Inspiratum gaat gesplitst verder Ontdekken wat je wilt en wat je kunt Chinese ballonnen in historische slotgracht Ramkraak in Oud-Vossemeer Rechter mild voor ruziezoeker Drankrijder verraadt zichzelf Man ontkent opzettelijk helen v 'bedrijfsonroerend goed' Ondernemer zeeuwse almanak Jochie gezamenlijke doorstart blijkt niet meer mogelijk Kritiek beleid evenementen niet terecht editie Schouwen-Duiveland OUD-VOSSEMEER - Drie onbekende mannen hebben gisterochtend rond vier uur een ramkraak gepleegd bij Roggeband Supermarkt Plus aan de Molenstraat in Oud-Vossemeer. „Ze hebben met een gestolen auto uit het dorp de schuifpui eruit gereden. In één minuut tijd heb ben ze tabak en sigaretten meegenomen. Het is een enor me ravage", zegt eigenaar J. Roggeband aangeslagen. Roggeband vermoedt dat het een voorbereide actie was. „Ze wisten precies waar ze mee bezig waren, want we hadden net een nieuwe voorraad binnen." Roggeband, die boven de winkel woont, werd wakker van het alarm. Een buurjongen was hem voor. „Hij is naar buiten gerend, waardoor de inbrekers er snel vandoor gingen. Toen ik be neden kwam, waren ze al weg." De waarde van de gesto len rookwaren ligt volgens Roggeband rond de zevendui zend euro. Ondanks de ravage ging de supermarkt giste ren wel open. „We hebben ook nog een privé-ingang, dus die kunnen we gebruiken." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Duin hof heeft gisteren een twintigjarige inwoner van Zeist voor een mishandeling van zijn vriendin in Renesse ver oordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevangenis straf, met reclasseringstoezicht. De man kreeg vorig jaar op 25 augustus op een camping in Renesse ruzie met zijn vriendin. Een Duitse toerist had de verdachte zien slaan. De Zeistenaar ontkende gisteren te hebben geslagen. Wel gaf hij toe haar te hebben vastgepakt. Door het incident werd de vakantie abrupt beëindigd. MIDDELBURG - Een 65-jarige inwoner van Goes is giste ren bij verstek voor dronken rijden veroordeeld tot twee weken cel, zevenhonderd euro boete en zeven maanden rij ontzegging. De aanhouding kwam merkwaardig tot stand. De man verscheen vorig jaar augustus op het poli tiebureau in Goes, waar de agent die met hem praatte merkte dat hij gedronken had. Een andere politieman had de man kort daarvoor in een auto zien rijden. Toen de agenten elkaar bij de koffieautomaat spraken, besloten ze een blaastest bij de Goesenaar af te nemen. Het alcoholge halte bedroeg 735 microgram: ruim drie keer zoveel als toegestaan. De man is een bekende van de politie. De agent kwam gisteren in de Middelburgse rechtbank getui gen dat hij de Goesenaar had zien rijden. MIDDELBURG - Politierechter B. Duinhof veroordeelde gisteren een 23-jarige inwoner van Zierikzee tot een voor waardelijke boete van 550 euro wegens heling. De man had vorig jaar op 6 juli twee mobieltjes en een videocame ra gekocht van een handelaar. De verdachte zei niet te weten dat de goederen van dief stal afkomstig waren. Advertentie 7 juni verschijnt de special: in 'de Ondernemer'! Voor informatie 076-5312277 (Advertentie) Deze DVD is voor de normale prijs van 9,95 ook verkrijgbaar bij: AKO, Bol.com, Media Markt, Music Store, VanLeest en Wehkamp. De fotograaf van deze krant, zeker niet de langste op deze aardbodem, was deze week op een schoolplein in Sluis ja loers. Een jochie werd om ringd door minstens veertig gillende meiden, zag hij. „Da's mij vroeger nooit over komen. Dat gastje moet wel ontzettend knap zijn. Ik ga 's even wat dichterbij staan. Op een meter afstand van het gekrijs kwam hij tot de con clusie dat hij een bril nodig heeft. Het aandachttrekkende vent je, net zo lang als de foto graaf, bleek een al heel lang volioassen radioverslaggeef ster, die zoveel mogelijk scho lieren voor haar microfoon probeerde te krijgen. jierdag 20 mei 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 De Pagter Antiek <6 Interieur Onze winkel m vee re is ook iedere zondag geopend van 11.00 tot 17.00 uur Ül!«£é- jorAlifankow [NESSE - Het Inspiratum aan Duinzoom in Renesse krijgt lRl g doorstart onder de naam uinkijkhuis Renesse'. Dat ge- iflrt op initiatief van de voor- jüge directeuren J. Hanse en 3 Bolle van Tuincentrum en Ho- iniersbedrijf Habo aan de Ho- zoom. De huidige directeur Nieuwenhuizen van het Inspi- tum zet per 1 juni alleen het .ïeniersbcdrijf voort. Een ge- mienlijke doorstart zit er niet na het afbreken van de leerhandelingen daarover. en Bolle zijn eigenaren in de nieuwe bedrijfsgebou- aaan de Duinzoom en verhu- die tot nu toe aan Nieuwen- k üzen. Ze zetten daar per 1 juni or wat betreft het Inspiratum opunt achter. fezijn over negen punten niet 3! jovereenstemming gekomen", jt Hanse. Als breekpunt ant hij het door Nieuwenhui- 1 'recht van over- ld'. „Hij stelde als voorwaarde j it het magazijn voor ons maar i wmaal per week onder kan- onireiï bereikbaar mocht zijn. ;d voor ons de deur rt«$cht", aldus Hanse. over het concurrentiebe- y ngbleken de partijen het niet lifoste kunnen worden. „Met de dat wij geen hoveniers- lilrijf meer opstarten, kunnen m einstemmen voor de periode il Nieuwenhuijzen hier met ;n bedrijf gevestigd is. Maar d-Vi c:cht hij daar alsnog mee stop- l!' j, dan willen we daar weer j ij in zijn. Bovendien komt er tal inog bij dat Nieuwenhuijzen :jaar nog helemaal geen huur «ftbetaald", zegt Hanse. P m doorMelita Lantinq BURGH-HAAMSTEDE - .Eigenlijk wilde ik mijn mond houden, maar dat doe ik niet meer." Willem van den Akker, voorzitter van de Ondernemersvereni- Burgh-Haamstede en bestuurslid Burghse Dag stoort zich aan de vele kri tiek op het gemeentelijke esenementenbeleid. 1ei 00 Volgens Van den Akker is lett de kritiek niet terecht. #l -Het is een eenvoudig, hel- w der beleidsplan waar goed mee te werken valt", zegt l(È Van den Akker. „Natuur- lijk, er zitten een paar con- sequenties aan en ik kan j me voorstellen dat dit voor m sommige organisaties heel vervelend is, maar we moe- ten niet doen of alles nu zo iti slecht gaat." Als organisa- tor van grootschalig evene- jmenten heeft Van den Ak- d.H Ier te maken met het nieu- we beleid. Hij zegt dat het juist een grote vooruitgang - is. Organisaties hebben san de bel getrokken, om dat de financiële gevolgen bet voortbestaan van evene menten in gevaar brengt. Volgens Van den Akker hadden organisatoren dit w" aan kunnen zien komen. -Het plan is vooraf breed gecommuniceerd, er is in spraak geweest en daarna hjn veel mensen uitgeno- m digd voor een voorlichtings- 33d bijeenkomst hierover in bet gemeentehuis." vl" Inmiddels zijn op verzoek ns- van de gemeenteraad de fi- nanciële gevolgen ver- zacht. De precariorechten 1 Z1jn voor niet-commerciële it. evenementen omlaag ge- bracht en de raad besluit Ogende maand over verde re aanpassing. Een repara- 13 de als gevolg van een - zo als Van den Akker uitdrukt t ondoordachte beslissing van de raad'. „Het college te: "ecft niets anders gedaan «es dan een raadsbesluit uit- 3 voeren. In het kader van Kiezen of Delen moest het aantal manuren wat de ge- meente in evenementen s'eekt omlaag. Neemt niet Weg dat een aanpassing en ^welkom zal zijn." Inspiratum en hoveniersbedrijf zijn op basis van een verplaat singsovereenkomst met de ge meente vorig jaar verhuisd naar de Duinzoom om plaats te ma ken voor nieuwe natuurontwik keling aan de Hogezoom. Het In spiratum kwam in de plaats van het voormalige tuincentrum in traditionele vórm. De moeilijkheden zijn ontstaan over het begrip 'Inspiratum' of 'Tuinkijkhuis'. Een sluitende de finitie bleek daar niet voor te ge ven. Directeur Nieuwenhuizen en de gemeente gaven er ieder voor zich een geheel andere uit leg aan. Volgens de gemeente was het geenszins de bedoeling dat zes externe bedrijven daar ook onderdak zouden krijgen om rechtstreekse verkoop te be drijven. „Het is nooit de bedoeling ge weest daar een bedrijfsverzamel gebouw te vestigen", benadrukt wethouder R. van der Wekken. „De gemeente is onwrikbaar. Er mag hier niks anders worden ge vestigd dan een traditioneel tuincentrum. Dat kunnen de voormalige directeuren niet meer doen, want hun tuincen trum hebben ze aan Braber ver kocht voor die bedrijfsverplaat- sing", zegt Nieuwenhuizen. Van der Wekken weerlegt dat er 'niks mogelijk' zou zijn. „Ik heb goede afspraken gemaakt met Hanse en Bolle. Die externe be drijven mogen wat mij betreft in het Tuinkijkhuis blijven zit ten, als er maar geen recht streekse verkoop plaatsvindt. Ze mogen er wel hun producten presenteren." De wethouder laat verder weten dat de toeken ning van de 750.000 euro ver- plaatsingsbijdrage die Hanse en Bolle nog te goed hebben, dan ook geen probleem meer vormt. Nieuwenhuizen verwijt Hanse en Bolle naar hem toe nooit dui delijk te zijn geweest over wat een Tuinkijkhuis inhield. „An ders had ik niet voor de opzet met externe bedrijven geko zen", zegt hij. Nieuwenhuizen wil als bedenker van de bedrijfs naam 'Inspiratum' die titel kop pelen aan het hoveniersbedrijf en 'Inspiratum-tuinen' als be grip invoeren. Zonder de luxe showroom van een tuinkijkhuis denkt hij vooral via folders en website de aandacht op het ho veniersbedrijf te moeten vesti gen. De circa dertig personeelsle den behouden hun baan, vol gens Nieuwenhuizen. Hanse en Bolle hopen zo snel mogelijk na 1 juni het Tuinkijk huis Renesse her in te richten en binnen afzienbare tijd de deu ren voor het pubhek te openen. BURGH-HAAMSTEDE - Willekeurige passanten over het pleintje tussen de Noord- en de Weststraat in Haam stede zullen wellicht wat verbaasd opkijken als ze plot seling opmerkelijke objecten ontwaren in de gracht rond Slot Haamstede. Eenden en zwanen zijn hier wel te verwachten, maar grote, rode Chinese ballonnen lig gen wat minder voor de hand in een historische slot gracht. De ballonnen zijn onderdeel van de expositie 'Stadslandschappen' in De Bewaerschole, die vandaag (zaterdag) om 15.00 uur wordt geopend. De objecten zijn gecreëerd door beeldend kunstenares Karin van Dam. Zij deed haar inspiratie op in China waar ze de ballonnen onder meer gebruikt zag als gelukssymbool bij bouwprojecten. De felrode bollen dansen hier gesti muleerd door de stevige zuidwestenwind dartel over het water en bieden een feestelijk element in het bosrijke de cor rond het Slot. In het kader van de expositie is De Be waerschole voor even getooid met talrijke rode scheerlij nen. Binnen de tentoonstellingsruimte zijn schilderijen op papier te zien van de Duitse kunstenaar Thomas Brüggemannn. foto Dirk-Jan Gjeltema door Inge Heuff ZIERIKZEE - Voor jongvolwas senen met een verstandelijke handicap zijn er te weinig moge lijkheden om hun talenten en in teressen te ontdekken. Dat vindt de stichting Making a Dif ference. Daarom biedt de stich ting deze jongeren uit Schou wen-Duiveland op beschermde en kleinschalige wijze de moge lijkheid zich te ontplooien. Stichting Making a Difference is opgericht door Gilles Versluis en Ella Arensman. Zij wonen sinds een aantal jaren in de Dordogne, maar hun wortels lig gen op Schouwen-Duiveland. In 2000 werd hun tweede zoon ge boren, Jules, die het syndroom van Down bleek te hebben. „We zijn ons gaan oriënteren op de mogelijkheden voor Jules als het om scholing, begeleiding en ontplooiing gaat", vertelt Arens man over de telefoon. „Tot een jaar of zestien, zeventien is er vrij veel mogelijk, ook op het Franse platteland. Zo gaat Jules zowel naar de reguliere kleuter school als naar het speciaal on derwijs. Er zijn dus budgetten en er is begeleiding. Maar als hij niet meer leerplichtig is, wordt het een ander verhaal." Terwijl jongeren op allerlei ma nieren hun interessen kunnen ontplooien en zij geholpen wor den met de keuze van studie en werk, is er voor hun leeftijdsge noten met een verstandelijke handicap nauwelijks aanbod op dat gebied. Arensman: „Wij wil len dat Jules later zijn capacitei ten kan gebruiken in werk dat hem ligt. Daarvoor moet hij wel kunnen ontdekken wat hem inte resseert, waar hij goed in is en waar zijn mogelijkheden liggen. Dat geldt ook voor andere jonge ren en jongvolwassenen. Ómdat er op dit gebied nauwelijks iets is, willen wij op onze boerderij in de Dordogne op kleinschalige wijze jongeren uit Schou wen-Duiveland een maand of twee begeleiden in dat proces." Versluis heeft inmiddels met on dernemers in de omgeving ge sproken die hun medewerking hebben toegezegd. De jongeren kunnen er terecht in een winkel, camping of horecagelegenheid om via stages werkervaring op te doen. Arensman: „Van een taalprobleem is nauwelijks spra ke omdat hier veel Nederlandse ondernemers zitten. Een aantal van hen biedt die stageplaatsen aan." De jongeren kunnen ook op de boerderij van Versluis en Arensman aan de slag. Daar naast komen er allerlei recreatie ve activiteiten. Kinderschoenen Het hele project staat nog in de kinderschoenen. Versluis (Arens man zit voor haar werk veel in Ierland) is druk bezig de boerde rij op te knappen. Die heeft on langs een nieuw dak gekregen en nu wordt gewerkt aan bijge bouwen voor de logés. „We zijn heel blij met het initiatief van de Haringparty Schouwen-Dui veland om een deel van de vei lingopbrengst aan ons te schen ken", vertelt Arensman. „Wij kunnen dat gebruiken voor onze fondswerving, opbouw van de website en het secretariaat. Want in de voorbereiding gaat heel veel tijd en energie zitten. Uiteindelijk hopen we in de loop van volgend jaar de eerste jongere met zijn ouders of bege leider te kunnen ontvangen." Gilles Versluis en Ella Arensman willen op hun boerderij in de Dordogne kinderen met het syndroom van Down begeleiden. Normale prijs 9,95 BELEEF OPNIEUW DE WK'S VAN ORANJE urunc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 71