F ZFF1WSF GOURftH' Ziekenhuizen sturen onverzekerden weg V - IK? PZC Zeeuwen voelen zich het veiligst effeweanl Top Thrillers cou PZC Kinderen mishandeld tijdens avondvierdaagse in Terneuzen Op weg naar Europa Oudste inwoner an Nederland 111) overleden Henk ten Cate trainer Ajax Geen behandeling zonder polis of paspoort Leider Taliban zou zijn gepakt Belgen zijn het Songfestival zat Kabinet hekelt Rita Verdonk Kaarten geschud in Driedaagse Reizen Daar moetje naar toe. bruno Pearyweg 6 (de Poel 2) GOES, 0113 - 56 18 12, www.autovermeulen.nl Je jaargang no. 119 jjterdag 20 mei 2006 Lnummer 1,80 (NNIK - De oudste inwoner jn Nederland, de 111-jarige esandrine van Donke- ar-Vink, is gisterochtend over men in het zorgcentrum Bun- ichem in Bunnik. Dat heeft zoon gisteren gezegd. idrine Vink werd op 31 ja- 1895 geboren in Vlaardin- -Ambacht. In augustus van vorig jaar werd ze de oudste ■lander na het overlijden aHendrikje van Andel-Schip- s op 115-jarige leeftijd. De bogeveense stond tot dat mo at in de boeken als 's werelds oudste, maar dat bleek later on us!. In december erkende het iiiinness Book of Records de pa- pieren van de 116-jarige Maria Ipoyilla uit Ecuador. De Sociale Verzekeringsbank Eet gisteren weten dat de nieu- ie oudste inwoner van Neder- een Zeeuwse, 109 jaar oud fe.De Middelburgse vrouw is ge kten op 1 juli 1896. Zij wenst isoniem te blijven. De oudste aan van Nederland is een 186-jarige Haarlemmer. ANP AMSTERDAM - Ajax heeft een nieuwe hoofdtrainer. De club maakte gisteren bekend dat Henk ten Cate naar Amsterdam komt. De assistent-trainer van Barce- raa volgt Danny Blind op. Mind werd vorige week te ver- Kaan gegeven dat zijn doorlo- ®de verbintenis wordt ontbon- en. Ten Cate tekent bij Ajax ten contract voor de duur van 2 par, tot juli 2008. ten Cate (51) is sinds 2003/2004 assistent-trainer van Frank Rijkaard bij FC Barcelo- Woensdag won het duo de Champions League, eerder wer- twee Spaanse landstitels éroverd. Ten Cate werkte voor ijn overstap naar Spanje onder bij NAC, Vitesse en In 2000 won Henk ten itemet MTK Boedapest de na tionale beker van Hongarije, pagina 19 •Ten Cate emotionele vakman (Advertentie) 20 mei 2006 Feestelijke Open Dag bedrijventerrein Smokkelhoek Kapelle voor burgers en ondernemers van onze redactie binnenland UTRECHT - Ziekenhuizen zetten steeds vaker onverze kerden op straat. Twee Rot terdamse artsen zeggen dat in het blad Medisch Con tact dat gisteren is versche nen. Volgens M. Kok, die hulp biedt aan illegalen, en huisarts F. Sikken worden patiënten zonder identiteits bewijs of verzekeringsbe wijs bij de balie van het zie kenhuis al weggestuurd zon der dat iemand heeft beoor deeld of de patiënt drin gend hulp nodig heeft. Een niet nader genoemd Rotter dams ziekenhuis zou zelfs tegen de artsen hebben gezegd dat ze hoe dan ook geen onverzeker den meer mogen doorverwijzen. Het Tweede Kamerlid Khadija Arib (PvdA) zegt het probleem te kennen. Volgens haar wijzen het Sint Franciscus Gasthuis in Rotter dam en het Medisch Centrum Haaglanden in Den Haag onver- zekerden ook de deur. Arib heeft samen met GroenLinks gis teren opheldering gewaagd aan minister Hoogervorst van Volks gezondheid. Volgens de regels heeft iedereen, ook onverzeker den, recht op acuut noodzakelij ke hulp. De twee Rotterdamse artsen stel len echter dat niemand precies weet wat de definitie is van die noodhulp. Elke individuele arts kan vol gens hen weer een andere afwe ging maken. Sinds begin dit jaar de nieuwe zorgverzekerings- wet is ingevoerd, kunnen zieken- door Thomas Verfuss KANDAHAR - Het dodental als gevolg van het bloedige geweld in Afghanistan de afgelopen da gen is opgelopen tot bijna twee honderd. Bij gevechten in de provincie Kandahar zou ook mullah Da- dullah zijn opgepakt, een be- door Jeffrey Kutterink GOES - Zeeuwen voelen zich het veiligst. Van de inwoners waant 15 procent zich wel eens onveilig. Dat is in de regio's Haaglanden en Rotterdam-Rijn mond wel anders; meer dan der tig procent van de mensen is daar wel eens angstig. Dat blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) en de ministeries van Binnenlandse Zaken en Jus titie. Nederlanders voelen zich sinds begin 2006, zo blijkt uit de resul taten, iets veiliger dan het jaar daarvoor. Het aantal (ondervon den) misdrijven is van 2005 op 2006 afgenomen, terwijl het per centage slachtoffers van veel voorkomende criminaliteit onge veer gelijk bleef. Het geschatte totale aantal delic ten is gedaald van bijna 6,2 mil joen naar ruim 5,6 miljoen. Iets meer dan een op de vier Neder landers is het afgelopen jaar slachtoffer geweest van veel voorkomende criminaliteit. Dit is vrijwel evenveel als een jaar eerder. Vermogensdelicten, zoals in braak, fietsdiefstal, zakkenrol huizen geen beroep meer doen op een pot voor hulp aan onver- zekerden. Als ze deze patiënten helpen, draaien ze zelf op voor de kosten. Het enquêtebureau TNS NIPO presenteerde gisteren ook een onderzoek dat te maken heeft met het toelatingsbeleid van zie kenhuizen. Sommige mensen met een be langrijke maatschappelijke posi tie zoals ondernemers en politi ci zeggen voorrang te krijgen bij huisartsen en specialisten in het ziekenhuis. Dit geldt bij 7 procent van de 278 leden van de 'elite' die aan het onderzoek hebben meege daan. ANP BRUSSEL - Het overgrote deel van de Belgen wil dat hun land niet meer meedoet met het Euro visie Songfestival. Ze willen de terugkeer van een vakjury. Dat blijkt uit opiniepeilingen van de Vlaamse radiozender Donna en de website van Het Laatste Nieuws. De Belgen reageren onthutst dat ze al in de halve finale zijn uitge schakeld. Het lied Je t'adore van Kate Ryan is een superhit in eigen land. Britse wedkantoren tipten de inzending al vroeg als kanshebber voor de winst. De overheid was zo trots op de in zending dat ze een wekenlange promotietournee door Europa betaalde. ANP Het broeit in de voorstad langijkeleider van de fundamen talistische Taliban. Mullah Da- dullah kwam eerder dit jaar in het nieuws toen de Arabische wereld geschokt reageerde op Deense spotprenten van de-pro feet Mohammed. Hij loofde toen een beloning uit van honderd ki lo goud voor het hoofd van de te kenaar van de omstreden car toons ANP/A FP/R TR len en diefstal uit auto kwamen het meest voor. Daarna volgt vandalisme: beschadiging van de auto en overige vernielingen. Ruim vijf procent van de bevol king was slachtoffer van één of meer gewelddelicten, zoals mis handeling en bedreiging. Het gevoel van veiligheid is ver beterd. Begin 2006 voelde 24 procent van de bevolking van 15 jaar en ouder zich wel eens on veilig. Dit is iets minder dan be gin 2005, toen 27 procent zich wel eens onveilig waande. Vaak onveilig voelde zich 3 procent van de Nederlanders. Ook dit is iets minder dan in 2005. Zeeuwen voelen zich het vei ligst. Nog geen procent van de inwoners voelt zich vaak onvei lig, het laagste percentage van alle politieregio's in Nederland. Zeeuwen zijn ook het minst ge confronteerd met delicten; iets meer dan 19 procent van de be volking was slachtoffer. Het meest hebben mensen te maken met vandalisme (11,2 procent), gevolgd door vermogensdelicten (6,7 procent) en gewelddelicten (3 procent). Ook in de politiere gio's Zaanstreek-Waterland en in de noordoostelijke regio's voe len mensen zich relatief veilig. LOS CRISTIANOS - Een hulpverleningsvaar tuig maakt vast aan een boot met 84 Afrikanen die gisteren aan land probeerden te komen in de haven van Los Cristianos op Tenerife. Een groeiend aantal Afrikanen probeert via de Ca- narische Eilanden Europa binnen te komen. In de nacht van donderdag op vrijdag waren dat er 650. foto Manuel Lerida/EPA pagina 5 Spanje pakt vanuit Senegal vluchtelingenprobleem aan Leven op het op het Edisonpark Honderd jaar Verkade-albums in het Voerman museum Asfalt is hard fm als het misgaat Minister Verdonk van Vreemdelingenzaken is gisteren kei hard aangepakt door haar collega-ministers over de affai- re-Hirsi Ali. „Er werd niet met deuren gesme ten, maar er werd wel gevraagd hoe dit kon ge beuren", zei premier Balkenende na afloop. De kaarten lijken al flink geschud na de eerste dag van de Juniorendriedaagse. Het veld van 200 wielrenners werd volledig uiteengeblazen. De Belg Vandousselae- re en de Deen Reckweg namen bijna twee minu- ten voorsprong op de eerste achtervolgers. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 8 en 9; Zeeland: 11,13, 15,16 en 17; Sport: 18 en 19; Reportage: 21, 22, 23, 25 en 27; Wonen: W1, W3 en W5; Trends: W9 en W11; Jong: W12 en W13; Reizen: W19, W21 en W25 (Advertentie) ^^suoervo supervoordelige busreizen 3-5 daagse stedentrips v.a. 95,- 5-12 daagse excursiereizen v.a. 165,- 6-8 daagse muziekreizen v.a. 339,- 2-8 daagse kerstreizen v.a. 59,- Vraag de uitgebreide reisgids aan! 0529-46 96 67 ANVR/SGR Elke week in de zaterdagkrant (Advertentie) Ifbén abonnee Haam: Uw postcode: m huisnummer: Déze bon ingevuld inleveren bij onder staande verkooppunten. U ontvangt - 3,00 korting op een boek uit de ?-<jelige Tóp Thrillers Collectie. Norm. prijs 8,95 in alle deelnemende boekhandels Voor abonnees: mvw.tofjf-hrillericollectie.nl het alfabet van Zeeland door Jan van Zuilen TERNEUZEN - De wandelvier daagse in Terneuzen is woens dag- en donderdagavond ont sierd door incidenten waarbij (Advertentie) Zie onze wekelijkse vacature-index zie pagina 6 katern 1 het alfabet van Zeeland (Advertentie) kinderen zijn mishandeld. Dat heeft de politie gisteren naar buiten gebracht. In twee gevallen is door ouders van kinderen aangifte van mis handeling gedaan. De politie houdt er echter rekening mee dat er meer slachtoffers zijn en heeft gisteren ouders en kinde ren opgeroepen daarvan alsnog aangifte te doen. De incidenten vonden volgens de politie plaats in de Rozenstraat en omgeving. De twee mishandelde kinderen zouden daar door een jongen zijn geschopt en geslagen. De po litie zei gisteren nog niet te we ten of de dader een deelnemer aan de vierdaagse was of dat hij langs de kant van de weg tussen het publiek stond. Ineke Bijl, die samen met haar man Nico de Teimeuzense vier daagse organiseert, zei wel iets gehoord te hebben over vecht partijen langs de route, maar ook zij wist er gisteren het fijne nog niet van. „Als het waar is wat ik gehoord heb, is het na tuurlijk heel erg. Maar het past wel in de lijn van de laatste ja ren dat we tijdens het wandelen met steeds meer agressie te ma ken krijgen." Zo is het tijdens de afgelopen vierdaagse twee keer gebeurd dat een automobilist een stopte ken van een verkeersregelaar ne geerde. „Het liep goed af, maar voor hetzelfde geld was er een ernstig ongeluk gebeurd", aldus Bijl. Omdat de twee betrokken automobilsten uiteindelijk toch him excuses aanboden, is er van af gezien om aangifte te doen bij '&U de politie. Ook onder de deelne mers holt volgens Bijl de menta liteit achteruit. „Wat voor een troep ze maken. De goeden niet te na gesproken natuurlijk, maar het is ongehoord met hoe veel gemak de mensen hun afval gewoon op straat gooien. Bij Al- bert Heijn kregen de mensen een pakje drinken aangeboden. Er waren extra afvalbakken neergezet voor de lege pakjes maar toch lag de straat er nog bezaaid mee. En als je er wat van zegt kun je een grote mond krijgen. Een vrouw die drinken uitdeelde, werd voor 'kutwijf' uitgemaakt toen ze er wat van zei dat een kind twee pakjes uit haar hand griste. En geen ouder die er wat van zei. Als dat zo moet, kunnen we volgend jaar maar beter niks meer uitdelen." Handtekening: PZC bv paar zorgvuldig om met persoonsgegevens het alfabet van Zeeland O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daaibii eenmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn I v rekeningnummer. Ik hel) de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,55)" O per kwartaal met automatische incasso 59,75)". O per jaar met automatische incasso 229.20)" mei gratis PZC-paraplu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1