is nog spoorloos. door Claudia Sondervan BERGEN OP ZOOM - Zieken huis Zeemvs-Vlaanderen en de Oostcrscheldeziekenhuizen wil len dit najaar erkenning aanvra gen voor hun eigen botbanken. Ziekenhuis Lievensberg in Ber gen op Zoom heeft erkenning ge kregen als botbank, bewaar- en uitgifteplaats van donorbot. De ziekenhuizen geven de voorkeur aan het eigen beheer van donor bot. (Advertentie) (Advertentie) www.hz.nl In een botbank worden de heup koppen bewaard die bij patiën ten vervangen zijn door een kunstheup. Patiënten moeten daarvoor toestemming geven. Slechts een klein deel van de ver wijderde botdelen is schoon en gezond genoeg voor hergebruik. Het bot wordt na bewerking ge bruikt in operaties bij andere pa tiënten bij wie donorbot nodig is, zoals ingewikkelde botbreu ken en grote operaties aan ge wrichten als heup, schouder of knie. Het donorbot helpt de eigen bot- vorming bij de patiënt op gang. De patiënt kan ook zelf bot do neren, maar dat geeft een extra wond en pijn. Veel werk Ziekenhuis Walcheren ziet wei nig in het beginnen van een ei gen botbank. Orthopedisch chi rurg P. Klop geeft de voorkeur aan samenwerking met Bio Im plant Services in Leiden. „Ik vind het een mooi initiatief, maar enorm veel werk en verant woordelijkheid. Het is ook geen kernactiviteit van een algemeen ziekenhuis. Ik bestel bij BIS heupkoppen die we zelf bewer ken en ik heb ze de andere dag. Dat geldt ook voor ander donor materiaal. Daar werken de pro fessionals", vindt de arts. De Oosterscheldeziekenhuizen werken momenteel ook met BIS, vertelt afdelingsmanager A. de Viet in Goes. „We willen het zelf gaan doen omdat we meer in vloed willen op kwaliteit en be- schikbaarheid. BIS doet het goed, maar we willen er meer grip op." Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen heeft al een eigen botbank in bedrijf. Dat geeft de beschik baarheid van het juiste formaat bot en van bot met veel levende cellen als voordeel. „Het bot van BIS heeft weinig tot geen le vende cellen, daar stimuleer je geen hergroei bij de patiënt mee", stelt directeur J. van der Heide. De erkenning van het ministerie van Volksgezondheid als bot bank vergt een hoop voorwaar den aan bewaarcondities, regis tratie en controle op kwaliteit van het donorbot. Daarom be trekken veruit de meeste algeme ne ziekenhuizen donorbot bij centrale weefsel- en orgaanban ken. dinsdag 23 mei 2006 13 MIDDELBURG - Delta is 2006 niet goed begonnen. Door dat de kolencentrale in Borssele lang heeft stilgelegen, valt het netto resultaat lager uit dan vorig jaar. Die waar schuwing gaf financieel-directeur W. Keus van Delta gis teren aan de aandeelhouders van het energiebedrijf. De kolencentrale van EPZ in Borssele heeft maanden stilgele gen wegens onderhoudswerkzaamheden. Pas halverwege april is de centrale weer volop stroom gaan produceren. „In de tijd dat de centrale geen stroom produceert moeten we elders inkopen", aldus directeur D. Luteijn, die zegt niet te weten hoe groot de tegenvaller is. MIDDELBURG - Een 36-jarige inwoner van Westdorpe kon zich gisteren vrijwel niets meer herinneren van zijn geweldsuitbarsting in een hotel-restaurant in Klooster- zande, vorig jaar september. De strafbare feiten logen er echter niet om: twee mishandelingen, twee vernielingen, een bedreiging en doorrijden na een ongeval. De Middel burgse politierechter M. Meeuwisse veroordeelde de man tot 180 uur werkstraf en drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De Westdorpenaar had op die bewuste avond met kapotgeslagen bierglazen de uitbater en zijn broer in het gezicht gestoken en aan een van hen een kop stoot uitgedeeld. De slachtoffers liepen snijwonden in het gezicht op. Verder had hij dreigende taal tegen de uitba ters geuit, met een bloempot gegooid en een pinautomaat van de mum- getrokken. Bij het wegrijden veroorzaakte hij bovendien een deuk in de auto van een personeelslid. De aanleiding tot het incident was niet precies duidelijk. Het personeel van de zaak zou opmerkingen hebben ge maakt over de kleding waarin de verdachte en een stel vrienden verschenen. Daaruit had de Westdorpenaar afge leid dat ze niet welkom waren. Na een pittige woorden wisseling sloeg de vlam in de pan. De advocaat van de Westdorpenaar vroeg gedeeltelijke vrijspraak: „Mijn cliënt is het bloed vanonder zijn nagels gehaald. Hij was door het dolle heen." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse heeft gisteren een 50-jarige inwoner van Oost-Souburg wegens geweld tegen de politie veroor deeld tot tachtig uur werkstraf. Aan een politieman die hij een kopstoot gaf, moet de Oost-Souburger driehon derd euro smartengeld betalen. Een 31-jarige man uit Vlissingen, zoon van de Souburger, en een 32-jarige inwo ner van Oost-Souburg kregen ook taakstraffen van tach tig urn- opgelegd. Zij hadden vorig jaar juni in Vlissingen gevochten met een man die zijn honden uitliet. De 50-jari- ge Souburger wilde zich in die vechtpartij mengen, maar de inmiddels gealarmeerde politie hield hem tegen. De man bleef zich verzetten en gaf de politieman die hem uit eindelijk in de boeien wilde slaan, een kopstoot. Hij ver telde gisteren goede bedoelingen te hebben. „Ik probeer de de vechtende partijen uit elkaar te halen." VROUWENPOLDER - Twee parkeerautomaten op de Veersedam in Vrouwenpolder zijn vernield. Dat is waar schijnlijk al in de nacht van 15 op 16 mei gebeurd. De schade aan de automaten bedraagt ruim duizend euro. ■•Manrits Sep JSSINGEN - Het opspuiten de Walcherse stranden is weken eerder klaar dan ver- icht. Wel jammer, vindt A. Ju- ||ft van Rijkswaterstaat, dat „et een stevige storm over- e„ gewaaid is, waardoor het ;e strand op sommige stuk- ahveer wat is verwaaid. verse zand ligt daardoor ;SChien her en der wat platter tegen de duinen, zegt Jumelet. „Plet mag eigenlijk geen naam hebben hoor. Dat nieuwe zand is niet meteen weg. Het is wat uitgevlakt, je ziet een klein af slagrandje, maar dat is het dan ook wel." Op de boulevard van Zoutelan- de ligt net opgespoten zand. Ook tegen enkele duinovergan gen is zand opgewaaid. Het was allemaal wat erger geweest als de laatste suppletie bij Westka- pelle had plaatsgevonden, zegt Jumelet. Daar heeft de wind meer grip op het zand. „Maar de laatste aanlanding was bij Zwa nenburg bij de Nolle. Dat ligt be schutter." En ach, verzucht Ju melet, bij elke storm raak je wel een beetje zand kwijt. Het werk van de afgelopen maanden is na tuurlijk niet voor niets geweest, benadrukt hij. De zandsuppletie heeft ervoor gezorgd dat de Zuidwest-Walcherse kust er weer piekfijn bij ligt. Van het badstrand van Vlissingen tot en met het badstrand van Westka- pelle is nieuw zand aangevoerd. Omdat aannemer Boskalis, daar voor de grootste hopperzuiger van Europa heeft ingezet, kon het werk eerder worden afge rond dan gepland De opleverda- tum was 15 juni. Aanvankelijk leek Boskalis al 1 mei klaar te kunnen zijn, maar omdat er een andere klus voor de grote hop perzuiger tussendoor kwam, werd het karwei gisteren afge rond. Nu worden alle buizen en materialen opgeruimd. Voor He melvaartsdag, aanstaande don derdag, zijn de stranden weer helemaal vrij. De kust van Zuidwest-Walche- ren kan er weer vier jaar tegen. Volgend jaar neemt Rijkswater staat de kusten van Schouwen onder handen, het jaar daarop zijn Noordwest-Walcheren en Noord-Beveland aan de beurt, vervolgens Zeeuws-Vlaanderen. nfFmst Jan Rozendaal 3» 1 Ipnj f bii nz r' [S HAAG - Een meerderheid de Tweede Kamer blijft te- 5 gedwongen ontpoldering. en ChristenUnie zijn hoe ook tegen, CDA en VVD ihben gisteren nog eens aange- ïtn dat grond alleen vrijwil- ikan worden afgestaan. partijen reageren daarmee antwoorden van minister ierman (CDA, Landbouw, Na- en Voedselkwaliteit) op n las II f. anc- ;rL te krijgen. „De onteigening staat dus als stok achter de deur. Dat noem ik gedwongen vrijwilligheid." Hij krijgt bijval van CU-Kamer- lid Slob. „Je wil je grond af staan of niet. Als je niet wil, moet je dus niet gedwongen wor den." Zowel Van der Staaij als Slob wil dat Veerman in een Ka merdebat opheldering geeft. De Kamerleden Buijs (CDA) en Snijder-Hazelhoff reageren ge nuanceerder. Ze wijzen erop dat Veerman aangeeft dat de provin cie nog volop bezig is met de se lectie van de gebieden voor ont poldering en dat de besluitvor ming nog 'gaande' is. „Zeeland is aan zet", aldus Buijs. „Ik kan me voorstellen dat Veerman de provincie niet voor de voeten wil lopen. Als het niet lukt de gronden op basis van vrijwillig heid te verwerven, moet de pro vincie terug naar Veerman en moet Veerman terug naar de Ka mer." Uit den boze Dan zal de minister te horen krijgen dat dwang uit den boze is, aldus Buijs. „Veerman schrijft dat in het uiterste geval tot onteigening kan worden overgegaan. Wat mij betreft kan het niet. Formeel heeft Veerman gelijk, want de Kamer zou een draai kunnen maken. Maar dat gaat niet gebeuren." Ook Snijder stelt dat de uit komst 'nooit' onteigening zal zijn. CDA en WD vinden een debat op korte termijn niet nodig. Buijs en Snijder betreuren het wel dat Veerman in zijn brief geen melding maakt van het voorbehoud dat de Tweede Ka mer in januari heeft gemaakt over ontpoldering. „Dat is jam mer", zegt Buijs. „Het ware dui delijker geweest als hij het volle dige besluit van de Kamer in zijn brief had vermeld." rij.' Lnftelijke wagen van het Ka- rlirl Van Hor Rtanii rlid Van der Staaij (SGP). e wil weten of Veerman be- idis de plannen voor ontpolde- van 600 hectare landbouw end rondom de Westerschelde 'a herzien, nu daartegen in Zee- iid veel verzet blijkt te be erman schrijft de Kamer dat i!heroverwegen van de ontpol- niet aan de orde is. Er ju geen misverstand bestaan er de noodzaak' tot ontpolde- aldus de minister, geeft aan zich 'terdege' te üiseren dat de plannen tot 'zeer ingrijpend h voor de betrokken agrari- ondernemers'. „De uit- cgspositie van de provincie grondverwerving is vrijwilli- medewerking. Ook ik hecht maan. De provincie en LNV AJ"ïenhun uiterste best doen dit «rekkelijk en mogelijk te ma- 2. Dit neemt niet weg dat in uiterste geval tot onteige- 1*kan worden overgegaan." ader Staaij zegt hiervan een jfjjj-' Evelende smaak in de mond' Wij helpen je computers het werk te laten doen! www.hz.nl info-avond 1 juni Hogeschool ffW Zeeland Wij helpen je een dijk van een weg- en waterbouwer te worden! www.hz.nl info-avond 1 juni HogeschoolZeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13