Nieuwe taken, ander materieel PZC Vakantiegeld komt altijd op Talentvolle Griffith terug in VVD- Balkenende beducht voor verziekte sfeer P#I Schelde bouwt komende jaren geen doorsneeschepen voor de marine Recht op toelage stamt uit 1969 Ve zaterdag 20 mei 2006 door Ernst Jan Rozendaal Het zijn geen doorsneeschepen die de Koninklijke Scheldegroep (KSG) de komende jaren voor de Ko ninklijke Marine gaat bouwen. Het lo gistiek ondersteuningsschip is nauwe lijks vergelijkbaar met zijn voorganger de Zuiderkruis en patrouilleschepen heeft de Nederlandse krijgsmacht tot dusver niet. Eergisteren maakte staatssecretaris Van der Knaap (CDA, Defensie) be kend dat hij een order van ongeveer een half miljard euro gunt aan de KSG in Vlissingen. Over zes jaar moet een zo genoemd joint logistiek ondersteunings schip zee kiezen. Daaraan voorafgaand - in 2010 en 2011 - worden vier pa trouilleschepen te water gelaten. De order vloeit voort uit de Marinestu die 2005 die minister Kamp (VVD, De fensie) vorig jaar heeft gepubliceerd. Uitgangspunt daarin is dat in de toe komst veel vaker landoperaties vanuit zee moeten worden ondersteund. Voor taken in de kustwateren zijn andere schepen nodig dan de marine nu bezit. Het was al langer de bedoeling het hui dige bevoorradingsschip Zuiderkruis te vervangen. De gedachte was in 2002, maar om financiële redenen werd ech ter gekozen voor uitstel tot 2012. Door het verschijnen van de Marinestudie wordt het uiteindelijk een heel ander schip dan in 2002 van de werf zou zijn gekomen. Niet langer gaat het om een schip met alleen maritieme bevoorra- dingstaken. De opvolger van de Zuider kruis moet de gehele krijgsmacht kun nen ondersteunen. Het schip zal in staat zijn mensen en materieel naar een operatiegebied te vervoeren en vervol gens gedurende enige tijd de acties op land te ondersteunen. De opvolger van de Zuiderkruis kan te gelijkertijd twee schepen bevoorraden en er afval van innemen. Ook moet het op zee kleinere vaartuigen kunnen be voorraden. Naast munitie, onderdelen, wapens, voedsel en afval is het schip in staat containers, tanks en helikopters te vervoeren. Vanaf het vaartuig kan een bataljon infanterie aan land wor den gezet en een maand lang van voor raden worden voorzien. Vaak kan dat niet via havens, dus moet dat met heli kopters of vaartuigen gebeuren. Verder zijn medische faciliteiten aan wezig om gewonden te kunnen behan delen en enige tijd te kunnen verple- Artist's impression van het nieuwe patrouilleschip. In het inzetje het ondersteuningsschip, dat de opvolger wordt van de Zuiderkruis. illustratie Koninklijke Marine gen. Het logistiek ondersteuningsschip heeft een bemanning van 175 personen en moet 300 mensen kunnen vervoeren. Het krijgt voldoende bewapening om zichzelf te beschermen. Het ondersteuningsschip wordt zelfs nog iets groter dan het amfibisch trans portschip Johan de Witt dat vorige week alleen met de uiterste precisie uit het overdekte dok in Vlissingen-oost kon worden gesleept. De vier patrouille schepen hebben volgens directeur H. van Ameijden van Schelde Marine- bouw wel een all weather capability - ze kunnen de hoogste golven aan - maar ze opereren uitsluitend in de kust wateren, om precies te zijn van de Noordzee en de Caraïbische zee. Ze gaan veiligheids- en kustwachttaken uitvoeren, van misdaad- en terrorisme bestrijding tot hulp bij rampen. Fregat ten en mijnenjagers zijn daarvoor niet altijd geschikt. Een echte gevechtstaak hebben ze niet. Wel moeten ze 'inciden teel en relatief kleinschalig geweld' kunnen gebruiken. De patrouillesche pen worden uitgerust met een helikop ter. Snelheid is de belangrijkste vereis te, vanwege de onderscheppingstaken. Een patrouilleschip heeft tenminste 50 bemanningsleden. Afhankelijk van de taak kunnen dat er 90 worden. Daar naast moet het schip nog 100 personen (evacués bijvoorbeeld) kunnen vervoe ren. Ferrari Het is wat minder uitdagend om een pa trouilleschip te bouwen dan bijvoor beeld een hypermodern luchtverdedi- gings- en commandofregat (LCF), maar het uitzicht op vervolgorders is veel gro ter, aldus Van Ameijden. „Een LCF is top of the bill. Dat is de Ferrari onder de marineschepen. Maar zoals weini gen zich een Ferrari kunnen permitte ren, kunnen maar weinig landen zich een LCF permitteren. Voor patrouille schepen bestaat echt een brede markt. Nu de Koninklijke Marine ze bij ons gaat bestellen, hebben we goede hoop dat andere klanten zich aansluiten, zo dat we een serie kunnen produceren." Om de patrouilleschepen te kunnen aanschaffen, stoot de Koninklijke Mari ne vier Multipurposefregatten af. Twee ervan gaan naar België. Er zijn 'goede vooruitzichten' dat de overige twee naar een ander Europees Navo-land gaan, aldus Van der Kinaap. van onze redactie binnenland Met de terugkeer van Lae- titia Griffith in de lande lijke politiek krijgt de WD in de Tweede Kamer er een gedegen en talentvol parle mentariër bij. In de ruim twee jaar die ze al in de Ka mer doorbracht, ging ze als justitiewoordvoerder be dachtzaam en strategisch maar vasthoudend te werk. Ze zocht het niet in proefbal lonnetjes en stevige uitspra ken. Wat dat laatste betreft heeft Griffith (40) een andere stijl dan haar deze week opgestap te voorganger Ayaan Hirsi Ali, die ze per 1 juni opvolgt. Griffith, de tweede van vijf dochters van een voetballer en een onderwijsambtenaar, kwam in 1987 uit haar ge boorteland Suriname naar Nederland om in Amsterdam rechten te gaan studeren. Van 1993 tot 1995 werkte ze bij het ministerie van Justi tie. Daarna was ze drie jaar secre taris van de toenmalige voor zitter van het college van pro cureurs-generaal, Arthur Docters van Leeuwen, die zich recent als aspirant-Ka merlid heeft aangemeld bij de WD. In 1998 keerde Grif fith terug naai' het ministe rie. Vroeger droomde Griffith er van officier van justitie te worden. Maar in plaats daar van werd ze politica. Het wet houderschap in Amsterdam (financiën en economische za ken) was haar eerste bestuur lijke functie. Ze gaf toe dat ze tot haar benoeming nooit eerder in de raadzaal van het stadhuis was geweest. De por tefeuille die ze onder haar hoede kreeg, was nieuw voor haar. Terwijl haar collega's vorige zomer vakantie vier den, dook Griffith in de dos siers om kennis op te doen over haar nieuwe werkter rein. In de hoofdstad ging de politi ca ook de boeken in als de eer ste zwarte vrouwelijke trekker bij de gemeenteraads- verkiezingen. Maar dat mocht niet baten: de libera len verloren een zetel enk\vi men voor het eerst in zestien jaar niet in het college. De' wens van Griffith om verdere invulling te geven aan haar '-:nonz pas verworven baan als wei houder, viel in duigen. Voorafgaand aan de gemeen- ma: teraadsverkiezingen beloofde iigde ze echter dat ze de volle vier jaar in Amsterdam zou blij ven. „Ik word gekozen voor vier jaar en daar ga ik me kei hard voor inzetten", zei Grif fith. Toen bleek dat ze naar het wethouderschap kon flui ten, hield ze voet bij stuk. heb beloofd in de raad zit' te nemen en ik houd mij aan mijn woord." Ze dankte dan ook voor de eer toen Den Haag haar vroeg wethouder te worden in het nieuwe colle ge. Ruim twee maanden later breekt ze alsnog haar toezeg ging en keert ze terug naar de Kamer Bij haar afscheid uit Den Haag roemde Kamervoorzit ter Weisglas de 'alerte ma nier van politiek bedrijven' van Griffith. In 2004 werd ze uitgeroepen tot politiek ta lent van het jaar. In datzelfde jaar noemde ze zichzelf een vraaggesprek met Marie Claire 'een integer, hardwer kend, toegewijd en wilskrach tig persoon'. Voor een minis terschap of staatssecretariaat zag ze zich niet in de wieg ge legd. ANP reraiigt turver at zij i Itniatk Ie tien voor 1 taging mikt i ebehc schoi eigens ens irmtc sagen Chil fili SDI door Ap van den Berg Iedereen kent haar als 'IJze ren Rita', maar de bijnaam 'Orkaan Rita' is inmiddels be ter op zijn plaats. Zelden heeft een politicus in een paar dagen tijd zoveel over hoop gehaald als Rita Ver donk de afgelopen week rond Ayaan Hirsi Ali. Dat haar ei gen WD en de Tweede Ka mer inmiddels een afkeer van het beleid van de minister be staat was al duidelijk, maar in het kabinet rommelt het nu ook flink. Premier Jan Peter Balkenen de vond de situatie zo ernstig dat hij niet tot de reguliere ministerraad kon wachten om de affaire Hirsi Ali intern te bespreken. Tot hun verras sing moesten de twee vi- ce-premiers en Verdonk zich donderdag melden in het To rentje. De boodschap na afloop van het spoedberaad: Rita Ver donk gaat alles op alles zet ten om het voormalige WD-Kameriid Hirsi Ali van een geldig Nederlands pas poort te voorzien. De minis ter van Vreemdelingenzaken en Integratie zal de motie van de Tweede Kamer met die strekking onverkort uit voeren. „Er is blijkbaar wat misverstand over ontstaan", zei Verdonk na afloop. „Maar ik zal doen wat ik de Tweede Kamer heb beloofd." In werkelijkheid had het on derhoud nog een ander doel: de lucht in de kabinetsploeg moest worden geklaard. Vol gens bronnen rond het Bin nenhof hadden diverse minis ters zich gestoord aan de stoe re taal die Verdonk woens dagavond voor ondernemers in Hardenberg had gebezigd. Op vragen uit de zaal zei Ver donk dat ze gehouden is wet ten en regels uit te voeren. Iets kan of kan niet, luidde haar stelling. En ze voegde er aan toe: „Daar kun je geen commissies op loslaten." Daarmee suggereerde zij in zekere zin dat ze niet van plan was de Kamermotie uit te voeren. Voor premier Balkenende was daarmee de maat vol. Hij had zich al groen en geel geër gerd aan het solistisch optre den van Verdonk eerder deze week. Nadat onderzoek op haar departement had uitge wezen dat Hirsi Ali wegens leugens geen recht had op een Nederlands paspoort, ver zuimde Verdonk die 'consta tering' door te spreken met mensen als de premier, minis ter van Justitie Piet Hein Donner, de landsadvocaat dan wel de minister van Bin nenlandse Zaken, Johan Rem- kes. In plaats daarvan stelde ze de WD-top laat in kennis en sprak ze een boodschap in op de voicemail van de pre mier. Die was verrast dat Ver donk maandagavond toch de brief naar de Kamer had ge stuurd, omdat hij niet beter wist dat de brief niet zou uit gaan. Donner moest de uit komst van het onderzoek via de media vernemen. Haar aanvankelijke verzet tegen de motie in het Kamerdebat en de stoere taal in Harden berg een dag daarna waren de druppels die de emmer de den overlopen. Leergeld Volgens bronnen rond het ka binet wilde de premier het niet laten aankomen op een slaande ruzie in de minister raad. Balkenende weet uit er varing dat zulke woordenwis selingen flink kunnen escale ren. Hij heeft wat dat aan gaat eind 2002 leergeld be taald met zijn eerste kabinet, dat uiteindelijk al snel ten on der ging door aanhoudende pogingen tot broedermoord door de LPF-ministers Her man Heinsbroek en Eduard Bomhoff. De oplopende spanningen rond Verdonk vormen een po tentieel gevaar voor Balken ende II. Dinsdag moest de mi nister van Vreemdelingenza ken en Integratie in het Ka merdebat al diep door het stof. Na nóg een schrobbe ring in de ministerraad zou ze zelfs ontslag kunnen ne men en daarmee het voortbe staan van het gehele kabinet op het spel zetten. „Op die manier krijg je vervroegde verkiezingen en speel je Wou ter Bos in de kaart. Dat wil len we natuurlijk niet", ver telden ingewijden. GPD Binnenkort wordt het vakantie geld weer gestort. Eindelijk geld om het huis op te knappen of die schitterende auto te kopen. Toch gaat het geld veelal op aan vakantie. „Dat etiket zien we als richtlijn voor het uitgeven. door Dylan de Gruijl Diana van der Vet werpt een onderzoekende blik op een plastic V&D-koffer. „Die rooie is mooi", vindt ze. Maar hij vol doet niet: „Nee, te klein." Voor drie weken Spanje heeft ze toch echt meer pakruimte nodig. En dus een duurdere koffer. „Daar is mijn vakantiegeld toch voor? Ik móet echt elk jaar lek ker weg." Nog een paar nacht jes slapen en het vakantiegeld wordt gestort. Miljoenen huis houdens krijgen in één klap en kele honderden tot ruim driedui zend euro op hun rekening bij geschreven. Eindelijk geld om die nieuwe auto te kopen, het huis op te knappen of schulden af te lossen, maar vooral om van vakantie te genieten. De jaarlijkse vakantie is heilig, maar waar zouden we zijn zon der het spaarpotje van de werk gever? Thuis, vermoedelijk. „Veel mensen die nu bij ons boe ken doen alleen een aanbeta ling", vertelt een medewerkster van het V&D-reisbureau. „De rest betalen ze als het vakantie geld binnen is." Onderzoek toont al jaren aan dat ongeveer de helft van de huishoudens de vakantietoelage ook daadwerkelijk besteedt aan vakantie. Op grote afstand vol gen andere doelen, zo bleek vo rig jaar uit een enquête van bud getinstituut Nibud. Zo'n 21 pro cent zet de toeslag geheel of deels opzij voor later in het jaar en 18 procent spaart voor de ver re toekomst, zoals voor de stu die van de kinderen bijvoor beeld. Een kleine minderheid van zo'n 8 procent gebruikt het geld voor andere zaken - kle ding, medische kosten of onder houd van de auto. Kennelijk willen we ons vakan tiegeld ook het liefst aanwen den voor vakantie. „Dat klopt", zegt Henriëtte Prast, weten schapper bij De Nederlandsche Bank en hoogleraar persoonlij ke financiële planning in Til burg. „Een etiket op een be drag, zien we als richtlijn voor het uitgeven ervan. Dat is heel gek en hoeft niet eens rationeel te zijn. Je ziet het ook bij de kin- meen toen al niet meer. Veel cao's kenden al een jaarlijkse uitkering voor vakantie van per soneel. Het uitkeren van vakantiegeld kan voor kleine bedrijven overigens rampzalig uit pakken. Incassobureau Vesting Finance conclu deerde vorig jaar dat voor eenvijfde van die on dernemingen faillissement dreigt, Het bureau inventariseerde de financiële toe stand van 435 ondernemingen. Dubbele salaris kosten en vervolgens slappe inkomsten in de zomermaanden kunnen Ideine en middelgrote bedrijven de das omdoen. GPD Het totaalbedrag aan vakantiegeld in Neder land bedraagt tenminste 20,3 miljard eu ro, inclusief de toelage voor uitkeringsgerech tigden. Het bedrag is gebaseerd op het wettelij ke minimumpercentage van 8 procent over het bruto loon. Het werkelijke bedrag ligt hoger, omdat in cao's aanvullende afspraken kunnen worden gemaakt. Het recht op een vakantietoelage werd in 1969 ingevoerd in de Wet op het Minimumloon, door het kabinet De Jong. Nieuw was dat feno- derbijslag. Die wordt gebruikt voor de kinderen, terwijl de ouders het geld op dat moment misschien beter ergens anders aan kunnen uitgeven." Maandsalaris Kortom: het is handig dat de werkgever een jaar lang voor on ze vakantie spaart en het be drag ineens uitbetaalt als zijnde 'vakantiegeld'. Zou de toeslag in ons maandsalaris zitten, dan kwam van sparen niets terecht. Prast: „We worden niet betut teld, maar geholpen. Zelf zijn we niet goed in staat om te spa ren. Onze natuurlijke neiging is geld te besteden aan iets waar impulsief behoefte aan is. Daar om zijn mensen soms juist blij als ze in hun keuzevrijheid wor den belemmerd. Dat zie je ook bij de hypotheekrenteaftrek. Die laat ook lang niet iedereen maandelijks storten." Toch lijkt er een uitzondering te zijn. De afgelopen jaren wordt vakantiegeld steeds va ker gebruikt om schulden en openstaande rekeningen te vol doen. Recente cijfers ontbre ken, maar volgens de Nibud-en- quête van vorig jaar gebruikte 13 procent van de huishoudens het geld om de schuldenlast te verminderen. In 2004 lag dat percentage nog op 10 procent. Een deel van die groep hep daar door vakantie mis. Incassobureaus spelen al jaren in op vakantiegeld. Mei is een topmaand voor ze. „Wij gebrui ken de maand om extra aanma ningen de deur uit te doen", zegt Madeleine Bosch van Int- rum Justitia, Nederlands groot ste incassobureau. „Het effect 20 mei 1956 PINKSTERDRUKTE - Nooit eerder kwamen er zo veel vreemdelingen tijdens het pinksterweekend naar Zee land. Via de radio werden par ticulieren opgeroepen om extra bedden beschikbaar te stellen om de grote stroom toe risten uit Duitsland, Frank rijk, België en Groot-Brittan- nië een slaapplaats te bieden. WATERSTOFBOM - Boven het eiland Namoe bij het atol Bikini is een waterstofbom ont ploft. Het betrof de tweede test in een experimentele serie tests van het Amerikaanse le ger. VPRO - De VPRO vierde V W Rotterdam haar dertigjarig be-; jj] staan. Ter gelegenheid hiervan werd er een stemmenspel opge-; |CV( voerd, getiteld 'Het lied van de, levensadem'. Hierna hield® lllcj sprekers lezingen over de the ma's Mens, Christus en Geest. I Mi5 Inkop ROMME - In Goes hield ian I KVP-voorman Romme een ver- minsti kiezingsrede. Romme bena- k iini drukte dat de Katholieke kt.] Volkspartij er niet alleen voor het katholieke volksdeel k Ook bestreed hij de menie» van socialistenvoorman Dres dat de KVP slechts belasting- verlaging voor de rijken wiL botste tena et 0] iensl komst Devr Binnenkort wordt het vakantiegeld weer gestort, de jaarlijkse vakantie is heilig, maar waar zouden we zijn zonder het spaarpotje van de werkgever? foto Roland de Bruin/GPD is absoluut dat er meer achter stallige betalingen worden geïnd." De voorzitter van de Nederland se Vereniging voor Volkskrediet (NWK), Ger Jaarsma, kijkt daar niet vreemd van op. De koepelvereniging voor gemeen telijke kredietbanken merkt al jaren dat het aantal mensen met schuldproblemen toeneemt. Ook dit jaar zal die stijging weer zo'n 10 procent bedragen, ondanks het aantrekken van de economie. „Mensen die bij ons aankloppen voor hulp, moeten hun vakantie geld ook gebruiken om schul den af te lossen. Natuurlijk, ze mogen best op vakantie, maar niet van hun vakantietoeslag. Het is voor hen dus eigenlijk niet mogelijk om op vakantie te gaan." GPD Internet: www.pzc.nl Internetredactie: X M MM M Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Hoofdredactie: A. L. Oosthoek Bezorgklachten: D. Bosscher (adj'unct) 0800-0231231 A. L. Kroon (adj'unct) op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; Centrale redactie: zaterdags tot 12.00 uur- Stationspark 28 Postbus 31 Abonnementen: 4460 AA Goes 0800-0231231 Tel: (0113)315500 autom. afschrijving acceptgiro Fax: (0113)315669 per maand: 20,55 n.v.t E-mail: redactie® pzc.nl per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Lezersredacteur: A. J. Snel Voor toezending per post geldt een Stationspark 28 toeslag. Postbus 31 E-mail: lezersservice@pzc.nl 4460 AA Goes Beëindiging van abonnementen Tel: (0113)315660 uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor hei Fax:(0113)315609 einde van de betaalperiode. E-mail: lezersredacteur@pzc.nl PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Middelburg: Losse nummers per stuk: Buitenruststraat18 maandag t/m vrijdag: 1,25 Postbus 8070 zaterdag: 1,80 4330 EB Middelburg Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 Bankrelaties: E-mail: redwalch@pzc.nl ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Goes: Stationspark 28 Postbus 31 Advertenties: 4460 AA Goes Alle advertentie-orders worden uitgevoerd Tel. (0113)315670 overeenkomstig de Algemene Fax. (0113)315669 Voorwaarden van Wegener NV en volgens E-mail: redgoes@pzc.nl de Regelen voor het Advertentiewezen. Terneuzen: Overlijdensadvertenties: Willem Alexanderlaan 45 maandag t/m vrijdag: Postbus 145 tijdens kantooruren 4530 AC Terneuzen zondag' van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0115)645769 Tel. (076)5312550 Fax. (0115)645742 Fax. (076)5312340 E-mail: redtern@pzc.nl Personeelsadvertenties: Hulst: Baudeloo 16 Tel: (076)5312240 Postbus 62 Fax:(076)5312340 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Fax: (0114)372771 Tel. (076)5312104 E-mail: redhulst@pzc.nl Fax. (076)5312340 Zierikzee: Grachtweg 23a Voor gewone advertenties: Postbus 80 Noord- en Midden-Zeeland 4300 AB Zierikzee Tel. (0113)315520 Tel (0111)454651 Fax (0113)315529 Fax: (0111)454657 Zeeuws-Vlaanderen E-maïl: redzzee@pzc.nl Tel: (0114)372770 Fax. (0114)372771 Opening kantoren Business to Business/Onroerend goed Goes, Zierikzee Tel: (076)5312277 en Hulst: Fax: (076)5312274 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. Dedoor> aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor ons (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geseleneï- de derden. Als u op deze informatie geen prijs steil dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC.i- i. Postbus 314460 AA Goes Behoort tot WGGGNGR bkd «gei ïash geval verg luis, lurk) toerli grant Suro] lome toste Keer and DeT' [eva; raim ANP, ornsi Rafa qz De Ean ring gens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4