Geweld Brazilië houdt aan mimèMkk PZC Afghanistan smult van Indiase soap Prodi haalt Italiaanse militairen terug uit Irak Cipiers Nijvel doen niets tegen brand Grootste reistent Nepalees parlement perkt macht koning in Demonstratie na moord op rechter Turkije Dutroux draait op voor schade vluchtauto Honderd doden bij geweld in Afghanistan Tyfoon Chanchu eist zestien levens in China Staakt-het-vuren tussen politie en bandieten niet nageleefd Belgisch parlement keurt strengere wapenwet goed Baby in wetenschappelijke soap Man mag afgezet been niet veilen Eigen kunst wordt Hongaar fataal Spanje: illegalen versneld uitzetten Europese grondwet niet voor 2009 vrijdag 19 mei 2006 BRUSSEL - Mare Dutroux, het (0t levenslang veroordeelde brein achter de pedofilieaffaire die België eind jaren negentig schokte, moet een schadevergoe ding betalen van ruim 26.000 eu ro aan de eigenaar van een auto die hij gebruikte bij zijn korte vlucht in 1998. Dat heeft de rechtbank van het Waalse Neufchateau gisteren be slist. Tijdens de vlucht stal hij de auto van een voorbijganger en veroorzaakte daaraan grote schade. De vlucht leidde tot gro te consternatie in België, waar door de toenmalige ministers van Justitie en Binnenlandse Za ken af moesten treden. Dutroux werd eerder al veroor deeld tot het betalen van een schadevergoeding van bijna een miljoen euro aan de nabestaan den van zijn vier dodelijke slachtoffers en de twee meisjes die het overleefden. Aangezien hij geen bezittingen meer heeft, krijgen zij echter een overheids- vergoeding die wettelijk gezien maximaal 62.000 euro mag be dragen. ANP/BELGA KANDAHAR - Ongeveer hon derd mensen zijn woensdag en gisteren bij gevechten in Afgha nistan omgekomen. Het waren de twee meest ge welddadige dagen sinds Ameri kaanse troepen eind 2001 het ra dicaal islamitische bewind van de taliban verdreven. In de stad Mosa Qala in de zuidelijke pro vincie Helmand kwamen bij ge vechten zeker dertien agenten en veertig aanhangers van de ta liban om, aldus een woordvoer der van het ministerie van Bin nenlandse Zaken. Ook in de be lendende provincie Kandahar raakten Afghaanse en coalitie troepen slaags met de rebellen. Bij een Amerikaanse luchtaan val gisteren op drie schuilplaat sen van vermeende taliban-le- den sneuvelde vijftien tot twin tig man. ANP/AFP/RTR PEKING - De tyfoon Chanchu (Parel) heeft gisteren in China ten minste zestien levens geëist. Meer dan een miljoen mensen moesten worden geëvacueerd. De wervelstorm trof de kust ten noordoosten van Hongkong en veroorzaakte met windsnelhe den van 170 tot 180 kilometer per uur vloedgolven en aardver schuivingen. Chanchu geldt als de krachtig ste tyfoon ooit in deze periode van het jaar in de regio. Acht mensen, onder wie twee kinde ren, vonden de dood in de pro vincie Guangdong, nadat hun woningen waren ingestort. Nog eens acht mensen kwamen om in het aan Guangdong grenzen de district Fujian. De storm leidt tot aardverschui vingen en overstromingen. Op veel plaatsen zijn de wegen ge blokkeerd én viel de stroom uit. In het kustgebied van de zuid oostelijke provincie Guangdong zijn ruim 327.000 mensen geëva cueerd, onder wie veel vissers. In Fujian moesten 709.000 perso nen weg. ANP/AFP/RTR/ DP A door Frans Lindenkamp SAO PAULO - De geweldsexplo sie in het Braziliaanse Sao Pau lo tussen politie en georgani seerde houdt onverminderd aan. In de afgelopen 48 uur zijn ze ker 55 bandieten die tot het Eer ste Hoofdstedelijke Commando (PCC) zouden behoren in vuurge vechten met agenten doodge schoten. Dit ondanks het maandag over eengekomen akkoord tussen de deelstaatregering en PCC-top tot een staakt-het-vuren. Aan de kant van de politie zijn geen slachtoffers meer gevallen. Mensenrechtenorganisaties be schuldigen de politie van wraak lust. Volgens Justiga Global wor den verdachte personen zonder pardon uit de weg geruimd. Er zouden executies worden uitge voerd. Volgens Ariel da Costa Alves van de Nationale Bewe ging voor de Mensenrechten vat de politie de terreurgolf op als een vrijbrief om te doden. Alves: „Er worden onschuldige men sen gedood die op het verkeerde moment op de verkeerde plaats zijn." Hoofdcommandant van politie Elizeu Teixeira Borges geeft toe dat de 130.000 agenten ver scherpte instructies hebben ge kregen. Borges: „De klopjacht op de daders van de aanslagen houdt aan. Wie de politie aan valt, wordt gedood." Sinds de PCC-leiding jongstle den vrijdag het veiligheidsappa raat van de deelstaat Sao Paulo de oorlog verklaarde na een mas sale overplaatsing van haar le den naar een zwaar beveiligde gevangenis diep in het binnen land heeft de politie 93 verdach ten doodgeschoten. Ter vergelij king: het politieoptreden heeft in vijf dagen meer slachtoffers gemaakt dan in vier jaar tijd in New York. Geweldsexplosie In antwoord op de geweldsexplo sie heeft de Braziliaanse senaat gisteren versneld maatregelen goedgekeurd om de georgani seerde misdaad te bestrijden. Zo mogen gevangenen vier jaar lang geïsoleerd worden. Contact met advocaten - maximaal een ontmoeting per maand - dient plaats te hebben achter gepant serd glas. Telefoneren en tv-kij- ken is taboe. De rechter heeft gisteren gelast, dat telefoon maatschappijen de transmissie van mobiele telefoonsignalen dienen te staken in zeven steden met zwaar beveiligde gevange nissen. De PCC-leiding gaf vorige week vrijdag met binnengesmokkelde gsm's vanuit haar cellen op dracht tot de aanslagen en op standen Bij 322 aanslagen en cir ca 80 gevangenisopstanden zijn sindsdien officieel 155 doden ge vallen: 41 agenten en cipiers, vier burgers, 17 gedetineerden en 93 bandieten. GPD door Sayed Salahuddin KABOEL - Als je een Afghaan wilt spreken, bel hem dan niet om 20.30 uur. Dan is namelijk de kans groot dat hij zich voor de tv geïnstalleerd heeft om te kijken naar de Indiase soap Saas Bhi Kabhi Bahu Thi, ofte wel 'de schoonmoeder is ooit ook schoondochter geweest'. En daarbij wil hij absoluut niet gestoord worden. Iedereen die een televisie heeft, lijkt ver slaafd aan het familiedrama. De serie draait om Tulsi, een uit een arm gezin afkomstig jong meisje. Tulsi is uit liefde getrouwd, maar wordt het le ven zuur gemaakt door haar slechte schoonmoeder. Het is voor het eerst dat de Afghaan se bevolking een langlopende tv-serie kan volgen, waarin zo veel van de zaken die zij zelf in het dagelijks leven meemaken, behandeld worden. „Er komen problemen in voor waar brui den vaak mee te kampen heb ben, vooral in relatie tot de schoonmoeder", vertelt Farza- na Samimi, presentatrice van een vrouwenprogramma op To- lo TV. Afghanistan is een con servatieve islamitische samen leving, waai' problemen binnen de familie voor de buitenwe reld verborgen worden. „De se rie zet mensen aan het den ken", zegt Samimi. „De hele fa milie krijgt er inzicht door, niet alleen de schoonmoeders en -dochters. Bovendien is de culturele context van de India se soap voor Afghanen herken baar. Het dagelijks leven en het hiërarchisch familiesys teem vertonen veel overeen komsten." Noodaggregaten Wat ook de reden is, de soap is het best bekeken tv-program- ma van Afghanistan en de fans doen er alles voor om geen afle vering te missen. Winkeliers in Kaboel die noodaggregaten ver kopen beleven hoogtijdagen. De stroomvoorziening in het land laat te wensen over maar niemand hoeft daardoor een zwart tv-scherm te hebben. Fans die geen geld hebben om een aggregaat aan te schaffen, hebben hun tv aangesloten op een autoaccu. Bij Tolo TV, het populairste tv-station van het land, zeggen ze verbaasd te zijn over het succes van de se rie. Tolo begon begin dit jaar met het uitzenden van de soap, die in het Afghaanse Dari-dia- lect nagesynchroniseerd wordt. Sommige fans smeken het tv-station de uitzendtijd te wij zigen, omdat die samenvalt met de gebedstijden in de mos kee. Anderen stellen het gebed er voor uit. „We bidden later wel, ik mag Tulsi niet missen", bekent een man op fluister toon. De directeur van Tolo hoorde onlangs dat een trouw- receptie een half uur onderbro ken werd, zodat de gasten het programma konden zien. Die ven hebben overigens een on verwacht voordeel ontdekt aan de soap. In Mazar i Sharif werd tijdens een aflevering een auto ontdaan van de wielen en spiegels. 'Dank je wel Tulsi', schreef één van de slechteriken op de zijkant van de auto. RTR door Thomas Verfuss ROME - De Italiaanse premier Romano Prodi zal het parle ment voorstellen de Italiaanse militairen uit Irak terug te ha len, zodra dat technisch moge lijk is. Prodi zei dat gisteren, 'oen hij in een toespraak de Se naat om het vertrouwen vroeg in zijn nieuwe centrumlinkse mi nistersploeg. Prodi noemde de oorlog in het Arabische land 'een ernstige fout', waarmee een 'doos van Pandora' is geopend, waaraan centrumlinks niet meedoet. Het BRUSSEL - De Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft gisteravond in een spoedprocedure vrijwel unaniem een stren gere wapenwet goedgekeurd. Dat gebeurde op verzoek van de Belgische premier Guy Verhof- sladt, die vaart zette achter de wetsbehandeling na de schietpartij van vorige week donderdag in Antwerpen, waarbij twee mensen om het leven kwamen. De schutter in Antwerpen kon als meerderjarige *-en jachtwapen kopen en daar meteen mee de straat op gaan. Door de wetswijziging van gisteren moet eerst een vergunning worden aangevraagd. ANP/BELGA terrorisme hoort bestreden te worden 'zonder kruistochten' en zonder beperking van de bur gerlijke vrijheden. Prodi zei dat hij over de terugtrekking van de troepen met de bondgenoten zal overleggen. Italië heeft onge veer 2600 militairen in Irak. Tijdens de toespraak van Prodi werd geschreeuwd ('Schande! Schande!') en gefloten in de ban ken van de centrumrechtse op positie. Eerst kon Prodi vol staan met harder praten. Uitein delijk schoot Senaatsvoorzitter Franco Marini hem te hulp en maande tot rust. Prodi had al tijdens de verkie zingscampagne gezegd dat hij de 'bezettingstroepen' uit Irak weg wil hebben. Daarmee oogst te hij kritiek bij het centrum rechtse kamp van toenmalig pre mier Silvio Berlusconi, die de Amerikaans-Britse invasie steunde. ANP/RTR/DPA/EFE CAMBRIDGE - Nog geen jaar oud zijn en toch al de hoofdrol spelen in een soort van 'realitysoap'. Dat over komt het zoontje van wetenschapper Deb Roy van de MIT-universiteit in het Amerikaanse Cambridge. Plet jon getje wordt drie jaar lang dagelijks gevolgd in de hoop 'het geheim' te ontrafelen van hoe een kind een taal leert. Projectleider Roy heeft veel vertrouwen in het onderzoek en koos daarom zijn eigen zoon uit. Sinds het jongetje ne gen maanden geleden uit het ziekenhuis kwam, is hij ge- monitord met camera's en microfoons. ANP NELSON - Een Nieuw-Zeelandse man mag zijn geampu teerde been niet te koop aanbieden op internet. De Nieuw-Zeelander Shane Torrance heeft suikerziekte en verloor daardoor ruim een jaar geleden zijn been. Hij be waarde het getatoeëerde lichaamsdeel in zijn vrieskist en plaatste het deze week op de veilingsite Trade Me. Die ver wijderde de advertentie na een paar uur wegens 'smake loosheid'. Torrance had gehoopt zeker 3000 Nieuw-Zeelandse dol lars (ruim 1600 euro) aan het been te verdienen. Dat geld wilde hij gebruiken voor de toekomstige behandeling van zijn dochter, die eveneens aan suikerziekte lijdt. ANP MUNDELSHEIM - Een kunstwerk van ruim 1,5 ton zwaar en meer dan 8 meter hoog is een Hongaarse kunste naar fataal geworden. De zandsculptuur stortte in de Duitse plaats Mundelsheim bovenop de onfortuinlijke Mi- haly Gubis, meldde de Duitse politie gisteren. De 58-jarige Hongaar hielp een van zijn Chinese collega's met het vervoer van het grote werk. Toen de sculptuur kantelde, probeerde Gubis tevergeefs het werk met zijn lichaam tegen te houden. Het kunstwerk is onderdeel van een tentoonstelling in Mundelsheim. De expositie zou za terdag worden geopend, maar is uitgesteld. ANP/DPA MADRID - De Spaanse regering gaat de procedures voor het identificeren en uitzetten van illegalen versneld uit voeren. Dat heeft minister van Binnenlandse Zaken Alfre do Pérez Rubalcaba gisteren gezegd, aldus de krant El Mundo in de interneteditie. Pérez reageerde op de toestroom van vluchtelingen uit Afrika naar de Canarische Eilanden. In een week tijd maakten ongeveer 1400 vluchtelingen de oversteek van Afrika naar de Canarische Eilanden. ANP LUXEMBURG - De Europese grondwet hoeft niet voor 2009 of 2010 te worden verwacht, 'en zelfs die datum is optimistisch', zo heeft de Luxemburgse premier Jean-Claude Juncker gezegd. Hij ziet weinig mogelijkheden om de regels alsnog in te voeren. De toekomst van de ontwerp-grondwet, die in Ne derland en Frankrijk is afgewezen maar in veel andere landen is aangenomen, staat volgende maand op de agen da van een topbijeenkomst van de regeringsleiders uit de EU-landen. ANP ANKARA - Duizenden mensen betogen in Ankara tegen de aanval op een rechtbank in de Turkse hoofdstad, waarbij een rechter is gedood. De man die de aanval uitvoerde kwam tot zijn daad omdat hij het oneens was met de uitspraak van de betrokken rechtbank dat leraressen tijdens hun werk geen hoofddoek mogen dragen. De betogers in Ankara riepen gisteren dat Turkije een seculier land moet blijven. foto Umit Bektas/RTR van onze redactie buitenland NIJVEL - De Belgische minister van Justitie Laurette Onkelinx is gisteren boos uitgevallen naar cipiers in de gevangenis van Nij vel. De bewakers staken woens dagavond geen hand uit toen ge vangenen brand stichtten. Een hele vleugel van de gevangenis is uitgebrand. De cipiers, leden van de liberale vakbond, zeiden dat ze aan het staken waren. Pas laat op de avond kreeg de brandweer het vuur onder controle. Bij het inci dent vielen geen gewonden, maar dertig gevangenen zijn nu wegens plaatsgebrek naar huis gestuurd. Tachtig andere gedeti neerden uit de in brand gesto ken vleugel kregen een andere plek in de strafinrichting. „Ik heb respect voor vakbon den, maar ik heb geen respect voor verzaking als er een brand woedt", zei Onkelinx gisteren te gen de Vlaamse omroep VRT. De brand ontstond toen een ge detineerde een molotov-cocktail op een geteerd dak gooide. Hij kon dat doen door gebrek aan toezicht door de staking. De brandweerkorpsen uit vijf om liggende gemeenten hielpen bij het blusssingswerk. Het dak van de afdeling waar mensen in voorarrest zitten dreigde in te storten. ANP/GPD LONDEN - De grootste reistent ter wereld staat momenteel in het Londense Hyde Park. Het gevaarte trok daar gisteren veel bezoekers. De tent is neergezet in verband met een marathon, waarvan de op brengst is bestemd voor het bestrijden van borstkanker. De marathon wordt maandag gehouden. foto Toby Melville/RTR van onze redactie buitenland KATHMANDU - Het nieuwe Nepalese parlement heeft giste ren unaniem een wet goedge keurd, die een einde maakt aan de grote politieke rol van ko ning Gyanendra. Verder heeft het parlement Gyanendra's mili taire invloed aan banden ge legd. Zijn controle over het le ger is hem afgenomen. De rege ring gaf eerder op de dag al haar goedkeuring. Het voorstel houdt onder meer in dat de strijdkrachten en het kabinet hun koninklijke titel kwijtraken en voortaan het 'Ne palese leger' en de 'Nepalese re gering' heten. Gyanendra draagt niet langer de titel opper bevelhebber van het leger. De commandant van de 90.000 man tellend leger wordt in het ver volg benoemd door de regering. Verder mag een onderzoek wor den ingesteld naar het inkomen van Gyanendra en krijgt het ka binet de macht een opvolger voor de koning te kiezen. „Wij gaan snoeien in de traditionele voorrechten van het konings huis", zei de minister van Finan ciën. De vorst moet verder belas ting betalen en kan voor de rech ter gedaagd worden. Koning Gyanendra ontsloeg in 2002 het parlement en trok vo rig jaar alle macht naar zich toe, nadat de regering er niet slaag de een einde te maken aan de maoïstische opstand die Nepal sinds 1996 in de ban houdt. Na heftige en langdurige massale protesten werd hij vorige maand gedwongen zijn absolute macht op te geven en het parle ment en de regering in ere te her stellen. De strijd van de rebellen heeft al aan ruim 13.000 mensen het leven gekost. De maoïsten wil len de monarchie omver wër- pen. Momenteel is er een be stand van kracht. De opstande lingen hebben ingestemd met overleg met de regering over een nieuwe grondwet en de toe komst van de monarchie. Wan neer het overleg begint, is onbe kend. ANP/AFP/RTR (Advertentie) SPECTACULAIRE OPENINGSACTIE VERKOOP GRATIS UW WONING! www.eigenhuismakelaar.nl,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5