Fietsen en in de abdijtuin een biertje PZC I Struinen door het verleden van Eindhoven 24 donderdag 18 mei 2006 Verder in Eindhoven Zwemparadijs Tongelreep Maandag t/m vrijdag: 10.00 coc 22.00 u. Zaterdag - zondag: 10.00 tot 17.30 u. Entree 5,70 euro, kinderen tot driejaar, 2,50 euro. Adres: Antoon Coolenlaan 1 Van Abbemuseum Dinsdag t/m zondag: 11.00 tot 17.00 uur. legere donderdag tot 21.00 uur. Entree 8,50 euro, kinderen tot twaalf jaar gratis. Adres: Bilderdijklaan 10 Prehistorisch Openluchtmuseum Dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur Meerdaagse bezoeken ook mogelijk. Entree 6,50 euro, kinderen van vier tot en met elf jaar 3 euro en tot vier jaar gra tis. Adres: Boutenslaan 161 B DAF museum Dinsdag t/m zondag: 10.00 tot 17.00 uur. Entree 6 euro, kinderen tot en met vijftien jaar 2,50 euro. Adres: Tongelresestraat 27 Het standbeeld van Frits Philips met op de achtergrond de Kennedytoren. Oase Niettemin biedt de wandeling ook een andere kijk op Eindho ven. Zoals wanneer je langs de rivier de Dommel loopt. Daar bevind je je vlak bij het centrum van de stad, maar toch in een opvallende oase van rust. Geen verkeer dat je stoort, geen men sen die luidruchtig met elkaar communiceren, vooral stilte. Van uit die oase trekt de wandeling richting het zenuwcentrum van de stad, de Markt. Vervolgens worden Stratumseind, het uitgaans gebied van Eindhoven, het Stadhuisplein, de Kleine Berg en uitein delijk de Emmasingel, het industriële gedeelte van Eindhoven aan gedaan, om tenslotte weer terug te keren bij het startpunt, het Cen traal Station. Stadswandeling Eindhoven Op woensdag om 14 uur en op zaterdag om 11 uur. Start en aanmelden 15 minuten voor vertrek, bij de VW aan het Stationsplein 17. Volwassenen 4,50 euro, kinderen tot twaalf jaar gratis. Maximaal twee kinderen per volwassene. Lichtstad, Lampegat, of gewoon Eindhoven. Allemaal benamingen voor de grootste stad van Zuid-Nederland. En zoals elke grote stad, heeft natuurlijk ook Eindhoven een heuse stadswandeling. door Remy van den Bosch Dat het woord stadswandeling bij velen niet meteen het bloed sneller doet stromen, is niet heel verwonderlijk. Het wordt vaak gezien als saai en burgerlijk. Nou is het niet zo dat de Eindhovense variant een uitzondering op de regel is, maar toch zal het waarschijnlijk een aantal mensen wel kunnen boeien. Zeker diegenen die wat meer te weten willen komen over de ge schiedenis en de totstandkoming van Eindhoven. Want dat is de kern van de wandeling, die je door het hart van de stad leidt. Dus allen die niets willen weten over hoe Endehoven Eindhoven werd en hoe Philips zijn stempel heeft gedrukt op de stad, kunnen beter hun wandelschoenen in de doos laten en richting de dierentuin trekken. Wie het toch aandurft om zich te wagen aan de wande ling, wacht een tocht van een kleine twee uur, al naar gelang de leeftijd en de omvang van de groep. De wan deling voert je, onder begeleiding van een gids, langs herkenbare Eindhovense gebouwen zoals De Effenaar en het Van Abbe museum. Tijdens de wandeling vertelt de gids (ook in het Engels) honderduit over het hoe en het wat en het waarom en het wanneer, zodat je eigen lijk geen tijd hebt om de omgeving in je op te nemen. Nou is dat niet zo'n ramp, want veel plekken zijn al wel bekend. Het al eerder genoemde Van Abbe museum en De Effenaar, maar ook het stadhuis en de Witte Dame zul len bij veel mensen bekend zijn. Fietsen en trappistenbier proeven, wie niet te gulzig is kan het combineren. De Abdij van Koningshoeven bij Tilburg is een uitgelezen uitgangspunt. door Jace van de Ven In de Abdij van Koningshoeven brouwen ze al meer dan 120 jaar het trappistenbier La Trap- pe. Dat is mooi, maar nog mooier is het dat de brouwerij een proeflo kaal heeft. Het is een eenvoudig houten gebouw onder de bomen, het ligt minder dan twee kilometer ten zuidoosten van Tilburg, maar zo vredig in het groen verscholen, dat de bezoeker er zich ver van de bewoonde wereld waant. De laatste jaren maakt de brouwe rij werk van het ontvangen van gas ten. Dat gaat via het aanbieden van excursies en fietsroutes die bij de Koningshoeven eindigen. Cees Beks (40) is er de gastheer. „De excursie die wij aanbieden", legt hij uit, „be gint met een historisch verhaaltje over de abdij en de paters en hoe de brouwerij zich ontwikkelde. De bezoekers krijgen uiteraard die brouwerij te zien, maar ook de kloosterbakkerij en zelfs de kloos terbrandweerwagen. Op het abdij terrein komen ze langs een vijver die vroeger dienst deed als zwem bad voor de paters. De abdij zelf is verboden terrein." Een excursie in en om brouwerij de Koningshoeven duurt ongeveer an derhalf uur en eindigt in het proef lokaal met het vertonen van een film en het nuttigen van een trap pistenbier naar keuze. Tot slot krijgt iedereen een souvenir mee. Dat kan worden opgehaald in de Kloosterwinkel waar ook het bier van Koningshoeven en andere ab- dijproducten als in bier gewassen kaas en abdijbrood gekocht kun nen worden. Quadrupel is het zwaarste trappis tenbier van La Trappe (10 procent), het heeft broertjes en zusjes als Blond en Dubbel (6,5 procent) en Tripel (8 procent). Verder brouwen ze in brouwerij de Koningshoeven een Witte Trappist, een La Trappe Springbock voor het voorjaar en een Bockbier voor het najaar. Natuur „Veel groepen die we hier krijgen combineren een fietsroute met een excursie", weet Beks. Er zijn vier La Trappe Fietsroutes, respectievelijk van 25, 37, 55 en 84 kilometer. Ze voeren langs natuurgebieden als de Oisterwijkse Vennen en natuurre servaten als De Kampina, de Morte len, de Baest en de Kuikeindse Hei de bij Westelbeers. „En ik denk", vult Beks aan, „dat daarnaast acht van de tien fietsers die hier passeren even komen aan leggen in ons proeflokaal. Op mooie dagen kan het hier plotse ling helemaal vol zitten." Beks legt uit dat het aan te raden is om voor de excursies te reserveren. „En met mij valt altijd te overleg gen over extra's. Excursies op een kaas-, geiten- of kanoboerderij bij voorbeeld, huur van fietsen. Het initiatief ligt bij de mensen." Bezoek aan brouwerij de Koningshoeven is mo gelijk van 1 april toe 1 oktober. Van dinsdag tot en met zaterdag zijn er dan excursies om 13.30 en 15.00 uur. Prijs 6,50 euro, kinderen tot 16 jaar 3 euro. Reserveren is raadzaam. Rondleiding in de brouwerij en zien hoe bier wordt gebrouwen. Fietsen langs brouwerijen De fiets en een biertje combineren kennelijk beter dan velen denken. In elk geval bestaan er meerdere boeken over het onderwerp. Het meest compleet is 'Fietsen langs brouwerijen' van Rutgervan de Hoofdakker (Uitgeverij Elmar) Daarin komen in een totale tocht van 700 kilometer 30 brouwerijen in Nederland, België en Frankrijk aan bod Het is niet verbo den de totale 700 kilometer te fietsen, maar het boek is natuurlijk vooral bedoeld om er zomaar een brouwerij uit te pikken. Daarover vindt men dan informatie over bezoektijden, de bieren die ze er brouwen en de aangeraden fietsroute rond de brouwerij. De Limburgse Bierroute Net over de Belgische grens bij Valkenswaard begint De Limburgse Bierroute. Startpunt is al weer een trappistenklooster, de Achelse Kluis. Daar brouwen ze de enige blonde trappist ter wereld met een laag alcoholgehalte. Via Toerisme Limburg, info@toerismelimburg.be, is een brochure te krijgen waarop de vier etap pes van deze Belgische route staan uitgewerkt: van de Achelse Kluis naar Brouwerijmuseum Bree, vandaar naar Brouwerij Sint Jozef Opitter, verder naar Kasteelbrouwerij De Dool Helchteren en weer terug naar de Achelse Kluis. Fietsknooppunten Heel Noord-Brabant is vanaf begin deze zomer aangesloten op het netwerk van fietsknoop punten dat een jaar of tien geleden in Belgisch- Limburg is uitgevonden en dat als een reusach tig spinnenweb heel België en Nederland aan het veroveren is. Via dat systeem zijn veilige en aantrekkelijke fietswegen in kaart gebracht. De punten waar ze elkaar kruisen zijn genum merd. Steeds kun je via bordjes langs de fiets paden lezen naar welk nummer je onderweg bent. De nummers staan uiteraard ook op bij behorende fietskaarten, zodat iedereen de lengte en route van zijn fietstocht zelf kan uitstippelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 55