Wonen boven winkels neemt toe tfZC PZC Een konijn is niet om te knuffelen Leerlingen in finale trommel wedstrijd Aanleg Dammenweg blijft noodzakelijk Tstimuleringsregeling Goes begint vruchten af te werpen b 13 Zorgcentrum krijgt sportruimte Eenzijdig ongeval in Kats Boete voor brokkenmaker Rechter mild voor ruziezoeker Bergenaar niet onder de indruk van duur ritje zaterdag 20 mei 2006 ;ieti ^Harmen van der Werf ■qES - Het wonen boven win- xn- jn je binnenstad van Goes met een opmars bezig, mede 3- inkzij een subsidieregeling die gemeente Goes in het leven J kÜ geroepen. eel woningen boven winkels in it centrum van Goes staan eg, Die situatie is de laatste lallen jaren langzaam ge- meid. Winkels breidden uit en idernemers gingen de boven st jdieping als opslagruimte ge kken. Vaak zijn de etages t niet zo groot. Winkeliers die rhuisden, hadden weinig zin mimte te verhuren. De in- ig tot de etage loopt veelal ade winkel. eiliger oormalig CDA-wethouder Linssen was de leegstand een i oom in het oog. Hij heeft zich noor ingespannen het wonen jven winkels te stimuleren, om- i!dit goed is voor de levendig- jden de sociale controle in de aese binnenstad. Het voelt in geval veiliger aan, als in een f-j&elstraat ook wordt ge jond. Linssen spiegelde zich a andere gemeenten, zoals kastricht, waar met succes Dp stap met e rollator Bezorgklachten: 00-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 "60 AA goes Tel: 0113-315670 fax: 0113-315669 Email: redgoes@pzc.nl frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt BobPaardekam Koen de Vries (sport) Barmen van der Werf CENTRALE redactie Stationspark 28 Postbus 31 goes lol: (0113)315500 [ax: (0113)315669 I: redactie@pzc.nl 'nternet 'ww.pzc.nl f-mail: web@pzc.nl woonprojecten in winkelstraten zijn uitgevoerd. Zo grootschalig als in Maas tricht kon Goes het echter niet aanpakken. „In Maastricht heb je vrij veel gelijksoortige pan den uit de negentiende eeuw", weet W. den Herder oud-WD- raadslid én voorzitter van de Stichting Maatschappelijke Be langen (SMB). „In Goes ligt dat anders. Kijk maar rond in de binnenstad. De hoogtes van de panden zijn praktisch allemaal verschillend. Dat maakt het moeilijk om meerdere bovenver diepingen via één toegang be reikbaar te maken." Om toch iets aan de leegstand van woningen boven winkels te doen, heeft de gemeente vorig jaar een subsidieregeling inge voerd. Wie boven een winkel een woning of appartement rea liseert, kan op basis van die rege ling een gemeentelijke bijdrage van 5000 euro per wooneenheid krijgen. Het bedrag is niet zo hoog in verhouding tot de ver- bouwingskosten, maar de stimu leringsbijdrage blijkt wel dege lijk te werken. Het Goese college van burge meester en wethouders heeft de ze week twee aanvragen goedge keurd, waarvan één van de SMB die in het oude Goese centrum veel panden heeft en verhuurt. De SMB krijgt de bijdrage voor het bewoonbaar maken van een verdieping boven een winkel aan de Magdalenastraat, vlakbij de Beestenmarkt. De andere sub sidie is toegekend voor een pand aan de Koningstraat, op steen worp afstand van de Grote Ka de en stadshaven. Twee andere aanvragen hangen nog boven de markt, één voor de Lange Vorststraat en één voor de Magdalenastraat. En er zijn al eerder subsidies toegewezen voor zes woningen; voor een wo ning aan de Ganzepoortstraat én één voor vijf appartementen aan de Grote Markt, boven bode ga De Kookclub. Al met al zijn nu subsidies ver leend voor acht 'nieuwe' woon eenheden in het centrum van Goes. „Zoveel zijn dat er nog niet op een hele binnenstad", stelt SMB-voorzitter Den Her der nuchter vast, „maar de toon is ermee gezet." DDELBURG - Op woensdag mei kunnen mensen met een itllalor terecht bij wijkcentrum liet in Middelburg. dlatorgebruikers kunnen van se tot vier uur met hun rolla- meedoen aan een keuring en ér begeleiding een parcours jen. Ook is het mogelijk om •rollator te laten afstellen, telname aan de activiteit is Btis. Belangstellenden kunnen ih aanmelden bij de balie van brede school of via 0118- 1676 0. «activiteit vindt plaats op het dn voor wijkcentrum Palet in Üelburg-Zuid. (eckermann eeft uitsluitsel iver ontslagen NT-JANSTEEN - De directie sa Neckermann maakt woens- g de namen bekend van de 75 «knemers van wie het dienst- nhand wordt beëindigd. De lisle ontslagen vallen per 1 aiat vorige week Neckermann FNV Bondgenoten een ak- ord bereikten over het sociaal in, heeft de ondernemings- !d deze week zijn goedkeu- ig gegeven aan de voorgestel- organisatiewijzigingen. Hon- ïd van de ruim achthonderd «lewerkers in Sint-Jansteen gin,! iTerneuzen raken hun baan .pi (ijl, van hen wacht 75 mede- *ikers gedwongen ontslag. D.e 'danking is nodig om Necker- inn er bovenop te helpen. Diana Verburg met Fred de Fret (links) en een paar van haar konijnen, door Willem van Dam KATTENDIJKE - Fred heet de fret. Scheermesscherpe tandjes heeft-ie, maar hij is zeer welgemanierd. Een week of vier geleden werd hij ergens in de polders bij Lewedorp aangetroffen en naar het knaagdierenopvangcen trum aan de Monnikendijk bij Katten- dijke gebracht. Zie het hem daar naar de zin hebben. In een hokje luiert Fred op zijn gemak in een hangmat, hij maakt - zoals het een fatsoenlijke fret betaamt - keurig ge bruik van een kattenbak en is gek op een wandelingetje. Vrijwel iedere dag bindt Diana Verburg hem aan een tuig je en maken ze samen een ommetje. „En dan is hij zó speels - hij gedraagt zich als een dolle hond die van gekkigheid niet weet wat te doen." Aanvankelijk wilde Diana Verburg (30 jaar) haar tehuis voor thuisloze knagers Waterschapsheuvel noemen, naar het boek van Richard Adams. Maar ja, je weet maar nooit hoe het zit met copy right en dergelijke en dus houdt ze het maar simpelweg op knaagdierenopvang Zeeland. Het begon een jaar of wat geleden toen een kennis met een konijn in de maag zat. Of Diana misschien een geschikt adresje wist. Ja hoor, dat wist ze wel: aan de Monnikendijk. Niet lang daarna trof ze vlak achter het ouderlijk huis een loslopend konijn en ook dat ver schafte zij onderdak. Zo geraakte lang zamerhand de gehele logeerkamer vol met konijnen, cavia's en chinchilla's. Dat gaf niet alleen stankoverlast, het ging ook ten koste van de nachtrust. Want chinchilla's mogen dan lief en aar dig ogen, 's nachts komen ze pas echt tot leven en willen dan nog wel eens voor een hels kabaal zorgen. Er moest naar een oplossing gezocht worden. Die kwam er in de vorm van een afgedankte bouwkeet. „Ik ben goed in stapelen: kooi-op-kooi-op-kooi." En dus werd ook die binnen de kortste tijd te klein. Nu huizen er in twee tuinhuis jes achter de woning aan de Monniken dijk tussen Kattendijke en Kloetinge tientallen konijnen, cavia's, hamsters, doegoe's, gerbils, ratten (Diana: 'Met ratten heb ik niet zoveel, maar het zijn dieren en diis vang ik die ook op') en chinchilla's. Ze hebben namen als Pop corn, Rolmops, Slow, Knabbel, Blacky, Witje en Klus. Sommige zijn pension gasten die - bijvoorbeeld in verband met vakantie van baas of bazin - een tij delijk onderdak behoeven. Andere zijn om welke reden dan ook afgestaan, en weer andere zijn gewoonweg gedumpt. Dierenleed Diana Verburg wordt, zegt ze, regelma tig met dierenleed geconfronteerd. Twee jaar geleden werden er elf Vlaam se reuzen bij haar afgeleverd - allemaal onder de oormijt en de korsten. Dat soort misstanden komt ze regelmatig te gen: konijnen die onder de abcessen zit ten; die zó verwaarloosd zijn dat ze te vies zijn om aan te pakken of als gevolg van mishandeling een gebroken rug heb ben opgelopen. Veel mensen brengen hun konijn of ca- foto Willem Mieras via naar het knaagdierencentrum om dat ze tot de conclusie zijn gekomen dat dat leuke pluizenbolletje bij nader in zien toch niet zo'n leuk pluizenbolletje is „Mensen denken vaak: zo'n konijn is een leuk knuffeldier voor de kinderen. Maar een konijn is helemaal niet om te knuffelen. Het is een prooidier. En een prooidier is van nature gewend om van zich af te bijten en kan met die lange scherpe nagels heel goed krabben." Opvangcentra zoals dat van Diana Ver burg zijn er niet zo heel veel in Neder land. En dat kan ze merken. Want van uit alle windstreken worden knaagdie ren bij haar afgeleverd: uit Zeeland na tuurlijk, maar ook uit België, Brabant, Zuid-Holland. Diana Verburg staat één doel voor ogen: al die 'afdankertjes' via herplaat sing een nieuw tehuis bezorgen. Wie op zoek is naar een konijn, cavia, hamster kan - tegen een geringe vergoeding - te recht aan de Monnikendijk. Dat zal dringen zijn, zo rond de Kerst. Diana Verburg: „Nee hoor, in december zijn we dicht. Want we willen niet het risico lopen dat een van onze konijnen tijdens het kerstdiner wordt opge diend." door Cornelleke Blok YERSEKE - In tegenstelling tot de muziekgroep Treble mogen de leerlingen van de groepen zes en zeven van obs Prinses Bea trix in Yerseke zich sinds deze week wél finalisten noemen, maar dan van de landelijke wed strijd van Schooldesk Trommel met Treble'. Met emmers en pol lepels, maar ook met echte djem- bés trommelen ze er vrolijk op los. Trommel mee met het songfesti valnummer 'Amambanda' van Treble. Dat was de opdracht die Schooldesk gaf aan basisscho len uit het hele land. „De kinde ren waren meteen dolenthousi ast", vertelt leerkracht R. Schee- Ie. „Vorige week vrijdag zijn we aan de slag gegaan met emmers, pollepels, pannen en djembés. Eerst moest er natuurlijk flink Advertentie Den Dekker Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com geoefend worden. Daarna heb ben de leerlingen de muziek zelf opgenomen op de mp3-speler en via de computer opgestuurd. Tja, die kinderen kunnen beter met de computer omgaan dan ik", erkent Scheele. Schooldesk is een organisatie uit Limburg die computerge bruik op scholen bevordert. Met het oog op het songfestival zette de organisatie deze actie op met Treble, die ook uit Limburg ko men. In totaal hadden veertig basisscholen een inzending gele verd. De school uit Yerseke bleef samen met de Mariaschool uit Someren en de Plenkert- school uit Valkenburg over. Scheele vindt het niet zo ver wonderlijk dat zijn leerlingen tot de finalisten behoren. „Het is een goede muziekklas. Ze zin gen lekker en kunnen goed rit me houden. Ze hebben voor de ze actie het nummer ook echt een beetje gecomponeerd." „We hebben afgesproken wie welk stukje speelde. Ik had een emmer, die kon goed als lage bas", vertelt Loes Hout (10). Ze is een grote fan van Treble. „Het was wel lastig om te zorgen dat iedereen op hetzelfde moment ophield met trommelen", voegt De leerlingen van de groepen zes en zeven van obs Prinses Beatrix in Yerseke staan in de finale van de landelijke wedstrijd van Schooldesk 'Trommel met Treble'. foto Willem Mieras Aline Mark (10) toe. „Het moest die maandag bekend wordt, maar goed dat ze niet in de fina- vaak over, maar daardoor ging wint een optreden van Treble op le zitten. Dan hebben ze meer het uiteindelijk extra goed." school. Dat zien de meiden wel tijd om naar onze school toe te De winnaar van de wedstrijd, zitten. Aline: „Misschien is het komen." MIDDELBURG - Een fitnesscentrum in een instelling voor ouderenzorg en revalidatie. Stichting Voor Regiona le Zorgverlening wil de bewoners van 't Gasthuis in Mid delburg uit hun kamers en op de sportapparaten krijgen, 't Gasthuis opende gisteren een sportruimte waar bewo ners, revalidatiegasten en ouderen uit de omgeving spor tief kunnen bewegen. De sportruimte is op de eerste ver dieping, bij fysiotherapie. De medewerkers van die afde ling begeleiden de sporters ook, maar directeur F. Bordui verwacht dat de toeloop al vlot groot genoeg is om men sen met een sportopleidingen (zoals het CIOS) aan te trek ken. Net als het Grand Café van 't Gasthuis heeft het fit nesscentrum een openbare functie. Mensen van 55 en ouder kunnen er sporttijd boeken, tegen een tarief dat nog moet worden vastgesteld. Voor Gasthuisbewoners is het gebruik gratis. De apparaten zijn zeer eenvoudig te be dienen en trainen elk meerdere spiergroepen. SVRZ be trekt de formule van Fitxpress te Raamsclonksveer, dat sportcentra inricht voor bijzondere doelgroepen en loca ties als winkelcentra en gevangenissen. Binnen enkele maanden, als de kinderziektes van de sportformule er in 't Gasthuis zijn uitgehaald, krijgen de overige zeven SVRZ-centra hun sportvoorziening. Waarschijnlijk het eerst bij grotere centra, zoals Ter Valcke in Goes. KATS - Op de Oostwestweg in Kats vond gistermiddag even na half vijf een eenzijdig ongeval plaats. Een 38-jari- ge automobilist uit de gemeente Noord-Beveland reed over de Oostwestweg komende uit de richting van de Oude Dijk en gaande in de richting van Kamperland. Een onbekend gebleven bestuurder van een (bedrijfs)busje reed vanaf de Deltaweg de Oostwestweg op, komende uit de richting van Goes. Hierbij reed hij meteen de rechter rijstrook op zonder de 38-jarige automobilist, die tevens op de rechter rijbaan reed, voor te laten gaan. Om een aan rijding te voorkomen reed de 38-jarige automobilist de rechterberm in en kwam tot stilstand tegen een lichtmast. De bestuurder van het busje reed door. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 46-jarige inwoner van Kloosterzande wegens het veroorzaken van een verkeersongeval bij verstek 980 euro boete opgelegd. In de strafmaat werd meegenomen dat verdachte de plaats van het ongeval had verlaten en zijn auto niet verzekerd was. De man verloor op 20 maart vorig jaar in Graauw de macht over het stuur, botste te gen een verkeersbord, schoot door naar de linkerweghelft waar hij met zijn auto in de sloot belandde. De man ging er daarna vandoor. De Kloosterzandenaar moet de scha de aan het verkeersbord, te weten 343 euro, vergoeden. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een twintigjarige inwoner van Zeist voor mishan deling van zijn vriendin in Renesse veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf, met reclasse- ringstoezicht. De man kreeg vorig jaar op een camping in Renesse ruzie met zijn vriendin. Een Duitse toerist had de verdachte zien slaan. De Zeistenaar zei dat hij haar al leen had vastgepakt. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Aanleg van een nieuwe Dammenweg tussen Middelburg en Veere (N57) blijft noodzakelijk. Afwijzing van het plan hiervoor door de Raad van State betekent wel uit stel, maar geen afstel. Dit bleek gisteren uit opmerkin gen van gedeputeerde H. van Waveren (CDA, ruimtelijke or dening) in de Statenvergade ring. Woordvoerders van diver se partijen maakten er opmer kingen over. C. Bierens (WD) stelde met ge noegen vast dat het plan voor de N57 voor een belangrijk deel door de Raad van State is goed gekeurd. Een (te) hoge geluids wal bij de begraafplaats van Serooskerke en de regels voor luchtkwaliteit vormden een struikelblok en Bierens wilde weten wat het dagelijks provin ciebestuur daaraan gaat doen. Hij was met name benieuwd hoe lang reparatie van het plan gaat duren. G. van der Giessen (D66) vond dat een nieuw plan voor de N57 in elk geval gelijk op moet lopen met een nieuwe beslissing over de Westerschelde Container Ter minal. In dit verband merkte M Wiersma (GroenLinks) op dat de effecten van een eventuele WCT door de provincie buiten het N57- plan zijn gehouden en dat achtte hij onjuist. daar nog voor de zomer uit te zijn." Van Waveren viel fel uit naar GroenLinks. Hij weigerde de vragen van de fractie te beant woorden. „Ik heb een beetje ge noeg van uw omgangsvormen met het bestuur. Insinuaties zo als dat we dingen verdonkerema nen, bevallen me niet, zeker niet als ze al geuit worden voordat antwoord is gegeven." Statenlid Wiersma reageerde la coniek. „Dan stellen we onze vragen gewoon schriftelijk." Hij vond dat de gedeputeerde ver krampt reageerde. „Het gebruik van het woord verdonkerema nen hebben we, met een knip oog naar de actualiteit, schert send bedoeld." Repareren Het Statenlid vroeg of uitvoe ring van het stuk Middel burg-Sint Laurens als tachtigki- lometerweg (en niet als auto weg) op korte termijn een oplos sing kan bieden. De PvdA'er P. Holtring vond het ongelukkig dat na de kritiek van de Raad van State meteen geroepen wordt: dit gaan we repareren. „Dat maakt naar de burger geen goede indruk." Gedeputeerde Van Waveren gaf aan dat aan de eisen voor de luchtkwaliteit zonder meer vol daan kan worden. „Zeezout speelde een belangrijke rol. Daar moest eerst rekening mee gehouden worden en nu niet meer." Hij wilde geen uitspraak doen over de verdere gang van zaken. „De noodzaak van aanpassing van de N57 staat niet ter discus- sie. We moeten alleen kijken hoe we verder gaan. Ik hoop MIDDELBURG - Een 22-jarige inwoner van Bergen op Zoom raakte gisteren in Middelburg niet onder de indruk van de 1380 euro boete en de zes maan den voorwaardelijke rijontzeg ging die hem werden opgelegd. Politierechter B. Duinhof nam het de beginnende bestuurder kwalijk dat hij verkeersregels en voorschriften aan zijn laars lapt. Zo had de man nog maar net zijn rijbewijs toen hij 27 januari in Tholen geen voorrang gaf aan een auto op de Nieuwe Postweg. De Bergenaar reed met hoge snelheid over de invoegstrook en drukte zijn auto in de flank van een medeweggebruiker, die hij rechts wilde inhalen om op de voorrangsweg te komen. Na de aanrijding reed hij vervol gens door. Toen de verdachte door de politie was getraceerd, bleek zijn auto niet verzekerd te zijn. „Het was een inschattings fout", beweerde hij. De officier van justitie hekele het gedrag van de jonge automo bilist en eiste 1380 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. De politierechter was het eens met de officier. „Ik maak me zorgen over de toe komst. U bent iemand die zon der na te denken de weg op gaat." Duinhof noemde het een duur ritje, maar dat leek de man niet te deren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 67