GaiaPark PZC Uitpuffen op boerderijterras Kerkrade Zoo 7 Het hele park bruist van de energie! I 13 In het zuiden van Limburg kunt u oog in oog staan met een 200 kilo wegende gorilla, de sierlijke bewegingen van een giraffe bewonderen én genieten van de schoonheid van het bos waar de apen vrij rondlopen. CaiaPark is voor zowel kinderen als volwassenen een geweldige attractie, waar "beleven "ervaren" centraal staan. Alle dagen van het jaar geopend! Dentgenbachweg 105 - Kerkrade - Tel.: (+31)(0)45 567 60 70 E-mail: info@gaiapark.nl - WWW.gaiapark.nl donderdag 18 mei 2006 Op het boerderijte de Ninohoeve worden pannenkoeken geserveerd. Een prachtig landschap met een naam die je nooit meer vergeet: de Zak van Zuid-Beveland. Maar er was nergens een terrasje te bekennen. Boeren ontdekten per toeval dit gat in de markt. door Mieke van der Jagt Twintig jaar geleden tikte een familie uit Nisse op een rommelmarkt een Ola-para- sol op de kop. Leuk voor als de zon scheen. Behalve schaduw bracht het ding ook inzicht in een ernstig gemis. Telkens als de parasol boven de heg uitstak, meldden zich be zwete fietsers, smachtend naar een ijsje, een kopje koffie of iets fris. In heel het prachtige landschap van Zuid-Beveland, een uitgelezen plek om te fietsen en te wandelen, was geen terrasje te vinden. Maar dat is veranderd. Begin jaren negentig kreeg de Zak van Zuid-Be veland het label Waardevol Cultuur Landschap. Het werd er niet zozeer mooier van, maar er kwam wel een hoop geld beschikbaar om het te beschermen en te versterken. In de Zak gebeurde dat vooral door sa menwerking van boeren, land- schaps- en natuurbeschermers en de promotors van recreatie in Zee land. De recreant ontdekte het cul tuurlandschap, de boeren ondekten hun mogelijkheden op recreatief gebied en natuurbeschermers kre gen in de gaten dat boeren en re creanten ook de zorg en de liefde voor het landschap hoog in het vaandel hadden. Ongemerkt veran derde er een heleboel: boeren gin gen aantrekkelijker gewassen te- zelfgemaakte taart, meestal met vruchten van eigen teelt, en dikwijls verse streekproducten uit bronnen die niet veel verder weg zitten dan de naaste buren. Dat alles wordt geconsumeerd" in de zon of in de schaduw, altijd in een schitterend verzorgde tuin met in de meeste gevallen ook nog zicht op gezellige kippen, aanhalig groot- en kleinvee, poezen en vrien delijke honden. Nergens, in geen enkele horecagelegenheid, worden honden zo warm onthaald als op een boerderijterras, mits ze natuur lijk aangelijnd zijn. Een frisse bak water, een knabbeltje voor de ge zelligheid; wat kan een hijgende hond meer verlangen. Wat boerderijterrassen, zonder uit zondering, het meest aantrekkelijk maakt is de bediening. Geen routi neuze verveeldheid, zoals je die in de gewone horeca dikwijls tegen komt. De amateur-koks, obers en gastheren of -dames (meestal zijn ze alles tegelijk) doen hun stinken de best en geven je het idee dat ze erg blij zijn datje komt. De overheid, die graag ordent, heeft de activiteit ondergebracht onder het kopje 'nieuwe economi sche dragers'. Moeten ze niet doen; een boerderij terras klinkt precies zo leuk als het is: fantastisch! Adressen Boerderijterrassen: Theetuin, Vijfzoodijk 1 Oudelande 0113- 548462 Ninohoeve, Everingseweg 9, Oudelande 0113-548164 Witte Hoeve, Bloemenstraat 37, Ovezande 0113-655772 De terrassen zijn tussen 15 april en 15 okto ber in het weekeinde geopend en vaak ook door de week. Groepen kunnen telefonisch een afspraak maken. Over het waardevol cultuurlandschap Zak van Zuid-Beveland is alles te vinden op www borsele.nl/wcl/ len, streekeigen producten verko pen en participeren in recreatieve route's. Steeds meer mensen klom men op de fiets om kennis te ne men van al dat moois en lekkers. Boerenerven werden ingericht als minicamping en op andere plaat sen ontstond het boerderijterras: een wereld van verschil met een ge woon caféterras. Boerderijterras Drie terrassen in de Zak van Zuid- Beveland kunnen het predikaat boerderijterras voeren: de Theetuin aan de Vijfzoodijk in Oudelande, De Witte Hoeve aan de Bloemenstraat in Ovezande en de Ninohoeve aan de Everingseweg in Oudelande. Een vierde, het onvolprezen boerderij terras De Kaloot aan de Cathalijne- weg in Borssele, is (jammer voor fietsers die in het westen van de ge meente Borsele verzeild raken) ko mend seizoen gesloten. Wegens ver bouwing. Wat de boerderijterrassen kenmerkt is, om te beginnen, dat er geen alco hol wordt geschonken. De uitbaters doen het erbij en hebben geen ver gunning om te tappen. Ze leggen hun ziel en zaligheid in wat er wel op tafel komt: altijd goeie koffie, ui terst verzorgde thee, verrukkelijke Het bord om gaston te verwelkomen wordt neergezet op de oprit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 59