Dccc Licht' :ms wqzld: Woonboulevard PZC 25 vetlichllngjspeeiaolzoak -^COMFORTABf^j FAUTEUIL GALLERY^! ZITTEN "ROTTERDAM DORDRECHT j"specialist in"- I SHOP I STEENBERGEN HALSTEREN BREDA MIDDELBURG^ VLISSINGEN 'ROOSENDAAL tholew rBERGEN OP ZOOM TERNEUZEN ANTWEI BUSTIER BOUMAN POTTE# hm^ wonen Slaapkamer D®RMILUX speciaalzaak VClNDER Efy, Bij Woonboulevard Poortvliet krijgt u meteen een stralende bui. Want hier vindt u werkelijk alles onder één dak. Maar liefst veertien woonformules zijn hier verzameld. Zoals onze Bij deze formule vindt u alle meubelen voor de laagste prijzen van Nederland! Gegarandeerd. Verder kunt u bij de andere woonwinkels van Woonboulevard Poortvliet uitgebreid winkelen voor slaapkamers, bankstellen, kasten, gordijnen, tapijten, kinderbedjes, lampen, tierlantijntjes, fauteuils, raamdecoraties, parket, laminaat, eethoeken... Kortom, teveel om op te noemen. En ook de kinderen kunnen zich voortreffelijk uitleven in de kinderspeelhoek. Met vele spelletjes, video's en een geweldig ballenbad. Genoeg dus om het hele gezin een dag lang te vermaken. Kom daarom snel een kijkje nemen en vergeet vooral uw zonnebril niet... Paasdijkweg 33, Poortvliet, infolijn: 0166-619100. www.woonboulevardpoortvliet.nl Meer dan 22.000 m2 woonideeën! Vanuit Thoien: Bij aankomst in Poortvliet, le rotonde rechts en de weg volgen. Woonboulevard Poortvliet wndt u na 500 meter aan uw linkerhand. Vanuit andere richtingen: Aangekomen in Poortvliet volgt u de aandui(jjngen 'Bedrijventerrein'. Poortvliet Openingstijden: Dinsdag t/m donderdag van 10.00 tot 17.30 uur, vrijdag (koopavond) van 10.00 tot 21.00 uur, zaterdag van 9.30 tot 17.00 uur. donderdag 18 mei 2006 De python is aiweer"25 jaar een populaire attractie in de Efteling. Precies 25 jaar geleden draaide de Python in de Efteling de eerste rondjes. De achtbaan betekende het begin van het 'nieuwe denken' in het attractiepark. door Joris Roes Anton Pieck moest er niets van hebben. Zo'n achtbaan in zijn park, een 'stalen reus tussen lieflijke sprookjes', dat ging volgens de geestelijk vader van de Efteling niet samen. Maar Anton Pieck had pech. Toen malig Efteling-baas Ten Bruggenca- te wilde begin jaren tachtig hoe dan ook doorzetten. Hij had zijn creatief directeur en de Efteling-ar- chitect niet voor niets naar Ameri ka gestuurd. Die waren gaan kijken hoe attractieparken zich daar ont wikkelden. Hun reis betekende het begin van het 'nieuwe denken' in de Efteling. Om het park óók aantrekkelijk te maken voor de wat oudere jeugd (door de Efteling aangeduid als 'spijkerbroekenjeugd') was meer nodig dan speeltuin en sprookjes bos, constateerden de twee in Ame rika. Anton Pieck legde zich er morrend bij neer. Onder voorwaar de dat geen achtbaan te zien zou zijn in zijn sprookjesbos. De plannen waren voor die tijd sen sationeel. De baan die de Efteling voor ogen had moest 750 meter lang worden en bijna dertig meter hoog. Van de gemeente mocht dat, maar milieugroeperingen tekenden bezwaar aan: ze vreesden voor hori zonvervuiling en geluidsoverlast. De Raad van State legde de bouw daarop twee maanden stil. Na twee maanden wachten en een massaal protest van Efteling-mede- werkers en andere voorstanders kon de bouw eindelijk van start. Drie ploegen bouwers haalden de verloren tijd in. Precies 25 jaar gele den, in 1981, was de eerste acht baan op het Europese vasteland een feit. Met een topsnelheid van 75 ki lometer per uur was de Python een waar huzarenstukje. De achtbaan was de eerste in een reeks 'sensationele attracties' in de Efteling. Omdat de bezoekerscijfers omhoog schoten, nam het 'nieuwe denken' van Ten Bruggencate steeds grotere vormen aan. Om een breed publiek te blijven trekken, moest er ieder jaar een nieuwe sen sationele attractie in de Efteling bij komen. Een jaar na de Python volgde de Halve Maen, in 1983 wildwaterbaan Pirana. In 1985 werd de Bobbaan geopend. Daarna was het een paar jaar rustig. In 1991 volgde de hou ten achtbaan Pegasus, in 1998 Vo gel Rok. De geschiedenis van '25 jaar sensa tie in de Efteling' is dit seizoen te zien in het Efteling-museum in het park. Behalve de vaste collectie van onder meer schetsen van Anton Pieck, is de totstandkoming van de snelle attracties te zien. Op de ach tergrond draait een film, opgeno men in een draaiende Python. Ij zingwekkend gegil en snelle beel den laten zien en horen hoe eng een ritje in de Python 25 jaar na de opening nog steeds is. In de expositieruimte is nog één wand leeg. Daar hoopt archivaris Gerrie van Dongen nog dit voorjaar in kaart te brengen hoe de nieuw ste snelle attractie tot stand is ge komen. Want De Vliegende Hollan der, zo belooft de Efteling, wordt met water en snelheid in licht én donker nóg spectaculairder-dan al le voorgaande attracties. Geschiedenis achtbanen De eerste achtbanen werden gebouwd in de vijftiende eeuw in Rusland, Daar werden houten constructies met ijs bedekt. Met een slee gleden mensen naar beneden. In de zomer werden er wieltjes onder gezet Soldaten van Napoleon namen het idee mee naar Frankrijk. In de achttiende eeuw werden daar de wagentjes op een rails gezet, wat een snelheid van ongeveer 64 kilometer per uur opleverde. Dit waaide snel over naar Amerika, waar in 1874 de eerste achtbaan werd geopend Het was een omgebouwde kolenbaan, waar vroeger muilezels werden ingezet om de lege kolenwagentjes de heuvel op te trekken. Bo venin werden de met kolen gevulde wagen tjes, met ezel en al, over een bultje geduwd, zodat de zwaartekracht hen naar beneden zou rijden. Toen de mijn werd gesloten, be dacht de eigenaar dat er ook mensen in de wagentjes konden rijden. Pretparken in Nederland Land van Ooit, Drunen Een park waar de kinderen zelf kunnen spelen. Er is een Speelkasteel m Reuzenland. Duinrell, Wassenaar Geen nieuwe attracties. Wel is de speeltuin anders ingericht en de promenade is veranderd in een plein. De verplichte combinatie van attractiepark/Tikibad is afgeschaft. Avonturenpark Hellendoorn Familiepark dat de zeventigste verjaardag viert met twee nieuwe avonturen: zweefmolen Piraat Enterhaak en waterballonnenspel Ballon Kanon. Attractiepark Slagharen Echt nieuwe attracties heeft het park dit jaar niet Wel is er een nieuwe show. Het voormalige ponypark richt zich nu ook op entertainment. Er zijn tennisbanen die geschikt zijn voor elk weertype en jeu-de-boulesbanen aangelegd. Walibi World, Biddinghuizen De publieksprijs voor de leukste attractie ging vorig jaar naar Splash Battle van Walibi World. Dit jaar zijn er nieuwe attracties voor de allerkleinsten Nieuw zijn Boris' Klautereiland en Boris' Ballen Fabriek- 120 cm T F zó groot i moefje zijn om mee te rijden A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 54