Kokkel vissers jagen op vergoeding www.pzc.nl/adverteren Voedselbank op de vuilnisbelt Dagje Walibi voor niet-rokers Buys Ballot (3 Ai Cran Combi tfZC Sector wil geblokkeerde visvergunning 2004 officieel ingetrokken zien lh n Introductie over familieopstelling W WÈm Je krijgt eerder reuma dan rimpels. ^Reumafonds 0 Cranberry vitamine C: voor gezonde blaas en nieren GRATIS! mS dinsdag 23 mei 2006 door Jan van Ommen DEN HAAG - De Zeeuwse kok kelvissers eisen dat het ministe rie Landbouw, Natuur en Voed selkwaliteit (LNV) de in 2004 verleende, maar door de Raad van State geblokkeerde visver gunning alsnog intrekt. Als dat gebeurt hopen de kokkelvissers sterker te staan in een juridi sche slag om een fikse schade vergoeding. Immers, de kokkel vissers clai men tachtig miljoen euro schade- geld, omdat ze in de Waddenzee niet langer mechanisch op schelpdieren mogen vissen. De Raad van State behandelde gis teren de waarschijnlijk laatste beroepszaak over de laatste door LNV verleende vergunning om in de Waddenzee op kokkels te mogen vissen. Acht miljoen kilo Vorig jaar nog verklaarde het hoogste bestuursrechtscollege de laatste beroepen gegrond van het Koninklijk Nederlands Insti tuut voor Onderzoek der Zee, de Vogelbescherming Nederland, de Faunabescherming en van de Stichting Wilde Kokkels tegen de laatst verleende vergunning voor het seizoen 2004. Met die vergunning wilden de kokkelvis sers 2004 maximaal acht mil joen kilo kokkel vlees uit de Waddenzee opvissen. Omzetschade De Raad van State verbood de vissersvloot uit te varen en stel de dat niet uitgesloten kon wor den dat de kokkelvisserij belang rijke nadelige gevolgen heeft voor het natuurgebied de Wad denzee. Sindsdien proberen de vissers de omzetschade op de Ne derlandse overheid te verhalen. LNV verleende immers in 2004 nog een vergunning. Die sneuvel de bij de Raad van State. De vis sers eisen evenwel dat LNV de uitspraak opvolgt en alsnog ac- tiëf de vergunning intrekt, in de hoop sterker te staan in de scha deprocedure tegen het Rijk. Het ministerie wil er niet aan. LNV vindt dat de kokkelvissers wisten dat het elk moment afge lopen kon zijn met de schelpdie- renvisserij op de Waddenzee. LNV vindt niet dat het Rijk moet opdraaien voor de omzet schade die de vissers hebben op gelopen. Het is maar de vraag of de Raad van State, die binnen enkele weken uitspraak zal doen, nog veel voor de kokkelvis sers kan doen, aangezien de ver gunning voor 2004 al twee jaar is uitgewerkt, en de Raad van State de vergunning zelf heeft afgeschoten. orMf 11SSI1 de wel ïchl.ï ilet v ise st jalw door Frank Balkenende GOES - Wereldwijd liepen af gelopen weekeinde 750.000 mensen mee in Walk the World, een sponsorloop in de strijd tegen de honger onder kinderen. De Goese Janneke Herrebout (26) kent het leed van de lege magen. Daarom richtte ze vorig jaar de stich ting Juntos Con Tigo (Samen met jou) op. Ze helpt ruim tweehonderd kin deren die op een vuilnisbelt bij de Nicaraguaanse hoofdstad Managua wonen. Dankzij Jan neke en een stel vrijwilligers krijgen de kinderen er vitami- nerijke maaltijden, medische verzorging, aandacht en liefde. Een wereldverbeteraar? Nee, zo wil ze zichzelf niet affiche ren. Janneke Herrebout, opge leid als sociaal-pedagogisch hulpverlener; vindt wel dat ze als christen niet aan de zijlijn kan blijven staan. Bovendien is ze ook wel in voor een beetje avontuur. Het buitenland, an dere culturen, dat trok haar. Vanuit die motivatie liep ze en kele jaren geleden stage in de Indiase miljoenenstad Bom bay. Zes maanden lang probeer de ze er straatkinderen, voor zo ver dat ging, te steunen. „Stuk voor stuk kinderen die alleen in het leven staan. Dat heeft me aangegrepen en aan het den ken gezet. Wat kan ik doen, wat is mijn positie?" In elk geval de handen uit de mouwen steken. Na Bombay maakte ze haar studie af in Ne derland, waarna ze op eigen ini tiatief vertrok naar Nicaragua. „Ik heb een tijdje gewerkt op een school voor autistische kin deren in Breda en mijn spaar geld gebruikt om naar een La tijns-Amerikaans land te gaan. Ik had wel gesolliciteerd bij ngo's (niet-gouvermentele orga nisaties, red.), maar het is moei lijk om een betaalde baan te vinden bij ontwikkelings- en hulporganisaties. Ik vond het trouwens wel prima zo. Ik wil de bewegingsvrijheid en de vrij heid om te kunnen handelen. Dus ging ik op de bonnefooi." Via via kreeg ze het adres van een dominee in een plaats dicht bij de hoofdstad Managua. Dat werd haar uitvalsbasis om con tacten te leggen met de bevol king en medewerkers van hulp organisaties. Obstakels Ze zette eigenhandig enkele projectjes op. Voor gehandicap te kinderen - in Nicaragua een weggedrukte, vergeten groep - zocht ze bijvoorbeeld een box en speelgoed, zodat ze motori sche oefeningen konden doen. Ze regelde een kapstercursus voor slechthorende meisjes, die in het reguliere onderwijs op tal van obstakels stuiten. Ver der knapte ze een kleuter schooltje op en onderzocht in buurland Guatemala of een mo biele school ook iets zou zijn voor Nicaragua. Door een spontane ontmoeting met twee inheemse hulpverleen sters belandde Janneke op een vuilnisbelt, een afgesloten ge bied aan de rand van Managua. „Die vrouwen verkochten kin- derkaarten om af en toe eten en kleding te kunnen kopen voor de kinderen die op de vuil nisbelt wonen." De situatie van de kinderen (en hun ouders) is dramatisch. Ze Janneke Herrebout uit Goes helpt kinderen die op een vuilnisbelt in Nicaragua leven. foto Willem Mieras wonen in hutjes van karton of, in het gunstigste geval, van golfplaten. Elke dag wroeten ze in de bergen afval, op zoek naar materialen die kunnen worden hergebruikt. Plastic, rubber of metaal levert meestal wel iets op. Een gezonde woon- stek is het allerminst, Uit het afval komen giftige gassen vrij. Een ander probleem is dat de gezinnen er vis eten uit het zwaar vervuilde meer naast de vuilnisbelt. Hier was werk aan de winkel, besloot Janneke. Ze richtte de stichting Junto Con Tigo op en wist via haar Nederlandse net werk (familie, vrienden, kerke lijke gemeenten) geld in te za melen om een gaarkeuken an nex kinderopvangcentrum te bouwen. Die bestaat uit twee grote containers en een houten overkapping. „Die containers heb ik via vriesbedrijf Klooster boer in Vlissingen-Oost gere geld, met hulp van Apartgoes omgebouwd en getranspor teerd met steun van service club Kiwani's. Natuurlijk heb ik de containers volgestouwd met hulpgoederen." Eethuis Het 'eethuis', zoals Janneke de samen met twee Nicaraguaan se jongens gebouwde voedsel bank noemt, voorziet de kinde ren niet alleen van een dage lijks gezond ontbijt en warme maaltijd, maar ook van medi sche zorg, psycho-sociale bege leiding en onderwijs op het ni veau van de onderbouw van een basisschool. Ook staan er pc's om kinderen wegwijs te maken op de computer. „We werken samen met een dokter, voedingsdeskundigen, een leer kracht en een kerk. Het is de be doeling dat de plaatselijke be volking het project draaiende houdt en ik het los kan laten. Ik ben nu in Nederland en zoek grote sponsors om de continuï teit van het project zeker te stellen." Janneke zoekt nu zelf een baan in Nederland, want ze wil een eigen huis. „Ik wil geen wereldreiziger worden. Je kunt ook heel goed vanuit Ne derland mensen aan de andere kant van de wereld helpen." Meer informatie: www.juntoscontigo.com door Harmen van der Werf GOES - Ze mogen een dagje gra tis naar Walibi World in Bid- dinghuizen, de leerlingen van basisberoeps lc van het Buys Ballot College in Goes. Een half jaar hebben de vmbo-leerlingen niet gerookt én ze wonnen met een pakkende slogan tegen ro ken één van de twee Zeeuwse prijzen van Actie Tegengif, dat dagje naar Walibi World. Maandagmiddag is de prijsuit reiking, in het lokaal van docen te verzorging Jannie Pietersma. Teamleider vmbo van het Buys Ballot College, Koen Raas, mag iedereen welkom heten. Een he le eer, vindt hij. „Want ik rook én zou graag stoppen, maar ja." Lucy Herbers van Emergis ver slavingszorg haakt daar gretig op in. „Een verstokte roker wordt zelfs om drie uur 's nachts wakker, omdat z'n nici- tonespiegel te ver is gedaald." Voor de veertien leerlingen - elf meiden en drie jongens - van lc spreekt Herbers geen geheim taal. De Actie Tegengif, van an- ti-rookorganisatie Stivoro en de Nederlandse Hartstichting, is meer dan een wedstrijd. Voor lichting hoort erbij. En dat lijkt z'n effect te hebben gehad. Slechts één leerling, de 14-jari- ge Jeroen Sandee uit 's-Heer Hendrikskinderen, bekent 'het' te hebben geprobeerd. „Een stuk of drie", zegt hij, „meer niet." Watje De verleiding is groot, weet teamleider Raas uit ervaring. „Krijgen jullie wel eens een siga ret aangeboden", doet hij een test, „en wat doen jullie dan?" Manon Wielders (13) uit Driewe gen reageert direct. „Ik zeg ge woon 'nee'." Raas vraagt door. „En dan?" Manon: „Stoer doen ze dan. 'Ik rook en jij lekker niet, watje'. Ik kan daar wel te gen." De teamleider gaat door. „Prescilla", richt hij zich tot de 13-jarige Prescilla Jansen uit Le- wedorp, „wat zou jij doen als je een leuke jongen tegenkwam9 die bood je een sigaret aan?" scilla zou de jongen niet afwji zen, z'n sigaret wel. „Je moetij, mand nemen zoals die is, ik wil zelf niet roken." De slogan waarmee klas basisbe- roeps lc van het Buys Ballot Co lege de Actie Tegengif wq sluit naadloos aan bij het voor beeld van Raas. Twee koppeltje staan op een tekening bij g. kaar. Het éne stelletje rookt ha andere niet. Stoer zegt niet-rokende meid tegen de kende jongen: ïschii Sft Bah, ga bij een ander meisjeslii ken. This is my bink. 0 ge De bedenkster, Jolien Boei (IJ el! uit Heinkenszand, extra applaus van haar klasge ^en, noten. Tien juni gaan ze Walibi World, in elk geval nu de andere Zeeuwse winnaar va Actie Tegengif, klas lb vanD Rede in Terneuzen. Ook in Zeeuws-Vlaanderen srnia een klas in de prijzen. Klas To f. eI van De Rede dankt haar prijsj de categorie havo-vwo slagzin van leerling Manon q Cooman: Talk to the hani i( wil een frisse vent. Beide scholen dingen nu mt f naar de Europese een reis naar Portugal. "lid wil iberzii tü V£ an. here ning an ge rer de MIDDELBURG - Belangrijl gebeurtenissen in een famiL kunnen grote invloed hebben op f",' het functioneren en het welzij! van andere familieleden. pvot 4e 0; Problemen op het werk of bin ^SPC nen de relatie kunnen vaak her. leid worden naar familieban den. Hans Boudens en Petra Kiii jj. pers-de Bruijn geven zaterdag3 J1 27 mei in Middelburg een intro.3 ductie over familieopstellingen Het seminar wordt j het Pakhuis aan het Oosterkerk plein 22 in Middelburg. Aanmel den kan op 0118-624260 of ra petra.debruijn@zeelandnetï NIERSTICHTING Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.nl 1 Boven de 35 begint reuma vaak al. Boven de 60 heeft bijna iedereen er mee te maken. Steun reuma-research, in je eigen belang. Giro 324. www.reumafonds.nl «.si„. Waarom Cran Combi? Voor een goede blaas- én nierfunctie Bevat een hoge dagdosering cranberry extract (1200 mg) Bevat vitamine C voor extra weerstand Extra toegevoegd: berendruifblad, propolis, mierikswortel, silicium en zink Vrouwen krijgen nogal eens te maken me! een aantal vervelende bijverschijnsel van de blaas. De blaas is van slag of mis! net dat beetje extra verzorging. Crar Combi kan daarvoor uitkomst bieden Cranberry's, ook wel veenbesser genoemd, bevatten een hoog gehalte citroenzuur en ondersteunen daarmee de natuurlijke zuurgraad van urine. Het help! de blaas schoon en zuiver te houden. Daarnaast ondersteunt het ook de nie:- functie. Berendruifblad helpt het functioneren van blaas en nieren. Verder is er vitamine C toegevoegd, wat ook een positieve invloed heeft op de zuurgraad van urine. SUPERAANBIEDING Bij aankoop van 1 verpakking Cran Combi 60 tabl. 19,95) ontvangt u 1 verpakking van 30 tabl. Uw voordeel 11,95 De kortingsbon kunt u inleveren bij: ooi ren d ;kan' irifte medi :rek a Dr et uitc ïiigkai in der lelt ipni art Hoe UDDE njfDe rilrak uilenl; lerd ei kan tide 01 a ied luw. an de t ale V de l!a a; slotei drijf juni: PZC ar dai rhad 3 va instre Irak PPl.v Ég ii trhei dhoi irecte iwacl mei anen luw r eft o] Etan 2d." fSloe tkker D tota sderl; 120 >'JW.I 12009 Middelburg: Drogisterij De Rode Pilaren, Lange Delft 121 v Vlissingen: Drogisterij De Rode Pilaren, Walstraat 91 PZC WALCltdh

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 12