<3: Verslaafd aan dahlia's - - PZC IN HEEL BRABANT VOOR 2 50 f .p.! Met Elkaartje BBA. Brabant is bijzonder, er is altijd wel iets nieuws te ontdekken. Voor slechts 2,50 per persoon reist u met 2 of meer personen de hele dag in heel Brabant met alle stads-, streek- en buurtbussen en Interliners. Daar kan geen auto tegenop! Ga dus gezellig samen voordelig met de bus. Kijk voor de voorwaarden op www.bba.nl en voor leuke bestemmingen op www.bijzonderbrabant.nl. BBA Klantenservice: (013) 549 99 19 www.bba.nl Openbaar Vervoer Reisinformatie: 0900 9292 (0,70 p/m) www.9292ov.nl w.bi jzonderbrabaot.nl Zo op het oog is Zundert een doodnormaal, nogal lang gerekt dorp met hier en daar een interessant monumentaal pand. Maar kom er eens op zondag: je tenen worden eraf gereden, zo veel volk komt er omdat de winkels open zijn. Zundert is vooral bekend als de ge boorteplaats van Vincent van Gogh. Toch zijn al deze dingen niet het meest bijzondere aan Zundert. Nee, het geheime wapen zijn de inwon ers. Want de sociale band, de inzet en de enorme betrokkenheid van grote en kleine mensen maakt een bezoekje aan één van de zomerse evenementen in Zundert tot een belevenis. Het Dahliacorso, het grootste in Eu ropa, kon niet bestaan zonder de hechte samenwerking van de in woners. Zomer en winter zijn vele honderden mensen met het corso bezig. Op de eerste zondag van september bewegen de tientallen enorme wagens zich, voortbe wogen door menskracht, door de straten. Tienduizenden bezoekers vergapen zich aan de kunstzinnige creaties waar ettelijke miljoenen bloemen in verwerkt zijn. De laatste dagen voor het corso werkt jong en oud praktisch dag en nacht door. De kleintjes steken mand na mand de spijkertjes door de dahlia's. De volwassenen tikken de bloemen met hamers op de wa gens. Minstens éénmaal moet u het corso gezien hebben. Maar wees gewaarschuwd, het bezoeken van het corso kan met gemak een ver slaving worden. U kunt ruim van te voren een plaats op één van de vele tribunes reserveren. Maar dat hoeft niet. Gewoon ergens langs de route de indrukwekkende optocht bek ijken, is zeker zo leuk. Kleine tip: neem een krukje of een klapstoelt je mee. Tijdens de aardbeienfeesten op 11 en 12 juni worden de maquettes van de wagens gepresenteerd. Een evenement op zich. Zundert trekt dan met braderie, kermis en natuurlijk heel veel aardbeien, alles uit de kast om iedereen een plezierige dag te bezorgen. Geboorteplaats Iedereen wil een stukje Van Gogh. Nuenen, Etten-Leur, Zevenbergen, Avignon. Er is echter maar één ge boorteplaats en dat is Zundert. Vin cent van Gogh bracht er de eerste elf jaar van zijn leven door. Dat lijkt niet veel, maar het is praktisch een kwart van zijn leven. De ge niale schilder werd maar 37 jaar. Uit zijn vele brieven blijkt dat het ook de gelukkigste periode van zijn leven is geweest. De wandeling 'Letters in het Land schap' voert naar de rand van het dorp waar de polder nog min of meer is zoals de jonge Van Gogh die vanuit zijn achtertuin zag. Langs de route staan glazen pane len met citaten uit de brieven van Van Gogh. Zo vloeien de emotie van de tekst en de sfeer van het landschap samen. Fietsers kunnen 'La route Van Gogh' rijden door het landschap dat de schilder ettelijke malen vastlegde. Daar in de hei was het zo mooi, schreef hij vaak terugverlan gend naar de natuur uit zijn jeugd. Zowel in Zundert als Etten-Leur is een startpunt, de fietsroute is 37 kilometer lang. Routebeschrijvingen zijn verkrijgbaar bij Cultu reel Centrum Van Gogh, Molenstraat 5 in Zun dert. Daar is ook de tentoonstelling 'Vincent en Jan, twee werelden uit één dorp' over de levens van Vincent van Gogh en Jan Arnouts. Ze wer den op dezelfde dag en dezelfde plek geboren maar hebben totaal verschillende opvoedingen gehad: Vincent als rijke, procestante dominees zoon en Jan als arme katholieke boerenzoon. Nog meer in Zundert De Buissche Heide, Achtmaal Dit gevarieerde natuurreservaat is in 1945 door Henriëtte Roland Holst (destijds in woonster van Zundert) geschonken aan Natuurmonumenten. In de Buissche Heide ligt de gedichtenroute 'Henriëttes wande ling'. Natuurreservaat Krochten en Lange Goren, Wernhout Belangrijke broekterreinen, variërend van open water tot broekbosjes en lage heide. Dit prachtige natuurlandschap strekt zich op diverse plaatsen uit tot over de Belgische grens. www.routebureaubrabant.nl Vogelrevalidatiecentrum Zundert Luitertweg 36a, Zundert. Het centrum houdt zich bezig met het opvan gen en verzorgen van inheemse dieren, met na me vogels. Extra deze zomer is de expositie 'Haal de natuur dichter bij huis' Open 3 juli t/m 13 augustus, 13.00 tot 16.30 uur, behalve op zondag Info: 076-5974165 en www.vrczundert.nl. Adressen Cultureel Centrum Van Gogh en VW, Molen straat 5, Zundert, www.vangoghzundert.nl Het is de geboorteplaats van Vincent van Gogh, maar verder oogt Zundert als een gewoon dorp op de grens van Nederland en België. Het geheim zijn de inwoners. door Ina Kuik Bord wandeling 'Letters in het Landschap'. Langs de wandelroute staan glazen panelen met citaten uit brieven van Vincent van Gogh.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 60