»zc Neckermann geeft uitsluitsel PZC Mannen van de Stille Westkant Burgemeester Knokke voor gerecht Bouw nieuwe wijk in Sint-Jansteen komt stap dichterbij 13 Logistiek is hangijzer voor handel Mor res met China (oensdag weten werknemers wie er ontslagen wordt itleg over lordic walking -»De Halle Beach volleybaltoernooi V ogelwaarde Baan kwijt door rijverbod Zaamslagse moet alsnog zitten Boete voor brokkenmaker Bos ziet kans voor park Sluiskil Snoeien tegen overlast bomen in Terneuzen zaterdag 20 mei 2006 frnrSheila van Doorsselaer HULST - Of woninginrichter jlorres Wonen in Hulst daad- Kerkelijk zaken gaat doen met China, hangt af van de logis tiek en de distributiemogelijk- jgden van meubelen van China jaar Hulst. lorres ontving donderdag een zestienkoppige delegatie uit de Chinese stad Guangzhou en Pa- nyu, het economische centrum van Guangzhou. Morres had in het verleden een kleine showroom in Panyu. Morres bekijkt de mogelijkhe den meubels vanuit Panyu te kunnen betrekken. Volgens J. Goosen, woordvoer der van Morres, zijn de contac ten in ieder geval gelegd. „In feite kunnen ze daar alles maken, maar het moet dan wel voldoen aan de westerse smaak qua belijning en kleur. Tijdens het bezoek aan onze showroom in Hulst hebben ze kunnen zien waar we naar op zoek zijn." De handel met China staat of valt echter met de logistieke mogelijkheden. „Een container volladen met handdoeken is wel even iets anders dan bank stellen. Daarbij, als de kosten uit de pan rijzen, dan is het voor ons ook niet zo interes sant." Een delegatie van Morres gaat binnen enkele weken naar Pa nyu om daar verder te praten. Goosen denkt dat over een paar weken duidelijk is of Mor res daadwerkelijk op eigen kracht meubelen uit China gaat betrekken. Nu koopt het bedrijf nog in via Nederlandse groothandelaren. ^jean-Lou de Gucht Ir-JANSTEEN - De directie a Neckermann maakt woens- de namen bekend van de 75 de® rknemers van wie het dienst [band wordt beëindigd. De Bte ontslagen vallen per 1 idat vorige week Neckermann FNV Bondgenoten een ak- oid bereikten over het sociaal heeft de ondernemings deze week zijn goedkeu- li gegeven aan de voorgestel- organisatiewijzigingen, mdérd van de ruim achthon- medewerkers in Sint-Jan- en en Terneuzen raken hun an kwijt, van hen wacht 75 Edewerkers gedwongen ont ij. De afslanking is nodig om fkermann er weer bovenop te Jpen. Het bedrijf gaat zich smamelijk richten op de ver en via internet. Het postorder- (t drijf zoekt middelen om weer rerend te worden. De winst is liaatste jaren steeds gedaald. 2003 boekte het bedrijf 'nog nettowinst van ruim drie iljoen euro, in 2004 was dit paar iets meer dan acht ton vorig jaar belandde Necker- ainin de rode cijfers, idafdelingen en functies krij- andere of nieuwe verant- lordelijkheden. Die zijn er op jicht om de visie 'gunstige eenvoud, snel' in een ommercebedrijf waar te ma- laten directeuren K. Ga- c'êise en P. van Laere weten in s mededeling aan het perso- Neckermann wil naar ei- zeggen 'de klant oprechte rdering tonen.' De directie LXEL - Nordic walking, wande- met speciale stokken, lijkt ai ware rage te worden De (lichting Welzijn voor Ouderen iffO) Axel houdt dinsdag 6 ïi een instructiebijeenkomst iDe Halle in Axel. ie de stokken bij nordic wal ing verkeerd gebruik loopt op blessures, weet de die tegelijkertijd stelt dat se sport uitstekend geschikt is [por senioren die zich wat onze- beginnen te voelen tijdens wandelen. Tijdens de in- rmetiebijeenkomst, die om half Efj ice begint, wordt speciaal reke- ng gehouden met de motoriek de mogelijkheden van de 'rier wordende mens. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-V LAAN DEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) WoutBareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail; redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 priiail: redactie@pzc.nl I "4TERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl spreekt over een nieuwe cultuur in het bedrijf. 'Wij zijn ervan overtuigd dat we alleen een an der bedrijf worden in de ogen van de klant als we ook zelf ver anderen. Het zijn mooie woor den die echter in de praktijk niet zomaar gerealiseerd wor den. We proberen een andere geest te laten waaien door onze manier van werken met elkaar.' Woensdag geeft de directie van Neckermann openheid aan het personeel over alle organisatie wijzigingen en het sociaal plan. Dan wordt ook duidelijk wat er terecht komt van het zogenoem de outplacement. Dat wil zeg gen dat Neckermann eraan moet meewerken dat de werkne mers die ontslag wacht, zo snel mogelijk binnen een ander be drijf terug aan de slag kunnen. Eerder liet de FNV weten hier op in te zetten. Ooit werden de zware scheepstrossen 'op de spieren' binnengehaald, nu gebeurt dat met winches. door Wout Bareman TERNEUZEN - In de volksmond in Ter- neuzen gaan ze door voor 'bootman nen': mannen van de waterkant, die alle mogelijke hand- en spandiensten ver richten voor de scheepvaart. Trossen vastmaken en losgooien, op de brug van een zeeschip de orders van loods en ka pitein uitvoeren, maar ook het vervoer verzorgen van mensen die worden inge zet bij het vervangen van pijpleidingen, kabels of bij bergingen. Vandaag de dag beschikken de Verenigde Bootlieden bv in Terneuzen zelfs over een eigen taxibe drijf. Het begon ooit als een samengeraapt zooitje sloeproeiers, tijmannen en boot mannen, van elkaar beconcurrerende families die uiteindelijk toch maar be sloten de handen ineen te slaan. Dat is na honderd jaar uitgegroeid tot een strak georganiseerd bedrijf met enkele tientallen werknemers en een kleine vloot, 24 uur per etmaal paraat op het water, in de havens en op de sluizen. Het werk van de bootlieden is door de eeuwen heen nauwelijks veranderd. Het materieel veranderde wél. De roei boot van weleer is vervangen door snel le, gemotoriseerde vletten en waar vroe ger de zware scheepstrossen 'op de spie ren' werden binnengehaald, gebeurt dat nu waar mogelijk met winches. Werden in het begin van de vorige eeuw de werk zaamheden verricht vanuit een hut bij de sluis, de 'bootmannen' van nu ont breekt het werkelijk aan niets meer. De leiding beschikt over ruime kantoren, de wachtruimte voor de mannen van dienst is bijkans luxueus en het werk wordt gecoördineerd vanuit een contro letoren bij de zeesluis. Daar fungeert sinds vorig najaar ook een vrouw als coördinator. En dat was eerlijk gezegd tot niet zo lang geleden absoluut on denkbaar. Peter de Lijser uit Breskens verdiepte zich ruim een jaar in de geschiedenis van de bootmannen. Het bleek een zoek tocht met grote hindernissen, want de archieven gaven weinig prijs over het ontstaan van wat eerst simpelweg 'de gezamenlijke bootmannen' heette en uit eindelijk officieel werd omgedoopt in Vereenigde Bootlieden. Die tweede 'e' is inmiddels gesneuveld. Het boek van De Lijser, 'De Mannen van de Stille Westkant', werd gister avond officieel gepresenteerd. Tijdens de viering van het honderdjarig bestaan overhandigde directeur J. L. van Immer zeel het eerste exemplaar aan burge meester J. Lonink. De Lijser: „Er doen, zoals over zoveel beroepen, de wildste verhalen de ronde over de bootmannen. Ze dronken, ze vochten, ze deden alles wat God verbo den had. In de meeste gevallen moet je die verhalen met een flinke korrel zout nemen, maar ze zetten natuurlijk wel de toon over dat beroep. Voor de door- snee-Terneuzenaar waren die mannen rauwdouwers. Ik heb met tientallen oud-bootmannen, nabestaanden en fa milieleden gesproken en, inderdaad, al die verhalen heb ik gehoord. Je zou er een mooi, spannend boek over kunnen schrijven." De Lijser legde de nadruk echter op de ontstaansgeschiedenis en ook dat bleek machtig interessant. Al sijpelt er hiel en daar wel informatie met een hoog anekdotisch gehalte door. Neem het ver haal van André Steketee, in leven één van de voormannen van de club, die de cennialang gold als een prachtvoor beeld van 'arbeiderszelfbestuur'. „Vroeger, lang voor mijn tijd. in de ne gentiende eeuw, bestonden de bootman nen al. Toen de scheepvaart toenam, gin gen veel bootwerkers als er geen ander werk was op de loskade, als roeiers wer ken. Iemand had wel een vlet, pramen noemden ze die. Zware houten roeibo ten, twee man aan de riemen, één man in het bakje die de tros erin schoof of de werplijn gooide naar de tijman aan de wal. Ze zetten het zeiltje en zeilden tot op de rede van Vlissingen de schepen te gemoet. Er was zware concurrentie tus sen al die groepjes onder elkaar. Ze sne den, als ze konden, eikaars trossen dooi en probeerden als eerste aan boord van het schip te klimmen om met de kapi tein een akkoord te maken over de prijs. Je moest je praam in via een ijze ren trapje. Soms scheet iemand op die trap als een concurrent naar boven of beneden klom. Ja, dat gebeurde. Het was een vrijgevochten zooitje." Waar de titel van het boek op slaat? Op de stilte, die halverwege de negentiende eeuw heerste op het oude Kanaal van Gent naar Terneuzen. Eén schip per dag. Later werden het er, met dank aan de spoorlijnen Gent-Terneuzen en Gent-Mechelen, al snel duizend. Nu is de zeesluis van Terneuzen de drukste ter wereld. De 'bootlieden' zijn meege groeid. De Mannen van de Stille Westkant. Peter de Lijser. 108 pagina's. ISBN 90-804918-7-X. Prijs: 24,50 euro. door Wout Bareman KNOKKE - Burgemeester Leo pold graaf Lippens van grensge meente Knokke-Heist is toch vervroegd van vakantie in Afri ka teruggekeerd. Hij deed dat op verzoek van het parket in Brugge, dat een onderzoek in stelt naar een vermeende smeer geldaffaire. De gemeentesecretaris van Knokke zou in ruil voor bouw kundige adviezen zijn omge kocht door vastgoedmaatschap pij Compagnie Het Zoute. Volgens geruchten zou de direc teur-generaal van het vastgoed bedrijf inmiddels hebben toege geven dat hij de gemeentesecre taris heeft omgekocht. Die ont kent in alle toonaarden. Giste ren besliste de Raadkamer in Brugge dat de voorhechtenis van de secretaris en de topman van Het Zoute wordt verlengd. De Brugse procureur J.M. Berk- vens bevestigde gisteren dat de twee worden verdacht van cor ruptie bij bouwdossiers. Het zou gaan om smeergeld, betaald om onwettige bouwvergunningen te verlenen. De dochtermaatschap pij La Compagnie Immobilière van Het Zoute staat centraal in de zaak. Die zou verantwoorde lijk zijn voor de manipulaties. De Compagnie Het Zoute is in handen van de familie Lippens. Burgemeester Lippens is zelf ge delegeerd bestuurder. Ook hij ontkende gisteren, tijdens een persconferentie na een versnel de terugkeer uit Afrika, alle schuld. Lippens: „Wij hebben nooit iemand betaald om iets te versnellen of te bekomen. Als zij die met ons samenwerken dat hebben gedaan, dan betreur ik dat. We hebben vertrouwen in het gerecht. Ik betreur dat som migen de situatie misbruiken voor politieke spelletjes." Met de burgemeestersjerp om zei de flamboyante Lippens dat hij in de 36 jaar dat hij de ge meenschap van Knokke dient - hij is sinds jaar en dag burge meester - nooit heeft gehoord dat iemand binnen het schepen college weet had van welke cor ruptie of omkoping ook. Tijdens VOGELWAARDE - Op het par keerterrein van de voetbalver eniging Vogelwaarde wordt zon dag 4 juni (eerste pinksterdag) een beachvoetvolleytoernooi ge houden. Rond het sportieve evenement worden vrijdag 2 en zaterdag 3 juni allerlei activiteiten gehou den. Vrijdag is er een voorproef je. Spelers van de W Vogelwaar de en de toernooiorganisatie spe len dan enkele partijtjes. Zater dag beginnen de festiviteiten om zeven uur met een Kids Be ach Party voor kinderen, in de feesttent. Vanaf negen uur zijn ook de iets ouderen welkom. Dj P. zorgt er voor de muziek. Ver der is een surprise-act. Het voet- volleytoemooi begint zondag rond het middaguur. Er kunnen zich maximaal veertig teams in schrijven. Aanmelden is moge lijk via: www.- beachvoetvolley.nl of bij G. Gel derland, Chopinstraat 23 in Hulst, telefoonnummer: 06-20589016. MIDDELBURG - Een hardleerse drankrijder uit Arnhem mag van de Middelburgse politierechter vijftien maanden niet meer achter het stuur. Ook moet hij 750 euró boete betalen. De man zat nog in een proeftijd van een veroorde ling voor rijden onder invloed, toen hij vorig jaar zomer kort na elkaar twee keer in Terneuzen werd gepakt. De al coholgehaltes waren niet spectaculair hoog: 395 en 290 microgram, waar 220 microgram de limiet is. De Arnhem mer heeft echter zijn strafblad tegen. De man, wiens rijbe wijs is ingenomen, is vanwege de (langdurige) rijontzeg ging zijn werk kwijtgeraakt. MIDDELBURG - Een 34-jarige vrouw uit Zaamslag moet alsnog een maand gevangenisstraf uitzitten. De Middel burgse politierechter B. Duinhof verklaarde gisteren haar bezwaarschrift tegen de omzetting van een werkstaf in een celstraf ongegrond. De vrouw was veroordeeld tot een werkstraf voor hennepteelt, maar slaagde er niet in om de dienstverlening in anderhalf jaar tijd te voltooien. Een re- classeringsmedewerker getuigde gisteren dat er alles aan gedaan was om de vrouw aan het werk te krijgen, maar dat die pogingen waren mislukt. Volgens raadsvrouw P. Schroeijers had dit te maken met haar psychische en li chamelijke klachten. Haar cliënte schitterde gisteren door afwezigheid. De politierechter miste de argumenten om het bezwaarschrift gegrond te verklaren. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Duin hof heeft gisteren een 46-jarige inwoner van Kloosterzan- de wegens het veroorzaken van een verkeersongeval bij verstek 980 euro boete opgelegd. In de strafmaat werd meegenomen dat verdachte de plaats van het ongeval had verlaten en zijn auto niet verzekerd was. De man verloor 20 maart vorig jaar in Graauw op de Me- loweg de macht over het stuur, botste tegen een verkeers bord, schoot door naar de linkerweghelft waar hij met zijn auto in de sloot belandde. De man ging er daarna van door. De Kloosterzandenaar moet de schade aan het ver keersbord, te weten 343 euro, aan het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen vergoeden. SLUISKIL - Wethouder J. Bos gaat proberen toch een opening te vinden in de kwestie rond het dorpspark in Sluiskil. Hij wil daarover op korte termijn een afspraak met de bewoners van de Baljuwlaan, die tot nu toe tegen houden dat het ddig?spark via de Baljuwlaan toegankelijk is. Twee maanden geleden besloot toenmalig wethouder P. Hamelink, na talloze gesprekken en een eindbod waar op niet werd ingegaan, de handdoek in de ring te gooien. Daarmee bleef de toegang tot het dorpspark via de Bal juwlaan hermetisch afgesloten. Omwonenden hebben daar een hekwerk geplaatst. Ze beroepen zich op een toe zegging van de Stichting Buitenspeel Mogelijkheden Sluiskil dat er geen ingang aan de Baluwlaan zou komen. In ruil daarvoor trokken omwonenden hun bezwaar tegen het kappen van bomen in. Sinds het park toegankelijk is neemt de kritiek op sluiting van de ingang aan de Baljuw laan in het dorp toe. Reden waarom door de gemeente Ter neuzen maanden is gewerkt aan een oplossing. de persconferentie mochten geen vragen worden gesteld. Eer ste schepen M. Willems verklaar de dat het dagelijks gemeentebe stuur zich voorlopig, in het be lang van het onderzoek, zal ont houden van commentaar. De ge meentesecretaris is preventief geschorst. De kwestie Knokke staat niet op zich. De aanhouding van de topman van de Compagnie en van de gemeentesecretaris past in een groter onderzoek naar de handel en wandel van de stede- bouwkundige diensten en mi lieudiensten in West-Vlaande ren. Minstens zes ambtenaren van die diensten zouden zich hebben laten omkopen in ruil voor (aangepaste) vergunnin gen. Zij zijn in voorlopige vrij heid gesteld. Wanneer Lippens en verschillende andere gemeen tebestuurders in Brugge worden verhoord, was gisteravond nog niet duidelijk. door Sheila van Doorsselaer SINT-JANSTEEN - De bouw van een nieuwe woonwijk in Sint-Jansteen komt dichterbij. Projectontwikkelaar Panagro hoopt nog voor het eind van de maand overeenstemming te be reiken over de aankoop van ga ragebedrijf Van Putten. Dit ter rein is een wezenlijk onderdeel van het totale plan. Het Tilburgse Panagro Vast goedontwikkeling Zuid wil 75 tot 125 woningen bouwen in het gebied tussen de Hemelstraat en Aïda. Dit voornemen bestaat al enige tijd, maar Panagro en de gemeente Hulst hebben nu nog slechts een intentieverklaring getekend. Of de bouwplannen definitief doorgaan, hangt af van de aan koop van het terrein van Van Putten. Dit perceel maakt een aanzienlijk deel uit van de toe komstige woonwijk. Panagro is met het garagebedrijf in onder handeling over de aankoop en sanering van het bedrijf. Het ter rein is gedeeltelijk vervuild en moet worden gesaneerd. Laatste stadium De onderhandelingen gaan vol gens R. van den Boom'van Pana gro de goede kant op. „We gaan met de onderhandelingen het laatste stadium in. Ik heb dan ook goede hoop op een positieve uitkomst. Over een paar weken hopen we er definitief uit te zijn." Volgens Van den Boom moet Van Putten zelf zoeken naar een eventuele nieuwe vesti gingslocatie. Van Putten wil zich vestigen op bedrijventer rein Hogeweg in Hulst. Daar wil ook landbouwmechanisatiebe- drijf Inghels naartoe. Het be drijf van Inghels grenst nu ook aan het beoogde bouwterrein. Panagro moet ook zorgdragen voor de verhuizing van de fanfa re en de schuttersclub op het be oogde bouwterrein. Een mogelij ke nieuwe locatie is de Wilhelmi- nastraat, naast de nieuwe banen van tennisclub Smash. Als Panagro overeenstemming heeft bereikt met Van Putten wordt een definitief contract met de gemeente opgesteld. Door het positieve verloop van de onderhandelingen, komt de woonwijk steeds dichterbij. Hoeveel woningen de toekomsti ge woonwijk precies zal tellen, kan Van den Boom nog niet zeg gen. „Dat ligt eraan voor welke woningtypes we samen met de gemeente Pluist uiteindelijk kie zen. Vanzelfsprekend kunnen er meer huizen komen als we kie zen voor meer twee-on der-een-kap woningen en rij be woning dan vrijstaande bouw. Hoe die verdeling eruit gaat zien, daar zijn we nog niet uit, maar het zullen tussen 75 en 125 woningen zijn." TERNEUZEN - Een goede snoeibeurt moet de klachten over schaduw en bladafval van de bomen in de Teraeuzense wijk Oudelandse Hoeve enigs zins beperken. Burgemeester en wethouders antwoorden dat op vragen van PvdA-raadslid Mamix van Oyen. Volgens het raadslid ervaart een aanzienlijk deel van de wijkbe woners overlast van het gebla derte van de dicht aangeplante bomen. Met name in het Edvard Grieghof en in de Diepen- brockstraat. Behalve in de bla derloze maanden komt er wei nig daglicht in de woonkamers en blijft het schemerig in huis. B en W beamen dat er met enige regelmaat klachten binnen ko men vanuit de Oudelandse Hoe ve. De rij bomen langs de Die- penbrockstraat vormt echter vol gens B en W een belangrijk deel van de stedelijke boomstruc tuur. Besloten is nu dat volgens herfst- en winterseizoen de bo men waar mogelijk worden ge snoeid. (Advertentie) Den Dekker Muziek KAPÊLLÈ 0113-330330 www.dendekkermuziek.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 81