Balkenende leest Verdonk de les COURANT Megaorder marine voor Scheldegroep Reimerswaal wil raadslid laten vervolgen TUE]? PZC PZC Auto Minister moet er alles aan doen om Hirsi Ali alsnog aan paspoort te helpen Stroomstoring West-Brabant en deel Zeeland Treble niet naar Finale Songfestival Zeezeiler Hans Horrevoets overleden Kwaliteit haring baart zorgen Onderzoek fraude in profvoetbal Ullrich en Basso slaan hun slag iiNlITIINI Mi III MiOlE 0(fè Ï^O www.hetoranjeplein.nl mm uanonze redactie binnenland Onstuimig met enkele buien en veel wind. In de middag mogelijk storm achtig. kracht 8. Maxima circa 16 graden. 248e jaargang no. 118 vrijdag 19 mei 2006 los nummer 1,25 VOORGERECHT HOOFDGERECHT NAGERECHT Vooraf een frisse Als hoofdgerecht En als afsluiting salade van Zeeuwse heerlijke varkenshaas- flensjes gevuld streekkaasjes, medaillons met spek met vruchtenijs appel, walnoot met en rozemarijn. en caramelsaus. honingdressing. MAANDMENU 23,50 HEB PEN HAAG - Premier Bal kenende heeft Rita Verdonk gisteren op het matje geroe pen. Hij wilde garanties van de minister van Vreemdelin genzaken dat ze er alles aan doet om het voormalige VVD-Kamerlid Ayaan Hirsi Ali alsnog aan een Neder lands paspoort te helpen. Verdonk erkende na afloop dat er 'misverstanden' waren ont- over haar motivatie om de moties van de Tweede Kamer uit te voeren. „Ik zal actief op zoek gaan naar mogelijkheden", verzekerde ze na het spoedbe- ig na het debat in de Twee- 20 mei 2006 Feestelijke Open Daa bedrijventerrein Smokkelhoek Kapelle voor burgers en ondernemers (Advertentie) Junior belastingadviseur die Accountants- en Adviesgroep Rijkse in Middelburg zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. de Kamer over de affaire-Ayaan Hirsi Ali liet Verdonk nog door schemeren dat er in haar ogen amper ruimte is om iets voor Hirsi Ali te doen. Tijdens een bij eenkomst in Hardenberg voor haar campagne voor het WD-partijleiderschap ant woordde Verdonk woensdaga vond ronduit 'nee' op de vraag van een toehoorder of ze haar ui terste best wilde doen voor Hirsi Ali. „We hebben wetten en regels die bepalen of iemand Ne derlandse is", zei Verdonk. „Daar kun je geen commissie op loslaten." De bewindsvrouw zal Hirsi Ali spoedig een brief over de stand van zaken schrijven, zei ze na het gesprek met Balkenende. Ook wil Verdonk de advocate van het voormalige Kamerlid uitnodigen om aan te geven wel ke ruimte zij ziet om het Neder landerschap van Hirsi Ali onge moeid te laten. Bij het spoedberaad tussen Bal kenende en Verdonk waren ook de vice-premiers Gerrit Zalm (Financiën) en Laurens-Jan Brinkhorst (Economische Za ken) aanwezig. Zalm had in zijn webdagboek al laten doorsche meren verbaasd te zijn over de houding van zijn partijgenoot na afloop van het debat. „Het lijkt wel alsof ze het debat ge wonnen heeft en er geen moties zijn aangenomen. Bijzonder. Zou ik niet kunnen." Gister avond praatten de VVD-be- windslieden het uit. „De kou is uit de lucht", zei Zalm. Ook bij andere ministers waren irrita ties ontstaan over het optreden van Verdonk, die toch al omstre den is bij de achterban van de coalitiepartijen CDA en D66. De kwestie rond Hirsi Ali komt vandaag opnieuw aan de orde in de ministerraad. Ingewijden houden er rekening mee dat Ver donk dan nogmaals flinke kri tiek te verduren krijgt. Balkenende was verrast over de snelheid waarmee Verdonk de brief aan Hirsi Ali had geschre ven waarin staat dat haar partij genote niet de Nederlandse na tionaliteit heeft. De premier kreeg maandagmiddag nog de verzekering dat de brief niet zou worden verstuurd. „Ik kreeg die middag te horen: er zal geen brief uitgaan. En dat was het typische: die avond is die brief er wel uitgegaan", zei hij gisteren in het televisiepro gramma Netwerk. GPD BERGEN OP ZOOM - Een groot deel van West-Brabant en een deel van Zeeland hebben gis teravond enkele uren zonder stroom gezeten als gevolg van een grote storing. Het ging volgens energiebedrijf Essent onder meer om de plaat- Bergen op Zoom, Óssen- drecht, Hoogerheide en Woens- drecht. In Zeeland ging het om Rilland en omgeving. De storing begon rond kwart over negen. Even na elf uur was het gebied weer van stroom voorzien. ANP ATHENE - Treble gaat niet naar de finale van het Eurovisie Songfestival, die morgen wordt gehouden in Athene. De drie vrouwen plaatsten zich gister avond niet tijdens de halve fina le. Daarmee ontbreekt Neder land voor de tweede keer op rij inde finale. Ook België plaatste zich niet. Wel gaan Rusland, Macedonië, ië, Letland, Finland, Oek raïne, Ierland, Zweden, Turkije en Armenië door naar de eindronde. Gisteravond werden alleen de winnaars bekend ge maakt en niet het aantal stem men dat is uitgebracht in de ver schillende Europese landen. Treble heeft zich de afgelopen maanden uitgebreid voorbereid op haar Eurovisie-optreden door bijna alle landen te bezoe ken die aan het festival mee doen. Vooraf werden de kansen voor de drie door deskundigen ingeschat, omdat het trio weinig spektakel op het podium brengt. Vorig jaar strandde Glennis Grace ook in de halve fi nale. Het jaar daarvoor stond Re-Union wel in de finale. GPD door Mieke van der Jaqt KRUININGEN - Een grote meerderheid in de gemeente raad van Reimerswaal wil dat raadslid M. Weststrate van Leef baar Reimerswaal (LR) straf rechtelijk wordt vervolgd. Tij dens een inderhaast bijeengeroe pen raadsvergadering werd gis teravond een motie van die strekking met 13 stemmen aan genomen. De eenmansfracties ChristenUnie en WD onthiel den zich van stemming en de driekoppige LR-fractie stemde tegen. Burgemeester J. Huisman, die de raad bijeen had geroepen, verbood de raadsleden te spre ken over zaken die onder de ge heimhoudingplicht vallen van de vertrouwenscommissie die vo rig jaar de sollicitanten naar de post van burgemeester ontving. Aan de orde was uitsluitend de schending van die geheimhou ding door Weststrate, die in de ze krant beweerde dat commis sieleden van CDA en SGP moed willig geruchten hebben ver- preid over een drankprobleem van een van de kandidaten. Die kandaat, C. van Liere, burge meester van Noord-Beveland, is daarmee in zijn goede naam aan getast. Uit een andere motie, ingediend door LR-raadslid N. van der Hoest, bleek overigens zonne klaar dat Weststrate niet Van Lierë wilde treffen, maar het voormalige raadslid J. Sinke, het SGP-lid van de vertrouwens commissie, dat beschuldigd werd van het verspreiden van roddels. In de motie van wan trouwen tegen Sinke, die overi gens zelf niet aanwezig was bij de extra raadsvergadering, con stateerde de LR-fractie dat Sin ke als formateur andere partijen heeft uitgesloten van de college onderhandelingen Mikpunt WD-raadslid M. van der Meij- den, die net als de rest van de an dere partijen tegen de motie stemde, stelde vast dat Leefbaar Reimerswaal toch kennelijk wel erg graag had willen aanschui ven aan een collegetafel met de SGP, die nu zozeer het mikpunt is bij de Leefbaren. Aan de schending van de ge heimhoudingsplicht, volgens Weststrate een gewetenskwes tie, werd zwaar getild. CU-raadslid A. Jumelet vond de motie, ingediend door de SGP, de PvdA en het CDA, echter wat overhaast en prematuur. Hij pro beerde met een amendement de angel eruit te halen, door de pas sage over strafrechtelijke vervol ging te schrappen. Die bleef er in. Het Reimerswaalse college was overigens gisteren al eerder begonnen met een onderzoek naar juridische stappen tegen door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De Koninklijke Scheldegroep (KSG) gaat voor de Koninklijke Marine in Vlis- singen een groot logistiek onder steuningsschip en vier patrouil leschepen bouwen. Samen kos ten de schepen ongeveer een half miljard euro. Vorig jaar besloot het ministerie van Defensie het bevoorradings schip Zuiderkruis te vervangen PORTSMOUTH - Bemannings lid Hans Horrevoets van het zeil jacht ABN Amro 2 is gisteroch tend overleden. De 32-jarige Ne derlander was overboord gesla gen en kwam niet meer bij ken nis nadat hij weer op de boot was getrokken. Het jacht neemt deel aan de Vol vo Ocean Race, een zeilrace om de wereld. De talentenboot van ABN Amro voer ten tijde van het ongeval op ongeveer 1300 zeemijl uit de kust van Land's End in Engeland. De Volvo Ocean Race is bezig aan de ze vende etappe van New York naar Portsmouth. Horrevoets sloeg omstreeks kwart over twee overboord bij een straffe wind. Het jacht keerde direct om, streek de zeilen en begon een zoektocht. Horrevoets werd snel ontdekt. Pogingen de be wusteloze zeiler bij kennis te krijgen, mislukten. ANP pagina 21 de man die waakte over de veiligheid Hans Horrevoets door een zogenoemd joint logis tiek ondersteuningsschip. Tege lijk werd besloten tot de aan schaf van vier patrouillesche pen. De KSG is er altijd vanuit gegaan dat de order in Vlissin- gen terecht zou komen. Staatssecretaris Van der Knaap (CDA, Defensie) schrijft de Tweede Kamer dat het inder daad de bedoeling is de opdrach ten aan de KSG te gunnen, 'mits sprake is van redelijke voor waarden en een aanvaardbaar prijsniveau'. Dat komt wel goed, verzekert di recteur H. van Ameijden van Schelde Marinebouw. „Wij pre tenderen altijd een van de goed koopste aanbieders in Europa te zijn." De twee projecten hebben in ieder geval elk een omvang van meer dan 250 miljoen euro, schrijft Van der Knaap. De pre cieze investeringskosten stuurt hij vertrouwelijk naar de Ka mer. Dat geen andere scheeps werven kunnen meedingen, komt omdat bij de overname van de KSG door Damen Ship yards Group is afgesproken dat Defensie een aantal toekomstige orders bij de KSG zou plaatsen, aldus Van der Knaap. VW zoekt mannen voor de EOS De haringvissers vrezen voor de Hollandse nieuwe. De tot nu toe gevangen ha ringen zijn van mindere kwaliteit, mogelijk door het koude voorjaar. Daar door is het nog maar de vraag of op 31 mei de eer ste nieuwe haring volgens traditie kan worden ge veild ten bate van een goed doel. Het Openbaar Ministerie is een onderzoek begonnen naar fraude en omkoping in het betaald voetbal. Het onder zoek volgt op grote omkoopschandalen in andere Europe se voetbalcompetities (Duitsland, België en Italië), waar bij gokbendes spelers omkochten om de uitsla gen van wedstrijden te beïnvloeden. De KNVB juicht het onderzoek toe. tl Met zijn eerste zege van het seizoen heeft Jan Ullrich zijn criticasters de mond ge snoerd. De Duitser, die zijn seizoenstart steeds weer uit stelde, zette de lange indivi duele tijdrit in de Ronde van Italië met machtsver toon naar zijn hand. Ivan Basso verstevigde met een tweede plaats zijnleidersposi- tie. mL I Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 8; Gezondheid: 9; Radio Televisie: 11; Zeeland: 13, 15, 17, 18 en 19; Sport: 20 en 21, Re dactie Reactie: 22; Auto: 23 en 25 (Advertentie) Minister Verdonk en premier Balkenende staan de pers te woord na him overleg in het Torentje over de kwestie Ayaan Hirsi Ali. Ook de vice-premiers Brinkhorst en Zalm waren bij het gesprek aanwezig. foto Wiebe Kiestra/ANP Weststrate. Of ook de hele LR-fractie in dat onderzoek wordt meegenomen, is niet dui delijk. Van der Hoest onderstreepte dat de fractie vierkant achter de uit latingen van Weststrate blijft staan. (Advertentie) Het eerste patrouilleschip moet rond 2010 worden opgeleverd en het vierde in 2011. Midden 2012 is oplevering van het logis tiek ondersteuningsschip voor zien. „Het is uitzonderlijk dat twee projecten van deze grootte parallel lopen", zegt Van Ameij den. „Dat is nieuw voor ons en voor de marine." Toch is het niet nodig de werf in Vlissin- gen-Oost uit te breiden. Nu zijn daar het amfibisch transport schip Johan de Witt en vier kor vetten voor Indonesië in produc tie. De patrouilleschepen zijn wat kleiner dan de korvetten en de opvolger van de Zuiderkruis is zelfs nog wat groter dan de Jo han de Witt. Van Ameijden: „Het past net. We hoeven de bouwhal niet te vergroten." Voor de bouw gaat de werf per soneel inlenen, zoals nu ook ge beurt. Van Ameijden verwacht de piek van de werkzaamheden in 2009 en 2010. Hij vindt het 'erg verheugend' dat de KSG zijn 'huisklant' voor lange tijd aan zich weet te binden. De di recteur denkt dat ook in het bui tenland veel belangstelling be staat voor de aanschaf van ver gelijkbare patrouilleschepen. i (post)banV:rei;eningnummei. i Kijk op ivwv/.pzcn/abonneren, bel gratis 1 0S00 - 0231231 of stuur deze bon naar: i PZC, afdeling lezersservice i Antwoordnummer 713. t' voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedtag van mijn tekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad. \J Noteert u mij voor een vast abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 20,55)". per kwartaal met automatische incasso 59,75)". O per jaar met automatische incasso 229,20)". met gratis PZC-paraplu S'VMóSSUSSSSSO' het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1