KNVB wil onderste steen boven Horrevoets was juist de man die waakte over de veiligheid PZC Tienduizenden socio's halen Barga in Jan Ullrich kan Arbiter Hauge geeft fout toe het nog steeds Extra kaarten op de markt 21 Directeur Kesler vreest reputatieschade voor het voethal Galasek naar Nürnberg Tennisser Escudé stopt ermee Van Gelder blijft in Den Bosch Flens leidt weer in Olympia's Tour Negen scheidsrechters geschorst Tsjechië en Finland in halve finale AMSTERDAM - Henk Kesler, [directeur betaald voetbal van de 0VB, is blij met het justitiële [onderzoek naar omkoping in het -voetbal. Hij wil dat 'de onderste 15|een bovenkomt'. Dat zei Ke iler gisteren in de Arena. In een ifcaastig georganiseerde perscon ferentie in een piepklein zaaltje reageerde hij op het nieuws dat bet OM in Den Haag onderzoekt of er sprake is van illegale gok- syndicaten die via het omkoping wedstrijden beïnvloeden. f Ik ben zes jaar in functie bij de ÏVB, maar in die periode heb 'ijk geen aanwijzingen gehad die duiden op omkoping", aldus Ke ffer. „Ook clubs hebben bij ons geen melding gemaakt van ies-ivreemde voorvallen zoals een snelle rode kaart of een rare te- vrijdag 19 mei 2006 ■dnnrJop van Kempen rugspeelbal. Maar mocht het on derzoek van justitie wel op zul ke gevallen stuiten, dan zal ook de KNVB maatregelen nemen. Het is nog erg voorbarig om daarop vooruit te lopen, want in het onderzoek is nog niet duide lijk of er sprake is van strafbare feiten, maar in dat geval moet je denken aan het terugzetten van clubs of puntenaftrek." De KNVB werd zes weken gele den op de hoogte gesteld van het onderzoek, maar de voetbal bond hield die informatie voor zichzelf. De clubs noch de we reldvoetbalbond Fifa werd geïn formeerd. Kesler juicht het on derzoek toe. „De KNVB heeft geen justititeel apparaat om dit soort praktijken te onder zoeken, het OM uiteraard wel. Als bond zullen we alle mede werking verlenen, maar we heb ben justitie 'op nog geen enkele wijze van dienst kunnen zijn." Gokken op voetbalwedstrijden in Nederland is niet per defini tie illegaal. Met het invullen van een totoformulier vermaken dui zenden mensen zich elk weekein de. Via een zogenaamd 'early warning system' wordt in de ga ten gehouden of er niet voor one venredig veel geld op bepaalde wedstrijden wordt gegokt, het geen kan duiden op illegale praktijken. Er wordt in Neder land niet voor onevenredig veel geld op bepaalde wedstrijden ge gokt, zei Kesler. China „Maar naast een officieel gokcir cuit bestaat er misschien ook een illegaal circuit. Als er in Chi na bijvoorbeeld massaal wordt gegokt op Nederlandse wedstrij den, is dat voor ons niet te con troleren." Kesler zou het teleur stellend vinden als in het Neder landse voetbal net als recente lijk in België, Duitsland en Ita lië sprake is van omkoping. „Ik heb altijd gedacht dat wij ons niet voor dit soort praktijken la ten lenen. Misschien zijn we daar te calvinistisch voor. Ik blijf optimistisch, want er is nog niets aangetoond. Maar ik steek er mijn hand niet voor in het vuur dat er zoiets in Nederland niet voorkomt. Dat zou gevaar lijk zijn." In een KPMG-rapport, opge steld in opdracht van justitie, werd anderhalf jaar geleden al gewezen op de gevaren van om koping in het betaalde voetbal. Kesler was niet onder de indruk van het rapport. „Er stond in dat het voetbal eventueel een gevaarlijke sector zou kunnen zijn wat betreft omkoping. Ik kan nog wel wat sectoren verzin nen die daar ook onder vallen." Het onderzoek van het OM zou mede in het leven zijn geroepen na excessief hoge uitgaven van modale voetballers. Zo zou een villa contant zijn betaald. „Daar weet ik niets van", aldus Kesler. „Ik weet wel dat de 22 le den van het scheidsrechters- korps van de KNVB geen uitzon derlijk hoge uitgaven doen. Daarop wordt gelet." Ook als blijkt dat in Nederland geen omkoping heeft plaatsge vonden, denkt Kesler dat er sprake is geweest van reputatie schade voor het voetbal. Dat de populariteit van de bedrijfstak eronder lijdt, gelooft hij niet. „In Italië hebben ze al 26 schan dalen gehad en daar wordt nog steeds gevoetbald." Justitie zwijgt over de directe aanleiding voor het onderzoek. „We moeten eerst kijken of er wel sprake is van strafbare fei ten", aldus een woordvoerster van het OM in Den Haag, dat het onderzoek uitvoert. Clubs uit de ere- en eerste divi sie ontkennen iedere betrokken heid bij een omkoopschandaal. „Ik durf er mijn handen voor in het vuur te steken dat bij ons niemand betrokken is bij zulke praktijken", zegt bijvoorbeeld voorzitter Jan Smit van Hera cles. Mascha Simons van RBC zegt nog geen bezoek te hebben gehad van justitie. Maar: „We hadden al eerder signalen opge vangen dat er zulke zaken zou den spelen in het voetbal. Daar is binnen de club en het bestuur vanzelfsprekend over gespro kén. Er zijn geen concrete aan wijzingen dat er een link is met de wedstrijden van RBC, maar je weet het niet. Het zou best kunnen. Zeg nooit nooit." GPD BARCELONA - Tienduizenden socio's hebben gisteren spelers en begeleiders van FC Barcelona ont haald in de stad na de triomf in de finale van de Champions League tegen Arsenal (2-1). De voetbal- ploeg landde om halfvijf in de middag op het vliegveld met de begeerde trofee en ging daarna met een open bus naar de stad om zich te laten huldigen. Vervolgens werd het feest voortgezet in het ei gen stadion Camp Nou. De lokale middenstand hield het hart vast. Gevreesd werd dat het feest even als een dag eerder uit de hand zou lopen. De politie meldde toen meer dan honderd gewonden en en kele tientallen arrestaties bij rellen en plunderingen die uitbraken in het centrum van de Spaanse stad. foto's RTR/EPA door Edward Swier PONTEDERA - De twijfels zijn Prl .natuurlijk niet ineens verdwe- nen. Maar Jan Ullrich heeft gis teren in de individuele tijdrit tij dens de Ronde van Italië wel la ten zien dat hij nog een behoor lijk stukje kan fietsen. En hard. De 32-jarige Duitser was door de andermaal gebrekkige aan loop richting Tour de France door velen als kanshebber voor die ronde al afgeschreven. Maar gisteren won hij in Italië zo maar de 50 kilometer lange chro- oorit door Toscane. iKlassementsleider Ivan Basso met een marge van 28 tel len nog enigszins in de buurt en 'deed goede zaken voor het klas- nó sement. Zo haalde Basso vlak voor de streep de vijf minuten R voor hem gestarte Damiano Cun- ego in. Basso heeft inmiddels c' tojna drie minuten voorsprong (248 namelijk) op de Spanjaard te Jose Enrique Gutierrez, zijn Ita- 'haanse tegenstrevers haken één voor één af. 'Voor de Tour is Basso's concur- ventie internationaler. En dus 'och ook van Duitse komaf. Ull- zich komt eraan, zoals hij en zijn gevolg al hadden voorspeld. W 'Ullrich, Tourwinnaar in 1997, ge was vanzelfsprekênd zeer te spreken over zijn tijdrit. „En -omdat het ook nog eens een zege ge jop Basso is, geeft me dat veel moraal. Het belangrijkste van "deze Giro is echter dat ik nu in kom, dat ik straks, over zes weken in de Tour de France, fopxnijn best ben." llario Kummer, ploegleider van t ^"Mobile, had de prestatie van Ullrich goedkeurend aan schouwd. „Jan reed er goed, at erg gelijkmatig ook. Deze presta- laat zien dat we tot op heden -alles goed hebben gedaan." In '-d® laatste maanden was er op- Jjiouw veel kritiek op Ullrich, iedere winter onvoldoende zijn fysiek in de gaten houdt en lang nodig heeft om in conditie te komen. In de voorbereiding loopt hij dan telkens blessures op. Ook dit jaar. Enkele malen moest hij zijn seizoensstart uit stellen. De Giro zou hij hoe dan ook als 'trainingskoers' rijden. Rugblessure Michael Rasmussen zal de zwa re laatste week niet meer mee maken. De klimmer uit de Rabo- bank-ploeg verliet de Giro giste ren. Rasmussen heeft last van een lichte rugblessure. Ploeglei der Frans Maassen stuurde de renner, na overleg met de ploeg- arts, naar huis. „Het is niet ver ontrustend, maar Michael is hier niet met de insteek om in de Giro te presteren, maar met het oog op de Tour. We nemen het zekere voor het onzekere." De meest opmerkelijke Neder landse klassering was die van Stef Clement. De tijdritspecia list uit Breda, lid van de Franse wielerploeg Bouygues Telecom, werd twaalfde. Net als Ullrich was hij naar zijn eigen idee niet voluit gegaan. GPD door Leo van de Ruit OSLO - De Noorse scheidsrechter Terje Hauge heeft gisteren zijn fout in de finale van de Cham pions League toegegeven. Hij floot in de 18e mi nuut te snel voor een overtreding van Arsenals doelman Jens Lehmann op Barcelona's spits Eto'o in plaats van de voordeelregel toe te passen. Barcelona's rechtsbuiten Giuly scoorde namelijk. Hauge keurde het doelpunt af, toonde de rode kaart aan de Duitse doelman en gaf een vrije trap aan de Catalaanse club die door Ronaldinho niet werd benut. „Ik moet toegeven dat ik een beetje te vroeg heb gefloten. Dit kwam omdat ik zo gefocust was op het gebeuren", zei de Noor. „Ik had even tijd moe ten nemen om te zien waar de bal heen rolde. Het was een beetje ongelukkige situatie, maar ik moet pal staan voor mijn beslissingen." Na afloop van de wedstrijd die door Barcelona met 2-1 werd gewonnen, kwam Hauge onder vuur te liggen van Arsenals coach Wenger en spits Hen ry. Hij had Barcelona bevoordeeld, vonden zij. Wenger zei ook dat bij de gelijkmaker door Eto'o sprake was van buitenspel. De dag voor de finale van de Champions League werd Hauges landgenoot Ole Hermann als assis tent-scheidsrechter gewisseld nadat hij had gepo seerd in een voetbalshirt van Barcelona. Zijn on doordachte en domme gebaar leidde tot opschud ding in de Britse media. ANP/RTR Terje Hauge Ivan Basso door Peter van der Meeren PORTSMOUTH - Ongeloof, verbijstering en intens verdriet streden gisteravond om voor rang binnen de gelederen van het ABN Amro-team in de Vol vo Ocean Race. Hans Horre voets, bemanningslid van de ABN Amro 2, sloeg in de vroe ge woensdagochtend over boord, verloor daarbij het be wustzijn en overleed. „Dit is niet te bevatten", aldus Tom Touber, teamdirecteur op de wal. „Juist Hans, juist de man die voor en tijdens de race voortdurend waakte over de veiligheid van alles en ieder een." Touber had in de fatale nacht stand-bydienst toen hij het alarmerende telefoontje kreeg vanaf het hoofdkwartier van de raceorganisatie. „Het zit al tijd in je achterhoofd, dergelij ke noodsituaties worden in de voorbereidingen tot in detail besproken, maar ineens is het zover: man overboord." Nog geen vijf minuten later had Touber Mike Sanderson aan de lijn, de schipper van de eerste ABN Amro-boot, die onbe dreigd op weg is naar de eind zege. „Don't worry too much", zei Mike. Hij praatte me bij over de omstandigheden op de Atlantische Oceaan. Natuur lijk, er stond veel wind, kracht 6,7, maar Mike zei dat de tem peratuur van het water 15 gra den was. Dat staat gelijk aan een overlevingstijd van zes uur." Maar de 32-jarige Horrevoets had daar niets aan, omdat hij bewusteloos was geraakt. De profzeiler uit het Brabantse Terheijden was met nog vier man bovendeks toen de boot een golf indook, waarbij het dek geheel werd overspoeld. Touber durft niet te zeggen of Horrevoets was aangelijnd. „Op dit moment is niets uitge sloten. Alles wat nu wordt ge zegd, is speculatie. Hij kan vastgezeten hebben, waarbij de lijn door de klap is gebro ken. Het is nu niet onze eerste zorg om daar naar te vragen. De boot en de bemanning moe ten eerst veilig in Portsmouth zijn." Aangeslagen Touber roemt het werk van de bemanning en met hem schip per Sebastien Josse. „Tijdens de man-overboordprocedure is er rustig, professioneel en met uiterste zorgvuldigheid gehan deld. Wij zijn vreselijk aange slagen dat we er niet in ge slaagd zijn om het leven van Hans te redden", aldus de Fransman. Touber: „Ze heb ben er werkelijk alles aan ge daan. Ze voeren onder vol zeil met een snelheid van 25 tot 30 knopen (zo'n 45 kilometer per uur) en om dan de hele opera tie binnen een uur te doen, is enorm. Het zeil moet neer, je moet keren, in het donker zoe ken en de man dan aan boord halén. De crew kan niets verwe ten worden." De Brunel-boot is nog gedraaid om mee te hel pen zoeken. Aan boord is nog lang gevoch ten voor het leven van Horre voets. De bemanning werd daarbij telefonisch terzijde ge staan door specialisten van een ziekenhuis in het Engelse Ply mouth. Het mocht niet baten. Het stoffelijk overschot van Horrevoets is nog aan boord van de boot, die zondag of maandag aankomt in finish- plaats Ports- mouth. Touber: „Natuurlijk moet Hans zo snel mogelijk aan land, maar hem ophalen per helikopter of met een fregat is geen optie. De zee is te ruw en het bereik van een helikopter onvoldoende." Josse c.s. hebben zich gister middag officieel teruggetrok ken uit de zevende etappe, die voert van New York naar Portsmouth. Hans Horrevoets laat een partner en een dochter tje van een jaar achter. Horre voets zou in september voor de tweede keer vader worden. GPD TILBURG - Tomas Galasek speelt de komende twee sei zoenen voor FC Nürnberg. De Duitse club hoeft geen ver goedingssom te betalen voor de Tsjechische middenvel der. Zijn contract bij Ajax loopt af. Joonas Kolkka, hij speelde dit seizoen voor ADO Den Haag, staat op het punt een contract voor een seizoen te tekenen bij Feyenoord, met een optie voor nog een tweede seizoen. Kolkka speelde eerder bij MyPa 47, Willem II, PSV, Panathinaikos, Borussia Mönchengladbach en Crystal Palace. GPD PAKIJS - Tennisser Nicolas Escudé heeft gisteren zijn car rière beëindigd. De 30-jarige Fransman zei in Parijs dat een chronische schouderblessure hem weerhoudt van ten nis op topniveau. Escudé worstelt al twee jaar met de kwetsuur. „Mijn lichaam kan het niet meer en zegt stop", zei hij. Escudé won in zijn loopbaan vier toernooien. Twee keer was hij de beste van het indoortoernooi van Rotterdam: 2001 en 2002. Escudé beleefde zijn sportieve hoogtepunt in 2001, toen hij met het Franse team de Da- vis Cup won. ANP DEN BOSCH - Turner Yuri van Gelder vervolgt zijn car rière met de coaches Bram van Bokhoven en Ming Liu. De wereldkampioen aan de ringen brak vorige maand met zijn coach en manager Remi Lens, met wie hij vijf jaar had samengewerkt. Van Gelder blijft in Den Bosch trai nen, in de hal van Flik-Flak. Op 25 maart turnde Van Gelder in Duitsland zijn laatste wedstrijd, een wereldbeker in Cottbus. Hij heeft nog niet besloten wanneer hij zijn rentree maakt. Mogelijk wordt dat eind juni op de Nederlandse kampioenschappen in Heerenveen. ANP GENDRINGEN - Rick Flens heeft gisteren de leiderstrui in Olympia's Tour heroverd. De renner uit de Rabo-oplei- dingsploeg, die zaterdag de proloog had gewonnen, maak te deel uit van een kopgroep van tien, die 19 seconden won op een eerste groep achtervolgers. De dagzege was voor Flens' ploeggenoot Tom Veelers. De jarige klassementsleider Niki Terpstra verloor zelfs nog zes tellen meer en zakte naar de elfde plaats in hét klassement. Veelers staat nu, op twee seconden van Flens, tweede in het algemeen klassement. ANP TURIJN - De scheidsi'echterscommissie van de Italiaanse voetbalbond heeft negen scheidsrechters met onmiddellij ke ingang geschorst. Zij worden beschuldigd van betrok kenheid in het schandaal rond Juventus. Zij zouden af spraken hebben gemaakt met directeur Luciano Moggi van de Turijnse club. Moggi geldt als spin in een web van manipulaties. Tot de groep geschorsten behoort ook Mas simo De Santis die onlangs is teruggetrokken van de ein dronde van het wereldkampioenschap in Duitsland. Ook seheidsrechter-coördinator Pier Luigi Pairetto is uit zijn positie ontheven. ANP/SID van onze sportredactie DEN HAAG - Drie weken voor de eerste aftrap komen nog ruim 42.000 toegangskaarten voor wedstrijden op het WK in Duitsland op de markt. Het gaat om kaarten die deel uitmaken van niet-verkochte vip-arrange menten van het Zwitserse mar ketingbureau International Sports and Entertainment (iSe). iSe heeft de exclusieve rechten voor zogenoemde 'hospitality- pakketten'. Dat zijn arrange menten van duizenden euro's, waarbij het kaartje is gekoppeld aan overnachtingen, eten, drin ken en speciale acties zoals ont moetingen met beroemdheden. In totaal waren daar voor 340.000 tickets beschikbaar. 42.495 van die arrangementen bleven echter onverkocht en iSe heeft de bijbehorende kaartjes teruggegeven aan het organisa tiecomité. Dat verkoopt de bil jetten tegen kostprijs aan de fans. De supporters die zich eer der hadden aangemeld voor de voorverkoop, komen als eerste aan de beurt, de dan nog overge bleven kaarten gaan in de vrije verkoop. Er zitten ook nog wat kaarten bij voor twee wedstrijden van Oranje, Nederland-Ivoorkust en Semë-Montenegro-N ederland Hoeveel het er precies zijn, is on bekend. Uit de groep van het Ne derlands elftal zijn er verder nog kaarten voor Argenti- nië-Servië en Argentinië-Ivoor- kust verkrijgbaar. Verder zijn er 5.000 toegangsbewijzen voor de openingswedstrijd over. In com binatie met een hospitalitypak- ket kostten die tussen de 2200 en 3300 euro. Debutant Ghana heeft nog voor het begin van het WK een blun der begaan. Het Afrikaanse land heeft bij de internationale voetbalbond Fifa wel de selectie maar niet de bijbehorende rug nummers ingeleverd. Nog niet bekend was gisteren of de Fifa tot een straf overgaat voor de misser van de Ghanezen. De Tunesische doelman Ali Boumnijel is de oudste deelne mer aan het WK. Boumnijel is veertig jaar en moet in de WK-historie slechts vier oudere deelnemers voor zich dulden: de Kameroener Roger Milla, de Noord-Ier Pat Jennings, de En gelsman Peter £hilton en de Ita liaan Dino Zoff. De jongste WK-deelnemer maakt deel uit van de Engelse se lectie: Theo Walcott werd op 16 maart pas zeventien jaar. Van de Europese competities levert de Engelse Premier League de meeste WK-spelers: 86. De Duit se Bundesliga volgt met 66 deel nemers, daarna volgen de Itali aanse Serie A (59) en de Spaan se Primera Division (49). Zeven spelers gaan beginnen aan hun vierde WK. De Duitse doelman Oliver Kahn doet dat vermoedelijk als reserve. De an dere oudgedienden zijn Claudio Reyna, Kasey Keiler (beiden Ver enigde Staten), Cafu, Ronaldo (beiden Brazilië), Mohammed Al Deayea en Sami Al Jaber (bei den Saudi-Arabië). GPD/ANP/ DPA/SID RIGA - Tsjechië en Finland heb ben zich gisteravond als derde en vierde land gekwalificeerd voor de halve finales van het we reldkampioenschap ijshockey in In de kwarfinale versloeg Tsje chië aartsrivaal Rusland in de verlenging met 4-3. In de acht ste minuut van de extra tijd maakte Ii-gl het winnende doel punt. Finland rekende in Riga afgetekend af met Wit-Rusland: 3-0. Woensdag hadden Canada en olympisch kampioen Zweden zich al geplaatst bij de laatste vier. Zij spelen tegen elkaar. De andere halve finale is Finland' - Tsjechië. ANP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21