VN-commissie wil luiting Guantanamo JPZC Spanje pakt vanuit Senegal vluchtelingenprobleem aan Italiaans kabinet krijgt steun Senaat De hoogste en de langste Oproep aan Bush wegens rechtenschending lileense politie uil oud-directeur DM verhoren Verkeersongeval in Turkije eist levens tientallen 5 illegale Afghanen In de rij voor een baantje bij het leger Alarm over bijlessen Scientology Vliegende auto Potter is terecht Leerlingen België ruimen asbest op Friet geweerd uit Britse scholen Moskou verbiedt GayPride Hamas-woordvoerder voor geldsmokkel gearresteerd Honderden vissers vermist na tyfoon Operatie Ecevit na hersenbloeding Gezondheid van Soeharto slechter VOORDELIG OP PAD EERST LANGS VERVAT! TV J zaterdag 20 mei 2006 innnze redactie buitenland ENEVE- De VN-commissie te- martelingen heeft de Vere- je Staten opgeroepen het telgenkamp in Guantana- 10 Bay en alle andere 'gehei- ie gevangenissen' voor ter- herdachten te sluiten, om it zij in strijd zijn met het in- national recht. tien onafhankelijke deskun- en vragen de Amerikaanse Jaident George Bush ook om ■voor te zorgen dat geen onder- agingstechnieken worden ge- ruikt die als marteling of wre- behandeling kunnen worden schouwd. ;s de commissie, die overi- niets kan afdwingen, jnnt de behandeling van de ge- ingenen in Guantanamo en de andere gevangenissen een schen ding van de VN-conventie tegen marteling. De Amerikanen be strijden dat er sprake is van mis handeling op grote schaal. Er zou sléchts sprake zijn van 'inci denten'. Maar de VN-commissie spreekt haar bezorgdheid uit over 'betrouwbare verslagen over marteling en wrede, onmen selijke en vernederende behan deling' van de hoofdzakelijk moslimgevangenen. Een groot deel van de gevange nen in Guantanamo Bay zit daar al jaren zonder ooit onder vraagd te zijn. Door een tekort aan ondervragers en tolken wordt slechts een kwart van de gevangenen geregeld verhoord. Dat heeft de commandant van het Amerikaanse gevangenis kamp op Cuba bevestigd. In Gu antanamo Bay zitten nog 460 moslims vast, die door de VS als 'vijandelijke strijders' worden beschouwd. Gevaarlijk Volgens schout-bij-nacht Harry Harris, sinds maart comman dant van het kamp, worden al leen gevangenen die als Al Qae- da- en Taliban-leiders worden beschouwd, geregeld onder vraagd. De rest wordt min of meer aan hun lot overgelaten. Volgens Harris zijn dat echter wel degelijk 'gevaarlijke man nen', die informatie hebben over Al Qaeda- en Taliban-ope- raties. „Maar door het tekort aan vertalers en ondervragers zijn we gedwongen onze aan dacht te concentreren op de meest 'waardevolle' gevange nen", aldus Harris. Het afgelopen jaar zijn zo'n drie honderd gevangenen vrijgelaten of ter detentie overgebracht naar hun vaderland. Verwacht wordt dat de komende tijd nog eens 120 gevangenen Guantana mo Bay zullen mogen verlaten. President Bush heeft - na de ve le kritiek op het kamp - onlangs gezegd te hopen dat het over eni ge tijd gesloten kan worden. Dit jaar kost de gevangenis in Guan tanamo de VS 50 miljoen euro. Donderdag deden vier gevange nen een mislukte zelfmoordpo ging. In totaal zijn er de afgelo pen jaren 39 zelfmoordpogingen geweest, waarvan twaalf door één gevangene. GPD/RTR van onze redactie buitenland ROME - De nieuwe centrumlink se Italiaanse premier Romano Prodi heeft gisteren de belang rijkste parlementaire horde ge nomen: hij kreeg met een verras send grote meerderheid het ver trouwen van de Senaat. Onder de in april gekozen sena toren heeft het kabinet Prodi-II maar een meerderheid van slechts twee stemmen. Ook was tot gisteren niet zeker dat iedereen voor het eigen kamp zou stemmen: sommige centrumlinkse senatoren waren er verbolgen over dat er in het nieuwe kabinet niet langer een aparte minister voor de Italia nen in het buitenland is. Toch won Prodi met een onver wacht groot verschil: 165 stem men voor en 155 tegen. Behalve aan de afwezigheid van één cen trumrechtse senator heeft Prodi dat te danken aan de zeven sena- toren-voor-het-leven. Die spra ken allemaal hun vertrouwen in Prodi uit. De drie voormalige presidenten van de republiek die nog in leven zijn - Francesco Cossiga, Oscar Luigi Scalfaro en Carlo Azeglio Ciampi - zijn automatisch senatoren-voor- het-leven. Daarnaast zijn er mo menteel vier senatoren-voor- het-leven die door het staats hoofd zijn aangewezen wegens bijzondere verdiensten, zoals oud-premier Giulio Andreotti en de hoogbejaarde Nobelprijs winnares Rita Levi-Montalcini. Alle zeven senatoren-voorhet-le- ven werden uitgescholden door centumrechts, toen zij hun stem voor Prodi uitbrachten, zo meld de de krant la Repubblica op zijn website. Met name Scal faro, maar ook Ciampi moest het ontgelden. Een senator van ex-premier Silvio Berlusconi's Forza Italia bood later excuses aan voor het 'onaanvaardbare gedrag' van zijn collega's. Veel senatoren-voor-het-leven stel len zich traditioneel terughou dend op bij deelname aan stem mingen. ANP ïr-SANTIAGO DE CHILE - Onder- 1 tfkers in de corruptiezaak nd de Chileense oud-dictator lat j Pinochet willen voormalig direc- ir van defensiebedrijf RDM, ;p van den Nieuwenhuyzen erhoren. Dat meldde het Chi- feensc dagblad La Nación. lit politieonderzoek blijkt dat, «halve Pinochet, ook twee naas- unedewerkers van de oud-dic- stor smeergeld hebben ontvan- (tn rond de verkoop van twee honderd Leopold-tanks in 1998 ioor RDM aan Chili. Het gaat tnieen persoonlijke secretaris ran Pinochet, Gustavo Latorre, a de voormalige directeur van kt Chileense defensiebedrijf Fa lse, Luis Iracabal. Beide mannen kregen ongeveer 51000 dollar voor hun aandeel adedeal met RDM. ANP hfe sti ANKARA - Een verkeersonge luk op een snelweg in het zuiden on Turkije heeft gisteren ten er- linste 42 mensen, vooral illega- b immigranten, het leven ge lost. De meeste slachtoffers wa- volgens Turkse media af- is kooistig uit Afghanistan. De vrachtwagen waarin zij op- fengepakt werden vervoerd, iotste op de snelweg bij de stad 'ye achter op een truck met oplegger. De politie en hulp- liensten legden tientallen licha men op het wegdek, omdat er te teinig ambulances waren om Knsnel te vervoeren, lok de chauffeur van de vracht wagen is omgekomen. Mogelijk was hij achter het stuur in slaap gevallen. Zes gewonden zijn overgebracht naar het zieken huis, aldus de autoriteiten, urkije is een belangrijk door- oerland voor Aziatische immi- ranten die illegaal proberen de lui'opese Unie te bereiken. Zij omen het land vaak in het zuid oosten binnen en hopen Turkije weer via de grens met Grieken land of Bulgarije te verlaten. De Turkse wegen gelden als erg gevaarlijk. Vorig jaar kwamen ruim 3200 mensen om het leven. iïPlRTR/AFP Verdachte van lanslagen Egypte daast zichzelf op ISNIAILIA - Een man die werd fezocht wegens betrokkenheid hij bomaanslagen in Egyptische hadplaatsen, heeft per ongeluk nchzelf gedood. bronnen bij de Egypti sche veiligheidsdiensten wilde ie 28-jarige man een explosief oaar de politie gooien, die hem omsingelde in de grensplaats »feh. In plaats daarvan blies lij zichzelf op. verdachte zou de tweede man zijn geweest van de groepe- hngTawhid wal Jihad, die vol- ®ns de autoriteiten verantwoor- tolijk was voor een reeks bom inslagen in oktober 2004. Door ^aanslagen in Taba en een aan- al strandplaatsen kwamen in to- ^al zeker 117 mensen om het le- KUPWARA - Een Indiase legerofficier bekijkt de papieren van rekruten voor het leger. De belangstelling van jongeren voor en baantje in het leger is groot. foto Fayaz Kabli/RTR door Henk van den Boom BARCELONA - Spanje is begon nen met een diplomatiek tegen offensief om het hoofd te bieden aan de toenemende stroom ille galen, die via de Canarische Ei landen probeert Europa binnen te komen. In Senegal wordt een crisiscentrum opgezet, van waar uit de nieuwe strategie vorm moet krijgen. Onder de titel 'Plan Afrika' heeft de regering-Zapatero giste ren een pakket maatregelen aan genomen, die de exodus van Afrikaanse illegalen richting Ca narische Eilanden moet indam men. Het aantal diplomatieke vertegenwoordigingen wordt drastisch uitgebreid. In Mali, het land met de meeste economi sche vluchtelingen, komt een Spaanse ambassade en in zes an dere crisislanden worden migra tiedeskundigen gestationeerd. Smokkelaars De specialisten krijgen als taak om tijdig nieuwe activiteiten van mensensmokkelaars op te sporen en het plaatselijk be stuur te bewegen om daar tegen op te treden. De acties worden vanuit de Spaanse ambassade in Senegal gecoördineerd. Volgens de Cana rische autoriteiten zijn de boten met illegalen, die de afgelopen dagen aankwamen, allemaal uit dat land afkomstig. De Spaanse staatssecretaris van buitenlandse zaken, Bernardino León begint eind deze maand aan een rondreis langs de be trokken landen. Hij wil met de regeringen overeenkomsten af sluiten voor het terugsturen van illegalen. Spanje heeft al eerder dergelijke contracten getekend met Marokko en Mauretanië. Sindsdien hebben de men sensmokkelaars hun routes ver legd. Al eerder deze week heeft de re gering de bewaking van de gren zen opgevoerd. Daarbij zijn on derdelen van het leger ingezet. Tot nu toe heeft dat weinig uit gehaald, want het aantal vluch telingen is de laatste dagen juist toegenomen. Donderdag kwa men acht kajaks aan met in to taal 580 illegalen. Het bestuur van de eilanden heeft de nood klok geluid. Er is kritiek op de bescheiden inzet van de politie. De Guardia Civil, die met de be waking is belast, heeft in totaal tien patrouilleboten rond de ei landen ingezet. Dat is overigens veel minder dan de 17 schepen die zijn vrijgemaakt voor de zeil wedstrijden in Valencia ter gele genheid van de Amerika Cup. De politievakbonden hebben kri tiek op de overdreven veiligheid seisen die daaraan worden ge steld. Op Tenerife is inmiddels onrust ontstaan door geruchten over de ziekte Gele Koorts die door de Afrikanen zou zijn meege bracht. Niet bevestigde berich ten zeggen dat mensen van de kustwacht met ziekteverschijn selen in quarantaine worden ge houden. GPD KOROSHEGY - Het viaduct in aanbouw bij het Hongaarse Koroshegy, wordt de hoogste en de langste brug van Hongarije. De bouw begon in 2004 en de brug zal in novem ber dit jaar voor verkeer worden geopend. Pila ren van 80 meter ondersteunen de 23 meter bre de en 1,8 kilometer lange brug. foto Sandor H. Szabo/EPA HAMBURG - De omstreden sekte Scientology probeert in Duitsland zijn invloed te vergroten met instituten waar jongeren zogenaamd bijles krijgen. Duitse wetenschap pers waarschuwen voor indoctrinatie. Scientology-docenten zouden de leerlingen opvattingen van de sekte willen opdringen. Ouders moeten goed oplet ten naar welk instituut ze hun kinderen sturen, stelt de voorzitter van de Duitse bond van taal- en letterkundi gen, Heinz-Peter Meidinger. ANP LONDEN - De vliegende auto uit de Harry Potter-films is terecht. De blauwe Ford Anglia uit 1962 was oktober vorig jaar'gestolen uit een studio in het Engelse Cornwall. Na een tip trof de politie de auto aan bij een kasteel el-, ders in de regio, meldden Britse media gisteren. Een ben de zou de Ford onlangs nog te koop hebben aangeboden. In de Potter-films ging het voertuig vliegen door een druk op een zilveren knop. In het echt zat er niet eens een mo tor in het vehikel. ANP GENK - Een groep zwakbegaafde leerlingen van de tech nische school De Richter uit het Vlaamse Genk heeft tus sen 1997 en 2000 zonder enige bescherming kankerver wekkend asbest moeten verwijderen uit onder meer de gymzaal. Dat meldde gisteren het Vlaamse dagblad Het Laatste Nieuws. Asbestverwijdering is in België alleen toegestaan als een gespecialiseerd bedrijf dit doet. Zeven leraren die indertijd protesteerden tegen de gang van zaken zijn inmiddels allemaal ontslagen. Zij doen in de krant ook hun beklag, evenals een oud-leerling. Deze zegt dat de asbestverwijdering plaatsvond onder het mot to timmerles in de praktijk. De directrice van de school is nog steeds in functie. De schoolleiding weigert elk com mentaar op het bericht in de krant. ANP LONDEN - Britse scholieren krijgen na de zomervakan tie geen chocola, Met, suikerhoudende frisdranken en slecht vlees voorgezet tijdens schoolmaaltijden. De Britse minister van Onderwijs heeft voeclingsregels opgesteld die volgens een woordvoerder 'tientallen jaren van ver waarlozing' moeten goedmaken, zo meldde de BBC giste ren. De leerlingen krijgen bij elke maaltijd minstens twee por ties groente en fruit. Gefrituurd eten mag nog maar twee keer per week op het menu staan. ANP MOSKOU - Het gemeentebestuur van Moskou heeft de GayPride, die zaterdag 27 mei in de Russische hoofdstad zou worden gehouden, verboden. Een ambtenaar van de afdeling op het gemeentehuis die de betrekkingen met de veiligheidsdiensten onderhoudt, heeft dat gisteren aan het Russische persbureau Interfax laten weten. Het stadsbestuur acht het onmogelijk het verkeer op de drukke zaterdagmiddag enkele uren stil te leggen. Aan de parade, die door het centrum van de stad zou gaan, zou den naar verwachting 2000 mensen deelnemen. ANP HANOI - In Vietnam worden 245 vissers vermist nadat de ty foon Chanchu (Parel) zeker ne gen boten in de Zuid-Chinese Zee tot zinken had gebracht. Dat meldden reddingsdiensten en douane gisteren. Tot nu toe zijn 26 vissers dood teruggevon den. De vissersboten gingen twee da gen geleden ten onder in de zwa re storm. Eerder had de tyfoon al veel schade aangericht op de Filipijnen, waardoor veertig do den vielen. De wervelstorm raast nu uit over het Chinese vasteland. Daar is het dodental inmiddels opgelopen tot 23. Volgens het Nationale Zoek en Reddings Centrum in de Vietna mese hoofdstad Hanoi helpen Chinese schepen in de zoektocht naar de vermiste Vietnamezen. Tyfoon Chanchu trok woensdag over de Zuid-Chinese Zee. Vol gens de autoriteiten zijn tenmin ste 79 vissers op zee gered. In China is vooral de zuidelijke provincie Fujian zwaar getrof fen. Hier werden 10.000 huizen verwoest en moesten drie mil joen mensen worden geëvacu eerd. In de provincie Guang dong eiste de storm acht levens. Chanchu geldt als de krachtig ste tyfoon ooit in deze periode van het jaar in de regio. ANP/AFP ANKARA - De Turkse oud-pre mier Bülent Ecevit heeft een her senbloeding gehad. Hij is in de nacht van donderdag op vrijdag in een ziekenhuis in Ankara geo pereerd. Hij wordt in een kunstmatige co ma gehouden. Zijn toestand is kritiek, meldde het ziekenhuis gisteren in een communiqué. ANP/AFP door Henderiekus Wiltjer GAZA-STAD - Een prominente woordvoerder van de regerende Palestijnse Hamas-partij is door de Palestijnse douane gearres teerd, toen hij vanuit Egypte 639.000 euro de Gazastrook wil de binnensmokkelen. Dat heb ben Palestijnse functionarissen gisteren gezegd. Sami Abu Zuhri werd aangehou den bij de grensovergang Rafah. Hij zei het geld te hebben gekre gen tijdens een reis door Arabi sche landen. Het zou bestemd zijn voor het Palestijnse volk. Het bedrag was verstopt in een riem die Abu Zuhri om zijn lichaam droeg. Het geld is in be slag genomen. Het Westen en Israël hebben hun financiële steun aan de Pa lestijnse Autoriteit ingetrokken, nadat de radicale beweging Ha rnas aan de macht was geko men. Daardoor kunnen ambte narensalarissen al twee maan den lang niet meer worden uitbe taald en dreigt de gezondheids zorg ineen te storten. President Mahmoud Abbas heeft een officieel justitieel on derzoek aangekondigd naar de smokkelpraktijk. De Hamas-re- JAKARTA - De gezondheidstoe stand van de Indonesische ex-president Soeharto verslech tert. Hij verkeert in een ernstige conditie. Dat maakte de Indonesische pre sident Susilo Bambang Yud- hoyono bekend na eën bezoek aan het gewezen staatshoofd. Soeharto was op 4 mei met spoed in een ziekenhuis in Ja karta opgenomen met bloedin gen in zijn darmen. Hij moet een nieuwe, kleine operatie onder gaan, aldus een arts van het zie kenhuis. De 84-jarige Soeharto moest in 1998 aftreden na beschuldigin gen van corruptie. Hij was sinds 1966 aan de macht geweest. Indonesië zag eerder deze maand definitief af van vervol ging, verwijzend naar de slechte gezondheid van het voormalige staatshoofd. Activisten wilden Soeharto ook wegens grove schendingen van de mensenrechten voor de rech ter zien. ANP gering onder leiding van pre mier Ismail Haniyah en pi^esi- dent Abbas zijn in een machts strijd verwikkeld over het be heer van de veiligheidsdiensten. Volgens Abu Zuhri was het geld afkomstig van Palestijnse banne lingen. Hij betreurt het dat het geld in beslag is genomen op een tijdstip dat Palestijnen 'honger lijden'. Verscheidene Arabische landen en Iran hebben de Palestijnse re geling miljoenen dollars toege zegd. Harnas zegt dat het geld niet kan worden .overgemaakt naar de Palestijnse Autoriteit. De Verenigde Staten hebben banken gewaarschuwd geen za ken te doen met de Hamas-rege- ring. Abu Zuhri kwam terug uit Qa tar. Dit land heeft de Pales tijnen eerder 50 miljoen dollar toegezegd. Alle bedragen boven 2000 euro moeten worden ge meld bij de douane, aldus een woordvoerder van de waarne mersmissie van de Europese Unie. Abu Zuhri had dit niet ge- daan. Door het incident dreigen de spanningen tussen veiligheid stroepen loyaal aan Abbas en een nieuwe veiligheidsmacht die wordt gedomineerd door Ha mas verder op te lopen. Premier Haniyah zei gisteren nog de nieuwe dienst verder te willen uitbreiden. ANP/AFP (Advertentie) KAMPEERSUPERMARKT TENTEN - VOUWWAGENS CARAVANS - OCCASIONS VERVAT ROTTERDAM Stadionweg 31/33 3077 AP Rotterdam Tel: 010 - 497 08 22 VERVAT AMSTERDAM Abcouderstroatweg 130 1105 AA Amsterdam-ZO. Tel. 0294 - 28 33 43 Ook hemelvaartsdag 25 mei open www.vervat.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5