>zc !chap wijst visie Vlissingen af Aardbeienoogst gaat in vlammen op Schuif je stoel niet over het gouden knopje Wethouder Vlissingen stuit op een extra tekort van 5,3 miljoen euro tymeente kiest landwaartse kustversterking, waterschap zeewaarts Drie jaar cel eëist wegens lisbruik 9PEN DAG zaterdag 27 .Zeeland Zeeland Aanrijding Hoek Bijna 2000 euro voor Warchild Motorrijder zwaargewond Marten Toonderkamer in hotel Zevental Meliskerke kampioen zeeuwse almanak Navigatie zmmmmm Gratis inspiratie voor sad christelijk Nederland! jactie: 0113-315649 Upzc.nl yiTedactie@pzc.nl (Ltbus31.4460 AAGoes fesrtentie-exploitatie: Ifcnrd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; KjWS.VIaanderen: 0114-372770; llionaal: 020-4562500. 119 mei 2006 editie Walcheren urNadia Berkelder Wfindv van den Hurk JSSINGEN - Het eerste be- vanuit Vlissingen over akke schakels is gevallen: het kiest voorlopig voor iivaartse kustversterking bij tslduin. Met de boulevard wil wachten tot alle maatregelen papier staan. De raadsleden sn daarin mee. Het water- tap ziet daarentegen meer in twaartse versterking van de [weringen. Met uizondering d de plaatsen waar dat tech- ich onmogelijk is. (liefst had het stadsbestuur [Vlissingen voor alle kustvak- g even bedenktijd gehad, aar de tijd dringt voor West- n en het daarbij horende anenburgpark: de provincie dat gedeelte direct na 2007 sterken. Een landwaartse in- ep heeft effecten voor pavil- i De Vijgeter, Hotel West- a, tennispark De Nolle, re- atiepark Galgewei, de strand- de stranden, de vaar- ilen de wegen en parkeerter- nen achter de duinen. Dat is it niks, geeft ook het college ».Maar het is wel duurzaam, ewaartse versterking zou te ur zijn, en bovendien gevaar- gezien de nabije vaargeul. atte vinger jwel alle fracties lieten gister- ens een commissiever- lering blijken achter het colle- lestaan. Toch waren er kant- leningen. Van de Lokale Par- [Vlissingen, bijvoorbeeld, die ■gd toonde om de 'nat- [vinger-keuze'. we nu een keuze maken, de andere opties over- IDELBURG - Een 38-jarige roner van Wemeldinge heeft ins het Openbaar Ministe- drie jonge meisjes seksueel ïruikt. Officier van justitie jBoogert eiste gisteren bij de itbank in Middelburg tegen Iverdachte wegens verkrach- en het plegen van ontucht ejaar cel. het aan de officier ligt, be- altdeman 9544 euro schade- g aan de slachtoffers, de boerenzoon kwamen tus- 1997 en 2003 de meisjes uit dorp om de paarden te ver- jen. De verdachte zou zich bben opgedrongen aan de pu is. „Hij smeekte ze eerst om a kus, betastte de borsten van kwetsbare meisjes en daarna long hij ze tot gemeenschap, laraan ze geen weerstand kon- nbieden", vatte de officier de lendelicten samen. De seksu- handelingen begonnen toen meisjes 12, 14 en 15 jaar oud oen. Een van de slachtoffers op vijftienjarige leeftijd on- fenst zwanger van hem zijn y taakt. Zij pleegde abortus. De iL»n ontkende gisteren alle be- Buldigingen. fjppraak op 31 mei uitspraak. boord", zei R. Gomperts. „Vol gens ons is het standpunt te wei nig onderbouwd. Wij willen dat de zaak grondiger wordt beke ken." Diezelfde twijfel was te proeven bij de rest. Ook de RPCU wilde alle opties open houden. De VVD ziet de tennis banen liever niet verdwijnen en de PvdA wilde de financiën be ter verdeeld zien. Het waterschap Zeeuwse eilan den, verantwoordelijk voor het beheer van de zeeweringen, vindt dat overal waar het kan, voor zeewaartse versterking moet worden gekozen. Zo wordt voorkomen dat woningen moe ten worden gesloopt en bedrij ven moeten worden verplaatst. Alleen bij Westduin, waar het door de ligging van de vaargeul technisch niet mogelijk is om de zeewering te verleggen, moet de zeewering worden verhoogd, vindt het schap. In de verre toe komst kan dan altijd nog wor den beslist om de kust landin waarts te versterken. Het dagelijks bestuur van het waterschap vindt het onnodig en onwenselijk om nu al beslis singen te nemen over ingrepen die in de verre toekomst noodza kelijk zijn, zegt bestuurslid S. van 't Westeinde. „Je kunt nu wel bepaalde inzichten hebben, maar over vijftig jaar blijkt mis schien dat je het anders had moeten doen." Het waterschap wil daarom dat nu alleen plannen worden uitge werkt voor de twee kritische ge bieden op Walcheren: De West- kapelse zeedijk tussen Westka- pelle en Domburg, en Westduin bij Vlissingen. Honderd jaar De kust ten noorden van West- kapelle kan volgens Van 't West einde voor de komende honderd jaar veilig worden gemaakt door het binnentalud van de dijk te verstevigen. De dijk is nu niet bestand tegen overslaand water. Die methode zou in eerste in stantie ook in de dorpen Westka- pelle en Zoutelande toegepast kunnen worden. Verdere ingre pen zijn dan op korte termijn niet noodzakelijk. Van 't Westeinde vindt veilig heid belangrijker dan de kansen die het project biedt voor ont wikkeling van het achterland. Als een dijk of duin niet veilig is, moet die direct worden aange pakt, vindt ze. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft laten weten dat geld voor verbetering van de veiligheid pas beschikbaar komt, als de financiering voor verbetering van het achterland rond is. Het bestuur van het wa terschap vindt dat niet bespreek baar. De gemeenten Veere en Vlissin gen en het waterschap advise ren de provincie over zwakke schakels. Die neemt in septem ber een beslissing. De gemeente Vlissingen en de provincie hou den woensdag 14 juni een in spraakavond over het Zwanen burgpark. Dat zal zijn in wijk centrum Open Hof in Paauwen- burg. De brandweer had een flinke kluif aan het blussen van tweehonderd balen hooi bij een kleinfruitbedrijf in Buttinge. door Selma Osman BUTTINGE - Hooibroei, wie denkt daar nou aan? Kleinfruit- teler Bart Franke uit Buttinge kon gistermiddag nauwelijks be vatten dat in een mum van tijd 2500 kilo aardbeien door brand verloren zijn gegaan. Nota bene op de eerste verkoopdag. „Ze waren net rijp. Gisteren was het nog een plaatje om naar te kij ken, en nu dit." Witte rookwolken dreven rich ting Sint Laurens. Brandweerlie den zwoegden in hun dikke pak ken. Ze richtten waterstralen op een dubbele rij hooibalen tussen een tunnel en drie stellingen met aardbeien. Minder dan een etmaal nadat het vochtige hooi was neergezet, vloog het spontaan in brand. „Er was geen houden meer aan", vertelde Franke, die de brand om half twee ontdekte. „Ik heb de buurman gebeld en met mijn naïeve kop nog een slangetje aangesloten. Dat ligt er nog. In no time zag ik het vuur helemaal over het hooi glij den." Brandweerlieden van de korp sen Veere en -Middelburg/Vlis- singen zijn tot middernacht be zig geweest met het uit elkaar halen en het blussen van de tweehonderd balen hooi. Met vijf tankautospuiten en veertig brandweerlieden werd de brand bestreden. De slangen moesten over een afstand van 250 meter worden uitgerold, omdat de boomgaard ver van de brand- kraan verwijderd was. De poli tie regelde het verkeer over de Middelburgseweg, dat over de dikke slangen moest rijden. Aan het einde van de middag werd de weg afgesloten in verband met de veiligheid van de mensen die op de plek van de brand aan het werk waren. Tegen midder nacht ging de weg weer open voor verkeer. Strop Het zit teler Franke flink tegen. Twee jaar geleden raasde een junistorm over zijn kwetsbare fruit en vorig jaar is de oogst verregend. Dit jaar was hij vast besloten om zijn zomerkonink- foto Lex de Meester jes extra te beschermen. Daar om plaatste hij woensdag een tweede rij hooibalen naast zijn fruit. De brand betekent op zijn minst een strop van tienduizend euro, rekent Franke uit. Hij verkoopt zijn fruit langs de weg. Tweeder de van zijn aardbeien staat nog overeind. „Die stonden onder plastic en nog niet in bloei." Hij heeft er goede hoop op dat hij dat fruit over een week of drie nog kan verkopen. (Advertentie) mhangwagens bofen bo. •otfr. ^lers Dooiden' honda buitenboord motoren I skelterbaan Pr°efvQart zie onze advertentie 26 mei [nhangwagens boten Tkerkseweg 59, Middelburg www.zeelandaanhangwagens.nl Advertentie door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het werd slechts terloops gemeld: Vlissin gen komt nog eens 5,3 miljoen euro tekort. Wethouder C. Seij- bel (financiën) wilde de leden van de commissie gisteravond maar alvast waarschuwen voor de voorjaarsnota, die volgende week komt. Vlissingen miste al zes miljoen, bleek in november vorig jaar tij dens de begrotingsbehandeling. Met onder meer het verhogen van de afvalstoffenheffing, het verlagen en wegpoetsen van sub sidies en een nieuwe organisatie bij de gemeente zou dat goed HOEK - Op de N61 bij Hoek zijn rond half acht gisteravond zijn twee auto's op elkaar ge botst. Een 21-jarige automobilis te uit Ramskapelle (B) remde af. De 49-jarige automobilist uit Sint Oedenrode, die achter haar reed, kon niet op tijd stoppen. Niemand raakte gewond. moeten komen. Maar tijdens een doorkijkje in de voorjaarsnota ontdekte het college dat de be groting nog niet sluitend is. Ster ker nog, die komt nog 5,3 mil joen euro tekort. Bovenop die zes van vorig jaar. „Het ziet er slechter uit dan we hadden ge dacht", excuseerde de wethou der zich tegenover de commissie leden. „Ik ben er zelf ook ver schrikkelijk van geschrokken. Je ziet wel losse signalen, maar nu komt ineens het geheel in beeld. Daar zijn we door ver rast." Waaruit het tekort be staat, kan ze nu nog niet precies uitleggen. „In elk geval hebben wij niets over het hoofd gezien. De uitkering uit het gemeente fonds is danig gedaald. Dat is ook het geval met andere exter ne bronnen. Daar moeten we een structurele oplossing voor vinden. Dat doe je niet zomaar met een streepje hier, en een streepje daar." De mededeling was geen officiële. Seijbel wilde de commissieleden alvast voor bereiden op het ergste, als vol gende week woensdag de voor jaarsnota op hun bord komt. De vrije dagen van Hemelvaart kun nen ze gebruiken om zich over maatregelen te beraden. Vragen stellen kan tijdens de commissie vergadering van dinsdag 30 mei. Besluiten nemen doet de ge meenteraad op donderdag 8 en dinsdag 13 juni. Al die bijeen komsten zijn openbaar. (Advertentie) Genieten komt van Binnenuit U vindt ons aan de Schouwersweg 7 (ind. terr. Noordzak) Heinkenszand. 0113 561482 www.binnenuit.nl VLISSINGEN - Leerlingen van de Vlissingse scholenge meenschap Scheldemond hebben 1950 euro opgehaald voor hulporganisatie Warchild. Ze deden dat door tijdens een kunstfeest zelfgemaakte schalen, borden, kleding en kunstvoorwerpen te verkopen. Acht tweede klassen van alle schooltypen deden mee aan het project, waaraan tij dens de lessen culturele kunstzinnige vorming is gewerkt. De opbrengst wordt dinsdag overhandigd aan burgemees ter A. van Dok van Vlissingen. NIEUWE-TONGE - Een 51-jarige motorrijder uit Som- melsdijk is gisterochtend zeer ernstig gewond geraakt bij een aanrijding op de N215, de weg tussen Middelharnis en Nieuwe-Tonge. De aanrijding ontstond toen een 47-ja- rige automobiliste uit Nieuwe-Tonge de weg overstak, ter hoogte van de Oudelandsedijk. Hierbij zag zij vermoede lijk de motorrijder over het hoofd. Het slachtoffer werd gelanceerd, vloog door de ruit van de auto en belandde op de achterbank. Hij raakte hierbij zeer ernstig gewond en is met de traumahelikopter overgebracht naar het Eras mus Medisch Centrum in Rotterdam. De toedracht van het ongeval wordt door de politie onderzocht. SLUIS - Hotel de Dikke Van Dale aan de Sint Annastraat in Sluis vernoemt een hotelkamer naar de Nederlandse schrijver en tekenaar Marten Toonder. Hij schreef 177 ver halen rond Ollie. B. Bommel, een heer van stand, en diens rechterhand Tom Poes. Ook maakte hij samen met produ cent Rob Houwer in 1983 de film 'Als je begrijpt wat ik bedoel'. De zoon van de vorig jaar overleden stripteke naar neemt de kamer officieel in gebruik op zaterdag 27 mei, aan de vooravond van het vierde Stripfestival Sluis. Sluis, de stad van Johannes Hendrik van Dale, wil zich profileren als taal- en schrijfstad. Hotel de Dikke Van Da- Ie haakt hierop in door hotelkamers te vernoemen naar be kende Vlaamse of Nederlandse schrijvers. Eerder werden er al kamers vernoemd naar de schrijvers Herman Brussel mans en Anton van Wilderode. Het Stripfestival op 28 mei staat in het teken van Jantje van Sluis. KLOOSTERZANDE - De jongens van basisschool De Zee ster uit Meliskerke zijn woensdag Zeeuws kampioen ge worden bij het school voetbaltoernooi voor zeventallen. De finale werd gespeeld in Kloosterzancle. Bij de jongens elftallen won de Vlissingse Theo Thijssenschool. Van de meisjes waren de leerlingen van de Zuidlandschool in Ter- neuzen de besten. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Stel je voor: op het Bellamypark kom je beken den tegen. De terraskring wordt meteen groter gemaakt; of je ook een biertje lust. Iemand schuift een stoel aan, je plant je neer en dan staat daar ineens een milieuinspecteur. Met een dikke boete. Want je stoelpoot staat over de grens met de gou den knopjes. Het is dat die Vlissingse mi lieuinspecteurs zulk coulant ge drag vertonen. Anders had deze situatie zomaar realiteit kunnen zijn. Tijdens de herinrichting van het Bellamypark heeft de gemeente tussen de nieuwe tegels ook ko peren pinnen laten plaatsen. Een wettelijke verplichting. Ze geven de scheiding tussen terras en wandelpad aan, zegt milieu inspecteur P. Altena. „Het wan delpad moet tenminste twee me ter breed zijn voor rolstoelen en kinderwagens, ook wel circula tieruimte genoemd. Om die scheiding te schetsen, hebben we koperen pinnen in de tegels geslagen. Het is de bedoeling dat café-eigenaren zelf een beet je opletten hoe hun klanten zit ten." De boete is dan ook voor de café baas, als eindverantwoordelij ke, en niet voor de klant. „Maar het is heus niet zo dat er direct een opzichter voor je neus staat, als iemand in de fout gaat. We willen wel dat het leuk blijft. Sterker nog: we hebben nog niemand beboet. Ik zou niet eens durven zeggen hoeveel de boete bedraagt. Ik weet het niet." Vanuit andere steden heeft Den nis Phoelich van café Speijk ge hoord dat de boete kan oplopen tot driehonderd euro. „Absurd. Als je muziek eens te hard staat, krijg je ook een prent van 250 euro. Na vier fouten ben je heel wat inkomsten kwijt. Het is alle maal buiten proporties." Toch is een afbakening van het terras geen verkeerde gedachte, vindt Phoelich. „Het is alleen de vraag welk beleid de gemeente voert. Maar volgens mij valt dat hier in Vlissingen wel mee." Kinderachtig Die ervaring hebben ze bij café De Concurrent ook. Josien Me- ijers: „Ik geloof niet dat ze hier zo kinderachtig zijn. Tenminste, ik heb ze nog niet gezien. Maar ik waarschuw mijn klanten ook op tijd. Op zich brengen die gou den knopjes duidelijkheid, hoewel ze niet duidelijk te zien zijn. Onze klanten zien ze niet. Wij zelf niet eens. Want hoeveel hebben we er nu? Ik zie het niet. Om de drie meter zit er een. Ge loof ik. Vorig jaar blonken ze nog, maar nu zijn ze bijna net zo grauw als de tegels." De man uit Goes was buiten gewoon trots op een onlangs verworven apparaatje in zijn auto, dat hem feilloos de weg wees naar allerlei adressen tot ver in de Zeeuwse binnen landen. Zijn leven zag er een stuk zonniger uit. En hij was toch al zo opgeruimd, want de pogingen sinds dejaarwise- \ling, om wat overtollig ge wicht kwijt te raken wierpen ook al vruchten af. Kortom het kon niet meer stuk. Totdat hij onlangs een nieu we versie van het in de auto gemonteerde navigatieappa- raat installeerde. De eerstvol gende keer dat hij zich naar een Zeeuws adres liet dirige ren kreeg hij bij aankomst van een vriendelijke vrouwen stem uit het apparaat te ho ren: U bent aangekomen. In de zomermaanden... veel acties en voordeel op alle merkenl g OetUcffs c£57T> CC is een nieuwe tweewekelijkse uitgave voor christelijk Nederland. Kijk voor meer informatie op www.eo.nl/cc. CC VERBINDT.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13