Het landschap rond leper Wow! PZC Actie bij de landschildpadden 22 11 donderdag 18 mei 2006 Vanuit de lucht in een helikopter is pas goed ti it de Eerste Wereldoorlog voor sporen heeft achtergelaten in het landschap rondom leper. Al is de laatste veteraan uit de Eerste Wereldoorlog overleden, het landschap rond leper zal altijd blijven getuigen van de gruwelen van Den Grooten Oorlog. Per helikopter, te voet of op de fiets valt er heel wat te ontdekken en bij stil te staan. door Raymond de Frel I e hoeft het eigenlijk niet eens I te weten, je voelt het gewoon. J Vogels zingen vrolijke liedjes, boeren ploeteren op hun land en het groen krijgt in het heuvelachti ge landschap ruimschoots de moge lij ldieid om te groeien. Lieflijke ta ferelen dus, maar toch domineert een andere sfeer. Want een bobbel is hier niet zomaar een bobbel, een poeltje niet zomaar een drink plaats. Geen boom is hier ouder dan 1920, want daarvoor was alles verwoest. Dit is het gebied rond het Vlaamse leper, de streek waar meer dan een half miljoen soldaten tussen 1914 en 1918 hun laatste adem uitblie zen tijdens 'Den Grooten Oorlog' in de Westhoek van België. Om de landschappelijke gevolgen van die vier jaar durende strijd om elke millimeter in één oogopslag goed te kunnen zien moet je de he likopter in. Oin de haverklap zie je een Britse begraafplaats. De een met duizenden stenen, de andere met een vijftigtal zerken. Dan weer aan de voet van een heuvel, dan weer midden in een akker. Bussen vol Engelsen stoppen wekelijks in en rond leper. Om te zien waar hun voorouders hebben gestreden, om de plek te bezoeken waar een fami lielid begraven is. Herinneringskruisjes Ze laten talloze kruisjes met de tekst In Remembrance achter op gra ven en op plaatsen midden in de polder. De herinneringskruisjes zijn vaak nog versierd met poppies, het Engelse woord voor rode kla prozen. In zijn gedicht In Flanders Fields beschrijft de Canadese arts John Mc Crae hoe rode klaprozen bloeien op het slagveld. De poppies werden zo symbool voor alle gru welen en bloedvergieten in de Eer ste Wereldoorlog. Het lijkt zoeken naar een speld in een hooiberg, maar er zijn families die trachten tot op de vierkante millimeter nauwkeurig te achterha len waar hun opa of vader is ge sneuveld. Of ze het kruisje ook daadwerkelijk op de juiste plek achterlaten, blijft natuurlijk eeuwig de vraag. Maar het is een warm gebaar. Net als het feit dat twee vrijwilligers van de le per brandweer elke avond om acht uur onder de Menenpoort The Last Post blazen. Kraters Een blik vanuit de helikopter laat ook de vele kraters in het land schap zien. Granaatinslagen en mijnontploffingen hebben talloze gaten veroorzaakt, die nu veelal door akkerbouwers als drinkpoeltjes voor vee worden ge bruikt. Sommige boeren hebben bunkers in gebruik als stallen en vrijwel alle akkerbouwers maken gebruik van oud oorlogsmateriaal, dat ze in de grond op hun land heb ben gevonden. Voor meer gedetailleerde ontdek kingen moet je het echt land in. Dat kan te voet met een wandelrou te of op de fiets.Neem bijvoorbeeld de 35 kilometer lange leperboog- route, die leidt door het frontland- schap rondom de stad. Dwars door de Duitse zone en dwars door het gebied waar de Britten, Canadezen, Belgen, Fransen en (vanaf 1917) Amerikanen zich schuilhielden. Eind oktober 1914 was deze omge ving het laatste stukje van het wes telijke front, waar de tegenstanders in het open veld te genover elkaar stonden. De Duit sers in de hoop naar Frankrijk door te stoten, de Britten en Fransen om hen tegen te houden. Na die Eerste Slag (van 20 oktober tot 22 novem ber) werden de frontlijnen ingegra ven op de heuvelkam ten zuiden en ten oosten van leper. Daarmee was de Ieperboog, oftewel een kilome ters lang stelsel van loopgraven, een feit. Oorlogswaanzin Een bezoek aan een begraafplaats maakt indruk, een wandeling over Hill 62 net zo. Op die heuvel staat een bunker, die zowel in Duitse als Britse handen is geweest. Met daar omheen een wiiwar aan bobbels en putten. Het werk van granaten en soldaten is hier al die tijd onge moeid gelaten. Precies zoals de Brit ten het vlak na de oorlog eigenlijk rond heel leper hadden bedoeld. Het verwoeste leper moest het sym bool worden van de ooi'logswaan- donderdag 18 mei 2006 Ook in Dierenrijk Europa in Mierlo liggen de dieren soms zo maar wat te maffen, lekker rustig uit het zicht van de be zoekers. Maar met slimme truc jes komt het dierenleven toch in beeld. door Lisette Oosterbosch n de dierentuin moet je het tref- M fen. De mazzel hebben dat de beesten zich laten zien, precies op het moment dat jij er bent. Vaak is dat niet het geval, is mijn erva ring. Liggen de dieren maar wat te slapen, in het ergste geval in hun binnenhok. In Dierenrijk Europa hebben ze dat slim aangepakt. Daar zijn die hokken voorzien van kijk gaten of -ramen. En ook al liggen de beverratten, een vos, de wilde katten en de wasbeerhonden alle maal een uiltje te knappen, we kunnen ze zo toch even zien. We hebben ook een paar keer ge luk. Zijn getuige van een steenbok die zich als stuntbok gedraagt door vanaf een plateau, met vier poten tegen de zijwand van een stal op de grond te springen. Wow! Het toeval wil ook dat er actie is in het terrari um met landschildpadden. Daar doet zo'n beest zich te goed aan een smakelijk groentenhapje. Etenstijd zorgt hier sowieso voor gouden momenten. Wat je als be zoeker dan ook niet mag missen, zijn de voederpresentaties. Op ge zette tijden bij de everzwijnen, zee honden, bruine beren, otters, berberapen en beverratten. Het toe val wordt dan een handje geholpen omdat de beesten uit hun natuurlij ke ritme worden gehaald en zich tenminste eventjes vertonen. Wij maken er drie mee, kunnen de dieren in alle gevallen goed bekij ken en fotograferen. En steken zelfs iets op van de uitleg die erbij gegeven wordt. Alleen bij de apen horen we niet veel omdat het stern- bereik van de verzorgster te be perkt is voor de omvang van de groep toehoorders. Waardoor ik me wel afvraag hoe het in het hoogsei zoen zal gaan. Tenslotte is dit een 'gewoon' weekend en nog behoor lijk koud. Jammer is dat ik pas anderhalf uur na binnenkomst ontdek dat ik bij de entree een dagprogramma had moeten krijgen met een overzicht van alle voedertijden. Tegen slui tingstijd hoor ik bovendien dat de filmzaal in gebruik is voor demon straties door een valkenier. Erg jammer dat het nergens aangege ven staat. Een gemiste kans, al heb ben we de goede man en zijn assis tente - in fraaie kledij - wel in het park getroffen en is dochterlief met hen en twee valken op de gevoelige plaat vastgelegd. Met kinderen is het zonder meer een dagje goed toeven in Dierenrijk Europa. Al is het onverhoopt niet door de dieren, dan toch door de uitgebreide speelmogelijkheden. Dierenrijk Europa, Heiderschoor 24, Mierlo. Open april, mei, juni, sept, okc: 10-17 uur, juli en aug: 10-18 uur, nov t/m maart: 10-16 uur. Entree: 9,50 euro; 3 t/m 11 jr. en 60+ 8,50 eu ro; tot 3 jr. gratis. Parkeren: 2,50 euro. www.dierenrijkeuropa.nl. kun je de zeehonden Meer dierenparken Best Zoo (De Vleut) Panters, apen, kamelen, zebra's, exotische vogels. Er is een kinderwandelsafari langs geiten, kippen, schapen, eenden en konijnen van de kinderboerderij. Broekdijk 15, Best, 0499-371706, www.bestzoo.nl. Papegaaiencentrum N.O.P. In ait opvangcentrum in Veldhoven leven 1600 kaketoes en papegaaien. Kinderen mo gen ze aaien en voeren. Wintelresedijk 51, Veldhoven, 040-2052772, www papegaai org. Safaripark Beekse Bergen Omvangrijk natuurgebied waar veel dieren los rondlopen, o.a. olifanten, neushoorns en leeuwen. Roofvogelshows. Men kan per au to, bus, boot en te voet het park in. Beekse Bergen ligt aan de N269 tussen Til burg en Hilvarenbeek, 0900-2335732, www.safaripark.nl. De Oliemeulen Slangen, vogelspinnen, vliegende honden en opgezette dinosaurussen. Reitse Hoevenstraat 30, Tilburg, 013- 4630026 www.oliemeulen.nl. Zooparc Overloon Natuurlijk park met dwergnijlpaarden, apen, antilopes en vogels Stevensbeekseweg 19-21, Overloon, 0478- 640046 www.overloonzoo.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 57