ollebos moet stadspark worden Esmee en Abbey zijn wiskundekampioen Stijf hardgras gedijt langs de Kinderdijk Alternatieve Roparun Acaciahof Ramkraak in Oud-Vossemeer Drankrijder verraadt zichzelf v 'bedrijfsonroerend goed' Ondernemer zeeuwse almanak Jochie ioes pakt erkeersdrukte levig aan eel groen en weinig bebouwing in het hele Westduingebied BELEEF OPNIEUW DE WK'S VAN ORANJE editie Walcheren MIDDELBURG - Leerlingen van de basisschool Acacia hof in Middelburg houden dinsdag een alternatieve Ro parun. Via een sponsorloop wordt geld ingezameld voor de Stichting Roparun. De stichting ondersteunt allerlei projecten, die erop ge richt zijn om de kwaliteit van het leven van kankerpatiën ten te verbeteren. De kinderen van Acaciahof moeten pro beren zoveel mogelijk meters af te leggen op de atletiek baan aan de Nassaulaan in Middelburg. De leerlingen van groep 1 en 2 bijten 's morgens om 8.45 uur het spits af. OUD-VOSSEMEER - Drie onbekende mannen hebben gisterochtend rond vier uur een ramkraak gepleegd bij Roggeband Supermarkt Plus aan de Molenstraat in Oud-Vossemeer. „Ze hebben met een gestolen auto uit het dorp de schuif pui eruit gereden. In één minuut tijd hebben ze tabak en sigaretten meegenomen. Het is een enorme ravage", zegt eigenaar J. Roggeband aangeslagen. Roggeband vermoedt dat het een voorbereide actie was. „Ze wisten precies waar ze mee bezig waren, want we hadden net een nieuwe voorraad binnen." Roggeband, die boven de winkel woont, werd wakker van het alarm. Een buurjongen was hem voor. „Hij is naar buiten gerend, waardoor de inbrekers er snel vandoor gingen. Toen ik be neden kwam, waren ze al weg." De waarde van de gestolen rookwaren ligt volgens Rogge band rond de zevenduizend euro. Ondanks de ravage ging de supermarkt gisteren wel open. „We hebben ook nog een privé-ingang, dus die kunnen we gebruiken." MIDDELBURG - Een 65-jarige inwoner van Goes is giste ren bij verstek voor dronken rijden veroordeeld tot twee weken cel, zevenhonderd euro boete en zeven maanden rij ontzegging. De aanhouding kwam merkwaardig tot stand. De man verscheen vorig jaar augustus op het politiebureau in Goes, waar de agent die met hem praatte merkte dat hij gedronken had. Een andere politieman had de man kort daarvoor in een auto zien rijden. Toen de agenten elkaar bij de koffieauto- maat spraken, besloten ze een blaastest bij de Goesenaar af te nemen. Het alcoholgehalte bedroeg 735 microgram; ruim drie keer de maximum toegestane hoeveelheid. De verdachte heeft altijd volgehouden niet te hebben gere den. De man is een bekende van de politie. De agent kwam gis teren in de Middelburgse rechtbank getuigen dat hij de Goesenaar had zien rijden. De politierechter legde de straf op die de officier van justitie had geëist. Advertentie 7 juni verschijnt de special: in 'de Ondernemer'! Voor informatie 076-5312277 (Advertentie) De fotograaf van deze krant, Op een meter afstand van het zeker niet de langste op deze gekrijs kwam hij tot de con- aardbodem, was deze week clusie dat hij een bril nodig op een schoolplein in Sluis ja- heeft. loers. Een jochie werd om- Het aandachttrekkende vent- ringd door minstens veertig je, net zo lang als de foto- gillende meiden, zag hij. graaf, bleek een al heel lang „Da's mij vroeger nooit over- volwassen radioverslaggeef- komen. Dat gastje moet wel ster, die zoveel mogelijk scho- ontzettend knap zijn. Ik ga 's lieren voor haar microfoon even wat dichterbij staan.probeerde te krijgen. Esmee te Winkel van de CSW in Middelburg heeft de eerste prijs gehaald bij de landelijke Kangoeroe Reken- en Wiskunde wedstrijd. door Nadia Berkelder en Miriam van den Broek MIDDELBURG - Zijn Zeeuwen uitzonderlijk goed in wiskunde? Het lijkt er wel op. Op twee Walcherse scholen hebben leerlingen de eerste prijs gehaald bij de landelijke Kangoeroe Reken- en Wiskunde wed strijd. Esmee te Winkel, brugklasleerling havo/vwo van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren heeft voor wiskunde een tien op haar rapport. Gisteren kreeg ze van haar wiskundeleraar Pieter Wisse ook nog een medaille, een diploma en een rekenmachine. „Esmee wordt beroe-hoemd", giebelden haar klasge noten toen ze werd geïnterviewd voor de radio. En de medaille had ze al. Vorig jaar won Esmee met groep acht van de Acaciahof de prijs voor de beste klas. Esmee werd toen zelf tweede. Voor haar talent heeft ze een simpele verklaring. „Ik vind het gewoon leuk." Haar score was uitzonderlijk hoog, legde haar leraar uit. „Het is een voorrecht om met zulke goede leerlingen te werken, hoewel het ook moeilijk is. Je moet oppassen dat je haar niet voor de voeten loopt." 28 landen De Kangoeroewedstrijd wordt in 28 landen tegelijk ge houden. Vorig jaar deden in totaal 3,5 miljoen leerlin gen mee. Bij Kangoeroe is wiskunde niet droog en ab stract. De sommen, of liever problemen, worden ver pakt in een verhaaltje. Eigenlijk moeten de leerlingen een raadsel oplossen. „En dat vinden ze leuk", vertel de Wisse. „Je ziet dat ook aan de populariteit van su- dokupuzzels. Abbey Moerings van scholengemeenschap Schelde- foto Lex de Meester mond in Vlissingen heeft zo'n zeshonderd andere deel nemers in de categorie 4 vmbo achter zich gelaten. Ook zij mag zich nu de Nederlandse topper in wiskun de noemen. Van de 24 vragen had zij er 23 goed. Hoewel de eerste prijs voor Abbey eigenlijk een verras sing had moeten zijn, wist ze al dat ze gewonnen had. „Mijn moeder zag het deze week op teletekst staan. Het is wel leuk om te winnen. Ik kan niet zeggen dat ik het verwacht had, maar ik weet wel dat ik goed ben in wiskunde." Doktersassistente Abbey doet momenteel examen voor het vmbo-t(heore- tisch). Naast wiskunde heeft ze ook vakken als natuur kunde, biologie en economie. Na de zomer gaat ze de opleiding voor doktersassisten te volgen. ifHarmen van der Werf DES - Het verkeer in Goes pt over vijf a tien jaar zeker Ie spits onherroepelijk vast. gemeente Goes wil forse iatregelen nemen om dat te- i te gaan. De bouw van een iinel onder het spoor bij het dskantoor is daar slechts één Iderdeel van. verkeer 'Goes in' staat in de itend al vaak vast op Rijks- li A58 richting Deltaweg oes-Zierikzee) en de Anthony Akerstraat langs McDonald's, shet werk erop zit in het Sta- ffipark en op de bedrijventer- inen in De Poel, doet zich ioes uit' dezelfde ellende voor «af half vijf tot pakweg half de nabije toekomst wordt dit ter erger, blijkt uit berekenin- ivan advies- en ingenieursbu- id DHV voor de gemeente Bij een gewone groei van bedrijvigheid en bevolking, oder bijvoorbeeld de nieuwe !lk Waterstad in het haven- en dustriegebied, neemt het ver vaarlijks al met zo'n ander- J if procent toe. „In de verkeers- Men van DHV is dat mooi z,en", aldus wethouder M. Fenian (CDA, verkeer). „Het opt vol. We kunnen daarom l k niet volstaan met halve afregelen. Je kunt dan over fjaar weer beginnen. gemeente wil voor langere i de doorstroming van het ver ft garanderen, met een extra sluiting op Rijksweg A58, 'hele nieuwe wegenstructuur "de zuidkant van de stad én o daarop aansluitende ver- ftstunnel onder het spoor bij 'Goese stadskantoor. Het één onmogelijk los gezien wor- 11 van het ander. teerste project dat van al die 'fflen aangepakt gaat wor- n. is het doortrekken van de nsenbaan waardoor er vanaf Anthony Fokkerstraat een di- c'e aansluiting komt op de Gravenpolderseweg. Wethou- rDieleman verwacht dat hier- tein 2008 kan worden begon- :n Deze maatregel zal de 'thony Fokkerstraat al ontlas- D-Het vervolg, een extra aan ging op de A58, ligt minder Noudig. Rijkswaterstaat wil ®in mogelijk op- en afritten njkswegen. De provincie Met overleg hierover. Miriam van den Broek ISSINGEN - Het Nollebos en Westduingebied in Vlissin- moeten nog meer dan nu, stadspark van Vlissingen irden. Hel groen moet behou- of zelfs versterkt worden, kan wel bebouwing komen, urzeer beperkt. Dat staat in ontwerp-visie Zwanenburg- enkele jaren denkt de ge- ■\jLte Vlissingen na over de lomst van het Nollebos, het a ^duingebied en Galgenveld. I je visie 'De toeristische stad singen' uit 2002 staat dat gebied geschikt is voor actie- recreatie in een natuurlijke ieving. Er werd gedacht aan komst van een kleine golf- iii met een clubhuis, een ca- restaurant en enkele luxe ka- Ook de bouw van trekkers- [ten of nieuwe huisvesting Reptielenzoo Iguana zou- jtot de mogelijkheden beho- Lokale Partij Vlissingen, oenLinks en D66 vreesden stijds dat het gebied zou wor- ivolgebouwd en drongen aan iet maken van een heldere vi- oorhet gebied. laliteit rapport ligt er inmiddels en (uit blijkt dat het college B en W niet langer mikt op recreatie. Het uitgangs- tis het behouden en verster- van de bestaande kwalitei- het gebied. Onder die itëiten worden de thema's t 'natuurlijk' en 'open en leels openbaar' genoemd, lege houdt wel de deur ir beperkte recreatiemo len die passen bij de in- ttiing: en het beheer van een groot stadspark. „Enige bebou wing in het gebied is daarbij niet geheel uitgesloten. Maar het is beperkt en ondergeschikt aan de hoofdfuncties van het park", staat in de visie. Voor het Nollebos en het park Westduin heeft het college geen grootse herinrichtingsplannen voor ogen. Het Galgenveld, waar onder meer recreatiewo ningen en een café-restaurant staan, moet op termijn en voor zover dat mogelijk is, zo inge richt worden dat het gebied één geheel vormt met Westduin en het Nollebos. Toch zal niet ge tornd worden aan het vrije zicht op de duinenrij. Die moet blij ven bestaan, vindt het gemeente bestuur. De bebouwing in het gebied blijft volgens de visie beperkt tot het huidige aantal vierkante meters. Alleen voor Swaenen- burgh Recreatie die een sauna, een beautycentrum en acht re creatiestudio's exploiteert, wordt een uitzondering ge maakt. Zwakke schakel Om de concurrentiepositie van het bedrijf te versterken, wordt overwogen een eenmalige uit breiding met acht studio's en een bedrijfswoning toe te staan. De dijken en duinen bij het ge bied staan te boek als Zwakke Schakel. Dat betekent dat de zeewering van de Nolledijk tot en met Westduin al over een paar jaar versterkt moet wor den. De gemeente wil dat de dui nen en dijken verbreed worden aan de landzijde. Dat kan tot ge volg hebben dat bedrijven of (re- creatie)woningen moeten verhui zen. In dat geval wordt bekeken of ze op een andere plek in het gebied terug kunnen komen, of dat ze naar een volstrekt andere locatie moeten. In de ontwerp-visie Zwanen burgpark schrijven B en W dat in beide gevallen de beheerder van de zeewering die verplaat singen volledig moet compense ren. De ontwerp-visie ligt nog tot 30 juni ter inzage. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De kademu ren in Middelburg worden niet langer rigoureus gesloopt bij res tauratie. Uit onderzoek blijkt dat de muren vol staan met bij zondere planten. Drie jaar geleden zijn de muren van het Prins Hendrikdok bij de Dam vervangen. Toen was er kri tiek op de manier waarop dat ge beurde. De ietwat rommelige wanden, waarin planten de ruimte kregen, werden vervan gen door strak metselwerk. „Met de planten hebben we toen jammer genoeg te weinig reke ning gehouden", zegt Dick Sak- ko van de afdeling groenbeheer van de gemeente. „Er is daar mortel gebruikt die wat harder is. De oude mortel bevatte veel kalk. Daar groeien de planten goed in." Een ecologisch adviesbureau heeft de begroeiing op de Mid delburgse kades de afgelopen tijd onder de loep genomen. Op de kade bij de Kinderdijk blij ken dicht bij elkaar veel bijzon dere varens te groeien, zoals de moerasvaren, de zwartsteelva- ren, stekelvarens en ijzervarens. Bovendien groeit er stijf hard- altijd wat je denkt dat het is, zegt Sakko. „Op de Kinderdijk is bijvoorbeeld een put met gras. Dat lijkt gewoon gras, maar het is stijf hardgras." Die soort is heel erg zeldzaam in Ne derland. Volgens onderzoekers in Amsterdam is de soort zelfs bijna helemaal uit Nederland verdwenen. Hinderlijk Niet alle planten die uit de kade muren groeien zijn bijzonder. Een aantal is dat zelfs helemaal niet en is nog hinderlijk boven dien. Zo groeien er bijvoorbeeld vlinderstruiken dwai's door de muren heen. Ook de wortels van de iepen die eerst langs het wa ter stonden zorgen voor nogal wat schade. Bij de Spijkerbrug hebben ze volgens Sakko centi meters brede scheuren veroor zaakt. Binnenkort worden de wortels verwijdei'd. Middelburg zou de bijzondere planten toeristisch kunnen uit buiten, denkt Sakko. „Dat ge beurt nu al. Jaarlijks komen er honderden mensen naar Middel burg om de planten te onderzoe ken. Dat zijn bijvoorbeeld men sen van de Hortus Botanicus in Leiden. Ik was zeer verbaasd toen ik dat hoorde." gras op de muren. Al die plan tensoorten zijn zeldzaam in Zee land. Bovendien zijn ze be schermd door de Flora- en Fau nawet. Het geplande werk aan de kades is voorlopig opgeschort. Eerst moet duidelijk woi'den of er een methode is waarbij de muren kunnen worden opgeknapt ter wijl de planten gespaard kun nen blijven. „Het is een span ningsveld tussen begroeiing en het gevaar dat de muur instort", zegt Sakko. De komende jaren staat een groot aantal restauraties op het programma, onder meer bij de Kinderdijk, Rouaansekaai, Lon- densekaai, Bierkaai en Hout- kaai. De meeste, argeloze Middelbur gers vinden de plantjes niets bij zonders, maar wat je ziet is niet Begroeiing aan de kademuur bij de Kinderdijk in Middelburg. foto Lex de Meester Deze DVD is voor de normale prijs van 9,95 ook verkrijgbaar bij: AKO, Bol.com, Media Markt, Music Store, VanLeest en Wehkamp. Mi brunci Normale prijs 9,95

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11