PZC Bushaltes worden toegankelijker Radio Popular nu legaal in de lucht Jongeren, ouderen en zwartlopers Lintje voor oud-burgemeester Ontpolderen biedt veel nieuwe kansen Zorgcentrum krijgt sportzaal Fietsexcursie Oud-Sabbinge weekenddiensten Metamorfose voor hotel Goes Gehandicapten moeten gemakkelijker gebruik kunnen maken van openbaar vervoer Motordagen in Sluiskil VLISSINGEN - Het weer was goed, de sfeer was goed, de route was goed. Van daar dat de avondvierdaagse in Vlissingen dit jaar maar weinig uitvallers telde. Ook de EHBO'ers konden de armen over elkaar houden. „Ruim negenhonderd mensen hebben mee gelopen", vertelt Adrie Meerman van wan delvereniging de Vrolijke Tippelaars, die de tocht organiseerde. „Vooral de tocht van vijf kilometer was populair. Niet al leen kinderen deden mee, maar ook oude ren." En, ja echt, zwartlopers. „Daar is geen ont komen aan. Drie euro vijftig inschrijfgeld hebben ze er niet voor over. Gelukkig kan dat de pret niet drukken. We geven ze ge woon geen medaille. Zingen deren ze wel." Gisteravond was de vierde en laatste dag. De stoet liep vanaf de Singel een rondje via de Nolle, Bossenburg, Badhuistraat en weer terug de Singel op. Van daaruit zette de stoet met vlaggen en muziek van de Del taband haar tocht voort naar Baskens- burg. foto Ruben Oreel vrijdag 19 mei 2006 door Rinus Antonisse OOSTKAPELLE - Zeeuwen moeten veel meer de kansen op pakken die nieuwe getijdenna- tuur biedt. En niet, zoals van ouds, het water alleen maar als een bedreiging zien. Goed om gaan met het water betekent meeliften met natuurlijke pro cessen. Commissaris van de koningin W. van Gelder (CDA) en gedepu teerde M. Kramer (PvdA, na tuur en water) grepen gisteren de opening van het museum voor natuur en landschap Terra Maris aan om méér begrip te vra gen voor ontpoldering. „Met de natuur aan tafel zitten, al is ,dat niet altijd even makkelijk", zei Van Gelder. Hij dook in de historie: in de Gouden Eeuw richtten de Zeeuwen de blik zeewaarts en profiteerden van het water. Na die glorietijd werd de provincie een sterk grondgebonden land- bouwgewest, met de rug naar het water, dat vooral als bedrei gend werd beschouwd, als een vorm van rampspoed. Van Gelder wees op een ogen schijnlijke tegenstelling: zee en land. „Zeeuwen zijn door en door verbonden met de zee en le ven tegelijkertijd met vrees voor die zee." Hij acht het alleszins de moeite waard daarin verande ring te brengen. „Verandering hoeft geen bedreiging te zijn, maar biedt kansen op gebieden als economie, voedselproductie, recreatie en cultuur." De commissaris raadde iedereen die met ontpoldering in de maag zit aan om méér naar de historie te kijken. Een honderd jaar oude kaart van de provincie ont hullend, merkte hij op: „Ik zie daar bijzonder veel meer water op. Zeeland was echt meer Zee land." Gedeputeerde Kramer beklem toonde de noodzaak om nieuwe getij dennatuur te combineren met andere belangen. Dat kan volgens hem ook prima en hij noemde als voorbeeld Perkpol- der. „Een ontpolderingsproject waar je niemand over hoort. Daar ontstaat niet alleen getij- dennatuur, maar ook een nieuw dorp op het veerplein, er W den binnendijkse vormenvans creatie ontwikkeld en de kp Kloosterzande wordt sterkt." Kijkend naar de deltawató] op een kaart van nu, ondgf streepte de gedeputeerde j noodzaak wat te doen aan problemen die de deltawerk hebben veroorzaakt (zandhov ger, algenellende, achteruitga waterbekkens). „De deltas ken zijn een oplossing van vil tig jaar geleden, waarbij de vb! ligheid terecht voorop stoad- We moeten nu naar een con®! natie van oplossingen. Het ve binden van de wateren is goj] voor de natuur, ook voor aqui; cultuur, recreatie en wonen,® vernieuwende vormen vanarcti tectuur." Beide bestuurders waren ii men met het nieuwe Terra Ife. ris, opvolger van het Zeeusi Biologisch Museum. Vooraf C. Kostense van stichting He! Zeeuwse Landschap overzicht van de lange wegè moest worden afgelegd om h museum voor natuur en laai schap - in de oranjerie van ka- teel Westhove tussen Oostkapé- le en Domburg - van de grond* tillen. „De ontstaansgeschiedenis vs Zeeland in de laatste duizec ?oei jaar is zo boeiend, indrukwd kend en uniek in de wereld, k het eigenlijk vreemd is dat dg nog geen kenniscentrum, ge *êr 1 museum aan gewijd was", aio seva' Kostense. sn t [der progi de Ui OUD-SABBINGE - Natum© numenten houdt zaterdag e 3231 fietsexcursie in de omgevia zien van Oud-Sabbinge. De tochtte gint om half twee bij gaardterras Van Buiten Uit aa de Bouwputseweg 1 in Oud-Saü binge, en leidt langs de Middd- platen (Veerse Meer), de Wests- schenge en de bloemdijken rod Oud-Sabbinge. Opgeven ks via www.natuurmonumenteii of via de Zeeuwse de,0113-655268. zaterdag 20 en zondag 21 mei 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Walcheren Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tij dens feestdagen) De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Bats, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst en Van der Male. vrij. 17.30- ma. 8.00 uur: G. C. M. RullensDorpsstraat 2, Oostka- pelle, tel. (0118) 581276. Tandartsen Walcheren H. Boot, Rentmeesterlaan 65, Middel burg, tel. (0118) 615306. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen Vlissingen, don. 20.00-zat. 20.00 uur: J. van Dierendonck, tel. (0118) 471140. za. 20.00 uur - ma. 8.00 uur: H. de Pundert, tel. (0118) 471140. Middelburg, vrij. 21.30-zon. 21.30 uur: M. de Jonge, tel. (0118) 616761 Dierenartsen Landbouwhuisdieren: tel. (0118) 633803. Kleine huisdieren: Mw. J. Oostenbrug en M. Koster,Oud! Domburgseweg 33-a, Oostkapelle, (0118)581443. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18 Landbouwhuisdierenpraktijk Wal cheren (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33a te Oostkapelle tel. (0118) 633803, za.en zo. visites aanmelden van 08.0Q-09.M uur. Dierenartsenpraktijk Meliskerke R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Vogel- en Egelopvang De Mikke Het hele weekend bereikbaar onderö. 0118 628288. Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: Zaterdag 10.00-17.00 uur: Apotheek Hummelen, Markt 69, M:d« burg, tel. (0118) 612134. Apotheek Ringeling, Lange Delft 133, Middelburg, tel. (0118) 612538. 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek Paauwenburg, Dreesstraa! 2a,Vlissingen, tel. (0118) 470717. Thuiszorg Stichting Werkt voor Ouderen (vol zorg thuis), tel. 06-51422232. Zorgstroom Voor gezinsverzorging, wijkverpleginj en uitleen verpleegartikelen, tel. 0118-684000. BOK bij h lent '"lijn Welf leve anal; (an pleir Eind iele door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Een fit nesscentrum in een instelling voor ouderenzorg en revalida tie. Stichting Voor Regionale Zorgverlening wil de bewoners van 't Gasthuis in Middelburg uit hun kamers en op de sportap- paraten krijgen. 't Gasthuis opent vandaag een sportruimte waar bewoners, re- validatiegasten en ouderen uit de omgeving sportief kunnen be wegen. Miss Nederland 2003 Sanne de Regt krijgt de eer de apparaten uit te proberen, aan gemoedigd door de presentator van het Avro-televisieprogram- ma Nederland in beweging, Karl Noten. Voor de opening om 15.30 uur worden enkele apparaten tij delijk in de hal van 't Gasthuis opgesteld. De sportruimte is echter op de eerste verdieping, bij de fysiotherapie. De me dewerkers van die afdeling be geleiden de sporters ook, maar directeur F. Bordui verwacht dat de toeloop al vlot groot ge noeg is om mensen met sportop- leidingen als het Cios aan te trekken. Net als het Grand Café van 't Gasthuis heeft het fitness centrum een openbare functie. Mensen van 55 en ouder kunne] er sporttijd boeken, wel een tarief dat nog moet word® vastgesteld. Voor Gasthuisbewo ners is het gebruik gratis. „Stichting Welzijn Oudere Middelburg heeft de belang# ling in de omgeving onderzo® en zegt dat die aanzienlijk is. vertelt Bordui. Het centrum is niet voor ieder een: „Mensen moeten wel iets hebben met 't Gasthuis", vinè Bordui. De apparaten zijn zeer eenvou dig te bedienen en trainen meerdere spiergroepen. SVB betrekt de formule van Re press te Raamsdonksveer, d* sportcentra inricht voor bijzon dere doelgroepen en locaties aJ winkelcentra en gevangenissen Als de 'beginfouten' van sportformule er in 't Gast!© zijn uitgehaald, krijgen de oven- ge zeven SVRZ-centra de sportvoorziening. Waarschijnlijk het eerst bij <j! grotere centra, zoals Ter Valei? in Goes en Ter Schorre in Ter- neuzen, verwacht Bordui. W kan enkele maanden op zich la ten wachten, maar niet veel la* ger, zegt de directeur. GOES - Hotel Goes Van der Valk wacht een gedaantewisse ling. Het hotel krijgt een luxere, eigentijdsere uitstraling en gaat het aantal vergaderzalen en ka mers fors uitbreiden. P. van Vliet, bedrijfsleider van Hotel Goes, denkt voor het einde van het jaar al veertien extra ka mers erbij te kunnen hebben. Hotel Goes telt momenteel 120 kamers. Dat moeten er 160 wor den. Het aantal vergaderzalen, nu zeven, wordt waarschijnlijk verdubbeld. De werkzaamheden zullen niet in één keer worden uitgevoerd, maar in drie of vier stappen. „Wij werken in een con- tinu-bedrijf en kunnen onmoge lijk voor kortere of langere tijd sluiten", verklaart Van Vliet. Hij streeft ernaar 'alles' binnen nu en drie jaar af te hebben. Het precieze tempo waarin de ver bouwing en uitbreiding zullen plaatsvinden, wil Van Vliet la ten afhangen van de ontwikke lingen in de markt. Hij is daar optimistisch over gestemd. „Ten zij de wereldeconomie in elkaar stort of er weer zoiets iets ge beurt als 11 september 2001, met die aanslagen in New York en Washington. Niemand kan dat voorzien." Van Vliet vreest in elk geval niet dat de plannen voor nieuwe hotels in Goes, on der meer in het oude GAK-kan- toor bij de binnenstad en in het Stationspark, zijn bedrijf in de wielen zullen rijden. Hotel Goes heeft het voordeel tot een lande lijke keten van naam te beho ren, Van der Valk. „Omdat ons hotel toch anders is dan de mees te in de omgeving, zitten wij va ker vol", geeft hij aan. Op de schets van het toekomstige Ho tel Goes is onder meer te zien dat het bedrijf een heel andere, overdekte entree met daarach ter een nieuw zalencomplex krijgt. Aan de achterzijde, links, is een tweede, langgerekte hotel vleugel geprojecteerd. Het ont werp is van Algra Marechal architecten B.V. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De provincie gaat de toegankelijkheid van haltes in het openbaar vervoer aan pakken. Als daarvoor begin december een halteplan klaar ligt, kan beroep worden gedaan op extra geld van het Rijk. „Er is ons alles aan gelegen zo snel mogelijk met een goed plan te komen", zegt gedeputeerde M. Ie Roy (PvdA, Openbaar Ver voer). De bedoeling is dat het open baar vervoer in 2010 integraal toegankelijk is voor mensen met fysieke beperkingen en slecht zienden. In de concessie aan vervoerbe drijven houdt de provincie daar nu al rekening mee, aldus Le Roy. Maar je hebt niets aan een toe gankelijke bus als je bij bepaal de haltes niet kunt in- of uitstap pen, stelt consulent J. Westdorp van het Zeeuwse patiëntenplat form Het Klaverblad. „Het is dringend gewenst dat de toegan kelijkheid van bussen en de toe gankelijkheid van haltes gelijk opgaan." Dat vindt ook minister Peijs (CDA, Verkeer en Waterstaat). In een brief aan de Tweede Kamer meldt zij dat ze 87 miljoen euro extra uittrekt voor het toegankelijk maken van haltes in het stads- en streek- SLUISKIL - In het weekend van 17 en 18 juni worden in Sluiskil de jaarlijkse motorda gen gehouden met onder meer een motormarkt, quadriding en een optreden van een motor- stuntteam. Verder is er veel mu ziek op het podium in de Nieu we Kerkstraat, waaronder de rockband Surrender. Zaterdag start het programma om 10.00 uur met de motor- markt. De afsluiting is zondaga vond om 18.00 uur. Voor meer informatiezie: www. motor da- gensluiskil.nl vervoer. Ze verwacht dat de OV-autoriteiten - in Zeeland is dat de provincie - daarvoor ui terlijk op 1 december een halte plan inleveren. Dat moet wor den opgesteld in samenwerking met gemeenten, die in Zeeland 70 procent van de haltes behe ren, waterschappen (12 pro cent), Rijkswaterstaat (4 pro cent) en organisaties van gehan dicapten en ouderen. Zelf heeft de provincie 14 procent van de haltes in beheer. „Ik ben blij met de hoogte van het bedrag", reageert Le Roy. „De problematiek moet niet wor den onderschat. Vooral in het buitengebied heb je allerlei hal tes met stoepjes, waarvoor bij voorbeeld een helling moet ko men. Denk ook aan de onlees baarheid van busbordjes vanwe ge veel te kleine lettertjes. We moeten in de huid kruipen van mensen met een visuele, verstan delijke of lichamelijke handicap om te kijken welke verbeterin gen nodig zijn." Het Klaverblad kan ruim op tijd aangeven welke haltes in ieder geval moeten worden aange pakt. Net als Peijs erkent Westdorp dat volledige toegankelijkheid van de haltes niet mogelijk is. De minister wil dat in 2010 onge veer 46 procent van alle haltes in Nederland is aangepakt. Uit gaande van het huidige reisge drag zou daardoor 68 procent van de Nederlanders met een vi suele of lichamelijke beperking zonder problemen kunnen in- en uitstappen. Westdorp zou dat percentage wel hoger willen zien, maar stelt ook dat in Zeeland sommi ge haltes niet toegankelijk te ma ken zijn. „Als ze op een dijk lig gen, begrijp ik dat dat heel moei lijk wordt." De aanpassing in stedelijk ge bied kost gemiddeld 13.500 euro per halte en landelijk gebied 8500 euro. Uit het halteplan dat de provin cie in overleg met de andere weg- beheerders en Het Klaverblad opstelt, zal uiteindelijk blijken hoeveel extra geld in Zeeland nodig is. geleden. Een aantal Walcherse radiofreaks startte in 1977 een illegaal zendertje. Beilo: „We waren op vrijdagochtend in heel Walcheren te beluisteren. Dat tijdstip was bewust gekozen, want dan zond de Evangelische Omroep uit op Radio 3. En die draaiden niet veel muziek. Po pular bleef groeien, totdat het in 1983 fout ging. We opereer den vanaf verschillende lo caties, om de pakkans zo klein mogelijk te maken. Maar in Serooskerke begonnen omwo nenden te klagen over storingen in hun radioapparatuur. De poli tie spoorde ons op en nam voor zevenduizend euro spullen in be- slag." Een deel van de Popular-mede- werkers liet zich niet kisten en zette met nieuwe spullen de ille gale uitzendingen vanaf Walche ren voort. De toenemende kans op boetes verdreef de radiopira ten echter al snel naar België. „Ongelooflijk wat daar allemaal mocht. In 1984 zijn we naar Wa tervliet - vlakbij IJzendijke - verkast. Vanuit Watervliet kon den we Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren bereiken." Zendmast De adverteerders wisten Popu lar steeds beter te vinden en dus kwam er flink wat geld in het laatje. De aanschaf van een veer tig meter hoge zendmast ver grootte het bereik tot de hele provincies Zeeland en Oost- Vlaanderen. Naast muziek bracht Popular ook steeds meer nieuws en reportages. „Vanaf 1985 waren we de hele week in de lucht. Nieuws haalden we eerst van andere media. Ja, dat was jatten, maar er waren voor ons geen andere middelen. La ter zijn we voor regionaal nieuws veelal zelf op pad ge gaan", zegt Beilo. De toenemende aandacht van adverteerders en het gebruik van nieuws van andere media was met name de Nederlandse Dagblad Pers een doorn in het oog. En dus klonk er gejuich vanuit de journalistieke wereld toen in 1986 de apparatuur an dermaal in beslag werd geno men. Beilo: „We hebben daarna nog wel nieuwe spullen gekocht, maar na een paar maanden was het geld op." Twintig jaar later zijn de uitzendmogelijkheden dankzij internet een stuk een voudiger geworden. De twintig medewerkers van Popular wer ken vooral vanuit huis, een enke ling maakt gebruik van de stu dio's in Aardenburg en Mijd recht. De oude formule is echter overeind gebleven: Popular draait voornamelijk muziek uit Nederland en België. En er is weer plaats voor nieuws, dat nu legaal wordt betrokken van een Nederlands en Vlaams persbu reau. Ook komen er historische programma's van vroegere zee zenders aan bod. Zie ook www.radiopopular.be. der zin om nog de risico's te lo pen die er waren in de tijd dat de piratenzenders in Zeeland el kaar naar het leven stonden. Maar de honger om plaatjes te draaien is altijd gebleven. Een aantal initiatiefnemers van het eerste uur stak daarom begin dit jaar de koppen bij elkaar om Radio Popular nieuw leven in te blazen. „Dat ging betrekkelijk eenvoudig. Zo hebben we onze zender ondergebracht in een stichting. En via internet kan ei genlijk iedereen een radiozen der beginnen. Op deze manier lo pen we ook geen risico meer dat onze apparatuur wordt afgeno men", vertelt Walter Beilo (42) uit Vlissingen, één van de twin tig medewerkers van Radio Po pular. Hoe anders was het dertig jaar door Raymond de Frel AARDENBURG - De charme van piratenzender Radio Popu lar was voor de makers in de ja ren zeventig en tachtig vooral dat ze iets deden wat niet mocht, maar via slinkse wegen toch kon. Eerst vanaf verschil lende plaatsen op Walcheren, la ter vanuit het Vlaamse grens- plaatsje Watervliet werd nieuws en muziek de ether ingeslingerd. Totdat in 1986 het doek viel, na dat de apparatuur in beslag was genomen. Maar twintig jaar na de laatste uitzending is Radio Popular weer terug. Legaal wel teverstaan, via internet. De piraten van toen zijn eerlij ke, hardwerkende matrozen ge worden. Ouder, wijzer en zon- door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Oud-burge meester A. de Bruijn van de ge meente Veere is gisteren be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Zij kreeg de eremedaille gistermiddag in Middelburg opgespeld door commissaris van de koningin W. van Gelder. De Bruijn is in 1982 raadslid geworden in de gemeente Ech- teld, waar ze na vier jaar het raadslidmaatschap verruilde voor het wethouderschap. Dat deed ze totdat ze in 1993 burge meester werd van Valkenisse. Na de gemeentelijke herinde ling in 1997 werd zij de eerste burgemeester van de nieuwe gemeente Veere. Haar voor naamste taak was de nieuwe gemeente een duidelijke identi teit te geven zonder afbreuk te doen aan de kenmerken van de dertien totaal verschillende kernen. Vorig jaar oktober legde ze haar functie neer, om met ver vroegd pensioen te gaan. Bij haar afscheid werd ze uit ver schillende hoeken geprezen voor de manier waarop zij een 'Veere-gevoel' heeft weten te creëren. De Bruijn zou aanvan kelijk tijdens de Lintjesregen worden benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, maar omdat ze toen op vakan tie was, vond de uitreiking gis teren plaats. Oud-burgemeester A. de Bruijn van Veere kreeg gisteren een koninklijke onderscheiding van com missaris van de koningin W. van Gelder. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 16