Homerus was wel te doen De kunst van het tevreden zijn Tekenen en schilderen kunnen niet zonder elkaar 19 kunst Thuiszorg kan jeugdzorg helpen Alsnog achter de tralies Veilige oversteekplaats later klaar Winnaars antirookwedstrijd Opnieuw grote namen in theater Borsele vrijdag 19 mei 2006 Alida Verhelst kon het gisteren nog rustig aan doen. Haar examen begint vandaag met het vak verzorging. De vmbo-leerlinge van het Calvijncollege in Krabbendijke nam gisteren dan ook nog eens haar boeken door. Want ze moet vandaag wel precies weten hoe je bijvoor beeld een tafel dekt en een bed opmaakt. Verder was het voor haar een rustige dag, zo vertelde ze vanuit Kruiningen. Gisteravond zat ze dan ook te lezen in een gewoon boek. Even lekker onspannen, aldus de zestienjarige scholie- Berbel Lippe weet niet precies hoe ze het eraf heeft gebracht met management en organisa- tie, De Middelburgse havoleerlinge van de Chris telijke Scholengemeenschap Walcheren (CSW) startte gistermiddag met dat examenonderdeel. Wel moeilijk maar het ging toch wel goed", ver telde ze na afloop. Ze klaagde wel enigszins over de vele berekeningen. Volgens haar werd hun vooral veel inzichtvragen voorgeschoteld en maar weinig leervragen. Ze denkt dat ze wel een voldoende heeft gescoord. Zekerheid kan ze ech ter in het geheel niet geven, want ze had haar uitkomsten nog niet vergeleken met die op inter net. Haar klasgenoten klaagden volgens haar ook over de moeilijkheidsgraad van 'm en o'. Gisteravond zat ze weer achter haar bureau om Duitse teksten te oefenen. Vanochtend mag ze namelijk tweeënhalf uur lang stoeien met die taal. Gezien haar proefexamens moet dat wel lukken, zo denkt ze. Voor Paul Mertens was het gisteren een zware dag. De vwo-leerling (18) van het Reynaert- college in Hidst kreeg 's morgens om negen uur al een aantal Griekse teksten voorgeschoteld en 's middags kon hij zich uitleven op biologie. Grieks, dat ging wel. Een ruime voldoende, zo verwacht hij; „Tussen de zeven en achteneen- half." Na enig peinzen voegde hij eraan toe dat een zeseneenhalf ook tot de mogelijkheden be hoort. Biologie, zijn favoriete vak, ging goed. Veel in zichtvragen, zo vatte hij het examen samen. Na enig nadenken vertelde hij dat de eindexamen commissie hem wel een acht zal geven. Vandaag is Paul vrij. Hij moet pas aanstaande maandag weer aantreden. Dan voor scheikunde. Gisteravond was hij dan ook buiten te vinden, op de onofficiële hangplek voor jongeren in Vogelwaarde. Zijn vrienden hadden hem daar ge- mime tijd moeten missen, omdat hij de afgelo pen weken telkens moest studeren voor zijn exa men. Gisteravond was het echter tijd voor ontspan ning. Even lekker bijkletsen, zodat hij vandaag weer fris achter de boeken kan duiken om zich voor te bereiden op alles wat nog komt. door Emile Calon De Odyssee van Homerus stond gisterochtend centraal tijdens het centraal schriftelijk eindexa men voor de vwo'ers met Grieks in hun pakket. Een aantal teksten uit het klassieke epos van deze blinde dichter uit de achtste eeuw voor Christus kregen de leerlingen voor geschoteld. Onder andere de strijd van Odysseus en zijn zoon Telema- chus tegen de vrijers die het voor zien hadden op Penelope, de vrouw van de titelheld. Maar ook de her eniging van Odysseus met Penelo pe, na zijn jarenlange scheiding door de strijd om Troje en zijn daar opvolgende zwerftocht over de zee- Jessica de Moor (17) en Laurien Martens (18) uit Koewacht, leerlin gen van het Reynaertcollege in Hulst, hadden niet zo'n moeite met de verschillende onderdelen; het verklaren van teksten en het verta len van een fragment. Ze hadden er beiden een goed gevoel over, ver klaarden ze gisteren eensgezind na afloop van hun eerste examenonder deel. De oudste vertelde dat de ver schillende opgaven, zoals het dui den van de tekst, 'best waren te ma ken'. Wel waren sommige vragen nogal omslachtig, vulde Jessica aan. Des ondanks hadden de beide meiden niet de volle drie uur nodig om alle opgaven uit te werken. Beiden hebben tot nu toe een ruime zes voor Grieks. Jessica een 6,5, haar plaatsgenote een 6,7. Ze ver wachten niet dat ze gisteren dat cij fer omlaag hebben gehaald. Een vol doende moeten ze toch beiden heb ben gehaald, want echt moeilijk, nee dat was het niet, herhaalde ze. Lerares Hilde van Wassenhove van het Reynaertcollege was het eens met de beide inwoonsters van Koe wacht. „Goed te maken", luidde haar bondige oordeel. De samenstel lers van het examen hadden vol gens Van Wassenhove geen verras"- singen ingebouwd-.- - Dat is met Grieks ook niet zo makkelijk, om dat de teksten nu eenmaal vast staan. Die zijn vele eeuwen geleden geschreven. Wel boften de examen kandidaten dat ze deze maal weer met Homerus te maken kregen. Zijn teksten keren eens in de drie jaar te- Laurien Martens (links) en Jessica de Moor van van het Reynaertcollege in Hulst hebben hun examen Grieks ach ter de rug. foto Wim Kooyman rug op het eindexamen en hij is vol gens Van Wassenhove wel de meest populaire Griek onder de scholie ren. Vooral omdat zijn teksten niet echt moeilijk zijn. Het dialect waar in hij schreef, is wel even wennen. Maar na een paar weken oefenen, lukt dat in de regel wel. Bovendien spreken zijn verhalen aan, aldus Van Wassenhove. Zeker de Odys see, dat is een bekend en boeiend verhaal. En de Ilias, het beleg van Troje en de strijd van Achilles te gen Hector, eveneens. Herodotus Homerus is toch wat populairder dan Herodotus van Halicamassus. Deze Griekse schrijver, ook wel de vader van de geschiedschrijving ge noemd, spreekt volgens haar wat minder tot de verbeelding. Net als Homerus en de klassieke Griekse tragedies komt hij ook eens in de drie jaar langs op het examen. Laurien en Jessica vinden Grieks een boeiend vak. Je leert er volgens hen logisch van denken. „Je ziet de logica eerder." Jessica mag van daag ook weer aantreden. Dan moet ze laten zien hoe haar kennis van het Frans is. Laurien komt vanmiddag aan de beurt met management organisa tie. De beide meiden verwachten dat ze hun diploma zonder proble men halen. Ze staan gemiddeld ruim een zeven. Jessica heeft zelfs al twee negens op haar lijst. Zij gaat na de zomer in Gent een combi natiestudie doen: Engels en Duits, haar twee beste vakken. Het eerste half jaar pendelt ze op en neer naar Koewacht en daarna gaat ze daar 'op kot'. Uiteindelijk zal ze wel iets gaan doen in het onderwijs, zo ver wacht ze. Waar? Dat staat nog hele maal open. Recht Laurien vertrekt na de zomer naar Tilburg voor een studie Internatio naal en Europees Recht. Ze weet nog niet of ze straks op een advoca tenkantoor gaat werken of voor een internationaal bedrijf. Daarvoor is het nu nog te vroeg. Wel weet ze dat ze haar Engels moet bijspijkeren. Dat is haar zwak ste vak. Daarvoor staat ze maar net voldoende. Dus dat onderdeel van haar examen, dat wordt nog span nend. MIDDELBURG - De gespecialiseerde gezinszorg van de Thuiszorg kan helpen de wachtlijsten in de jeugdzorg op te lossen. Het CDA Zeeland wil dat de verpleegkundigen voor probleemgezinnen gebruikt worden als snel inzetba re zorg voor gezinnen bij wie de hulp niet direct van start kan gaan. CD A-statenlid J. Bergen vraagt Gedeputeerde Staten of deze zorg een plek kan krijgen in het plan van aanpak 'Wachten: geen dag te lang' waarmee de Zeeuwse jeugdzorg op orde moet komen. Een probleem is wel wie de noodzaak van deze zorg aanwijst, beseft Bergen: Bu reau Jeugdzorg of het Centrum Indicatiestelling Zorg (CIZ). Ook de betaling van de begeleiding behoeft verhel dering: uit het Zeeuwse jeugdzorgbudget of uit de AWBZ. Wellicht kan de provincie de bureaucreatische drempels slechten, oppert Bergen in zijn schriftelijke vragen. VLISSINGEN - Er was voor een 45-jarige Vlissinger woensdagmiddag geen ontkomen meer aan. De man had nog een boete van 40.000 euro en een celstraf van 270 da gen openstaan. Toen de politie daarvoor bij zijn woning aanbelde, probeerde hij via de achtertuin te vluchten. Dat is niet gelukt. Politieagenten konden hem daar in de kraag vatten. De Vlissinger zit vast. TERNEUZEN - De reconstructie van de Willem de Zwij gerlaan in Temeuzen - het gedeelte tussen de Churchil- laan en de Zuidlandstraat - loopt vertraging op. Ook de aanpassing van de voetgangersoversteekplaats naar de Prins Willem van Oranjestraat is later klaar. De weg wordt in het bewuste deel versmald van twee rijbanen naar één, waardoor automobilisten elkaar niet meer kun nen inhalen. Daardoor moet de snelheid naar beneden gaan. De oversteekplaats krijgt door die aanpassing een bredere middenberm. De werkzaamheden zouden voor de zomervakantie klaar zijn. „Maar we dachten: we moeten misschien ook eens kijken naar de twee andere oversteek plaatsen vlakbij", zei wethouder C. van Schaik deze week in de raadscommissie Omgeving. Daar is de gemeente op dit moment mee bezig. Het uitstel is besproken met dege nen dievorig jaar handtekeningen inzamelden voor een veiliger oversteek. Op dit moment zijn er tijdelijke weg versmallingen gemaakt met witte en rode blokken. „Die blijven nog even staan", zei Van Schaik. „Het is niet zo'n fraai gezicht, maar voor de veiligheid is het voldoende." GOES - Klas bblc van het Buys Ballotcollege in Goes en klas lb van SSG De Rede in Temeuzen zijn uitgeroepen tot de Zeeuwse winnaars van het project Actie Tegengif van Stivoro. De scholieren hadden beloofd een half jaar niet te roken en zonden tevens de origineelste cartoontekst in. Met de slogans 'Bah, ga jij bij een ander meisje stinken. This is my bink' en 'Talk to the hand, ik wil een frisse vent' heb ben ze een dagtrip naar attractiepark Walibi World ge wonnen en dingen ze mee naar de landelijke hoofdprijs: een 'meet and greet' met een bekende Nederlander. Actie Tegengif wordt gecoördineerd door Stivoro. Het is een niet-rokenwedstrijd voor eerste en tweede klassen van het vmbo, de praktijkschool, het havo en het vwo. De Nennie verbeeldt songteksten van Swiers werkt sinds vorig jaar samen met Podium Reimerswaal, waar voor Jacques Boonman de pro grammering doet. Dankzij zijn contacten in de theaterwereld konden afgelopen seizoen ook enkele toppers voor Borsele wor den gestrikt.De werkgroep wil verder gaan op de ingeslagen weg. Claudia de Breij komt op 26 ja nuari met een reprise van haar programma Hallo lieve mensen en de Wereldband speelt op 22 maart een try-out van het mu- ziekcabaretprogramma Keet. Andere opvallende namen zijn: cabaretduo Dames voor na vie ren (20 oktober), de Schots-Ier se groep Knijn (4 november), het Echt Antwaarps Teater (30 november), Margriet Eshuijs (15 december), cabaretier Richard Groenendijk (14 april) en pop koor Muzikael (21 april). De Zeeuwse bijdragen zijn: het Middelburgs Theater met Kort sluiting (23 september, in de Ne derlands-hervormde kerk in 's-Heer Abtskerke), shantykoor Het Veerse Scheepstuig (7 okto ber) en jeugdtheaterkoor S&G (10 februari). Voor het eerst staan ook twee kindervoorstellingen op het pro gramma: Prins en Ploes op 30 september en de voorstelling Het rare receptenboek door Ka- rel de Kok, op 7 maart. De programmabrochure is te be stellen bij het Vrijwilligershuis Borsele (0113-311999) of via inf o@vri j willigershuis.nl. cultuur. Er wordt vaak gemusiceerd en gedanst, maar ook gepraat en ge liefkoosd. Mooi zijn de gezich ten van de mannen: doorleefde, verweerde, woeste koppen, waar onvermijdelijk de geur van wodka rond lijkt te hangen. Expositie: Tekeningen en schilde rijen van Vyacheslav Mikhailov, t/m 28 mei in Galerie Hannelore Meyaard, Hendrikstraat 8, Vlissin- gen. Geopend: vr.-zo., 14-17 uur. een echtscheiding of een overlij den." Aan De Nennie richtte hij het verzoek de uitgave te illustre ren. Toen Swiers enkele weken later de resultaten onder ogen kreeg, was hij 'flabbergasted'. Met tekeningen en computerbe werkingen had De Nennie een uiteenlopende reeks complete kunstwerken gemaakt. „Het ging om dertien teksten, dus het was een redelijk overzichtelijk gebeuren. Je kunt dan echt per tekst iets doen", verklaart hij. De variatie in de verbeeldingen die hij heeft gemaakt is groot. Daarmee is het boekwerk tege lijk een staalkaart geworden van de vele stijlen en disciplines cüe De Nennie de laatste jaren heeft beoefend. Chaos De afbeeldingen zijn de ene keer nauwer met de tekst ver bonden dan de andere keer. Bij Crow's song is bijvoorbeeld het silhouet van een kraai zicht baar, maar ook een dansende fi guur die lijkt te verwijzen naar de laatste zin van het nummer: There's just one certainty: that death can dance. Bij Damian my friend liet De Nennie zich vooral leiden door het woord 'chaos' waarop hij in de tekst stuitte. „Toen dacht ik: dat is mooi, dan kan ik er een chaotische pagina van maken." In plaats van een tekstboek on dersteund door illustraties, zo als aanvankelijk de gedachte was, is The fine art of being satis fied een twee-eenheid geworden van tekst en beeld. De Nennie heeft de totale vormgeving op zich genomen, waarbij hij ook met de typografie van de tek- door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - Komend theaterseizoen komen opnieuw enkele grote namen naar De Stenge in Heinkenszand. Het programma vermeldt optredens van onder anderen Claudia de Breij, de Wereldband en Mar griet Eshuijs. De werkgroep podiumkunsten van de Culturele Raad Borsele De verbeelding van het nummer Lost in riddles. sten speelde en de uitgave tot in de puntjes heeft verzorgd. Uiteindelijk was voor beiden duidelijk dat ook de muziek daarbij niet mocht ontbreken. Daarom is een cd toegevoegd, waarop Swiers de dertien num mers zingt en speelt. Naked, heet de cd, want het gaat om ka le, 'naakte' opnames gemaakt in Studio Balkengat van Henk van Boeijen in Middelburg. Regelma tig legt Swiers daar nieuwe num mers in ruwe vorm vast. De titel van het boek, The fine art of being satisfied, kan als iro nisch worden opgevat. „De tek sten stemmen niet echt tot vro lijkheid en tevredenheid", zegt Swiers. Het resultaat echter wel en de titel ziet hij vooral als een opdracht aan zichzelf om daar ook van te genieten, in plaats van zichzelf meteen weer te ver liezen in andere projecten, zoals zijn gewoonte is. „Ik spoor me zelf aan om tevreden te zijn met waar ik mee bezig ben." De samenwerking tussen Swiers en De Nennie wordt van beide kanten als verrijkend en bijzon der geslaagd gezien. „Er liggen ook al ideeën voor nieuwe geza menlijke projecten, maar eerst willen we hiervan genieten." Boek/cd: 'The fine art of being sa tisfied', door Robbert Jan Swiers en Ramon de Nennie. Verkrijgbaar bij De Drukkerij in Middelburg. Prijs: 25,-. Het boek wordt van daag tussen 16.00 en 17.00 uur ge presenteerd in De Drukkerij. fomon de Nennies interpretatie van Whispering winds. door Rolf Bosboom sten te kijken. „Het leek me leuk om, voor een heel beperkt publiek, weer zoiets te maken." De Middelburger schrijft, naast zijn vele andere werkzaamhe den, al sinds halverwege de ja ren zeventig muziek: tien tot twintig nummers per jaar, on der meer voor zijn bands, zoals vroeger Swiers Co en nu The Beamholes. Voor het boekje koos hij dertien - Engelstalige - nummers uit de periode van 1990 tot nu die hem het meest na aan het hart liggen. Het zijn veelal zwaarmoedige teksten. Swiers schrijft dat toe aan zijn niet altijd even optimis tische inslag. „Bij mij is het glas vaak half leeg in plaats van half vol. Een nummer ontstaat door iets wat me heeft geraakt. Re word niet gegrepen door mooi weer, maar door bijvoorbeeld een kreupel vogeltje in de tuin, VLISSINGEN - De Russische kunstenaar Vyacheslav Mikhai lov bracht ruim een jaar geleden drie weken door in de gaststu- dio van het Vlissingse kunstcen trum deWillem3. Zijn bijzonde re werk en het artistieke resul taat van zijn verblijf werden toen slechts één middag geëxpo seerd. De nabijgelegen Galerie Hanne lore Meyaard brengt momenteel Mikhailov opnieuw onder de aandacht. Het gaat grotendeels om ander werk en bovendien wil Meyaard vooral de belang stelling laten uitgaan naar de te keningen van de kunstenaar en minder naar diens schilderijen. Toch zijn het de schilderijen die in eerste instantie het oog lok ken. Mikhailov, die woont en werkt in Sint Petersburg, maakt bijna sculpturale schilderijen, met dikke lagen verf en grillige structuren. Het vertrekpunt van de kunstenaar zijn vooral de im pressies die hij opdoet tijdens zijn reizen. De schilderijen in Vhssingen verwijzen naar bezoe ken aan onder meer Florence en Venetië. Toch komt het eindresultaat dicht in de buurt van het ab stracte. Mikhailov vertaalt zijn indrukken in vormen, lijnen en scherp afgetekende vlakken, waarbij hier en daar elementen nog herkenbaar zijn, maar waar vooral ruimte wordt gelaten voor eigen duidingen. De kunstenaar heeft zijn waar nemingen ook letterlijk sterk ge kleurd, want keer op keer valt zijn bijzondere kleurgebruik op, vooral het paars en lichtrood. In de galerie is ook een klein 'Vlissings' werk van hem te zien: Dutch Village. Het contrast met de tekeningen Tekenen beschouwt de Russische kunstenaar Vyacheslav Mikhailov als oefening, als basis voor zijn schilderijen. foto Ruben Oreel is groot. Die zijn juist sterk rea listisch, zoals een lange reeks af beeldingen van paarden, die zeer natuurgetrouw zijn gete kend. Tekenen en schilderen kunnen voor Mikhailov niet zonder el kaar. „Veel kunstenaars teke nen niet meer, terwijl het zo be langrijk is om te doen", zei hij vorig jaar tijdens zijn verblijf in Zeeland. „Ik teken als oefening, zoals een sporter krachttraining doe. De tekeningen vormen de basis voor al mijn schilderijen." De tekeningen op de expositie tonen vooral de Russische volks- door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Toen Robbert Jan Swiers aan kunstenaar Ra- I inon de Nennie vroeg zijn bloem- lezing songteksten te illustre ren, kon hij niet bevroeden tot wat dat zou leiden. The fine art PI of being satisfied, dat vandaag I wordt gepresenteerd in Middel- burg, is een bijzonder en fraai ■r vormgegeven uitgave geworden waarin poëzie, beeld en muziek volwaardig naast elkaar be- I staan. I Swiers lijkt bezig met het opma ken van een tussenbalans van «n deel van zijn artistieke le ven. Onlangs publiceerde hij een selectie uit de gedichten die aij door de jaren heen heeft ge- ichreven. De positieve reacties daarop waren voor hem aanlei ding om ook naar zijn songtek-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43