ïMeer ondergrondse opslag afval Techniekles op basisschool heeft toekomst Paardenbranche wil meer de natuur in OPEN DAG zaterdag 27 Zeeland lOok Rollandthof en deel Scheepstimmerdijk in Zierikzee krijgen containers [opzorgen over iet Sociale Werkvoorziening B J""w' Motorrijder zwaargewond Toch kleinere papierbakken Goes Marten Toonder-kamer in hotel Bijna 2000 euro voor Warchild GG Gratis inspiratie voor H christelijk Nederland! zeeuwse almanak Navigatie factie: 0113-315649 »\rtv pzc.nl lU „ailaredactie^pzc.n! -4 Blbus 31,4460 AA Goes jfvertentie-exploitatie: Tnrd en Midden-Zeeland: 0113-315520; 1 ws-Vlaanderen: 0114-372770; gnaal: 020-4562500. q 19 mei 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland IERIKZEE - De nieuwe wet (ciale Werkvoorziening be- ugt de gemeenten de komende Banden nog heel wat kopzor- fet bleek gisteren nog maar Sr eens tijdens een sympo- ipb over de nieuwe wet. Het Sjk hevelt de budgetten met in- jfflg van 1 januari 2007 over lar de gemeenten en die moe- n vervolgens eigen beleid gaan twikkelen. [fee, dat is nog de vraag en moet ide komende maanden uitge- iterd worden. Daarbij zijn schillende vaiianten moge- legt wethouder G. Houteka- tfuit. Een gemeente kan er »r kiezen om alles in eigen ffld te houden. Het andere ui- is de uitvoering uit han sgeven en op afstand bestu- ft Ook tussenvormen zijn nog jogelijk. Houtekamer weet nog iet welke kant het op Schou- ffl-Duiveland uitgaat. feuwe materie wil in ieder geval de raadsle- s in een vroegtijdig stadium toekken bij de ontwikkeling n het beleid. „Het is niet al- voor mij een hele nieuwe tone, maar ook voor de raads- ien." nieuwe wet kan ook grote ge- 'igen hebben voor de Sociale trkvoorzieningsschappen, zo- iDe Zuidhoek. pijn afhankelijk van de keu- idie de gemeenten gaan ma- P- De raad van Schou- s-Duiveland kan in de ko- ^nde tijd in ieder geval een uit- %ng tegemoet zien van ffkvoorzieningsschap De ndhoek om bijgepraat te wor- Een bewoonster van de Nieuwe Haven deponeert een vuilniszak in de ondergrondse container. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde DREISCHOR - Het congres voor de paardenbranche op Schouwen-Duiveland dat deze maand zou worden gehouden, gaat niet door. Organisator J. Groenendijk van belangenvereniging Paard en Pad heeft geen kans gezien alle potentiële deelnemers te achterhalen en bij elkaar te krijgen. Het initiatief wordt verschoven naar het najaar. Gisteren vond in Utrecht het Nationaal Paarden Congres plaats. Centraal stond het 'na tuurlijk welzijn van de paar densport', oftewel het paard hoort thuis in de natuur. Groe nendijk: „Wanneer je dat bij voorbeeld vertaalt naar het Plan Tureluur op Schouwen, dan kun je daaraan de vraag koppelen of er in dat gebied geen ruiterpad kan worden aan gelegd. Paarden zijn ook die ren. En vogels schrikken niet van paarden." Antwoord Met een Schouws congres, nu ergens in het najaar te houden, wil Groenendijk, zelf eigenaar van Stal Balans in Dreischor, antwoord op dat soort vragen krijgen. „De doelstelling is in eerste in stantie mensen uit allerlei disci plines bij elkaar te brengen en te praten over wat we hier wil len en wat de mogelijkheden zijn. Vervolgens moet blijken wat je vanuit die gedachte kunt realiseren. Het is beslist niet de bedoeling dat wij als be langenvereniging zelf opeens al lerlei initiatieven in gang gaan zetten. Daar heb ik ook de tijd niet voor. Wat ik hoop, is dat uit het congres een werkgroep ontstaat die de schouders er on der wil zetten." Schouwen-Duiveland heeft voor de paardensport aanzien lijk meer te bieden dan wat er nu wordt uitgehaald, aldus Groenendijk. Het stoort hem dat er op verschillende fronten aardige ideeën leven om dat te verbeteren en die plannen ver der nooit écht van de grond ko men. Met de 'startbijeenkomst' wil Paard en Pad die ban door breken. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Met felle kleuren verandert de saaie witte schei dingswand tussen oud- en nieuwbouw in een Mondri- aan-achtig tafereel. 'Loek de schilder' leert de leerlingen van 't Kofschip in een handomdraai hoe ze in strakke belijningen uit eenlopende figuren kunnen rol len, tamponeren of gewoon ver ven. De Zierikzeese basisschool heeft van de nood een deugd ge maakt. Sinds maart zuchten de kinderen onder de last van een ingrijpende verbouwing, die uit eindelijk moet leiden tot uitbrei ding van de nu beschikbare les ruimte. Groep acht krijgt er weer een eigen klaslokaal mee en wordt niet langer weggestopt Advertentie «onhangwagens boten skelteibaan b0o"'a,tefs paa<derf'a«e,S honda buitenboord motoren Pf°efvoorf zie onze advertentie 26 mei boten in de centrale uitbouw. De werk zaamheden houden aan tot in de zomervakantie. Te lang om al leen maar overlast van te heb ben, bedacht het onderwij s- team, en dus werd gelijk maar een techniek-week in het leven geroepen. „We wilden sowieso meer aan dacht aan techniek gaan beste den, omdat dat een richting is die op basisscholen onderge waardeerd wordt. Terwijl het ze ker zo leuk kan zijn", vertelt le rares Majella Cysouw. In overleg met aannemingsbe drijf Quant en Schults Schilders werd een uitgebreid lespakket samengesteld voor alle groepen. „Een buitenkansje", vindt com mercieel directeur Hans Schults, want het gaat niet goed met de schildersbranche. Cijfers van het landelijk kenniscen trum voor de schilder- en af- bouwbranche Savantis tonen aan, aldus Schults, dat er bin nen vijf tot tien jaar een groot te kort aan vakschilders ontstaat. En dus is het hoog tijd dat er vanuit de branche alles aan wordt gedaan om het imago van deze sector flink op te poetsen. Dat gebeurt al door gerichte aandacht in het voortgezet on derwijs, maar wat Schults be treft kan daarmee niet vroeg ge noeg worden begonnen. Op de basisschool dus. Derhalve ontdekken de jongste groepen van 't Kofschip de won dere wereld van de centrifuge, die met één druppel verf de meest dynamische schilderijtjes tevoorschijn tovert. De hogere klassen leren de sjablonentruc kennen. Met het grootste gemak produceren ze na wat uitleg een flitsende windsurfer in felle kleuren. Voor groep zeven en acht wacht de witte wand in de hal als belangrijkste uitdaging. Loek Tres (gepensioneerd maar niet minder gepassioneerd) heeft op de bovenste helft met tape een aantal strakke figuren geplakt, die de kinderen met be hulp van verschillende technie ken moeten inkleuren. De onder kant is bestemd voor hun eigen fantasie en vaardigheden. In één oogopslag valt te zien of er schil derstalent tussenzit. Schults, bestuurslid van het lan delijk kenniscentrum, zou dat soort jongens of meiden maar wat graag in de smiezen hou den. Hij is voorstander van een leerling volgsysteem. „Er zou veel meer overleg moeten ko men tussen het onderwijs en het bedrijfsleven. Stel dat iemand al jong aanleg heeft voor bepaal de technieken, dan is het toch eeuwig zonde dat zo'n jongen of meisje per se naar de havo moet?" De scheidingswand wordt in de zomervakantie weer wegge haald. Of de kunstuitingen be houden kunnen blijven, wordt nog onderzocht. Leerlingen van basisschool 't Kofschip mogen zelf een scheidingswand schilderen. foto Marijke Folkertsma (aorMelita Lanting HERIKZEE - De ondergrondse plag van restafval in Zierik- s wordt uitgebreid. Binnen week na de ingebruikname wde containers aan de Nieu- ;e Haven komen burgemeester j wethouders met het advies voorziening ook te treffen k se nor het nieuwe wooncomplex lllandthof en voor een deel de Scheepstimmerdijk. De oston daarvan bedragen twin- euro. Stouten noemt stankoverlast, het aantrekken van ongedierte en de verhoogde kans op calami teiten zoals brand. Volgens wethouder Houtekamer verdient ondergrondse afvalin zameling hier beslist de voor keur. Bovendien past dat in het beleid deze methode in de loop der jaren in de gehele stad in te voeren. In de plannen voor de nog te bouwen wijken Poortam bacht 11 en Noorderpolder is dat voornemen al opgenomen. Bij het bouwplan Rollandthof was aanvankelijk nog geen on dergrondse opslag voor afval stoffen ingepland. Het aanleggen van een dergelij ke voorziening is geen verplich ting voor de projectontwikke laar. De gemeente wil echter nog wel onderhandelen om het in de grond plaatsen voor reke ning van de projectontwikke laar te laten komen. De plaat singskosten bedragen circa drie duizend euro. Vooralsnog zit dat bedrag wel opgenomen in de twintigduizend euro die de ge meente voor deze voorziening wil uittrekken. De eerste erva ringen de afgelopen week met de ondergrondse containers op de Nieuwe Haven zijn positief. „We hebben alleen maar goede reacties gehoord", zegt Stouten. Horeca-ondernemer F. Kramer van Eetcafé De Banjaard zegt het systeem tot nu toe 'super' te vinden. Hij geeft hier de voor keur aan boven een ontsierende en stinkende container pal naast zijn bedrijf. „Het is na tuurlijk wel even afwachten of die ondergrondse containers goed worden geleegd en wat er gebeurt als er bijvoorbeeld op vrijdagavond een storing zou ontstaan", houdt Kramer een slag om de arm. Bij de bewoners van de Nieuwe Haven en de zijstraten tot op een maximum afstand van 125 meter van de inzamelpunten worden vandaag (vrijdag) de laatste rolemmers definitief op gehaald. Zij hebben allen een pasje ontvangen voor het ge bruik van de nieuwe containers. eigens wethouder G. Houteka- ersluit het nieuw ontwikkelde j' jjwplan Rollandthof aan op gebied van de Nieuwe Ha nen leent deze locatie zich bij- ieder goed ook daar gebruik te aken van ondergrondse opslag afval. De wethouder bena- rukt dat dit systeem op deze lek de voorkeur verdient boven lematieven als rolemmers, lastic zakken of bovengrondse jntainers. „Omdat het in Rol- mdthof voor een deel gestapel- woningbouw betreft, is het ueilijk de bewoners een rolem- fr te geven om bij hun woning plaatsen", zegt Houtekamer. Y_'. éfder wijst de praktijk uit dat (ral aangeboden in zakken de ngeving ontsiert en over het al- meen zwerfafval met zich mee- lengt. Bovendien moeten vuil bakken elke week worden in- szameld. Volgens J. Stouten nn de afdeling Reiniging geldt at ook voor bovengronds ge- ;e centrale containers, die veel plaats in de openba- uuirate innemen. te andere mogelijkheid is het n(jJ pandig opslaan van afval, bij- ild in een parkeergarage, kleven nadelen aan. In de zomermaanden... veel acties en voordeel op alle merken! NIEUWE-TONGE - Een 51-jarige motorrijder uit Som- melsdijk is gisterochtend zeer ernstig gewond geraakt na een aanrijding op de N215, de weg tussen Middelharnis en Nieuwe-Tonge. De aanrijding ontstond toen een 47-jarige automobiliste uit Nieuwe-Tonge de weg tér hoogte van de Oudelandse- dijk overstak. Hierbij zag zij vermoedelijk de motorrijder over het hoofd. Het slachtoffer werd door de ruit van de auto gelanceerd en belandde op de achterbank van de au to. Hij raakte hierbij zeer ernstig gewond en is met de trau mahelikopter overgebracht naar het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam. De toedracht van het ongeval wordt door de politie onderzocht. GOES - Op speciaal verzoek kunnen inwoners van Goes toch kleinere containers voor oud-papier krijgen. Bij de gemeente zijn afgelopen week verschillende klachten bin nengekomen over de grootte van de 'gewone' containers die de omvang hebben van de grijze bak. Het gaat volgens burgemeester D. van der Zaag om 'zeer uitgesproken reac ties' onder anderen van mensen die voor de grote blauwe container absoluut geen plek hebben. Goes wil die men sen tegemoetkomen. Bij een proef voor het nieuwe ophaalsysteem voor oud-pa- pier zijn in het Goese Meer kleinere containers gebruikt. Die komen nu beschikbaar. Kleinere containers zijn niet favox*iet bij ophalers, want karton blijft er gemakkelijk in steken. Het nieuwe ophaalsysteem wordt 1 juli ingevoerd SLUIS - Hotel de Dikke Van Dale aan de Sint Annastraat in Sluis vernoemt een hotelkamer naar de Nederlandse schrijver en tekenaar Marten Toonder. Hij schreef 177 ver halen rond Ollie. B. Bommel, een heer van stand en diens rechterhand Tom Poes. Ook maakte hij samen met produ cent Rob Houwer in 1983 de film Als je begrijpt wat ik be doel. De zoon van de vorig jaar overleden striptekenaar neemt de kamer officieel in gebruik op zaterdag 27 mei, aan de vooravond van het vierde Stripfestival Sluis. Sluis, de stad van Johannes Hendrik van Dale, wil zich profileren als taal- en schrijfstad. Hotel de Dikke Van Da- Ie haakt hierop in door hotelkamers te vernoemen naar be kende Vlaamse of Nederlandse schrijvers. Eerder werden er al kamers vernoemd naar de schrijvers Herman Brussel mans en Anton van Wilderode. Het Stripfestival op zondag 28 mei staat in het teken van Jantje van Sluis. Ruim twintig tekenaars uit Nederland en België signeren op verschillende locaties in het cen trum hun stripalbums. VLISSINGEN - Leerlingen van de Vlissingse scholenge meenschap Scheldemond hebben 1950 euro opgehaald voor hulporganisatie Warchild. Ze deden dat door tijdens een kunstfeest zelfgemaakte schalen, borden, kleding en kunstvoorwerpen te verkopen. Acht tweede klassen van alle schooltypen deden mee aan het project, waaraan tij dens de lessen culturele kunstzinnige vorming is gewerkt. De opbrengst wordt dinsdag overhandigd aan burgemees ter A. van Dok van Vlissingen. (Advertentie) CC is een nieuwe tweewekelijkse uitgave voor christelijk Nederland. Kijk voor meer informatie op www.eo.nl/cc. CC VERBINDT. Advertentie Genieten komt van Binnenuit U vindt ons aan de Schouwersweg 7 (ind. terr. Noordzak) Heinkenszand. 0113 561482 www.binnenuit.nl De man uit Goes was buiten gewoon trots op een onlangs verworven apparaatje in zijn auto, dat hem feilloos de weg wees naar allerlei adressen tot ver in de Zeeuwse binnen landen. Zijn leven zag er een stuk zonniger uit. En hij was toch al zo opgeruimd, want de pogingen sinds de jaarwise- ling, om ivat overtollig ge wicht kwijt te raken wierpen ook al vruchten af. Kortom het kon niet meer stuk. Totdat hij onlangs een nieu we versie van het in de auto gemonteerde navigatieappa- raat installeerde. De eerst vol gende keer dat hij zich naar een Zeeuws adres liet dirige ren, kreeg hij bij aankoiyist van een vriendelijke vrouwen stem uit het apparaat te ho ren: U bent aangekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33