Bushaltes worden toegankelijker PZC Driemaal Zeeuwse pret voor jong en oud College bereid tot kleine aanpassing evenementenbeleid .15 Hulp gemeenteraad ingeroepen over verkeersdrempel gehandicapten moeten gemakkelijker gebruik kunnen maken van openbaar vervoer Landschap als cultureel erfgoed Belg bekent seksueel misbruik kind Opname geëist van veelpleger Aanrijding in Kerkwerve Zevental Meliskerke kampioen Nieuwe huurder in pand Schuithaven in Zierikzee agenda vrijdag 19 mei 2006 ;EE - De drempel tegen- irhet sportveld aan de Elker- teseweg in Scharendijke moet jeg. Daarvoor pleit de bewoner Leen huis vlakbij de drempel. "Het huis heeft inmiddels aan- Llijke schade opgelopen door Ide trillingen. „Het huisje scheurt compleet af", zegt woordvoerder M. Kloet namens de bewoonster, me vrouw De Maat - Bahnert. Al jaren is er sprake van overlast door trillingen. In het verleden is door de gemeente al eens een schadevergoeding jaar aan het tobben", zegt uitgekeerd. Toen is de schade op geknapt en is er wat nieuwbouw aan het huis gezet. Maar de scha de aan de woning is terugge keerd. „We zijn inmiddels weer dik een Kloet. „De wethouder heeft toegezegd om wat aan de situatie te doen, maar er gebeurt niets. We moe ten wachten tot de kerk ge sloopt gaat worden. Maar de be woonster wil nu wel eens weten waar ze aan toe is." Kloet heeft daarom de hulp inge roepen van de raadsleden, in de hoop dat die het proces wat kun nen en willen bespoedigen. Wet houder W. Renden zegt dat het klopt dat de er gewacht wordt op de sloop van de kerk. „We hebben een poos geleden afge sproken met de bewoonster dat we kijken of we het werk om de drempel aan te passen gelijk mee kunnen nemen met het werk rond de kerk", zegt Ren den. „En dat gebeurt dit jaar nog." dmv Ernst Jan Rozendaal BEN HAAG - De provincie gaat de toegankelijkheid van haltes jnhet openbaar vervoer aanpak ken, Als daarvoor begin decem ber een halteplan klaarligt, kan beroep worden gedaan op extra ieldvan het Rijk. „Er is ons al les aan gelegen zo snel mogelijk met een goed plan te komen", jegt gedeputeerde M. Ie Roy (Pv dA, Openbaar Vervoer). De bedoeling is dat het open baar vervoer in 2010 integraal toegankelijk is voor mensen met fysieke beperkingen en slecht zienden. In de concessie met ver voerbedrijven houdt de provin cie daar nu al rekening mee, al dus Le Roy. Maar je hebt niets aan een toe gankelijke bus als je op bepaal de haltes niet kunt in- of uitstap- pen, stelt consulent J. Westdorp I] van het Zeeuwse patiëntenplat form Het Klaverblad. „Het is Ingend gewenst dat de toegan- "ijkheid van bussen en de toe- gelijkheid van haltes gelijk ian." [alteplan it vindt ook minister Peijs !DA, Verkeer en Waterstaat), een brief aan de Tweede Ka- meldt zij dat ze 87 miljoen ro extra uittrekt voor het toe- ielijk maken van haltes in it stads- en streekvervoer. Ze 'acht dat de OV-autoritei- i-in Zeeland is dat de provin ce-daarvoor uiterlijk op 1 de- iber e$n halteplan inleveren. Dat moet worden opgesteld in 3 samenwerking met gemeenten, I Ie in Zeeland 70 procent van ;;j de haltes beheren, waterschap- oen (12 procent), Rijkswater- DREISCHOR - Natuur- en Vo gelwacht Schouwen-Duiveland houdt vanavond een bijeen komst in Museum Goemanszorg inDreischor. Op het programma staat een pre sentatie door A. de Klerk. Hij is consulent regionale geschied beoefening bij de Stichting Cul- mreel Erfgoed Zeeland. Door verschillende impulsen krijgt de natuur in Zeeland nieu- tot voor kort ondenkbaar ge- jchte mogelijkheden. Dat zou p gespannen voet kunnen laan met de opvatting dat onze pefomgeving primair een bete- tenis. bezit als door mens ge vormd cultuurlandschap. De presentatie begint om tien voor half negen en is voor ieder een toegankelijk. staat (4 procent) en organisaties van gehandicapten en ouderen. Zelf heeft de provincie 14 pro cent van cle haltes in beheer. „Ik ben blij met de hoogte van het bedrag", reageert Le Roy. „De problematiek moet niet wor den onderschat. Vooral in het buitengebied heb je allerlei hal tes met stoepjes, waarvoor bij- Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE schouwen-duivelaimd Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 P-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl P-mail: web@pzc.nl voorbeeld een helling moet ko men. Denk ook aan de onlees baarheid van busbordjes vanwe ge veel te kleine lettertjes. We moeten in de huid kruipen van mensen met een visuele, verstan delijke of lichamelijke handicap om te kijken welke verbeterin gen nodig zijn." Het Klaverblad kan ruim op tijd aangeven welke haltes in ieder geval moeten worden aange pakt. Net als Peijs erkent West dorp dat volledige toegankelijk heid van de haltes niet mogelijk is. De minister wil dat in 2010 ongeveer 46 procent van alle hal tes in Nederland is aangepakt. Uitgaande van het huidige reis gedrag zou daardoor 68 procent van de Nederlanders met een vi suele of lichamelijke beperking zonder problemen kunnen in- en uitstappen. Westdorp zou dat percentage wel hoger willen zien, maar stelt ook dat in Zee land sommige haltes niet toegan kelijk te maken zijn. „Als ze op een dijk liggen, be grijp ik dat dat heel moeilijk wordt." De aanpassing in stede lijk gebied kost gemiddeld 13.500 euro per halte en lande lijk gebied 8.500 euro. Uit het halteplan dat de provincie in overleg met de andere wegbe- heerders en Het Klaverblad op stelt, zal uiteindelijk blijken hoe veel extra geld in Zeeland nodig Theo Spinnewijn draagt Zeeland graag breed uit. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Een penhoren, een zee hond op de Roggeplaat, een wijde man tel, een meekrapplant en Reynaert de Vos. Het zijn slechts enkele overbeken de Zeeuwse zaken die onderdeel vor men van een nieuw soort memoryspel. Het bestaat uit vierenzestig deeltjes die op de juiste wijze gecombineerd tweeën dertig typerende plaatjes van Zeeland opleveren. Beeldend kunstenares Sas- kia Eggink uit Zierikzee tekent voor ontwerp en uitvoering. Dit memoryspel is weer onderdeel van de Zeeuwse Spellendoos die vanaf maandag verkrijgbaar is bij diverse boekwinkels, speelgoedzaken, VW-kan- toren en souvenirshops. Bedenker en uitgever van de spellen doos is Theo Spinnewijn van boek handel De Vries in Zierikzee. Eerder lanceerde hij het Zeeuws kwartetspel en een duo-legpuzzel met 'Zeeland toen en nu' als onderwerp. „Ik vind het prettig de kenmerken van deze provincie op brede wijze uit te dragen. Er zijn natuurlijk heel veel boeken over Zeeland, maar met zo'n spellen doos bereik je jong en oud", zegt Spin newijn. Hij erkent in commercieel opzicht wel iets te hebben gehad aan voorgaande initiatieven, maar voegt eraan toe dat zijn drijfveer voor dit soort zaken be slist meer ligt bij het promoten van Zee land. „Het is toch leuk te weten dat zo'n kwartetspel door veel mensen cadeau is gedaan aan familie en kennissen in het buitenland. Dat betekent bijvoorbeeld dat het spel met al die Zeeuwse kaartjes tot in Australië en Canada wordt ge speeld." 'Dx-ie keer Zeeuwse pret voor jong en oud' staat er op de rand van de spellen doos. Het kunstzinnige memoryspel daarin heeft een dubbelfunctie. Aan de ene kant piijken de fraaie tekeningen van Saskia Eggink, aan de andere zijde fungeert de Stormvloedkering in volle glorie als flinke legpuzzel met een afme ting van 64x32 centimeter. Eggink tekende voor het memoryspel in totaal vijfenveertig plaatjes, waarvan er dus tweeëndertig zijn geselecteerd. Algemene Zeeuwse zaken zoals vakan- tierust, de caravan, de kreeft, de wind zak, het strandplezier, de tarwe en de mais komen erin voor, maar ook plaats gebonden monumenten als de Grote Kerk in Veere, de vuurtoren in Haamste de en de Lange Jan in Middelburg. Spe cifiek aan deze Zeeuwse versie is dat de kaartjes niet in tweevoud zijn uitge- foto Marijke Folkertsma voerd maar in twee stukjes deelbaar zijn en dus bij elkaar gezocht moeten woi'den. Derde onderdeel van de beloofde 'Zeeuwse pret' betreft het kwartetspel, dat nu als onderdeel van de spellendoos een vierde dnxk heeft gekregen. „Het is inmiddels geactualiseerd. De eerste druk dateert van 2002. Zo is er een nieuwe foto gemaakt van de inmid dels volledige gerenoveerde Markt in Goes en staat de viering van 'Strao' nu goed geschreven", zegt Spinnewijn. Negen onderwerpen passeren exin de re vue, compleet met korte beschrijvingen en foto's. Wie het spel speelt, pikt te vens tal van wetenswaardigheden op over Zeeuwse steden, dorpen, natuur, bouwwerken, klederdracht, folklore, jaargetijden, lekkernijen en beroemdhe den. De Zeeuwse Spellendoos is ge maakt bij De Vries Communicatie Zie rikzee en is vanaf begin volgende week in heel de provincie verkrijgbaar bij spe ciaalzaken voor 14,95 euro per stuk. Door een verkeerde toepassing van de spellingscontrole is het artikel over het evenementenbe- leid in de PZC van gisteren op een aantal plaatsen verminkt. Daarom wordt hierbij alsnog de correcte versie geplaatst. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Het college van burgemeester en wethouders is bereid het evenementenbeleid op Schouwen-Duiveland aan te passen. Hoe dit gaat gebeuren zal de gemeenteraad uit eindelijk moeten besluiten. De raad krijgt de keuze uit vier alternatieven, variërend van alles bij het oude laten tot en met het nieuwe beleid invoe ren en eventueel achteraf repare ren. „We hebben er in het college over gesproken naar aanleiding van de discussie in de commis sievergadering", zegt wethou der A. Verseput. „En wij komen nu naar de raad met vier keuze- punten, die zullen in de commis sievergadering van juni bespro ken worden." Mogelijkheid één is het nieuwe beleid voor dit jaar 'bevriezen' zodat organisatoren nu niet ge confronteerd worden met extra kosten. In september gaat de ge meente met de clubs om tafel en dan zal duidelijk worden welke extra kosten organisatoren vol gend jaar kunnen verwachten en wat zij daar zelf aan kunnen doen. Deze oplossing zal de gemeente dit jaar 20.000 euro kosten. Mogelijkheid twee is het nieuwe evenementenbeleid dit jaar ge woon uitvoeren en in september kijken waar de pijnpunten bij de organisatoren zitten en die eventueel achteraf repareren. Mogelijkheid drie is het nieuwe beleid gefaseerd invoeren, zodat de organisatoren kunnen wen nen aan de hogere lasten. Mogelijkheid vier is het nieuwe evenementenbeleid niet uitvoe ren en alles bij het oude laten. In dat geval zal de raad op zoek moeten gaan naar structurele dekking van een tekort op de ge meentebegroting. Het is nu aan de raad om uit deze alternatie ven een keuze te maken. Het nieuwe evenementenbeleid houdt de gemoederen op het ei land bezig. Door het beleid wor den organisatoren van evene menten geconfronteerd met een aanzienlijke verhoging van de kostenposten. Belangrijk pijn- MIDDELBURG - Een 27-jarige man uit Asse (B) bekende gisteren bij de rechtbank in Middelburg een vijfjarig meis je seksueel te hebben misbruikt. Officier van justitie H. Benaissa eiste drie jaar gevangenisstraf, waarvan negen maanden voorwaardelijk, met verplicht reclasseringscon- tact. De man was vorig jaar augustus ingetrokken bij ken nissen, omdat hij zonder woning zat. De pedofiel was de oppas van de kinderen. Zo kon het gebeuren dat de Belg eerst in Terneuzen en vervolgens in Sas van Gent seksu ele handelingen pleegde met het meisje. Tijdens een stu- dioverhoor had het slachtoffertje verteld dat de verdach te vieze dingen met haar had gedaan. De strafbare feiten kwamen aan het licht toen het broertje aan zijn ouders vertelde dat de man op oudejaarsavond naar een porno film had gekeken en zichzelf bevredigde. De man was vol gens de psycholoog toerekeningsvatbaar. De rechtbank doet op 31 mei uitspraak. MIDDELBURG - Officier van justitie J. Zondervan heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg de plaatsing van een 32-jarige inwoner van Zierikzee in een Inrichting voor Stelselmatige Daders voor de duur van twee jaar geëist. De ISD-maatregel was het gevolg van het plegen van huiselijk geweld, nadat de verdachte nog niet zolang in vrijheid was gesteld. Het slachtoffer diende een schade claim in van 1345 euro in. De mishandeling van zijn vrien din zou op 26 januari in Scharendijke plaats hebben ge had. De Zierikzeeënaar zou zijn partner hebben geschopt en geslagen, nadat hij daarvoor een halve liter wodka en twee flessen bier had gedronken. Het slachtoffer zat on der de blauwe plekken. De vrouw trof de verdachte lave loos in haar woning aan. Zijn agressie reageerde hij ook af op de wc-deur, waarin hij een gat sloeg. Later had hij de vrouw, die was ondergedoken, via de telefoon be- dreigd. De veelpleger beweerde op de zitting dat het pre cies andersom was gegaan. „Zij is begonnen met mij te slaan." Raadsman G. Veen sloot zich bij zijn cliënt aan. „Hij heeft zich moeten verdedigen. Alleen de vernieling kan bewezen worden." De strafpleiter vroeg een straf ge lijk aan het voorarrest. Dat verzoek werd afgewezen. De rechtbank doet op 31 mei uitspraak. KERKWERVE - Op de Provincialeweg in Kerkwerve vond gistermorgen een aanrijding plaats tussen een bestel auto en een personenauto. De 73-jarige bestuurder van de personenauto uit de gemeente Schouwen-Duiveland reed over de Provincialeweg (N59) komende uit de richting van Zierikzee. Toen hij remde voor afslaand verkeer kon de 55-jarige bestuurder van de bestelauto uit Goes niet meer op tijd tot stilstand komen en botste op de personen- auto. Er was alleen materiële schade. KLOOSTERZANDE - De jongens van basisschool De Zee ster uit Meliskerke zijn woensdag Zeeuws kampioen ge worden bij het schoolvoetbal voor zeventallen. De finale werd gespeeld in Kloosterzande. Bij de jongenselftallen won de Vlissingse Theo Thijssenschool. Van de meisjes waren de leerlingen van de Zuidlandschool in Terneuzen de besten. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Het onlangs ont ruimde restaurant aan de Schuithaven in Zierikzee is weer verhuurd. In het pand komt een nieuw restaurant/ grand café. Voor het zover is, wordt het pand grondig ver bouwd. „Het pand is inmiddels hele maal leeggehaald", zegt de nieu we huurder M. de Bil. „We pak ken het gelijk groot aan, alles is eruit tot en met de tegeltjes in de toiletten." In het nieuwe restaurant/grand café kan uiteraard gegeten wor den, maar er komt ook een loun ge-hoek waar gasten rustig een glas kunnen drinken. „En over dag kunnen mensen er terecht voor een kop koffie, maar de na druk zal op het eten liggen, we willen er geen kroeg van ma ken." Slechte imago Met de grootscheepse verbou- wing hoopt De Bil ook dat het pand van zijn slechte imago af komt. De vorige huurder van het pand had een conflict met de eigenaar over stank in het pand. Daarom weigerde de uit bater de huur te betalen en is hij uiteindelijk uit het pand gezet. „Die stank is nu niet meer aan de orde. Absoluut niet zelfs. De riolering wordt van voor naar achteren vernieuwd. Maar de stank werd vooral veroorzaakt doordat vetputten in geen jaren waren schoongemaakt. Normaal moet dat tweemaal per jaar ge beuren door een professioneel bedrijf." Ook kon er afvalwater vanuit de keuken rechtstreeks de kelder in lopen. Geen onbekenden De Bil en zijn vriendin F. Dek kers zijn geen onbekenden in de horeca in Zierikzee. Momenteel drijven ze eetcafé de Egelantier. „Die staat inmiddels te koop, maar blijven we er voorlopig bij doen." Het nieuwe restaurant krijgt de naam 't Genot en opent de deuren op 29 juni. STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Nieuwe Haven ter hoogte van café De Biet, 14.00-22.00 uur: Open golf-evenement. punt is de doorberekening van uren die de gemeente maakt om een evenement mogelijk te ma ken. Tot voor kort leverde de buitendienst heel wat hand- en spandiensten en daar is in het nieuwe beleid een grens aan ge steld. Nu kunnen organisatoren maximaal tien uur gebruik ma ken van de diensten van de ge meente. Alle extra uren worden in rekening gebracht. Voor de organisatoren van het Brouwers-Havenconcert en de Bruse Visserijdagen was dit re den om de noodklok te luiden en gisteren voegde de stichting His torische Spelen zich in dit rijtje. „Misschien moeten we met de stichting Historische Spelen maar eens om tafel gaan zitten want dat is toch eigenlijk meer cultuur", zegt Verseput. I Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 9.00 - 17.30 uur, zaterdag 9.00 - 17.00 uur (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35