Grote fraude met O V-kaarten Taïda Pasic is begonnen met examen as n Wat zien ik?! Homo-ooievaars broeden eieren uit Kabinet is eensgezind in verwijten Verdonk Bureau voor onwaarschijnlijk onderzoek in Rotterdam donderden vervoersbewijzen vervalst, KLM-personeel blijkt gretige afnemer Nederlanders willen rookvrije horeca Wmm Elf miljoen Nederlanders op reis Langste asperge geveild Examinandi krijgen oordopjes Eisinga Planetarium is Koninklijk Ombudsman krijgt 14.000 klachten Arnhemmer in slaap overvallen en mishandeld ROTTERDAM - Het Europese jjufcau van het Amerikaanse in- sliluut voor onwaarschijnlijk on- - derzoek (Improbable Research) vanaf gisteren gevestigd in 8t Natuurhistorisch Museum (Rotterdam. Conservator Kees Moeiliker zaterdag 20 mei 2006 gaat het bureau leiden, meldt het museum op zijn website. Moeiliker won in 2003 de zoge noemde Ig Nobelprijs voor zijn publicatie Het eerste geval van homoseksuele necrofüie bij cle wilde eend. Het Amerikaanse bureau is ver bonden aan de beroemde Har vard Universiteit. Sinds 1991 reikt het prijzen uit aan weten schappers die met hun werk 'mensen eerst aan het lachen ma ken en daarna aan het denken zetten'. Gisteravond was in het Natuur historisch Museum de feestelij ke opening van het Europese kantoor. Verschillende weten schappers hielden lezingen van vijf minuten over hun 'onwaar schijnlijke' onderzoeken. Te vens stond er een presentatie op het programma van de Club van langharige wetenschappers. Im probable Research heeft een website en een tijdschrift. Ze be vatten soms lachwekkende arti kelen, zoals een onderzoek naar de reden waarom popgroepen al tijd hun publiek laten wachten en foto's van wetenschappers die een sarong dragen als ze een theorie uitleggen. Verder staat er op de site een stuk over het stemgedrag tij dens het Eurovisie Songfestival. Zo blijkt uit een vergelijking tus sen een stemsimulatie en het werkelijke stemgedrag dat blok vorming van landen in centraal Europa heeft geleid tot voorspel bare winnaars. ANP uan onze redactie binnenland AMSTERDAM - De marechaus- op Schiphol heeft samen met de spoorwegpolitie vier mensen aangehouden voor het vervalsen en verkopen van hon derden valse openbaarvervoer- [j,wijzen. Dat hebben beide op sporingsdiensten gisteren laten neten. o is het KLPD gaat het om ruim driehonderd afnemers van gevervalste kaarten. De groot- ichalige fraude werd op 20 april ontdekt toen een conducteur de Nederlandse Spoorwe gen (NS) een reizigster met een vals vervoersbewijs betrapte, passagier bleek het exem- van een tussenpersoon te lebben gekocht. Beiden werden houden. Verder onderzoek naar een tweede tussen poon en de vervalser. Tussenpersonen De aangehouden vervalser e op zijn computer de saarten na en verkocht die via jersehillende tussenpersonen. 'Volgens het KLPD troffen de speurders in zijn bestanden ook de afnemers aan. Bij een huis zoeking werden computers, mo biele telefoons en materiaal om 'de'plaatsbewijzen na te maken, [inbeslag genomen. De vervalser 'bleek volgens de marechaussee [op grote schaal via zijn compu ter verschillende soorten valse venmerbewijzen te printen. Ongeveer een derde deel van de afnemers was verbonden aan de luchthaven Schiphol, omdat ze daarbij een bedrijf werken of bevriend te zijn met iemand die daar werkt. Onder hen waren Extra poetsbeurt truck wegens Deense vogelgriep DEN HAAG - Vanwege een uit braak van vogelgriep op een Deense hobbyboerderij heeft mi nister Veerman van Landbouw gisteren extra voorzorgsmaatre gelen getroffen. Vrachtwagens die zijn gebruikt 15 voor het vervoer van levend iï pluimvee of broedeieren naar Denemarken en terugkomen in lü Nederland, moeten een extra 15 schoonmaakbeurt krijgen. boerderij aan de oostkust jan het eiland Funen telde onge veer honderd dieren. De helft is lij bezweken aan het \H5N1-virus, IS dat ook voor mensen gevaarlijk zijn. De rest van de dieren is gisteren afgevoerd. Het ging kippen, eenden, ganzen, pa- relhoenclers en pauwen, aldus net minsterie. Het besmettelijke virus was al eerder in Denemarken, met na- inè op Funen, opgedoken onder [wilde vogels. Het is nu voor het ;eerst dat gehouden pluimvee be smet is geraakt. ANP ook dertien medewerkers van luchtvaartmaatschappij KLM. Een woordvoerder van de lucht vaartmaatschappij bevestigde gisteren dat deze medewerkers betrokken zijn. De marechaussee heeft een groot onderzoek naar de afne mers gedaan. Het bleek volgens de opsporingsdiensten dat er een levendige handel bestond in de valse trajectkaarten. De afne mers kochten de valse exempla ren voor een fractie van de ver koopwaarde. Met de fraude is een bedrag van honderdduizen den euro's gemoeid. Valsheid in geschrifte De marechaussee heeft laten we ten dat het onderzoek naar men sen die valse ov-bewijzen bezit ten, doorgaat. Volgens deze op sporingsdienst is zowel het rei zen met een vals vervoersbewijs als het verkopen ervan een vorm van valsheid in geschrifte. Daar op staat een gevangenisstraf van maximaal zes jaar. De KLM-zegsman laat weten dat de luchtvaartmaatschappij passende maatregelen neemt te gen werknemers van wie uitein delijk blijkt dat die zich daad werkelijk aan de fraude hebben schuldig gemaakt. Afhankelijk van de aard van elk individueel vergrijp kan de straf van het be drijf variëren van een berisping tot ontslag op staande voet. De KLM verleent alle medewerking aan het onderzoek, zegt hij. De Nederlandse Spoorwegen treffen voorlopig geen extra maatregelen. „We worden door de politie op de hoogte gehou den over de zaak", stelde een woordvoerder. „Onze conduc teurs zijn goed geïnstrueerd om vervoersbewijzen te controle ren. Dat zie je aan dit geval." De NS probeert in dit soort frau degevallen altijd de schade op daders te verhalen. Hoe groot die schade is, en of de daders wel kunnen worden aangesla gen, is echter nog niet bekend, aldus de woordvoerder„Het on derzoek is op dit moment nog in volle gang." ANP DEN HAAG - Een meerderheid van 57 procent van de Nederlanders vindt het een goed idee als de Tweede Kamer zou besluiten het roken te verbieden in horecagele genheden. Dit blijkt uit een enquête onder vijfhonderd mensen van zestien jaar en ouder door TNS NIPO in opdracht van het Astma Fonds, KWF Kankerbestrijding, de Nederlandse Hartstichting en Stivoro. De resultaten zijn gisteren bekendge maakt. Uit het onderzoek blijkt ook dat 61 procent van alle Nederlanders het pret tiger vindt als er niet gerookt wordt als ze een uitgaans- of horecagelegenheid be zoeken. De antirookorganisatie Clean Air Nederland (CAN) heeft gisteren het eer ste burgerinitiatief aangeboden aan voorzitter Frans Weisglas van de Tweede Ka mer. Op de foto rijdt een bode de stapel handtekeningen per winkelwagen naar Weisglas. De organisatie wil dat de Tweede Kamer cafés en restaurants zo snel mogelijk rook vrij maakt. CAN verzamelde in twee maanden 65.000 handtekeningen. foto Harmen de Jong/GPD door Marloes de Koning SARAJEVO - Toen de vwo'crs in Nederland gisteren aan hun examen begonnen, sloeg de Kos- ovaarse Taïda Pasic de vragen open op de ambassade in Saraje vo, Bosnië-Herzegovina. Ze maakte de schriftelijke test in een kamertje in het okergele ge bouw, gadegeslagen door twee JE P/VP=Z- nq*J N Ier MEE wwcmcé/S/ Tor ll< PR-OAJKEAy "13 EW P surveillanten, het wettelijk ver plichte minimum. Taïda Pasic verliet Nederland op 28 april jongstleden, omdat zij van minister Verdonk van Vreemdelingenzaken het land uit moest. Verdonk wilde haar niet in de gelegenheid stellen het vwo-examen in Nederland af te leggen. De afgelopen twee weken heeft Taïda dagelijks via internet con tact gehad met docenten en vrienden van de scholengemeen schap De Driemark in Winters wijk. Daarbij kon zij ook via een spraakverbinding met hen pra ten, hetgeen voor haar bij het blokken voor haar eindexamen zo ver van Nederland een be langrijke steun is geweest. Na afloop glipte ze door een zij-ingang naar buiten om te ont snappen aan de wachtende pers. „Het ging wel redelijk", zegt ze thuis buiten het appartement waar ze met haar ouders en zus jes woont. Meer wil ze niet kwijt. „Het is gewoon wachten tot ik de uitslag krijg. Ik wil nu ge woon studeren. Laat me met rust." De komende twee weken volgen nog zes examens, onder andere van Latijn, Duits en wis- kunde. Srebrenica De buurvrouw die op dezelfde' verdieping woont, doet bij het horen van de Nederlandse taal de deur open en begint te praten over de val van Srebrenica, waar in 1995 ruim zevendui zend moslimmannen werden ge dood, terwijl Nederland had be loofd hen te beschermen. Ze trekt haar witte T-shirt een stukje naar beneden om een lit teken te laten zien, het resultaat van een ingreep aan haar hart. „Ik ben in Bosnië geboren en ge togen. Ik heb hier een gezond-, heidsverzekering, maar dan nog moet ik zelf mijn medicijnen be talen. Met mijn pensioen van tachtig euro lukt dat niet eens." Vrijwel iedereen in het gebouw is volgens haar werkloos. Haar man is ooi'logsinvalide. „De mensen hiernaast zijn hier zelfs illegaal, die hebben het nog moeilijker." Ze wijst naar de bruine deur die Taïda zojuist heeft dichtgedaan. „In Nederland zijn jullie zo rijk. Ik snap niet dat jullie mensen naar een land sturen dat hele maal niets heeft." GPD AMSTERDAM - De levenspartner van Albert Mol, Guerdon Bill, had het al eens gezegd: „Ik begrijp niet dat ze geen musical maken van Wat zien ik?!". Na de dood van Bill kreeg Mol bezoek van producent Hans Cornelissen, die liet weten met collega Ruud de Graaf een musi cal van het boek te willen maken. Mol stemde toe. Drie weken later overleed de artiest en schrijver. Gisteren, ruim twee jaar na de dood van Mol, lichtten de producenten alvast een tip je van de sluier op over de musicalcomedy. El len Pieters (r) en Mariska van Kolck liepen kort gerokt en compleet met netkousen, laklaarzen en bontjasjes rond in het Amsterdamse theater Carré. De actrices spelen hoeren in de produc tie, die vanaf het najaar in de theaters te zien is. Wat zien ik?! speelt zich af in het Amster dam van 1969. Blonde Greet (Pieters) en Haar van Boven (Van Kolck) zijn collega's en delen lief en leed. foto Marcel Hemelrijk/ANP DEN HAAG - De komende maanden gaan circa elf mil joen Nederlanders op vakantie, ongeveer evenveel als vo rig jaar. Daarvan gaat volgens cle ANWB zeventig pro cent naar het buitenland, meldde cle organisatie gisteren. De ANWB schat dat er circa 1,5 miljoen mensen naar Frankrijk gaan. In Spanje vieren 850.000 mensen vakan tie, terwijl Duitsland en Italië beide kunnen reken op on geveer 650.000 Nederlanders. ANP ANLOO - In het Drentse Anloo is in restaurant De Ko- ningsherberg 400 euro betaald voor de langste asperge van Nederland. Deze heeft een lengte van 1 meter en 6 centimeter. Horecaexploitant Koning liet gisteren weten dat de asperge in het restaurant tentoongesteld wordt. De asperge is speciaal gekweekt om te worden geveild. De opbrengst komt ten goede aan een school voor gehan dicapte kinderen in Roemenië. De directie van het Noor- derpoortcollege in Groningen, samen met het restaurant initiatiefnemer van de actie, heeft het veilingbedrag aan gevuld tot 1000 euro. ANP ZWOLLE - Eindexamenkandidaten van het Deltion Col lege in Zwolle krijgen oordopjes omdat naast het gebouw geheid wordt. Bij proefexamens bleek de overlast groter dan verwacht, meldde het ROC gisteren. De school probeert zoveel mogelijk examens elders onder te brengen. De onderwijsinstelling heeft 4000 eindexa menkandidaten, waarvan enkele honderden les hebben in het gebouw naast cle bouwput. De oordopjes worden inge zet als laatste redmiddel. ANP FRANEKER - Het planetarium van Eise Eisinga in Frane- ker mag zich sinds gisteren 'Koninklijk' noemen. Eisin- ga's werkstuk toont hoe ons zonnestelsel werkt. Daarmee wilde hij in de achttiende eeuw aantonen dat de vrees on gegrond is dat onze maan, Mercurius, Venus, Mars en Ju piter op elkaar zouden botsen. Het was gisteren precies 225 jaar geleden dat Eisinga zijn zonnestelsel in werking stelde. Ter ere daarvan meldde de Friese commissaris van de koningin Ed Nijpels tijdens de festiviteiten rond het planetarium dat de koningin Eisin- ga's uitvinding tot 'Koninklijk' verheft. ANP HILVERSUM - Bij Stichting De Ombudsman zijn vorig jaar circa 14.000 klachten binnengekomen. Mensen klaag den vooral over de slechte dienstverlening van bedrijven en instellingen. De meeste klachten betroffen energiebe drijven en internetaanbieders, meldde De Ombudsman gisteren. Ook de dienstverlening van gemeentelijke instanties de uitkeringsinstantie UWV en zorgverzekeraars is vaak on der de maat. Mensen worden tot wanhoop gedreven door dat rekeningen niet kloppen, internetaansluitingen niet werken, en de telefonische service slecht bereikbaar is. Ook worden mensen veelal niet teruggebeld, terwijl hen dat wel is beloofd. ANP van onze redactie binnenland OVERLOON - Drie homoseksue le ooievaarskoppels in Zoo Pare Overloon zijn heel modern be zig. Ze broeden eieren uit, en verzorgen hun kroost. Dat heeft een woordvoerster van de Oost-Brabantse dierentuin giste ren bekendgemaakt. Bij de Europese ooievaars vorm den zich twee mannelijke stel len en een lesbisch koppel. „Ho moseksualiteit komt vaker voor in het dierenrijk, maar vaak blijft het bij liefkozingen en schijnbevruchting. Deze homo's hebben hun eieren uitgebroed en voeden hun kroost op", aldus een woordvoerster van het die renpark die erbij zegt dat het uitbroeden en verzorgen zelden voorkomt. Een van de homokoppels broedt nog, de twee andere koppels heb ben dat al gedaan. „Het is heel leuk om te zien hoe ze hun jon gen verzorgen. Ze doen daarbij niets onder voor hun heterosek suele soortgenoten", zegt de woordvoerster enthousiast. Hoe de stellen aan hun eieren ko men, is niet bekend. „Waar schijnlijk hebben cle mannetjes een broedend vrouwtje van het nest gejaagd. Een van de lesbi sche vrouwtjes is mogelijk ge dekt", luidt de verklaring van het dierenpark. ANP door Erwin Buter DEN HAAG - Minister Verdonk van Vreemdelingenzaken is gis teren keihard aangepakt door haar collega-ministers over de affaire-Ayaan Hirsi Ali. Tijdens het wekelijkse kabinetsberaad kreeg zij van alle kanten het ver wijt dat zij in de zaak rond het liberale Kamerlid niet als 'lid van het team' heeft geopereerd. „Er werd niet met deuren gesme ten, maar er werd wel gevraagd hoe dit kon gebeuren", zei pre mier Jan Peter Balkenende na afloop. Verdonk liet maandaga vond weten dat Ayaan Hirsi Ali niet de Nedei'landse nationali teit bezit, omdat zij heeft gelo gen over haar naam en geboorte datum bij de naturalisatieproce dure. De premier wist niet dat Verdonk de brief nog dezelfde avond zou versturen. „Dit is een ongelukkige episode. En dan druk ik me nog mild uit", zei hij. Van de Kamer moet Verdonk er alsnog voor zorgen dat Hirsi Ali haar paspoort behoudt of op nieuw krijgt. Verdonk bleef tij dens een verkiezingsbijeen komst voor het WD-lijsttrek- kerschap in Hardenberg afgelo pen woensdag vaag op de vraag of zij die moties van de Kamer zou uitvoeren. Dat leverde haar een reprimande in het Torentje van Balkenende op. Verdonk mag in de zaak rond Hirsi Ali geen stap meer zetten zonder de goedkeuring van Balkenende, de vice-premiers Zalm en Brink horst en minister van Justitie Donner. Intussen gunt de pre mier Hirsi Ali het Nederlands paspoort 'van harte'. Minister De Geus van Sociale Zaken vond dat het besluit van Ver donk 'zorgvuldiger' had moeten zijn. GPD ARNHEM - Een 35-jarige Arn hemmer is gistermorgen vroeg in zijn eigen huis in zijn slaap overvallen en zwaar mishandeld door twee hem onbekende man nen. De Arnhemmer ligt in het zie kenhuis, aldus een woordvoer der van de politie. Volgens de alleenwonende man maakten twee mannen hem rond half vijf wakker door op hem in te slaan. De man liep daardoor verwondingen in zijn gezicht op. Daarna gingen cle twee er vandoor. Uit de woning is niets gestolen. De politie zegt dat er voorals nog geen motief voor de zware mishandeling is gevonden. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3