Korps is niet vrij van racisme Voortaan Verschrikkelijk Dubieus PZC PZC Winnares Nobelprijs is tegen ingrijpen in Iran Calvinisme kwelt hoogbegaafden Allochtone oud-politiechef eist onafhankelijk onderzoek naar misstanden 19 mei 1956 vrijdag 19 mei 2006 korpschef Van Deursen als korpsbeheerder Krikke dat er geen sprake is van discrimina tie. De uitkomst staat dus al vast." Semlali ziet meer in het boven tafel halen van een rap port over het interne onderzoek van BIZ. „Vol vertrouwen heb ik daar aan meegewerkt. Bij BIZ zitten de meest integere po litiemensen die ik ken. Dan lees ik dat zij ziek thuis zitten omdat hun rapport in de onderste bu reaulade blijft liggen." Eerst vraagt de korpsbeheerder hen onderzoek te doen, dan stelt BIZ ernstige feiten vast en komt met een tussenrapport en vervol gens moet het bureau het onder zoek staken. En nu opeens die commissie. Kun jij het nog vol gen?" Krikke heeft Semlali schrifte lijk laten weten dat de kans be staat dat zijn klacht niet wordt behandeld als hij weigert mede werking te verlenen. Semlali zal zich daar niet bij neerleggen. Hij stapt straks naar de rechter óf naar de Nationale Ombuds man. „Ik wil een echt onafhan kelijk oordeel." Semlali is er niet op uit dat het korps wordt afgeschilderd als een racistische organisatie. „Met 95 procent is niets aan de hand." Rolmodel Het is de politietop die er voor heeft gezorgd dat zijn liefde voor de politie is bekoeld. Als medeoprichter en voorzitter van Paraat, een vereniging van al lochtone agenten, werd Semlali door diverse ministers gevraagd zitting te nemen in landelijke ad viescommissies over integratie. Na de aanslagen op 09/11 zat hij daarom in het crisisteam van justitie. Hij betreurt het zeer dat hij niet langer een rolmodel is. „Ik stak mijn nek uit. Om een voorbeeld te zijn. Zodat allochtone ouders trots zouden zijn als hun kind ook bij de politie ging werken. Zonder goede afspiegeling van de diverse bevolkingsgroepen heeft de politie geen bestaans recht." GPD Een jaar of vier geleden nam een openbare middelbare school een le rares in dienst. Ze had in dezelfde stad lesgegeven op een particuliere school en werd daar op handen gedragen door leerlingen, ouders en collega's. Ze was zelfs een soort plaatselijke beroemd heid geworden als onderwijsgevende. Tijdens haar sollicitatie-gespx*ek met bestuur en directie van de nieuwe school had ze verteld dat ze formeel niet over de vereiste onderwijsbevoegd heid beschikte en dat ze vond dat ze dat moesten weten. Op haar vorige school was dat geen probleem geweest want ze was daar min of meer toevallig ingerold. Toen haar daar een keer naar gevraagd was, had ze gedaan alsof ze bevoegd was en niemand had dat ver der uitgezocht. Bestuur en directie van de nieuwe school gaven te kennen dat zij dat ook geen probleem vonden. Wat hen betreft ging het erom dat zij ie mand was die bijzonder goed les kon geven in haar vakken en de rest van het verhaal was wat hen betreft niet inte ressant. Dat hoefde ook niet aan de gro te klok. Ze kreeg kortom een aanstel ling en haar overgang van de particulie re naar openbare school haalde zelfs de plaatselijke pers. In de volgende paar jaar deed ze wat van haar was ver wacht. Ze groeide uit tot de bekendste leer kracht van de school. Maar waar de ene groep collega's haar mateloos be wonderde, had de andere grote moeite met de aandacht die naar haar uitging en de positie die ze binnen en buiten de school verwierf. Daarbij speelde ook een rol dat ze haar mening over allerlei onderwijskwesties bepaald niet onder stoelen of banken stak. Zelfs het feit dat ze niet de noodzakelijke formele on derwijsbevoegdheid bezat, had ze te gen verschillende ouders verteld en zelfs in een interview met een leerlin genkrant gemeld. Niemand die daar verder op had gereageerd. Tot er op een dag een paginagroot artikel over haar in het plaatselijke dagblad verscheen. Daarin werd haar doopceel gelicht en kwam onder andere ook het feit aan de orde dat ze niet bevoegd was en daar over op haar vorige school gelogen had. Er werd ook in gesuggereerd dat ze het überhaupt met de waarheid niet zo nauw nam. Bestuur en directie reageer den al de volgende dag. Er was niks aan de hand, het was allemaal ook niks nieuws. Ze had al bij haar sollicitatie precies verteld hoe het zat. Dus gewoon over tot de orde van de dag. Mooi niet dus. Collega's begonnen openlijk, via een brief aan het bestuur en ingezon den brieven in de krant, vragen te stel len. Daarin werd ze voor leugenaar en bedriegster uitgemaakt en geëist dat haar baan als leerkracht haar werd af genomen. Binnen twee dagen werd haar door het bestuur ontslag als leer kracht aangezegd. Sterker nog, ze kreeg te horen dat ze nooit leerkracht was geweest! Ze besloot de eer aan zich- door Joeke Berg Hoewel veel mensen dro men van wat extra denk vermogen, is het leven van een hoogbegaafde niet altijd even makkelijk. Jarenlang zijn de ongemakken van een hoog IQ onderschat en nog steeds wordt hoogbegaafd heid niet overal geaccep teerd. Mensa Nederland, een vereniging voor hoogbegaaf den, probeert slimmeriken sa men te brengen. Mpnsa Nederland is onder deel van Mensa International, een wereldwijde organisatie voor hoogbegaafden die in ok tober zestig jaar bestaat. Het is vooral een gezelligheidsver eniging. Leden ontmoeten el kaar op landelijke bijeenkom sten en bij regionale borrels, lezingen en etentjes. Volgens oud-voorzitter Eric Ottevan- ger is daar onder hoogbegaaf den veel behoefte aan. „Zwak- begaafden moeten vaak op hun tenen lopen om mee te ko men, hoogbegaafden moeten kruipen. En dat is misschien nog wel vermoeiender. Onder elkaar kim je jezelf zijn." Hoogbegaafden ondervinden nog altijd veel problemen in het dagelijks leven. Het calvi nistische denken zit stevig in de Nederlandse maatschappij ingebakken, zegt Ottevanger. „Doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg. Dat zit hoog begaafden vaak in de weg. Als je twee meter twintig lang bent is dat snel duidelijk en als je Wibi Soerjadi heet, vindt niemand het raar dat je heel goed piano kunt spelen, maar als hoogbegaafde vin den mensen je vaak overdre ven. Een hoge intelligentie wordt gewoon niet geaccep teerd." Dat hoogbegaafdheid bestaat is nu wel erkend in Nederland, maar dat is niet al tijd zo geweest. „Toen Mensa Nederland net begon, was er nog niet zoveel over bekend. Veel mensen wis ten van zichzelf ook niet dat ze een uitzonderlijke intelli gentie bezaten. Aan die erken- ning hebben wij als organisa tie veel bijgedragen. Onze tests zijn voor iedereen toe gankelijk en met publicaties en bijeenkomsten hebben wij veel bekendheid gegeven aan het begrip." Alleen de slimste twee pro- cent van Nederland mag lid worden. Mensa onderwerpt zijn aspirant-leden aan een uitgebreide IQ-test onder toe zicht van een psycholoog, fe. dereen die hoger scoort dan 98 procent van de bevolking wordt uitgenodigd als lid van de oudste vereniging voor hoogbegaafden in Nederland. Aan het einde van de jaren tachtig steeg het ledental ex- plosief. Na twee publicaties over Mensa verdubbelde het aantal van vierhonderd naai ruim achthonderd' leden. Bi; de publicaties was een thuis^ test opgenomen, die m; werd gemaakt en waaruit een groot aantal hoogbegaafden tevoorschijn kwam. In de be ginjaren had de vereniging, opgericht in 1963, niet mee- dan honderd leden. Inmiddels is dat aantal opge lopen tot ruim 3000, in leef tijd variërend van 16 tot 101 jaar. Volgens de oud-voorzit ter 'slaagt' ongeveer de helft van het aantal mensen dat de Mensa-intelligentietest doet. Bevestigen Niet meer dan de helft, van de geslaagden wordt ook werkelijk lid. Ottevanger ver moedt dat een groot aantal de relatief goedkope test alleen maakt om vermoedens van een hoog IQ te bevestigen, In de 43 jaar dat Mensa Neder land bestaat zijn ruim 15.001 mensen aan de test onderwor pen. En met succes, met zijn 3000 leden is de Nederlandse afdeling de vierde in de we reld. Mensa International bestaai dit jaar zestig jaar. De Neder landse tak viert dat jubileum morgen in Veldhoven met bijeenkomst rond het thema Hersens in Topvorm. ANP SNELDIENST - In de loop van volgend jaar zullen de NS een sneldienst opnemen in de dienstregeling. Die trein rijdt van Vlissingen naar Rotter dam in 1 urn- en 36 minuten. Daartoe moet eerst nog een dubbel spoor worden aange legd tussen Middelburg en Le- wedorp. De werkzaamheden hadden al veel eerder klaar moeten zijn, maar allerlei fac toren hebben dat tot dusverre verhinderd. STRAALJAGERS - Drie straaljagers van de Koninklij ke Nederlandse luchtmacht zijn gisteren neergestort. De pi loten konden zich met de schietstoel in veiligheid gen. De drie maakten deel uil van een formatie van vier, af komstig van luchtmachtbasis Volkel. Ze kwamen onver wacht zonder brandstof te zit ten. Het vierde toestel wistn« net veilig te landen. SCHOT - Het Zweedse ment werd gisteren schrikt door een pistoolschol In de stilte die volgde, wieij de oudere heer die het schot ge lost had, het parlement ee korte maar felle beschuldiging voor de voeten. Vervolgers werd hij gearresteerd. zelf te houden en stad en land te verla ten. Klinkt bekend? Het is inderdaad het grondpatroon van een drama dat zich wel vaker afspeelt. Het roept een intrigerende vraag op. Wie heeft hier moreel de plank het meest misgesla gen? De vrouw met haar leugen van in dertijd, bedoeld om zichzelf een toe komst te verschaffen, maar niemand daarmee beschadigend? Of zij die dat precies wisten maar er geen punt van maakten omdat ze met haar hun voor deel konden doen? En die haar als een baksteen lieten vallen toen het voor deel in een nadeel omsloeg? Opportunis me, dat wil zeggen trouw in voorspoed en verraad in tegenspoed is naar mijn oordeel het toppunt van immoraliteit. Een club die dat praktiseert verdient de kwalificatie Voortaan Verschrikke lijk Dubieus. René W. Diekstra Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax* (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax-(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t'm vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor hst einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag.' 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerf overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volg*™ de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend gow Tel" (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voof® (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten ent^' ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselec» de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij rlL :e, Postbus 314460 AA Goes Behoort tot WGGGNGR door Henk van Gelder Moshine Semlali is een van de vier agenten die de korpsleiding van de politie Gel derland-Midden discriminatie en racisme verwijten. In het on derzoek naar de klachten heeft hij geen vertrouwen. „De uit komst staat al vast." Diep teleurgesteld verliet de hoog opgeleide Moshine Semlali (43) drie jaar geleden het korps van de politie Gelderland-Mid den. Hij gaf er als groepschef lei ding aan agenten in Zevenaar en Didam. Aanvankelijk kreeg hij uitstekende beoordelingen. Later werd hij bij nieuwe pro motiekansen naar eigen zeggen geregeld gepasseerd. Toen hij daarvan gewag maakte, ontston den de problemen: hij zou door de korpsleiding op racistische en intimiderende wijze zijn beje gend. Nu werkt Semlali als teamchef van de sociale recher che in een grote stad. Hij heeft het erg naar zijn zin. Toen het Bureau Interne Zaken (BIZ) van Gelderland-Midden Computermisdaad beter aangepakt Het kabinet gaat samen met overheidsdiensten, de poli tie en het bedrijfsleven de be strijding van computercrimina liteit beter aanpakken. Een Na tionale Infrastructuur Bestrij ding Cybercrime zal zich met dit thema bezighouden, schreef staatssecretaris Van Gennip (Economische Zaken) gisteren aan de Tweede Kamer. Voor de strafrechtelijke opspo ring en vervolging van compu tercriminaliteit door de politie komt er ook een centrum bij de Nationale Recherche, onderge bracht bij het Korps landelijke politiediensten. Daar is sinds vo rige maand een nationaal meld punt voor het aangeven van haatzaaiende en terroristische uitingen en kinderporno op in ternet. ANP van onze redactie buitenland Het Westen moet niet aan dringen op een geweldda dige opstand in Iran, of drei gen met een militaire aanval op het land. Dat zal in Iran geen democratie brengen. Het regime zal op vreedzame wijze hervormd moeten worden, door dialoog en diplomatieke druk. Dat schrijft Shirin Ebadi, Iraans juriste en in 2003 winna res van de Nobelprijs voor de Vrede, in haar boek Iran ont waakt. Ebadi betoogt dat het dreigen met gewapend optre den tegen de Iraanse machtheb bers, de democratische krach ten in het land alleen maar be nadeelt. Het geeft het regime een alibi nog harder tegen de oppositie op te treden. Tegelij kertijd zullen burgers hun af keer van de leiders opzij zetten en hen, uit nationalistisch oog punt, gaan steunen. „Dat is een alarmerend scenario. Het is ge vaarlijk", schrijft Ebadi (58). De juriste hekelt de 'oorlogs zuchtigheid' en de 'crisisdiplo- matie' tussen met name de VS en Iran. „Die hebben ons ge bracht waar wij nu zijn", stelt Ebadi. Zij pleit voor een politie ke dialoog, ook al erkent zij dat het nog tientallen jaren kan du ren voordat het onderlinge wan trouwen is verdwenen. Ebadi stelt dat er geen andere uitweg is dan het starten van een dialoog. Het Westen zal zich daarin vooral moeten rich ten op schendingen van de men senrechten in Iran 'want daar is het regime gevoelig voor'. Het gaat volgens Ebadi om 'een open wond' die de machtheb bers zelf hebben veroorzaakt. Daarom doet een gesprek over dat onderwerp hen veel meer dan kritiek op een kernpro gramma of economische sanc ties. Ebadi stelt dat de Iraniërs niet bereid zijn de wapens te gen hun leiders op te nemen. De bevolking is moe van ge weld en bloedvergieten. Verder dan het uiten van een eigen me ning, waarvoor betrokkene eventueel de cel in gaat, willen de mensen niet gaan. Koppig Ebadi hekelt de verhoudingen tussen de VS en Iran. Zij wijst erop dat beide landen koppig beweren dat hun lot niet met el kaar verbonden is, terwijl dat wel zo is. Zo wierp de CIA in 1953 de regering in Iran omver. In 1979 bezetten Iraanse stu- hem enige maanden geleden bel de voor een verhoor, weigerde hij aanvankelijk zijn medewer king. „Laat me met rust, dacht ik." In januari van dit jaar dien de Semlali een officiële klacht in, nadat hij toch als getuige door BIZ was gehoord, in de zaak van zijn collega-inspecteur El Rahmani. Diens klacht over de politietop was herkenbaar: óók racisme, óók intimidatie. „Dit is geen arbeidsconflict van gefrustreerde agenten, zoals de korpschef suggereert", zegt Sem lali. „Binnen de korpsleiding is meer aan de hand. Structureel. Artikel 1 van de Grondwet is in het geding: 'Allen die zich in Ne derland bevinden, worden in ge lijke gevallen gelijk behandeld'. Discriminatie wegens gods dienst, levensovertuiging, poli tieke gezindheid, ras, geslacht of op welke grond dan ook, is niet toegestaan. Ik ben niet ge lijk behandeld." In totaal zijn er de afgelopen tijd vier klachten over discrimi natie, racisme, intimidatie, be dreiging en machtsmisbruik door de korpsleiding ingediend. Zo zou Rahmani zijn uitge maakt voor 'een stuk ongedierte dat teruggeschopt moet worden onder de stoeptegel waaronder hij vandaan is gekomen'. Een commissie onderzoekt de klach tenafdoening, in opdracht van de Arnhemse burgemeester en korpsbeheerder Pauline Krikke. Maar Semlali werkt er niet aan mee, bij gebrek aan vertrouwen. „De commissie bekijkt alleen de wijze van afhandeling, terwijl juist de inhoud van de klachten breed en diepgaand moet wor den onderzocht." Voorts steekt het hem dat met de klagers nooit overleg is ge voerd. „Ik heb alles uit de krant moeten vernemen. Direct na mijn klacht heb ik om onafhan kelijk onderzoek gevraagd. Ik wilde graag meedenken. In een brief van 15 maart wijst de korpsbeheerder mijn voorstel af: 'nader onderzoek is niet no dig'. Amper twee weken later kondigt mevrouw Krikke haar commissie aan. Nog voordat de ze is aangetreden, stelt zowel denten de Amerikaanse ambas sade, waarbij zij een groot aan tal personeelsleden gijzelden. De kille tegenstellingen tussen beide landen, gevoed door ideo logie en wantrouwen, maken communicatie noodzakelijker dan ooit, stelt Ebadi. Zij wijst erop dat de VS de enige super macht in de wereld is, terwijl Iran als meest strategische land in het Midden- Oosten in die re gio van levensbelang voor de VS is. De VS en Iran delen stra tegische belangen, betoogt Eba di. Als zij hun krachten bunde len, kunnen ze veel bereiken, bijvoorbeeld in Afghanistan en Irak. In haar boek verhaalt Ebadi over haar leven en de ontwikke lingen in haar vaderland. Zij verwijt het Westen een stereo- typ beeld van de islam te heb ben, met name waar het gaat om de positie van moslimvrou wen. Dat zijn helemaal geen 'zielige schepsels' zoals het Westen veronderstelt. Met haar publicatie wil Ebadi de geijkte opvattingen nuanceren en bij dragen aan het debat over de is lam in het Westen. GPD Iran ontwaakt door Shirin Eba di. Uitgeverij Truth Dare. Prijs: 17,90 euro De Iraanse auteur en Nobelprijswinnaar Shirin Ebadi spreekt zich in haar nieuwe boek Iran ont waakt nadrukkelijk uit tegen een gewapend ingrijpen in Iran. foto Wolfgang Kumm/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4