Ten Cate emotionele vakman PZC Engels verkijkt zich op eigen snelheid Alleen spaghetti-true kan Nadal stoppen Weinig steun voor Nederlandse fans tijdens WK voetbal Onderzoek richt zich op ADO Den Haag 19 flenk ten Cate In vijf citaten Nieuwe trainer van Ajax eist veel van zijn spelers Ritzege en oranje trui voor Veelers Stijn Schaars mee naar EK Vos blijft nog jaar bij RBC Lippi als getuige gehoord Jones opnieuw naar FBK-Games Luirink tekent voor vijfjaar bij AZ Springruiters laatste in Aken 'bil dat h isarif, komt j die lag del doppe zaterdag 20 mei 2006 AMSTERDAM - Henk ten Cate |ecft nooit een blad voor de kond genomen in interviews. Uier vijf citaten van hem. j ji> ben geboren Amsterdam- fier, maar zo voel ik het niet. In info »jn paspoort staat dat ik Ne- J, Inlander ben, belangrijker is ,J -iter in de ziel staat. In mijn pal: éerè zwarte ziel. Ik ben De '1 m Surinamer." p-CjJ 20april 1996, Elsevier. 1 Hetkind van een gestrand huwe- ,r u- [ijk tussen een Nederlandse va- »rk v> &-ren Surinaamse moeder is op- sevoed door zijn moeder en laar familie. Jlet Sparta eindigde ik op de Se plaats en bereikte ik de be- irfinale. Vitesse speelde nog JJóoit zo goed als onder mijn lei- o W01'd altijd weer daJ achtervolgd door mijn zoge naamde minpunten. Inderdaad, ft voel me behoorlijk onderge- dfcij mrieerd." september 2000, Het Parool, ten Cate draait er als trainer NAC niet omheen: hij is ^en wil c'at wereld dat er- n. Ma },e|.f i „Later heb ik nog wel eens n n(g m wedstrijd van Ajax bekeken \r; gedacht: in dat shirt had ik ijj. mk kunnen spelen. naajj jseptember 2001, Johan. Debuitenspeler van Vitesse, GA Edmonton Drillers (Ca nada), Telstar en Heracles kijkt Eet spijt terug op een oefensta- 5? in de jeugdopleiding van Ajax. i_Hij zat niet lekker in zijn vel in toen heb ik een week lang met ^em 9eimind- de nrste de beste wedstrijd, tegen icirct Osasuna, scoorde hij het winnen- akt'ti §Wjpunt- Een goal die de he li wereld is overgegaan. Hij keft dm doelpunt aan mij opge- kagen en wil nu na elke trai- ting nog even samen afwerken." C i)februari 2004, Tubantia. Ten Cate heeft Ronaldinho uit dalletje gehaald en won [daarmee veel vertrouwen van de jwondervoetballer. ,Met de, werkzaamheden die Iverricht, voel ik me geen assis tent. Frank is introvert, ik extra- tin. Misschien zijn we samen iiheste trainer van de wereld. December 2003, Nieuwe Revu. Meteen knipoog eist Ten Cate zijn deel op in de successen van Barcelona. GPD door Jop van Kempen AMSTERDAM - De nieuwe trai ner van Ajax is een vakman. Bij bijna al zijn oude clubs behaal de hij goede resultaten en overal predikte hij aanvallend voetbal. Daarnaast staat Henk ten Cate bekend als emotioneel mens die het zijn omgeving niet altijd even makkelijk maakt. De trainer Henk ten Cate heeft iets met Ajax. Als voetballer van de Amsterdamse amateur club ZPC mocht hij op oefensta- ge in de jeugdopleiding. Als trai ner in opleiding nam hij een kijkje in de keuken van Louis van Gaal. Mede op grond van die ervaringen werd zijn voetbal visie gevormd: Ten Cate houdt van aanvallend voetbal met een verzorgde opbouw in een 4-3-3- systeem. Hij laat zijn teams ver van het eigen doel voetballen. Ten Cate wil het uiterste uit de selectie halen en is daarom veel eisend voor zijn spelers. Wie niet meekan, wordt op een zij spoor gezet. Zelf heeft hij wel eens gezegd dat hij op grond van zijn harde werkwijze niet langer dan drie seizoenen bij een club moet werken. „Dan is de sinaasappel uitgeperst." Misschien komt zijn fanatisme als trainer voort uit zijn luiheid als voetballer. De geboren Jorda nees was een flegmatieke buiten speler die zijn beste wedstrijden speelde als de zon scheen en het gras mooi groen was. Na een ma gere loopbaan werd hij met een zware enkelblessure afgekeurd voor het betaalde voetbal. Daar na richtte Ten Catè zich op het trainerschap. Meestal duurt het niet lang voor dat zijn werkwijze succes heeft. „Al in de voorbereiding gingen we beter spelen dan het seizoen ervoor," herinnert oud- Spartaan Gérard de Nooijer zich. „Ten Cate hamerde elke training op het positiespel. Op het einde ging dat vanzelf. We di-aaiden een prachtig seizoen en haalden de bekerfinale." Veel spelei-s die onder Ten Cate werkten, werden betere voetbal lers. Orlando Engelaar bijvooi- beeld, was een anonieme voet baller van Jong Feyenoord voor dat Ten Cate hem naar NAC haalde. In Breda groeide hij uit tot aantrekkelijke eredivisiespe ler. Ook spelers van wereldklas se als Ronaldinho („Ten Cate zat me in het begin achter de vodden, waardoor ik een betere voetballer ben geworden") en Deco („Zijn vertrek zou een ramp zijn voor Barcelona") roe men de kwaliteiten van de Am sterdammer. Op de vraag wat hij als speler van Barcelona had geleerd van trainer Frank Rijk aard, antwoordde Edgar Da vids: „Ik heb vooral veel van Henk ten Cate geleex-d." Veeleisend Ten Cate is niet alleen als trai ner veeleisend. „Henk zet de din gen graag naar zijn hand," zegt Casper van Eijck, clubarts van Sparta. „Na een geweldig eerste seizoen bemoeide hij zich in het tweede seizoen ook met de be- di'ijfsvoering. Hij vond bijvooi- beeld dat sommige dames op kantoor overbodig waren en hij stelde de clubleiding voor ze te ontslaan, zodat hij meer geld kreeg voor het eerste elftal. Dat het zolang heeft geduurd voordat Ten Cate als trainer bij een Nederlandse topclub als Ajax terechtkwam heeft waar schijnlijk te maken met het ster ke en emotionele karakter van de Amstei'dammer. Ten Cate is graag de baas en om de baas te woi'den, ontloopt hij de confron tatie niet. Het is bekend dat Ten Cate soms een koi't lontje heeft. „Ik ben wel eens blij geweest dat de tweede helft begon," zegt Bart van den Eede, die Ten Cate mee maakte bij NAC. „In de rust was hij soms zo boos dat de stuk ken uit de deur vlogen." Als assistent-trainer van Barce lona zijn de tirades minder ge worden. Alleen toen Chelsea- trainer José Mourinho beweerde dat Rijkaard en Ten Cate had den geprobeerd de scheidsrech ter te beïnvloeden, stonden zijn haren weer recht overeind. Voor mensen met wie hij niet op één lijn zit, kan Ten Cate meedo- GERWEN - Tom Veelers heeft in Olympia's Tour zijn slag geslagen. Niet alleen won hij zijn tweede opeenvolgende rit, ook nam de renner van Ra bobank de oranje leiderstrui over van ploeggenoot Rick Flens. De ontsnapping van de dag [kwam op naam van Peter Schep a Joost van Leijen. Dit duo 'reed bijna zeventig kilometer looruit en kreeg een maximale voorsprong van zeven minuten ©twintig seconden. In de plaat selijke ronden werden de twee coureurs achtergehaald. Set als donderdag werd het pe loton door de wind uitgedund, '-waardoor er uiteindelijk 26 ren- cere op de streep in Gerwen af kwamen. Veelers wist in de sprint Jacob :MoeRasmussen (tweede) en Jev- igeni Popov (derde) te verschal ken. 21-jarige renner uit het ntse Ootmarsum heeft in bet klassement negen seconden voorsprong op Flens, de Deen Ja- ,eob Moe Rasmussen is derde op twaalf tellen. ANP ■ALKMAAR - Stijn Schaars gaat vandaag gewoon met Jong Oranje mee naar het EK in Por- De speler van AZ verrekte woensdag zijn hamstring in het oefenduel met Jong Duitsland, pit een echografie, gemaakt in bet ziekenhuis van Alkmaar, vie- gisteren geen andere afwij- gente constateren. Het Europees kampioenschap begint dinsdag. Nederland komt woensdag voor het eerst in ac tie, tegen Oekraïne. ANP Waar Henk ten Cate komt is altijd sprake van emotie. door Ad Pertijs DEN HAAG/SESTRI LEVANTE - Drie uur later in zijn bedje in Palazzo Fieschi (Savignone) was de teleurstelling bij Ad- dy Engels al weer een beetje weggezakt. „Ik denk tenminste dat ik niet heb ge blunderd of grote fouten heb gemaakt", zei de 28-jarige Drent uit de ploeg van Quick Step. Na een lange ontsnapping had hij in de straten van badplaats Sestri Levante met drie medevluchters gestreden om de dag zege in de twaalfde etappe van de Gii'o. Engels viel twee keer aan. De Spanjaard Joan HoiTach nam de tweede demai'rage over en won. Achter hem spurtte Engels naar de tweede plaats. Het was allemaal voldoende om enkele uren na te peinzen over wat er was ge beurd. „Het is bekend dat ik geen rappe finisher ben. Nu win ik de spi'int. Achter af gezien had ik die tweede aanval dus beter niet kunnen doen. Maar hoe kon ik weten dat ik vandaag de rapste was van het groepje? „Vorig jaar eindigde ik in eenzelfde soort ontsnapping als zesde van de zes. Toen kon mezelf het verwijt maken dat ik in de laatste kilometer niet nog een keer had aangevallen. Die fout wilde ik nu niet nog een keer maken. Dus viel ik aan. Kennelijk zaten de anderen er op het ein de minder fris bij dan ik en wordt ook'in zo'n spurt alles anders. Achteraf is het ge makkelijk om te zeggen 'dat had je an- ders moeten doen'. Maar ik ben niet ie mand die mag gokken op zijn sprint.' En dus legde Engels zich neer bij de twee de stek. „Al is het wel heel sneu." Na vier jaar Rabobank, een tussenseizoen Bank- giroloterij is hij nu ook in zijn twee jaar bij Quick Step nog altijd zonder prof ze ge. „Vandaag wist ik dat ik er dicht bij zat. Mijn eerste zege, daar wacht ik nog altijd op." In conditie Eén ding bewees Engels gisteren nog maar eens. „Ik ben goed in orde en in con ditie. Precies zoals het de bedoeling was." Hij had de ploegleiding gevraagd de Giro te mogen rijden en in het voor jaar kon Engels een aangepast program ma rijden. In de Giro van vorig jaar kreeg hij regel matig een complimentje van kopman Bet- tini. Ook nu doet Engels zijn werk goed. Zo zette hij Bettini perfect af aan de voet van de Citadel van Namen (derde etap pe). „Daarnaast probeer ik ook mijn De Spanjaard Joan Horrach bleef de ach tervolgende groep met daarin Addy En gels net voor. foto Maurizio Brambatti/EPA werk te doen voor onze klassementsren ner Garate." Stef Clement stelde eei-der deze week dat zich in de Giro eindelijk de kansen voor de aanvallers aandienen. „Hij heeft ge lijk", weet Engels. „Vandaag was het weer zo'n kans. Maar ik ben ook bang dat het voor mij tevens de laatste kans is geweest. Alleen de rit van volgende week donderdag leent zich er nog voor. Het is er wel een voor de klimmers. De laatste vlakkere rit naar Brescia zal voor de sprinters zijn." De overige gangen op het menu zijn over duidelijk voor de klimmers en klasse mentsrenners. Bergen, bergen en nog eens bergen. „Of ik uitkijk naar zo'n nieu we klim als de Kronplatz? Nou nee." De berg, die volgens sommige klasse- mentsrennei's alleen met een mountainbi ke te nemen is (het maximale stijgings percentage bedi-aagt er. 24), is volgens En gels verre van leuk om te doen. „Nie mand lijdt graag pijn. Alleen achtei'af geeft het een gi'ote voldoening." Zoals de rit van gisteren hem ook later pas echt voldoening zal geven. Ivan Basso blijft leider in de Giro. Van de concun*enten zag hij T-Mobile-kop- man Sergei Gontsjar uit de top van het klassement wegvallen. Gontsjar verloor bijna een kwartier op de winnaar. De Ita liaan Sella, aanwezig in de kopgroep, rukte op naar de derde plaats. GPD Nog één heeft Rafael Nadal er no dig. Nog één overwinning op gra den de Spaanse tennisser heeft het wereldrecord in handen. Een onwaar- pijnlijke prestatie voor een speler Tan negentien jaar. En zijn recordserie van 53 gravelzeges op rij kan nog best wel eens een tijdje duren. Of er moet ie mand met een spaghetti-true a la Ilie Nastase komen! Hespaghetti-truc verdient uitleg. In 1977 zette de Argentijn Guillermo Vi las eveneens een onwaarschijnlijke reeks van 53 gravelzeges neer. Hij be leefde sowieso een topjaar met 145 par tijzeges en zeventien toernooizeges. Na dat zijn recordserie gebroken werd door de getructe Nastase, bleef Vilas nog eens ruim dertig partijen ongesla gen. En feitelijk versloeg Nastase hem niet eens, Vilas gaf boos op. Vilas gooide de handdoek uit frustratie over het spaghetti-racket van Nastase. Dat racket had snaren die verweven wa ren in de 'normale' snaren. Voor de beeldvorming: op www.woodten- nis.com/borg/dbProSpeghetti2.jpg staat een foto van een spaghetti-racket. Door de besnaring kregen de ballen een onvoorspelbaar effect mee. Vilas vond het - terecht - een unfair racket. Nastase gebruikte het spaghetti-racket in Aix-en-Provence om de recordserie van Vilas te breken. Hoewel... Na twee verloren sets (6-1 en 7-5) stopte de spa- ghetti-hater Vilas er gewoonweg zelf mee. Dit was geen tennis, vond hij. En kele maanden later gaf de internationa le tennisbond Vilas gelijk door het racket te verbieden. Maar de record reeks van 53 gravelzeges was inmiddels al tot staan gebracht. Ruim een kwarteeuw later lijkt een spa- ghetti-truc opnieuw dé oplossing om een linkshandige, langharige en met haarband getooide gravelspecialist te stoppen. Als zelfs 's werelds beste allroundten nisser Roger Federer het al niet voor el kaar krijgt om Rafael Nadal in be dwang houden (zes gespeeld, vijf verlo ren), wie dan wel? Of eigenlijk: wat dan wel? Rudy Boogert genloos zijn. Of het nu vrijwilli gers zijn die al jaren bij een club rondlopen of duui'betaalde profs. „Ik ben bij NAC door hem weg gepest," stelt Van den Eede. „Ik kreeg elke training een tirade over me heen. Hij vond me niet goed genoeg. Het was zo erg dat ik op het laatst met lood in de schoenen naar de club ging. Als mens vind ik hem daarom niet respectvol. Dat neemt niet weg dat hij een heel goede trainer is." Bij Barcelona kon Ten Cate in de schaduw van de evenwichti ge Rijkaard relatief rustig opere ren. Met de goede prestaties (twee keer kampioen van Span je en het winnen van de Cham pions League) kreeg hij boven dien de erkenning die hij al zo lang zocht. „Ik heb bij Sparta te maken gehad met Ten Cate en la ter ook met Rijkaai'd," zegt Van Eijck. „Totaal verschillende ka rakters. Ik hoop dat Henk veel heeft opgestoken van de rustige manier waarop Rijkaard functio neert." GPD ROOSENDAAL - Hoek kan fluiten naar de diensten van Henk Vos. De 37-jarige aanvaller die in de belangstelling stond van de Zeeuws Vlaamse ploeg die strijdt om het be houd van het hoofdklasserschap, besloot gisteren er op amateurbasis nog een jaai'tje aan vast te knopen bij RBC. Hij kwam in januari over van KRC Mechelen en was goed bruikbaar als pinchhitter. Vos speelde onder meer voor Feyenoord, Sochaux, Standai'd Luik, Willem II en PSV. ROME - Mai'cello Lippi is door de ondei-zoeksrechter in Rome gehooi'd over cle fraudeaffaire in het Italiaans voet bal. De bondscoach was opgeroepen als getuige omdat ook hij figureert in enkele afgeluisterde telefoongesprek ken van Juventus-dii'ecteur Luciano Moggi. Lippi was tot 2004 ti'ainer van de club uit Turijn. De indruk bestond dat Moggi heeft geprobeerd de Italiaanse bondscoch te be wegen spelers van Juventus niet te selecteren voor het na tionale elftal om hen te spai-en. „Ik ben door Moggi nooit onder druk gezet", reageerde Lippi. „Ik heb niets te vre zen in deze zaak en heb nooit overwogen op te stappen." Moggi's zoon Alessandro geeft leiding aan het makelaars- bedidjf GEA, dat de belangen behartigt van veel voetbal lers en coaches. Lippi's zoon Davide werkt er als advi seur. ANP/AFP HENGELO - Mai-ion Jones doet op 28 mei in Hengelo mee aan de FBK-Games. De Amerikaanse sprintster, meervoudig wereld- en olympisch kampioene, neemt het op tegen onder anderen Christine Airon en Allyson Felix. Hun komst stond al eerder vast. Jones, die voiïge week in Mexico 11,06 liep en daarmee aantoonde terug te zijn aan de wereldtop, bevestigde haar deelname gistermiddag. Vo rig jaar startte Jones ook in Hengelo maar stelde toen te leur. ANP ALKMAAR - Gijs Luirink heeft een conti-act voor vijf jaar getekend bij AZ. De verdediger van Jong Oranje is af komstig van FC Gi'oningen. De twee clubs bereikten eer der al een akkoord over de afkoopsom van de 22-jai'ige speler. Hij had in Groningen nog een overeenkomst tot medio 2009. Luirink vei'huisde in 2004 van FC Volendam naar Groningen. Wegens een zware knieblessui'e had hij een moeilijke start, maar afgelopen seizoen maakte hij vooral in de play-offs indruk. Groningen schakelde daar in AZ uit. ANP AKEN - De Nedeiiandse springruiters zijn in de landen- wedstrijd van het CHIO van Aken op de achtste- en laat ste plaats geëindigd. De equipe van bondscoach Rob Ehrens bestond uit de combinaties Leopold van Asten/Fleche Rouge, Jürgen Stenfert/Octavia, Albert Zoer/Okidoki en Gerco SchrodeiYBerlin. Duitsland won het evenement, dat meetelt voor de Super League. Ook in de eerste wedstrijd van de reeks, twee weken eerder in Frankrijk, waren de Duitsers de sterkste. Nederland werd daar vierde. ANP van onze sportredactie RIJSWIJK - Een fanambassade voor de Nederlandse supporters zal bij het WK voetbal in Duits land om financiële redenen ont breken. Het organisatiecomité van de wereldtitelstrijd heeft la ten weten dat er voor twee men sen geld is voor de hulpverle ning aan de Nederlandse fans. „Met twee mensen is het hele maal niet intei-essant om een fanambassade te bemannen", lichtte woordvoerder Illya Jon- geneel gisteren toe. „We waren twee jaar geleden bij het EK in Portugal met z'n vijven. We heb ben nog overleg gehad met onze buitenlandse collega's, maar het heeft nu geen zin om te gaan. Het is ontzettend jammer voor de supporters en ook zonde van al het werk dat er al in is gesto ken. We hadden in de speelst eden al afspraken gemaakt." Bij het EK voetbal, twee jaar ge leden in Portugal, konden de Ne derlandse supporters op twee centrale plekken met al hun vra gen bij de fanambassade te- ï-echt. Ook was er een hulplijn die gebeld kon worden en was er voor de Nederlandse fans een speciale gids samengesteld. „Veel mensen zullen nu weer met hun problemen naar de poli tie moeten." Er zullen nog wel twee mensen WK voetbal van de fanambassade in Duits land aanwezig zijn, maar dat is volgens Jongeneel alleen voor noodgevallen. „Het gaat om ei'nstige gevallen. Als mensen bijvooi'beeld hun kaartje én hun paspoort kwijt zijn. Maar van een fanambassa de is absoluut geen sprake meer." ANP van onze sportredactie DEN HAAG - „De onderste steen dient boven te komen", vindt Robert Langenbach. De al gemeen directeur van ADO Den Haag is een geplaagd man. Het openbaar ministerie heeft in het onderzoek naar mogelijke frau de in het betaalde voetbal zijn club op de korrel. Of meer speci fiek: één speler van de club. Langenbach - die onlangs be kendmaakte dat hij uit het Zui- derpark vei'trekt - zegt dat ADO Den Haag justitie volle mede werking zal veiienen. In ADO-kringen is ï'eeds een aan tal getuigen verhoord. Ook zijn door justitie beelden van wed strijden opgevraagd. Langenbach: „Uitei'aai'd ver leent ADO Den Haag haar volle dige medewerking aan het on derzoek. Gelet op de schade die deze zaak kan toebrengen aan het Nedeiiandse betaalde voet bal, dient de onderste steen bo ven te komen." Langenbach vindt echter wel dat met de be schuldigende vinger niet rich ting zijn club mag worden gewe zen. „Graag wil ik benadrukken dat het ondei'zoek zich bij ADO Den Haag niet toespitst op de or ganisatie, maar op een indivi duele speler. Dit is dan ook niet te vergelijken met wat er in Bel gië is gebeurd. Daar heeft een goksyndicaat in een hele club geïnfiltreerd. Hier is dat zeker niet het geval en heeft een gok syndicaat het op individuele spe lers gemunt. Als het allemaal waar is natuuidijk. Het kunnen ook geruchten zijn." Langenbach wil niets over de speler in kwestie zeggen. 'In het belang van het onderzoek van het openbaar ministerie zal ADO Den Haag zich bepei'ken tot deze verklaring', meldt een persbericht. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19