EEUWSE COURAN ontenegro wil os van Servië Veerman: verzet tegen ontpoldering kansloos PZC Hollandse wietteler spant Belg voor kar Vogelgriep in Boekarest Nieuwe verdachte in de zaak-Holloway Heine meerderheid voor afscheiding Aannemen jongere beloond Jeugdzorg krijgt zes van cliënten Ivan Basso heeft weinig te vrezen Reckweg wint Juniorendriedaagse www.hetoranjeplein.nl Kompels vast in Chinese mijn Goese inbreker laat naam en adres achter Zeven doden bij ongeluk met Belgische bus .ap;_ middag mogelijk met onweer. Vanavond ïzee mogelijk stormachtige ZW find,kracht 8. Maximaal 16-20 graden. |48e jaargang no. 120 ta uandag 22 mei 2006 jnummer 1,25 Oe eerste de beste Buiten schilderen? Erkend Sikkens Specialist: Hubo De Bezige Hand Butenxstraat 12, Oost-Souburg Tel 0 H 8 '461241 woensdag gesloten internet: www.pzc.nl r V; fcor Kees Bos en gnderiekus Wiltjer ircr» kl b oppq ODGORICA - De bevol- gfc üng van Montenegro heeft h jjfh gisteren in een referen- le*|mn maar nipt uitgespro- Ijp ten voor onafhankelijkheid 'Jj ran het veel grotere Servië, aari M blijkt uit de eerste pei lingen na sluiting van de ilembureaus in het kleine Balkanland. dlgens twee onafhankelijke aarnemersmissies heeft 56,3 tjocent zich voor onafhankelijk- id uitgesproken, meldde de lfl,S lontenegrijnse televisie. Meer :nVd iyi 85 procent van de 485.000 :ir® es-gerechtigden heeft zijn of jaar stem uitgebracht. Ie hoge opkomst garandeert de digheid van de uitslag. Met Europese Unie is afgespro ken dat een uitspraak vóór onaf fe: zakelijkheid alleen geldig is, i!s 55 procent van de kiezers tch ervoor uitspreekt, bij een nav ipkomst van minimaal 50 pro- itua hijs Vorstanders van een onafhan kelijke staat omschreven de uit slag als een 'historische zege'. De tegenstanders van de onaf hankelijkheid spraken in een eerste reactie van 'bedrog'. De wlksraaclpleging verliep zonder incidenten. Direct na het be kend worden van de peilingen zijn in de hoofdstad Podgorica jongeren massaal de straat opge gaan. Mensen dansten en zwaai den met vlaggen. Velen kwamen samen bij het parlementsge bouw waar zij vuurwerk afsta ken. Feestvierende automobilis ten reden claxonnerend door de straten. Op dit moment is Monte negro nog een deelrepubliek van de Unie Servië-Montenegro. Voorstanders van een soeverein Montenegro, dat ongeveer 650.000 inwoners telt, zeggen dat er meer kans is op economi sche welvaart zonder Servië. Het jakamp wordt aangevoerd door premier en ex-president Milo Djukanovic. Die deed tij dens de campagne een beroep op de patriottische gevoelens van de Montenegrijnen, die tot 1918 hun eigen koninkrijk had den. De pro-Servische oppositie en sommige westerse waarne mers beschuldigen Djukanovic ervan dat hij alleen maar onaf hankelijkheid wil om straffe loos aan smokkel en andere cri minele activiteiten te kunnen doen. Gevolgen De pro-Servische alliantie, aan gevoerd door de socialistische oppositieleider en vroegere Mi- losevic-trawant Predrag Bulato- vic, waarschuwde voorafgaand aan het referendum voor cle ge volgen van onafhankelijkheid. De 260.000 Montenegrijnen die deels al generaties lang in Ser vië leven, zouden daar volgens hem in een klap buitenlanders worden. Zij zouden daarom ont slagen kunnen worden en de nu al overspannen arbeidsmarkt in Montenegro kunnen overspoe len. Ook zouden de Serviërs een onafhankelijk Montenegro kun nen mijden, waar de toeristische sector onder zou lijden. Definitief Als de uitslag vandaag officeel wordt bevestigd, betekent dit de definitieve breuk van de zes sta ten die ooit het oude Joegoslavië vormden. Na de bloedige Bal kanoorlogen uit de jaren negen tig scheidden Slovenië, Kroatië, Bosnië en Macedonië zich al af. Servië en Montenegro vormden daarna nog een een unie, waar beide deelrepublieken na drie jaar konden uitstappen. Die ter mijn verstreek dit jaar. Er wa ren talrijke buitenlandse waar nemers aanwezig. De Nederlandse waarnemer en Europarlementariër Erik Meijer (Socialistische Partij) heeft de indruk dat de stemming 'uiter mate correct' is verlopen. Hij constateert grote zorgvuldig heid met identiteitskaarten, con trolestrookjes en speciale-inkt die dubbel stemmen moet voor komen. ANP Voorstanders van een onafhankelijk Montenegro vieren op straat Podgorica nadat is bekend geworden dat een meerderheid van de Servië. feest voor een regeringsgebouw in bevolking zich wil afscheiden van foto Ivan Milutinovic/RTR Werkgevers die een jongere in dienst nemen krijgen daar voor maximaal 5500 euro loonkostensubsidie per jaar. Daarnaast betalen gemeenten de kosten voor eventueel ziekteverzuim. Met de maatregelen wil minister De Geus van Sociale Zaken en Werkgelegenheid duizen den jongeren aan een baan en een diploma hel pen. Bureau Jeugdzorg krijgt een rapportcijfer zes van ouders en kinderen. Een voldoende, maar te mager, vindt direc teur F. van den Brüle. Hij laat het er niet bij zitten. „La ten we ambitieus zijn: over twee jaar moet het een dikke 7,5 zijn." Zaterdag kreeg Bureau Jeugdzorg tij dens een cliëntendag in Vlissingen de rappor- 4 tage gepresenteerd. Ivan Basso heeft in de eer ste twee serieuze bergetap pes van de Ronde van Italië getoond dat momenteel nie mand anders aanspraak mag maken op de eindzege. Zaterdag pakte de Italiaan se kopman van CSC op nieuw tijd op de concurren ten. Zondag was er een sta tus-quo in de top van het klassement. Morten Reckweg uit Kopenhagen is winnaar geworden van de driedaagse van Axel, een wereldbekerwedstrijd voor junioren. De zeventienjarige Deen won met over macht. Het is voor de derde keer in vijf jaar tijd dat een Deense wielrenner tot win naar van de Juniorendrie- *jfl daagse wordt gekroond. a a w B 1 éëa Varia: 2; Binnenland: 3: Feiten Meningen: 4; Buiten land^; Radio Televisie: 6; Gezondheid: 7; Zeeland: 9; 11,13 en 15; Sport: 17, 18,19, 20, 21, 22, 23 en 24 siJM foor Kees Bos en Ton van Lierop BRUSSEL - Steeds meer Neder- Ise wiettelers vinden de weg r Belgen met geldproble- i. In ruil voor een dik pak Bankbiljetten komen de Neder landers bij hen een cannabis- plantage bouwen. Daarbij gaat iet vaak om armlastige boeren. .Nederlandse organisaties stu- ten handlangers naar België om 'kte locaties te zoeken", [zei politiecommissaris Patrick Boons gisteren in de Vlaamse irant Het Nieuwsblad op Zon- Vooral alleenstaande boer- derijen blijken aantrekkelijk foor de verboden teelt. Maar ook zolderkamertjes laten de te lereniet links liggen. Guido Cor- demans uit Kieldrecht zwichtte foor het geld van de Nederland se wiethandelaren. In zijn kel der stonden honderd planten en opzolder had hij twaalfhonderd n geoogst, toen justitie ajn plantage twee weken gele den kwam ontmantelen. Geen keuze -Ik heb er spijt van, maar ik kad geen andere keuze. Het wa ter stond aan mijn lippen: mijn suis was pas afgebrand en mjn scheiding kostte me ook al een bom geld." De Belgische en Ne derlandse justitie werken samen om de plantages aan te pakken. Het aantal opgerolde plantages neemt jaarlijks toe. De landen verschillen echter wel sterk van mening over de koffieshops waar de wietteelt voor bedoeld is, zo bleek zaterdag nog bij een conferentie in Luik en Maas tricht van onder meer het Bene- lux-parlement. Nederlanders verdedigden er het gedoogbe leid, de meeste Belgen kiezen voor nultolerantie. Illegaliteit Burgemeester Gert Leers van Maastricht stelde dat sluiting van coffeeshops het drugspro bleem zou vergroten, omdat de verkoop dan in de illegaliteit verdwijnt. Hij wil de koffie shops beter controleren en sprei den. Ook D66 en de Vlaamse links-liberale partij Spirit wil len in Maastricht de wietteelt voor koffieshops regulariseren, waardoor de verkoop aan de achterdeur niet meer strikt ille gaal is. Minister Donner van Jus titie weigert vooralsnog hierop in te gaan. Ook de buurgemeen ten van Maastricht, waaronder die in België, zijn huiverig. ANP/BELGA (Advertentie) //a BOEKAREST - Een straat in de Roemeense hoofdstad Boekarest wordt afgegrendeld nadat giste ren uit laboratoriumtests bleek dat vogels er met vogelgriep waren besmet. De afgelopen week zijn er ruim twintig gevallen van vogelgriep in Roemenië gemeld, vooral in het gebied rond Bras- ov. foto Bogdan Cristel/RTR WEMELDINGE - Verzet tegen ontpoldering heeft geen zin. De samenleving is veranderd, aldus Advertentie DE VAKANTIEVEILING KltlN1)K KNALLER een itopreis W I voor een KNALPRIJSI Kijk op de Kleintjesmarkt pagina's in deze krant of opkleintjesknalier.nl voor de VAKANTIE van de week! CDA-minister Veerman van Landbouw zaterdag in Wemel- dinge. Veerman sprak in Wemeldinge ter gelegenheid van het afscheid van A. Bierens, directeur van de Coöperatieve Zuidelijke Aan koop- en Ver koop vereniging (CZAV). De minister toonde be grip voor de gevoelens die in Zeeland leven tegen het terugge ven van land aan de natuur van de Westerschelde, maar liet doorschemeren er niets mee te kunnen. „We moeten elkaar geen zand in de ogen strooien." Ontpoldering moet 'vasthou dend en netjes' worden uitge voerd, aldus Veerman, waarbij boeren die grond willen verko pen, de kans moeten krijgen dat ook te doen. Akkerbouwer G. Minderhoud uit Oudelande voer de in Wemeldinge bescheiden ac tie tegen ontpoldering. „Wij leg gen toch niemand iets in de weg grond te verkopen", reageerde hij op Veerman. „Alleen aan on ze kant, in de polders bij Oude lande, wil niet één grondeige naar verkopen." pagina 13 ontpolderen is onontkoombaar PEKING - Een grote groep mijn werkers wordt vermist nadat in het noorden van China een mijn was ondergelopen. Volgens Chinese staatsmedia be vinden 57 kompels zich waar schijnlijk nog in de Xinjing-ko- lenmijn in de provincie Shanxi. Het is onduidelijk of ze nog in le ven zijn. ANP/AFP GOES - Een 33-jarige Goese- naar is gisteren door stom toe val aangehouden voor twee door hem gepleegde feiten. In de nacht van donderdag op vrijdag pleegde hij een inbraak in een personenauto aan de Schengestraat in Goes en liet daarbij zijn rugzak achter met daarin een brief met zijn naam en adres. De eigenaar van de au to deed gisteren aangifte. De po litie belde de Goesenaar en vroeg hem naar het bureau te ko men. Hij bekende de inbraak te hebben gepleegd in een dronken bui. Nadat de eigenaar van de auto zijn aangifte had gedaan en naar huis wilde gaan, trof hij voor het politiebureau zijn ei gen fiets aan, die 14 dagen gele den gestolen was. Aangezien de auto-inbreker op die fiets naar het bureau was gekomen, kon hij ook meteen voor die diefstal worden ingerekend. door Hans Heijt MADRID - Zeven mensen met de Marokkaanse nationaliteit zijn gisteren om het leven geko men, doordat een bus met een Belgisch kenteken kantelde in de buurt van de Spaanse hoofd stad Madrid. Twee van de zeven slachtoffers hadden naast de Ma rokkaanse ook de Belgische na tionaliteit. Een van de doden is een baby, aldus de kranten El Pals en El Mundo in hun inter neteditie. Zeker 28 personen raakten ge wond, volgens medewerkers van dé Spaanse politie en de Spaan se hulpdiensten. Van zes gewon den is de situatie kritiek. De ge wonden zijn met helikopters naar verschillende ziekenhuizen in Madrid overgebracht. Het incident deed zich voor op de Al, ter hoogte van de plaats Pedrezuela ten noorden van Ma drid. De dubbeldekker was op weg van het Zuid-Spaanse Alge- ciras naar Brussel. Het voertuig raakte vermoedelijk door een klapband van de weg. De bus kantelde en kwam tegen een boom tot stilstand. ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - De politie in Utrecht heeft een Arubaanse jongen aangehouden in verband met de vermissing van de Ameri kaanse tiener Natalee Holloway op Aruba. Hij wordt verdacht van 'het medeplegen van moord, zware mishandeling en vrij heidsberoving' van de tiener. Dat verklaarde zijn Amsterdam se advocaat Gerard Spong gis teravond. De jongen, die afgelopen woens dag werd aangehouden, is een vriend van Joran van der Sloot, de Nederlander die tot nu toe hoofdverdachte was in het on derzoek naar de vermiste Ameri kaanse. Van der Sloot was een van de laatste personen die Hol loway in leven heeft gezien. Het meisje wordt sinds 30 mei 2005 vermist. De nieuwe verdachte werkte als croupier in het casino van het Holiday Inn hotel op Aruba waar Holloway tot haar vermis sing verbleef. De jongen werd vlak na de vermissing tot drie keer toe als getuige gehoord door de Arubaanse politie. Na enkele weken vertrok hij naar Nederland, waar hij nog eens twee keer is gehoord. Spong spant morgen een kort ge ding aan om 'uitlevering' van de verdachte aan Aruba te voorko men. De advocaat zegt niets te kunnen zeggen over de toe dracht van de aanhouding of over de rol van cliënt bij de ver dwijning van de Amerikaanse. De politie Utrecht weigert mede delingen te doen over de aanhou ding. Het Openbaar Ministerie van Aruba was gisteren niet be reikbaar voor een reactie. De moeder van Natalee Holloway, Beth Twitty, reageerde gister avond verrast op het nieuws over de aanhouding. „Ik ben ge schokt, maar het is ook bemoedi gend", zei ze desgevraagd. GPD (Advertentie) plaats: telefoon: e-mail: Jposljtankfekeningnummer Kijk op w.wpzc nl/abonneren. bol gratis 0800 0231 231 of stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice AnMoordnummer 713. 4460 WB Goes Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad. W Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daama wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 20.55)" per kwartaal met automatische incasso 59,751* Q per jaar met automatische incasso 229,20)". wei gratis PZC-paraplu het alfabet van Zeeland ■I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1