Weststrate schaadt Van Liere PZC Aardbeienoogst gaat in vlammen op Loodsensteiger kan weer vijftig jaar mee :C Ontpolderen biedt veel nieuwe kansen Celstraf geëist tegen inwoner Wemeldinge voor misbruik meisjes slfi Columnist weekblad krijgt dreigbrieven College Reimerswaal en commissaris van de koningin niet blij met actie raadslid Zorgcentrum Middelburg krijgt sportzaal Jeugdkerk houd thema-avond weekenddiensten vrijdag 19 mei 2006 MIDDELHARNIS - De politie is begonnen met een onderzoek naar de dreigbrieven die zijn binnengekomen bij Regio Ven ster. Dat heeft uitgever K. Hoogzand van het regionale weekblad voor Goeree- Overflakkee gisteren gezegd. De dreigementen zijn gericht te gen Abel den Denker, wiens co lumn in het blad de woede heeft gewekt van strenggelovi- gen op het eiland. Hoewel Regio Venster de column al vier weken geleden heeft stopgezet, ontving het blad woensdag weer een dreigbrief voor de columnist en zijn gezin. De brieven zijn ondertekend door 'De waar- heidzeggers'. Abel den Denker heeft in zijn columns onder meer conflicten rond de kerk- fusie die tot de Protestantse Kerk in Nederland leidde op de hak genomen. Sommige lezers scholden zelfs de bezorgers van het blad daarom uit, zei Hoog zand. 'De waarheidzeggers' stellen in de brieven dat de co lumnist alle christenen op Flak- kee met zijn woorden pijn heeft gedaan. Melding Bij de politie in Middelharnis, waar een redactrice vorige week melding maakte van de bedreigingen, zou een dienst doende agent hebben gezegd dat als hij wist wie Abel den Denker was, hij hem zou 'kil len'. Hij benadrukte volgens de redactrice die uitspraak privé te doen, „vanuit mijn geloof", zo staat op de website van Re gio Venster. Een woordvoerder van de poli tie ontkende donderdag dat die uitspraak van een dienstdoen de agent kwam. Volgens de zegsman maakte een baliemede werker zich daar schuldig aan, maar doet dat niets af aan het feit dat „dit gewoon niet kan". Die medewerker zijn daarom „maatregelen in het vooruit zicht gesteld", aldus de politie woordvoerder. ANP door Mieke van der Jagt KRUININGEN - Het college van burgemeester en wethou ders van. Reimerswaal onder zoekt op welke manier het Leef baar Reimerswaal-raadslid M. Weststrate moet worden aange pakt wegens schending van de geheimhoudingsplicht. Weststrate maakte openbaar dat leden van de vertrouwens commissie bij de benoeming van een nieuwe burgemeester vra gen hebben gesteld over een ver meend drankprobleem van kan didaat C. van Liere. Door dat naar buiten te brengen, is de per soon van Van Liere, burgemees ter van Noord-Beveland, ge schaad. Burgemeester J. Huisman van Reimerswaal krijgt in zijn aan pak de volledige steun van com missaris van de koningin W. van Gelder. „De geruchten over een vermeend drankprobleem van de Noord-Bevelandse burge meester C. van Liere, vorig jaar kandidaat voor het burgemees terschap in Reimerswaal, heb ben geen enkele rol gespeeld in de uiteindelijk keuze", zegt P. Koeman, CDA-raadslid in Rei merswaal en indertijd lid van de vertrouwenscommissie. Leef baar Reimerswaal-raadslid M. Weststrate heeft Koeman en diens collega-lid van de vertrou- wencommssie J. Sinke (SGP) er van beschuldigd de kandida tuur van Van Liere met roddels onderuit te hebben gehaald. „Dat is volkomen onjuist en ik heb sterk de indruk dat West- door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Een fit nesscentrum in een instelling voor ouderenzorg en revalida tie. Stichting Voor Regionale Zorgverlening wil de bewoners van 't Gasthuis in Middelburg uit hun kamers en op de sportap- paraten krijgen. 't Gasthuis opent vandaag een sportruimte waar bewoners, re- validatiegasten en ouderen uit de omgeving sportief kunnen be wegen. Miss Nederland 2003 Sanne de Regt krijgt de eer de apparaten uit te proberen, aan gemoedigd door de presentator van het Avro-televisieprogram- ma Nederland in beweging, Karl Noten. Voor de opening om 15.30 uur worden enkele apparaten tijde lijk in de hal van 't Gasthuis op gesteld. De sportruimte is ech ter op de eerste verdieping, bij de fysiotherapie. De medewer kers van die afdeling begeleiden de sporters ook, maar directeur F. Bordui verwacht dat de toe loop al vlot groot genoeg is om mensen met sportopleidingen als het Cios aan te trekken. Net als het Grand Café van 't Gasthuis heeft het fitnesscen trum een openbare functie. Mensen van 55 en ouder kunnen er sporttijd boeken, wel tegen een tarief dat nog moet worden vastgesteld. Voor Gasthuisbewo ners is het gebruik gratis. „Stichting Welzijn Ouderen Middelburg heeft de belangstel ling in de omgeving onderzocht en zegt dat die aanzienlijk is", vertelt Bordui. Het centrum is niet voor ieder een: „Mensen moeten wel iets hebben met 't Gasthuis", vindt Bordui. De apparaten zijn zeer eenvou dig te bedienen en trainen elk meerdere spiergroepen. SVRZ betrekt de formule van FitX- press te Raamsdonksveer, dat sportcentra inricht voor bijzon dere doelgroepen en locaties als winkelcentra en gevangenissen. Als de 'beginfouten' van de sportformule er in 't Gasthuis zijn uitgehaald, krijgen de overi ge zeven SVRZ-centra hun sportvoorziening. Waarschijnlijk het eerst bij de grotere centra, zoals Ter Valcke in Goes en Ter Schorre in Ter- neuzen, verwacht Bordui. Dat kan enkele maanden op zich la ten wachten, maar niet veel lan ger, zegt de directeur. strate hiermee vooral Sinke wil treffen. Hij beschadigt echter Van Liere in de eerste plaats, en dat is volkomen onterecht." Koeman wil, nu Weststrate de zaak op straat heeft gegooid, graag vertellen hoe het echt is gegaan: „Sinke en ik zijn, als le den van de vertrouwenscommis sie, benaderd van verschillende kanten met verhalen over een drankprobleem van Van Liere. We hebben de commissaris van de koningin, zeg maar de baas van de burgemeester, ernaar ge waagd en een nadrukkelijk ont kennend antwoord gekregen. Het was dus niet waar en wij vonden dat daarmee de kous af was. Van Liere werd, net als de anderen, op zijn kwaliteiten be oordeeld. Het was Weststrate die het nog nodig vond om Van Liere er zelf naar te vragen." Koeman betreurt de schade die de Noord-Bevelandse burge meester is aangedaan ten zeer ste. „Om dit sooi't onsmakelijk heden te voorkomen, heb je een vertrouwenscommissie, waarin het besprokenen vertrouwelijk moet blijven. Het is niet de eer ste keer dat Weststrate de ver trouwelijkheid schendt, maar het lijkt me tijd dat er eens een officier van justitie naar kijkt." De gemeenteraad heeft al eerder overwogen om juridische stap pen tegen Weststrate te onder nemen, wegens schending van de vertrouwelijkheid. Telkens speelde het LR-raadslid daarbij op personen. Dat het er uiteinde lijk nooit van gekomen is, komt door de wees dat Weststrate de martelaar van het wije woord zou gaan uithangen. Overigens lijkt de schade die Van Liere heeft geleden, be perkt. Zijn collega's in het colle ge van B en W van Noord-Beve land zijn juist erg tevreden over de manier waarop Van Liere zijn functie uitoefent. Bourgondische natuur Wethouder P. de Putter: „Van Liere is een man met een Bourgondische natuur, geen stij ve hark. Hij is precies wat wij nodig hebben: een geweldige net werker, die zich ook heel toegan kelijk opstelt ten opzichte van de bevolking." Dat hij gesollici teerd heeft, is volgens zijn colle ga's zijn goed recht, maar ze vin den het niet erg dat hij het in Reimerswaal niet is geworden. „Het gaat goed in Noord-Beve land, dat houden we graag zo." Ook de meest fanatieke opposi tievoerder in de Noord-Beve landse raad, A. Oudshoorn van Noord-Bevelands Belang (NBB), veroordeelt de actie van Weststrate scherp. „Wij verzet ten ons ook weieens tegen het al te makkelijk plakken van ver trouwelijkheidsetiketten. Maar hier is vertrouwelijkheid meer dan logisch. Het gaat over men sen en over belangrijke functies. Dan moet je alles kunnen onder zoeken, zonder dat hét de kandi daten schaadt." door Selma Osman BUTTINGE - Hooibroei, wie denkt daar nou aan? Kleinfruitteler Bart Franke uit Buttinge kon gistermiddag nauwelijks bevatten dat in een mum van tijd 2500 ki lo aardbeien door brand verloren zijn ge gaan. Nota bene op de eerste verkoop dag. „Ze waren net rijp. Gisteren was het nog een plaatje om naar te kijken, en nu dit." Witte rookwolken dreven richting Sint Laurens. Brandweerlieden zwoegden in hun dikke pakken. Ze richtten waterstra len op een dubbele rij hooibalen tussen een tunnel en drie stellingen met aard beien. Minder dan een etmaal nadat het vochtige hooi was neergezet, vloog het spontaan in brand. „Er was geen houden meer aan", vertelde Franke, die de brand om half twee ontdekte. „Ik heb de buur man gebeld en met mijn naïeve kop nog een slangetje aangesloten. Dat ligt er nog. In no time zag ik het vuur helemaal over het hooi glijden." Brandweerlieden van de korpsen Veere en Middelburg/Vlissingen zijn tot mid dernacht bezig geweest met het uit el kaar halen en het blussen van de twee honderd balen hooi. Met vijf tank autospuiten en veertig brandweerlieden werd de brand bestreden. De slangen moesten over een afstand van 250 meter worden uitgerold, omdat de boomgaard ver van de brandkraan verwijderd was. De politie regelde het verkeer over de Middelburgseweg, dat over de dikke slan gen moest rijden. Aan het einde van de middag werd de weg afgesloten in ver band met de veiligheid van de mensen die op de plek van de brand aan het werk waren. Tegen middernacht ging de weg weer open voor verkeer. Het zit teler Franke flink tegen. Twee jaar geleden raasde een junistorm over zijn kwetsbare fruit en vorig jaar is de oogst verregend. Dit jaar was hij vastbe sloten om zijn zomerkoninkjes extra te beschermen. Daarom plaatste hij woens dag een tweede rij hooibalen naast zijn fruit. De brand betekent op zijn minst een strop van tienduizend euro, rekent Franke uit. Hij verkoopt zijn fruit langs de weg. Tweederde van zijn aardbeien staat nog overeind. „Die stonden onder plastic en nog niet in bloei." Hij heeft er goede hoop op dat hij dat fruit over een week of drie nog kan verkopen. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Hij is niet weg te denken uit Vlissingen. De ruim tachtig jaar oude Loodsen steiger hoort gewoon bij de Scheldestad. Toch was het bijna anders. Vijftien jaar geleden werd de steiger op het nippertje gered van de sloophamer. Afge lopen jaar is de steiger volledig gerestaureerd en vandaag wordt die feestelijk in gebruik geno- De Loodsensteiger is omstreeks 1923 gebouwd en is sindsdien nooit grondig gerestaureerd. „Er werd wel onderhoud aan ge pleegd", zegt voorzitter Henk van Hoepen van de Stichting Be houd Loodsensteiger Vlissingen, „maar écht gerestaureerd was hij nooit." Een jaar of zes gele den liet de stichting, die de stei ger beheert en exploiteert, de staat van de steiger onderzoe ken. Daaruit bleek dat een res tauratie noodzakelijk was. Er werd subsidie gevraagd en ge kregen van de gemeente Vlissin gen en Europa. Vier ton kostte de opknapbeurt. „Toen vorig jaar april begonnen werd met de demontage van de steiger, vie len meteen al dingen tegen", zegt vice-voorzitter Kees Geuze. Henk van Hoepen (links) en Kees Geuze van de Stichting Behoud Loodsensteiger Vlissingen bij de ge restaureerde steiger. foto Ruben Oreel „Niet alleen moesten we acht tien palen vervangen, er bleek ook veel hout onder het dek rot te zijn. En de ijzeren bouten waarmee de balken aan de pa len zaten, waren bijna helemaal doorgeroest. Gelukkig hebben ze tachtig jaar geleden een hele goede steiger gebouwd. De bal ken zitten niet alleen met bou ten vast, ze zijn ook met uitspa ringen in elkaar geklemd. Dus zelfs als de bouten doorroesten, stort de steiger niet meteen in." Kustlicht Het plankier, achttien palen en een deel van de constructie on der het dek zijn vervangen of ge restaureerd. De elektriciteitslei dingen die naar het kustlicht op de kop van de steiger lopen, zijn ook verlegd. „Normaal liepen die hier over het dek heen. Dat zag er zo rommelig uit. Nu zit ten ze onder het plankier en daardoor heeft de steiger een veel strakkere uitstraling gekre gen. Bovendien kan hij weer een jaar of vijftig mee." Zowel het Nederlandse als het Vlaamse loodswezen maakt van daag de dag gebruik van de stei ger. Maar ook dat is niet altijd vanzelfsprekend geweest. „De steiger is in 1923 gebouwd voor het loodswezen", vertelt Van Hoepen. „Het heeft verschillen de beheerders gehad, maar de steiger is altijd in gebruik geble ven en goed onderhouden." In 1988 werd het loodswezen ver zelfstandigd. Er werd een nieu we, drijvende steiger in de Koop manshaven gebouwd en daar mee werd de oude steiger over bodig. „De eigenaar, het Directo raat Scheepvaart en Maritieme Zaken (DGSM) wilde ervan af, maar niemand wilde hem over nemen", zegt Van Hoepen. En zo werd op 26 juni 1991 het be sluit genomen dat de steiger ge sloopt zou worden. Op het mo ment dat de eerste twee palen doorgezaagd werden, sprongen Vlissingers met hart voor 'hun steiger' in de bres om hem van de ondergang te redden. De Stichting Behoud Loodsen steiger Vlissingen werd opge richt. Uiteindelijk kreeg de stichting de gemeente zo ver dat Vlissingen officieel eigenaar werd, maar dat de stichting het beheer en de exploitatie voor haar rekening zou nemen. door Rinus Antonisse OOSTKAPELLE - Zeeuwen moeten veel meer de kansen op pakken die nieuwe getijdenna- tuur biedt. En niet, zoals van ouds, het water alleen maar als een bedreiging zien. Goed om gaan met het water betekent meeliften met natuurlijke pro cessen. Commissaris van de koningin W. van Gelder (CDA) en gedepu teerde M. Kramer (PvdA, na tuur en water) grepen gisteren de opening van het museum voor natuur en landschap Terra Maris aan om méér begrip te vra gen voor ontpoldering. „Met de natuur aan tafel zitten, al is dat niet altijd even makkelijk", zei Van Gelder. Hij dook in de historie: in de Gouden Eeuw richtten de Zeeuwen de blik zeewaarts en profiteerden van het water. Na die glorietijd werd de provincie een sterk grondgebonden land- bouwgewest, met de rug naar het water, dat vooral als bedrei gend werd beschouwd, als een vorm van rampspoed. Van Gelder wees op een ogen schijnlijke tegenstelling: zee en land. „Zeeuwen zijn door en door verbonden met de zee en le ven tegelijkertijd met vrees voor die zee." Hij acht het alleszins de moeite waard daarin verande ring te brengen. „Verandering hoeft geen bedreiging te zijn, maar biedt kansen op gebieden als economie, voedselproductie, recreatie en cultuur." De commissaris raadde iedereen die met ontpoldering in de maag zit aan om méér naar de historie te kijken. Een honderd jaar oude kaart van de provincie ont hullend, merkte hij op: „Ik zie daar bijzonder veel meer water op. Zeeland was echt meer Zee land." Gedeputeerde Kramer beklem toonde de noodzaak om nieuwe getijdennatuur te combineren met andere belangen. Dat kan volgens hem ook prima en hij noemde als voorbeeld Perkpol- der. „Een ontpolderingsproject waar je niemand over hoort. Daar ontstaat niet alleen getij- dennatuur, maar ook een nieuw vrij dorp op het veerplein, er den binnendijkse vormen vaniC creatie ontwikkeld en de kaj Kloosterzande wordt sterkt." Kijkend naar de deltawatg^^ op een kaart van nu, onder- - streepte de gedeputeerde j noodzaak wat te doen aan I problemen die de deltawerk? hebben veroorzaakt (zandhor- ger, algenellende, achteruitgas i waterbekkens). „De deltas ken zijn een oplossing van vijf) I tig jaar geleden, waarbij devé: ligheid terecht voorop We moeten nu naar een combi natie van oplossingen. Het ver.| binden van de wateren is goeg voor de natuur, ook voor aqua. cultuur, recreatie en wonen, nd vernieuwende vormen van arcli. tectuur." Beide bestuurders waren ingeno- i men met het nieuwe Terra Ma. ris, opvolger van het Zeeuwj Biologisch Museum. Voorzitig C. Kostense van stichting ft Zeeuwse Landschap gaf et_ overzicht van de lange weg d» moest worden afgelegd orafc?, museum voor natuur en land schap - in de oranjerie van kas teel Westhove tussen Oostkapd- le en Domburg - van de grondï tillen. „De ontstaansgeschiedenis vi Zeeland in de laatste dui jaar is zo boeiend, indrukw&l kend en uniek in de wereld, dd het eigenlijk vreemd is dat i nog geen kenniscentrum, g» museum aan gewijd was", aids Kostense. ZIERIKZEE - De Jeugdkerk rikzee houdt zondag 28 het MFC een bijeenkomst ma als thema The 5th Dimension. Het is een avond met muzié, drama en dans door de grap The Living Lights uit Middelhar nis. Deze groep tracht op ra creatieve manier het gelocd zichtbaar, hoorbaar en prak tisch te maken. De avond is bf- doeld voor jongeren tussen H en 25 jaar. Aanvang: 19.30uur, door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 38-jarige inwoner van Wemeldinge heeft volgens het Openbaar Ministe rie drie jonge meisjes seksueel misbruikt. Officier van justitie L. Boogert eiste gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen de verdachte wegens verkrach ting en het plegen van ontucht drie jaar cel. Als het aan de officier ligt, be taalt de man 9544 euro schade vergoeding aan de slachtoffers. Bij de boerenzoon kwamen tus sen 1997 en 2003 de meisjes uit het dorp om de paarden te ver zorgen. De verdachte zou zich hebben opgedrongen aan de pu bers. „Hij smeekte ze eerst om een kus, betastte de borsten van de kwetsbare meisjes en daarna dwong hij ze tot gemeenschap, waaraan ze geen weerstand kon den bieden", vatte de officier de zedendelicten samen. De seksuele handelingen begon nen toen de meisjes 12, 14 en 15 jaar oud waren en met de We- meldingenaar hun eerste seksu ele ervaringen hadden. Een van de slachtoffers zou op vijftienja rige leeftijd ongewenst zwanger van hem zijn geraakt. Zij pleeg de abortus. Zij had verklaard 25 keer seks met hem te hebben ge had. Twee meisjes gingen drie jaar lang naar de boerderij, om dat ze er rust vonden en gek wa ren op de paarden. Het derde meisje kwam in de zomer van 2000 op de boerderij toen haar vriendin op vakantie was. Zr &t i zou zijn verkracht, maar \vs "lge desondanks er toch weer heenge- ifchr gaan. In die periode 1 dachte ook een vaste relatie se Zijn vriendin had laconiek ge- -pree reageerd op de beschuldiginge, ie af „Het zal van twee kanten zip 6 De meisjes zullen het gewiï bugs hebben." Raadsman H. Dunsbergen vwk zich af waarom de meisjes tel kens vrijwillig terug waren ge gaan naar de boerderij, terwijl ze door zijn cliënt zouden zijn tot seks. Ook wee de strafpleiter op tegenstrijdig verklaringen van de slachté1 fers. „Een van hen heeft drievs] schillende versies gegeven ot naar hem terug te gaan." Dunsbergen bepleitte vrij; spraak. De raadsman vroeg is eerste instantie het OM niet ont vankelijk te verklaren, de klacht niet door een b de ambtenaar - officier van justi tie of hulpofficier - was opgeno men, maar door agenten md een lagere rang, zodat de klacht niet rechtsgeldig is. De sla® fers zaten nog midden in het ver-, werkingsproces. Ze wilden dol verdachte zijn straf zou krijg» en hoopten daarmee te voorko men dat andere meisjes r bruikt worden. De man ontk de gisteren alle beschuldiging» ten overstaan van de slacBii I fers en hun familie. Hij voelê zich machteloos en sloot ee, complot niet uit. De rechtbank doet 31 mei ui spraak. zaterdag 20 en zondag 21 mei 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Schouwen-Duïveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 -17.00 uur. tel. Apotheken Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111412906, geopend za. 09.00-12? ir en 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00-l2-< uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland tel. (0113) 249111. 11 Bid Dierenartsen f91 Weekenddienstartsen Schouwen-Diw* D land voor spoedgevallen bereikbaar» trekl telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschap dieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance Stichting Dierenvrienden Schouwen Duiveland, tel. (0111) 406111 - 3 V< aan fersi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 36