Bushaltes worden toegankelijker Hulster boer krijgt vee terug Ontpolderen biedt veel nieuwe kansen Zorgcentra halen sportschool in huis CaHref flying doctors 1'LKa Politiehonden doen examen Gehandicapten moeten gemakkelijker gebruik kunnen maken van openbaar vervoer bij nader inzien agenda weekenddiensten Rovem Mechanisatiebedrijf W. de Schrijver BV Enorm Konraad wmmmm vrijdag 19 mei 2006 door Rinus Antonisse OOSTKAPELLE - De Zeeuwen moeten veel meer de kansen op pakken die nieuwe getijdenna- tuur biedt. En niet, zoals van ouds, het water alleen maar als een bedreiging zien. Goed om gaan met het water betekent meeliften met natuurlijke pro cessen. Commissaris van de koningin W. van Gelder (CDA) en gedepu teerde M. Kramer (PvdA, na tuur en water) grepen gisteren de opening van het museum voor natuur en landschap Terra Maris aan om méér begrip te vra gen voor ontpoldering. „Met de natuur aan tafel zitten, al is dat niet altijd even makkelijk", zei Van Gelder. Hij dook in de historie: in de Gouden Eeuw richtten de Zeeuwen de blik zeewaarts en profiteerden van het water. Na die glorietijd werd de provincie een sterk grondgebonden land- bouwgewest, met de rug naar het water, dat vooral als bedrei gend werd beschouwd, als een vorm van rampspoed. Van Gelder wees op een ogen schijnlijke tegenstelling: zee en land. „Zeeuwen zijn door en door verbonden met de zee en le ven tegelijkertijd met vrees voor die zee." Hij acht het alleszins de moeite waard daarin verandering te brengen. „Verandering hoeft geen bedreiging te zijn, maar biedt kansen op gebieden als economie, voedselproductie, re creatie en cultuur." De commissaris raadde iedereen die met ontpoldering in de maag zit aan om méér naar de historie te kijken. Een honderd jaar oude kaart van de provincie ont hullend, merkte hij op: „Ik zie daar bijzonder veel meer water op. Zeeland was echt meer Zee land." Gedeputeerde Kramer beklem toonde de noodzaak om nieuwe getij dennatuur te combineren met andere belangen. Dat kan volgens hem ook prima en hij noemde als voorbeeld Perkpol- der. „Een ontpolderingsproject waar je niemand over hoort. Daar ont staat niet alleen getij dennatuur, maar ook een nieuw dorp op j,. veerplein, er worden binnendijk se vormen van recreatie ontwik keld. en de kern Kloosterzató wordt versterkt." Kijkend naar de deltawatere op een kaart van nu, ond®, streepte de gedeputeerde fc noodzaak wat te doen aan problemen die de deltawerk kt foanrll,.. hebben veroorzaakt ger, algenellende, achteruitga waterbekkens). „De deltawer ken zijn een oplossing van viï tig jaar geleden, waarbij dev. ligheid terecht voorop sto» We moeten nu naar een com:", natie van oplossingen. Het v* binden van de wateren is voor de natuur, ook voor aoiü" cultuur, recreatie en wónen, vernieuwende vormen van arcV. tectuur." Beide bestuurders waren inge» i men met het nieuwe Terra 3fc ris, opvolger van het Zeeu; Biologisch Museum. Voorzitte C. Kostense van stichting B; Zeeuwse Landschap gaf overzicht van de lange weg dj moest worden afgelegd om Is museum voor natuur en lan;. schap - in de oranjerie van ka- teel Westhove tussen Oostkapa le en Domburg - van de grond tillen. CLINGE - Op het terrein vanpt- litiehondenvereniging Saeftinge aan de Bisschoppendreef in Clii- ge worden morgen politiehon den gekeurd. De organisatie is in handen va de afdeling Zeeland van de Ko- ninklijke Nederlandse Politie honden Vereniging (KNPVi Aan de keuring nemen zes hon den deel, die opgaan voor k certificaat Politiehond 1. D= honden worden getoetst op 01 derdelen als het weigeren vi aangeboden voedsel, het trans porteren van een arrestant, k manrevieren (opzoeken en aar- blaffen van een persoon in bos) en een water overzwom men. De keuring, die lijk is voor publiek, beginton 9.00 uur en duurt de De koeien van Walter van Itegem (rechts) worden gelost, terwijl de dierenarts de papieren ondertekent. foto Camile Schelstraete door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Een fit nesscentrum in een instelling voor ouderenzorg en revalida tie. Stichting Voor Regionale Zorgverlening wil de bewoners van 't Gasthuis in Middelburg uit hun kamers en op de sportap- paraten krijgen. !t Gasthuis opent vandaag een sportruimte waar bewoners, re- validatiegasten en ouderen uit de omgeving sportief kunnen be wegen. Miss Nederland 2003 Sanne de Regt krijgt de eer de apparaten uit te proberen, aan gemoedigd door de presentator van het Avro-televisieprogram- ma Nederland in beweging, Karl Noten. Voor de opening om 15.30 uur worden enkele apparaten tijde lijk in de hal van 't Gasthuis op gesteld. De sportruimte is echter op de eerste verdieping, bij fysiothera pie. De medewerkers van die afde ling begeleiden de sporters ook, maar directeur F. Bordui ver wacht dat de toeloop al vlot groot genoeg is om mensen met sportopleidingen als het CIOS aan te trekken. Net als het Grand Café van 't Gasthuis heeft het fitnesscen trum een openbare functie. Men sen van 55 en ouder kunnen er sporttijd boeken, wel tegen een tarief dat nog moet worden vast gesteld. Voor Gasthuisbewoners is het gebruik gratis. „Stichting Welzijn Ouderen Middelburg heeft de belangstel ling in de omgeving onderzocht en zegt dat die aanzienlijk is," vertelt Bordui. Het centrum is niet voor iedereen: „Mensen moeten wel iets hebben met 't Gasthuis," vindt Bordui. Formule De apparaten zijn zeer eenvou dig te bedienen en trainen elk meerdere spiergroepen. SVRZ betrekt de formule van Fit- xpress te Raamsdonksveer, dat sportcentra inricht voor bijzon dere doelgroepen en locaties als winkelcentra en gevangenissen. Als de kinderziektes van de sportformule er in 't Gasthuis zijn uitgehaald, krijgen de overi ge zeven SVRZ-centra hun sportvoorziening. Waarschijn lijk het eerst bij de grotere cen tra, zoals Ter Valcke in Goes en Ter Schorre in Terneuzen, ver wacht Bordui. Dat kan enkele maanden op zich laten wachten, maar niet veel langer, zegt de di recteur. aangeven welke haltes in ieder geval moeten worden aange pakt. Net als Peijs erkent Westdorp dat volledige toegankelijkheid van de haltes niet mogelijk is. De minister wil dat in 2010 onge veer 46 procent van alle haltes in Nederland is aangepakt. Uit gaande van het huidige reisge drag zou daardoor 68 procent van de Nederlanders met een vi suele of lichamelijke beperking zonder problemen kunnen in- en uitstappen. Dijk Westdorp zou dat percentage wel hoger willen zien, maar stelt ook dat in Zeeland sommi ge haltes niet toegankelijk te ma ken zijn. „Als ze op een dijk lig gen, begrijp ik dat dat heel moei lijk wordt." De aanpassing in stedelijk ge bied kost gemiddeld 13.500 euro per halte en landelijk gebied 8500 euro. Uit het halteplan dat de provin cie in overleg met de andere weg- beheerders en Het Klaverblad opstelt, zal uiteindelijk blijken hoeveel extra geld in Zeeland nodig is. De lezing die neuroloog A.J. Breukel- man van ziekenhuis Zeeuws-Vlaande- ren houdt over vermoeidheid bij MS-pa- tienten, vindt plaats op dinsdag.23 mei om 19 uur in de oude Philipsfabriek in Terneuzen. Eerder was abusievelijk ge meld dat de lezing afgelopen dinsdag zou worden gehouden. Lettertjes „Ik ben blij met de hoogte van het bedrag", reageert Le Roy. „De problematiek moet niet wor den onderschat. Vooral in het buitengebied heb je allerlei hal tes met stoepjes, waarvoor bij voorbeeld een helling moet ko men. Denk ook aan de onlees baarheid van busbordjes vanwe ge veel te kleine lettertjes. We moeten in de huid kruipen van mensen met een visuele, verstan delijke of lichamelijke handicap om te kijken welke verbeterin gen nodig zijn." Het Klaverblad kan ruim op tijd door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De provincie gaat de toegankelijkheid van haltes in het openbaar vervoer aan pakken. Als daarvoor begin december een halteplan klaar ligt, kan beroep worden gedaan op extra geld van het Rijk. „Er is ons alles aan gelegen zo snel mogelijk met een goed plan te komen", zegt gedeputeerde M. le Roy (PvdA, Openbaar Ver voer). De bedoeling is dat het open baar vervoer in 2010 integraal toegankelijk is voor mensen met fysieke beperkingen en slecht zienden. In de concessie aan vervoerbe drijven houdt de provincie daar nu al rekening mee, aldus Le Roy. Maar je hebt niets aan een toe gankelijke bus als je bij bepaal de haltes niet kunt in- of uitstap pen, stelt consulent J. Westdorp van het Zeeuwse patiëntenplat form Het Klaverblad. „Het is dringend gewenst dat de toegan kelijkheid van bussen en de toe gankelijkheid van haltes gelijk opgaan." Halteplan Dat vindt ook minister Peijs (CDA, Verkeer en Waterstaat). In een brief aan de Tweede Kamer meldt zij dat ze 87 miljoen euro extra uittrekt voor het toegankelijk maken van haltes in het stads- en streek vervoer. Ze verwacht dat de OV-autoriteiten - in Zeeland is dat de provincie - daarvoor ui terlijk op 1 december een halte plan inleveren. Dat moet wor den opgesteld in samenwerking met gemeenten, die in Zeeland 70 procent van de haltes behe ren, waterschappen (12 pro cent), Rijkswaterstaat (4 pro cent) en organisaties van gehan dicapten en ouderen. Zelf heeft de provincie 14 procent van de haltes in beheer. door Jan van Zuilen HULST - 'Koetjes welkom thuis' staat op het spandoek dat een buurvrouw gistermorgen nog even gauw heeft opgehan gen. Niet voor de koeien zelf, die kunnen het toch niet lezen. Wel om te laten zien dat ze mee leeft in de strijd die haar buur man, de 64-jarige veehouder Walter van Itegem uit Hulst, met de AID voert. En steun heeft Van Itegem hard zaterdag 20 en zondag 21 mei 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Midden- en Oost- Zeeuws Vlaande ren (Terneuzen, Hoek, Philippine, Sluis kil, Sas van Gent, Axel, Zaamslag, Kloosterzande, Hulst. Koewacht, St. Jan steen en Clinge), vr. 17.00-ma. 8.00 uur: Voordringende huisartsenzorg en huis bezoeken: Huisartsenpost De Honte, be zoekadres Vlietstraat 12, Terneuzen (aan ziekenhuis De Honte) tel. 0115-643000 (altijd eerst bellen). West Zeeuws-Vlaanderen (Oostburg, Aardenburg, Zuidzande, Biervliet, Hoofdplaat, IJzendijke, Breskens, Groe- de, Schoondijke, Sluis en Cadzand), vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: Voordringen de huisartsenzorg en huisbezoeken. Huisartsenpost Antoniusziekenhuis, Pastoor van Genklaan 6 te Oostburg, tel. 0115-643000 (altijd eerst bellen). Tandartsen West Zeeuws-Vlaanderen: L Buysse, Melkweg la, Oostburg, (0117)455092. Spreekuur: za en zo 12.00-12.30 uur; Oost Zeeuws-Vlaanderen: Tandartsenpraktijk Tivoli, Tivoliweg 49, Hulst, tel. (0114)314075. Spreekuur: za en zo 12.00-12.30 uur; Apotheken Gemeente Terneuzen: Dienstapotheek Terneuzen, Van Steen bergenlaan 27, Terneuzen, tel. 0115 626010. Voor spoedrecepten 24 uur be reikbaar. Hulst: Apotheek Reynaert, Steenstraat 7, tel. 0114-311156, zat. 10.00-17.00, zon. 13.00-17.00 uur. Voor spoedrecep ten 24 uur bereikbaar. Apotheek Hulst, Dubbele Poort 7, tel. 0114-314255, zat. 10.00-17.00, zon. 12.00-17.00 uur. Voor spoedrecepten 24 uur bereikbaar. Ook voor recepten van huisartsenpost Terneuzen/Hulst. Oostburg: Apotheek Oostburg, Burchstraat 16, tel. 0117-452170, zat. 10.00-12.30 en 13.00-16.30 uur, zon- en feestdagen dienst via deurtelefoon apotheek, Breskens: Apotheek Breskens, Spuiplein 13a, tel 0117-380222, zat. 8.30-12.30 en 13.00-17.00 uur. zon- en feestdagen ge sloten, dienst via deurtelefoon Apo theek Oostburg. nodig, ook al heeft hij clan nu één slag gewonnen tegen de door menige boer gevreesde Al gemene Inspectie Dienst van het ministerie van Landbouw. De AID moest gisteren op last van de Middelburgse rechtbank 37 koeien teruggeven, die ze eerder dit jaar bij de Hulster veehou der in beslag had genomen. Op zich een mooi moment, maar Van Itegem is nog te zeer van wrok vervuld om gevoelens van triomf te koesteren. „Ze hadden bovendien ook wel Dierenartsen Terneuzen, Axel, Zaamslag, Hulst en Hengstdijk: Dierenkliniek J. Kop, Bastionstraat 3, Axel, tel. 0115-561488. Spreekuur, zat. 11.00-12.00 uur. IJzendijke: Dierenarts van de Vijver, tel. (0117) 301388 bgg. 0117-348424. Spreekuur zat. 13.00 en zon. 12.00 uur in de die renkliniek. Terneuzen: J. P. de Vos en A. Burm, dierenkliniek De Ottenhorst, Van Diemenstraat 83, tel. 0115-619628. Spreekuurzat. van 12.30-14.00 uur. Kliniek voor gezelschapsdieren De Steenberghe, Van Steenbergenlaan 7, Terneuzen. Dierenarts P. de Vos. Zat. en zon. uitsluitend behandeling van spoed- patiënten na telefonische afspraak, tel. 0115-696425. Breskens, Aardenburg, Oostburg en Sluis: Dïerenartsencentrum West, G.A.M. de Bruijckere en E.G. van Bruinessen-Kap- senberg. Afspraken via telefoonnr. 0117-454484. Oostburg: J. P. J. v. d. Vijver, Sirius 1, Oostburg, tel. 0117-452103. Sas van Gent: E. O. M. David, Westdam 54, tel. 0115- 453800, spreekuurzat. 11.00-12.00 uur. St. Jansteen e.o. A.E. de Bruyn, Brouwerijstraat 92, Ka- pellebrug, tel. 0114-312701. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Dierenambulance Zeeuws-Vlaanderen, alarmnummer 0115- 442161. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Zeeuws-Vlaan deren, voor spoedgevallen dag en nacht bereikbaar: West-Zeeuws-Vlaanderen: Telefoon nummer 0117- 456500, Kanaalzone: Telefoonnummer 0115-674500, Oost-Zeeuws-Vlaanderen: Telefoon nummer (0114) 383500. Stichting Provinciale Kraamzorg Zeeland, kraamcentrum Zeeuws-Vlaan deren, dag en nacht bereikbaar via tel. 0113-224022. Pastorale dienst Oost-Zeeuws-Vlaanderen: zon. 12 - ma. 24 uur. Bereikbaar via mobielnum mer 06 22398801 West-Zeeuws-Vlaanderen: 10.00-13.00 en 16.00-19.00 uur. Bereik baar via mobielnummer 06 20403610. Midden-Zeeuws-Vlaanderen: Bereik baar via mobiel nummer 06 53997850. wat sneller mogen zijn. De recht bank heeft op 2 mei al uitspraak gedaan. Waarom heeft het dan nog tot 18 mei moeten duren voor ik mijn koeien terugkrijg? Allemaal ambtenarij natuur lijk", moppert hij. De 37 koeien werden op 15 maart in beslag ge nomen. Letterlijk. Ze werden met een veewagen opgehaald en naar een voor Van Itegem ge heim gehouden plek gebracht. De inbeslagname volgde op een controle drie dagen eerder, waarbij de AID'ers hadden ge constateerd dat de huisvesting en verzorging van de 37 dieren niet aan de regels voldeed. Ze zouden geen droge plek hebben om te liggen, er zou geen drink water en niet genoeg voer zijn en de muren en het dak van de stal zaten vol gaten, stelden de AID'ers vast. Van Itegem kreeg drie dagen de tijd om de zaak in orde te maken. „Veel te kort na tuurlijk", zegt de veehouder, „in drie dagen tijd kun je geen nieu we stal bouwen, want dat was zo ongeveer wat ze eisten." Toen ze drie dagen terugkwa men, hadden de AID'ers de veewagen al bij zich. Gesteund door zijn buurvrouw en door zijn eigen dierenarts tekende Van Itegem bij de rechtbank in Middelburg bezwaar aan tegen de inbeslagname. „De AID had foto's gemaakt waarop het net leek of het echt niet deugde. Mijn buurvrouw zei meteen: 'zo kan ik het ook' en die heeft foto's gemaakt waarop je kunt zien dat de koeien wel genoeg droog stro hebben om op te liggen en dat er wel genoeg voer en drinkwater is." Zijn dierenarts, die al 25 jaar bij hem over de vloer komt, schreef een verklaring waarin hij de rechtbank voorhield dat Van Itegem zijn koeien wel goed verzorgt. Min of meer ter verde diging van de AID'ers voert de dierenarts wel aan dat de boer derij van Van Itegem op het eer ste gezicht niet lijkt te voldoen aan de regels en aan de gangba re opvattingen over hoe een vee houderij gerund moet worden. In gewoon Nederlands is de boerderij van Van Itegem een rommelige bedoening. Wie zich daardoor echter niet laat aflei den, ontdekt volgens de dieren arts dat Van Itegem wel goed voor zijn dieren is en dat ze ook gezond zijn. De dierenarts op pert zelfs dat de koeien van Van Itegem, ondanks het feit dat ze op sommige plekken tot hun knieën in de prut zakken, mis schien zelfs wel beter af zijn dan koeien in een moderne lig- boxenstal met rubber matten in plaats van stro en met een door de computer afgepaste portie krachtvoer in plaats van een goed gevulde ruif met hooi, kuil- gras, maïs en voederbieten. Hoe wel hij zijn koeien weer terug heeft, is voor Van Itegem de lol van het boeren er zo langzamer hand helemaal vanaf. Ook al om dat het de tweede keer in korte tijd is dat hij een aanvaring met de AID heeft. Vorig jaar was hij vergeten te melden dat hij twee stierkalveren had geoormerkt. „Dat kostte me 2600 euro boete, plus dat ik die twee kalveren moest laten afmaken en dat ik mijn zoogdierpremie van vier duizend euro terug moest geven. En dat alleen omdat ik één tele foontje vergeten had te plegen." STREEKACTIVITEITEN AXEL - Café Benelux, 20 uur: Prijskaar- ting en biljart; Gregoriuscentrum, 13.15 uur; Kaarten, biljarten; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; 13.45 uur: Bingo; 14 uur: Creatief; 16 uur: Zitgymnastiek; Trefpunt, 10 uur: koersbal; 13 uur: Kaar ten, biljarten; Kantine AZW, 18.30 uur: Avond wandelvierdaagse; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO kaarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.45 uur: Koersbal; Sportveld de Boomwaai, 18.30 uur: The night before Graauw rock; HENGSTDIJK - Horecacentrum De Vo gel, 20.00 uur: Kaarten; HOEK - Protestantse Kerk, 19.00 uur: Voorproefje Dag van de muziek; De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljarten; 13.30 uur: Volksdansen en solo dansen; 19.30 uur; Gezelschapsdansen; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljar ten, fysio gym; 10.00 uur: Fysio gym; 10.30 uur: Engels;13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Bridge, KBO; 14.00 uur: Inter net café; De Blaauwe Hoeve, 10.00 uur: Handwerkclub de Vlijtige Liesjes; 14.00 uur: Bruin café; Kantine HVV'24, 18.45 uur: Avond wandelvierdaagse; OOSTBURG - Hervormd kerkcentrum, 20.00 uur: Guirlande 'kennis maken met rebirthing'; SAS VAN GENT - De Vlaanderenhal, 19.30 uur: Concert Rijssens Mannen koor, harmonie de Vereenigde Vrien den en pianist Jan Lenselink; St. Albert, 13.00 uur: Vrij biljarten, spelmiddag; De Regenboog, 13.00 uur: ANBO biljarten; SINT-JANSTEEN - Café De Kroon, 14.00 uur: Kaarten; De Warande, 13.30 uur: Biljarten; 15.30 uur: Kreatieve Vor ming; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Soos voor mindervaliden Ons Verzetje, biljarten en klaverjassen; Sporthal De Vliegende Vaart, 9.00 uur: Bowls; 't Schelpenhoekje, 20.00 uur: Familie bingo; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Koersbal; CADEAU! lerkinacti! Help Afrika om zelf een menswaardig bestaan op te bouwen. Giro 8829 in Leiden. Tel 071-5769476 ofwww.amref.nl J IT Selfsupporting Africa Nijverheidsstraat 12, Terneuzen. Tel. 0115-612012 www.rovem.com Markt 9, Oostburg Tel. 0117-452694 Stationsstraat 12, Axel. Tel. 0115-561392 www.konraad.nl Boven de 35 begint reuma vaak al. Boven de 60 heeft bijna iedereen er mee te maken. Steun reuma-research.init eigen belang. Giro 324. www.WOLF-Garten.nl Van 19 mei tot 30 juni: Vaderdagvoordeel op krachtige maaierserie 'Power Edition' Bij aankoop van een elektromaaier l Power Edition: 20 mtr kwaliteits kabel t.w.v. 29,95 Bij aankoop van een benzinemaaier i Power Edition: trimmer GT 845 t.w.v. 69,95 iCADEAU!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 42