'nderzoek naar parkeerbeleid Loodsensteiger kan weer vijftig jaar mee Als er geen opvolgers zijn, is het voorbij iiddelburg wil meer plekken voor auto's aan oostkant van de stad 'ixet verkoopt dit jaar weer vuurwerk Open tuindagen |in Waasland Heropening na restauratie Vrouw zwaargewond bij val Eis drie jaar voor misbruik kleuter Aanrijding in Middelburg Opname geëist tegen veelpleger De Kanaalweg knapt langzaam maar zeker op Al Nadia Berkelder jDDELBURG - Heeft Middel burg genoeg parkeerterreinen? „En liggen die terreinen wel op legoede plaats? Dat zijn vragen Bie moeten worden beantwoord tiddels een nieuw onderzoek. We willen weten wie waar par ted en waarom", zegt wethou- ~~Fi SEROOSKERKE - Het ziet er naar uit dat de komende jaarwis seling voor het eerst sinds twee jaar weer vuurwerk wordt ver kocht in Serooskerke. Burge meester en wethouders van Veere geven een bouwvergun ning af voor twee betonnen vmirwerkbunkers bij bouw markt Fixet aan de Honde- agenda Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-maïl: redwalch@pzc.nl Maurïts Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl der F. Streng (WD, verkeer). „De parkeerterreinen en gara ges liggen nu allemaal aan de westkant van de stad. Als straks de N57 klaar is - en ik hoop echt dat het doorgaat - komt al het verkeer juist aan de oostkant van de stad binnen. We willen daarom nu nadenken over een oplossing." Het is de bedoeling dat er straks minder auto's over de Kaaien- route rijden. Daarom is het van belang om parkeergelegenheid aan de oostkant van de stad te maken. „Want anders rijdt straks nog iedereen dwars dooi de stad op zoek naar een par keerplaats." Buiten de stad Streng zegt te willen stimuleren dat mensen die een dagje naar Middelburg komen, hun auto buiten de stad parkeren. Uit het onderzoek moet blijken waar het beste overloopterreinen ge maakt kunnen worden om dat te realiseren. „Op die manier kunnen de mensen die in de stad wonen of werken, hun plekje houden." Verder moet uit het onderzoek blijken welke mensen een bekeu ring krijgen en of dat is omdat ze verkeerd geparkeerd staan of omdat ze geen kaartje hebben gekocht. „Is dat omdat ze niet weten dat ze moeten betalen? Ik vind het niet sympathiek dat mensen die gezellig een dagje Middelburg hebben gedaan, een bon onder hun ruitenwisser vin den als ze terugkomen." Onlangs bleek al uit onderzoek dat de parkeergarage onder het stadskantoor nauwelijks ge bruikt wordt door mensen die in de binnenstad moeten zijn. Al leen medewerkers van de ge meente en het waterschap Zeeuwse eilanden parkeren er hun auto. Om het gebruik van de garages te stimuleren, komt er een nieuw systeem om bezoe kers de weg naar de parkeerkel ders te wijzen. Het huidige parkeerbeleid in Middelburg werd in 2002 inge voerd. Voor elke parkeerplaats in de binnenstad moet worden betaald. Voor die tijd was de stad verdeeld zones voor bezoe kers en vergunninghouders. Be paalde straten waren toen gere serveerd voor mensen met een vergunning. Voor het onderzoek staat een budget van 50.000 euro. De CDA-fractie heeft al aangege ven dat bedrag te hoog te vin den. „Daar hebben ze gelijk in", erkent de wethouder. „Ik vind ook dat zo'n onderzoek goedko per moet kunnen." Eigenaar A. Passenier denkt zo snel mogelijk te beginnen met Jhet aansluiten van de sprinkler- rpr',{installatie. „De betonnen gara- ^"Iges staan al een tijdje op hun ipiek", laat hij weten. Ze worden aid, omdat de deuren niet het perceel van Meijers HtStaalbouw mogen wijzen. [Meijers Staalbouw is het niet fens met de komst van de vuur- jerkopslag. Het bedrijf vreest |n onveilige situatie en denkt fat de de bedrijfsactiviteiten op laar eigen terrein beperkt kun- U worden door de aanwezig- {eid van de bunkers. Iet Veerse college legt die be waren naast zich neer. De plek an de bunkers voldoet volgens lirgemeester en wethouders |an de wettelijke veiligheids- porschriften. Ook schrijft de ge- ieente dat de bunkers de huidi- b activiteiten op het terrein an Meijers Staalbouw niet be- [mmeren. Iet bedrijf kan nog bezwaar ma- ;en tegen de vergunning, maar rilde gisteren niet reageren op iet besluit. STREEKACTIVITEITEN IMIDDELBURG - Café Bommel, 22.00 jr. That was yesterday, muziek uit de (jaren 70. '80 en '90; VLISSINGEN - Coosje Buskenstraat/ icheldeplein, 8.00 - 16.00 uur: Week- fmarkt; Open Hof, 9.00 uur: Hatha yoga m 10.35 uur Power yoga; TEKENE - In het pinkster- Jweekeinde zetten vijftien tuin- leigenaars in het Waasland hun |hek weer open voor het publiek. let concept is hetzelfde als voor- aande jaren alle tuinen zijn ge pend op 3,4 en 5 juni van 10.00 18.00 uur. De tuineigenaren zijn aanwezig om tuintips te ge ren. Informatie over de deelne- tuinen is te vinden op ïïm.opentuinenwaasland. be. Henk van Hoepen (links) en Kees Geuze van de Stichting Behoud Loodsensteiger Vlissingen bij de gerestaureerde steiger. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Hij is niet weg te den ken uit Vlissingen. De ruim tachtig jaar oude Loodsensteiger hoort gewoon bij de Scheldestad. Toch was het bijna an ders. Vijftien jaar geleden werd de stei ger op het nippertje gered van de sloop hamer. Afgelopen jaar is de steiger vol ledig gerestaureerd en vandaag wordt die feestelijk in gebruik genomen. De Loodsensteiger is omstreeks 1923 ge bouwd en is sindsdien nooit grondig ge restaureerd. „Er werd wel onderhoud aan gepleegd", zegt voorzitter Henk van Hoepen van de Stichting Behoud Loodsensteiger Vlissingen, „maar écht gerestaureerd was hij nooit." Een jaar of zes geleden liet de stichting, die de steiger beheert en exploiteert, de staat van de steiger onderzoeken. Daar uit bleek dat een restauratie noodzake lijk was. Er werd subsidie gevraagd en gekregen van de gemeente Vlissingen en Europa. Vier ton kostte de opknap beurt. „Toen vorig jaar april begonnen werd met de demontage van de steiger, vielen meteen al dingen tegen", zegt vi ce-voorzitter Kees Geuze. „Niet alleen moesten we achttien palen vervangen, er bleek ook veel hout onder het dek rot te zijn. En de ijzeren bouten waarmee de balken aan de palen zaten, waren bijna helemaal doorgeroest. Gelukkig hebben ze tachtig jaar geleden een hele goede steiger gebouwd. De balken zit ten niet alleen met bouten vast, ze zijn ook met uitsparingen in elkaar ge klemd. Dus zelfs als de bouten doorroes ten, stort de steiger niet meteen in." Het plankier, achttien palen en een deel van de constructie onder het dek zijn vervangen of gerestaureerd. De elektri citeitsleidingen die naar het kustlicht op de kop van de steiger lopen, zijn ook verlegd. „Normaal liepen die hier over het dek heen. Dat zag er zo rommelig uit. Nu zitten ze onder het plankier en daardoor heeft de steiger een veel strak kere uitstraling gekregen. Bovendien kan hij weer een jaar of vijftig mee." Zowel het Nederlandse als het Vlaamse loodswezen maakt vandaag de dag ge bruik van de steiger. Maar ook dat is niet altijd vanzelfsprekend geweest. „De steiger is in 1923 gebouwd voor het loodswezen", vertelt Van Hoepen. „Het heeft verschillende beheerders gehad, maar de steiger is altijd in gebruik ge bleven en goed onderhouden." In 1988 werd het loodswezen verzelfstandigd. foto Ruben Oreel Er werd een nieuwe, drijvende steiger in de Koopmanshaven gebouwd en daar mee werd de oude steiger overbodig. „De eigenaar, het Directoraat Scheep vaart en Maritieme Zaken (DGSM) wil de ervan af, maar niemand wilde hem overnemen", zegt Van Hoepen. En zo werd op 26 juni 1991 het besluit geno men dat de steiger gesloopt zou worden. Op het moment dat de eerste twee palen doorgezaagd werden, sprongen Vlissin- gers met hart voor 'hun steiger' in de bres om hem van de ondergang te red den. De Stichting Behoud Loodsensteiger Vlissingen werd opgericht. Uiteindelijk kreeg de stichting de gemeente zo ver dat Vlissingen officieel eigenaar werd, maar dat de stichting het beheer en de exploitatie voor haar rekening zou ne men. Inmiddels huurt zowel het Nederlandse als Vlaamse loodswezen weer een deel van de steiger. Leidsters zondagsschool al decennialang actief door Edith Ramakers WESTKAPELLE - Veertig, vijf tig jaar geleden kwamen er nog 240 kinderen naar de zondags school in Westkapelle. Tegen woordig tellen de leidsters ruim dertig kinderen in de leeftijd van vier tot twaalf jaar. In het begin waren er twintig leidsters actief en nu nog maar vier. Twee leidsters van het eerste uur, Jo van der Welle (veertig jaar zondagsschool) en Jo Lie- vense-Hendrikse (vijftig jaar leidster), worden zondag voor hun inzet voor de school in de bloemetjes gezet. „Je krijgt veel voldoening van je werk. De kinderen hebben ver trouwen in ons. Maar eerlijk is eerlijk. Als er zich vandaag een opvolgster zou melden, zou ik er mee stoppen. Vijftig jaar is een behoorlijk lange tijd zegt Lie- vense. De zondagsscholen hebben het zwaar. Overal in het land wor den ze gesloten. Hier en daar ontstaan kindernevendiensten. „Maar daar willen we niet naar toe. De nevendienst gebeurt tij dens kerktijd. Wij willen juist dat de zondagsschool onafhan kelijker van de kerk bestaat", zegt Van der Welle. De zondagsschool is ooit opge richt om kinderen die niet naar Jo Lievense (links) en Jo van der Welle zijn respectievelijk vijftig en veertig jaar leidster van de zon dagsschool in Westkapelle. foto Ruben Oreel de kerk gingen, toch bijbelken nis te laten opdoen. „Tegenwoor dig hebben veel kinderen die naar de zondagsschool gaan een kerkelijke achtergrond. We staan open voor alle geloven. Maar de meeste mensen hier in Westkapelle zijn Nederlands hervormd. Hier zijn amper ka tholieken of moslims. Maar ie dereen is welkom." Toen ze nog prille leidsters wa ren, had de zondagsschool veel weg van een kerkdienst. De kinderen moesten stil zijn en luisteren. Van der Welle: „De kinderen stelden geen kritische vragen. Ze slikten veel. Nu vragen ze zich af hoe wonderen kunnen ontstaan en waarom ze gebeuren. Kinderen zijn spon taner geworden. Er is veel meer interactie. Dat vind ik pretti ger." Gerustgesteld Zij hebben de ervaring dat het geloof jongeren bezighoudt. Drie weken geleden nog vroeg een jongen van twaalf jaar of je altijd moest bidden met je han den toe en je ogen dicht. Want hij deed dat niet altijd. „Hij was gerustgesteld toen ik vertelde dat je overal en altijd kunt bid den. Een andere jongen zei dat hij had gebeden voor een vriend je dat ernstig ziek is. Hij hoopt dat hij nu geholpen wordt door Jezus." Lievense is inmiddels 70 jaar, Van der Welle 58. Lievense: „De andere leidsters zijn ook al 45 en 52 jaar leidster van de zon dagsschool. Als een van ons stopt en er is geen opvolging, dan is het voorbij." Dat zou een bittere pil zijn voor het team. „Het werk bestaat uit af en toe een uurtje op zondag middag en enkele uurtjes voor bereidingstijd. Je krijgt er veel voor terug. Nog steeds krijg ik op mijn verjaardag een kaartje van een jongen die ik in de klas heb gehad. Hij is nu rond de 28 jaar." vrijdag 19 mei 2006 OOSTKAPELLE - Een 89-jarige vrouw uit de gemeente Veere is gistermiddag rond drie uur zwaargewond ge raakt op.de kruising Landmetersweg/Grijpskerkseweg in Oostkapelle. De vrouw reed op haar snorfiets en kwam om nog onbekende redenen ten val. Ze liep daarbij zwaar hoofdletsel op. Een traumahelikopter uit Brugge heeft de vrouw naar het ziekenhuis vervoerd. MIDDELBURG - Een 27-jarige man uit Asse (B) bekende gisteren bij de rechtbank in Middelburg een vijfjarig meis je seksueel te hebben misbruikt. Officier van justitie, H. Benaissa, eiste drie jaar gevangenisstraf, waarvan negen maanden voorwaardelijk, met verplicht reclasseringscon- tact. Ook vond ze bewezen dat de verdachte in het bijzijn van het meisje en haar achtjarige broertje op 31 december in de ouderlijke woning in Sas van Gent had gemastur beerd. De pedofiel was de oppas van de kinderen, als de ouders weg waren. Tijdens een studioverhoor had het slachtoffertje verteld dat de verdachte vieze dingen met haar had gedaan. De strafbare feiten kwamen aan het licht toen het broertje aan zijn ouders vertelde dat de man op oudejaarsavond naar een pornofilm had gekeken en zichzelf had bevre digd. Vervolgens had de verdachte bekend. De man was volgens de psycholoog toerekeningsvatbaar. De rechtbank doet op 31 mei uitspraak. MIDDELBURG - Op de kruising Zacharias Jansenstraat, Koningin Emmastraat in Middelburg vond gistermiddag rond vijf uur een aanrijding plaats tussen een personen auto en een fiets. De 21-jarige automobiliste uit Rotter dam reed over de Koningin Emmastraat en wilde de krui sing oversteken in de richting van de Prins Mauritsstraat. Daar reed de 16-jarige fietser uit de gemeente Veere te gen haar auto aan. De jongen is ter controle per ambulan ce overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. MIDDELBURG - Officier van justitie J. Zondervan heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg de plaatsing van een 32-jarige inwoner van Zierikzee in een Inrichting voor Stelselmatige Daders voor de duur van twee jaar geëist. De ISD-ïnaatregel was het gevolg van het plegen van huiselijk geweld, nadat de verdachte nog niet zolang in vrijheid was gesteld. Het slachtoffer diende een schade claim in van 1345 euro in. De mishandeling van zijn vrien din zou op 26 januari in Scharendijke plaats hebben ge had. De Zierikzeeënaar zou zijn partner hebben geschopt en geslagen, nadat hij flink had gedronken. Het slachtof fer zat onder de blauwe plekken. De vrouw trof de ver dachte laveloos in haar woning aan. Zijn agressie reageer de hij ook af op de wc-deur, waarin hij een gat sloeg. La ter had hij de vrouw, die was ondergedoken, via de tele foon bedreigd. De veelpleger beweerde op de zitting dat het precies andersom was gegaan. „Zij is begonnen met mij te slaan." Raadsman G. Veen sloot zich bij zijn cliënt aan. „Hij heeft zich moeten verdedigen. Alleen de vernie ling kan bewezen worden." De strafpleiter vroeg een straf gelijk aan het voorarrest. Dat verzoek werd afgewezen. De rechtbank doet op 31 mei uitspraak. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - „Het is hier wel kaal zeg", merkt de kersver se wethouder Frank Streng op tijdens een wandelingetje over de nieuwe Kanaalweg in Middel- buig. Dat wordt nog anders, verzekert ambtelijk projectleider Rob Kosters het gezelschap even la ter. Op het wandelpad worden nog bomen geplant, straks, in het najaar. De nieuwe wandelpromenade maakt inderdaad een desolate indruk. Grijs asfalt, grijze ste nen. Fietsers worstelen er don derdag tegen de zuidwester die met kracht zes over het kanaal komt aanblazen. Een paar minuten eerder heb ben Streng en zijn collega Han- nie Kool-Blokland de weg offici eel in gebruik genomen door sa men een stukje over het nieuwe fietspad te steppen. „Straks, als de bomen er staan zal het er groener uitzien", zegt Kool in haar toespraak. De gemeente hoopt dat dit jaar ook begonnen kan worden met de bouw van het eerste van drie kantoren langs het spoor. Dan moet het gebied tussen de Stationsbrug en de Schroebrug een stuk leven diger worden. Bij de Schroebrug staan nog hekken langs het fietspad. Die blijven voorlopig nog staan. Op die plek komt straks de de twee de Schroebrug, speciaal voor voetgangers. Daardoor moet de doorstroming van het autover keer verbeteren. Op de Schroe brug is dan genoeg ruimte ont staan om fietsers in twee richtin gen te laten rijden. Ze hoeven dan niet langer meer dan één keer de Schroeweg over te ste ken om over de brug te rijden. Niet alleen voor de fietsers gaat er iets veranderen. Het is bin nenkort voor automobilisten niet meer mogelijke om vanaf de Schroebrug linksaf te slaan richting het station. De afslag zorg voor opstoppingen en ge vaarlijke situaties. Het werd hoog tijd dat de Ka naalweg werd aangepakt, vindt Kool. „Vroeger moest je over hobbels en door kuilen. Vooral voor fietsers is de route langs het kanaal nu veel veiliger ge worden." Daarnaast is het ge bied volgens Kool erg opge knapt. „Het gebied had niet meer de uitstraling die je in een modern Stationsgebied zou wil len hebben." Noordweg 125, Serooskerke Wolcheren, 0118-593030, www.keesdenherder.n Openingslijden: dinsdag l/m vrijdag 9.00 - 17.30 uur, zalerdag 9.00 - 17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15